لیفت صورت چیست؟

لیفت صورت یا ریتیدکتومی یک روش جراحی است که

شل شدن، افتادگی پوست، عمیق شدن خطوط  صورت و انباشت چربی را از بین مب برد و علائم قابل مشاهده پیری در صورت و گردن را بهبود می بخشد.

موارد استفاده از عمل

پوست و گردن

مزایای عمل

 • پوست شما را سفت می کند.
 • روند پیری را به تعویق می اندازد.
 • می تواند با روش های دیگر ترکیب شود.
 • کمتر تهاجمی است.
 • ظاهر طبیعی خواهید داشت.
 • هم برای خانم ها و هم برای آقایان است.

عوارض احتمالی عمل

 • مشکلات قلبی
 • لخته شدن خون
 • درد یا جای زخم
 • ریزش مو در محل های برش
 • تورم طولانی مدت
 • مشکلات در بهبود زخم
 • خون ریزی
 • آسیب عصب صورت همراه با ضعف
 • تجمع مایع
 • عفونت
 • بی حسی یا سایر

آیا عمل لیفت صورت روی پلک‌ها نیز تاثیر دارد؟

بله این عمل به لیفت پلک نیز کمک می کند.

روش های بدون جراحی برای لیفت صورت کدام است؟

 • فیلرهای پوستی
 • بوتاکس
 • تزریق چربی
 • روش های بدون سوزن مثل لایه برداری های شیمیایی

بهترین سن برای عمل لیفت صورت چه موقع است؟

پس از 40 سالگی

هزینه لیفت صورت چقدر است؟

هزینه لیفت صورت به مواردی مثل دستمزد جراح و تیم او، هزینه داروی بیهوشی، هزینه کلینیک یا مرکز درمانی انجام جراحی، داروهای پس از جراحی، آزمایشات قبل از عمل، هزینه مراجعات بعدی به مطب پزشک پس از جراحی و … بستگی دارد.

سن مناسب یا توصیه شده

40 تا 60 سال

بیهوشی دارد یا خیر؟

بسته به نظر پزشک یا بیهوشی عمومی یا بی حسی

بعد از عمل بستری نیاز دارد؟

خیر

مدت زمان عمل          

2 الی 5 ساعت

احتمال موفقیت

بالا

مدت دوران نقاهت

2 تا 4 هفته

جراحی لیفت صورت

آنچه می خوانید

لیفت صورت یا ریتیدکتومی چیست؟

لیفت صورت یا ریتیدکتومی یک روش جراحی است که علائم قابل مشاهده پیری در صورت و گردن را بهبود می بخشد، مانند موارد زیر:

ایجاد خط و خطوط روی پوست صورت می تواند به دلیل عوامل مختلفی از جمله نازک شدن پوست، از بین رفتن چربی صورت، جاذبه، آسیب های ناشی از نور خورشید، سیگار کشیدن و همچنین وراثت و استرس باشد. سایر عمل هایی که ممکن است همراه با لیفت صورت انجام شود، لیفت ابرو و جراحی پلک برای جوانسازی چشم های پیر می باشد.

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. آقای دکتر ایزدپناه تمامی دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

جراحی لیفت صورت

لیفت صورت به چه صورت عمل می کند؟

در طول لیفت صورت، جراح چربی و بافت زیر پوست را به شکل زیر تغییر می دهد:

چگونه باید برای لیفت صورت آماده شوم؟

آماده شدن برای لیفت صورت مشابه آماده شدن برای جراحی از هر نوع دیگری است. قبل از جراحی، پزشک از شما می خواهد آزمایش خون انجام دهید یا ارزیابی قبل از جراحی روی صورت شما انجام می دهد. آن ها ممکن است از شما بخواهند که مصرف برخی داروها را متوقف کنید یا دوز آن را قبل از عمل کاهش دهید. همچنین ممکن است پزشک از شما بخواهد:

لیفت صورت چه ایراداتی را برطرف می‌کند؟

لیفت صورت، عملی است که باعث می شود چهره شما جوان تر به نظر برسد و ورم یا چین و چروک های صورت را کاهش می دهد. در این عمل، با کشیدن پوست صورت شما، ده سال جوان تر خواهید شد. در این عمل با حذف چربی اضافی صورت و سفت کردن عضله های پایینی صورت و کشیدن پوست صورت و گردن، چین و چروک های پوست شما کاهش پیدا می کند. بنابراین لیفت صورت ایراداتی مانند چین و چروک را کاهش می دهد و پوست شل شده شما را نیز درمان می کند.

جراحی لیفت صورت

عمل لیفت صورت چگونه انجام می‌شود؟

لیفت صورت بسته به نتایج مورد نظر شما متفاوت است. به طور سنتی، برشی در خط رویش مو در نزدیکی شقیقه ها ایجاد می شود. برش از جلوی گوش، پایین می ‌رود و به سمت لاله گوش می رود، سپس به قسمت پایینی پوست سر پشت گوش بازمی‌گردد.

چربی و پوست اضافی ممکن است از صورت برداشته شود. ماهیچه های زیرین و بافت سفت می شوند. اگر کمترین افتادگی پوست وجود داشته باشد، ممکن است یک لیفت صورت “مینی” انجام شود. این اقدام شامل برش های کوتاه تر است. اگر قرار باشد لیفت گردن نیز انجام شود، پوست و چربی اضافی برداشته می شود. پوست گردن سفت شده و به سمت بالا و عقب کشیده می شود.

 این مورد اغلب از طریق یک برش درست زیر چانه انجام می شود. برش ها اغلب دارای بخیه های قابل جذب هستند. در برخی موارد، ممکن است لازم باشد برای کشیدن بخیه ها نزد جراح مراجعه کنید. برش ها به گونه ای ایجاد می شوند که با خط مو و ساختار صورت شما ترکیب می شوند. اغلب پس از جراحی یک لوله تخلیه جراحی و همچنین بانداژهایی که روی صورت قرار می گیرند، خواهید داشت.

مراحل کلی عمل لیفت صورت در زیر آورده شده است:

 • مرحله 1 - بیهوشی

مواد بیهوشی برای راحتی شما در طول عمل جراحی تزریق می شوند. انتخاب ها شامل آرامبخش داخل وریدی و بیهوشی عمومی است. پزشک بهترین انتخاب را بسته به شرایط شما برایتان توصیه خواهد کرد.

انواع روش های دیگر می تواند نتیجه لیفت صورت را بیشتر کند. آن ها عبارتند از:

 • مرحله 2 - برش

بسته به درجه تغییری که می خواهید ببینید، انتخاب های لیفت صورت شما شامل لیفت صورت سنتی، لیفت صورت با برش محدود یا لیفت گردن است.

برش سنتی لیفت صورت اغلب از خط موی شقیقه ‌ها شروع می ‌شود، در اطراف گوش ادامه می ‌یابد و در قسمت تحتانی پوست سر به پایان می‌ رسد. چربی ممکن است از صورت و گردن جمع شده و بافت زیرین آن جا به جا شود. در نهایت پوست اضافی بریده می شود. برش دوم زیر چانه ممکن است برای بهبود بیشتر گردن لازم باشد.

 • مرحله 3 - بستن برش ها

برش ها با بخیه هایی بسته می شوند که ممکن است جذبی باشند یا بعد از چند روز نیاز به کشیدن داشته باشند. برخی از جراحان از چسب های پوستی برای بستن برش ها استفاده می کنند. پس از بهبودی، خطوط برش حاصل از لیفت صورت به خوبی در خط مو و در خطوط طبیعی صورت و گوش پنهان می شوند.

 • مرحله 4 – نتایج حاصل از عمل را ببینید

نتایج قابل مشاهده لیفت صورت، پس از کاهش تورم و کبودی ظاهر می شود. نتیجه نهایی شما نه تنها باید ظاهری جوان تر و آرام تر را به شما بازگرداند، بلکه به شما کمک می کند تا نسبت به خودتان اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

لیفت صورت با روش سنتی

لیفت صورت سنتی شامل اصلاح پوست صورت و گردن است. ابتدا جراح برش هایی ایجاد می کند. برش اصلی از ناحیه گیجگاهی شروع می شود و در داخل خط مو منحنی می شود و خطوط طبیعی جلوی گوش را ادامه می دهد و سپس به سمت پشت گوش می چرخد و اطراف لاله گوش می چرخد.

یک برش اضافی زیر چانه ایجاد می شود. پس از انجام برش ها، پوست با استفاده از چاقوی جراحی از ماهیچه ها و سایر بافت های عمیق تر زیرین جدا می شود. سپس جراح عضلات زیرین را سفت می کند. پس از آن، پوست جدا شده کشیده می شود و دوباره پوشانده می شود. پوست اضافی برداشته می شود. در نهایت، برش ها با بخیه های قابل جذب بسته می شوند.

لیفت صورت با برش محدود

لیفت صورت با برش محدود جایگزینی برای لیفت صورت سنتی است. مزایا شامل برش و اسکار محدود و همچنین اصلاح عالی چین‌ های بینی، شلی گونه، فک و پوست و چربی زائد است. این درمان برای بیمارانی که شلی پوست پایین گردن قابل توجهی دارند توصیه نمی شود.

لیفت استاندارد صورت

برش ‌ها برای لیفت صورت معمولی معمولاً از بالای خط مو در شقیقه ‌ها شروع می‌شوند، در یک خط طبیعی جلوی گوش و درست در داخل غضروف در جلوی گوش امتداد می‌یابند و از پشت لاله گوش تا خط موی پشت گوش ادامه می‌یابند. اگر گردن نیاز به عمل دارد، ممکن است یک برش کوچک زیر چانه نیز ایجاد شود.

به طور کلی، جراح لیفت صورت شما پوست و ماهیچه زیر را سفت می کند. چربی ممکن است از اطراف گردن و چانه برای بهبود کانتور کوتاه یا ساکشن شود. سپس جراح عضله و غشای زیرین را سفت می کند، پوست را به عقب می کشد و هر گونه اضافی را از بین می برد. بخیه ها لایه های بافت را محکم می کنند و برش ها را می بندند.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

چرا عمل لیفت صورت انجام دهیم؟

در زیر، برخی از دلایلی که انجام عمل لیفت صورت را ضروری می داند آورده شده است :

 

دلایل

توضیحات

شما همیشه خسته به نظر می رسید

با افزایش سن، پوست حالت ارتجاعی خود را از دست می دهد. اگرچه ممکن است مثل همیشه انرژی داشته باشید و با علاقه زندگی کنید اما ظاهر شما می تواند چیزی کاملاً متفاوت را نشان دهد.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بارها و بارها از شما بپرسند که آیا خسته اید؟ در حالی که شما واقعا حالتان خوب باشد. پس این عمل برای شما واجب می شود. 

فردی را جایگزین شما در محل کار کنند

همیشه این فرض وجود دارد که یک فرد جوان تر انرژی و طول عمر بیشتری برای اخذ یک سمت شغلی دارد. اگر احساس می‌کنید که به دلیل اینکه مسن ‌تر به نظر می‌ رسید از کار برکنار می‌شوید و حتی در کار کردن با مشکل مواجه می‌شوید، لیفت صورت ممکن است مناسب شما باشد.

چانه شما در حال تحلیل رفتن است

آیا احساس می کنید که گردن و چانه شما جوانی خود را از دست داده اند؟ پوست چاق یا شل در آن ناحیه می تواند خطوطی را که صورت شما در سال های جوانی داشته است پنهان کند و با نگاه کردن به خود در آینه ممکن است احساس کنید که چهره شما پیرتر به نظر می رسد.

داشتن چین و چروک بسیار عمیق

ماهیچه های صورت با گذشت زمان ضعیف تر می شوند. کلاژنی که عامل اصلی در استحکام چهره و جوان شدن است، تولید آن با افزایش سن متوقف می شود. اگر از این جنبه از ظاهر خود ناراحت هستید، لیفت صورت ممکن است بهترین گزینه برای شما باشد.

نتایج دائمی

نتیجه ای که می توانید از عمل لیفت صورت به دست آورید می تواند یک دهه یا بیشتر طول بکشد. لیفت صورت به شما امکان جوانسازی ماندگار صورت را می دهد.

چانه دوتایی

حتی پس از انجام اقدامات پیشگیرانه برای کاهش وزن، ممکن است نتوانید کاری در مورد چانه دوتایی انجام دهید. اگر احساس می کنید این جنبه از ظاهر شما آنقدر قابل توجه است که با ورزش و رژیم غذایی نمی توان بر آن غلبه کرد، لیفت صورت می تواند این مشکلات را به طور کامل برطرف کند.

جلسه مشاوره قبل از عمل جراحی شامل چه مواردی است؟

مشاوره لیفت صورت معمولاً بین 15 تا 25 دقیقه طول می کشد که بستگی به تعداد سؤالات بیمار دارد. هر جراحی لیفت صورت مخصوص چهره و اهداف منحصر به فرد بیمار است، بنابراین مهم است که قبل از جراحی با جراح پلاستیک خود گفتگوی کامل داشته باشید.

در طول مشاوره، در خصوص موارد زیر صحبت خواهید کرد:

 • در طول مشاوره، جراح شما همچنین:

ممکن است در طول مشاوره لیفت صورت از جراح خود سوالات زیر را بپرسید :

جراحی لیفت صورت

پزشک مناسب برای عمل لیفت صورت چه ویژگی‌هایی دارد؟

اگر دوستان یا اعضای خانواده ای داشته اید که لیفت صورت انجام داده اند، این می تواند نقطه خوبی برای شروع تحقیق باشد. از آن ها بپرسید که آیا از جراح خود راضی بودند یا خیر. ممکن است لازم باشد با بیش از یک جراح پلاستیک مشورت کنید و نظر جراحان دوم و سوم را هم بشنوید. یک تصمیم آگاهانه یک تصمیم هوشمندانه است.

وقتی تصمیم به انجام جراحی زیبایی گرفتید، نباید اهمیت انتخاب جراح زیبایی برای این هدف را نادیده بگیرید. مهم است که فراموش نکنید که هر جراح متخصص و شایسته نیست و شما نمی خواهید چهره یا بدن شما آسیب ببیند. واضح است که شما مایلید به سراغ بهترین جراحان زیبایی بروید زیرا آن ها به درستی مهارت دارند و مجموعه توانایی های لازم را دارند.

در زیر چند پیشنهاد ذکر شده است که ممکن است به شما در تعیین جراح مناسب برای خواسته های خود کمک کند:

 • در مورد آن ها تحقیق کنید

می توانید با خانواده و دوستان خود که عمل جراحی زیبایی لیفت صورت را انجام داده اند صحبت کنید و از آن ها پیشنهاداتی را بخواهید. همچنین، می‌توانید از پزشک معمولی خود مشاوره بگیرید و از آن ها بخواهید فهرستی از بهترین جراحان زیبایی ایران را به شما ارائه دهند.

 • در خصوص مدرک تحصیلی آن ها تحقیق کنید

وقتی لیستی از بهترین جراحان را تهیه کردید، وقت آن است که تحقیق کنید که آیا پزشک شما از یک دانشکده پزشکی معتبر فارغ‌التحصیل شده‌ یا خیر.

 • در مورد تخصص آن ها سوال بپرسید

پس از تأیید اینکه پزشک مورد نظر شما دارای مجوز است، احتمالاً می توانید در مورد تخصص آن ها صحبت کنید. بهترین کار این است که احتمالاً ماهرترین جراح را انتخاب کنید و به سراغ جراحان تازه فارغ التحصیل نروی.

 • نظرات بیماران مختلف را بپرسید

یکی از روش های ضروری برای کشف یکی از بهترین جراحان زیبایی، صحبت با بیماران قبلی آن ها است. آن ها در مطب یا در کامنت های شبکه های مجازی پیدا کنید و در خصوص پزشک مد نظرتان سوال بپرسید.

 • 7 مزیت شگفت‌انگیز جراحی لیفت صورت که نمی‌دانستید

آیا به انجام جراحی لیفت صورت فکر می کنید، اما هنوز تصمیم خود را نگرفته اید؟ در زیر لیستی از مزایایی که هنگام لیفت صورت به دست می آورید را مشاهده خواهید کرد.

 • پوست شما را سفت می کند

اگر مشکل افتادگی پوست در ناحیه گردن دارید، جراحی لیفت صورت بهترین راه برای حل این مشکلات است. هنگامی که لیفت صورت انجام می دهید، این عمل به سفت شدن پوستی که افتاده و شل است کمک می کند.

 • روند پیری را به تعویق می اندازد

روزانه افراد در آینه نگاه می کنند و آماده رویارویی با این واقعیت نیستند که در حال پیر شدن هستند. یکی از راه‌ هایی که می‌توانید سال ‌ها ظاهرتان را جوان نگه دارید این است که با یک جراح لیفت صورت صحبت کنید.

روش های مختلفی وجود دارد که لیفت صورت می تواند علائم پیری را به تعویق بیندازد ،از جمله:

اینها تنها چند مورد از روش هایی است که عمل جراحی لیفت صورت می تواند ساعت را به عقب برگرداند و شما را دوباره 20 ساله نشان دهد. با جراح خود در مورد روش های دیگری صحبت کنید که لیفت صورت می تواند به شما کمک کند.

جراحی لیفت صورت
 • می تواند با عمل های دیگر ترکیب شود

برخی از جراحی های زیبایی به دلیل زمان لازم برای بهبودی و پیچیدگی جراحی باید به تنهایی انجام شوند. اما این مورد در مورد لیفت صورت صدق نمی کند.

اگر عمل های زیبایی دیگری وجود دارد که دوست دارید روی صورت خود انجام دهید، می توانید آن ها را به طور همزمان انجام دهید. این باعث می شود مدت زمان بهبودی شما کاهش یابد.

همچنین برای شما راحت است زیرا برای انجام عمل بعدی مجبور نخواهید بود بعداً برگردید. وقتی با جراح خود صحبت می کنید، با او در مورد عمل هایی که می خواهید انجام دهید صحبت کنید تا ببینید آیا می توان همه آن ها را در یک جلسه ترکیب کرد یا خیر.

 • جراحی لیفت صورت کم تهاجمی تر است

به دلیل پیشرفت سریع تکنولوژی، بسیاری از جراحان پلاستیک راه‌ هایی برای کاهش تهاجمی عمل جراحی لیفت صورت نسبت به گذشته پیدا کرده ‌اند. این بدان معناست که شما نگران صرف زمان زیادی برای بهبودی نخواهید بود و می توانید سریعتر به زندگی عادی روزانه خود بازگردید.

این جراحی با استفاده از تکنیک هایی که بر ایجاد برش های کوچکتر روی پوست و همچنین استفاده از فرآیندهای بهتر برای سفت کردن پوست تمرکز دارد، کمتر تهاجمی شده است.

جراحی لیفت صورت
 • ظاهر طبیعی خواهید داشت

تصور اشتباهی که برخی افراد در مورد جراحی پلاستیک، به خصوص لیفت صورت دارند، این است که ظاهری ساختگی و غیرطبیعی دارد. این مورد درست نیست.  وقتی پزشک مناسبی را برای انجام جراحی انتخاب کنید، نتایجی که می توانید انتظار داشته باشید کاملاً طبیعی است.

 • نتایج پایدار بعد از عمل دارید

همانطور که قبلا ذکر کردیم، پس از انجام عمل جراحی، باید اقدامات لازم را برای مراقبت از پوست خود انجام دهید. پزشک برخی از مراحل مراقبت پس از آن را به شما ارائه می دهد که باید دنبال کنید. در نظر گرفتن روتین مراقبت از پوست خود برای استفاده روزانه مفید است.

هر چه بیشتر برای مراقبت از پوست خود کاری انجام دهید، پوست شما بهتر از شما مراقبت می کند. افراد با هم متفاوت هستند، اما نکته اصلی این است که اگر بعد از انجام این روش از پوست خود مراقبت نکنید، نتایج به اندازه ای که دوست دارید ماندگار نیستند.

 • هم برای خانم ها و هم برای آقایان مناسب است

اما شاید تعجب کنید که بدانید لیفت صورت هم برای مردان و هم برای زنان مفید است. دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است فردی به لیفت صورت فکر کند. اگر از سلامت خوبی برخوردار هستید و توانایی پرداخت هزینه های جراحی را دارید، هیچ محدودیتی در مورد اینکه چه کسی می تواند این عمل را انجام دهد وجود ندارد.

انواع جراحی لیفت صورت چیست؟

یکی از گزینه های رایج، مینی لیفت صورت است. این روش معمولاً برای بیمارانی توصیه می‌شود که افتادگی پوست کمی خفیف دارند. این عمل نسبت به سایر انواع جراحی لیفت صورت کمتر تهاجمی است و به جراح اجازه می دهد تا پوست شل را از طریق برش های بسیار کوچکتر سفت کند. به طور معمول، این برش ها در امتداد خط مو ایجاد می شوند.

گزینه اصلی دیگر، لیفت صورت سنتی است که این روش کمی تهاجمی تر است و در نتیجه دوره نقاهت طولانی تری دارد اما ممکن است نتایج چشمگیرتری نیز ارائه دهد. لیفت صورت سنتی به جراح نیاز دارد که برش‌های کمی طولانی‌تر ایجاد کند که اغلب از پشت گوش شروع می‌شود و تا خط مو ادامه می‌یابد.

جراحی لیفت صورت

عمل لیفت صورت چه نتایجی نمی‌تواند داشته باشد؟

به عنوان یک جراحی ترمیمی، لیفت صورت ظاهر شما را اساسی تغییر نمی دهد و نمی تواند روند پیری را متوقف کند. لیفت صورت یک روش بسیار موثر برای جوان تر به نظر رسیدن است. با این حال، تغییر ساختار استخوان شما ممکن نخواهد بود.

همانطور که گفته شد، راه های مختلفی وجود دارد که صورت لاغرتر یا زاویه دارتر به نظر برسد. یک لیفت صورت می تواند با از بین بردن چربی اضافی و سفت کردن پوست، ناحیه فک را کانتور کند. روش مینی لیفت صورت، ماهیچه ها و چربی ها را تنظیم می کند تا ظاهر جدیدی برای صورت ایجاد شود. به بینی شکل نمی دهد یا اجزای صورت را پهن نمی کند. لیفت صورت می تواند ظاهر چهره شما را تغییر دهد، اما بیولوژی را تغییر نمی دهد.

پس از عمل لیفت صورت چه اتفاقی می‌افتد؟ و مراقبت‌ها چیست؟

خطرات و عوارض عمل لیفت صورت

خطراتی برای هر عمل جراحی از جمله لیفت صورت وجود دارد. خطرات عبارتند از:

دوران نقاهت لیفت صورت

آیا عمل لیفت صورت روی پلک‌ها نیز تاثیر دارد؟

دلیل اصلی بسیاری از متقاضیان جراحی پلک، افتادگی و پوست اضافی پلک است. با این عمل می توان پوست اطراف چشم را سفت و لیفت کرد تا ظاهری زیباتر، جوان تر و شاداب تر به چهره شما ببخشد. گاهی اوقات از بلفاروپلاستی برای رفع موانع بینایی ناشی از افتادگی پلک استفاده می شود. در فرآیند درمان، پوست اضافی، ماهیچه و گاهی بافت چربی از نواحی پلک بالا و پایین برداشته می شود. گاهی اوقات فقط پوست اضافی از پلک برداشته می شود.

البته بلفاروپلاستی پلک بالا که گاهی به آن لیفت پلک نیز گفته می شود، نباید با جراحی افتادگی پلک  اشتباه شود. در جراحی افتادگی پلک، ماهیچه ها و تاندون های پلک بالایی که وظیفه بالا نگه داشتن پلک را بر عهده دارند، سفت می شوند تا مشکل حل شود. بلفاروپلاستی زمانی افتادگی پلک را اصلاح می کند که پوست اضافی باعث سنگینی و افتادگی پلک ها شود. بنابراین این دو جراحی متفاوت هستند، اما هر دو می توانند افتادگی پلک را از بین ببرند.

روش‌های جایگزین عمل لیفت صورت

لیفت صورت غیرجراحی ترکیبی از روش ‌های کم تهاجمی و غیرجراحی است که برای جوان ‌سازی و طراوت ظاهر طراحی شده است. در مقایسه با لیفت صورت جراحی، این تکنیک ها نیازی به برش های بزرگ، بیهوشی عمومی یا بستری شدن یک شبه در بیمارستان ندارند.

انواع تکنیک ‌های غیرتهاجمی در دسترس هستند، از جمله خطوط ریز، چین‌ های عمیق، شلی پوست، نازک شدن لب‌ ها، گونه ‌های فرورفته، منافذ بزرگ، زخم‌ های آکنه و از دست دادن حجم صورت.

برخی از روش‌های جایگزین عمل لیفت صورت در زیر آورده شده است:

 • پرکننده های پوستی

فیلرهای پوستی سنگ بنای لیفت صورت غیرجراحی هستند. این ژل های تزریقی بلافاصله حجم گونه ها، شقیقه ها، لب ها و زیر چشم را باز می گرداند. پرکننده های پوستی را می توان از چندین محصول از جمله اسید هیالورونیک تهیه کرد. خاصیت حجیم کنندگی و صاف کنندگی آن ها می تواند از شش ماه تا بیش از یک سال کامل باقی بماند.

 • بوتاکس

بوتاکس یکی از بخش‌های مهم پازل لیفت صورت غیرجراحی و کاهش بی‌نظیر چین و چروک است. بوتاکس که اغلب برای صاف کردن چین‌های پیشانی، و خطوط اخم استفاده می‌شود، روی هر چین و چروکی اثر می‌گذارد. بوتاکس به طور موقت عضله مورد نظر را شل می کند. نتایج بوتاکس می تواند سه ماه طول بکشد.

 • تزریق چربی

تزریق چربی یک روش نیمه تهاجمی است که با استفاده از بافت چربی استخراج شده از طریق لیپوساکشن در ناحیه متفاوتی از بدن انجام می شود. این سلول های چربی تمیز و پردازش می شوند، سپس دوباره به صورت تزریق می شوند تا حجم صورت افزایش یابد.

 • درمان های بدون سوزن

لایه برداری شیمیایی مدرن روشی قابل اعتماد و غیر تهاجمی است که منافذ بزرگ را کوچک می کند و کیفیت کلی پوست را بهبود می بخشد. درم ابریژن و میکرودرم ابریژن پوست را بازسازی و لایه برداری می کند و بافت های خشک و آسیب دیده را از بین می برد.

جراحی لیفت صورت

مزایای درمان های زیبایی غیر جراحی چیست؟

اگرچه یک درمان زیبایی غیرجراحی به احتمال زیاد نتایج چشمگیری مانند لیفت صورت جراحی را به شما نمی دهد، روش های غیرتهاجمی می توانند بسیار موثر باشند. با در نظر گرفتن این موضوع، در اینجا برخی از مزایای کلیدی درمان های زیبایی غیرجراحی آورده شده است.

نتایج لیفت صورت در دراز مدت چگونه است؟

نتایج هر عمل لیفت صورت در افراد متفاوت خواهد بود. بسیاری از بیماران لیفت صورت حدود یک دهه جوان تر به نظر می رسند که حقیقتا نتیجه ای چشمگیر است. لیفت صورت می تواند اعتماد به نفس شما را بازگرداند و بسیاری از بیماران لیفت صورت احساس انرژی تازه ای را خواهند داشت.

ماندگاری لیفت صورت

چگونه می توانید نتایج یک لیفت صورت را حفظ کنید؟

همه ما می دانیم که هیچ کاری نمی توان انجام داد که روند پیری را متوقف کنید. حتی نتایج بهترین لیفت صورت که توسط بهترین جراح انجام می شود، پس از چند سال به طور طبیعی از بین می رود. هنگام تخمین مدت زمان ماندگاری نتایج لیفت صورت، ژنتیک و سن شما عوامل کلیدی در این امر هستند.

چه چیزی بر نتایج لیفت صورت تأثیر می گذارد؟

بیماران لیفت صورت با پوست تیره تر و سالم تر نسبت به افرادی که پوست روشن یا هر نوع آسیب پوستی دارند، از نتایج ماندگارتری برخوردارند. اگر زیر شصت سال دارید که عمل لیفت صورت انجام می دهید، نتایج بیشتر از نتایج در بیماران مسن تر باقی می ماند.

به عنوان یک قاعده کلی، هرچه یک تکنیک جراحی زیبایی تهاجمی تر باشد، نتایج طولانی تر خواهد بود. نتایج یک لیفت کامل صورت برای بسیاری از بیماران می تواند تا پانزده سال دوام داشته باشد، در حالی که تکنیک های کمتر تهاجمی ممکن است فقط نتایج متوسطی داشته باشند و ممکن است تنها حدود سه تا شش سال دوام داشته باشند.

اگر جراحی لیفت صورت را همراه با جراحی زیبایی بینی، لیفت ابرو یا جراحی پلک انجام دهد، نتایج لیفت صورت شما ماندگارتر و حتی چشمگیرتر خواهد بود. روش های افزایش حجم با استفاده از پرکننده ها، پیوند چربی، کاشت چانه یا کاشت گونه، نتایج کلی شما را بهبود می بخشد.

شما نمی توانید کاری در مورد سن یا DNA خود انجام دهید، اما می توانید تغییرات مهمی را در سبک زندگی خود اعمال کنید، از جمله رژیم غذایی، ورزش و مراقبت از پوست. سبک زندگی شما در طول زمان تاثیر زیادی بر نتایج عمل لیفت صورت شما خواهد داشت.

چه مراحل خاصی برای بیماران لیفت صورت توصیه می شود؟

بیمارانی که به طور کلی سبک زندگی متعادل و سالمی دارند تقریباً همیشه از نتایج لیفت صورت بیشتر از سایر بیماران لذت خواهند برد.

در اینجا چند پیشنهاد ساده و متعارف ذکر شده است که می تواند به بیماران لیفت صورت کمک کند تا نتایج خود را تا پانزده سال حفظ کنند:

جراحی لیفت صورت

بعد از مشاهده چه علائمی لازم است تا به پزشک مراجعه کنید؟

در صورت داشتن درد شدید یا علائم غیرمنتظره باید در اسرع وقت با کلینیکی که در آن عمل انجام شده است تماس بگیرید. اگر از نتایج لیفت صورت خود راضی نیستید یا فکر می کنید که این عمل به درستی انجام نشده است، باید از طریق بیمارستان یا کلینیکی که در آن تحت درمان قرار گرفته اید، موضوع را با جراح خود در میان بگذارید.

اگر جراحی لیفت صورت انجام داده اید، در صورت داشتن هر یک از علائم یا تجربیات زیر باید فوراً با پزشک یا جراح خود تماس بگیرید:

کاندید مناسب برای عمل لیفت صورت چه کسی است؟

بهترین کاندید برای لیفت صورت، مرد یا زنی است که صورت و گردن آن ها شروع به افتادگی کرده است، اما پوست آن ها هنوز خاصیت ارتجاعی دارد و ساختار استخوانی آن ها قوی و مشخص است. اکثر بیماران بین 40 تا 70 سال دارند، اما این جراحی را می توان بر روی بیماران جوان یا مسن انجام داد.

لیفت صورت می تواند شما را جوان تر و شاداب تر نشان دهد و ممکن است اعتماد به نفس شما را در این فرآیند افزایش دهد. اما نمی تواند ظاهری کاملاً متفاوت به شما بدهد و همچنین نمی تواند سلامت و شادابی را به جوانی شما بازگرداند. قبل از اینکه تصمیم به جراحی بگیرید، به دقت در مورد انتظارات خود فکر کنید.

بیهوشی برای عمل لیفت صورت چگونه است؟

جراح شما جراحی را در حالی که تحت بیهوشی عمومی هستید (به خواب می روید) یا از طریق آرامبخشی IV انجام می دهد. جراح شما بهترین گزینه را برای شما و نوع جراحی شما توصیه می کند.

هزینه لیفت صورت

در طول ریکاوری لیفت صورت چه انتظاری باید داشته باشم؟

پس از جراحی، پزشک احتمالاً داروهای ضد درد تجویز خواهد کرد. معمولاً درد یا ناراحتی همراه با تورم و کبودی وجود دارد. پزشک در مورد زمان برداشتن هر گونه پانسمان یا درن و زمان قرار ملاقات بعدی به شما توضیح می دهد.

هنگامی که تورم کاهش یافت، می توانید تفاوت در ظاهر خود را ببینید. این موضوع معمولا چند ماه طول می کشد. قبل از از سرگیری فعالیت های عادی روزانه، حدود 2 هفته به خود فرصت دهید. برای فعالیت های سنگین تر، مانند ورزش، حدود 4 هفته صبر کنید. همه افراد متفاوت هستند، بنابراین از پزشک خود بپرسید که چه زمانی می توانید انتظار داشته باشید که بتوانید فعالیت های معمول خود را از سر بگیرید.

مراقبت‌های پس از عمل لیفت صورت در خانه

برای کمک به افزایش نتایج لیفت صورت می توانید موارد زیر را انجام دهید:

نتایج لیفت صورت تضمین نمی شود. ممکن است از یک جراحی به نتایج دلخواه خود نرسید. گاهی اوقات، جراحی بعدی لازم است. با پزشک خود در مورد کارهایی که می توانید برای اطمینان از یک لیفت صورت موفق انجام دهید و انتظارات منطقی از جراحی صحبت کنید.

زمان ریکاوری پس از عمل لیفت صورت چقدر است؟

زمان لازم برای بهبودی پس از لیفت صورت بستگی به نوع جراحی شما و سلامت کلی شما دارد. ممکن است برای چند هفته کبودی و تورم داشته باشید. با این حال، ممکن است دو تا سه ماه طول بکشد تا چهره شما به حالت عادی برگردد.

ریکاوری پس از لیفت صورت

چه زمانی پس از عمل لیفت صورت می‌توان به زندگی عادی پرداخت؟

اکثر افرادی که لیفت صورت تهاجمی تری انجام می دهند می توانند در عرض دو تا سه هفته به سر کار بازگردند. اگر یک روش کمتر تهاجمی مانند مینی لیفت صورت دارید، معمولاً می توانید بعد از پنج تا هفت روز به سر کار خود بازگردید. جراح شما احتمالاً توصیه می کند که حداقل تا سه هفته پس از جراحی، ورزش های شدید انجام ندهید.

بهترین سن برای عمل لیفت صورت چه موقع است؟

اکثر افرادی که لیفت صورت انجام می دهند این کار را در دهه 40، 50 یا 60 سالگی انجام می دهند، زمانی که علائم پیری ظاهر می شود. هیچ “بهترین سن” برای لیفت صورت وجود ندارد زیرا سن افراد با عوامل مختلفی مانند ژنتیک، سبک زندگی و محیط متفاوت است. مهم است که به یاد داشته باشید که نتایج لیفت صورت معمولاً هفت تا ده سال طول می کشد. برخی از افراد در اواسط 40 سالگی تا اوایل 50 سالگی لیفت اولیه صورت را انجام می دهند و سپس در دهه 60 زندگی خود جراحی دوم لیفت صورت را انجام می دهند.

لیفت مناسب صورت شما چیست؟

انواع مختلفی از جراحی های لیفت صورت وجود دارد و هر جراحی به اندازه شما منحصر به فرد است. برخی مناطق خاصی از صورت شما را هدف قرار می دهند در حالی که برخی دیگر بیشتر یا تمام نواحی صورت شما را هدف قرار می دهند.

به طور کلی، هرچه پوست شل و اضافی بیشتری داشته باشید، احتمال جراحی اهمیت بیشتری خواهد داشت. در این موارد، جراحان اغلب لیفت صورت کامل یا سنتی را توصیه می کنند. اگر کمتر شلی پوست دارید و فقط علائم اولیه پیری دارید، ممکن است جراحی کمتر تهاجمی را انتخاب کنید. سایر روش ‌ها را می‌توان با لیفت صورت انجام داد، مانند جراحی پلک یا لیفت ابرو، تا جوان‌سازی کامل‌تری حاصل شود.

هزینه لیفت صورت چقدر است؟

هزینه لیفت صورت، بسته به عوامل زیر متغیر است:

 • پاسخ به سوالات پرتکرار

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

بهترین روش لیفت صورت وجود ندارد زیرا نوع مناسب لیفت صورت برای شما بستگی به وضعیت آناتومی صورت و نتایج دلخواه شما دارد. در طول مشاوره اولیه، دکتر کامبیز ایزدپناه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی وضعیت پوست و اهداف کلی درمان شما را ارزیابی می کند تا بهترین نوع لیفت صورت را برای نیازهای شما تعیین کند.

این تکنیک لیفت صورت از یک برش حداقلی برای بالا بردن لایه‌ های بافت نرم نواحی عمیق‌ تر صورت استفاده می‌کند. اگر در ناحیه گردن خود اضافه‌ پوستی کمتری دارید یا تغییرات مرتبط با افزایش سن دارید، این روش برای شما مناسب است.

لیفت صورت نتایج طولانی تری نسبت به سایر درمان های غیرجراحی ارائه می دهد. نتایج به طور معمول تا 7-10 سال باقی می ماند.

لیفت صورت می تواند ظاهر قسمت میانی تا پایینی صورت شما مانند گونه ها و خط فک را بهبود بخشد و تا حدی ظاهر جوان تر گردن شما را بهبود بخشد. از طرف دیگر، لیفت گردن به طور قابل توجهی عضلات گردن و پوست شما را سفت می کند تا ظاهری شاداب تر داشته باشید.

بله. شما می توانید یک لیفت گردن را به عنوان یک روش جداگانه انجام دهید.

علائم رایجی که نشان می دهد ممکن است به لیفت صورت نیاز داشته باشید، پوست اضافی در خط فک پایین و ایجاد خطوط عمیق روی صورت شما است. اگر این علائم پیری بر اعتماد به نفس شما تأثیر بگذارد، به احتمال زیاد  لیفت صورت مناسب شما خواهید بود.

در بیشتر موارد، اگر شما در دهه 40، 50، 60 یا 70 خود هستید، زمانی که نشانه های پیری صورت مانند چین و چروک، خطوط ریز و چین و چروک بیشتر مشهود می شوند، انجام مینی لیفت صورت یا جراحی لیفت صورت توصیه می شود.

شما کاندیدای خوبی برای این روش هستید اگر:

 • شما قادر به رعایت دستورالعمل های بعد از عمل هستید.
 • شما هیچ گونه خونریزی یا اختلال لخته شدنی ندارید که ممکن است روند بهبودی را به تاخیر بیندازد.
 • شما انتظارات واقع بینانه ای در مورد این روش دارید.
 • شما دارای پوست اضافی، چین و چروک، خطوط و چین در قسمت های مختلف صورت خود هستید.

قبل از عمل، شما باید:

 • از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید خودداری کنید.
 • از مصرف داروها یا مکمل هایی که می توانند خطر خونریزی و سایر عوارض را افزایش دهند خودداری کنید.
 • آزمایشات مورد نیاز را انجام دهید.
 • سیگار کشیدن و نوشیدن الکل را کنار بگذارید.

بله. توصیه می شود قبل از جراحی تقریباً وزن ثابتی داشته باشید زیرا نوسانات وزن می تواند نتایج را تغییر دهد.

ابتدا برای جلوگیری از درد ناشی از عمل، بیهوشی عمومی دریافت خواهید کرد. سپس جراح برش هایی روی صورت شما ایجاد می کند تا ناحیه مورد نظر را سفت کند. نوع و طول برش ها به وضعیت پوست و نتایج دلخواه شما بستگی دارد. به طور معمول برش ها در چین های موجود، اطراف خط مو یا پشت گوش پنهان می شوند. سپس جراح با برداشتن پوست اضافی و استفاده از بخیه برای لیفت ناحیه صورت شما را تغییر می دهد. هنگامی که ظاهر مورد نظر به دست آمد، جراح شما برش ها را می بندد.

در طول عمل بیهوشی عمومی دریافت خواهید کرد. تعداد بسیار کمی از جراحان لیفت صورت را تحت بی حسی موضعی انجام می دهند.

این بستگی به نوع لیفت صورت شما دارد. برای کاهش دید جای زخم ها، جراح برش های موجود در خط مو و خطوط طبیعی صورت و پشت گوش را پنهان می کند.

بسته به نوع لیفت صورت شما، کل عمل صورت ممکن است 2 تا 5 ساعت طول بکشد.

پس از انجام عمل، می توانید انتظار کبودی و تورم ناحیه صورت را داشته باشید. این ها طبیعی هستند و بخشی از روند طبیعی درمان بدن شما هستند.

پس از انجام مراحل، باید موارد زیر را انجام دهید:

 • کمپرس یخ را روی صورت خود بگذارید.
 • از ورزش های شدید و سایر فعالیت هایی که نیاز به خم شدن، بلند کردن یا زور زدن دارند خودداری کنید.
 • هنگام خواب با استفاده از بالش اضافه سر خود را بالا بیاورید.
 • صورت خود را با آب و صابون ملایم بشویید.

برای تسریع بهبودی:

 • نوشیدن مقدار زیادی آب.
 • هنگام خواب با استفاده از دو بالش سر خود را بالا بیاورید.
 • مصرف پروتئین در رژیم غذایی را افزایش دهید.
 • برش های جراحی را تمیز و خشک نگه دارید.
 • برش ها را از نور مستقیم خورشید محافظت کنید.

پس از 6 ماه باید نتایج طبیعی را مشاهده کنید.

برخی از بیماران برای رسیدن به تعادل و هماهنگی کلی صورت نیاز به کاشت چانه دارند. این بستگی به شکل و برآمدگی چانه شما نسبت به لب، دهان، بینی و پیشانی شما دارد. یک جراح پلاستیک صورت ماهر می تواند در مشاوره شما این تصمیم را بگیرد.

ممکن است درد قابل تحملی در گوش خود احساس کنید که می تواند کمتر از 6 هفته طول بکشد.

شما باید پشت سر خود را روی بالش قرار دهید تا از وارد کردن فشار به محل های برش جلوگیری کنید.

بعد از ۲ تا ۴ هفته می توانید به پهلو بخوابید.

پس از انجام این عمل، ممکن است احساس سفتی در صورت خود داشته باشید که می تواند تا 2 ماه ادامه یابد.

بله. برای بهبود انعطاف پذیری ناحیه صورت می توانید ماساژ ملایم و رو به بالا صورت انجام دهید. از جراحان مشاوره بگیرید

شما باید یک کیسه یخ را هر بار به مدت 10 تا 20 دقیقه روی صورت خود بمالید. مراقب سوختگی ناشی از یخ باشید (آن را در حوله بپیچید).

برای کاهش تورم، هنگام خواب باید سر خود را بالا بیاورید و در طول روز از کیسه یخ روی صورت خود بمالید.

تورم باید پس از 1 تا 2 هفته کاهش یابد و کم کم رفع می شود.

شما باید آن را به مدت 1 تا 3 هفته بپوشید.

هنگامی که برش بهبود یافت، باید از آب و صابون ملایم برای شستن محل های برش خود استفاده کنید.

48 ساعت پس از لیفت صورت می توانید با استفاده از شامپوی ملایم دوش بگیرید.

قبل از آرایش باید حداقل 10 روز صبر کنید.

ظاهر صورت شما پس از یک ماه بهبود می یابد اما نتایج نهایی پس از 6 ماه قابل توجه خواهد بود.

بعد از 48 ساعت می توانید موهای خود را بشویید.

توصیه می شود برای تسریع روند بهبودی، پروتئین های بدون چربی مصرف کنید. این مواد شامل گوشت سفید، ماهی، لوبیا، نخود و محصولات لبنی است.

اثرات لیفت صورت می تواند تا 10 سال باقی بماند.

در حالی که اثرات این روش می تواند تا 10 سال ادامه داشته باشد، برای تمام عمر در نظر گرفته نشده است. هنگامی که علائم پیری صورت دوباره ظاهر شد، ممکن است در آینده به جراحی لیفت صورت دیگری نیاز داشته باشید.

بسیاری از بیماران در دهه 40 تا 50 سالگی لیفت صورت انجام می دهند. هنگامی که در اواسط تا اواخر دهه 60 خود هستید، ممکن است دومین لیفت صورت انجام شود.

10 سال بعد از اولین لیفت صورت نیاز به یک لیفت بعدی دارید. در برخی موارد، ممکن است نیاز باشد پس از 5 سال مجدداً لیفت صورت انجام دهید تا بهترین نتیجه را کسب کنید. می توانید این موضوع را با جراح خود بیشتر در میان بگذارید.

بله. این روش می‌تواند ظاهری آرام و جوان ‌تر به شما بدهد، بنابراین قطعا ارزشش را دارد.