تامی تاک

چرا تامی تاک انجام می شود؟

 

 • تغییرات قابل توجه در وزن
 • بارداری
 • جراحی شکم، مانند سزارین
 • افزایش سن
 • نوع بدن طبیعی شما

انواع روش های تامی تاک

 • مینی تامی تاک
 • تامی تاک استاندارد
 • تامی تاک کشیده
 • لیپکتومی کمربند

علائم خطر در تامی تاک

 

 • برآمدگی زیر پوست
 • پوست اضافی در لبه های اسکار
 • زخم هایی که التیام نمی یابند
 • تجمع مایع در ناحیه ای که عمل شده است
 • تجمع خون در زیر پوست (هماتوم)
 • بی حسی یا درد در شکم یا پایین پا
 • گرفتگی یا درد شکم
 • مشکلات تنفسی

تامی تاک – که به نام ابدومینوپلاستی نیز شناخته می شود – یک عمل جراحی زیبایی برای بهبود شکل و ظاهر شکم است. در حین انجام عمل شکم، پوست و چربی اضافی از شکم برداشته می شود. بافت همبند در شکم (فاسیا) معمولاً با بخیه نیز سفت می شود. سپس پوست باقیمانده برای ایجاد ظاهری لطیف تر تغییر موقعیت می دهد.

اگر چربی یا پوست اضافی در ناحیه شکم خود دارید یا دیواره پایین شکم ضعیفی دارید، ممکن است انتخاب کنید که تامی تاک انجام دهید. در ادامه با ما همراه باشید تا هر آن چه در خصوص این عمل نیاز دارید بدانید را در اختیارتان قرار دهیم.

تامی تاک

آنچه می خوانید

تامی تاک چیست؟

تامی تاک ناحیه شکم را سفت می‌کند و شکل آن را تغییر می‌دهد و به دستیابی به ظاهری باریک‌ تر و زیبا تر کمک می‌کند. داشتن قسمت میانی صاف تر و سفت تر می تواند به طرز چشمگیری نحوه تناسب و ظاهر لباس را بهبود بخشد و به شما کمک کند در بدن خود اعتماد به نفس و راحتی بیشتری داشته باشید.

در طی این عمل، عضلات شکم سفت و اضافه می‌شوند، افتادگی پوست از بین می‌رود، شکم بیرون زده اصلاح می‌شود و قسمت میانی صاف‌ تر می‌شود. تامی تاکس روشی محبوب برای مردان و زنان است، به ویژه آن هایی که بدنشان در اثر کاهش وزن یا بارداری دچار تغییرات چشمگیری شده است.

مزایای تامی تاک

جراحی ابدومینوپلاستی و کاندیدای مناسب عمل

چرا تامی تاک انجام می شود؟

دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است چربی اضافی، خاصیت ارتجاعی ضعیف پوست یا ضعیف شدن بافت همبند در شکم خود داشته باشید. این شامل:

تغییرات قابل توجه در وزن

بارداری

جراحی شکم، مانند سزارین

افزایش سن

نوع بدن طبیعی شما

تامی تاک می تواند پوست و چربی اضافی و شل را از بین ببرد و فاسیای ضعیف را سفت کند. کشیدن شکم همچنین ممکن است علائم کشش و پوست اضافی در زیر شکم زیر ناف را از بین ببرد. با این حال، کشیدن شکم علائم کشش خارج از این ناحیه را اصلاح نمی کند.

اگر قبلاً سزارین شده ‌اید، جراح پلاستیک شما ممکن است بتواند جای زخم سزارین موجود را در جای زخم شکم شما قرار دهد.

تامی تاک را می توان در ترکیب با سایر روش های زیبایی کانتورینگ بدن مانند جراحی سینه انجام داد. اگر چربی شکم خود را برداشته اید (لیپوساکشن)، ممکن است تصمیم بگیرید که تامی تاک را انجام دهید زیرا لیپوساکشن بافت زیر پوست و چربی را از بین می برد، اما پوست اضافی را حذف نمی کند.

کشیدن شکم برای همه مناسب نیست. پزشک ممکن است در مورد انجام تامی تاک هشدار دهد اگر:

 • برای کاهش وزن قابل توجهی برنامه ریزی کنید.
 • ممکن است در آینده به بارداری فکر کنید.
 • داشتن یک بیماری مزمن شدید، مانند بیماری قلبی یا دیابت
 • شاخص توده بدنی بیشتر از 30 داشته باشید
 • سیگاری باشید.
 • قبلاً جراحی شکم داشته اید که باعث ایجاد بافت اسکار قابل توجهی شده است.

مراحل کلی انجام عمل تامی تاک چیست؟

عمل جراحی تامی تاک شامل مراحل زیر است:

مرحله 1 - بیهوشی

مواد بیهوشی برای راحتی شما در طول مراحل جراحی تجویز می شوند. انتخاب ها شامل آرامبخشی داخل وریدی و بیهوشی عمومی است. پزشک بهترین انتخاب را برای شما توصیه خواهد کرد.

مرحله 2 - برش

تامی تاک کامل نیاز به یک برش افقی در ناحیه بین خط موی شرمگاهی و ناف دارد.

شکل و طول برش با توجه به مقدار پوست اضافی تعیین می شود. هنگامی که پوست شکم بلند شد، عضلات ضعیف شده زیرین شکم ترمیم می شوند.

برش دوم در اطراف ناف ممکن است برای برداشتن پوست اضافی در قسمت فوقانی شکم لازم باشد.

پوست اضافی بریده می شود و پوست باقی مانده به هم بخیه می شود. یک دهانه جدید برای ناف ایجاد می شود. ناف به سطح کشیده شده و در موقعیت خود بخیه می شود.

مرحله 3 - بستن برش ها

جراح با استفاده از بخیه ها یا چسب های پوستی برش های پوست را می بندند.

مرحله 4 - نتایج را ببینید

شکم شما باعث می ‌شود که کانتور شکمی صاف ‌تر و محکم ‌تر باشد که با نوع بدن و وزن شما متناسب‌ تر است.

خطرات جراحی تامی تاک

خطرات جراحی تامی تاک

عمل جراحی تامی تاک خطرات مختلفی را به همراه دارد، از جمله:

 • تجمع مایع در زیر پوست (سروما): لوله های درن که پس از جراحی در جای خود باقی می مانند می توانند به کاهش خطر مایع اضافی کمک کنند. پزشک شما همچنین ممکن است مایعات را پس از جراحی با استفاده از سوزن و سرنگ خارج کند.
 • بهبود ضعیف زخم: گاهی اوقات نواحی در امتداد خط برش به خوبی بهبود نمی یابند یا شروع به جدا شدن می کنند. ممکن است در حین و بعد از جراحی برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک به شما داده شود.
 • جای زخم غیرمنتظره: اسکار برش شکم دائمی است، اما معمولاً در امتداد خط بیکینی به راحتی پنهان می شود. طول و دید جای زخم در افراد مختلف متفاوت است.
 • آسیب بافتی: در طول عمل جراحی شکم، بافت چربی در عمق پوست در ناحیه شکم ممکن است آسیب ببیند یا بمیرد. سیگار خطر آسیب بافتی را افزایش می دهد. بسته به اندازه ناحیه، بافت ممکن است خود به خود بهبود یابد یا نیاز به یک روش جراحی داشته باشد.
 • تغییر در احساس پوست: در طی انجام عمل جراحی شکم، تغییر موقعیت بافت‌ های شکمی می‌ تواند بر اعصاب ناحیه شکم و به ندرت در قسمت بالای ران‌ ها تأثیر بگذارد. احتمالاً احساس کاهش یا بی حسی خواهید داشت. این معمولاً در ماه ‌های بعد از عمل کاهش می‌یابد.

مانند هر نوع جراحی بزرگ دیگری، تامی تاک خطر خونریزی، عفونت و واکنش نامطلوب به بیهوشی را به همراه دارد.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

نحوه انجام جراحی تامی تاک

شما با یک جراح پلاستیک در مورد جراحی شکم صحبت خواهید کرد. در اولین ویزیت شما، جراح پلاستیک شما احتمالاً موارد زیر را انجام خواهد داد:

سابقه پزشکی شما مررور می شود

برای پاسخ به سؤالاتی در مورد شرایط پزشکی فعلی و گذشته آماده باشید. در مورد داروهایی که مصرف می‌کنید یا اخیراً مصرف کرده‌ اید و همچنین هر گونه جراحی که انجام داده ‌اید، صحبت کنید.

اگر به هر دارویی حساسیت دارید به پزشک خود اطلاع دهید. اگر تمایل شما به انجام عمل جراحی شکم با کاهش وزن مرتبط باشد، احتمالاً پزشک سؤالات مفصلی در مورد افزایش و کاهش وزن شما خواهد پرسید.


یک معاینه فیزیکی برای شما صورت می گیرد

 برای تعیین گزینه های درمانی شما، پزشک شکم شما را معاینه می کند. همچنین ممکن است پزشک برای پرونده پزشکی شما از شکمتان عکس بگیرد.

 


انتظارات خود را مورد بحث قرار دهید

 توضیح دهید که چرا می خواهید تامی تاک انجام دهید و از نظر ظاهری بعد از عمل به چه چیزی امیدوار هستید. مطمئن شوید که مزایا و خطرات این روش، از جمله جای زخم را درک کرده اید.

قبل از عمل جراحی شکم ممکن است نیاز داشته باشید موارد زیر را رعایت کنید:


سیگار نکشید

سیگار جریان خون را در پوست کاهش می دهد و می تواند روند بهبودی را کند کند. علاوه بر این، سیگار خطر آسیب بافتی را افزایش می دهد. اگر سیگار می کشید، پزشک به شما توصیه می کند که قبل از جراحی و در دوران نقاهت سیگار را ترک کنید.


از مصرف برخی داروها خودداری کنید

 احتمالاً باید از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل ‌های گیاهی خودداری کنید که می ‌توانند خونریزی را افزایش دهند.


وزن ثابتی داشته باشید

 در حالت ایده آل، حداقل 12 ماه قبل از انجام عمل جراحی تامی تاک، وزن خود را ثابت نگه دارید. اگر به شدت اضافه وزن دارید، پزشک به شما توصیه می کند که قبل از عمل وزن کم کنید. کاهش وزن قابل توجه بعد از عمل می تواند نتایج شما را کاهش دهد.


در طول بهبودی از کسی کمک بگیرید

برنامه ریزی کنید که فردی بعد از ترک بیمارستان شما را به خانه برساند و حداقل شب اول بهبودی در خانه با شما بماند.

برای کسب اطلاعات بیشتر روی این لینک کلیک کنید.

آنچه می توانید از تامی تاک انتظار داشته باشید

تامی تاک در یک بیمارستان یا یک مرکز جراحی سرپایی انجام می شود. در حین انجام عمل جراحی تامی تاک، شما تحت بیهوشی عمومی قرار خواهید گرفت – که باعث می شود کاملاً بیهوش شوید و نتوانید درد را احساس کنید.

انتظارات عمل تامی تاک

قبل از عمل تامی تاک

بسته به اهداف شما و میزان تغییری که می‌خواهید مشاهده کنید، روش‌های مختلفی برای عمل جراحی تامی تاک وجود دارد. در طول عمل جراحی تامی تاک معمولی، جراح پلاستیک شما برش هایی برای برداشتن بیشتر پوست و چربی بین شکم و موهای ناحیه تناسلی به شکل افقی بیضی یا بیضی ایجاد می کند. سپس بافت همبند (فاسیا) که روی عضلات شکم قرار دارد با بخیه های دائمی سفت می شود.

مقدار پوست اضافی برداشته شده و نوع عمل شما شکل و طول برش را تعیین می کند. برش بالای موهای ناحیه تناسلی به هم بخیه می شود و جای زخمی باقی می ماند که در امتداد چین طبیعی در خط بیکینی قرار می گیرد.

جراح پلاستیک شما همچنین پوست اطراف ناف شما را تغییر می دهد. ناف شما از طریق یک برش کوچک بیرون آورده می شود و در موقعیت طبیعی خود بخیه می شود.

در طول عمل ممکن است برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک به شما داده شود. این روش معمولاً حدود دو تا سه ساعت طول می کشد.

بعد از عمل تامی تاک

پس از عمل جراحی تامی تاک، برش شکم و ناف شما احتمالا با پانسمان جراحی پوشانده می شود. ممکن است لوله های کوچکی در امتداد محل برش قرار داده شود تا خون یا مایع اضافی تخلیه شود.

اعضای تیم مراقبت های بهداشتی به شما کمک می کنند تا همان روز اول بعد از عمل جراحی شکم راه بروید تا از تشکیل لخته های خون جلوگیری کنید.

احتمالاً به شما داروی ضد درد داده می شود. وجود تورم در ناحیه جراحی طبیعی است.

درن ها ممکن است تا چند روز پس از جراحی در جای خود باقی بمانند. پزشک یا یکی دیگر از اعضای تیم مراقبت بهداشتی به شما نحوه تخلیه و مراقبت از درن خود را نشان می دهد. ممکن است لازم باشد تا زمانی که درن ها در محل قرار دارند، مصرف آنتی بیوتیک را ادامه دهید.

جراح شما همچنین ممکن است یک داروی رقیق کننده خون را برای مدت کوتاهی پس از جراحی شکم شما تجویز کند.

تقریباً تا شش هفته پس از عمل جراحی تامی تاک، یک لباس حمایتی برای شکم می پوشید. این لباس به جلوگیری از تجمع مایع کمک می کند و در حین بهبودی شکم را پشتیبانی می کند. پزشک شما نحوه مراقبت از اسکار را توضیح می دهد.

برای شش هفته اول پس از عمل جراحی شکم، باید مراقب حرکت کردن باشید. همچنین باید از موقعیت هایی که خط برش شما را تحت فشار قرار می دهد – مانند خم شدن سریع در کمر – برای جلوگیری از باز شدن مجدد زخم اجتناب کنید.

شما باید برای قرار ملاقات های بعدی منظم برنامه ریزی کنید. از پزشک خود بپرسید که هر چند وقت یکبار نیاز به معاینه دارید.

نتایج حاصل از تامی تاک

با از بین بردن پوست و چربی اضافی و تقویت دیواره شکم، عمل زیبایی شکم می تواند ظاهری باریک تر و خوش فرم تر به شکم شما بدهد.

اگر وزن ثابتی داشته باشید، معمولاً نتایج تامی تاک طولانی مدت است.

تایج تامی تاک

انواع تامی تاک

2 نوع تامی تاک وجود دارد و هر دو معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شوند.

تامی تاک جزئی شامل موارد زیر است:

ایجاد یک برش بزرگ در قسمت تحتانی شکم

جدا کردن پوست از دیواره شکم زیر ناف

از بین بردن چربی و پوست اضافی

کنار هم کشیدن پوست باقی مانده و دوختن آن در محل

تامی تاک کامل شامل موارد زیر است:

 • ایجاد یک برش بزرگ در قسمت تحتانی شکم، از لگن تا لگن، درست بالای ناحیه شرمگاهی
 • ایجاد برش دوم برای آزاد کردن ناف از بافتی که آن را احاطه کرده است
 • جدا کردن پوست از دیواره شکم
 • تنظیم مجدد عضلات شکم
 • از بین بردن چربی و پوست اضافی
 • بریدن یک سوراخ جدید برای ناف و دوختن آن در جای خود
 • کنار هم کشیدن پوست باقی مانده و دوختن آن در محل

هیچ دو بیمار با نگرانی های یکسان تصمیم به تامی تاک نمی گیرند و هیچ دو بیمار دقیقاً اهداف مشابهی ندارند. جراح زیبایی شما نوع جراحی زیبایی شکم را توصیه می کند که به نتیجه دلخواه شما برسد و نتایجی طبیعی با کمترین جای زخم ایجاد کند.

این عمل می تواند بین 2 تا 5 ساعت طول بکشد. بیشتر افراد نیاز دارند چند شب در بیمارستان بمانند.

احتمالاً پس از بیهوشی از بیهوشی عمومی کمی درد خواهید داشت. در صورت نیاز می توان داروی مسکن تهیه کرد.

شما با پانسمان و یک لباس فشاری روی شکم یا شلوار، بیمارستان را ترک خواهید کرد. شخصی باید شما را به خانه برساند و تا 24 ساعت آینده با شما بماند.

مزایای تامی تاک

بهبودی پس از تامی تاک

شما باید حدود 4 تا 6 هفته از کار و ورزش استراحت کنید. تا چند هفته بعد از عمل نمی توانید رانندگی کنید (جراح می تواند در این مورد به شما توصیه کند). حدود 6 هفته طول می کشد تا به طور کامل بهبود یابد و تاثیر کامل عمل جراحی تامی تاک را مشاهده کنید.

معمولاً باید به مدت 6 هفته نوع خاصی از سوتین یا شلوار مخصوص شکم را بپوشید تا پوست شما به خوبی ترمیم شود و تورم کاهش یابد. به طور کلی، در این مدت باید راحت باشید و زانوهای خود را در رختخواب خم نگه دارید تا از وارد آمدن فشار به بخیه های خود جلوگیری کنید.

پس از چند هفته احتمالاً از شما خواسته می شود که در یک قرار ملاقات بعدی شرکت کنید تا مطمئن شوید که زخم به درستی بهبود می یابد. پس از 6 هفته، معمولاً می توانید از پوشیدن لباس فشاری دست بردارید و ممکن است به انجام بیشتر فعالیت های معمول خود بازگردید.

علائم خطر در تامی تاک

تامی تاک گاهی اوقات می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • زخم های ضخیم و آشکار در حال ایجاد
 • برآمدگی زیر پوست
 • پوست اضافی در لبه های اسکار
 • زخم هایی که التیام نمی یابند
 • تجمع مایع در ناحیه ای که عمل شده است
 • تجمع خون در زیر پوست (هماتوم)
 • بی حسی یا درد در شکم یا پایین پا
 • گرفتگی یا درد شکم
 • مشکلات تنفسی

خطرات تامی تاک

هر نوع جراحی نیز خطر کمی دارد:

خون ریزی بیش از حد

ایجاد لخته خون در ورید

 

عفونت

 

واکنش آلرژیک به ماده بیهوشی (بسیار نادر)

 

جراح باید توضیح دهد که این خطرات و عوارض چقدر محتمل هستند و در صورت وقوع چگونه درمان می شوند.

بهترین کاندیداها برای تامی تاک چه کسانی هستند؟

 • تامی تاک برای مردان و زنانی که از سلامت خوبی برخوردار هستند مناسب است.
 • زنانی که چندین بار بارداری داشته اند ممکن است این روش را برای سفت کردن عضلات شکم و کاهش پوست مفید بدانند.
 • همچنین برای مردان یا زنانی که زمانی چاق بودند و هنوز دارای رسوبات چربی اضافی یا پوست شل در اطراف شکم هستند، انتخاب تامی تاک گزینه خوبی برای آن ها است.

چه کسانی نباید به تامی تاک فکر کنند؟

اگر شما زنی هستید که قصد باردار شدن در آینده را دارید، ممکن است لازم باشد جراحی شکم را تا پایان بچه دار شدن به تعویق بیندازید. در طول جراحی، عضلات عمودی شما سفت می شوند و بارداری های آینده می توانند آن عضلات را از هم جدا کنند.

آیا قصد کاهش وزن زیادی دارید؟ بعد از اینکه هر چیز دیگری را امتحان کردید، عمل جراحی شکم باید آخرین راه حل باشد. نباید به عنوان جایگزینی برای کاهش وزن استفاده شود.

همچنین باید ظاهر اسکارها را بعد از عمل جراحی شکم در نظر بگیرید. شما می توانید قبل از جراحی در مورد جای زخم و طول آن با پزشک صحبت کنید.

کاندیدای مناسب تامی تاک

چگونه برای عمل جراحی تامی تاک آماده شویم؟

اولین قدم این است که یک جراح را انتخاب کنید و برای مشاوره به آن ها مراجعه کنید. در آن جلسه، در مورد اهداف خود و گزینه های زیر صحبت خواهید کرد:

 • تامی تاک کامل: جراح شکم شما را از لگن تا لگن برش می دهد و سپس پوست، بافت و عضله را در صورت نیاز کانتور می کند. این جراحی شامل حرکت دادن ناف شما می شود و ممکن است برای چند روز به لوله های درن زیر پوست خود نیاز داشته باشید.
 • ابدومینوپلاستی جزئی یا مینی: مینی ابدومینوپلاستی اغلب بر روی افرادی انجام می شود که ذخایر چربی در زیر ناف قرار دارند. در طول این روش، جراح به احتمال زیاد ناف شما را حرکت نمی دهد و بسته به مورد شما ممکن است این عمل فقط تا دو ساعت طول بکشد.

اگر سیگار می کشید، پزشک از شما می خواهد که حداقل از دو هفته قبل از جراحی تا دو هفته بعد از جراحی سیگار را ترک کنید. فقط کاهش مصرف سیگار کافی نیست. شما باید به طور کامل آن را ترک کنید، زیرا سیگار کشیدن احتمال بروز عوارض را افزایش می دهد و روند بهبود را کاهش می دهد.

قبل از جراحی رژیم غذایی شدید را امتحان نکنید. وعده های غذایی متعادل و کامل بخورید. یک رژیم غذایی سالم ممکن است به بهبودی بهتر شما کمک کند.

در مورد هر چیزی که مصرف می کنید، از جمله داروهای تجویزی، داروهای گیاهی و سایر مکمل ها، به پزشک خود بگویید. جراح ممکن است به شما دستور دهد که مصرف برخی داروها را برای مدتی قبل و بعد از جراحی متوقف کنید.

اقدامات پیش از تامی تاک

قبل از انجام عمل جراحی، خانه خود را آماده کنید. شما به آماده کردن موارد زیر قبل از جراحی تامی تاک نیاز دارید:

 • بسته های یخ
 • لباس گشاد و راحت که می توان آن را به راحتی پوشید و در آورد
 • دوش سیار و صندلی حمام
 • شما همچنین به کسی نیاز دارید که شما را بعد از عمل شکم به خانه برساند.

در روزهای بعد از جراحی درد و تورم خواهید داشت. پزشک شما داروی ضد درد تجویز می کند و به شما می گوید که چگونه درد را به بهترین شکل کنترل کنید. ممکن است چندین هفته یا چند ماه درد داشته باشید.

همچنین ممکن است در این مدت بی حسی، کبودی و خستگی را تجربه کنید.

مانند هر جراحی دیگری، خطراتی وجود دارد. اگرچه نادر هستند، اما عوارض می توانند شامل عفونت، خونریزی زیر فلپ پوست یا لخته شدن خون باشند. اگر گردش خون ضعیف، دیابت یا بیماری قلبی، ریوی یا کبدی داشته باشید، ممکن است بیشتر دچار عوارض شوید.

ممکن است درمان ناکافی را تجربه کنید، که می تواند باعث زخم یا از دست دادن پوست شود. اگر بهبودی ضعیفی داشته باشید، ممکن است به جراحی دوم نیاز داشته باشید.

عمل جراحی شکم جای زخم بر جای می گذارد. اگرچه ممکن است کمی محو شوند، اما هرگز به طور کامل ناپدید نخواهند شد. جراح شما ممکن است کرم یا پماد خاصی را برای استفاده پس از بهبودی کامل برای کمک به جای زخم توصیه کند.

مراقبت های بعد از تامی تاک

مراقبت از خود پس از جراحی تامی تاک

چه عمل شما تامی تاک کامل باشد چه مینی تامی تاک، ناحیه ای که جراحی شده است بخیه زده و بانداژ می شود. پیروی از تمام دستورالعمل های جراح در مورد نحوه مراقبت از بانداژ در روزهای بعد از عمل بسیار مهم است. باند استفاده شده یک نوار محکم و الاستیک خواهد بود که باعث بهبودی مناسب می شود. جراح شما همچنین به شما آموزش می دهد که چگونه در حالت نشسته یا دراز کشیده بهترین موقعیت را برای کمک به کاهش درد داشته باشید.

شما باید فعالیت های شدید را برای حداقل شش هفته به شدت محدود کنید. برای اطمینان از بهبودی مناسب، ممکن است نیاز باشد تا یک ماه بعد از عمل جراحی مرخصی داشته باشید. پزشک به شما توصیه می کند که چه کاری باید انجام دهید یا انجام ندهید.

بازگشت به زندگی روزمره بعد از تامی تاک

به طور کلی، اکثر مردم نحوه مراقبت از این عمل را دوست دارند. هرچند ممکن است زمان ببرد. ممکن است تا ماه ‌ها پس از جراحی احساس حالت عادی خود نداشته باشید. رژیم غذایی و ورزش می تواند به شما در حفظ نتایج کمک کند.

آیا بیمه جراحی تامی تاک را پوشش می دهد؟

شرکت های بیمه عموماً جراحی زیبایی را که بدون دلیل پزشکی انجام می شود پوشش نمی دهند. اگر فتق دارید که از طریق این روش اصلاح می شود، ممکن است بخشی از هزینه پرداخت شود.

قبل از اینکه تصمیم بگیرید که آیا جراحی شکم انجام دهید یا خیر، با شرکت بیمه خود تماس بگیرید تا در مورد مواردی که تحت پوشش قرار می گیرند اطلاعات کسب کنید. اگر فکر می‌کنید می‌توانید به دلایل پزشکی نیاز به این عمل داشته باشید، ممکن است جراح شما بتواند با نوشتن نامه ‌ای به بیمه‌گر به شما کمک کند.

دوران نقاهت تامی تاک

چه کسانی ممکن است از تامی تاک سود ببرند؟

تصمیم برای انجام هر گونه عمل زیبایی شخصی است و بیماران به دلایل مختلفی جراحی تامی تاک را انتخاب می کنند. بهترین کاندیدها وزن ایده آل یا نزدیک به وزن بدن خود را دارند، افراد غیرسیگاری از سلامت خوبی برخوردار هستند و انتظارات واقع بینانه ای در مورد آنچه که جراحی می تواند برای آن ها به ارمغان بیاورد دارند. اگر هر یک از موارد زیر شما را توصیف می کند، جراحی شکم گزینه ای است که باید در نظر بگیرید:

 • رژیم غذایی و ورزش به کاهش وزن شما کمک کرده است، اما شکم شما همچنان بیرون زده و فاقد حالت است.
 • عضلات شکم و پوست شما به دنبال بارداری کشیده و افتاده است.
 • پس از کاهش وزن قابل توجهی، اکنون پوست شل و اضافی در اطراف شکم شما آویزان شده است.

تامی تاک می‌تواند به بیماران در هر یک از این موقعیت‌ ها کمک کند تا آنچه را که در فرم بدنی خود دوست ندارند برطرف کنند و شکمی محکم‌ تر و صاف ‌تر داشته باشند.

زندگی بعد از جراحی تامی تاک

اکثر جراحی های شکم را می توان به صورت سرپایی انجام داد و بیماران چند ساعت پس از جراحی به خانه می روند. با این حال، شما ممکن است پس از انجام عمل جراحی تامی تاک به یک شب بستری در بیمارستان نیاز داشته باشید تا بتوانید با خیال راحت در ساعات اولیه بهبودی خود تحت نظر باشید. از آنجایی که انجام عمل جراحی بر روی عضلات شکم انجام می شود، بهبودی بعد از عمل جراحی شکم نسبت به سایر روش ها زمان بیشتری می برد.

انتظار داشته باشید که در هفته اول یا بیشتر دردناک و تا حدودی ناراحت باشید و چند روز اول را به آرامی در خانه بگذرانید، اگرچه تشویق خواهید شد برای حفظ گردش خون سالم از جای خود بلند شوید و در خانه قدم بزنید.

چه زمانی می توانم به سر کار برگردم؟

بسته به اینکه شغل شما چقدر فیزیکی باشد، ممکن است بعد از 2 تا 4 هفته آماده بازگشت به کار باشید. اگر کار شما پشت میز باشد، باید بتوانید در اوایل این بازه زمانی به سر کار برگردید، اما اگر شغل شما شامل بلند کردن وسایل، ورزش کردن یا سایر فعالیت‌ های سخت است، انتظار داشته باشید که تا یک ماه از چنین کارهایی دور شوید.

فعالیت بعد از ابدومینوپلاستی

نتایج خود را در بهترین حالت خود نگه دارید

بهبودهایی که در حین انجام عمل جراحی شکم ایجاد می‌شوند، ماندگار هستند – عضلات شکم سفت ‌تر و سفت‌ تر می‌مانند و پوست اضافی برنمی‌گردد. با این حال، بارداری های آینده یا افزایش وزن می تواند بر نتایج شما تأثیر منفی بگذارد و باعث شود که ماهیچه ها یا پوست پس از بازگشت به وزن طبیعی خود کشیده و سست شوند. اگر قصد دارید بچه های بیشتری داشته باشید یا هنوز برای رسیدن به وزن هدف خود کار می کنید، بهتر است قبل از انجام عمل جراحی تامی تاک تا رسیدن به این نقاط عطف صبر کنید.

فواید تامی تاک

ابدومینوپلاستی یا “تامی تاک ” یک جراحی زیبایی یا ترمیمی است. برای سفت کردن ماهیچه هایی که به دنبال بارداری شل شده یا شکافته شده اند یا برای برداشتن چربی و پوست شل اضافی از شکم پس از کاهش وزن زیاد استفاده می شود.

برخی از مزایا و فواید تامی تاک در زیر آورده شده است:

 • عضلات ضعیف یا جدا شده را بازیابی کنید.
 • کمک به کاهش درد.
 • بهبود عملکرد مثانه
 • کاهش خارش و عفونت های پوستی ناشی از پوست اضافی
 • شکل و فرم شکم را تغییر دهید تا شکل شکمی محکم تر و صاف تر ایجاد کنید.

تامی تاک جایگزینی برای کاهش وزن یا ورزش نیست. ممکن است بدون جراحی، از طریق تغذیه سالم و ورزش به شکمی صاف تر دست یابید، اما نه همیشه. بسیاری از پزشکان توصیه می کنند که تامی تاک فقط پس از رژیم غذایی و ورزش که فرم بدنی مناسب را به دست آوردند انجام شود.

اگر در مورد ظاهر خود نگران هستید یا به فکر درمان های زیبایی برای افزایش اعتماد به نفس خود هستید، جایگزین هایی وجود دارد. اینها ممکن است شامل تغییر سبک زندگی یا صحبت با یک مشاور یا روانشناس باشد که ممکن است به شما کمک کند بر نگرانی های خود در مورد ظاهر خود غلبه کنید.

نکاتی که باید قبل از تصمیم گیری برای انجام تامی تاک در نظر بگیرید

قبل از انتخاب ابدومینوپلاستی، برخی از مسائل مهمی که باید در نظر داشته باشید عبارتند از:

 • نتایج ابدومینوپلاستی دائمی در نظر گرفته می شود. با این حال، هر گونه تغییر عمده در وزن شما پس از جراحی می تواند ظاهر شما را تغییر دهد. اگر در حال برنامه ریزی برای کاهش وزن قابل توجه هستید یا به بارداری آینده فکر می کنید، عمل را به تعویق بیندازید.
 • ابدومینوپلاستی درمانی برای ترک‌های پوستی محسوب نمی‌شود، اگرچه هرگونه کشیدگی در ناحیه تحت درمان همراه با پوست اضافی برداشته می‌شود.
 • به هزینه مالی فکر کنید. بیمه درمانی و خصوصی ممکن است برخی از هزینه ها را پوشش دهد، اما شما باید برای برخی از هزینه های از جیب خود آماده باشید. برای اطلاعات بیشتر:
 • از پزشک خود در مورد هر گونه هزینه ای که می توانید انتظار داشته باشید و اینکه آیا واجد شرایط تخفیف هستید، بپرسید.
 • برای اطلاعات بیشتر در مورد بیمه درمانی خصوصی به PrivateHealth.gov.au مراجعه کنید.
 • افراد سیگاری در معرض افزایش خطر عوارض ناشی از هر جراحی هستند. برای کاهش خطر این عوارض و برای سلامتی و رفاه عمومی خود، سعی کنید قبل از جراحی سیگار را ترک کنید.
 • نظر دوم را از یک پزشک دیگر بخواهید. قبل از تصمیم گیری برای انجام ابدومینوپلاستی، داشتن اطلاعات تا حد امکان بسیار مهم است.

مراقبت بعد از تامی تاک

پیدا کردن یک پزشک متخصص برای تامی تاک

در مورد یافتن یک پزشک معتبر یا بیمارستانی که در آن تامی تاک انجام می شود، از پزشک عمومی خود (پزشک) راهنمایی بخواهید.

در اولین جلسه مشاوره، از پزشک در مورد آموزش و تجربه آن ها بپرسید.

این عمل باید توسط یک پزشک متخصص انجام شود که برای انجام تامی تاک آموزش دیده و تجربه زیادی در انجام این نوع عمل دارد. گواهی های پزشک که نشان می دهد آن ها واجد شرایط انجام این جراحی تخصصی هستند را از آن ها درخواست کنید.

وضعیت فعلی پزشکی و تامی تاک شما

اگر قصد انجام تامی تاک را دارید، باید وضعیت پزشکی فعلی خود را با پزشک خود در میان بگذارید. این شامل بحث در مورد موارد زیر است:

 • سلامت جسمانی شما – از جمله سابقه پزشکی گذشته شما، مانند بیماری ها، جراحی ها و وضعیت فعلی جسمانی که شامل رژیم غذایی و برنامه ورزشی شما می شود. این زمان خوبی برای پزشک است تا فشار خون، دما، ضربان/ریتم قلب، اکسیژن و تعداد تنفس شما را بررسی کند.
 • سلامت روان شما – هر گونه بیماری یا مشکل روانی و درمان آن ها
 • داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید، از جمله ویتامین ها و مکمل ها
 • واکنش های گذشته به داروها
 • هر گونه آلرژی که دارید

در نتیجه این بحث، پزشک شما می‌تواند خطرات و عوارض احتمالی جراحی را برای شما ارزیابی کند. آن ها همچنین می توانند به شما بگویند که چه آمادگی هایی را باید انجام دهید تا اطمینان حاصل کنید که بهبودی شما پس از جراحی تا حد امکان راحت است.

هزینه تامی تاک

بلافاصله بعد از تامی تاک

پس از عمل، می توانید انتظار داشته باشید:

 • یک درن در زخم برای کمک به جلوگیری از تجمع مایع
 • کبودی و تورم
 • بی حسی احتمالی در پوست بین ناف و زخم
 • درد و ناراحتی
 • ناتوانی در راست ایستادن
 • احساس کشیدگی پوست در شکم شما
 • پانسمان یا بانداژ روی شکم شما
 • یک لباس فشرده برای کمک به کاهش تورم.

عوارض احتمالی تامی تاک

تمام جراحی ها درجاتی از خطر را به همراه دارند. برخی از عوارض احتمالی تامی تاک عبارتند از:

 • عفونت زخم که ممکن است نیاز به درمان با آنتی بیوتیک باشد.
 • درد و ناراحتی در اطراف محل های برش
 • هماتوم (انباشته شدن خون در اطراف محل جراحی که ممکن است نیاز به تخلیه داشته باشد)
 • اسکارهای قابل مشاهده و برجسته
 • بی حسی در اطراف محل های عمل شده – در بیشتر موارد این حالت موقتی است و طی چند ماه بهبود می یابد
 • مناطقی از پوست که بهبود نمی یابند و ممکن است نیاز به پیوند پوست داشته باشند
 • مشکل در خم شدن به جلو به دلیل سفت شدن پوست
 • تجمع بیش از حد مایع در زیر پوست (سروما) در اطراف محل جراحی، که ممکن است به یک یا چند روش تخلیه با سوزن نیاز داشته باشد.
 • نیاز به انتقال خون (در صورت از دست دادن خون زیاد در حین جراحی)
 • لخته شدن خون، که در صورت حرکت به سمت ریه ها ممکن است تهدید کننده زندگی باشد
 • تهوع و استفراغ ناشی از بیهوشی عمومی.

این فهرست کامل نیست. سابقه پزشکی یا سبک زندگی شما ممکن است شما را در معرض خطر عوارض دیگر قرار دهد. به عنوان مثال، افرادی که چاق هستند و تامی تاک انجام می دهند بیشتر در معرض ابتلا به عفونت قفسه سینه هستند. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

مضرات تامی تاک

خودمراقبتی در منزل بعد تامی تاک

پرشک شما توصیه های لازم را در این خصوص به شما ارائه می دهد، اما توصیه های کلی خود مراقبتی شامل موارد زیر است:

 • تا حد امکان استراحت کنید.
 • تمام دستورالعمل های مراقبت از زخم خود را دنبال کنید.
 • حداقل به مدت یک ماه از ورزش های شدید یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • هرگونه خونریزی، درد شدید یا علائم غیرعادی را به پزشک خود گزارش دهید.

پزشک ممکن است موارد زیر را به شما توصیه کند:

 • برای جلوگیری از ترومبوز ورید عمقی، هفت تا ده روز پس از عمل، جوراب های فشاری روی پاهای خود بپوشید.
 • برای چندین هفته از یک لباس فشرده بر روی محل جراحی استفاده کنید.

چشم انداز بلند مدت بعد از تامی تاک

توجه داشته باشید که انجام تامی تاک مانع از افزایش وزن شما در آینده نخواهد شد.

جای زخم دائمی خواهد بود اما باید به مرور زمان محو شود. صبور باشید – ممکن است حدود یک سال یا بیشتر طول بکشد. ممکن است مقداری چروکیدگی در لبه بیرونی جای زخم باقی بماند.

جایگزین های تامی تاک

گزینه های دیگر عبارتند از:

خوردن یک رژیم غذایی سالم و کم چرب

ورزش منظم

صحبت با یک مشاور یا روانشناس – این ممکن است به شما کمک کند بر نگرانی های خود در مورد ظاهر خود غلبه کنید.

یکی از رایج ترین نواحی بدن که افراد تمایل به بهبود آن دارند، شکم است. شکم شما اغلب در طول زمان دستخوش تغییرات ناخواسته می شود، چه در اثر افزایش سن، ضعیف شدن عضلات، بچه دار شدن، کاهش وزن یا جراحی های قبلی. در نتیجه، شکم می تواند شروع به بیرون زدگی کند و پوست شل شود. دکتر کامبیز ایزد پناه برای کمک به بیماران برای بازگرداندن قسمت شکم خود به شکلی جوان ‌تر و خوش‌ فرم تر، عمل جراحی شکم را پیشنهاد می‌کند.

مزایای جراحی تامی تاک

مزایای جراحی تامی تاک از دید دکتر کامبیز ایزد پناه

جراحی زیبایی شکم برای کسانی که کاندیدای خوبی هستند مزایای زیادی دارد. در طول مشاوره، دکتر کامبیز ایزد پناه مزایا و معایب این روش را بررسی می‌کند تا اطمینان حاصل کند که درک می‌کنید چه انتظاری دارید:

 • شکم صاف تر
 • پوست شکم کشیده و سفت
 • ترمیم عضلات شکم کشیده شده از بارداری یا افزایش و کاهش وزن.
 • برداشتن پوست اضافی.
 • کاهش علائم کشش.

چه کسی کاندیدای خوبی برای جراحی تامی تاک است؟

بهترین راه برای تعیین اینکه آیا شما کاندید مناسبی برای جراحی زیبایی شکم هستید یا خیر، برنامه ریزی برای مشاوره با دکتر کامبیزد ایزد پناه، فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی است. در طول این قرار ملاقات، دکتر ایزد پناه با شما ملاقات می کند تا در مورد نگرانی های شما صحبت کند، سابقه پزشکی شما را بررسی کند و یک معاینه فیزیکی انجام دهد. با این اطلاعات، او می تواند سودمندترین روش(های) جراحی را برای برآوردن خواسته ها و نیازهای شما توصیه کند. اگرچه جراحی تامی تاک یک تصمیم کاملا شخصی است، نگرانی های رایجی که دکتر ایزد پناه اغلب در بین بیماران خود مشاهده می کند شامل تمایل به بهبود یا حذف موارد زیر است:

 • شل شدگی و افتادگی پوست یا رسوبات چربی که اغلب با شل شدن یا کشش غیر طبیعی عضلات دیواره قدامی شکم همراه است. این وضعیت پس از بارداری، جراحی قبلی یا پس از کاهش وزن زیاد شایع است.
 • راش هایی (ضایعه پوستی) که در زیر چین پوستی شکم ایجاد می شوند.
 • ناتوانی در سفت کردن پوست دیواره شکم با رژیم غذایی و ورزش.

برای انجام عمل جراحی تامی تاک بیماران باید عموماً از سلامت خوبی برخوردار باشند و انتظارات واقع بینانه ای در مورد نتایج نهایی خود داشته باشند. تامی تاک نباید به عنوان یک روش کاهش وزن یا جایگزینی برای یک رژیم غذایی و ورزش مناسب در نظر گرفته شود یا اشتباه تعبیر شود.

ریکاوری بعد از تامی تاک

انواع روش های تامی تاک دکتر کامبیز ایزد پناه چگونه انجام می شود؟

جراحی تامی تاک معمولاً با استفاده از بیهوشی عمومی به عنوان یک روش سرپایی انجام می‌شود. از آنجایی که هر بیمار نیازهای فیزیکی متفاوتی دارد، دکتر ایزد پناه رویکرد خاص جراحی خود را طراحی می کند و روش جراحی شما را بر اساس آنچه که بهترین نتیجه ممکن را ارائه می دهد، طراحی می کند.

جزئیات عمل شما و روش توصیه شده در طول مشاوره با شما مورد بحث قرار می گیرد و به شما این امکان را می دهد که تصمیم آگاهانه ای در مورد اینکه کدام یک برای شما بهترین است و چه کسی را برای مراقبت خود انتخاب کنید، بگیرید. تکنیک هایی که دکتر کامبیزد ایزد پناه انجام می دهد عبارتند از:

 • مینی تامی تاک: به عنوان یک گزینه کمتر تهاجمی، دکتر ایزد پناه ممکن است یک مینی تامی تاک را توصیه و انجام دهد که فقط پوست دیواره پایین شکم را سفت می کند. در حالی که این روش ممکن است برای برخی از بیماران مناسب باشد، اکثر افراد از یک تامی تاک کامل (استاندارد) سود بیشتری خواهند برد.
 • تامی تاک استاندارد: این تکنیک که به عنوان یک تامی تاک کامل نیز شناخته می‌شود، برای سفت کردن تمام پوست دیواره شکم برای کانتورینگ کامل‌تر دور کمر طراحی شده است. عضلات کشیده یا پارگی نیز در طی این روش ترمیم خواهند شد. این روش معمولی برای ترمیم آسیب های ناشی از بارداری است و زنان را به شکل شکم قبل از بارداری باز می گرداند.
 • تامی تاک کشیده: برای کسانی که پوست شلی دارند که تا باسنشان امتداد دارد، تامی تاک کشیده موردهدف قرار می گیرد، شبیه به تامی تاک کامل، همراه با سفت کردن پهلوها.
 • لیپکتومی کمربند: این روش تامی تاک محیطی برای بهبود شکم، پهلوها و پشت طراحی شده است. این روش برای کانتور کردن دور کمر شما ایده آل است، مخصوصا اگر پوست شلی دارید. کسانی که لیپکتومی کمربند را انجام داده اند از نتایج هر دو بخش لیفت شکم و باسن و ران جانبی سود می برند.

دکتر ایزد پناه به جای اینکه از قبل انتخاب کنید کدام روش بیشترین سود را برای شما دارد، شما را تشویق می‌کند تا برای ارزیابی به او مراجعه کنید و گزینه‌های درمانی را مرور کنید تا نتیجه مورد نظرتان را به شما ارائه دهد. جزئیات کامل و شخصی سازی شده در مورد جراحی تامی تاک شما در جلسه مشاوره و در ویزیت اضافی قبل از عمل چندین هفته قبل از عمل برای شما توضیح داده می شود.

ریکاوری تامی تاک چگونه است؟

در طی سه تا پنج روز اول پس از جراحی شکم، با شروع بهبودی بدن شما به کمک کامل یک مراقب بزرگسال در خانه نیاز خواهید داشت. ناراحتی را می توان با مصرف داروهای مسکن به مدت یک تا دو هفته کنترل کرد. پیاده روی از روز بعد از جراحی شروع می شود و معمولاً در عرض دو هفته ادامه پیدا می کند.

 اکثر مردم حدود دو هفته از محل کار خود و تا شش هفته برای شغلی که سخت تر است مرخصی می گیرند. بعد از 10 تا 20 روز می‌توانید فعالیت ‌های سبک را از سر بگیرید، اما باید از ورزش ‌های شدید، هر چیزی که باعث تعریق شما می‌ شود، برای حدود شش هفته اجتناب کنید. نتایج تامی تاک شما باید در عرض شش هفته پس از جراحی به 90 درصد برسد. بهبود و بهبود بیشتر در طول یک سال رخ خواهد داد.

نتایج تامی تاک

چه زمانی باید از تامی تاک اجتناب کرد؟

اگر زنی هستید که هنوز قصد بچه دار شدن دارید، ممکن است لازم باشد انجام عمل جراحی تامی تاک را تا زمانی که بچه دار شوید به تعویق بیندازید. در طول جراحی، عضلات عمودی شما سفت می شوند. بارداری های آینده می توانند این ماهیچه ها را یک بار دیگر از هم جدا کنند.

اگر همچنان قصد کاهش وزن قابل توجهی دارید، فوراً تامی تاک را انجام ندهید. صبر کنید تا وزن شما تثبیت شود.

توجه به این نکته ضروری است که عمل جراحی تامی تاک باعث ایجاد اسکار در ناحیه شکم می شود. طول اسکار که در امتداد خط بیکینی قرار دارد به مقدار پوست اضافی بستگی دارد. با حداقل پوست اضافی، مینی ابدومینوپلاستی منجر به یک اسکار کوتاه می شود.

جراح پلاستیک شما همه این گزینه ها را با شما درمورد مشاوره در میان می گذارد. شما و جراحتان در مورد نتایج مورد نظرتان بحث خواهید کرد و جراح در طول مشاوره شما روش مناسب را تعیین خواهد کرد.

آیا بیمه تامی تاک را پوشش می دهد؟

شرکت‌ های بیمه معمولاً جراحی زیبایی انتخابی را پوشش نمی‌دهند. اما اگر فتق دارید که از طریق این روش اصلاح می‌شود، یا اگر برای کاهش وزن تحت عمل جراحی قرار گرفته ‌اید، شرکت بیمه شما ممکن است درصد مشخصی را پوشش دهد. بسیار مهم است که از همان ابتدا با شرکت بیمه خود ارتباط برقرار کنید و نگرانی های بیمه خود را با جراح خود در میان بگذارید.

در بیشتر موارد، جراح شما نامه‌ ای به بیمه شما می‌نویسد و این موضوع را تایید می‌کند که جراحی از نظر پزشکی ضروری است (اگر برای شما صدق می‌کند). بیمه ممکن است فقط بخش‌ های خاصی از جراحی را پوشش دهد.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

جراحی زیبایی تامی تاک برای بهبود ظاهر ناحیه برجسته پایین شکم طراحی شده است که اغلب به دلیل شلی، پوست اضافی و شل شدن عضلات شکم ایجاد می شود. در بسیاری از موارد، رسوبات سرسخت چربی در داخل و اطراف شکم را نیز می توان از بین برد.

اگرچه این روش برای رفع نیازها و اهداف منحصر به فرد هر بیمار طراحی می شود، اما تامی تاک به طور کلی شامل سفت کردن عضلات شکم، برداشتن پوست اضافی و برداشتن چربی از طریق لیپوساکشن است. در طی یک تامیم تاک کامل، معمولاً یک برش در پایین شکم ایجاد می‌شود که از یک لگن به مفصل دیگر کشیده می‌شود. به طور مشابه، برش برای مینی تامیک شکم در پایین شکم پنهان می شود، اگرچه طول آن اغلب کمی کوتاه تر است. بسته به تکنیک و وسعت کار، عمل معمولاً تقریباً دو تا چهار ساعت طول می کشد.

هر دو ابدومینوپلاستی کامل و مینی شامل سفت شدن عضلات شکم و برداشتن پوست اضافی است. تفاوت اصلی این است که تامی تاک کامل معمولاً برای جوانسازی نواحی بالا و پایین ناف استفاده می شود در حالی که مینی تامیک معمولاً به قسمت پایین شکم زیر ناف محدود می شود.

پس از جراحی تامی تاک، لوله های درن باید حدود یک هفته در جای خود باقی بمانند. اکثر بیماران مقداری کبودی و/یا تورم را تجربه می‌کنند، اگرچه این علائم باید در طی چند هفته فروکش کنند. اکثر افراد می توانند پس از حدود یک تا دو هفته به مشاغل یا فعالیت های غیر سخت بازگردند. با این حال، از بلند کردن اجسام سنگین یا کار فیزیکی شدید باید حداقل به مدت شش تا هشت هفته اجتناب شود. برای کمک به تسهیل بهبودی، بیماران اغلب تشویق می ‌شوند به محض اینکه احساس راحتی کردند، قدم بزنند.

ناراحتی خفیف تا متوسط ممکن است در روزهای بعد از تامی تاک امکان پذیر باشد، اما هر دردی را اغلب می توان با دارو کنترل کرد و حتی آن را کاهش داد.

 

برش ‌های جراحی شکم در پایین شکم ایجاد می‌شوند – اغلب نزدیک ناحیه شرمگاهی – بنابراین هر جای زخم احتمالی را اغلب می‌توان با اکثر لباس‌ ها، از جمله لباس‌ های شنا و اکثر انواع لباس‌ های زیر، پنهان کرد.

در حالی که معمولاً هیچ خطر عمده‌ای در ارتباط با باردار شدن پس از عمل جراحی شکم وجود ندارد، معمولاً توصیه می‌شود که بیماران قبل از انجام این عمل تا پایان بچه‌ دار شدن صبر کنند. انجام این کار می تواند به اطمینان حاصل شود که نتایج به دست آمده توسط تغییرات بدنی که اغلب در دوران بارداری رخ می دهد، به خطر نمی افتد.

اکثر مردم تصور می کنند که اگر پوست اضافی روی شکم خود دارید، می توانید واجد شرایط انجام عمل جراحی تامی تاک باشید. به هر حال، این چنین نیست. در حالت ایده آل، باید پوست کافی وجود داشته باشد که بتواند از ناف تا خط موی شرمگاهی کشیده شود. رزرو یک مشاوره با دکتر کامبیز ایزد پناه، تنها راه مطمئن برای تعیین اینکه آیا شما کاندید مناسبی برای جراحی هستید یا خیر است.

بله، اگر بیش از حد اضافه وزن دارید، جراح به شما توصیه می‌کند که در محدوده وزن ایده‌آل خود قرار داشته باشید و برای مدتی آن وزن را ثابت نگه دارید تا واجد شرایط انجام عمل جراحی تامی تاک شوید.

به طور کلی، جراحان توصیه می کنند قبل از انجام عمل جراحی تامی تاک بین شش ماه تا یک سال بعد از بارداری صبر کنید. این بازه زمانی به بدن شما اجازه می دهد تا به طور کامل بهبود یابد و به شما امکان می دهد به وزن طبیعی خود بازگردید.

بیمه هزینه جراحی پلاستیک شما را پرداخت نمی کند مگر اینکه این عمل در نتیجه کاهش وزن زیاد باشد و معیارهای سختگیرانه خاصی را رعایت کنید.

این قضیه از فردی به فرد دیگر متفاوت است. همه افراد پس از کاهش وزن دارای پوست شلی نیستند. اگر شما یکی از کسانی هستید که پوست آویزان ناخوشایند در ناحیه شکم دارید، می‌توانید از تامی تاک استفاده کنید.

در اینجا چند نکته وجود دارد که باید قبل از عمل جراحی تامی تاک رعایت کنید:

 • دو هفته قبل از جراحی سیگار کشیدن و نوشیدن الکل را ترک کنید.
 • از مصرف آسپرین یا سایر داروهای رقیق کننده خون خودداری کنید.
 • غذای سالم بخورید و مقدار زیادی آب بنوشید.
 • از قبل چند هفته مرخصی بگیرید.
 • تمام آزمایشاتی را که جراح از شما خواسته است انجام دهید.

یک عصا یا چوب برای کمک به حرکت راحت‌ تر

 • یک بطری آب
 • میان وعده های سالم
 • لوازم بهداشتی
 • کمپرس یخ
 • جوراب کشی
 • لباس گشاد و راحت
 • نی
 • کمپرس یخ
 • دستمال مرطوب

خوب، برای شروع، تمام آزمایشات مورد نیاز جراح پلاستیک خود را انجام دهید. برای مرخصی از محل کار درخواست دهید، کیف بیمارستان خود را ببندید، سیگار را ترک کنید و از دو هفته قبل از جراحی الکل مصرف نکنید.

بله، این یک روش جراحی بزرگ است که برای بهبودی هفته ها زمان نیاز دارد. بنابراین، حداقل برای چند هفته مرخصی از کار و استراحت زیاد بعد از آن آماده باشید.

تامی تاک کامل باعث سفت شدن عضلات شکم در ناحیه شکم می شود. مینی تامی تاک معمولا فقط پوست است.

تامی تاک کشیده برای افرادی که وزن زیادی از دست داده اند ایده آل است. پوست اضافی شکم، باسن، پشت و ران را از بین می برد تا ظاهری زیبا به شما بدهد.

بله، جراحی کامل شکم جامع ترین درمان است و برای ترمیم عضله دیاستاز رکتی توصیه می شود.

خیر، جراحی تامی تاک یک عمل کاملاً زیبایی است و تاثیری بر دیابت ندارد.

جراحی بسته به تکنیک مورد استفاده بین 1 تا 3 ساعت طول می کشد.

مقدار پوست برداشته شده می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

بعد از جراحی وزن زیادی از دست نخواهید داد. در عوض، چند سایز شلوار را از دست خواهید داد. تنها وزنی که از دست خواهید داد وزن پوست اضافی خواهد بود.

نوع جراحی تامی تاک مورد نیاز شما تنها زمانی مشخص می شود که برای مشاوره مراجعه کنید. هر بیمار متفاوت است و نیاز به روش متفاوتی دارد.

جراح بعد از جراحی به شما مسکن می دهد که به شما در مقابله با درد بعد از جراحی کمک می کند.

10 تا 12 روز اول باید به پشت بخوابید. پس از آن می توانید به پهلو بخوابید.

به طور معمول، 3 تا 4 روز طول می کشد تا بلافاصله بعد از عمل جراحی تامی تاک بایستید.

پوشیدن لباس فشرده به مدت شش تا هشت هفته توصیه می شود.

ممکن است بین شش ماه تا یک سال طول بکشد تا اسکارها کاملا محو شوند. برخی از بیماران نیز باید درمان‌ های رفع اسکار را انتخاب کنند.

شما باید به مدت دو هفته از بانداژ و شش تا هشت هفته پس از جراحی از لباس فشاری استفاده کنید.

ممکن است بین دو تا سه ماه طول بکشد تا شکم بعد از عمل تامی تاک بهبود پیدا کند.

بین شش ماه تا یک سال طول می کشد تا بی حسی بعد از عمل جراحی شکم به طور کامل از بین برود.

شش هفته یا بیشتر طول می کشد تا برش به طور کامل بهبود یابد.

 • توصیه می شود برای بهبودی کامل، 3 تا 4 هفته یا بیشتر از کار پس از عمل جراحی تامی تاک مرخصی بگیرید. این موضوع کاملا بستگی به نوع شغل شما دارد که چقدر فیزیکی و سخت باشد.

سه تا چهار هفته طول می کشد تا شما پس از جراحی مینی تامی تاک یا برداشتن فقط پوست بهبود پیدا کنید.

بایندر باید محکم باشد اما نه خیلی سفت به حدی که باعث ناراحتی و درد شود.

پوشیدن لباس فشرده برای حداقل شش هفته توصیه می شود.

از تخلیه سروما خودداری کنید و این کار را به پزشک خود بسپارید.

جراح شما از لوله های درن استفاده خواهد کرد. برای جلوگیری از سروما انجام می شود. این مانع از تجمع مایعات می شود که منجر به ایجاد سروما می شود.

 • تمام دستورات مراقبتی بعد از عمل را به صورت دقیق رعایت کنید.
 • از درمان های خود سرانه بدون دستور پزشک خودداری کنید.
 • پوست خود را همیشه مرطوب نگه دارید.
 • از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و از قرار گرفتن در معرض مستقیم خورشید جلوگیری کنید.
 • از استفاده از هر محصول یا لباسی که می تواند منجر به تحریک شود خودداری کنید.

همیشه لباس های فشرده بپوشید، از کیسه های یخ استفاده کنید، مایعات فراوان بنوشید و برای خوب شدن عجله نکنید.

سه هفته پس از درمان می توانید به سر کار خود بازگردید.

توصیه می شود قبل از شروع مجدد ورزش، 8 تا 10 هفته صبر کنید.

اکثر بیماران باید حداقل تا دو هفته بعد از جراحی تامی تاک از رابطه جنسی پرهیز کنند.

بیماران بعد از عمل تامی تاک باید حداقل 2 هفته صبر کنند تا بتوانند دوباره رانندگی کنند.

دو هفته بعد از جراحی کاملاً از بین می رود.

در حدود شش تا هشت هفته پس از عمل جراحی تامی تاک بهبود خواهید یافت.

بسیار قابل تحمل است. جراح شما تعداد انگشت شماری دارو برای مقابله با درد به شما می دهد تا کل فرآیند به خوبی پیش برود.

10 تا 12 هفته بعد از جراحی به پشت بخوابید.

شما می توانید با کمک جراح خود در عرض یک هفته پس از جراحی صاف بایستید.

جراح شما تعداد انگشت شماری از پمادهای موضعی را به شما می دهد که باید روزانه استفاده کنید. زخم های شما حدود یک سال طول می کشد تا محو شوند. در غیر این صورت، می‌توانید گزینه ‌های مختلفی را با جراح خود در میان بگذارید، از لیزر گرفته تا میکرودرم ابریژن و موارد دیگر.

به طور کلی، بیماران شش تا هشت هفته پس از جراحی بهبود می یابند.

بله، در صورتی که پزشک مناسبی را برای جراحی انتخاب کنید، یک روش کاملاً بی خطر است.

نکروز بافتی (یا مرگ بافت) به دلیل ایسکمی فلپ ایجاد می شود. جریان خون در این ناحیه محدود شده و برخی از بافت ها از بین رفته اند. به طور معمول در اثر سیگار کشیدن و استنشاق نیکوتین ایجاد می شود. از دست دادن بافت را می توان با دبریدمان درمان کرد. لطفا قبل یا بعد از جراحی سیگار نکشید. دستورالعمل های جراح خود را دنبال کنید.

بله، کاملا امکان پذیر است. برخی از افراد در صورت باردار شدن، مجددا تصمیم به انجام این عمل جراحی می گیرند.

به طور کلی توصیه نمی شود، اما شما کاملا می توانید آن را انجام دهید.

تامی تاک روشی برای برداشتن پوست آویزان اضافی است، نه چربی. از این رو، در صورت افزایش وزن، چربی می تواند برگردد.

خوب، اگر به وزن ایده آل خود دسترسی پیدا کنید و تصمیم به کاهش مجدد آن بگیرید، ممکن است پوست اضافی برای شما باقی بماند.

 • بله، شما می توانید بعد از عمل جراحی تامی تاک باردار شوید.

بله، تامی تاک یک عمل زیبایی است که تاثیری بر بارداری ندارد.

عمل جراحی تامی تاک صرفاً یک عمل زیبایی است، بنابراین احتمالاً تأثیر زیادی بر توانایی زن برای باردار شدن نخواهد داشت. با این حال، اگر قصد باردار شدن دارید، توصیه می‌شود که بعد از بارداری، عمل جراحی را انجام دهید.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد