موارد استفاده از عمل

از بین بردن پوست اضافه ناشی از لاغری یا بارداری

لیفت شکم به چه صورتی انجام می شود؟

 • لیفت شکم با جراحی
 • لیفت شکم بدون جراحی (روش غیر تهاجمی)

انواع روش‌های لیفت شکم با جراحی چیست؟

 • جراحی ابدومینوپلاستی
 • پانیکولکتومی
 • لیپولیز
 • لیپوماتیک
 • مینی ابدومینو پلاستی

انواع روش‌های لیفت شکم بدون جراحی

 • روش کول اسکالپتینگ CoolSculpting
 • روش ترواسکالپ TruSculpt
 • روش بادی تایت BodyTite
 • روش اسمارت‌ لیپو SmartLipo
 • اسکالپشور SculpSure
 • کرم لیفت شکم
 • لیفت پوست شکم با نخ

مزایای لیفت شکم بدون جراحی

 • روشی غیرتهاجمی، آسان و کم ‌خطر
 • بدون درد
 • احتمال عفونت صفر است و نیازی به مصرف آنتی‌بیوتیک نیست.
 • زمان مورد نیاز برای انجام عمل لیفت شکم بسیار کوتاه است.
 • نیاز به استراحت و گذراندن دوره نقاهت ندارد.

مزایای عمل

به دست آوردن شکمی صاف و بدون پوست اضافه و ترک

عوارض احتمالی عمل

 • کبودی و متورم شدن در ناحیه بخیه جراحی
 • خونریزی و تشکیل عفونت در قسمت زخم
 • گستردگی زخم در پی باز شدن خط بخیه
 • خطر حرکت لخته در بدن
 • تشکیل تشکیل لخته

علل کاهش خاصیت ارتجاعی پوست شکم و افتادگی آن چیست؟

 • مدت زمان چاقی فرد
 • کاهش وزن
 • بارداری
 • انواع بیماری ها
 • سن افراد
 • عوامل ژنتیکی
 • قرار گرفتن بیش از حد در معرض خورشید
 • مصرف سیگار و دخانیات
 • عوامل محیطی
 • رژیم نامناسب غذایی

مدت زمان لیفت شکم بدون جراحی برای هر جلسه چقدر است؟

هر جلسه درمان حدود ۱۵‌ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد.

هزینه‌ی لیفت شکم چقدر است؟

هزینه‌های مربوط به جراحی لیفت شکم براساس معیارهای مختلفی از جمله دستمزد یا حق‌العمل پزشک جراح، هزینه‌های مربوط به مرکز درمانی یا بیمارستان، موقعیت جغرافیایی، داروهای مصرفی بعد از عمل، آزمایش‌های قبل و بعد از عمل، دستگاه‌ها و ابراز استفاده شده در جراحی و … متغیر است.

سن مناسب یا توصیه شده

بالای 20 سال – پس از بارداری

بیهوشی دارد یا خیر؟

بله

بعد از عمل بستری نیاز دارد؟

معمولا خیر

مدت زمان عمل

ابدومینوپلاستی کامل بسته به اندازه عمل 2-4 ساعت طول می‌کشد.

ابدومینوپلاستی جزئی 1-2 ساعت طول می‌کشد.

احتمال موفقیت

بسیار زیاد

مدت دوران نقاهت

بین سه هفته تا دو ماه

تناسب اندام همواره یکی از دغدغه‌های بشر بوده که هم زیبایی و هم سلامت او را تضمین می‌کرده است. به همین دلیل افراد همیشه به دنبال روش‌های مختلف برای رسیدن به وزن و اندام مورد نظر خود هستند. مخصوصاً صاف و خوش‌فرم بودن شکم برای بسیاری افراد از اهمیت زیادی برخوردار است. روش‌هایی مانند ورزش کردن، رژیم غذایی مناسب، لیفت پوست شکم، لیپوساکشن و… از جمله مواردی است که افراد به آن فکر می‌کنند. 

لیفت شکم یا ابدومینوپلاستی یکی از روش‌های جدید برای از بین بردن چربی های‌اضافی پوست و رفع افتادگی ناحیه‌ی شکم و پهلوست. توجه داشته باشید که عمل زیبایی لیفت شکم برای کاهش وزن استفاده نمی‌شود بلکه هدف آن رفع افتادگی پوست و زیبایی شکم است. 

لیفت شکم

آنچه می خوانید

لیفت شکم چیست ؟

هماطور که در ابتدای مقاله گفتیم، داشتن شکمی صاف و به اصطلاح ورزشی، آرزوی افراد بسیاریست. اما انجام ورزش‌های سخت برای رسیدن به شکمی خوش‌فرم، بسیار زمان‌بر بوده و اگر اصولی صورت نپذیرد، گاه حتی با صدمات جدی همراه است. همچنین روش معروف دیگر برای لاغر شدن، یعنی رژیم غذایی، برای تمامی افراد امکان‌پذیر نیست و کاهش وزن افراطی در برخی از این رژیم‌ها با صدمات جدی ریزش مو و آسیب به کیفیت پوست همراه می‌شود. پس از بارداری نیز، افتادگی شکم امری طبیعی‌ست و گاه بازگرداندن آن به حالت اول بسیار دشوار است.

در عمل لیفت پوست شکم، جراح پوست شل شده را به سمت پایین کشیده و اضافه آن را برش داده و بر‌می‌دارد و ماهیچه‌ها با روش‌های بازگرداننده، در جای درست قرار می‌گیرند و شما به هیکل دلخواه خود می‌رسید. در نهایت بخیه‌های افقی در پایین شکم، در بالای ناحیه‌ی رویش موهای تناسلی انجام می‌شود و در پایان ناف در جایی جدید قرار می‌گیرد. همانطور که پیشتر گفتیم در عمل لیفت پوست شکم چون فقط پوست اضافه برداشته می‌شود، در کاهش وزن تأثیری ندارد. برای کاهش وزن، عمل لیفت بهتر است با عمل لیپوساکشن همراه باشد. در واقع می‌توان گفت که این روش برای افرادی که از افتادگی پوست شکم خود رنج می‌برند، مناسب است. کسانی که مقدار زیادی وزن کم کرده‌اند (با ورزش و یا جراحی لیپوساکشن) و در نتیجه کاهش وزن زیاد، پوست شکمشان شل شده، مناسب است. خط بخیه افقی ناشی از این روش نیز کم‌رنگ و نامحسوس است. پس از انجام کشیدن پوست شکم میزان کمی عفونت، زخم، تورم و کبودی دیده می‌شود که به زودی رفع خواهد شد.

لیفت شکم چگونه است

عمل لیفت شکم چگونه انجام می شود؟

مدت زمان جراحی حدوداً دو تا پنج ساعت است که البته بنابر شرایط بیمار هنگام عمل، می‌تواند کمتر هم باشد. مراحل جراحی لیفت پوست شکم به ترتیب زیر است:

بیهوشی

 در اولین مرحله‌ی جراحی، فرد باید تحت بیهوشی عمومی قرار گیرد تا روند جراحی در آرامش وی انجام شود.

ایجاد برش

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، برش‌هایی که برای لیفت شکم ایجاد می‌شود، در ناحیه‌ی زیر شکم افراد و بالای محل رویش موهای تناسلی قرار دارد. برشی افقی زیر شکم، مجرا و یا کانالی می‌شود برای این که جراح بتواند پوست و عضلات زیرین شکمی را بکشد یا لیفت کند. در این مرحله پوست شکم از عضلات زیرین جدا می‌شود. سپس اگر ضعف یا پارگی در عضلات زیرین وجود داشته باشد، برطرف می‌شود.

برداشت پوست اضافی

پس از آن پوست اضافه برش داده می‌شود. بعد از این که پوست اضافی و شل شده لیفت شد، باید بخش‌های اضافی آن برداشته شود. برداشتن پوست اضافی باعث می‌شود که افتادگی و حالت شل‌شدگی پوست ناحیه‌ی شکم از بین برود.

بخیه زدن

پس از پایان یافتن جراحی، زخم‌ها با گیره‌های مخصوصی بسته می‌شود یا نخ‌های استاندارد، بخیه زده می‌شود و سپس پانسمان روی زخم‌ها قرار می‌گیرد. در پایان با لوله‌هایی به نام درن یا زهکشی زخم، مایع اضافی ایجاد شده به علت جراحی در ناحیه شکم، تخلیه می‌شود و بیمار برای ریکاوری از اتاق عمل خارج می‌شود.

دکتر مناسب برای انجام عمل لیفت شکم

یکی از سوالاتی که ذهن متقاضیان عمل لیفت شکم را درگیر می‌کند، اینست که این جراحی را باید نزد چه کسی انجام داد؟ زیرا به دلیل استقبال زیاد از این جراحی، تبلیغات زیادی صورت گرفته و گاهی افرادی که در این زمینه تخصص ندارند، برای سودجویی، دست به این جراحی می‌زنند که در آینده عوارض بیشماری برای فرد بیمار خواهد داشت. شما نیز قطعاً برای انجام عمل جراحی و یا اقدامات درمانی مایل هستید نزد بهترین پزشک‌‌ها و متخصصان بروید. زیرا بعد از مراجعه به پزشک مورد اطمینان، نتیجه‌ی بهتری خواهید گرفت. پس باید برای انتخاب پزشک معالج بسیار دقت کنید. حتماً موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

 • در ابتدا پزشک باید تشخیص دهد که فرد برای این جراحی مناسب است یا نه؟ زیرا برخی از افراد شرایط لازم برای این جراحی را ندارند. ( به دلیل داشتن بیماری یا سن خاص)
 • پزشکی که این جراحی را انجام می‌دهد، باید جراح پلاستیک باشد یا حتماً بورد تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی را داشته باشد.
 • پزشک باید در جلسه مشاوره‌ی پیش از عمل، اطلاعاتی درباره‌ی عوارض احتمالی ابدومینوپلاستی در اختیار شما قرار دهد تا بتوانید با آگاهی کامل تصمیم به انجام آن بگیرید.
 • حتماً نمونه‌های عمل قبل و بعد از جراحی بیماران سابق پزشک معالج خود را ببینید.
چرا لیفت شکم

بهترین جراح مینی ابدومینو پلاستی

برای عمل مینی ابدومینوپلاستی نیز داستان به همین صورت است. شما باید به دنبال بهترین پزشک باشید و اینجا منظور از بهترین پزشک این است که او باید فردی با‌تجربه باشد و ترجیحاً مدرک تحصیلی بالاتری داشته باشد.( برای مثال فوق تخصص جراحی زیبایی نسبت به متخصص مدرک بالاتری دارد). همچنین سابقه درخشانی داشته باشد و اکثر بیماران از تجربه‌ی عمل وی راضی باشند. دیدن عکس‌های عمل‌های قبلی و صحبت با بیماران سابق پزشک، در این زمینه راهگشاست.

در ضمن بهتر است نزد پزشکی بروید که به صورت تخصصی در انجام این عمل مهارت دارد. بسیاری پزشکان متخصص جراحی‌های زیبایی هستند اما اکثراً روی یک یا دو عمل زیبایی خاص تمرکز دارند. یکی متخصص پروتز می‌شود و پزشک دیگری با همین مدرک، بر عمل مینی ابدومینوپلاستی تمرکز می‌کند.

با رعایت نکات گفته شده به راحتی می‌توانید بهترین پزشک را برای انجام عمل لیفت شکم و مینی ابدومینوپلاستی پیدا کنید.

انواع روش‌های لیفت شکم

انجام عمل لیفت شکم به دو روش با جراحی و بدون جراحی امکان‌پذیر است که هر کدام از این روش‌ها دارای انواع مختلفی نیز هستند. در ادامه شما را با هر دو روش انجام عمل لیفت شکم آشنا نموده‌ایم:

 • لیفت شکم با جراحی

در این روش ابتدا برشی به شکل خطی افقی زیر ناحیه‌ی شکم ایجاد می‌شود. از همین ناحیه است که پوست کشیده شده و در انتها بخیه‌ می‌شود. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که در این روش ممکن است که محل ناف تغییر کند. اما اصلاً نباید نگران این موضوع باشید؛ زیرا که پزشکان با تمهیداتی می‌توانند جای درست ناف را روی شکم شما بازسازی کنند. همچنین توجه داشته باشید که این روش ممکن است عوارضی نیز به همراه داشته باشد. از جمله اینکه محل بخیه در این روش به شکل خطی کمرنگ، روی پوست باقی می‌ماند. البته می‌توان از لیزرهای مختلفی به منظور کاهش علائم بخیه استفاده کرد.

 • نمونه جراحی لیفت شکم یا ابدومینوپلاستی دکتر ایزدپناه

انواع روش‌های لیفت شکم با جراحی

جراحی ابدومینوپلاستی

یکی از روش‌های رایج درمانی برای از بین رفتن شلی پوست شکم، جراحی ابدومینوپلاستی است که اختصاراً  به ابدو نیز معروف است. در این جراحی، در ابتدا پزشک برش‌هایی در قسمت تحتانی پوست شکم و زیر ناف ایجاد می‌کند. سپس، پوست و چربی‌های اضافی شکم را از سایر بافت‌های بدن جدا کرده و نیز پوست اضافی از قسمت پایین ناف برداشته می‌شود. در پایان جراح، پوست شکم را به اندازه‌ی کافی می‌کشد تا بتواند به لبه‌ی پایینی شکم متصل شود و نهایتاً بخیه می‌زند. در این جراحی، علاوه بر از بین رفتن چربی‌های اضافی، افتادگی پوست شکم نیز ترمیم می‌گردد.

پانیکولکتومی

این جراحی گزینه‌ی مناسبی برای افرادی است که از شل بودن و افتادگی شکم خود ناراضی هستند. همچنین می‌توانید از این جراحی برای رفع افتادگی شکم پس از بارداری، استفاده کنید. در این جراحی، پزشک با ایجاد برش‌های افقی در زیر ناف و بالای اندام جنسی، پوست اضافی و چربی‌های موضعی را برمی‌دارد. لازم به ذکر است که اندازه‌ی برش‌های ایجاد شده در این جراحی، به میزان افتادگی پوست در فرد بستگی دارد.

لیفت شکم

لیفت شکم یکی از روش‌های جدید و پر طرفدار برای ایجاد شکمی صاف و از بین بردن افتادگی پوست است. پزشک با استفاده از این روش، پوست اضافی شکم را که سبب افتادگی شکم می‌شود، برش می‌زند و و سپس ناف را در جای درست خود قرار می‌دهد. این روش برای کسانی که ناگهان لاغر شده‌اند یا پس از بارداری با کاهش خاصیت ارتجاعی پوست، دچار افتادگی پوست شده‌اند، تاثیرگذار است.

انواع روش های لیفت شکم

لیپولیز

در این روش، یک سوزن توخالی مخصوص وارد بدن فرد می‌شود و سپس توسط فیبر نوری، اشعه‌ی لیزر وارد بدن شده و با ایجاد تماس مستقیم سوزن مخصوص با چربی‌های انباشته شده در زیر پوست و با استفاده از تاباندن لیزر، چربی‌ها را آب می‌کند تا توسط بدن جذب شوند. لیپولیز، علاوه بر از بین بردن چربی‌های زیر پوست، با تحریک کلاژن‌های پوست، باعث می‌شود که پوست سفت شده و از حالت افتادگی خارج شود.

لیپوماتیک

در روش لیپوماتیک برای لاغری شکم، پزشک ابتدا چند سوراخ کوچک و چند میلی‌متری روی شکم ایجاد می‌کند. سپس، وسیله‌ی مخصوصی به نام کانولا را از طریق سوراخ ایجاد شده وارد بدن بیمار می‌کند. امواج، ارتعاش و لرزش کانولا در شکم فرد، سبب جداسازی سلول‌های چربی از سلول‌ها و بافت‌های دیگر بدن می‌گردد. پزشک بعد ازینکه چربی‌ها بدون متلاشی شدن سلول‌ها جدا شدند، آنها را با ساکشن به صورت سالم از بدن بیمار خارج می‌کند. یکی از خوبی‌های این عمل در تخریب نشدن سلول‌های چربیست که باعث می‌شود که بتوان از آنها در قسمت‌های دیگر بدن استفاده کرد. در واقع عمل لیپوماتیک از روش‌های لیفت شکم، بدون جراحی است.

مینی ابدومینو پلاستی

این عمل نیز یکی از روش‌های رایج است و یکی از مزایای آن اینست که نسبت به سایر جراحی‌های لاغری شکم، مثل ابدومینوپلاستی کامل، برش‌‌های کوچکتری ایجاد می‌کند و در نتیجه جای زخم ناشی از جراحی مینی لیفت شکم کمتر بوده و سریع‌‌تر نیز ترمیم می‌‌شود. عمل مینی ابدومینوپلاستی بدین صورت انجام می‌شود که پزشک ابتدا یک برش عرضی در زیر شکم و در خط بیکینی ایجاد می‌کند. در روش مینی لیفت، عضلات شکمی دستکاری نمی‌شوند و تنها به خارج کردن بافت اضافی اکتفا می‌شود. سپس جراح پوست اضافی شکم را بریده و برش را بخیه می‌زند. با کشش ایجاد شده در پوست به دلیل برداشتن بخش‌های اضافه، چروک‌‌های شکم از بین می‌‌رود و شکمی صاف و زیبا به دست می‌آید.

از خطراتی که ممکن است در اثر روش‌های مختلف جراحی زیبایی شکم به وجود آیند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که البته در بسیاری از عمل‌ها شایع است:

 • عفونت
 • خون ریزی
 • افتادگی مجدد پوست
 • نکروز (بافت مردگی) چربی
 • خطرات و عوارض قلبی عروقی
 • تشکیل و تراکم مایعات در زیر پوست
 • آسیب یا صدمه به رشته‌های عصبی
 • ترومبوز (لخته شدن) خون یا چربی در بدن
 • قرارگیری ناف خارج از موقعیت مناسب خود
 • لیفت شکم بدون جراحی

 

در روش لیفت شکم بدون جراحی پزشک بدون اینکه برشی بر روی پوست ایجاد کند، پوست را کشیده و با نخ‌های لیفتینگ پوست را بخیه می‌زند. این روش برای متقاضیانی جوابگوست که پوست شل و اضافی کمی داشته باشند که نیاز به برش ندارد. بنابراین نمی‌توان گفت کدام یک از روش‌های لیفت شکم بهتر است؛ زیرا هر کدام براساس شرایط شخص متقاضی پیشنهاد می‌شود.

لیفت شکم

انواع روش‌های لیفت شکم بدون جراحی

روش‌های بدون نیاز به جراحی برای لیفت شکم و کشیدن پوست افتاده، روز به ‌روز محبوب‌‌تر می‌‌شوند. دلیل این امر آنست که اینگونه عمل‌ها بدون نیاز به ایجاد برش در پوست و رفتن زیر تیغ جراحی، بدن را به فرم دلخواه می‌رساند. در ادامه با تعدادی از این روش‌ها آشنا می‌شویم.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

روش کول اسکالپتینگ CoolSculpting

این روش پیکرتراشی غیرتهاجمی برای افرادی که به وزن ایده‌آل خود نزدیک هستند، توصیه می‌شود. این افراد تنها می‌خواهند نقاط دارای چربی اضافی کوچک و موضعی را فرم دهند؛ برای مثال در ناحیه لگن‌، شکم یا ران.

روش ترواسکالپ TruSculpt

درمانی مشابه با روش کول اسکالپتینگ است و بدون نیاز به جراحی و با کمک بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. در این روش از فناوری پیشرفته کنترل فرکانس رادیویی برای از بین بردن سلول‌های اضافی چربی در نواحی مختلف بدن مانند شکم استفاده می‌شود و هیچ برش و زخمی برجای نمی‌ماند.

روش بادی تایت BodyTite

این روش یکی از راه‌های کم‌خطر کاهش چربی است که موجب سفت شدن پوست شده و با کمک انرژی فرکانس‌های رادیویی، رسوبات اضافی چربی را کم می‌کند. در این روش یک پروب داخلی، انرژی حرارتی لازم را برای کمک به ذوب سلول‌های چربی‌ و تقویت نوارهای کلاژن در زیر سطح پوست وارد می‌کند و از یک اپلیکاتور خارجی برای سفت شدن بیشتر و انرژی فرکانس رادیویی برای پوست استفاده می‌کند.

روش اسمارت‌ لیپو SmartLipo

اسمارت لیپو یا لیپولیز، که به آن لیپوساکشن لیزری نیز گفته می‌شود، روشی‌ست که در آن پیکرتراشی با استفاده از فناوری لیزر سه طول موج برای از بین بردن سلول‌های چربی اضافی در اطراف ماهیچه‌ها و سفت شدن پوست شل بدون نیاز به تیغ جراحی، انجام می‌شود.

اسکالپشور SculpSure

پیکرتراشی با اسکالپشور نیز یک روش بدون نیاز به جراحی و کم‌خطر است که چربی‌های ناخواسته زیر پوست (چربی زیر شکمی) را از بین می‌برد. مشابه دیگر روش‌های زیبایی مانند کول اسکالپتینگ، این روش نیز برای افرادی توصیه می‌شود که چربی‌های زیادی در زیر پوست خود ندارند اما می‌خواهند چربی‌های سرسخت نواحی مختلفی چون چربی‌های شکم، لگن، چانه و گردن را از بین ببرند که در برابر ورزش‌های روزانه و رژیم غذایی مقاومت می‌کنند.

کرم لیفت پوست شکم

در بازار انواع و اقسام کرم‌های لیفت به فروش می‌رسد. برخی بر این باوراند که چون کرم عمق پوست نمی‌شود، پس تاثیر چندانی هم ندارد؛ اما باید گفته شود که کرم‌هایی که باعث تولید کلاژن می‌شوند تا حدودی موثر هستند. لازم به ذکر است که در این روش باید چین و چروک کم باشد که با تولید کلاژن از بین بروند و برای افرادی که پوست شکمشان چروک‌های عمیق دارد، این روش اغلب پاسخگو نیست.

لیفت پوست شکم با نخ

حتماً افرادی در اطراف شما هستند که دارای شکمی صاف و کشیده‌اند. معمولاً ورزشکارها دارای چنین شکم‌هایی هستند که نتیجه‌ی سال‌ها تلاش بی‌وقفه برای داشتن بدنی سالم و خوش‌فرم است. اما باید حواستان باشد که انجام ورزش‌های سخت می‌تواند صدمات جدی بسیاری به همراه داشته باشد.

 لیفت با نخ نسبت به جراحی لیفت سریع‌تر انجام می‌شود و با اینکه حالت تهاجمی کمتری دارد اما نتایج آن مطلوب‌تر است. با استفاده از این روش می‌توان افتادگی‌های موجود در قسمت شکم یا قفسه سینه را درمان کرد و از نظر ظاهری زیباتر شد. از آنجایی که این روش کمتر تهاجمی است، آسیب‌های کمتری نیز متوجه بدن می‌شود و در نتیجه دوران بهبودی پس از عمل نیز کوتاه‌تر خواهد بود. به علاوه جای زخم‌ها زودتر بهبود پیدا می‌کند و احتیاجی به دوره‌های توانبخشی طولانی‌مدت نیست و بیمار می‌تواند به راحتی و پس از مدت زمان کوتاهی به فعالیت‌های روزمرهزندگی عادی خود بازگردد. همچنین باید اشاره کنیم که راه‌های دیگری مانند امواج رادیویی یا ترموتراپی در کاهش و از بین بردن آسیب‌های سلولی موثرند، در حال که با لیفت با نخ نمی‌توان آن را درمان کرد. پزشکان توصیه می‌کنند که این دو روش را به صورت ترکیبی استفاده کنید تا  به نتایج مطلوب‌تری در درمان عارضه های این چنینی دست پیدا کنید.

مزایای لیفت شکم

مزایای لیفت شکم بدون جراحی

پیکرتراشی بدون جراحی مزایای بسیار زیادی نسبت به روش‌های دیگر دارد و برای افرادی که شلی پوست گسترده‌ای ندارند می‌تواند به عنوان یک روش نوین لاغری بدون ورزش و همچنین بدون درد و خونریزی و بدون نیاز به ایجاد هیچ‌گونه برش و زخم روی پوست، بی‌هوشی و… مورد توجه قرار گیرد که البته همین عوامل سبب محبوبیت سریع این روش در بین مردم شده است. نکته مهمی که در روش ابدومینوپلاستی بدون جراحی وجود دارد این است که از بین بردن چربی‌ها در این روش کاملاً بدون بازگشت است و لاغری موضعی ایجاد شده با این روش برای همیشه باقی می‌ماند.

در ادامه به برخی از مهم‌ترین مزایای این روش می‌پردازیم:

 • در این روش بر خلاف روش لیپوماتیک، نیازی به انجام آزمایشات و آماده‌سازی‌های فراوان پیش از عمل نیست.
 • این روش کاملاً آسان، بی‌خطر و بدون درد است.
 • در این روش تمام اعمال لیفت بدون جراحی، از روی پوست انجام می‌گیرد که در نتیجه آن احتمال عفونت صفر بوده و نیازی به مصرف آنتی‌بیوتیک نیست.
 • زمان مورد نیاز برای انجام عمل لیفت شکم بدون جراحی بسیار کوتاه است و هر جلسه درمان حدود ۱۵‌ تا ۶۰ دقیقه طول می‌کشد.
 • این روش هیچ‌گونه محدودیتی برای افراد شاغل ایجاد نخواهد کرد؛ چرا که بیمار قبل و بعد از درمان نیاز به استراحت مداوم و مراقبت پزشکی خاصی ندارد و می‌تواند بلافاصله پس از اتمام جلسه درمانی خود، بدون مشکل و ناراحتی در محل کار خود حاضر شود.

آشنایی با دستگاه لیفت شکم

برای انجام عمل لیفت شکم دستگاهی ساخت کشور آمریکا هست که با نام ترماژ سی پی تی شناخته می‌شود و می‌توان با استفاده از آن لیفت و سفت کردن پوست نواحی مختلف بدن از جمله شکم، پهلو، اطراف زانو و بازوها را انجام داد. بسیاری از متقاضیان اگر از این دستگاه استفاده کند، دیگر نیازی به جراحی ندارد و بررسی‌ها نشان داده است که عوارض آن نیز بسیار کمتر است. عمل لیفت با این دستگاه در یک جلسه انجام می‌شود و پس از آن پوست شما جوان‌تر و زیباتر می‌شود.

همچنین استفاده از این روش بسیار مفید بوده و مانند دیگر روش‌ها لازم نیست دوران نقاهت پس از عمل را سپری کنید. این دستگاه می‌تواند چین و چروک‌های اطراف شکم را بر طرف کند و برای خانم‌هایی که دوران بارداری را سپری کرده‌اند و می‌خواهد دوباره شکم بی‌خطی داشته باشند، بسیار مناسب است. البته امکان دارد که پس از استفاده از این دستگاه، مقداری تورم و قرمزی در ناحیه مورد نظر مشاهده کنید. البته اصلاً نیاز به نگرانی نیست و معمولاً این موارد پس از گذشت یک روز کاملاً رفع می‌شود و قرمزی آن را نیز می‌توان با کرم‌های مخصوص پوشش داد.

مزایای لیفت شکم

اگر بخواهیم نتایج مثبت حاصل از روند جراحی لیفت شکم را در لیستی قرار دهیم، می‌تواند به شرح زیر باشد:

 • جوان‌سازی اندام
 • افزایش استحکام پوست شکم و سفت شدن آن
 • جذابتر و زیباتر نشان دادن خطوط شکم
 • صاف شدن شکم و از بین رفتن حالت افتادگی و شلی شکم
 • درمان پیری پوست
 • بهبود خطوط پوست شکم

تکنیک‌های قدیمی لیفت شکم بسیار ساده بودند و پیچیدگی‌های کمتری داشتند و تنها لایه‌های سطحی پوست را می‌کشیدند. اما روش‌های نوین ساختارهای زیرین یا SMAS ( سیستم عضلانی آپونوروتیک سطحی) را نیز کشیده اصطلاحاً لیفت می‌کنند. همانطور که می‌دانید با افزایش سن به تدریج پوست ما شل شده و قابلیت ارتجاعی آن نیز از بین می‌رود و در نتیجه چربی شکم و سایر ساختارهای شکمی نیز شل شده و دچار افتادگی می‌شود.

در روش‌های نوین لیفت شکم، جراحان قبل از کشیدن لایه‌ی سطحی پوست، نخست این ساختارهای زیرین را بازآرایی کرده و پیکربندی آن‌ها را جوان‌تر کرده و خطوط را از بین می‌برد. این مسئله سبب می‌گردد که تنش کمتری برای پوست به وجود بیاید و نتایج لیفت شکم ماندگارتر شود. لذا یکی از مزایای لیفت شکم مدرن، بازیابی و جوان‌سازی پیکربندی ماهیچه‌های شکم و چربی‌های شکم و همچنین بافت‌های پیوندی است. با استفاده از تکنیک‌های جدید لیفت شکم دیگر شاهد نتایج و خطوط شکم غیرطبیعی نخواهیم بود.

از دیگر فواید این روش می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • افزایش اعتماد به نفس در افراد
 • این جراحی در کوتاه ترین زمان نتایج مثبت قابل توجهی را در پی دارد.
 • روشی بدون خطر و ایمن برای حذف افتادگی شکم است.
 • دوره نقاهت کوتاه
 • بدون محدودیت سنی
 • بدون عارضه های خطرناک و آسیب زا

عوارض لیفت شکم

در ابتدا باید بگوییم که عمل لیفت شکم نیز مانند هر عمل جراحی دیگری، عوارضی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

* واکنش‌های موقت بیهوشی

در ابتدا باید بگوییم که عمل لیفت شکم نیز مانند هر عمل جراحی دیگری، عوارضی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

* درد

جراحی لیفت شکم یک عمل بزرگ است و احساس درد و حساس شدن بعد از عمل یک مسئله‌ی طبیعی محسوب می‌شود. در حالت کلی باید بگوییم که درد‌های بعد از عمل بسیار مختصرند و اگر درد شدید یا افزایش درد غیرطبیعی حس کردید، حتماً باید سریع به پزشک مراجعه کنید.

* کبودی

بیشتر افرادی که این عمل زیبایی را انجام می‌دهند، بعد از عمل مقداری کبودی در ناحیه مورد نظر خواهند داشت. این عوارض اغالب پس از چند هفته برطرف خواهند شد اما اگر کبودی بعد از دو هفته به صورت کامل از بین نرفته باشد، می‌توان از آرایش کردن برای پنهان نمودن آن استفاده کرد و البته پیش از آن باید از پزشک معالج خود مشورت بگیرید.

* ورم

در اغلب موارد ورم با کبودی همراه است و عموماً هم دارای الگوی مشابهی است که در چند هفته اول بعد از عمل لیفت برطرف خواهد شد. ولی با همه این تفاسیر در صورتی که ورم شدید باشد و ناگهان پیدا شود و با قرمزی و رنگ پریدگی پوست همراه باشد، در این شرایط باید سریع پزشک را در جریان امر گذاشت. همچنین پس از انجام عمل، مایعاتی در زیر پوست برخی از بیماران جمع می‌شود که ممکن است حین عمل به وجود آمده باشد.

* اسکار(اثر زخم)

باید بگوییم که معمولاً اثر زخم‌ها قابل مشاهده نیستند ولی باید توجه شود که امکان بدتر شدن اثرات قبل از بهبودی کامل وجود دارد. همچنین امکان دارد در مراحل اولیه بهبودی، آثار جدیدی دیده شوند. علاوه بر این‌ها، امکان دارد جای زخم‌ها عفونت کند و بیمار را با وضعیت سخت‌تری مواجه نماید. البته در بیشتر مواردی که از این روش استفاده می‌کنند، عفونت مختصر معمولاً رخ می‌دهد و جای نگرانی نیست. با این حال اگر شما لیفت شکم خود را با استفاده از لیزر انجام داده‌اید، جای هیچ نگرانی نیست، زیرا همانطور که می‌دانید در این روش زخمی به وجود نمی‌آید که عفونت کند.

* جابجایی ناف

یکی از عوارضی که ممکن است متوجه بیماران شود، جابجا قرار گرفتن ناف است که این یکی از عواقب معمول این عمل محسوب می‌شود که بیماران پس از انجام آن به این موضوع پی می‌برند.

عوارض لیفت شکم

* خونریزی

خونریزی یا هماتوم نیز یکی دیگر از عوارض محتمل عمل لیفت شکم است که می‌توان با استفاده از روش‌های مختلف جلوی آن را گرفت.

* بی‌حسی موقتی پوست شکم

عده‌ای از افرادی که این درمان زیبایی را انجام می‌دهند، بعد از جراحی لیفت شکم دچار بی‌حسی در ناحیه‌ی تحت عمل می‌شوند. این عارضه می‌تواند علامت وارد شدن آسیب به رشته‌های عصبی باشد ولی جز عوارض موقت و گذراییست که تا چند هفته بعد از عمل لیفت برطرف خواهد شد. با همه این در صورتی که فرد دچار بی‌حسی در ناحیه‌ی شکم باشد، باید حتماً به پزشک خود اطلاع دهند.

* کندی روند بهبود

مانند بسیاری از عمل‌ها، امکان دارد که در این روش درمانی زیبایی، روند بهبودی برای عد‌ه‌ای از افراد مدت زمان زیادی طول بکشد که این بستگی به شرایط جسمانی و بیماری‌های زمینه‌ای فرد دارد. همچنین در افراد سیگاری، عوارضی مانند رنگ‌پریدگی موقت پوست، کبره بستن اطراف زخم‌ها و بسته شدن آرام زخم‌ها نیز جز عوارض شمرده می‌شود.

* دوره نقاهت

در روش‌های مختلف عمل زیبایی لیفت شکم، با توجه به شرایط هر بیمار و میزان گستردگی وسعت ناحیه‌ی حذف چربی در بدن، بیمار ممکن است نیازمند استراحت طولانی‌تر، به مدت چهار الی شش هفته باشد. همچنین باید ذکر کرد که جدا از تورم و درد که معمولاً با اکثر جراحی‌های تهاجمی اتفاق می‌افتد، تعداد زیاد برش‌ها به این معنا است که تا مدت زیادی فعالیت بدنی سنگین و معمول، ممنوع است.

* ماندگاری نتایج عمل

مانند بسیاری از عمل‌های زیبایی دیگر، نتایج عمل لیفت شکم نیز، به نوع پوست و سن افراد می‌تواند بستگی داشته باشد. بنابراین فرد متقاضی برای دست‌یابی به نتیجه‌ی مطلوب باید سعی کند که به یک متخصص مجرب و حاذق مراجعه کند. متقاضیان باید دقت داشته باشند که ایجاد زخم در این عمل زیبایی در برخی از نقاط اجتناب‌ناپذیر است ولی باید بگوییم که جراح تمام تلاش خود را می‌کند تا اثر زخم را نامحسوس کند. هنگامی که ورم کاهش پیدا کرد و بهبود یافت، بیمار می‌تواند نتیجه عمل لیفت شکم را در خود مشاهده کند.

* ناامیدی و افسردگی

امکان دارد برخی از متقاضیان به اندازه‌ی کافی صبور نباشند و بعد از جراحی لیفت شکم کمی دچار ناامیدی و افسردگی شوند؛ زیرا ثابت شدن نتایج مثبت این عمل نیاز به چند هفته زمان دارد. ضمن اینکه عوارض موقتی مانند کبودی‌، پف کردن شکم و دیگر عوارض منفی، گاهی سبب می‌شوند که افراد در ابتدا نتوانند نتایج عمل را مشاهده کنند و در نتیجه‌ی آن، تحمل دوره‌ی نقاهت برایشان دشوار شود. همچنین گاهی جای زخم‌ها سبب ایجاد نارضایتی در افراد می‌شود. باید بگوییم که اسکار یا همان جای زخم‌ها، به تدریج با گذشت زمان از بین خواهند رفت. در عمل جراحی زیبایی لیفت شکم معمولاً بیماران می‌توانند پس از سه هفته، نتایج مثبت و پایدار حاصل از این عمل زیبایی را ببینند.

* بازگشت چربی در صورت رعایت نکردن تغذیه‌ی سالم و ورزش منظم

عمل لیفت شکم نیز مانند لیپوساکشن نیاز به مراقبت دارد و در صورت اصرار فرد بر روند نادرست تغذیه و سبک زندگی ناسالم، سبب خواهد شد تا در بعضی موارد، مشکل اضافه وزن و چربی و پوست اضافه، مجدداً ظاهر شود.

لیفت شکم برای چه کسانی مناسب است

از دیگر عوارض نادر این عمل می‌توان ازین موارد نام برد:

 • در بعضی از مواقع بیماران شاهد ایجاد لخته‌های خونی یا چربی در قسمت‌های مورد نظر هستند.
 • افتادگی مجدد پوست
 • عوارض قلبی
 • آسیب به رشته‌های عصبی
 • نکروز چربی و چند مورد دیگر

از عوارض‌های احتمالی این روش هستند. ضمن اینکه خطرات عمومی ناشی از جراحی در روش‌های تهاجمی را نیز باید به این لیست اضافه کرد.

عمل لیفت شکم به چه کسانی توصیه می شود؟

به طور کلی افرادی که برای جراحی شکم اقدام می‌کنند، به دو دسته تقسیم می‌شوند :

1- اورژانسی یا درمانی

در این دسته افرادی قرار می‌گیرند که به عللی نظیر تروما یا حوادث طبیعی چون زلزله و سیل یا حوادثی از قبیل تصادف، دچار آسیب در ناحیه‌ی شکم می‌شوند و به صورت اورژانسی باید شکم بیمار جراحی شود .

برخی افراد دیگر نیز به دنبال التهاب، سوراخ شدن یا انسداد در احشاء شکمی، مجبور به انجام جراحی شکم می‌شوند. سوراخ شدن معده، انسداد روده‌ی بزرگ یا عریض بودن آن نیز از جمله مشکلات دیگریست که به عمل جراحی در ناحیه‌ی شکم منجر می‌شود. این جراحی‌ها باید در کمتر از ۶ ساعت انجام شود در غیر این صورت خون دچار عفونت شده و ممکن است منجر به مرگ فرد شود .

2- غیراورژانسی یا زیبایی

یکی از روش‎های لاغری شکم، عمل لیفت شکم است. این جراحی گستره‌ی زیادی از افراد را می‌تواند د ربر گیرد؛ زیرا لیفت شکم از جمله جراحی‌های زیبایی ترمیمی مشترک میان آقایان و بانوان است. درست است که بانوان زیادی بعد از زایمان با مشکلات ناشی از بزرگ شدن شکم، رسوب چربی‌های اضافه و شل شدن پوست شکم‌شان مواجه می‌شود؛ اما بسیاری از آقایان نیز به دلیل افزایش وزن، رژیم غذایی نامناسب و کاهش وزن غیراصولی و مواردی از این قبیل می‌توانند با ظاهر نامناسب شکم روبه‌رو شوند. بزرگ بودن شکم در بسیاری افراد منجر به حالات روحی منفعلانه از قبیل انزواطلبی و کاهش چشمگیر اعتماد به نفس می‌شود.

از این رو جراحی لیفت شکم به افرادی که شکم بزرگ، پر از چربی با پوست آویزان دارند، خانم‌هایی که بارداری متعدد داشته‌اند، افراد مسنی که پوست‌شان خاصیت ارتجاعی‌اش را از دست داده و به طور کلی افرادی که اندازه و فرم شکم‌شان در تناسب با سایر قسمت‌های بدنشان نیست، توصیه می‌شود.

عمل لیفت شکم یا ابدومینوپلاستی برای چه کسانی مناسب است؟

کاندیداهای مناسب برای انجام عمل لیفت شکم، شرایط خاصی دارند که در این قسمت به آن می‌پردازیم:

 • افرادی که از سلامت جسمانی برخوردارند و بیماری خاصی ندارند. از جمله بیماری‌هایی که باعث می‌شود افراد صلاحیت پزشکی برای انجام جراحی لیفت شکم را نداشته باشند، بیماری‌های ویروسی همچون ایدز و هپاتیت است.
 • افرادی که سیگاری نیستند.
 • افرادی که الکل استفاده نمی‌کنند.
 • افرادی که در ابتدا سایر روش‌های لیفت شکم را انجام داده‌اند و به یک ثبات وزن رسیده‌اند. روش‌های کاهش وزن مثل ورزش کردن و رژیم غذایی می‌تواند تا حدودی وضعیت فرد را برای انجام جراحی آماده‌تر کنند.
 • افرادی که مشکلاتی محدود در ناحیه شکمی دارند و افتادگی و چربی‌های اضافی بدنشان کم است. در غیر این صورت لازم است که متقاضی در ابتدا از سایر روش‌های جراحی برای کاهش چربی استفاده کرده و سپس روند لیفت شکم درموردش انجام شود. برای مثال برخی از افراد باید ابتدا جراحی ابدومینوپلاستی انجام دهند و بعد از آن برای لیفت شکم اقدام کنند.
 • افرادی که نگاهی واقع‌بینانه نسبت به نتیجه‌ی جراحی دارند و تصورات و فانتزی‌های غیرمنطقی خود را کنار گذاشته‌اند. زیرا لیفت شکم تنها تا حدودی می‌تواند افتادگی و شل‌شدگی شکم را بهبود بخشد.
 • افرادی که عضلات شکمی‌شان شل شده است.
 • افرادی که در ناحیه شکمی‌شان خطوط استریا مشاهده می‌شود.
 • افرادی که وزن ثابتی دارند و بعد از جراحی دچار لاغری و یا چاقی ناگهانی نمی‌شوند.
 • زنانی که بعد از انجام جراحی، تصمیم برای بارداری مجدد نداشته باشند. به همین دلیل به بانوان توصیه می‌شود که این جراحی را بعد از آخرین بارداری انجام دهند.
 • افرادی که به دیابت مبتلا نباشند.
 • افرادی که آلرژی و یا حساسیت خاصی نداشته باشند
 • افرادی که در سسیتم ایمنی بدنشان اختلالی وجود نداشته باشد.
کاندیدای مناسب برای لیفت شکم

عمل لیفت شکم یا ابدومینوپلاستی برای چه کسانی مناسب نیست؟

همانطور که برخی افراد کاندیداهای مناسبی برای انجام عمل لیفت شکم هستند، بعضی دیگر نیز کاندادهای رد صلاحیت شده در این حوزه قلمداد می‌شوند. برای مثلاً افراد چاق کاندید مناسبی برای جراحی زیبایی لیفتینگ شکم نیستند.  برش جراحی که برای این عمل انتخاب می‌شود، به صورت عرضی در پایین شکم است. ولی در برخی موارد کمتر به دلیل افزایش و شلی شدید پوست در پهلوها، ممکن است به برش عمودی در وسط شکم هم نیاز باشد.

مواردی که می‌توانند به صورت نسبی مانعی در انجام عمل آبدومینوپلاستی به حساب بیایند، عبارتند از:

 • دیابت
 • سوء تغذیه
 • مصرف سیگار
 • اختلال ایمنی
 • اختلالات ترمیم زخم
 • اختلال عملکرد روده یا مثانه
 • مصرف داروهای ضد انعقادی
 • نارسایی وریدی یا لنفادم اندام تحتانی
 • تاریخچه‌ی قابل توجه لخته شدن در رگ‌های عمقی پا یا ریه
 • بیماری‌هایی مانند انسداد مزمن ریه، نارسایی کلیوی و کم‌خونی

افرادی که به دنبال کاهش وزن بیشتری هستند و کاندید جراحی ابدومینوپلاستی می‌شوند، باید ۶ الی ۱۲ ماه از زمان ثابت ماندن وزنشان گذشته باشد تا کمبود‌های تغذیه‌ای درمورد ویتامین‌ها، مواد معدنی و چربی‌های ضروری بدن که بخاطر جراحی‌های چاقی یا رژیم‌های شدید ایجاد شده، اصلاح گردد. در غیر این صورت ترمیم زخم‌های محل عمل این افراد با اشکال روبه‌رو خواهد شد.

 • نمونه جراحی لیفت شکم یا ابدومینوپلاستی دکتر ایزدپناه

کاربردهای لیفت شکم

عمل جراحی لفیت شکم دو کاربرد اصلی دارد که در این قسمت به آنها اشاره می‌کنیم:

1- رفع شلی و افتادگی شکم

برای مثال خانم‌هایی که بعد از زایمان با شل شدگی و افتادگی بیش از حد در ناحیه پوست شکمی خود مواجه‌اند، می‌توانند تحت عمل لیفت شکم قرار بگیرند. بنابراین یکی از نتایج مثبت لیفت شکم این است که افتادگی‌های شکم از بین می‌روند و شکم صاف‌تر و زیباتر می‌شود.

2- رفع چین و چروک‌های پوستی در ناحیه شکمی

بسیاری از افراد به دلیل اینکه وزن بالایی دارند، بعد از مدتی که کاهش وزن شدید و ناگهانی پیدا کردند، چروک‌ها و خطوطی را بر روی شکم خود مشاهده می‌کنند. این افراد نیز می‌توانند با کمک گرفتن از روش لیفت، تمامی مشکلات پوستی ناحیه‌ی شکم را از بین ببرند.

چرا لیفت شکم

علل کاهش خاصیت ارتجاعی پوست و افتادگی آن

عوامل مؤثر بر کاهش خاصیت ارتجاعی پوست

افتادگی پوست بعد از لاغری یکی از مسائل بسیار آزاردهنده در بین افراد، به خصوص بانوان است که علل مختلفی باعث به وجود آمدن این مشکل است. پوست به عنوان یک مانع در مقابل عوامل مختلف خارجی قرار می‌گیرد و در صورت عدم مراقبت درست و کافی، به مرور زمان خاصیت کشسانی خود را از دست می‌دهد. از جمله علل افتادگی پوست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مدت زمان چاقی فرد

به طور کلی، هر چقدر یک فرد مدت زمان بیشتری چاق باشد، امکان کاهش خاصیت ارتجاعی و افتادگی پوست در وی افزایش می‌یابد. همچنین، علاوه بر مدت زمان چاقی، میزان کم شدن خاصیت ارتجاعی پوست، به مقدار وزن اضافه‌ی فرد نیز بستگی دارد. هر چقدر فرد اضافه وزن بیشتری داشته باشد، طبیعتاً میزان افتادگی پوستش نیز بیشتر می‌شود.

کاهش وزن

پوست محکم به راحتی کشیده شده و مجدداً به حالت اولیه خود بازمی‌گردد. اما اگر فردی به مدت زیادی دچار اضافه وزن باشد و بنا بر دلایلی به سرعت وزن خود را کاهش دهد، به احتمال زیاد دچار افتادگی پوست در ناحیه شکم می‌شود؛ زیرا پوست در این ناحیه سخت‌تر جمع می‌شود و در مدت کوتاه، زمانی برای جمع شدن ندارد‌.

بارداری

یکی از علل افتادگی پوست در قسمت شکم در بین بانوان، افتادگی پوست پس از بارداری است؛ زیرا پوست در مدت بارداری، کشش زیادی را متحمل می‌شود و به همین دلیل، بعد از به دنیا آمدن نوزاد، پوست دچار افتادگی می‌شود. در بارداری‌های چندقلو، امکان دارد که افتادگی بیشتری در ناحیه شکم مشاهده شود.

بیماری

برخی از بیماری‌ها بر پوست انسان تاثیر گذاشته و سبب ایجاد افتادگی پوست در نواحی مختلف بدن می‌شود. این بیماری‌ها ممکن است زمینه‌ی ارثی داشته باشد و یا به مرور زمان، شخص را مبتلا سازد. بیماری‌هایی از این دست، با تاثیر بر کلاژن‌‌سازی یا بافت‌های بدن، باعث شل شدن تدریجی پوست می‌شوند.

دوران نقاهت لیفت شکم

سن افراد

سن نقش بسیار تعیین‌کننده‌ای در حالت ارتجاعی پوست دارد. هر فرد با افزایش سن باید مراقبت‌های پوستی را بیشتر رعایت کند؛ زیرا با رعایت مسائلی که به سلامت پوست کمک می‌کند، می‌توانیم از سرعت روند کاهش حالت ارتجاعی پوست بکاهیم.

عوامل ژنتیکی

ژن‌های هر فرد ممکن است در وضعیت پوست او تاثیرگذار باشد. عوامل ژنتیکی می‌توانند در واکنش پوست نسبت به کاهش وزن و در نتیجه کاهش حالت ارتجاعی و افتادگی پوست، اثر بگذارد.

قرار گرفتن بیش از حد در معرض خورشید

لایه‌ی درونی پوست شامل کلاژن و الاستین است و کم شدن آنها سبب کاهش خاصیت کشسانی می‌شود و در نتیجه، سبب افتادگی و شلی پوست می‌گردد. اشعه‌ی ماوراء بنفش خورشید بسیار برای پوست مضر است و عدم مراقبت درست از پوست در برابر این اشعه می‌تواند باعث شود که میزان تولید کلاژن و الاستین کاهش یابد و روند پیری پوست تسریع گردد.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن یکی از مهم‌ترین عوامل تخریب سلول‌های پوستی به شمار می‌رود. سیگار سبب تنگ شدن رگ‌های خونی شده و به همین دلیل جریان خون در رگ‌ها کاهش می‌یابد. کم شدن جریان خون باعث می‌شود اکسیژن و مواد مغذی که پوست برای کلاژن‌سازی به آنها احتیاج دارد، به میزان کافی در اختیار پوست قرار نگیرد و در نتیجه کارکرد صحیح پوست مخدوش شود.

عوامل محیطی

عوامل محیطی از جمله آلودگی هوا، وجود آلاینده‌ها و ذرات معلق در هوا نیز، بر پوست تاثیر می‌گذارند و از آنجا که پوست اولین عامل دفاعی در مقابل عوامل خارجی است این عوامل در دراز مدت می‌تواند تاثیراتی چون پیری پوست و کاهش حالت ارتجاعی را در افراد ایجاد کند.

رژیم نامناسب غذایی

تغذیه یک از عوامل بسیار مهم در جلوگیری از آسیب به اندام‌ها، از جمله پوست است. با استفاده از یک تغذیه‌ی مناسب که شامل ویتامین‌ها و پروتئین‌های لازم برای کلاژن‌سازی پوست است، می‌توان از شلی و افتادگی پوست جلوگیری کرد. موارد زیر از جمله موادغذایی مهم برای پوست است:

پروتئین: پروتئین‌ها نقش بسیار مهم و ضروری را برای پوست ایفا می‌کنند و تأثیری مستقیم در کلاژن‌سازی را بر عهده دارند. اگر مقدار کلاژن در پوست کاهش یابد، پوست به سختی به حالت اولیه‌ی خود بازمی‌گردد و این مسئله باعث افتادگی پوست.

ویتامین c: وجود ویتامین c سبب محافظت پوست در برابر نور خورشید می‌شود و اثر مخرب نور خورشید بر پوست را کاهش می‌دهد. همچنین، این ویتامین برای سنتز کلاژن پوست حیاتی است.

اسیدهای چرب امگا ۳: طبق تحقیقات انجام شده وجود امگا ۳ سبب افزایش حالت الاستیک و کشسانی پوست می‌شود و به همین دلیل، از پیری پوست و از بین رفتن حالت ارتجاعی جلوگیری می‌کند و در نتیجه برای سلامت پوست نقش مفیدی دارد. امگا ۳ در ماهی، گردو، سویا و سبزیجات تیره‌رنگ مانند اسفناج موجود است.

 • مشکلات مرتبط با پوست های افتاده و شل

احساس عدم رضایت از اندام خود

در بسیاری از موارد افراد پس از لاغر شدن دچار افتادگی پوست ‌می‌شوند و یا به دلیل عدم رعایت رژیم غذایی مناسب و یا افزایش سن، پوستشان به مرور زمان حالت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. در این هنگام بسیاری از  افراد احساس ناخوشایندی نسبت به اندام خود پیدا می‌کنند.

کاهش فعالیت بدنی فرد

افتادگی پوست در بیشتر اوقات سبب می‌شود که افراد فعالیت ورزشی خود را کاهش دهند  یا در برخی موارد ورزش را به طور کل کنار بگذارند. زیرا هنگام فعالیت، مردم به بدن آنها خیره می‌شوند. به همین دلیل، ممکن است فعالیت روزانه‌ی فرد با اختلال مواجه شود.

کاهش اعتماد به نفس در فرد

افتادگی و شلی پوست در افراد سبب ایجاد حس نارضایتی در آن‌ها شده و باعث می‌شود اعتماد به نفسشان را از دست بدهند و از حضور در جمع گریزان باشند؛ زیرا حس می‌کنند دیگران به آنها خیره می‌شوند و این برای آنها آزاردهنده است.

مراقبت های بعد از لیفت شکم

مراقبت‌های عمل لیفت شکم

باید قبل و بعد از عمل لیفت شکم نکات مهمی را رعایت نمایید. این نکات عبارتند از:

 • مراقبت‌های قبل از عمل لیفت شکم

پیش از انجام هر عمل جراحی باید نکات بسیاری رعایت شود تا عمل با موفقیت پیش برود و دوران نقاهت بعد از عمل نیز به خوبی و با کمترین مشکل به پایان برسد. عمل لیفت شکم نیز از این قاعده مستثنی نیست. تمام این نکات در جلسات مشاوره پیش از عمل توسط پزشک به شما اطلاع داده می‌شود. توجه داشته باشید که شما باید تمام دستورالعمل‌های پزشک را با دقت انجام دهید تا از بروز هرگونه مشکل در طی جراحی جلوگیری به عمل آید. در ادامه برخی از مراقبت‌های پیش از عمل لیفت شکم را برمی‌شمریم:

 • حداقل ۱۴ روز پیش از تاریخ جراحی باید با مشورت پزشک، استفاده از داروها و مکمل‌های غذایی نظیر آسپرین، ویتامین E، داروهای رقیق‌کننده‌ی خون و ضد انعقاد خون را قطع کنید زیرا مصرف این داروها می‌تواند روی عمل تاثیر منفی بگذارد.
 • در صورت وجود آلرژی، بیماری‌های در حال معالجه، بیماری‌های زمینه‌ای یا مصرف داروهای خاص، حتماً جراح خود را مطلع کنید.
 • اگر به سرعت و بر اثر ضربات کوچک، دچار کبودی می‌شوید حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.
 • حداقل دو هفته قبل از انجام لیفت شکم، از مصرف نوشیدنی‌های الکلی، سیگار، دخانیات و به طور کلی، نیکوتین خودداری کنید؛ زیرا این امر از جریان آزادانه‌ی اکسیژن در بدن جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود که دوره‌ی نقاهت طولانی‌تر شود و حتی احتمال دارد سبب ایجاد عوارض دیگری نیز بشود.
 • به یاد داشته باشید که انجام لیفت شکم را حتماً بعد از بارداری و زایمان انجام دهید. درصورتی که قصد دارید در آینده باردار شوید، لیفت شکم به شما پیشنهاد نمی‌شود.
 • در اغلب موارد نیاز است که فرد برای انجام این جراحی زیبایی و گذراندن دوره‌ی نقاهت، حدود دو هفته زمان اختصاص دهند. پس در صورت شاغل بودن باید دو هفته از سر کار خود مرخصی بگیرید. البته باید اشاره کرد که با توجه به نوع عمل، این مدت زمان می‌تواند متغیر باشد.
 • متقاضی این درمان زیبایی باید از لحاظ ذهنی و روانی برای دروه‌ی نقاهت و مسائل مربوط به بعد از عمل لیفت، آمادگی داشته باشد.

بهتر است که قبل از عمل، وسایل مورد نیاز برای بعد از عمل را مهیا کنید. تعدادی از این وسایل در زیر ذکر شده است:

 • خوراک‌های سالم و کم سدیم که آماده کردن آن‌ها آسان است.
 • مسکن‌های بدون نسخه
 • داروهایی که پزشک تجویز می‌کند.
 • بالش‌هایی برای بالا نگه داشتن سر
 • لباس‌های دکمه‌دار و راحتی
مراقبت های قبل و بعد از لیفت شکم
 • مراقبت‌های بعد از عمل لیفت شکم

بعد از عمل لیفت شکم باید اقداماتی انجام دهید که عوارض احتمالی را کاهش دهد و دوره‌ی نقاهت را به بهترین شکل ممکن پشت سر بگذارید. مهم ترین اقداماتی که انجام آن‌ها بعد از جراحی لیفت شکم ضروری است، موارد زیر هستند:

 • درد طبیعی و غیرطبیعی: چند روز اول پس از عمل، مقداری درد و ورم وجود دارد که کاملاً طبیعی است. اما در صورتی که درد زیاد و غیر قابل تحمل شد، به پزشک مراجعه کنید تا برایتان مسکن تجویز کند.
 • مراقبت‌های تغذیه‌ای: حتماً از مواد غذایی مقوی و ساده استفاده کنید که احتمال بروز یبوست در شما از بین برود. زیرا اگر دچار یبوست شوید، ممکن است بخش‌های جراحی شده فشار وارد شود.
 • نحوه خوابیدن: باید به شکل طاق‌باز بخوابید تا به محل جراحی شده فشاری وارد نشود.
 • نحوه‌ی راه رفتن: بهتر است در روزهای اول پس از عمل صاف راه نروید و به صورت خمیده راه بروید.
 • مصرف دارو: به مدت دو هفته قبل و بعد از جراحی از مصرف انواع دارو‌های ضد انعقاد خون از جمله آسپرین، هپارین و وارفارین پرهیز کنید.
 • مصرف الکل و دخانیات: به مدت دو هفته قبل و بعد از جراحی از مصرف دخانیات و الکل اجتناب کنید.
 • بخیه‌ها: اگر بخیه‌ها قابل جذب نباشند، پس از 10 الی 12 روز کشیده می‌شوند. در این فاصله حتماً محل بخیه‌ها را مرتب شست‌و‌شو دهید تا از بروز عفونت جلوگیری کنید.
 • شکم‌بند: بعد از جراحی لیفت پوست شکم، حداقل به مدت 5 روز، حتماً شکم‌بند یا گن ببندید. همچنین توصیه می‌شود که تا دو ماه پروسه‌ی بستن گن ادامه پیدا کند. معمولاً توصیه می‌شود که به صورت میانگین، برای مدت ۶ هفته پس از جراحی گن بسته شود.
 • ورزش: به مدت 8 تا 10 هفته از انجام ورزش‌های سنگین، از جمله شنا، خودداری کنید. البته لازم به ذکر است اگر درد کاملاً رفع شده باشد، می‌توانید با مشورت پزشک به ورزش‌های سبک بپردازید. همچنین به مدت 8 تا 10 هفته از برداشتن بار سنگین خودداری کنید.
 • سولاریوم: به مدت 12 هفته از سولاریوم و حمام آفتاب استفاده نکنید.
 • جای برش: جایی که برش داده می‌شود، به مدت 3 تا 6 ماه برجسته است؛ ولی قبل از یک سال این برجستگی رفع خواهد شد.
 • فعالیت: پس از جراحی مدت زیادی از لگن استفاده نکنید و تلاش کنید حتی در صورت امکان عصر روز جراحی، با استفاده از کمک همراهان، حداقل برای رفتن به توالت از جای برخیزید و از روز بعد در راهرو بیمارستان پیاده‌روی کوچکی داشته باشید. تحرک اندک برای بهبود زخم‌ها مفید است.

نکات مرتبط با لیفت شکم

در ادامه به بررسی دو مورد مهم در ارتباط با عمل لیفت شکم می‌پردازیم.

 • بیمه

جراحی لیفت شکم یک جراحی زیبایی محسوب می‌شود و بنابراین شامل بیمه نمی‌شود. البته بسته به پزشک جراح، کلینیک و بیمارستان، هزینه‌ ها متغیر است. ممکن است برخی از بیمه ‌ای تکمیلی این نوع از هزینه‌ها را تقبل کنند.

 • آیا بعد از عمل ابدومنیوپلاستی می توان باردار شد

جراحی ابدومینوپلاستی به منظور لاغری انجام میشود. ابدومینوپلاستی مانعی برای بارداری ندارد و هیچ اثری بر بارداری و جنین نخواهد داشت، ولی بارداری بعد از جراحی شکم می‌تواند ظاهر شکم را دوباره به حالت قبل بازگرداند. بنابراین توصیه می‌شود که این عمل را به بعد از بارداری موکول کنید.

هزینه‌ی لیفت شکم

هزینه‌های مربوط به جراحی لیفت شکم نیز مانند هر جراحی دیگری، براساس معیارهایی مشخص می‌شود. در ادامه این معیارها را بررسی می‌کنیم:

 • دستمزد یا حق‌العمل پزشک جراح
 • هزینه‌های مربوط به مرکز درمانی یا بیمارستان
 • هزینه‌های مربوط به بیهوشی
 • هزینه‌های داروهای مصرفی بعد از عمل
 • هزینه‌های لباس راحت و گشاد و دکمه‌دار برای بعد از عمل
 • هزینه‌های آزمایش‌های قبل و بعد از عمل لیفت شکم
 • هزینه‌های دستگاه‌ها و ابراز استفاده شده در جراحی

همانطور که مشاهده می‌کنید، هزینه‌های عمل لیفت شکم براساس شرایط افراد و معیارهای بالا، کاملاً متغیر است و نمی‌توان هزینه‌ای ثابت را برای آن تعیین کرد.

ورزش بعد از لیفت

بسیاری از کسانی که عمل لیفت شکم یا ابدومینوپلاستی انجام می‌دهند مایلند بدانند که برای حفظ نتایج این عمل و جلوگیری از افزایش وزن دوباره و اضافه آوردن پوست، می‌توانند ورزش کنند یا نه؟ یا گاهی افراد علاقمند به سبک زندگی سالم و فعال هستند و مایلند بعد از این عمل نیز به این سبک زندگی ادامه دهند. سوال این دسته افراد نیز مشابه است و پاسخ آن مثبت است. اما باید این کار را با دستورالعمل و زمان‌بندی درستی که پزشک در اختیارتان قرار می‌دهد انجام دهید تا از بروز هرگونه مشکلی جلوگیری کنید.

عمل ابدومینوپلاستی یک جراحی تهاجمی است. یعنی جراح پوست و عضلات را می‌برد و در نتیجه التیام یافتن این زخم‌ها مدتی طول می‌کشد. با توجه به این نکته مسلماً نمی‌خواهید که فعالیت‌های سنگین را زودتر از زمان مناسب و قبل از آمادگی کامل شروع کنید. به این دلیل ساده که اگر عجله کنید، با عوارض ناخوشایندی روبرو می‌شوید و روند التیام زخم‌ها مختل می‌شود. بنابراین داشتن تغذیه مناسب و انجام مجدد تمرینات ورزشی با زمانبندی درست و دقیق، پس از عمل جراحی زیبایی شکم بسیار مهم است.

ازآنجایی که عضلات در جراحی زیبایی شکم یا عمل ابدومینوپلاستی باید ترمیم شوند، دوران نقاهت برای این عمل طولانی‌تر از عمل لیپوساکشن است. چون اکثر ورزش‌ها و حرکات متکی بر ساختار عضلانی مرکزی، یعنی عضلات راست شکمی، هستند. بنابراین شروع کردن تمرین‌های سبک کاردیو نیز تا چهار هفته بعد از جراحی زیبایی شکم ممنوع است. ورزش را باید آهسته شروع کنید و شدت و مدت‌زمان تمرین‌ها را به آهستگی افزایش دهید.

بعد از جراحی زیبایی شکم تا چند هفته نباید به خودتان فشار بیاورید. جراح زمانبندی دقیق تمرینات ورزشی را از قبل در اختیار شما قرار می‌دهد، اما اگر هنوز در مرحله آماده‌سازی هستید و فقط در حال تحقیق هستید، بهتر است بدانید که مرحله‌ی بی‌تحرکی/ فعالیت سبک با توجه به شرایط شخص شما، چند هفته و در بعضی موارد حتی چند ماه طول می‌کشد.

در ادامه برخی از فعالیت‌های مجاز با جدول زمانبندی تقریبی در اختیار شما قرار داده می‌شود. البته توجه داشته باشید که پزشک شما زمانبندی و نوع فعالیت مختص شما را نیز در اختیارتان قرار می‌دهد و موارد زیر به طور کلی و میانگین در نظر گرفته شده است.

بیشتر فعالیت‌هایی که می‌توانید انجام دهید از هفته دوم بعد از جراحی لیفت شکم شروع می‌شود. زیرا این مدت حداقل زمان نقاهت بعد از عمل است.

* دو هفته بعد از عمل

در این مدت با کاهش دردهای شکمی می‌توانید فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی در سطوح صاف را شروع نمایید. راه رفتن با سرعت پایین و در سطوح صاف یک دریچه برای شروع مجدد فعالیت ورزشی است.

* چهار هفته بعد از عمل

اگر پیش از عمل از وزنه و دمبل استفاده می‌کردید، در این مرحله می‌توانید استفاده مجدد از آن‌ها را از سر بگیرید ولی باید میزان وزنه را کمتر از سابق انتخاب کرده و در حد توان از وزنه استفاده کنید. البته با گذشت زمان می‌توانید، میزان وزن دمبل را افزایش دهد یا از وزنه‌های بیشتری در تمرینات خود استفاده کنند.

* شش تا هشت هفته بعد از عمل

توجه داشته باشین که با وجود بهبود 90 درصدی عضلات شکم در این مدت، باز هم بهتر است ورزش‌های شکمی انجام ندهید؛ زیرا ممکن است دچار درد و گرفتگی در ناحیه شکم شوید. به همین دلیل توصیه می‌شود که تمرینات مربوط به این ناحیه را برای شش ماه بعد از عمل برنامه‌ریزی کنید.

نتایج لیفت شکم

در آخر مجدداً تاکید می‌کنیم که کشیدن پوست شکم یا همان لیفت شکم، وسیله‌ای برای وزن کم کردن نیست و اغلب هم زمان با کشیدن پوست شکم، به عمل لیپوساکشن نیاز هست. بهترین نتیجه این عمل برای کسانی است که بر اثر لاغری ناگهانی دچار افتادگی پوست شکم شده‌اند. همچنین بهتر است بدانید که خط برش عمل به صورت کمرنگ در قسمت خط رویش موهای تناسلی قابل مشاهده است و در صورت پوشیدن مایو و لباس‌های باز، دیده می‌شود.

 • نمونه جراحی لیفت شکم یا ابدومینوپلاستی دکتر ایزدپناه

نتیجه‌گیری

در پایان با در نظر داشتن شرایط خود، مشورت با پزشک و توجه داشتن به توصیه‌های قبل و بعد از عمل، به انجام این عمل اقدام کنید. دکتر کامبیز ایزدپناه، فوق ‌تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی در بیمارستان‌های مختلفی از جمله بیمارستان ۱۵خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران) و بیمارستان سینا مشغول به فعالیت است. بنابراین عمل خود را با خیالی آسوده در بیمارستان مد نظر خود به ما بسپارید. ما تا گرفتن نتیجه در کنار شما خواهیم بود.

 • پاسخ به سوالات پرتکرار

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

تصور اشتباهی وجود دارد که به افراد می‌گوید که اگر عمل کشیدن پوست شکم را انجام دهید، تحت هیچ شرایطی دچار چاقی شکمی نمی‌شوید. این تصور کاملاً اشتباه است. اگر شما بعد از کشیدن پوست شکم دچار چاقی و تجمع چربی احشایی و زیر پوستی شوید، قطعاً چاقی در  ناحیه‌ی شکم نیز ایجاد می‌شود. ضمن اینکه در چنین شرایطی به ‌دلیل کاهش میزان پوست اضافی، بدن دچار کشیدگی زیاد و ترک‌های پوستی می‌شود.

انتخاب پزشک متخصص و باتجربه تنها راه رسیدن به بهترین نتیجه ممکن است. اگر شما بخواهید نتیجه خوبی از جراحی ببینید، باید حتماً در انتخاب پزشک متخصص دقت کافی داشته باشید و پس از تحقیق، ارزیابی و جستجوی کافی، بهترین پزشک را انتخاب کنید.

برتای انتخاب پزشک متخصص باید با توجه به این معیارها عمل کنید: تجربه، تخصص، نمونه کار، نحوه‌ی برخورد پزشک، مسئولیت‌پذیری و رضایت مراجعه‌کنندگان قبلی. هر گونه مشکل در هر یک از معیارهای ذکر شده، نشانه‌ی انتخاب دارای ریسک و خطرناک است.

تصور عموم اینست که بعد از عمل لیفت شکم، نیاز به استراحت دارند و انجام هرگونه فعالیت، مثل پیاده‌روی ممنوع است. اما بهتر است بدانید که برای سلامت و بهبودی سریع‌تر، پزشک متخصص به شما توصیه می‌کند تا حداقل هر ۲ الی ۳ ساعت یکبار، به کمک همراهتان شروع به قدم زدن کنید. راه رفتن، بعد از جراحی کشیدن پوست شکم نه تنها ممنوع نیست بلکه مفید هم هست.

هدف از  انجام جراحی‌های مربوط به کشیدن پوست شکم، برداشتن پوست و چربی آویزان از ناحیه زیر شکم است تا یک خط شکم صاف‌تر داشته باشید. عوامل زیادی ممکن است باعث ایجاد پوست اضافه شود. دلایلی چون: سن، ارث، بارداری، جراحی قبلی، کاهش و افزایش وزن سریع.

به غیر از بارداری که مختص به بانوان است، تمامی موارد بالا می‌تواند برای مردان نیز پیش بیاید. لذا هیچ مانعی برای آقایان وجود ندارد که بخواهند اندامی ایده‌آل داشته باشند. فارغ از جنسیت، هر کسی می‌تواند درمان‌های زیبایی اندام داشته باشد. البته اگر درک درستی از شرایط زیر داشته باشد:

1- به طور کلی هر فردی که از سلامت جسمی و روحی کاملی برخوردار باشد و درک درستی از انتظارات خود از جراحی داشته باشد. یعنی انتظار فراواقعی و فانتزی نداشته باشد.

2- با اطلاع از هزینه‌ها، عوارض و معایب تصمیم گرفته باشد.

3- آگاه باشد که پس از پیکرتراشی ممکن است در صورت رعایت نکردن درست سبک زندگی سالم، مجدداً به شرایط قبل خود بازگردد.

4- باید اطلاع داشته باشید که پس از جراحی ممکن است جای برش و زخم با پوشیدن لباس‌های باز مانند مایو دیده شود.

از لحاظ علمی هیچ مانعی برای کشیدن پوست شکم پیش از بارداری وجود ندارد، اما پزشک معالج شما باید در خصوص قصد شما برای بارداری در آینده آگاه باشد تا تکنیک مناسب را برای این‌کار استفاده کند. اما از لحاظ فردی بهتر است چنین اقدامی را بعد از زایمان انجام دهید؛ زیرا طی دوران بارداری پوست شما مجدداً کشیده می‌شود و باز هم ترک‌های پوستی زیادی بر روی شکم ظاهر می‌شود. اگر پوست‌تان خاصیت کشسانی مناسبی نداشته باشد، پس از بارداری دچار افتادگی شکم نیز خواهید شد. بنابراین بهتر است که انجام عمل لیفت شکم را به بعد از بارداری موکول کنید تا بتوانید از شکمی صاف و زیبا برخوردار شوید.

یکی از مزایایی که برای عمل ابدومینوپلاستی برمی‌شمرند، ازبین بردن پوست آسیب دیده و دارای ترک در ناحیه‌ی شکم است. پوست شکم با کشش زیاد ناشی از چاقی، ترک می‌خورد و افتادگی پیدا می‌کند. پزشک متخصص در زمان عمل، نواحی مورد نظر جهت برش و برداشتن از ناحیه شکم را علامت می‌زند و با برداشتن پوست این ناحیه، ظاهری جذاب و زیبا برای شکم فرد ایجاد می‌کند و بدیهی است که اگر پوست دارای ترک و افتادگی در نواحی برداشته شده قرار گرفته باشد، کاملاً از بین می‌رود و اندامی زیبا و پوستی صاف به دست خواهید آورد.

بسیاری تصور می‌کنند که در صورت افتادگی شکم بیش از اندازه، پس از عمل ابدومینوپلاستی ناف از بین می‌رود؛ اما این تصور کاملاً اشتباه است. پزشک متخصص و باتجربه، ضمن انجام عمل لیفت شکم، ناف را جابجا می‌کند. همین اقدام موجب می‌شود تا در صورتی‌که شکل و فرم ناف ناموزون است، شکل بهتری پیدا کند و پس از عمل جراحی، استایل بدن در ناحیه شکم بسیار جذاب‌تر و مطلوب‌تر باشد.

برخی افراد پس از عمل لیفت شکم، تمایل چندانی به استفاده از گن ندارند. اما بهتر است بدانید که استفاده از گن بعد از عمل کشیدن پوست شکم ضروری است؛ زیرا با ایجاد فاصله صفر بین پوست شکم و بافت زیرین، موجب لیفت و چسبندگی مطلوب می‌شود و ریسک شل شدن پوست یا فاصله‌گیری آن را کاهش می‌دهد و در به دست آمدن نتیجه دلخواه کمک می‌کند. همچنین استفاده از گن موجب کاهش ریسک جمع شدن آب در محل زخم می‌شود و از ایجاد درد و تورم جلوگیری می‌کند. گن دوران نقاهت را کوتاه‌تر می‌کند و مراقبت‌های بعد از عمل را نیز به خوبی مدیریت می‌کند.