انواع پروتز

 • سیلیکونی
 • سالین

شکل های مختلف پروتز سینه کدام است؟

 • پروتز سینه مدل اشکی
 • پروتز سینه مدل گرد (راند)

برش های عمل جراحی پروتز سینه اشکی

 • از زیر بغل
 • بافت اطراف نوک پستان
 • دور ناف یا چین زیر چینه

تفاوت پروتز مدل اشکی و پروتز سینه مدل گرد در چیست؟

پروتزهای اشکی شبیه یک قطره اشک هستند چرا که پایین آن کمی برجسته تر است و نوک پستان رو به بالا می باشد. اما در پروتز مدل گرد تفاوتی در برجستگی مشاهده نمی شود.

در پروتز سینه مدل اشکی و پروتز سینه مدل گرد کدام طبیعی تر است؟

پروتز سینه مدل اشکی

هزینه جراحی پروتز سینه مدل اشکی چقدر است؟

هزینه عمل پروتز سینه مدل اشکی به عوامل مختلفی مثل هزینه بیهوشی، تجهیزات جراحی، حق الزحمه جراح، داروهای تجویزی، آزمایش های پزشکی، کلینیک مورد نظر و … بستگی دارد.

سن مناسب عمل

بالاتر از 22

بهترین کاندیدها

 • خانم هایی که لاغر هستند و سینه های کوچکی دارند وتمایل دارند سینه هایشان بزرگ تر شود.
 • خانم هایی که یکی از سینه هایشان کوچک تر از دیگری است.
 • خانم هایی که به دلایلی مانند سرطان مجبور به برداشتن یک یا هر دو سینه خود شده اند.
 • افرادی که به دلایلی مانند افزایش سن سینه هایشان افتادگی پیدا کرده (اگر افتادگی زیاد باشد احتمالا پزشک توصیه می کند یک عمل ترکیبی لیفت سینه و پروتز سینه با هم انجام دهید)
 • خانم هایی که بعد از شیردهی نوزاد خود سینه هایشان شل شده است.

کاشت سینه به دلایل مختلفی انجام می شود و هدف از انجام این عمل جراحی پرطرفدار، افزایش حجم سینه هاست. انجام این عمل مزایای زیادی دارد مانند برگشت سینه به حالت اول قبل از شیردهی، اصلاح سینه های نامتقارن یا افزایش حجم سینه هایی که در کل رشد نکرده اند یا کوچک هستند.

با این حال شما در هنگام تصمیم گیری برای انجام پروتز سینه، با انواع مختلفی از پروتز سینه مواجه هستید که یکی از آن ها پروتز سینه مدل اشکی است. در این بخش همراه ما باشید تا هر آن چه در خصوص پروتز سینه مدل اشکی نیاز دارید بدانید را برای شما شرح دهیم.

پروتز سین مدل اشکی

آنچه می خوانید

دکتر ایزدپناه درباره پروتز سینه و هر آنچه که باید بدانید توضیح می‌دهد:

انواع پروتز سینه

پروتزها به دو دسته کلی پروتز سیلکونی و پروتز سالینی تقسیم می شوند. گفته می شود که پروتزهای سینه سیلکونی محبوب تر هستند. خود پروتز سیلکونی نیز به دو دسته پروتز سینه مدل اشکی و پروتز سینه مدل گرد تقسیم می شوند.

پروتزهای مدل اشکی سیلکونی نیز، نسبت به پروتزهای سینه مدل گرد پرطرفدارتر است و به دلیل داشتن ظاهری طبیعی تر در هنگام نصب، برای افرادی که ظاهر طبیعی سینه ها را دوست دارند بیشتر مورد پسند است.

پروتز سینه مدل اشکی

جراحی سینه مدل اشکی

برش ها در جراحی پروتز سینه اشکی در سه محل متفاوت برش می خورد که این سه محل عبارت اند از زیر بغل، بافت اطراف نوک پستان و دور ناف یا چین زیر چینه. پس از برش در یکی از این سه محل، جراح متخصص پروتز را وارد سینه میکند.

در نهایت جراح هر دو پروتز را در قفسه سینه نصب می کند و با جا به جا کردن پروتز در صورت لزوم، تقارن آن را بررسی می کند. وقتی تقارن هر دو سینه برقرار شد، برش ها را می بندد و بخیه می زند. برخی بخیه ها ممکن است بخیه های جذبی باشند و برخی دیگر لازم است تقریبا یک هفته بعد از عمل کشیده شوند. در این باره با پزشک خود مشورت کنید.

سن مناسب برای انجام پروتز سینه مدل اشکی

انجام عمل پروتز سینه سیلکونی برای خانم های بالاتر از 22 سال صورت می گیرد. یعنی خانم های بالاتر از 22 سال مشکلی در خصوص نصب پروتز مدل اشکی نخواهند داشت. معاینه شما توسط جراح متخصص به بررسی سن دقیق و انتخاب پروتز مناسب می تواند به شما کمک کند.

کاندیدای مناسب پروتز سینه اشکی

جنس پروتز سینه اشکی

جنس پروتزهای سینه معمولا از سه جنس سالین، سیلکونی و ثابت هستند. پروتزهای سینه آب نمکی به صورت گرد هستند که یا با سالین یا با آب نمک پر شده اند و جداره غیر قابل نفوذی دارند. این نوع پروتزها معمولا از پروتزهای سیلکونی سخت تر و محکم تر هستند و اگر پاره شوند جذب بدن می شوند و مشکلی برای بدن نخواهند داشت چرا که آب نمک خودش به صورت طبیعی در بدن وجود دارد.

پروتزهای سیلکونی شبیه ژل چسبنده است و به دلیل زیبایی که در فرم بدن خانم ها ایجاد می کند، بسیار پرطرفدار هستند. پروتزهای سیلکونی که مدل اشکی جزء همین دسته هستند، به راحتی پاره نمی شوند و از بین نمی روند و اگر بر اثر ضربه شدید پاره شوند، ژل درون آن به بخش های دیگر پروتز نفوذ می کند. به همین منظور معاینه چند وقت یک بار این پروتزها توسط پزشک اهمیت زیادی دارد.

مزایای عمده پروتز مدل اشکی شامل لمس طبیعی، خطر چین خوردگی کمتر و احتمال بسیار پایین خالی شدن آن هاست. با این حال هزینه آن نسبت به پروتزهای سالین بیشتر است و به برش بزرگتری روی پوست نیاز دارد.

گفتیم که جنس پروتزهای سینه معمولا از سه جنس سالین، سیلکونی و ثابت هستند. پروتزهایی که از آن ها می توان در شکل مدل اشکی استفاده کرد اما به یبایی سیلکونی نیستند، جنس ثابت هستند که اگر پاره شوند و آسیب ببینند، تغییری در ظاهر سینه ها به وجود نمی آورد. این پروتزهای اشکی، در قسمت پایین خود کمی برجستگی بیشتری دارند و به حالت اشکی درآمده اند. از آنجایی که تراکم سیلکون در این مدل پروتز اشکی بیشتر است، سفت تر از بقیه موارد است. با این حال توجه داشته باشید که برش های بیشتری باید در پوست ایجاد شود تا جراح بتواند پروتز را در محل نصب کند.

مقایسه پروتزها از لحاظ جنس

نام پروتز

پروتز سینه سالینی (آب نمکی)

توضیحات

مواد این پروتزها از آب و نمک تشکیل شده است و از آنجایی که خود بدن متشکل از آب و نمک است اگر نشتی پیدا کرد، جای نگرانی نیست.

مزایای این پروتز

نیاز به برش کمتری دارد.

هزینه آن از پروتز سیلکونی کمتر است.

ضرورت معاینه آن توسط پزشک کمتر است.

معایب این پروتز

وقتی لمس می شود کمی حالت غیر طبیعی دارد.

احتمال چین خوردگی در این نوع پروتز بیشتر است.

احتمال خالی شدن خود به خودی آن بالاست.

نام پروتز

پروتز سینه سیلکونی

توضیحات

مواد تشکیل دهنده این پروتزهای از جنس سیلکون است. از آن جایی که خود سیلکون در بدن وجود دارد، آسیبی به بدن نمی رسد.

مزایای این پروتز

احتمال چین خوردگی آن کمتر از پروتز سالین است.

در هنگام لمس طبیعی تر به نظر می رسد.

احتمال تو خالی شدن آن کمتر است.

معایب این پروتز

هزینه پروتز سیلکونی از سالینی بیشتر است.

برش های بیشتری برای گذاشتن پروتزها در سینه مورد نیاز است.

نتایج پروتز سینه مدل اشکی

تفاوت میان پروتز سینه مدل اشکی و پروتز سینه مدل گرد

پروتزهای اشکی در همان نگاه اول شبیه یک قطره اشک هستند چرا که پایین آن کمی برجسته تر است و نوک پستان رو به بالا می شود. در هنگام نصب پروتز مدل اشکی، نیاز به برش بزرگتری است. همچنین این پروتزهای به دلیل اینکه برجستگی آن در قسمت پایین است، نباید جا به جا شود و بچرخد چرا که شکل زیبایی نخواهد داشت.

در مقابل پروتز سینه مدل گرد اگر بچرخد هیچ تفاوتی در ظاهر سینه ها ایجاد نمی شود چرا که پروتز در کل بخش ها به یک صورت است و هیچ برجستگی یا تفاوتی در هی قسمتی از آن مشاهده نمی شود.

با این حال اگر بخواهیم پرتز سینه مدل اشکی و پروتز سینه مدل گرد را از لحاظ محبوبیت بررسی کنیم، پروتزهای سینه مدل اشکی محبوب تر هستند چرا هم زیبایی بهتری دارند و هم اینکه حالت طبیعی دارند.

کسانی که علاقه مند هستند سینه هایی برجسته تر از حد طبیعی داشته باشند می توانند از مدل گرد استفاده کنند و در صورتی که افراد بافت اطراف سینه کمی داشته باشند  به دنبال پروتز سینه طبیعی هستند، بهتر است مدل اشکی را انتخاب کنند.

در نهایت پروتز مدل گرد معمولا برای جراحی اصلاحی استفاده می شود و مدل اشکی برای سینه های افتاده یا سینه های نا متقارن مناسب تر است.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

چه افرادی بهترین کاندید برای پروتز سینه هستند؟

مشورت حضوری با یک جراح متخصص در تعیین این موضوع که آیا شما در کل کاندید مناسبی برای انجام پروتز سینه هستید یا خیر به شما کمک شایانی می کند. با این حال، برخی از ویژگی هایی که نشان می دهد شما برای انجام عمل پروتز سینه مناسب هستید یا خیر در زیر آورده شده است:

 • خانم هایی که لاغر هستند و سینه های کوچکی دارند وتمایل دارند سینه هایشان بزرگ تر شود.
 • افرادی که از لحاظ جسمی سالم هستند و آمادگی روحی و روانی برای انجام عمل پروتز سینه را دارند.
 • خانم هایی که یکی از سینه هایشان کوچک تر از دیگری است.
 • خانم هایی که به دلایلی مانند سرطان مجبور به برداشتن یک یا هر دو سینه خود شده اند.
 • افرادی که به دلایلی مانند افزایش سن سینه هایشان افتادگی پیدا کرده (اگر افتادگی زیاد باشد احتمالا پزشک توصیه می کند یک عمل ترکیبی لیفت سینه و پروتز سینه با هم انجام دهید)
 • خانم هایی که بعد از شیردهی نوزاد خود سینه هایشان شل شده است.
 • افرادی که به طور ارثی سینه های کوچک دارند.

مراقبت های بعد از پروتز سینه اشکی

نتیجه پروتز اشکی چگونه است ؟

توجه داشته باشید که پروتزهای سینه برای همیشه دوام نمی آورند و با گذشت زمان به دلیل فرسوده شدن از بین می روند. این اتفاق معمولا با کهنگی پوسته خارجی پروتز شروع می شود. این فرسایش در خانم ها بسته به شرایط مختلف و سبک زندگی افراد متفاوت است. خانم هایی که ورزش های سنگین انجام می دهند بیشتر در معرض تعویض زودتر پروتز خود قرار می گیرند.

معمولا لازم است هر 10 الی 15 سال یک بار پروتزهای شما تعویض شوند با این حال این یک قانون کلی برای همه نیست و شاید زودتر یا دیرتر از این بازه زمانی لازم باشد تا تعویض پروتز را انجام دهید.

بهترین جراح پروتز سینه اشکی

بهترین جراح پروتز سینه، جراحی است که بتواند با کمترین عوارض ممکن، بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان بیاورد. هر چه تجربه کاری جراح بیشتر باشد و رضایت مندی بیماران نیز زیاد باشد، احتمال موفقیت عمل شما نیز بیشتر می شود.

هزینه جراحی پروتز سینه اشکی

عوامل مختلفی در خصوص هزینه جراحی پروتز سینه دخیل هستند که می تواند به مهارت و تخصص جراح بستگی داشته باشد. توجه داشته باشدی که هیچ گاه هزینه جراحی را ملاک خوب یا بد بودن جراح قرار ندهید و گران تر بودن هزینه عمل شما نسبت به دستمزد یک جراح دیگر همیشه به معنای بهتر بودن جراح نیست.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

پروتز سینه سیلیکونی یک پروتز وزن دار ساخته شده از سیلیکون است که برای شبیه سازی بافت طبیعی سینه و شکل سینه طراحی شده است. پروتز سینه یک فرم مصنوعی سینه است که جایگزین شکل تمام یا بخشی از سینه برداشته شده می شود. پروتزهای سینه برای شبیه سازی بافت طبیعی سینه و شکل سینه طراحی شده اند.

بسیاری از زنانی که برای سرطان سینه جراحی کرده اند از پروتز سینه استفاده می کنند. با این حال، ممکن است برای زنانی که سینه‌ هایشان به‌طور طبیعی از نظر اندازه یا شکل با یکدیگر متفاوت است نیز مفید باشد.

پروتزهای سینه در درجه اول برای ایجاد تقارن و شبیه به شکل، اندازه و وزن سینه موجود هستند.  پروتزهای سینه که به درستی نصب شده اند نیز به وضعیت بدن شما کمک می کنند، از افتادگی شانه جلوگیری می کنند و به تعادل شما کمک می کنند.

زیرا شرایط بدنی هر فرد، فرم بدنی او، خواسته هایش از عمل جراحی و بیماری های احتمالی او می تواند در نحوه انتخاب بهترین پروتز، بهترین روش درمانی و بهترین برش موثر باشد.

پروتزهای سینه مدل اشکی به دلیل اینکه قسمت پایین آن برجسته است، شبیه قطره اشک است.

پروتزهای سینه برای جایگزینی بافت پستان از دست رفته پس از ماستکتومی، ماستکتومی جزئی یا لامپکتومی طراحی شده اند. اندازه، شکل و وزن صحیح سینه ها باعث می شود که تعادل و تقارن طبیعی بدن بازگردد. از گردن درد، کمردرد و افتادگی شانه زنان جلوگیری می کند.

امروزه انواع مختلفی از پروتز سینه در بازار وجود دارد. محبوب ترین نوع پروتز سینه سیلیکونی است زیرا سیلیکون بافت طبیعی و حرکت طبیعی سینه را تقلید می کند. پروتزهای سیلیکونی در اندازه ها، وزن ها و اشکال مختلف موجود هستند.

بله. این نوع خاص از پروتز اگر سینه سوراخ شود، سیلیکون نمی تواند از طریق پوست جذب شود.

یک پروتز سیلیکونی با کیفیت خوب با دقت ساخته شده و به صورت دستی ساخته می شود تا تا حد امکان شبیه سینه طبیعی باشد. نسخه‌های ارزان‌قیمت ممکن است در دسترس باشند، اما دوام چندانی ندارند یا تناسب و احساس درستی را ارائه نمی‌دهند. اگر به درستی از پروتز خود مراقبت کنید، می‌توانید از ظاهری طبیعی لذت ببرید.

 هنگامی که بدن پس از جراحی مانند ماستکتومی یا لامپکتومی از تقارن خارج می شود، مشکلات دیگری مانند مشکلات کمر یا گردن ممکن است ایجاد شود. پروتز تعادل و تقارن را به بدن باز می گرداند. پروتز همچنین ممکن است به تناسب لباس‌های شما کمک کند.

بله وجود دارد. طرح های مختلفی برای تقلید از بافت طبیعی سینه شما موجود است. برخی نیز برای فعالیت ها یا نیازهای خاص طراحی شده اند.