موارد استفاده از عمل

ایجاد غبغب و افتادگی پوست این ناحیه

مزایای عمل

 

 • برداشتن چربی و پوست اضافه غبغب
 • جوانسازی زیر چانه

عوارض احتمالی عمل

 

 • التهاب
 • کبودی
 • ورم

علت ورم غبغب بعد از لیپوماتیک چیست؟

 • آسیب یا فشار به بافت پوست در حین جراحی
 • جمع شدن مایع در محل تخلیه چربی
 • کاهش یافتن استحکام پوست به دلیل خالی شدن بافت زیر آن
 • مصرف نمک و چربی در روزهای پس از جراحی

ورم بعد از لیپوماتیک غبغب چقدر طول می کشد؟

به طور کلی ورم بعد از 1 هفته کاهش می یابد اما ممکن است تا 6 هفته ورم یا حتی بیشتر ادامه پیدا کند.

رژیم غذایی برای ورم بعد از لیپوماتیک غبغب

تغذیه مناسب تاثیر به سزایی در کاهش ورم بعد از لیپوماتیک غبغب دارد. برخی از مواد غذایی مانند سبزیجات و میوه به خصوص آناناس به بهبود زخم ها کمک می کند و همین باعث می شود احتمال عفونت و ورم به شدت کاهش یابد. به طور کلی مصرف مواد غذایی گیاهی بعد از جراحی توصیه می شود.

سن مناسب یا توصیه شده

بیهوشی دارد یا خیر؟

 

20 سال به بعد

بیهوشی یا بی‌حسی موضعی با توجه به شرایط بیمار

بعد از عمل بستری نیاز دارد؟

خیر

مدت زمان عمل

1 تا 3 ساعت با توجه به میزان افتادگی پوست در غبغب

احتمال موفقیت

بسیار زیاد

مدت دوران نقاهت

1 تا 2 هفته

روش های جلوگیری از ورم

تغذیه سالم، ماساژ و استفاده از کمپرس یخ

لیپوماتیک غبغب را می توان تقریبأ در دسته جراحی های تهاجمی قرار داد به همین دلیل ورم، کبودی و خونریزی محل جراحی تا چند روز جزء عوارض طبیعی است اما با رعایت نکات مراقبتی که در این مقاله توضیح داده می شود می توان از تورم شدید غبغب بعد از جراحی جلوگیری کرد. در مواردی ورم به طور غیر عادی و برای روزهای طولانی مشاهده می شود که در این موارد لازم است بیمار با راهکارهای لازم برای حفظ سلامتی خود آشنایی داشته باشد. در این مقاله به تمام موارد مربوط به ورم غبغب بعد از لیپوماتیک پرداخته خواهد شد پس لطفأ با ما همراه باشید.

ورم بعد از لیپوماتیک غبغب

آنچه می خوانید

علت ورم غبغب بعد از لیپوماتیک

به دلایل زیر بعد از جراحی لیپوماتیک، غبغب دچار ورم می شود:

عوارض لیپوماتیک غبغب

مدت زمان ورم بعد از لیپوماتیک غبغب

مدت زمان ورم بعد از لیپوماتیک غبغب به آناتومی بدن هر فرد بستگی دارد. برخی زودتر عوارض پس از جراحی را پشت سر می گذارند و در بعضی از افراد این روند کمی طولانی تر می شود. اما به طور کلی ورم بعد از 1 هفته کاهش می یابد و ممکن است تا 6 هفته ورم ادامه پیدا کند. میزان چربی برداشته شده، سطح برش و رعایت نکات مراقبتی بعد از جراحی در کاهش مدت زمان بهبود ورم تاثیرگذار است.

روش های جلوگیری از ورم بعد از لیپوماتیک غبغب

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

برای کسب اطلاع بیشتر به این سایت مراجعه کنید.

 

خطرات لیپوماتیک غبغب

از بین رفتن ورم بعد از لیپوماتیک غبغب

بدن به روش های مختلف ورم را دفع می کند. مقداری از آن جذب بدن می شود و مقداری از آن نیز از طریق ادرار دفع می شود. تا زمانی که ورم غبغب از بین نرود نتیجه لیپوماتیک مشخص نمی شود. در جراحی های زیبایی از جمله لیپوماتیک غبغب پوست و بافت غبغب به زمان کافی برای ترمیم و بازسازی نیاز دارد پس در این مدت صبر کنید و به نکات مراقبتی توجه داشته باشید تا با برطرف شدن ورم بتوانید نتیجه مطلوب جراحی را مشاهده کنید. در مواردی ورم شدید بعد از جراحی ممکن است ریشه در آسیب به بافت پوست در حین جراحی داشته باشد به همین دلیل توصیه می شود برای لیپوماتیک غبغب، جراحی را به پزشک کاردان و با تجربه بسپارید تا در کوتاه ترین زمان دوره نقاهت را سپری کنید.

 

بهترین درمان برای ورم پس از لیپوماتیک غبغب چیست ؟

بهترین درمان برای تورم بعد از لیپوماتیک غبغب در واقع گذشت زمان است! تورم و التهاب پس از اکثر جراحی های پلاستیک شایع است و تا زمانی که کاهش یابد و نتایج قابل توجه شود زمان می برد.

 دستورالعمل‌هایی برای پس از لیپوماتیک غبغب وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا از شر ورم پس از جراحی خلاص شوید و سریع‌تر بهبود پیدا کنید. توجه به نکات مراقبتی و صبر، راهکار بهبود سریع ورم است. در عین حال به موارد زیر نیز توجه داشته باشید:

ورم 6 ماه پس از لیپوماتیک غبغب

6 تا 9 ماه پس از لیپوماتیک غبغب فقط 10 درصد از ورم باقی مانده است که همین مقدار نیز به تدریج برطرف می شود. در اکثر افراد، ورم بعد از جراحی ظرف 6 ماه به طور کامل برطرف می شود.

 

مراقبت های بعد از لیپوماتیک غبغب

مراقبت های قبل از لیپوماتیک غبغب برای کاهش ورم بعد از جراحی

ورم پس از لیپوماتیک غبغب چه زمانی نیاز به مراجعه به پزشک دارد ؟

اگر ورم شدید باشد و با گذشت چند روز از جراحی هیچ روند کاهشی و بهبود در محل جراحی مشاهده نشود در این زمان لازم است به مطب پزشک برای معاینه مراجعه کنید. ورم شدید مانع از چسبیدن لایه پوست به بافت زیرین آن می شود به همین دلیل تا زمانی که ورم بهبود نیابد روند بهبود و ترمیم بافت نیز طولانی تر می شود. ممکن است پزشک برای کاهش ورم، تزریق استروئید را تجویز کند. اگرچه استروئید به دلیل داشتن عوارضی کم تر تجویز می شود اما استفاده از آن در مواردی که بیمار با ورم شدید مواجه شده خالی از فایده نیست.

نقش تغذیه در ورم بعد از لیپوماتیک غبغب

تغذیه مناسب قبل و بعد از جراحب لیپوماتیک غبغب تاثیر به سزایی در کاهش ورم دارد. برخی از مواد غذایی مانند سبزیجات و میوه به خصوص آناناس به بهبود زخم ها کمک می کند و همین باعث می شود احتمال عفونت و ورم به شدت کاهش یابد. به طور کلی مصرف مواد غذایی گیاهی برای بعد از جراحی توصیه می شود.

جمع بندی

ورم بعد از لیپوماتیک غبغب یکی از عوارض طبیعی جراحی است که با رعایت نکات مراقبتی بعد از جراحی و از جمله ماساژ دادن می توان آن را کاهش داد. مدت زمان برطرف شدن ورم در هر شخص با توجه به آناتومی بدن هر شخص متفاوت است اما معمولأ بعد از 1 هفته ورم کاهش پیدا می کند. تا زمان برطرف شدن ورم برای مشاهده نتیجه مطلوب جراحی صبر کنید.

 

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

خیر مگر این که در حین جراحی آسیب جدی به بافت پوست وارد شده باشد.

این موضوع به وضعیت جسمانی هر شخص بستگی دارد اما معمولا با گذشت 1 هفته پس از جراحی کاهش ورم را مشاهده می کنید. 6 ماه پس از جراحی نیز فقط حدود 10 درصد از ورم ممکن است باقی مانده باشد که همین مقدار اندک نیز به تدریج برطرف می شود.

یکی از توصیه های پزشکان برای بعد از جراحی لیپوماتیک غبغب رعایت بهداشت محل جراحی و تمییز نگه داشتن اطراف زخم است. اما معمولأ تا 48 ساعت بعد از جراحی نباید استحمام کنید زیرا خطر بروز عفونت و ورم بیشتر محل جراحی افزایش پیدا می کند.

با انجام حرکات ورزشی خون در محل جراحی جریان پیدا می کند و همین باعث تسریع بهبود زخم و ورم خواهد شد. حرکات ورزشی باید با توصیه پزشک و به آرامی انجام شود. فعالیت سنگین خطر باز شدن بخیه و ورم بیشتر را به همراه دارد.

خیر.ممکن است ورم حالت توده ای داشته باشد که با رعایت نکات مراقبتی به تدریج کاهش پیدا می کند.