دلایل ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی

پارگی رگ های خونی که قبلا مایع را به سمت بالا تخلیه می کردند.

مدت زمان باقی ماندن ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی

 • ورم اولیه: دو تا سه هفته بعد از جراحی
 • باقی مانده ورم: یک سال ونیم تا 2 سال بعد از جراحی

روش های کاهش ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی

 • کاهش مصرف نمک
 • نوشیدن آب
 • خودداری از سیگار کشیدن
 • خواب کافی
 • استراحت کافی
 • پیاده روی سبک
 • پیروی از رژیم غذایی درست

چه مدت بعد از عمل ابدومینوپلاستی می توان فعالیت های ورزشی را از سر گرفت؟

حدود 4 تا 6 هفته بعد از عمل

ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی چه زمانی به اوج خود می رسد؟

1 هفته اول پس از جراحی

تورم قابل توجه در ناحیه تحتانی شکم چه زمانی پس از جراحی باید فروکش کند؟

سه ماه پس از عمل جراحی شکم

جراحی شکم – یا ابدومینوپلاستی – یک روش محبوب و بسیار موثر برای تغییر شکل ناحیه شکم است. یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم ممکن است برای ترمیم تغییرات ظاهری شکم شما ناشی از بارداری یا کاهش وزن زیاد کافی نباشد. بارداری همچنین علائم کشش و چین‌های پوستی را برجای می‌گذارد و در نتیجه خاصیت ارتجاعی پوست از بین می‌رود که به عنوان الاستوز شناخته می‌شود.

یک عارضه جانبی طبیعی پس از تامی تاک ورم است که موقتی است و معمولاً در چند هفته اول ناپدید می شود. با این حال، عفونت‌ های احتمالی یا عدم پیروی از دستورالعمل ‌های جراح پلاستیک ممکن است باعث شود که ورم برای مدت طولانی‌ تر از حد انتظار باقی بماند.

درک اینکه چرا و چگونه تورم شکم رخ می دهد می تواند نگرانی های بیماران را کاهش دهد و به آن ها کمک کند تا انتظارات واقع بینانه ای در مورد بهبودی شکم خود داشته باشند.

آنچه می خوانید

نقاهت بعد از ابدومینوپلاستی و کاهش ورم

قبل از بررسی عارضه جانبی شکم متورم، بیایید ببینیم که چگونه یک بیمار می‌تواند بهتر و سریع ‌تر پس از تامی تاک یا مینی تامیک شکم بهبود یابد.

مانند هر نوع جراحی پلاستیک دیگری، بهبودی پس از عمل جراحی زیبایی شکم به زمان نیاز دارد. جراح پلاستیک شما دقیقاً توضیح خواهد داد که بعد از عمل چه چیزی در انتظار شماست. به عنوان مثال، وجود برآمدگی در قسمت پایین شکم در روزهای اول پس از عمل طبیعی است.

پزشک احتمالاً استفاده از لباس فشرده سازی سبک را برای کمک به کاهش تورم و سایر عوارض احتمالی توصیه می کند. لباس بعد از جراحی باید تا شش هفته در روز و شب پوشیده شود.

به طور معمول، دوره نقاهت حداقل دو هفته طول می کشد، اما قبل از شروع مجدد تمرینات ورزشی باید چهار هفته دیگر صبر کنید. بدون تایید جراح پلاستیک خود، نباید هیچ گونه فعالیت بدنی – به ویژه ورزش های شکمی – انجام دهید.

ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی

دلایل ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی

ورم در ناحیه تحتانی شکم پس از عمل جراحی ابدومینوپلاستی، یک بخش کاملاً طبیعی و مورد انتظار از روند بهبودی است.

جراحی تامی تاک باعث ایجاد تغییراتی در سیستم تخلیه لنفاوی بیمار می شود. به طور خاص، جراح پلاستیک پوست شکم را محکم می کشد و آن را در موقعیت جدیدی جابجا می کند. در نتیجه، رگ‌ های خونی و رگ ‌های لنفاوی ناحیه ‌ای که قبلاً مایع را به سمت بالا تخلیه می‌کردند، اکنون تقسیم شده‌ اند.

اتصالات لنفاوی جدید با گذشت زمان تشکیل می شود، اما تا آن زمان نمی توان مایع را از طریق عروق تخلیه لنفاوی تخلیه کرد. علاوه بر این، بافت اسکار از جا به جایی مایع جلوگیری می کند. این تجمع مایع که باعث بزرگ تر شدن ناحیه شکم می شود به عنوان تورم شناخته می شود.

میزان تورم ممکن است به نوع عمل جراحی شکم نیز بستگی داشته باشد. مینی تاک شکم معمولا باعث تورم و زمان بهبودی کمتری نسبت به تامی تاک سنتی می شود. علاوه بر این، ترکیب عمل جراحی شکم با لیپوساکشن در شکم یا سایر قسمت های بدن اغلب باعث ایجاد تورم بیشتر در نواحی شکمی می شود.

نکته دیگری که باید در نظر داشت این است که داروهای مسکن نیز در ایجاد ورم در شکم نقش دارند. داروهای مسکن ممکن است باعث کند شدن دستگاه گوارش و ایجاد یبوست و نفخ شوند. اگرچه این موضوع فقط موقتی است و زمانی برطرف می شود که بیمار دیگر به دارو نیاز نداشته باشد.

 • عمل ابدومینوپلاستی و مراقبت های ان با دکتر ایزدپناه

ورم بعد از ابدومینوپلاستی تا چه مدت باقی می‌ماند ؟

ناحیه شکم بیمار در چند روز اول پس از جراحی ابدومینوپلاستی به طور قابل مشاهده متورم است. ناحیه اطراف جای زخم معمولا جایی است که تورم برای مدت طولانی تری ادامه دارد.

تورم جزئی حدود دو ماه در این ناحیه وجود دارد، اما وسعت آن به مراقبت های معمول و فعالیت های روزانه بیمار بستگی دارد. به عنوان مثال، ایستادن برای ساعات طولانی احتمالا باعث بزرگ شدن مجدد عضلات شکم می شود. با این حال، خواب خوب شبانه به کاهش تورم و تسریع بهبودی کمک می کند.

در برخی موارد، تورم جزئی می‌تواند تا یک سال پس از جراحی باقی بماند، اما بیشتر بیماران پس از 18 ماه از شر ورم خلاص می شوند.

مدت زمانی که تورم شکم طول می کشد به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال، بهبودی ممکن است برای کسانی که تحت یک مینی ابدومینوپلاستی قرار می گیرند در مقایسه با افرادی که تحت روش استاندارد قرار می گیرند، کاهش یابد. علاوه بر این، اگر همزمان با عمل لیپوساکشن انجام داده اید، التهاب ناشی از این روش ممکن است تورم را طولانی کند. علاوه بر این، مدت زمانی که داروی مسکن مصرف می‌کنید ممکن است بر مدت زمانی که احساس تورم می‌کنید نیز تأثیر بگذارد، زیرا داروهای مسکن اغلب می‌توانند باعث کاهش سرعت دستگاه گوارش و ایجاد یبوست و نفخ موقت شوند.

در بیشتر موارد، تورم به طور قابل توجهی در عرض دو ماه بهبود می یابد. با این حال، تورم جزئی ممکن است تا دوازده تا هجده ماه برای برخی افراد وجود داشته باشد.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی

مراحل ورم بعد از ابدومینوپلاستی

در طی عمل جراحی شکم، خون و رگ‌ های لنفاوی که به تخلیه مایعات کمک می‌کنند بریده می‌شوند و به طور موقت حذف مایعات را برای بدن دشوار می‌کنند. این، همراه با التهاب از محل برش، منجر به تورم می شود.

در چند روز اول پس از جراحی، کمی ناراحتی را تجربه خواهید کرد و تورم در اوج خود خواهد بود. برای کمک به مدیریت درد، دارویی برای شما تجویز خواهد شد. با این حال، از آنجایی که داروهای مسکن گاهی اوقات می تواند باعث یبوست شود، ممکن است دوره تورم و نفخ را نیز طولانی کند.

در چند هفته اول پس از جراحی، ممکن است متوجه شوید که تورم می تواند در طول روز در نوسان باشد، زمانی که برای مدت طولانی می ایستید افزایش یابد و پس از یک خواب کامل شبانه کاهش یابد. همچنین

از شش تا دوازده بعد از عمل، تورم به طور قابل توجهی بهبود می یابد، اگرچه در برخی موارد ممکن است تا هجده ماه طول بکشد تا ورم به طور کامل برطرف شود.

بسیاری از بیماران نگران ورم زیر شکم بعد از عمل ابدومینوپلاستی هستند. از این رو، ما لیست زیر را برای روشن کردن این نگرانی رایج در بین داوطلبان و بیماران ایجاد کردیم.

 • ورم 3 هفته پس از ابدومینوپلاستی

مانند هر روش جراحی دیگری، ورم بعد از تامی تاک در ناحیه تحتانی شکم معمول است. تا سه هفته پس از جراحی، اکثر بیماران احساس تورم شدید می کنند و حتی سختی و سفتی اطراف ناف را تجربه می کنند.

 • ورم 3 ماه پس از ابدومینوپلاستی

تورم قابل توجه در ناحیه تحتانی شکم باید سه ماه پس از عمل جراحی شکم فروکش کند. با این حال، تورم و پف خفیف طبیعی است که همچنان در این ناحیه وجود داشته باشد.

 • ورم 6 ماه پس از ابدومینوپلاستی

بسیاری از بیماران حتی 6 ماه پس از جراحی شکم، ورم جزئی مداوم را تجربه می کنند. دلیل این امر ممکن است این باشد که بیماران ساعت های طولانی را در حالت ایستاده سپری می کنند. مواردی مانند خواب کافی می تواند هر چه سریع تر این ورم را از بین ببرد.

 • ورم 8، 9 یا 10 ماه پس از ابدومینوپلاستی

اکثر ورم ها باید بین 8 تا 10 ماه پس از تامی تاک برطرف شده باشند. با این حال، احتباس مایعات به دلیل رژیم غذایی و مصرف نمک ممکن است دلیل متورم بودم شکم باشد. بیمارانی که 10 ماه پس از جراحی شکم دچار ورم در قسمت فوقانی یا تحتانی شکم می‌شوند، باید با پزشک خود تماس گرفته و از او بخواهند که مجدداً آن ها را معاینه کند.

 • ورم 1 سال پس از ابدومینوپلاستی

تورم پس از جراحی ابدومینوپلاستی به تدریج طی یک سال تا یک سال و نیم پس از تامی تاک کاهش می یابد. با این حال، برنامه زمانی خاصی برای بهبودی هر فرد وجود ندارد. اگر تورم برای بیمار غیرعادی به نظر می رسد، وقت آن است که با جراح پلاستیک خود مشورت کنید.

 • ورم 2 سال پس از ابدومینوپلاستی

ظاهر بیرون زده شکم 2 سال پس از تامی تاک ممکن است به دلیل چربی احشایی و شل شدن عضلات باشد. در چنین مواردی، بیماران برای کاهش ورم که هنوز وجود دارد، نیاز به کاهش وزن دارند. مراجعه به جراح پلاستیک برای ارزیابی بیشتر ممکن است کمک کننده باشد.

صبور بودن و پیروی از دستورالعمل‌ های مراقبت ‌های بعدی جراح پلاستیک، کلید حل موثر تورم و پف‌کردگی بعد از عمل جراحی شکم سنتی یا مینی تاک است. بیمارانی که سیستم ایمنی قوی دارند و به دستورالعمل های مراقبت های بعد از عمل پزشک خود پایبند هستند، سریع تر و بهتر بهبود می یابند.

کاهش ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی

چگونه ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی کاهش دهیم ؟

پوشیدن لباس فشرده طبق دستور جراح پلاستیک یکی از حیاتی ترین مراحل مراقبت های بعد از عمل است که روند بهبودی را سرعت می بخشد و به تسکین احساس ناراحتی کمک می کند.

بیمار پس از جراحی باید از هرگونه ورزش شدید و تحرک زیاد خودداری کند. یک ایده خوب این است که قبل از جراحی به خرید بروید تا مطمئن شوید که مقدار زیادی غذا، آب و هر چیز دیگری که ممکن است در خانه در روزهای اول بهبودی لازم باشد وجود دارد.

اگرچه ورم بخشی طبیعی از روند بهبودی است، در اینجا 10 نکته مورد تایید پزشک وجود دارد که می تواند به کاهش شدت ورم بعد از عمل جراحی شکم کمک کند.

 • 1. از مصرف بیش از حد نمک خودداری کنید.
 • 2. مصرف سدیم را به حداقل برسانید.
 • 3. مقدار زیادی آب بنوشید.
 • 4. از کشیدن سیگار خودداری کنید.
 • 5. جای زخم و شکم را تمیز نگه دارید.
 • 6. در طول روز به اندازه کافی بخوابید و استراحت کنید.
 • 7. سعی کنید ساق پاهای خود را در هنگام استراحت بالا بیاورید.
 • 8. پیاده روی سبک را در برنامه روزانه خود بگنجانید.
 • 9. به بدن خود گوش دهید و در درمان خود عجله نکنید.
 • 10. قرار ملاقات های خود را پزشک را فراموش نکنید.

نکاتی برای کاهش ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی

در حالی که ورم بعد از عمل جراحی شکم اجتناب ناپذیر است، برخی اقدامات وجود دارد که می توانید برای کاهش ورم و تشویق بدن خود به بهبودی سریع بدون هیچ گونه عارضه ای انجام دهید.

 • برای استراحت وقت بگذارید

پس از ابدومینوپلاستی، مهم است که به بدن خود فرصت دهید تا بهبود یابد. این نه تنها به معنای پرهیز از فعالیت ‌های شدید، مانند ورزش ‌های شدید یا تمرینات وزنه ‌برداری پس از جراحی است، بلکه مهم است که مطمئن شوید خواب کافی دارید. اجازه دادن به بدن شما برای استراحت، سیستم ایمنی شما را قوی نگه می دارد و به آن اجازه می دهد تا بر روی بهبود قسمت میانی شما از عمل جراحی شکم تمرکز کند.

 • از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید

شما می توانید با تامین سوخت بدن خود با غذاهای سالم و مغذی، سیستم ایمنی بدن خود را برای بهبودی پس از جراحی تشویق کنید. غذاهای سالم حاوی پروتئین بالا را انتخاب کنید که به بدن شما کمک می کند تا بافت های خود را پس از جراحی ترمیم کند. همچنین غذاهایی که ویتامین C و A بالایی دارند را مصرف کنید. سعی کنید از وعده های غذایی حاوی پروتئین بدون چربی، غلات کامل و سبزیجات استفاده کنید. و مصرف کربوهیدرات های ساده خود را محدود کنید زیرا این نوع غذاها می توانند باعث نفخ و ناراحتی شوند.

علاوه بر این، بهتر است از خوردن غذاهایی که ممکن است باعث ناراحتی گوارشی شوند، مانند غذاهای حاوی چربی و قند بالا، محصولات لبنی یا غذاهایی که به طور طبیعی باعث ایجاد گاز معده می شوند، خودداری کنید، مانند لوبیاها و غذاهایی که نشاسته بالایی دارند.

 • مصرف سدیم خود را کاهش دهید

نمک زیاد می تواند باعث نفخ شود، که می تواند باعث درد شود و روند بهبودی بدن شما را مختل کند. سعی کنید غذاهایی بخورید که سدیم کمی دارند.

 • آب زیاد بنوشید

سعی کنید در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید و از مصرف الکل و نوشیدنی های کافئین دار خودداری کنید چرا که می تواند باعث کم آبی بدن شما شود.

 • به آرامی ورزش کنید

در حالی که ورزش شدید ممکن است در روند بهبودی طبیعی بدن شما اختلال ایجاد کند، مهم است که به ورزش ادامه دهید: ورزش سبک باعث تحریک جریان خون و گردش خون خوب در سراسر بدن، از جمله شکم شما می شود، که باعث بهبود سریع می شود. سعی کنید روی تردمیل راه بروید یا در کلاس‌ های یوگای آرام شرکت کنید.

 • از لباس فشرده استفاده کنید

یک لباس فشرده می تواند به کاهش تورم در ناحیه شکمی شما کمک کند، زیرا مقدار مایعی را که می تواند در آن ناحیه جمع شود محدود می کند. جراح شما بهترین مدت زمانی را برای پوشیدن لباس فشاری بعد از جراحی به شما توصیه می کند، اما به طور کلی باید حدود دو هفته آن را بپوشید.

 • داروهای تجویز شده را مصرف کنید

پس از عمل جراحی شکم، جراح ممکن است دارویی را توصیه یا تجویز کند که به کاهش تورم – یا ناراحتی ناشی از تورم – پس از جراحی شما کمک کند. حتما از دستورات جراح خود پیروی کنید. برخی از داروهای ضد التهابی خطر رقیق شدن خون را به همراه دارند، بنابراین مهم است که دستورالعمل‌ های جراح خود را دنبال کنید یا در صورت داشتن هرگونه سوال یا نگرانی در مورد دارویی که می‌خواهید مصرف کنید، با کلینیک تماس بگیرید.

مراقبت های ورم بعد از ابدومینوپلاستی

 • توصیه های مهم دکتر ایزدپناه برای ابدومینوپلاستی، پیکرتراشی و لیپوماتیک

7 قانون طلایی کاهش ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی

قانون

توضیحات

استراحت کردن

خواب کافی و راحت در چند هفته اول پس از جراحی بسیار مهم است. استراحت به بدن اجازه می دهد تا بر بهبود و ترمیم بافت آسیب دیده تمرکز کند. فقط خواب کافی نیست که تفاوت ایجاد می کند. محدود کردن حرکت در طول روز نیز می تواند کمک کننده باشد.

پس از جراحی، تحرک به طور موقت محدود خواهد شد. حرکت کردن در چند هفته اول بهبودی ممکن است ناراحت کننده باشد. کارهای خانه، ورزش و فعالیت شدید حداقل چهار تا شش هفته پس از عمل ممنوع خواهد بود. با این حال، پیاده روی برای چند دقیقه در هر ساعت توصیه می شود. فعالیت سبک می تواند با فعال نگه داشتن سیستم گردش خون، لخته شدن خون را کاهش دهد و همچنین تجمع مایعات را کاهش دهد.

پوشیدن لباس فشرده سازی

لباس فشاری یک لباس پزشکی تنگ است که با اعمال فشار ملایم به شکم در حین بهبود، تورم را کاهش می دهد. لباس های فشرده نه تنها تورم را کاهش می دهند، بلکه ممکن است از باز شدن زخم ها نیز جلوگیری کنند.

علاوه بر این، آن ها می توانند کبودی را کاهش دهند، از زخم در برابر عفونت محافظت کنند، بهبود را تسریع کنند، ناراحتی و درد را کاهش دهند و به شکل دهی شکم کمک کنند. پوشیدن لباس طبق دستور جراح می تواند به کاهش چشمگیر تورم کمک کند

از درن ها مراقبت کنید

امروزه بسیاری از جراحان زیبایی هنوز به درن متکی هستند. درن ها لوله های کوچک و نازکی هستند که در پوست قرار می گیرند تا خون و مایع اضافی از محل جراحی خارج شود.

متأسفانه، درن ها نیاز به تعمیر و نگهداری معمول دارند. تمیز نگه داشتن درن ها مهم است. جراح شما در مورد نحوه مراقبت از درن ها به شما توصیه می کند. به طور معمول، آن ها باید سه بار در روز تخلیه شوند.

مصرف داروهای ضد التهابی

التهاب و تورم یک پاسخ طبیعی پس از هر جراحی است. داروهای ضد التهابی یکی از سریع ترین راه ها برای کاهش تورم است. با این حال، قبل از شروع مصرف این دارو یا هر دارویی، حتماً این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

 حتی داروهای بدون نسخه نیز باید ابتدا توسط پزشک تأیید شوند. پیروی از دستورالعمل های جراح خود در این مورد ضروری است. عدم انجام این کار می تواند عوارض جدی ایجاد کند.

غذای سالم بخورید و آب بنوشید

غذا سوخت بدن شماست. یک رژیم غذایی سالم برای بهبودی لازم است. پس از جراحی، بدن شما برای بهبودی سریع به ویتامین ها و مواد مغذی نیاز دارد. قبل از روز جراحی، یخچال خود را با میوه ها و سبزیجات تازه پر کنید.

از غذاهای شیرین، شور یا فرآوری شده خودداری کنید زیرا می توانند باعث احتباس مایعات شوند. نوشیدن آب زیاد یک ایده هوشمندانه است. آب سموم را دفع می کند و شما را هیدراته نگه می دارد که هر دوی آن ها برای التیام و کاهش التهاب مفید هستند.

مراقب زخم خود باشید

امروزه بسیاری از پانسمان های پیشرفته زخم در دسترس جراحان قرار دارند. برخی از آن ها حتی می توانند تورم بعد از عمل جراحی شکم را کاهش دهند. این پانسمان ها راحت و نرم هستنید و علاوه بر کاهش تورم، فواید بسیار دیگری نیز دارد. آن ها از زخم در برابر باکتری ها محافظت می کنند و منجر به ظاهر بهتر جای زخم های شکمی می شوند.

مرتبا به جراح سر بزنید

پیگیری قرارهای بعد از عمل ضروری است تا پزشک شما بتواند روند بهبودی را کنترل کند. اگر سؤال یا نگرانی در مورد تورم مداوم دارید، این فرصتی را به شما می دهد که آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

بله، پیاده روی بسیار سبک در چند هفته اول می تواند به کاهش تورم و بهبود گردش خون کمک کند. با این حال، توصیه می شود با پزشک خود در مورد اینکه چقدر پیاده روی برای شما بی خطر است صحبت کنید.

ماساژ ملایم لنفاوی می تواند به کاهش تورم و افزایش گردش خون کمک کند. با این حال، ماساژ لنفاوی تنها در صورتی باید در نظر گرفته شود که پزشک شما احساس کند که بی خطر است و تنها پس از اینکه اجازه برداشتن لباس فشاری خود را دریافت کردید.

لباس های فشرده برای بهبودی شکم شما حیاتی هستند. آن ها به کاهش کبودی، تورم و التهاب کمک می کنند، درد و خطر عفونت را کاهش می دهند و به حفظ ساختار ماهیچه شکم در حین بهبودی کمک می کنند. لباس فشرده همچنین به اتصال پوست به بافت های عضلانی برای کاهش افتادگی پوست کمک می کند. اکثر پزشکان توصیه می کنند که لباس فشرده سازی را حداقل به مدت شش هفته بپوشید.

تورم بعد از عمل جراحی شکم بسیار شایع است و می تواند برای مدت طولانی بعد از عمل باقی بماند. قابل توجه ترین تورم در حدود دو تا سه ماه فروکش می کند. تورم یا پف خفیف در ناحیه شکم ممکن است سه ماه پس از جراحی همچنان وجود داشته باشد.

رعایت این نکات به به حداقل رساندن کبودی و تورم بعد از عمل شکم کمک می کند: تمام داروهای تجویز شده را مصرف کنید، از کمپرس سرد استفاده کنید، لباس فشرده سازی بپوشید، برای ویزیت های بعدی به جراح خود مراجعه کنید، از تمرینات شدید دوری کنید، در خانه پیاده روی کنید. مصرف سدیم خود را محدود کنید، سیگار نکشید و تا جایی که می توانید استراحت کنید.

نمی توانید کبودی را به طور کامل متوقف کنید. با این حال، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای به حداقل رساندن آن انجام دهید. از کمپرس سرد در ناحیه شکم خود استفاده کنید، لباس فشرده سازی بپوشید، از داروهای رقیق کننده خون استفاده نکنید و تمام داروهای تجویز شده خود را به طور منظم مصرف کنید.

هیچ دارویی از جمله ایبوپروفن نباید بعد از جراحی شکم بدون مشورت با جراح استفاده شود. ایبوپروفن ممکن است باعث افزایش خطر خونریزی شود.

ممکن است بعد از چهار تا شش هفته پس از جراحی بتوانید به پهلو بخوابید.

بله، کبودی و تورم بعد از تامی تاک قابل انتظار است. این ورم پاسخ طبیعی بدن شما به ترومای جراحی است. اگر تمام دستورالعمل ها را رعایت کنید، کبودی و تورم شما ظرف چند ماه کاهش می یابد.

بله، اما سعی کنید مصرف آن را به یک یا دو فنجان محدود کنید زیرا نوشیدنی های کافئین دار می توانند بدن شما را کم آب کنند. برای کمک به دفع سموم و کمک به بهبودی، آب بیشتری بنوشید.

دکتر کامبیز ایزدپناه فوق‌تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی برای رفاه حال شما عزیزان از روزهای شنبه تا سه شنبه در ساعات کاری 14 الی 17 پاسخگوی شما عزیزان است. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع جراحی‌های زیبایی، مقالات سایت را مطالعه نموده و یا در ساعات مشخص به ما تماس بگیرید.