سوتین مخصوص بعد از عمل ماموپلاستی

سوتین بعد از جراحی

 • زنان در حین دوره نقاهت و بهبودی از آن استفاده می‌کنند.
 • از برش های خود رو سینه به خوبی مراقبت کنید.
 • قسمت جلو سینه باز و بسته می شوند.

چه نوع سوتینی بعد از ماموپلاستی بپوشم

 • متغیر بر اساس نیاز شما
 • متغیر براساس جراحی شما
 • بسته به نظر جراح شما ممکن است سوتین بعد از جراحی یا گن بپوشید

زمان برداشتن درن

2 تا 5 هفته بعد از جراحی

ویژگی های سوتین بعد از جراحی ماموپلاستی

 • نرم باشد به طوری که اذیت کننده نباشد.
 • قسمت پایینی سوتین پهن باشد
 • دارای تزئینات اضافه نباشد (مثلا پاپیون)
 • فنردار نباشد

سن مناسب برای ماموپلاستی سینه

معمولا 20 تا 40 سالگی

تا چه زمانی باید از سوتین مخصوص بعد از عمل ماموپلاستی استفاده کرد؟

بسته به صلاحدید پزشک متفاوت است اما معمولا حدود 2 هفته می باشد.

بهترین سوتین بعد از عمل ماموپلاستی چیست؟ این یکی از رایج ترین سوالاتی است که ما از بیماران ماموپلاستی می شنویم. بسیاری از زنان در فکر یافتن بهترین سوتین پس از ماموپلاستی هستند. علاوه بر این، بسیاری از زنان در مورد اینکه چه مدت باید از سوتین مخصوص بعد از عمل ماموپلاستی استفاده کنند، سوالاتی دارند. خوشبختانه، انواع متنوعی از سوتین های جراحی بعد از عمل ماموپلاستی وجود دارد، اما مهم این است که بهترین سوتین مناسب خود را پیدا کنید.

دکتر کامبیز ایزد پناه، سال ‌هاست که عمل ماموپلاستی را انجام می دهد، بنابراین می‌داند هنگام انتخاب بهترین سوتین بعد از عمل ماموپلاستی، باید به چه ویژگی هایی دقت کنید. اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. 

آنچه می خوانید

بهترین سوتین پس از عمل ماموپلاستی

بلافاصله پس از جراحی، سینه ‌های شما متورم و حساس می ‌شوند، بنابراین احتمالاً باید از یک سوتین فشاری طبی، که به آن سوتین جراحی نیز می‌گویند، بپوشید. این بهترین سوتین پس از ماموپلاستی است زیرا می تواند از سینه شما حمایت کند، به کاهش تورم کمک کند و به طور کلی سینه را بهبود بخشد.

این نوع سوتین ها حمایت بیشتری نسبت به سوتین ورزشی ارائه می دهد، بهبودی را تسهیل می کند و به شما کمک می کند تا در سریع ترین زمان ممکن به فعالیت های عادی بازگردید. جراح شما بهترین سوتین را پس از ماموپلاستی به همراه دستورالعمل هایی در مورد مدت زمانی که باید آن را بپوشید ارائه می کند یا توصیه می کند. اکثر بیماران روز و شب لباس فشاری طبی خود را به مدت یک تا دو هفته می پوشند و پس از این مدت می توانند به سوتین ورزشی روی بیاورند.

هنگامی که جراح به شما اجازه می دهد تا از سوتین ورزشی استفاده کنید، باید نوعی را انتخاب کنید که دارای ویژگی های زیر باشد:

 • سوتین مخصوص بعد از عمل ماموپلاستی باید بدون سیم باشد تا برش ها تحریک نشود و در روند بهبودی اختلال ایجاد نشود.
 • نوعی از سوتین را انتخاب کنید که دارای زیپ یا دکمه در جلو باشد و منجر به کشیده شدن پوست نشود.
 • سوتین مخصوص بعد از عمل ماموپلاستی باید پشتیبانی عالی داشته باشد به گونه ای که بتواند از سینه های جدید شما حمایت کند.

سوتین مخصوص بعد از ماموپلاستی

بهترین سوتین بعد از عمل ماموپلاستی کدام است؟

همه بیمارانی که ماموپلاستی انجام می دهند، با سرعت ‌های متفاوتی بهبود می ‌یابند، بنابراین هیچ جدول زمانی استانداردی برای اینکه چه زمانی می توانید سوتین فشاری خود را با سوتین ورزشی جایگزین کنید یا کدام نوع برای شما بهترین است وجود ندارد.

هر بیمار منحصر به فرد است، بنابراین هنگام تلاش برای انتخاب بهترین سوتین مخصوص بعد از ماموپلاستی، باید دستورالعمل های جراح پلاستیک خود را دنبال کند. جراح شما نوع جراحی، آناتومی و بهبودی شما در نظر می گیرد و در بهترین تصمیم گیری را برای شما انجام می دهد.

اهمیت سوتین مخصوص بعد از عمل ماموپلاستی

پس از جراحی ماموپلاستی سینه، باید نوع خاصی از سوتین را بپوشید تا به درستی از سینه ها حمایت کند و به بهبودی شما کمک کند و همچنین در اندازه مناسب سینه های جدید متناسب باشد. برای کمک به شما برای آماده شدن در این امر، نکات و توصیه هایی را گردآوری کرده ایم تا به شما کمک کند بهترین نتیجه را بگیرید.
قبل از عمل، باید مطمئن شوید که هنگام ورود به بیمارستان لباس مناسب می پوشید. توصیه می کنیم قبل از اینکه لباس بیمارستان را بپوشید، لباس های گشاد بپوشید. منظور ما پیراهنی است که دکمه‌ ها یا زیپ‌ های آن در جلو بسته می‌شود- چیزی که راحت باشد قطعا بهترین است.
پس از جراحی، مهم است که یک سوتین مناسب بپوشید که به بهبودی شما کمک کند و به درستی از سینه های جدید شما پشتیبانی کند. اکثر جراحان استفاده از سوتین جراحی را پس از جراحی توصیه می کنند.
با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که اگرچه فشار ناشی از سوتین می ‌تواند راحتی شما را افزایش دهد، شکل نهایی سینه می‌تواند توسط انواع خاصی از سوتین ها تغییر کند و سینه ‌های شما ممکن است به مدتی زمان نیاز داشته باشد تا جا بیفتد. به این ترتیب، جراح شما ممکن است توصیه کند که قبل از پوشیدن سوتین صبر کنید. بنابراین مهم است که از جراح خود راهنمایی بخواهید.
هنگام تصمیم گیری برای خرید سوتین مخصوص بعد از ماموپلاستی، باید عوامل زیر را در نظر داشته باشید:

 • سیم

مهم است که اطمینان حاصل کنید که سوتین شما بدون سیم باشد تا از بریدگی آن در پوست شما به دلیل بی حسی بعد از عمل جلوگیری کنید.

 • قابلیت تنظیم

اطمینان حاصل کنید که سوتین دارای بند است و قابل تنظیم باشد.

 • مناسب بودن

شما باید از جراح خود در مورد اینکه سوتین چقدر باید سفت باشد سوال بپرسید.

اهمیت سوتین بعد از ماموپلاستی

 • اندازه

وقتی نوبت به اندازه سوتین برای خرید می‌رسد، پیش‌بینی این موضوع می‌تواند سخت باشد – باز هم، جراح شما باید بتواند در مورد تورمی که ممکن است تجربه کنید به شما توصیه کند.

به نکات زیر در خصوص پوشیدن سوتین مخصوص بعد از ماموپلاستی توجه کنید:

 • دو روز متوالی یک سوتین را نپوشید، زیرا باعث از دست دادن قابلیت ارتجاعی سوتین می شود و در نتیجه حمایت چندانی از سینه نمی شود.
 • سوتین خود را با آب سرد بشورید.
 • سوتین را در خشک کن خشک نکنید و آن را روی بند در فضای آزاد بگذارید.
دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

جدول زمانی سوتین مخصوص بعد از ماموپلاستی

سوتین جراحی (2 هفته اول)

در زمان جراحی، برای شما یک سوتین مخصوص بعد از عمل ماموپلاستی اعمال می شود که برای حمایت از سینه های جدید شما طراحی شده است. این سوتین را باید همیشه شب و روز به مدت دو هفته پوشید. می توانید آن را برای دوش گرفتن یا شستن آن را لباس بردارید.

سوتین غیر سیمی (2 هفته تا 3 ماه)

پس از دو هفته، ممکن است لازم باشد استفاده از سوتین جراحی را متوقف کنید و از یک سوتین غیر سیمی و حمایت کننده استفاده کنید. این سوتین هنوز هم باید در شب و روز برای دو هفته دیگر پوشیده شود. پس از چهار هفته از تاریخ جراحی، ممکن است استفاده از سوتین در شب را متوقف کنید. قبل از اینکه به استفاده از سوتین های زیر سیمی برگردید، دو ماه دیگر به پوشیدن سینه بند پشتیبانی کننده و بدون سیم ادامه دهید.

سوتین بلند مدت (3 ماه به بالا)

معمولاً تا سه ماه پس از جراحی شما می توانید به پوشیدن سوتین زیر سیمی بازگردید. با این حال، سوتین های زیر سیم ممکن است بر روی محل برش ساییده شوند و به طور بالقوه باعث ناراحتی خفیف شوند. همچنین، از آن جایی که خود برش نسبت به بافت طبیعی احساس کمتری دارد، ممکن است متوجه تحریک محل نشوید.

اهمیت پزشکی سوتین مخصوص بعد از عمل ماموپلاستی

برخی از مهمترین دلایل پوشیدن سوتین مخصوص بعد از ماموپلاستی در زیر آورده شده است:

 • کبودی و تورم را کاهش می دهد

پوشیدن لباس فشاری پس از بزرگ کردن سینه یا لیفت سینه یا ماموپلاستی، فشار یکنواختی را به ناحیه سینه وارد می کند و از تجمع بیش از حد مایعات جلوگیری می کند. این لباس همچنین به بدن شما کمک می کند تا مایعات جمع شده را جذب کند. بدون آن، تورم پس از عمل می تواند بسیار بیشتر از زمان لازم باقی بماند.

علاوه بر این، یک لباس فشاری با جلوگیری از جریان خون به سمت سطح پوست، کبودی را به حداقل می رساند. این امر به کاهش ظاهر کبودی کمک می کند.

 • به جلوگیری از تشکیل لخته های خون کمک می کند

لخته شدن خون خطر قابل توجهی در هر روش جراحی است. خوشبختانه، لباس های فشاری می توانند به بهبود گردش خون موثر کمک کنند و خطر عوارض مربوط به لخته شدن خون را کاهش دهند.

گردش خون مناسب نیز نقش مهمی در بهبود زخم دارد و احتمال عفونت را کاهش می دهد.

 • کاهش زمان بهبودی و سرعت بخشیدن به روند بهبود

با پوشیدن لباساری، بیماران می توانند انتظار داشته باشند که بهبودی دلپذیر و سریع تری را تجربه کنند. با مدیریت تورم و ناراحتی بعد از عمل، روند بهبودی کوتاه ‌تر می ‌شود و به بیماران این امکان را می‌ دهد که زودتر به زندگی خود بازگردند.

 • نتایج نهایی را افزایش می دهد

پوشیدن لباس فشاری یا سوتین مخصوص بعد از عمل ماموپلاستی حمایت مورد نیاز را برای سینه ها فراهم می کند. این لباس به پوست شما کمک می کند اطمینان حاصل شود که برش های جراحی به درستی بهبود می یابند و در نتیجه برای نتایج زیبایی پس از جراحی سینه حیاتی است.

بیشتر بیماران همچنین متوجه می‌ شوند که لباس ‌های فشاری و سوتین مخصوص بعد از عمل ماموپلاستی به وضعیت بدنی مناسب کمک می‌کنند و حرکت آسان پس از آن را تسهیل می‌کنند. علاوه بر این، استفاده از لباس های فشاری می تواند به کاهش درد کمک کند.

مراقبت بعد از ماموپلاستی

تا چه زمانی باید از سوتین مخصوص بعد از عمل ماموپلاستی استفاده کرد؟

دکتر کامبیز ایزد پناه بسته به روش و وسعت جراحی در مورد بازه زمانی خاص برای پوشیدن سوتین توصیه می کند. به طور معمول، اکثر بیماران ملزم به پوشیدن سوتین فشاری در طول دوره اولیه بهبودی خود (دو هفته پس از جراحی) هستند.

در آن مرحله، می‌ توانید به یک سوتین ورزشی فشاری روی بیاورید، اما مطمئن شوید که از هر چیزی با سیم زیرین اجتناب کنید. این سوتین را می توان برای دو هفته دیگر در روز و شب پوشید. در نهایت، لباس‌های فشاری شما باید به‌طور قابل ‌توجهی نرم باشند.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

اکثر شرکت های بیمه بزرگ پوشش بیمه ای برای کوچک کردن سینه ارائه می دهند، اما چندین فاکتور وجود دارد که باید به منظور تعیین اینکه آیا شما واجد شرایط این پوشش هستید یا خیر، بررسی شود.

 

معمولاً سه مورد وجود دارد که باید به عنوان بخشی از جراحی پرداخت کنید. هزینه کوچک کردن سینه بسته به روش عمل شما متفاوت خواهد بود. هزینه های مربوط به عمل شما عبارتند از:

هزینه جراحی – این هزینه ای است که برای انجام جراحی شما به پزشک پرداخت می شود. بسته به نوع جراحی کوچک کردن سینه شما، این هزینه تعیین شده خواهد بود.

هزینه امکانات و تجهیزات- این هزینه ای است که برای اتاق عمل و داروهای شما اعمال می شود.

بیهوشی – هزینه بیهوشی بسته به طول جراحی شما متفاوت است.

اگر یک یا چند مورد از علائم یا شرایط زیر را تجربه می کنید، ممکن است کاندید مناسبی برای ماموپلاستی در نظر گرفته شوید:

 • سینه هایی که به نسبت سایز بدن فرد خیلی بزرگ هستند
 • درد کمر، گردن و شانه ناشی از سنگینی سینه ها
 • وضعیت نامناسب به دلیل اندازه سینه
 • سینه های سنگین که به طور قابل توجهی آویزان می شوند، با نوک سینه ها و آرئول ها رو به پایین
 • سینه هایی که اندازه آن ها برابر نیست (یکی به طور قابل توجهی بزرگ تر از دیگری)
 • مشکل خواب به دلیل ناراحتی سینه هنگام دراز کشیدن
 • بثورات و/یا عفونتی که بر پوست گیر افتاده در زیر سینه تأثیر می گذارد
 • ناتوانی در شرکت در فعالیت های ورزشی/فیزیکی به دلیل اندازه سینه

اگر به طور مرتب یک یا چند مورد از این علائم را تجربه می کنید، عمل کوچک کردن سینه می تواند برای شما مناسب باشد. جراح می تواند برای شما تعیین کند کاندید مناسبی هستید یا خیر.

همه روش های کوچک کردن سینه نیاز به نوعی برش دارند و متأسفانه برش ها به معنای ایجاد جای زخم است. روش ‌هایی وجود دارد که جای زخم ‌های کوتاه ‌تر یا کمتر قابل مشاهده را به جای می‌گذارند، اما همه زنان واجد شرایط دریافت این روش ‌ها نیستند. اندازه سینه ها و میزان کوچک کردن لازم تعیین کننده روشی است که برای شما مناسب تر است.

امروزه روش های جدیدتری در زمینه کوچک کردن و لیفت سینه وجود دارد که با عنوان “کوچک کردن سینه بدون زخم” تبلیغ می شود. در حالی که چنین چیزی خوب به نظر می رسد، متاسفانه این امکان پذیر نیست. واقعیت این است که همه روش ‌های کوچک کردن سینه مستلزم برش سینه‌ ها هستند و برش‌ ها باعث ایجاد اسکار می‌ شوند. با این حال، تکنیک‌ هایی وجود دارد که می‌ توان از آن ها برای به حداقل رساندن جای زخم استفاده کرد یا اطمینان حاصل کرد که جای زخم ‌ها در جایی قرار می‌گیرند که احتمال کمتر دیده شدن دارند.

 

برخی از جراحان پلاستیک یا متخصصان کوچک کردن سینه لیفت سینه را به عنوان روشی معرفی می کنند که می تواند علاوه بر کوچک کردن سینه یا همراه با آن انجام شود. این معمولاً فقط زبان بازاریابی است که برای مطلوب تر کردن خدمات آن ها استفاده می شود. حقیقت موضوع این است که کوچک کردن صحیح سینه طبیعتاً مانند لیفت سینه است. تفاوت اصلی بین این دو روش این است که کوچک کردن سینه شامل برداشتن بافت است.

 

روش های زیادی برای کوچک کردن سینه وجود دارد. هر تکنیک برای انواع مختلف بیمار و نتایج دلخواه مناسب است. ما به بیماران خود می گوییم که تمرکز آن ها باید روی مشورت با جراحشان باشد تا تعیین کنند کدام روش برای آن ها مناسب تر است.

درک این نکته مهم است که هر عمل جراحی سطحی از خطر را به همراه دارد. در مورد جراحی سینه، موارد نادری وجود دارد که در آن بیماران مواردی مانند از دست دادن کامل حس در نوک سینه ها یا سینه ها یا از دست دادن توانایی شیردهی را تجربه می کنند. جراح شما قبل از جراحی کوچک کردن سینه، موضوع خطر و عوارض احتمالی را با جزئیات با شما در میان خواهد گذاشت. شما می توانید با پیروی دقیق از دستورالعمل هایی که آن ها ارائه می دهند، به کاهش خطر عوارض کمک کنید.

فراموش نکنید که انواع جراحی‌های پلاستیک، ترمیمی و زیبایی باید با ظرافت و دقت انجام شود تا نتیجه حاصل از آن طبیعی و مطلوب باشد. اگر قصد انجام هر کدام از جراحی های فوق را دارید، کار را به کاردان بسپارید. دکتر کامبیز ایزدپناه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی یکی از بهترین‌ها در ایران می‌باشند.

در بیشتر موارد، حفظ عملکرد شیردهی پستان امکان پذیر است، اما نمی توان آن را تضمین کرد. هنگامی که تصمیم به انجام عمل جراحی کوچک کردن سینه می گیرید ، باید از این خطر آگاه باشید. در موارد نادری که نیاز به جدا شدن کامل نوک پستان دارید، شیردهی دچار مشکل می شود. جراح شما از قبل به شما اطلاع خواهد داد که آیا این روش در جراحی شما مورد نیاز خواهد بود یا خیر.

در حالی که ماموپلاستی ممکن است در هر سنی انجام شود، جراحان ما به طور کلی توصیه می‌کنند تا زمانی که سینه‌ ها به طور کامل رشد کنند صبر کنید. جراحان ما همچنین توصیه می کنند تا پس از بچه دار شدن صبر کنید، زیرا شیردهی می تواند باعث تغییرات غیرقابل پیش بینی در اندازه و شکل سینه های شما شود.

تکنیک مورد استفاده در طول کوچک کردن سینه بسته به اندازه سینه شما متفاوت است. معمولاً برشی در اطراف هاله و پایین سینه ایجاد می‌شود که به چین زیر پستانی ختم می‌شود یا در برخی موارد ممکن است برش در امتداد چین زیر پستانی نیز کشیده شود. در طول عمل، نوک پستان معمولاً به خون و منبع عصبی اصلی خود متصل می‌ماند. سپس پوست و/یا بافت از سینه برداشته می‌شود و سپس آن را بلند کرده و به اندازه کوچک‌ تر تغییر شکل می‌دهند. سپس برش ها قبل از بانداژ بسته می شوند و سوتین جراحی برای شما قرار داده می شود.

در حین عمل هیچ دردی احساس نخواهید کرد زیرا تحت بیهوشی عمومی خواهید بود. بعد از عمل نباید درد زیادی احساس کنید زیرا در طول عمل از بی حسی موضعی استفاده می شود. از آن جایی که این درد در ساعات بعد از عمل شروع به از بین رفتن می کند، ممکن است کمی درد احساس کنید، اما برای کمک به کاهش آن، یک دوره مسکن برای شما تجویز می شود. معمولاً هر دردی پس از یک هفته کاهش می یابد.

ایجاد تورم و کبودی پس از عمل کوچک کردن سینه معمول است، اما معمولاً پس از 1-2 هفته کاهش می یابد. همچنین ممکن است در نواحی خاصی احساس بی حسی یا سوزن سوزن شدن داشته باشید که منجر به تحریک عصبی می شود که پس از 1 تا 2 هفته دوباره باید متوقف شود.

ما معمولاً توصیه می کنیم حداقل تا 6 هفته بعد از جراحی به پوشیدن سوتین جراحی ادامه دهید. در هفته 6، جراح شما را می‌بیند و به شما اطلاع می‌دهد که آیا برای بازگشت به پوشیدن سوتین ‌های سیم ‌دار مناسب هستید یا خیر.

توصیه می کنیم حداقل 1 هفته از کار خود مرخصی داشته باشید. برخی از بیماران دوست دارند 2 هفته از کار خود مرخصی بگیرند تا به طور کامل بهبود یابند. همه اینها به ماهیت شغل شما بستگی دارد، با این حال، اگر شغل شما شامل کار یدی و بلند کردن اجسام سنگین است، پیشنهاد می کنیم برای جلوگیری از هرگونه عارضه، زمان بیشتری را تا بهبودی کامل مرخصی بگیرید.

توصیه می کنیم قبل از شرکت در تمرینات معمولی ، 4 هفته صبر کنید. تا 6 هفته پس از جراحی یا تا زمانی که جراح اجازه ندهد، نباید در هیچ فعالیت شدید شرکت کنید.

عمل‌های ترمیمی و زیبایی پیچیده و سخت هستند. اما با وجود دکتر کامبیز ایزدپناه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی نگران نتیجه عمل خود نباشید. ایشان با تجربه کاری و تخصصی که در این زمینه دارند، تجربه بهترین عمل را در ذهن شما نقش خواهند بست.

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد