سوزش پوست بعد از لیپوماتیک

آیا سوزش پوست بعد از لیپوماتیک جای نگرانی دارد؟

خیر، این مسئله طبیعی است.

آیا هنگام سوزش پوست بعد از لیپوماتیک می توان به آن دست زد؟

اصلا نباید سوزش و خارش پوست را بعد از لیپوماتیک دستکاری کرد چرا که این کار می تواند منجر به خونریزی در محل زخم و همچنین تجمع میکروب ها شود.

سوزش پوست بعد از لیپوماتیک چقدر طول می کشد؟

این عارضه تقریبا 3 هفته بعد از لیپوماتیک از بین می رود.

عوارض کلی لیپوماتیک

 • بی نظمی های کانتور
 • تجمع مایع
 • بی حسی
 • عفونت
 • آمبولی چربی
 • مشکلات کلیوی و قلبی
 • مسمومیت لیدوکائین

برای به حداقل رساندن درد بعد از لیپوماتیک

 • تمام داروهای تجویز شده، از جمله قرص های ضد درد را مصرف کنید.
 • لباس های فشرده سازی توصیه شده را بپوشید.
 • درن ها را پس از جراحی بر اساس توصیه های پزشک نگه داری و مراقبت کنید.
 • استراحت کنید و سعی کنید آرام باشید.
 • مایعات بنوشید.
 • اجتناب از نمک، که می تواند تورم را افزایش دهد (ادم)

خطرات بعد از عمل لیپوماتیک عبارتند از:

 • لخته شدن خون در ریه ها
 • لخته شدن چربی
 • عفونت ها
 • هماتوم (خونریزی زیر پوست)
 • سروما (نشت مایع از زیر پوست)
 • ادم (تورم)
 • نکروز پوست (مرگ سلول های پوست)
 • واکنش به بیهوشی و سایر داروها
 • مشکلات قلبی و کلیوی
 • مرگ

سوزش پوست بعد از لیپوماتیک، یکی از عوارض بسیار شایع بعد از لیپوماتیک است که به دلیل تحریک پوست در نواحی که لیپوماتیک انجام شده است اتفاق می افتد. سوزش پوست بعد از لیپوماتیک، یکی از علائم التهابی است که طی پاسخ بدن به تحریکات انجام شده ایجاد می‌ شود. در ادامه با ما همراه باشید تا نکات مهمی را در خصوص سوزش پوست بعد از لیپوماتیک برای شما شرح دهیم.

سوزش پوست بعد از لیپوماتیک

آنچه می خوانید

چند عارضه مهم بعد از لیپوماتیک

در زیر به چند مورد از شایع ترین عوارض بعد از لیپوماتیک اشاره می کنیم:

سوزش پوست بعد از لیپوماتیک :

 سوزش پوست بعد از لیپوماتیک، یکی از عوارض شایع و از عوارض موقتی بعد از لیپوماتیک است. وقتی بخش کوچکی از پوست شما برش می خورد تا کانولا وارد آن شود، پوست شروع به ترمیم شدن می کند به همین دلیل افراد به طور طبیعی سوزش پوست بعد از لیپوماتیک را حس می کنند.

دقت داشته باشید که اصلا نباید سوزش و خارش پوست را دستکاری کرد چرا که این کار می تواند منجر به خونریزی در محل زخم شود. همچنین دستکاری زخم در این حالت می تواند احتمال تجمع میکروب ها را در محل زیاد کند. این عارضه تقریبا 3 هفته بعد از عمل از بین می رود و جای نگرانی نیست.


سروما:

سروما مجموعه ای از مایع به نام مایع سروزی است که در داخل یک فضا در بافت ها قرار دارد. هنگامی که لیپوماتیک انجام می دهید، فضاهایی در بافت هایی که چربی برداشته شده است باقی می ماند و گاهی اوقات، اگر بافت ها در چند روز اول به هم گره نخوردند، یک بخش خالی باقی می ماند که پر از مایع می شود. این امر با تورمی که بعد از جراحی تجربه خواهید کرد متفاوت است.

این تورم به صورت مایع درون بافت ها است. چگونه متوجه می شوید که سروما دارید؟ خوب، اگر به آرامی به ناحیه مورد نظر ضربه بزنید، به نظر می رسد و احساس می کنید که در حال ضربه زدن به یک بستر آب یا یک بطری آب گرم هستید. در این حالت شما متوجه موج های آب زیر پوست خود خواهید شد. و اگر سروما بزرگ باشد، احساس می کنید که آب در زیر پوست شما جاری است یا در حال حرکت است.

اگر فکر می کنید که به سروما مبتلا شده اید، به جراح خود مراجعه کنید، یا از پرستاران پس از جراحی خود در مورد اینکه چه کاری باید انجام دهید، راهنمایی بخواهید. اگر لازم است آن را آسپیره کنید. برای این کار حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید نه این که خودتان یا شخص دیگری برش های شما را باز کند و مایع را از بدن شما خارج کند! این کار می تواند منجر به عفونت در بدن شما شود.


عفونت:

 عفونت ‌ها بعد از لیپوماتیک در مقایسه با جراحی ‌هایی که شامل برش ‌های بزرگ ‌تر هستند، مانند جراحی شکم یا کوچک کردن سینه، کمتر شایع است. با این حال، هر زمان که یک شکاف در پوست وجود داشته باشد، همیشه خطر عفونت وجود دارد. یک ناحیه عفونی از پوست نسبت به نواحی مجاور گرم تر می شود، ظاهری قرمز پیدا می کند و ممکن است مقداری درد افزایش یابد. اگر فکر می کنید عفونت دارید، به پزشک یا جراح خود مراجعه کنید تا به شما دارویی بدهد که خیلی سریع آن را برطرف کند.


سوختگی

 متأسفانه به دلیل استفاده از روش های تهاجمی تر لیپوماتیک توسط جراحان، این موارد به طور فزاینده ای رایج تر می شوند، به عنوان مثال: برداشتن مقادیر بیش از حد چربی و خراشیدن پوست بیش از حد به سطح زیرین پوست می توانید این عارضه را تجربه کنید.

برخی از دستگاه‌ های لیپوماتیک، انرژی (گرما) را در بافت ‌ها ایجاد می‌کنند و اگر جراح بیش از حد دستگاه ها در محل درمان نگه دارد و سطح پوست را بیش از حد خراش دهد، ممکن است دچار سوختگی سطحی شوید. سوختگی چربی می تواند با استفاده از فشرده سازی نامناسب تشدید شود. اگر فکر می کنید دچار سوختگی شده اید، فوراً به پزشک، جراح یا متخصص مراجعه کنید. آن ها می دانند که چگونه سوختگی را مدیریت کنند تا جای زخمی ناخوشایند برای شما باقی نماند.


نکروز:

 نکروز می تواند پس از عفونت زخم، شکستگی زخم و پس از سوختگی لیپوماتیک رخ دهد. نکروز در اثر کمبود اکسیژن به بافت ها ایجاد می شود. نکروز قابل توجه خواهد بود زیرا بافت سیاه می شود. با این حال، اگر به خوبی درمان شود، بهبود می یابد. اگر فکر می کنید مشکلی در ترمیم زخم دارید یا دچار سوختگی شده اید، بسیار مهم است که به یک متخصص مراقبت از زخم مراجعه کنید. آن ها دقیقا می دانند که برای محو کردن جای زخم مشکل ساز چه کاری انجام دهند.


فیبروز

مانند سوختگی لیپوماتیک، در حال تبدیل شدن به یک مسئله رایج و مشکل ساز پس از عمل است. این امر به ویژه پس از یک روش لیپوساکشن به نام VASER رایج است که اغلب برای روش محبوب BBL (لیفت باسن برزیلی) استفاده می شود. VASER برای از بین بردن مقادیر زیادی چربی طراحی نشده است و در صورت استفاده در کاندید نامناسب نتایج کمتر از مطلوب است. عوامل متعددی برای فیبروز وجود دارد.

نوع لیپوماتیک مورد استفاده، پوشیدن لباس فشاری نامناسب، خیلی تنگ یا خیلی گشاد، سبک زندگی نامناسب قبل از عمل، سیگار کشیدن و نوشیدن الکل، تحرک بیش از حد بعد از جراحی و باور کنید یا نه، حرکت بسیار کم بعد از جراحی برخی از این عوامل هستند.

فیبروز در حدود 3 تا 4 هفته پس از جراحی قابل توجه خواهد بود، اما مهم است که در این مرحله هیچ ماساژ تهاجمی یا سایر درمان ‌های بافت عمیق نداشته باشید. بدن شما باید روند درمانی مناسب خود را طی کند. بنابراین، اجازه دهید حداقل 12 هفته قبل از انجام هر گونه درمان دیگری، به غیر از تخلیه لنفاوی دستی، این کار را انجام دهد.اگر شروع به دیدن یا احساس فیبروز کردید، نترسید! بدن شما به تازگی یک روش بسیار آسیب زا را پشت سر گذاشته است. به آن اجازه دهید کاری را که به طور طبیعی انجام می دهد طی کند. به طور منظم ماساژ لنفاوی دستی را با یک درمان گر مجرب در درمان افراد پس از عمل انجام دهید. مطمئن شوید که لباس فشرده ‌سازی مناسبی می‌پوشید.

چگونه می توانید از بروز این عوارض رایج جلوگیری کنید؟ ساده است، مطمئن شوید که بدن و ذهن شما هم قبل از جراحی و هم بعد از آن در بهترین حالت ممکن قرار دارند.

سبک زندگی خود را حداقل از 3 ماه قبل به یک سبک سالم ارتقا دهید. در صورت امکان 6 ماه قبل را توصیه می کنم. غذاهای سالم بخورید که شامل کربوهیدرات و پروتئین فراوان باشد، به خصوص بعد از عمل . مقدار زیادی آب بنوشید و هر شب یک خواب راحت داشته باشید. از غذاهای فرآوری شده و مواد غذایی با محتوای نمک و شکر بالا خودداری کنید. کافئین و نوشیدنی های گازدار را کاهش دهید. و باور کنید یا نه، کاهش استرس فواید مستقیمی بر بهبودی شما خواهد داشت. بنابراین، مدیتیشن یا تکنیک های آرام سازی ذهن روزانه را در نظر بگیرید و البته، قرار ملاقات های ماساژ درمانی لنفاوی پس از جراحی خود را از قبل رزرو کنید.

اگر همه این ها را انجام دهید، خطر عوارض خود را کاهش می دهید. در این جا باید توجه داشته باشید که اجتناب کامل از خطرات و عوارض بعد از لیپوماتیک غیرممکن است. جراحی چه کوچک باشد چه بزرگ، باعث آسیب های بزرگ به بدن شما می شود. با این حال، اگر قبل از عمل جراحی، ذهن و بدن شما در بهترین وضعیت باشد، بهترین فرصت را برای بهبودی سالم به خود می دهید.

سوزش پوست بعد از لیپوماتیک

عوارض جانبی احتمالی نادر لیپوماتیک

جراحی لیپوماتیک، عوارض شایع و حتی عوارض نادری دارد که قابل ذکر است. عوارض جانبی رایج جراحی لیپوماتیک شامل سوزش پوست بعد از لیپوماتیک، تورم، کبودی، درد، حالت تهوع، استفراغ، جای زخم، ترشح مایع و سرگیجه ناشی از بیهوشی است. خوشبختانه، این ناراحتی ها پس از چند هفته به طور کامل از بین می روند، چه با مصرف دارو یا بدون آن ها. با این حال، عوارض نادر لیپوماتیک ممکن است به مشکلات سلامتی جدی ختم شود و برای درمان نیاز به زمان و انرژی بیشتری دارد. برای اطلاع از خطرات نادر این عمل به ادامه مطلب مراجعه کنید:

 • سوختگی پوست.
 • ایجاد کلوئید یا اسکار هیپرتروفیک.
 • آمبولی چربی.
 • از دست دادن شدید مایع یا خون در حین و بعد از جراحی.
 • آسیب به اعصاب، رگ های خونی و بافت های مجاور.
 • نارسایی کلیه، ریه یا قلب.
 • واکنش آلرژیک به داروهای بیهوشی.
 • سوراخ در اندام داخلی.
 • مواج شدن پوست.
 • آسیب به سلول های مغز به دلیل حرکت سلول های چربی به مغز.
 • عفونت شدید.

شش نشانه موفقیت آمیز نبودن لیپوماتیک

گاهی اوقات، لیپوماتیک ناموفق، باعث آسیب دائمی یا موقتی به قسمت های خاصی از بدن می شود. اگر لیپوماتیک انجام داده اید و فکر می کنید که این عمل چندان خوب پیش نرفته است، مطالب زیر را بخوانید تا در مورد علائم لیپوماتیک بد بیشتر بدانید.

 • توده ها و برجستگی های مداوم

اگر جراح شما فاقد تخصص کافی باشد و پاکت های چربی را به طور ناهموار استخراج کند، برای مدت طولانی توده ها و برجستگی هایی در زیر پوست شما وجود خواهد داشت. همچنین، خاصیت ارتجاعی ضعیف پوست، تجمع مایعات بدن در زیر پوست و بهبود غیرمعمول ممکن است باعث ایجاد مواج شدن پوست پس از جراحی لیپو شود.

 • تغییر در حس ناحیه عمل شده

بی حسی طولانی مدت می تواند نشانه آسیب عصبی باشد. در برخی موارد نادر که پاکت های چربی به شدت برداشته می شوند، اعصاب ممکن است از بین بروند و ناحیه عمل شده برای همیشه بی حس شود.

 • سروما شدید

ایجاد کیسه های بزرگ مایع غیر عفونی و شفاف در زیر پوست ممکن است باعث درد و ناراحتی در طول دوره بهبودی شود. خوشبختانه، بیشتر سروماها را می توان با یک سوزن یا لوله نازکی که در زخم قرار می دهد، تخلیه کرد. اگر هنگام لمس برآمدگی های پوستی خود درد شدیدی دارید، با پزشک خود تماس بگیرید.

عوارض لیپوماتیک

 • بی نظمی های پوستی

عفونت و نکروز پوست از عوارض نادر اما تهدید کننده زندگی بعد از جراحی لیپوماتیک هستند. عفونت های شدید نیاز به درمان فوری پزشکی دارند زیرا ممکن است وارد جریان خون شده و به مغز یا کلیه ها برسند. نکروز خفیف پوست (مرگ بافت پوست) خطرناک نیست و با دارو قابل درمان است، اما نکروز شدید باید با جراحی برداشته شود.

 • بی نظمی های کانتور

گاهی اوقات، زمانی که برای بازوها، لگن و ران‌ های خود عمل لیپوماتیک انجام می ‌دهید، در مورد اندازه و شکل اعضای بدن شما بی ‌نظمی وجود دارد. این عارضه ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که جراح مقدار نابرابر بافت چربی را از دو طرف بدن شما برمی دارد. خوشبختانه، چنین ناهمواری را می توان از طریق جراحی مجدد کاهش داد.

 • درد مکرر

داشتن درد در دو ماه اول پس از عمل لیپوماتیک امری عادی و طبیعی است، اما اگر بعد از هشت هفته دچار درد مکرر شدید، باید به پزشک مراجعه کنید. درد مداوم می تواند نشان دهنده عفونت یا آسیب به بافت یا اندام داخلی باشد.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

دلایل اصلی ناموفق بودن عمل لیپوماتیک

 • برخی بیماری ها مانند بیماری قلبی، فشار خون بالا، دیابت نوع 1 و 2، حساسیت به داروها (به ویژه داروهای بیهوشی مورد استفاده در جراحی لیپوماتیک) و نقص سیستم ایمنی فرد را از انجام جراحی لیپوماتیک محروم می کند. این موارد ممکن است نتایج جراحی را برای وضعیت بدتر تغییر دهند. بنابراین این مسائل پزشکی اولین و اصلی ترین دلایل ناموفق بودن عمل لیپوماتیک هستند.

 • دومین علت ناموفق بودن عمل لیپوماتیک، عدم تخصص جراحان پلاستیک است. تکنیک های جدید لیپوماتیک، نیازمند ابزارهای جراحی دقیق و تجربه یک جراح ماهر است که می داند چگونه از آن ها به بهترین شکل استفاده کند. از آن جایی که روش ‌های مدرن لیپوماتیک از طریق چند برش کوچک انجام می ‌شود، جراح باید با ساختار اعضای بدن و بافت‌ های چربی آشنا باشد تا بهترین نتیجه را با حداقل عوارض ممکن به دست آورد.

 • سوم، داشتن BMI بیش از 30 می تواند باعث ناموفق بودن عمل لیپوماتیک شود. خطر آمبولی چربی پس از جراحی لیپوماتیک در افراد چاق بیشتر است. در این راستا، اکثر جراحان پلاستیک توصیه می کنند قبل از انجام این عمل، چند کیلو وزن کم کنید.

 • پیروی نکردن از دستورات پزشک پس از عمل نیز می تواند منجر به شکست عمل شود. مصرف آنتی بیوتیک ها و مسکن های تجویز شده، پوشیدن لباس های فشرده، حفظ یک رژیم غذایی و سبک زندگی سالم، اجتناب از سیگار و نوشیدنی، استراحت کافی و اجتناب از فعالیت های بدنی شدید می تواند خطر ناموفق بودن لیپوماتیک را کاهش دهد.

 • در نهایت، داشتن قابلیت ارتجاعی پوست ضعیف، سن زیر 18 سال یا بالای 65 سال و افزایش وزن به دلیل بارداری یا سبک زندگی نامناسب می تواند بر نتایج جراحی لیپوماتیک شما تأثیر منفی بگذارد. پوست به مرور زمان استحکام و قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد، بنابراین اگر در زمانی که کیفیت پوستی ضعیف دارید، لیپوماتیک انجام دهید، احتمال افتادگی پوست و اسکار شدید وجود دارد. علاوه بر این، بارداری، شیردهی و نوسانات هورمونی می تواند باعث افزایش ناگهانی وزن و تغییر کانتور بدن شما شود.

چگونه از لیپوماتیک ناموفق جلوگیری کنیم؟

بیشترین میزان موفقیت لیپوماتیک به تجربه و تخصص جراح پلاستیک، سلامت فعلی بیمار و مراقبت های بعد از عمل بستگی دارد. برای جلوگیری از لیپوماتیک ناموفق، اولین کاری که باید انجام دهید این است که یک جراح واجد شرایط و آگاه با هزاران تجربه در انجام تکنیک های مختلف لیپوماتیک انتخاب کنید. سپس برای دستیابی به بهترین نتایج ممکن باید نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • قبل از انجام لیپوماتیک، یک چکاپ کامل انجام دهید. داشتن مشکلات پزشکی جدی مانند دیابت، کم خونی، مشکلات ریوی یا قلبی و فشار خون بالا ممکن است سلامت شما را در حین و بعد از عمل به خطر بیندازد.
 • از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین و همچنین داروهای گیاهی قبل از عمل لیپوماتیک خودداری کنید زیرا با داروهای بیهوشی مورد استفاده در طی عمل و روند بهبود زخم شما تداخل دارند.
 • حداقل دو هفته قبل از عمل از استعمال دخانیات و نوشیدن الکل خودداری کنید.
 • قبل از جراحی برای کاهش وزن به طور منظم ورزش کنید و غذای سالم بخورید. چاقی خطر آمبولی چربی و نارسایی قلبی را افزایش می دهد. به خاطر داشته باشید که لیپوماتیک یک جراحی کاهش وزن نیست و فقط پاکت های کوچک چربی موضعی را از بین می برد.
 • مصرف مکمل های غذایی OTC و داروهای حاوی ویتامین های E، K و B قبل از جراحی ممنوع است زیرا می توانند باعث خونریزی بیش از حد در حین عمل شوند. با این حال، برای تسریع روند بهبودی و جلوگیری از ایجاد اسکار، می‌توانید بعد از عمل (با تایید پزشک) از مکمل‌های ویتامین E استفاده کنید.
 • از مرطوب کننده ها و کرم های موضعی حاوی پارابن و الکل در مناطقی که قرار است عمل شود استفاده نکنید. این مواد شیمیایی خطر عفونت و جای زخم را افزایش می دهند.

مضرات لیپوماتیک

اگر لیپوماتیک موفقیت آمیز نباشد باید چه کار کرد

تا چند ماه پس از جراحی لیپوماتیک، قسمت عمل شده به شدت متورم می شود، بنابراین نباید نتایج عمل خود را بر اساس آن چه در این دوره می بینید قضاوت کنید. اگر از کانتور بدن خود در هنگام کاهش تورم ناراضی هستید، می توانید مجدد عمل لیپوماتیک را انجام دهید. همچنین، اگر پس از بهبودی دچار درد غیر قابل تحمل، کبودی و علائم عفونت شدید، احتمالاً به درمان فوری پزشکی نیاز دارید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

علائم اصلی لیپوماتیک ناموفق، درد مداوم در ناحیه عمل، بی نظمی های پوستی مانند تغییر رنگ و نکروز، زخم شدید و بی حسی طولانی مدت محل جراحی است.

 

کمتر از 5 درصد از جراحی های لیپوماتیک ناموفق هستند. اگر جراح واجد شرایطی را انتخاب کنید، با خطرات و عوارض جزئی مواجه خواهید شد و احتمال عوارض بعد از این عمل مانند سوزش پوست بعد از لیپوماتیک نیز کمتر می شود.

مانند بسیاری از جراحی های زیبایی دیگر، اگر از نتایج عمل ناراضی باشید، لیپوماتیک نیز قابل رفع است. با این حال، اصلاح نواقص جراحی لیپوماتیک اولیه نیاز به عمل دیگری به نام لیپوماتیک اصلاحی دارد.

نامزدهای ایده آل سالم، نزدیک به اهداف وزنی خود و افراد غیرسیگاری هستند. برای تعیین اینکه آیا کاندید مناسبی برای عمل هستید یا خیر، مشاوره با جراح خود توصیه می شود.

نواحی مشکل رایج بدن که خانم ها معمولا می خواهند لیپوماتیک انجام دهند عبارتند از:

 • ناحیه چانه و گردن
 • شکم و پهلو
 • سینه ها
 • باسن
 • ران
 • زانو
 • بازوها
 • پشت کمر

 

لیپوماتیک برای چاقی نیست و این یک تصور غلط است که لیپوماتیک یک درمان کاهش وزن است. در عوض، این عمل یک روش کاهش چربی است. مقدار چربی که می توانید برداشت کنید به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله ارزیابی جراح از سلامتی و اهداف بدن شما. با این حال، حتی اگر اضافه وزن دارید، لیپوماتیک به حذف مقداری وزن کمک می کند و به این ترتیب شکل و فرم بدنی شما را بهبود می بخشد.

 

از آنجایی که لیپوماتیک توسط متصدیان بیمه درمانی یک روش زیبایی محسوب می شود، این عمل تحت پوشش نیست.

جراح شما دستورالعمل هایی را برای قبل از لیپوماتیک ارائه می دهد. مطمئن شوید که از یک دوست قابل اعتماد یا یکی از اعضای خانواده خود بخواهید که شما را به مرکز جراحی برساند و به خانه برگرداند و در مراقبت های پس از جراحی به شما کمک کند. مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین باید قبل از عمل قطع شود. به دلیل استفاده از بیهوشی عمومی، آزمایش خون زودتر از موعد انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که شما کاندید مناسبی برای بیهوشی هستید. در روز جراحی، حدود 12 ساعت قبل از قرار ملاقات جراحی نباید غذا بخورید یا نوشیدنی مصرف کنید.

جراح بریدگی‌ های کوچکی روی پوست ایجاد می‌کند و ابزاری به نام کانولا را در جیب چربی، درست زیر پوست قرار می‌ دهد. این کانول به ساکشن یا سرنگی متصل می شود که چربی را بیرون می کشد. این عمل معمولاً یک جراحی سرپایی است، بنابراین حتی اگر تحت بیهوشی قرار بگیرید، در همان روز جراحی به خانه خواهید رفت.

فرد معمولاً می تواند در عرض چند روز به سر کار خود بازگردد و فعالیت های ورزشی عادی را در عرض 2-4 هفته یا کمتر از سر بگیرد. احتمالاً از شما خواسته می شود تا چند هفته یک لباس فشرده کننده جراحی بپوشید و بلافاصله پس از عمل لیپوماتیک برای شما اعمال می شود. ریکاوری و مراقبت های پس از جراحی بسته به ناحیه(های) درمان شده و میزان چربی برداشته شده ممکن است متفاوت باشد. دستورالعمل های مراقبت های بعد از جراح را دنبال کنید تا درد و مدت آن را به حداقل برسانید. استراحت، هیدراتاسیون و عدم استعمال دخانیات به زمان بهبودی و رفع عوارض کمک می کند.

شایع ترین اثرات پس از جراحی می تواند شامل مقداری تورم، کبودی و حساسیت در ناحیه عمل باشد. تیم جراحی گزینه‌ هایی را در مورد تسکین درد پس از جراحی و همچنین فهرستی از مسکن ‌هایی که باید از آن اجتناب کرد، ارائه می‌کنند.

از آنجایی که کانولای مدرن (میکروکانولا) یک ابزار کوچک است، جای زخم‌ ها بسیار ریز یا غیرقابل تشخیص هستند. جای زخم به خاصیت ارتجاعی پوست بستگی دارد و با گذشت زمان از بین می‌رود

از لباس های فشرده برای کاهش پف و تسریع بهبودی استفاده می شود. در صورت نیاز به مراقبت ویژه، می توانید با جراح خود برای بهبودی مطلوب برنامه ریزی کنید. جراح ممکن است فقط به یک یا دو ویزیت بعد از جراحی نیاز داشته باشد تا تأیید کند که همه چیز طبق برنامه در حال بهبود است یا اگر چندین ناحیه درمان شده است، ممکن است بسته به وضعیت شما به چندین ویزیت بعدی نیاز داشته باشید. پس از عمل لیپوماتیک، شما و تیم مراقبتی شما مراقب هرگونه جمع آوری مایعات پس از جراحی در نواحی تحت درمان خواهید بود. اگر پاکت های مایع وجود داشته باشند، به راحتی در طی یک بازدید بعدی برداشته می شوند تا از یک نتیجه طولانی مدت اطمینان حاصل شود.

جراح شما در مورد نتایج واقع بینانه صحبت کرده و به شما کمک خواهد کرد. بلافاصله پس از جراحی، ممکن است تورم و شلی پوست وجود داشته باشد که در طی روند بهبودی از بین می رود. ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد تا میزان کامل نتایج این روش مشاهده شود. نتیجه نهایی یک بهبود دوست داشتنی برای ایجاد یک اندام باریک تر خواهد بود.

سلول های چربی برداشته شده از طریق لیپوماتیک به طور دائم حذف می شوند. با این حال، توصیه می کنیم وزن خود را ثابت نگه دارید تا از بازگشت چربی جدید به نواحی مشکل جلوگیری کنید. حتما ورزش کنید و رژیم غذایی سالم داشته باشید تا به نتایج طولانی مدت برسید.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد