عوارض ساکشن چربی شکم با لیزر

ایمن بودن ساکشن چربی شکم با لیزر

زیاد

عوارض ساکشن چربی شکم با لیزر

 • احساس نیش زدگی
 • درد
 • حساسیت پوستی موقت
 • تورم
 • سرخی
 • کبودی

نواحی قابل درمان با ساکشن چربی با لیزر

 • شکم
 • پهلوها
 • پشت
 • داخل ران
 • خارج ران

موارد منع ساکشن چربی شکم با لیزر

 • بیماری قلبی و برخی بیماری های قلبی عروقی دیگر
 • سرطان و ناهنجاری های بافت غیر بدخیم
 • بیماری کبد
 • برخی اختلالات خودایمنی، مانند مولتیپل اسکلروزیس
 • دیابت
 • وجود پیس میکر (ضربان ساز) یا دفیبریلاتور کاشتنی

ساکشن چربی شکم با لیزر چقدر زمان می برد؟

حدود نیم ساعت

آیا ساکشن چربی شکم با لیزر نیاز به بستری دارد؟

خیر

آیا ساکشن چربی شکم با لیزر نیاز به استراحت دارد؟

خیر، شما می توانید بلافاصله به فعالیت های روزمره خود بازگردید.

نتایج ساکشن چربی شکم با لیزر چه زمانی قابل مشاهده است؟

معمولا 6 هفته پس از لیزر

ساکشن چربی شکم با لیزر، یک شکل غیر تهاجمی از کانتورینگ بدن است. این روش، رسوبات ریز چربی را از بین می برد. مانند لیپوساکشن جراحی، این روش به طور دائم سلول های چربی را از بدن شما حذف می کند. با این حال، ساکشن چربی شکم با لیزر درد بسیار کمتری دارد و دوره ریکاوری ساکشن چربی شکم با لیزر نیز کوتاه ‌تر است. همچنین ساکشن چربی شکم با لیزر با خطر کمتر شل شدن پوست بعد از آن همراه است.    

ساکشن چربی شکم با لیزر با لیپوساکشن سنتی متفاوت است. لیپوساکشن سنتی به عنوان یک جراحی بزرگ در نظر گرفته می شود و نیاز به بیهوشی عمومی دارد (بیمار در طول عمل به خواب می رود). جراح ابزاری را در یک لایه چربی قرار می دهد و از یک لوله برای شکستن سلول های چربی و مکش آن ها استفاده می کند. بهبودی ممکن است ماه ها طول بکشد.  

با این حال باید بدانید که ساکشن چربی شکم با لیزر عوارض بسیار کمی دارد که حتی در برخی از بیماران هم رخ نمی دهد و نکته قابل توجه این است که این عوارض خطرناک نیستند و خیلی زود رفع می شوند. 

آنچه می خوانید

ساکشن چربی شکم با لیزر چگونه انجام می شود؟

ساکشن چربی شکم با لیزر را می توان در مطب پزشک انجام داد. انجام این روش، حدود نیم ساعت طول می کشد و شما می توانید بلافاصله به فعالیت های عادی زندگی خود بازگردید چرا که هیچ بیهوشی در کار نیست.

برای انجام ساکشن چربی شکم با لیزر، پزشک شما اپلیکاتورهای مخصوصی را به ناحیه مورد درمان متصل می کند. این وسیله ها گرمایی را منتشر می کنند که به پوست شما نفوذ می کند و سلول های چربی زیر آن را گرم می کند. گرما به غشای سلول های چربی آسیب می زند، بنابراین شروع به از بین رفتن می کنند. سپس بدن شما سلول های مرده را جذب می کند.

برای اینکه نتیجه نهایی درمان را ببینید، به 6 هفته زمان احتیاج دارید. برخی از افراد برای نتایج مطلوب به بیش از یک درمان نیاز دارند.گذراندن دوره نقاهت بسیار آسان است. اکثر افراد می توانند در همان روز فعالیت های عادی زندگی خود را از سر بگیرند، اگرچه ممکن است با مقداری درد یا قرمزی در محل درمان مواجه شوید.

عوارض ساکشن چربی شکم با لیزر

ساکشن چربی با لیزر روی چه نواحی صورت می گیرد؟

جراحان پلاستیک ساکشن چربی با لیزر را برای از بین بردن چربی از نواحی خاص توصیه می کنند، از جمله:

شکم

پهلوها

پشت

داخل ران 

خارج ران 

مزایای ساکشن چربی شکم با لیزر چیست؟

ساکشن چربی شکم با لیزر نتایجی دارد که به خوبی لیپوساکشن سنتی است. روش های کمتر تهاجمی آن به این معنی است که شما بهبودی آسان تری از این روش خواهید داشت. مهم تر از همه این است که عوارض ساکشن چربی شکم با لیزر چندان مهم نیستند و در حد قرمزی و تورم خفیف آن هم به صورت موقتی است.  

از طرف دیگر، لیزر تولید کلاژن را تحریک می کند. با لیپوساکشن سنتی، پوست روی رسوبات چربی ممکن است شل یا افتاده بماند.

عوارض ساکشن چربی شکم با لیزر کدام است؟

ساکشن چربی شکم با لیزر، یک روش ایمن و کم تهاجمی برای از بین بردن چربی های ناخواسته از بدن شما است تا به ایجاد ظاهری دلخواه که شایسته آن هستید کمک کند.  

ممکن است برخی از عوارض جانبی ساکشن چربی شکم با لیزر را تجربه کنید، اما این عوارض به اندازه آنچه در لیپوساکشن سنتی احساس می‌کنید، شدید نخواهد بود. این روش کم تهاجمی تضمین می‌کند که می‌ توانید بهترین احساس خود را بدون داشتن زمان استراحت طولانی داشته باشید.

ممکن است متوجه قرمزی یا سوزن سوزن شدن اطراف نواحی درمان شوید. مقداری بی حسی نیز می تواند در اطراف ناحیه مورد نظر رخ دهد، اما در عرض چند روز از بین می رود. همچنین می‌توانید احساس گرما در اطراف محل درمان احساس کنید، اگرچه لیزری که ما استفاده می‌کنیم دارای مواد خنک‌کننده است تا از احساس سوزش یا گرما شدید منطقه جلوگیری کند.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

روند بهبودی بعد از ساکشن چربی شکم با لیزر چگونه است؟

شما باید بتوانید ظرف چند روز به روال عادی زندگی خود بازگردید، اگرچه هر بیمار به طور متفاوتی به این روند پاسخ می دهد. در این مدت دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید تا شاهد بروز عوارض ساکشن چربی شکم با لیزر نباشید.

چه زمانی عوارض ساکشن چربی شکم با لیزر خطرناک است؟

احتمالاً تا چند روز بعد از درمان، کبودی و ناراحتی جزئی را تجربه خواهید کرد. اگر بعد از درمان از ناحیه شکم به درستی مراقبت نشود، ممکن است در معرض خطر عفونت و جای زخم باشید. در موارد شدید، لخته شدن خون ممکن است رخ دهد. اگر تورم، درد یا ترشح غیرمعمولی را تجربه کردید، باید به پزشک مراجعه کنید. این یک روش نسبتاً جدید است، بنابراین اطلاعات کمی در مورد احتمال خطرات طولانی مدت وجود دارد. بهتر است دستورالعمل های جراح خود را در این باره دنبال کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

آیا می توان روی ساکشن چربی شکم با لیزر به عنوان یک روش ایمن حساب کرد

بله. ساکشن چربی شکم با لیزر یک روش کم تهاجمی است که از انرژی لیزر برای حذف چربی اضافی از شکم یا حتی مناطق دیگر مانند باسن، ران ها و سایر نواحی برای درمان استفاده می کند.  

ساکشن چربی شکم با لیزر، به اندازه جراحی های زیبایی سنتی خطرناک نیست، به خصوص زمانی که تحت نظارت یک پزشک دارای بورد تخصصی انجام شود.

بررسی ها نشان می دهد که ساکشن چربی شکم با لیزر در مقایسه با روش های زیبایی تهاجمی تر که توسط جراحان پلاستیک انجام می شود، مانند لیپوساکشن سنتی، ایمن است. در واقع عوارض جدی در این روش بسیار نادر هستند و افراد با اطمینان خاطر بیشتری تصمیم به انجام آن می گیرند.

به همین دلیل، این درمان، یک جایگزین برتر برای جراحی پلاستیک در میان بیمارانی است که به دنبال کاهش طولانی مدت چربی در نواحی قابل مشاهده بدن مانند شکم، ران ها و باسن هستند.

راهکار های جلوگیری از عوارض ساکشن چربی شکم

مقایسه دو روش کول اسکالپتینگ و ساکشن چربی شکم با لیزر

Coolsculpting، یکی دیگر از روش های محبوب و کم تهاجمی چربی سوزی و سفت کردن پوست به شمار می رود.  ساکشن چربی شکم با لیزر از یک لیزر داغ برای مایع کردن چربی در نواحی درمان استفاده می‌کند، در حالی که Coolsculpting از انجماد برای منجمد کردن چربی زیر پوست استفاده می‌کند. هیچکدام خطر عوارض بالایی ندارند. و در حالی که زمان بهبودی Coolsculpting کمی کوتاه تر از ساکشن چربی شکم با لیزر است، ساکشن چربی شکم با لیزر اغلب پس از اولین درمان نتایج قابل توجه تری ایجاد می کند و نتایج کامل زمان کمتری برای ظاهر شدن دارند. 

از روش ساکشن چربی شکم با لیزر چه انتظاری باید داشت؟

مانند هر روش زیبایی کم تهاجمی، ساکشن چربی شکم با لیزر بهتر است توسط یک متخصص پزشکی واجد شرایط انجام شود تا از نتایج با کیفیت اطمینان حاصل شود و خطر عوارض جانبی کمتر کاهش یابد.

قبل از ساکشن چربی شکم با لیزر

هنگامی که یک پزشک مناسب را پیدا کردید، باید او تأیید کند که برای این درمان مناسب هستید.

پزشک خود را از سابقه پزشکی خود مطلع سازید تا بداند آیا کاندیدای خوبی برای انجام این درمان هستید یا خیر.

عوارض ساکشن چربی شکم با لیزر، در افراد زیر خطرناک است به همین دلیل افرادی با شرایط زیر احتمالا کاندیدای خوبی برای انجام این درمان نیستند:

 • بیماری قلبی و برخی بیماری های قلبی عروقی دیگر
 • سرطان و ناهنجاری های بافت غیر بدخیم
 • بیماری کبد
 • برخی اختلالات خودایمنی، مانند مولتیپل اسکلروزیس
 • دیابت
 • وجود پیس میکر (ضربان ساز) یا دفیبریلاتور کاشتنی

در مرحله بعد، جراح شما برای تعیین برنامه درمانی و برنامه‌ریزی عمل شما کار خواهد کرد. دستورالعمل های قبل از درمان را به دقت دنبال کنید. برای مثال ممکن است لازم باشد داروهای خاصی را در روزهای منتهی به عمل قطع کنید.

توصیه های مراقبتی عوارض ساکشن چربی شکم

در طول ساکشن چربی شکم با لیزر

پزشک شما از یک بی حس کننده موضعی برای به حداقل رساندن درد در ناحیه درمان استفاده می کند. دستگاه لیزر به خودی خود دارای محافظ های اضافی است تا اطمینان حاصل شود که فقط رسوبات چربی مورد نظر را گرم می کند. درمان هر ناحیه بیش از چند دقیقه طول نمی کشد.

بعد از ساکشن چربی شکم با لیزر

انتظار داشته باشید که بعد از عمل، مقداری درد یا حساسیت در نواحی درمان و اطراف آن احساس شود. همچنین ممکن است متوجه تورم و کبودی خفیف شوید.

این عوارض جانبی باید در عرض چند روز کاهش یابد، پس از آن شما برای از سرگیری فعالیت های عادی زندگی مشکلی نخواهید داشت.

عوارض احتمالی ساکشن چربی شکم با لیزر از دید دکتر کامبیز ایزد پناه

خطرات و عوارض جانبی رایج ساکشن چربی شکم با لیزر شامل درد یا بی حسی در ناحیه درمان، ناراحتی و شلی یا تغییر رنگ پوست است. برخی از افراد پس از جلسه درمان خود دچار سوزش زیر پوست می شوند. اگر این مدت بیش از چند روز طول بکشد، می تواند نشانه تجمع مایع باشد و توسط پزشک شما قابل درمان است.

سایر افراد ممکن است متوجه بافت گودی یا توده ای در ناحیه درمان شوند. این ممکن است یک نتیجه موقتی از تورم یا می تواند یک نتیجه نیمه دائمی باشد. اگر پس از گذشت شش هفته از ناحیه درمان، همچنان پوست فرورفته دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

در موارد نادر، برخی افراد دچار موارد زیر می شوند:

 • بافت اسکار زیر پوست
 • عفونت در محل
 • لخته شدن خون
 • نکروز پوست (مرگ بافت) در محل برش

عوارض جانبی احتمالی CoolSculpting

عوارض جانبی رایج CoolSculpting عبارتند از:

 • احساس نیشگون گرفتن یا کشیدن پوست در طول درمان
 • احساس نیش زدگی
 • درد
 • حساسیت پوستی موقت
 • تورم
 • سرخی
 • کبودی

یک عارضه جانبی کمتر شایع ممکن است در افراد خاصی رخ دهد که هیپرپلازی چربی متناقض نامیده می شود. سلول های چربی درمان شده در محل به جای مرگ و کوچک شدن، بزرگتر می شوند.

در حالی که این عارضه جانبی خطرناک نیست، یک نگرانی جدی زیبایی است. اگر این اتفاق بیفتد، سلول های چربی بزرگ شده به خودی خود کوچک یا ناپدید نمی شوند. لیپوساکشن سنتی برای درمان این بیماری ضروری است.

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

مراقبت های بعد از عوارض ساکشن چربی شکم

مقایسه پزشکی ساکشن چربی شکم با لیزر و لیپوساکشن سنتی

در لیپوساکشن از یک لوله فلزی بلند (کانولا) استفاده می شود که به مکش متصل است و چربی را از نواحی سرسخت گردن، بازوها، شکم یا باسن حذف می کند. لیپوساکشن سنتی به 2 مرحله نیاز دارد: 1) ابتدا مایعی متشکل از اپی نفرین به بافت های چربی تزریق می شود. این کار رگ های خونی را سفت می کند به طوری که هنگام انجام مرحله دوم، 2) لیپوساکشن، حداقل از دست دادن خون وجود دارد. ساکشن چربی شکم با لیزر به 3 مرحله نیاز دارد: 1) تزریق مایع حاوی اپی نفرین، 2) ذوب شدن چربی با استفاده از لیزر و در نهایت 3) مکیدن چربی. 

لیزر بسیار قدرتمند است و برای جلوگیری از سوزش پوست و ایجاد جای زخم گسترده نیاز به آموزش دارد. مشکل این است که بسیاری از پزشکانی که از ساکشن چربی شکم با لیزر در مطب خود استفاده می کنند ممکن است کمترین آموزش را در تکنیک های لیپوساکشن داشته باشند. اغلب اوقات، پزشکانی که به دور از نظارت بر مقررات بهداشتی موجود در بیمارستان ‌ها، مراکز جراحی یا سایر اتاق ‌های عمل معتبر در مطب خود ساکشن چربی شکم با لیزر را انجام می‌دهند، در زمینه جراحی زیبایی آموزش نمی‌بینند. آن ها می توانند پزشکان اورژانس یا جراحان ارتوپد باشند!

 

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

 • بهبودی آسان تر
 • کم تهاجمی
 • نداشتن عوارض چندان زیاد
 • سوزن سوزن شدن در ناحیه تحت درمان
 • گزگز
 • قرمزی

البته این عوارض به صورت موقتی هستند و سریع از بین می رود.

 • لخته شدن خون
 • تورم و درد غیر معمول
 • ترشحات غیر معمولی
 • بیماری قلبی و برخی بیماری های قلبی عروقی دیگر
 • سرطان و ناهنجاری های بافت غیر بدخیم
 • بیماری کبد
 • برخی اختلالات خودایمنی، مانند مولتیپل اسکلروزیس
 • دیابت
 • وجود پیس میکر (ضربان ساز) یا دفیبریلاتور کاشتنی

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد