سروما بعد از لیپوماتیک

سروما بعد از لیپوماتیک چیست؟

سروما بعد از لیپوماتیک درواقع همان جمع شدن مایع بعد از لیپوماتیک یا جمع شدن مایع زیر پوست در همان قسمتی است که لیپوماتیک انجام شده است.

علائم خطر سروما کدام است؟

 • تب
 • ضربان نبض غیر طبیعی
 • افزایش درد، تورم، قرمزی یا حساسیت در اطراف سروما
 • ترشح چرکی یا خونی از سروم یا محل برش

درمان های از بین بردن سروما

 • آسپیراسیون
 • تخلیه محل
 • تزریقات
 • عمل جراحی برای برداشتن سروما

آیا امکان ایجاد سروما بعد از لیپوماتیک وجود دارد؟

بله، اگرچه این مورد از عوارض جانبی نادر بعد از لیپوماتیک است اما غیرممکن نیست!

سروماها در کجا تشکیل می شوند؟

 • ابدومینوپلاستی (تامی تاک)
 • فتق
 • بازسازی سینه (به دنبال ماستکتومی برای سرطان سینه)
 • پروتز سینه
 • لیپوساکشن

آیا گن های فشاری از ایجاد سروما بعد از لیپوماتیک جلوگیری می کنند؟

بله

آیا سروما بعد از لیپوماتیک خود به خود از بین می رود؟

بسیاری از عوارض ظاهر شده بعد لیپوماتیک بعد از عمل به طور تدریجی ناپدید خواهند شد اما گاهی سروما در حالت شدید نیاز به تخلیه دارد.

سروما مجموعه ای از مایع (مایع لنفاوی) در ناحیه ای است که لیپوماتیک صورت گرفته است. سرم قسمت مایع زرد رنگ خون است که پس از حذف گلبول‌ های قرمز (که اکسیژن را به بافت‌ های بدن منتقل می‌ کنند) و گلبول‌ های سفید خون (که با عفونت‌ ها مبارزه می‌کنند) باقی می ‌ماند. سروما معمولا پس از لیپوماتیک ایجاد می شود.

سروما بعد از لیپوماتیک، عارضه جدی نیست. بدون درمان، سروما معمولاً به آرامی طی چند هفته تا چند ماه برطرف می شود. اما ما ترجیح می دهیم برای جلوگیری از خطر عفونت و همچنین برای کمک به بهبود پوست به بهترین شکل ممکن آن را تخلیه کنیم. میزان سروما متناسب با حجم چربی برداشته شده است، به عبارت دیگر هر چه چربی بیشتری برداشته شود، احتمال ابتلا به سروما بیشتر می شود.

در ادامه با ما همراه باشید تا هر آن چه در خصوص سروما بعد از لیپوماتیک باید بدانید را برای شما شرح دهیم.

سروما بعد از لیپوماتیک

آنچه می خوانید

ماندگاری لیپوماتیک

برای درک بیشتر در مورد جراحی لیپوماتیک بهتر است بگوییم که این جراحی زیبایی باعث می شود که سلول های چربی زیر پوست شما برای همیشه از بین بروند. اگر بعد از جراحی لیپوماتیک چاق شدید و اضافه وزن داشتید، چاقی مثل قبل نخواهد بود.

در واقع اگر شکم و پهلوی خود را لیپوماتیک کنید، برای همیشه از داشتن شکمی صاف و زیبا لذت خواهید برد. داشتن اندامی متناسب به انتخاب جراح متخصص بستگی دارد. تزریق چربی های مکش شده با لیپوماتیک در قسمت دیگری از بدن نیز ممکن است. در نتیجه علاوه بر داشتن شکمی صاف، باسن و سینه های خوش فرمی نیز خواهید داشت.

این نتیجه مثبت برای جراحی لیپوماتیک باعث شده تا این عمل به عنوان یک روش کاهش وزن دائمی باشد. در واقع لیپوماتیک راز لاغری و خوش تیپی ستاره های مشهور است. در صورتی که جراح مناسبی را برای عمل خود انتخاب کنید و اقدامات پیش از لیپوماتیک را به درستی انجام دهید، نتایج همیشگی خواهد بود.

مهمترین مراحل قبل از لیپوماتیک

برخی از مهمترین مراحل قبل از لیپوماتیک در زیر آورده شده است:

 • آزمایش خون برای تشخیص کم خونی یا فشار خون بالا
 • آزمایش انعقاد خون
 • سلامت کلیه ها و کبد بررسی می شود.
 • تست حاملگی
 • آزمایش هپاتیت و سایر بیماری ها
 • تهیه تصاویر قبل از جراحی لیپوماتیک

بسته به صلاحدید پزشک شما ممکن است لازم باشد اقدامات دیگری را نیز انجام دهید.

سروما بعد از لیپوماتیک

آیا امکان ایجاد سروما بعد از لیپوماتیک وجود دارد؟

سروماهای پس از لیپوماتیک، در نتیجه ترومای جراحی است که باعث آسیب یا تخریب عروق لنفاوی داخل بافت چربی مورد نظر می شود. رگ ‌های لنفاوی ساختارهای لوله ‌ای کوچک و دیواره ‌ای نازک هستند که در سرتاسر بدن قرار گرفته ‌اند و عملکرد ویژه تخلیه بافت‌ های مایعاتی را دارند که از رگ‌ های خونی مویرگی نشت می‌کنند. کانول های بیش از حد بزرگ لیپوماتیک نه تنها قسمت های خالی بزرگی را در بافت های چربی مورد نظر ایجاد می کنند، بلکه عروق لنفاوی را نیز از بین می برند.

هر دوی این شرایط باعث ایجاد سروما پس از لیپوماتیک می شود. متأسفانه، سروما یک مشکل شایع پس از لیپوماتیک است. کانول های لیپوماتیک مقدار قابل توجهی آسیب ایجاد می کنند که به عروق خونی و همچنین عروق لنفاوی ظریف آسیب می رساند. بدون رگ های لنفاوی برای تخلیه مایع لنفاوی بیش از حد، مایع در فضاهای خالی ایجاد شده توسط فرآیند لیپوماتیک جمع می شود.

چگونه می توان از سروما بعد از لیپوماتیک جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری از تشکیل سروما بعداز لیپوماتیک، ما در مورد ماساژ تخلیه لنفاوی به شما توصیه می‌کنیم و نحوه انجام آن را به شما نشان می ‌دهیم، همچنین سوراخ ‌های لیپوماتیک را بخیه نمی ‌زنیم و آن ها را برای تخلیه مایع باز نگه می‌ داریم و در نهایت لباس فشرده‌کننده می ‌تواند به شما در این خصوص کمک کند.

باید توجه داشته باشید که بعد از لیپوماتیک هر روز بهتر می شوید، اما حدود 2 هفته بعد از عمل اگر متوجه تورم جدیدی در ناحیه ای که لیپوماتیک شده است، شدید، لطفا با ما تماس بگیرید تا آن را تخلیه کنیم.

آیا لباس های فشرده از ایجاد سروما بعد از لیپوماتیک جلوگیری می کنند؟

لباس‌ های فشرده می ‌توانند به پیشگیری از سروما کمک کنند. لباس های فشرده هم تعداد و هم اندازه سروماها را کاهش می دهند.

آیا استفاده از میکروکانولا باعث کاهش سروما بعد از لیپوماتیک می شود؟

کانول با قطر کمتر از 3 میلی متر، احتمالاً بروز سروما را کاهش می دهد، اما بعید است که برای حذف مقدار قابل توجهی چربی مفید باشد. در کاندیدهایی که با چربی قابل توجهی به مطب ما می آیند، از 3 میلی متر استفاده می کنیم و استفاده از کانول کوچک تر از آن برایمان مشکل است.

سروما بعد از لیپوماتیک چگونه تخلیه می شود؟

این کار با آسپیراسیون با سرنگ صورت می گیرد، انتظار داشته باشید که بیش از یک درن داشته باشید و تا زمانی که مشکل حل شود ما را به صورت هفتگی ملاقات کنید. هیچ تضمینی برای نتایج خاص وجود ندارد و نتایج می توانند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشند.

خطرات لیپوماتیک

خطر ابتلا به سروما پس از لیپوماتیک

یکی از عوارض احتمالی پس از لیپوماتیک، سروما است. اگرچه اکثر آن ها کوچک هستند و هیچ خطر جدی برای فرد ندارند اما برخی از آن ها ممکن است در صورت عدم انجام اقدامات درمانی به یک مشکل جدی تبدیل شوند و خطرناک باشند. سروما جمع آوری مایع زیر پوست است. در بسیاری از روش ‌های جراحی پلاستیک، بخشی از پوست فرد برداشته می‌شود یا بافتی از پوست متقاضی برداشته می‌شود و یک بخش خالی ایجاد می‌ شود که مایعات در آن جمع می‌ شوند.

به نکات زیر در خصوص سروما بعد از لیپوماتیک توجه کنید:

 • علائم تشکیل سروما بعد از لیپوماتیک

شایع ترین علائم سروما بعد از لیپوماتیک، تورم و التهاب در بدن است. برخی از کاندیدها می توانند جمع آوری مایعات را احساس یا مشاهده کنند. سروماهای قابل توجه به احتمال زیاد پس از انجام روش هایی مانند لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی، تخلیه می شود، زیرا می توان مقدار زیادی از بافت را در طی هر یک از این دو عمل برداشت. ممکن است احساس فشار وجود داشته باشد یا به نظر برسد که پوست به طور غیر طبیعی برجسته شده است. جمع آوری مایعات به خودی خود می تواند قابل توجه باشد، به خصوص در اطراف یک برش، اگر به نظر برسد که مایعات از برش ها نشت می کند. خود مایع شفاف و بی رنگ خواهد بود، اگرچه ممکن است در برخی نقاط رنگ مایل به قرمز داشته باشد.

 • علل تشکیل سروما بعد از لیپوماتیک

در طی روشی مانند لیپوماتیک، تکه های بزرگی از بافت از بدن خارج می شود. این یک فضای منفی بزرگ در بدن باقی می‌گذارد که تا زمان بهبودی در برابر تجمع مایعات آسیب‌ پذیر است. مایع به منظور جلوگیری از عفونت به این ناحیه فرستاده می شود. مایع از سلول‌ های لنفاوی آسیب‌ دیده و رگ‌ های خونی در اطراف محل ‌های برش و عمل نشت می‌کند، که به فضای خالی که پس از جراحی باقی می ‌ماند تخلیه می‌ شود.

 • جلوگیری از تشکیل سروما بعد از لیپوماتیک

پیشگیری همیشه بهتر از درمان است، اگرچه در برخی موارد، پیشگیری از سروما غیرممکن است. کاندیدای لیپوماتیک، باید دقیقاً دستورالعمل ‌های پزشک را دنبال کند و اگر این نواحی نشانه‌ هایی از سروما را نشان می ‌دهند و به نظر نمی‌ رسد که تخلیه شوند، یا اگر شروع به کلسیفیه شدن و سفت شدن کردند، باید فوراً به جراح اطلاع دهد. تغذیه و استراحت مناسب و همچنین بالا بردن ناحیه جراحی نه تنها باعث بهبودی بهتر و در نتیجه نشتی کمتر می شود، بلکه باعث تخلیه مناسب مایع از محل نیز می شود. استفاده از لباس فشرده و درن ها نیز می تواند خطر ابتلا به سروما بعد از لیپوماتیک را به حداقل برساند.

 • درمان سروما بعد از لیپوماتیک

اکثر سروماها خود به خود از بین می روند. اکثر سروماها کوچک هستند و جراحان به جای تلاش برای انجام هر گونه تخلیه، به آن ها اجازه تخلیه را می دهند. با این حال، برخی از سروماهای بزرگ تر و سروماهایی که به نظر نمی رسد خود به خود از بین بروند، ممکن است نیاز به تخلیه داشته باشند.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

علائم و نشانه های اصلی سروما بعد از لیپوماتیک

وجود سروما را می توان با وجود علائم و نشانه های زیر شناسایی کرد:

 • مایع شفاف زیر زخم
 • تورم موضعی
 • ناهمواری در محل درمان
 • درد در داخل یا اطراف زخم
 • قرمزی و افزایش دما در ناحیه اطراف زخم

هنگامی که سروما با خون مخلوط می شود، ممکن است رنگ قرمز یا قهوه ای در زیر پوست وجود داشته باشد. این امر بلافاصله پس از جراحی شایع تر است و با ادامه روند بهبودی واضح تر می شود.

سروما معمولاً در 2 هفته اول جراحی در نتیجه تجمع مایع در فضای مرده بین لایه ‌های پوست ظاهر می‌شود. اگر علائمی را دیدید یا احساس کردید که ممکن است نشان دهنده وجود سروما بعد از لیپوماتیک باشد، برای ارزیابی اینکه آیا به درمان نیاز است یا خیر، با جراح خود یک قرار ملاقات رزرو کنید.

چه چیزی می تواند باعث ایجاد سروما بعد از لیپوماتیک شود؟

سروماها می توانند پس از هر نوع جراحی ظاهر شوند، بسته به اینکه چگونه بدن فرد بهبود می یابد. با این حال، این نوع عارضه بیشتر در موارد زیر دیده می شود:

 • جراحی های گسترده مانند ماستکتومی پس از تشخیص سرطان
 • جراحی هایی که نیاز به قرار دادن درن بعد از عمل دارند
 • جراحی هایی که باعث ایجاد ضایعات در انواع بافت ها می شود
 • افراد غیرسیگاری که از سلامت جسمی خوبی برخوردار هستند؛
 • افرادی که سابقه قبلی سروما دارند
 • بعد از عمل هایی ماندند لیپوماتیک، ابدومینوپلاستی و ...

اگرچه این یک عارضه بسیار شایع است، اما می توان به راحتی با استفاده از بانداژ روی جای زخم و با اجتناب از هرگونه ورزش شدید، مگر اینکه توسط پزشک تایید شده باشد، از بروز سروما جلوگیری کرد.

در صورت افزایش خطر ابتلا به سروما، پزشک معمولاً درن را در حین جراحی وارد می کند تا مایع انباشته شده ممکن است با بهبود زخم به بیرون نشت کند.

 

مضرات لیپوماتیک

گزینه های درمانی سروما بعد از لیپوماتیک

درمان سروما تنها زمانی ضروری است که تجمع قابل توجهی از مایع وجود داشته باشد، یا اگر سروما باعث درد شود. موارد کمتر شدید سروما معمولاً با گذشت زمان در بدن بازجذب می شوند. با این حال، در صورت لزوم، مایع با استفاده از یک سرنگ، یا با یک درن، که یک لوله کوچک در زیر پوست قرار داده شده است که اجازه می دهد تا مایع از بدن شما خارج می شود.

برای تسکین درد، جراح شما ممکن است مسکن ها یا داروهای ضد التهابی مانند استامینوفن یا ایبوپروفن را تجویز کند. اگر سروما عفونی شود، درمان با آنتی بیوتیک های تجویزی درمان می شود.

چه چیزی باعث ایجاد سروما بعد از لیپوماتیک می شود؟

ممکن است پس از یک عمل جراحی، سروما ایجاد شود. در برخی موارد، ممکن است پس از یک جراحی بسیار جزئی، سروما ایجاد شود. با این حال، اکثر سروماها پس از یک روش نسبتاً گسترده یا فرآیندی که در آن تعداد زیادی بافت برداشته می شود ظاهر می شوند.

تیم جراحی شما لوله های درن را در داخل و اطراف برش قرار می دهد تا از ایجاد سروما جلوگیری کند. لوله های درن ممکن است چند ساعت یا چند روز پس از جراحی در بدن شما باقی بمانند تا از تجمع مایعات جلوگیری شود.

در بسیاری از موارد استفاده از لوله های درن برای جلوگیری از سروما کافی خواهد بود. با این حال، همیشه اینطور نیست و یک یا دو هفته پس از عمل ممکن است علائم تجمع مایع در نزدیکی محل برش را مشاهده کنید.

رایج ترین انواع جراحی که منجر به سروما می شود عبارتند از:

 • کانتور کردن بدن، مانند لیپوساکشن یا لیفت بازو، سینه، ران یا باسن
 • بزرگ کردن سینه یا ماستکتومی
 • ابدومینوپلاستی یا جراحی شکم
 • لیپوماتیک

عوامل خطر یک سروما بعد از لیپوماتیک

عوامل متعددی خطر ابتلا به سروما را پس از عمل جراحی افزایش می دهد. با این حال، هر فردی که این عوامل خطر را داشته باشد، به سروما مبتلا نخواهد شد. این عوامل خطر عبارتند از:

جراحی گسترده

روشی که مقادیر زیادی از بافت را مختل می کند

سابقه سروما پس از اعمال جراحی

نحوه تشخیص سروما بعد از لیپوماتیک

در بسیاری از موارد، سروما ظاهر یک توده متورم مانند یک کیست بزرگ را دارد. همچنین ممکن است هنگام لمس حساس یا دردناک باشد. هنگامی که سروما وجود دارد، ترشح شفاف از برش جراحی شایع است. اگر ترشحات خونی شوند، رنگشان تغییر کند یا بو بدهند، ممکن است دچار عفونت شوید. در موارد نادر، سروما ممکن است کلسیفیه شود. این امر، یک گره سخت در محل سروما باقی می گذارد.

سروما بعد از لیپوماتیک چه عوارضی ممکن است ایجاد کند؟

سروما ممکن است هر از چند گاهی به صورت خارجی روی سطح پوست شما تخلیه شود. این مایع باید شفاف یا کمی خونی باشد. اگر شروع به تجربه علائم عفونت کنید، ممکن است سروما به آبسه تبدیل شده باشد. (برامدگی است که در زیر یا زیر سطح پوست ظاهر می شود. این برامدگی معمولاً پر از چرک یا مایع شفاف است. این معمولاً به علت عفونت باکتریایی است. آبسه جمع شدن عفونی دردناک و پر از مایعی میباشد که زیر پوست ایجاد می شود)

برای آبسه به درمان دارویی نیاز خواهید داشت. بعید است که به خودی خود ناپدید شود و ممکن است بزرگ شود و بسیار ناراحت کننده شود. عفونت همچنین ممکن است شما را بسیار بیمار کند، به خصوص اگر عفونت به جریان خون سرایت کند. این کار شما را در معرض خطر ابتلا به یک بیماری شدید یا سپسیس قرار می دهد.

علائم عفونت جدی عبارتند از:

 • تب و لرز
 • گیجی
 • فشار خون تغییر می کند
 • ضربان قلب یا تنفس سریع

عوارض لیپوماتیک

چه زمانی سروما بعد از لیپوماتیک خطرناک است

مشکلات جدی یا طولانی مدت مربوط به سروما بعد از لیپوماتیک، بسیار نادر است. با این حال، اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، به اورژانس مراجعه کنید:

 • خروج مایع سفید یا بسیار خونی از زخم ها
 • تبی که خیلی بالا باشد و قطع نشود.
 • افزایش قرمزی اطراف سروما
 • افزایش سریع تورم
 • افزایش درد
 • گرم شدن پوست روی زخم یا اطراف آن
 • ضربان قلب سریع

همچنین اگر تورم باعث باز شدن برش جراحی شد یا اگر متوجه تخلیه چرک از محل برش شدید، باید به دنبال مراقبت های فوری پزشکی باشید.

سروما بعد از لیپوماتیک چگونه درمان می شود؟

سروماهای کوچک و جزئی همیشه به درمان پزشکی نیاز ندارند. به این دلیل که بدن ممکن است به طور طبیعی مایع را در چند هفته یا چند ماه دوباره جذب کند.

دارو باعث نمی ‌شود سروما سریع‌ تر از بین برود، اما ممکن است بتوانید از داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن (ادویل) برای کاهش هر گونه درد یا ناراحتی و کمک به کاهش التهاب ناشی از سروما استفاده کنید. با پزشک خود در مورد گزینه های درمانی موجود صحبت کنید.

سروماهای بزرگ تر ممکن است نیاز به درمان توسط پزشک داشته باشند. اگر سروما بزرگ یا دردناک است، پزشک ممکن است تخلیه آن را توصیه کند. برای انجام این کار، پزشک یک سوزن را وارد سروما کرده و مایع را با یک سرنگ خارج می کند.

ممکن است سروماها برگردند و پزشک شما ممکن است نیاز به تخلیه سروما چندین بار داشته باشد. در برخی موارد، پزشک ممکن است حذف کامل سروما را پیشنهاد کند. این کار با یک روش جراحی بسیار جزئی انجام می شود.

آیا می توان از سروما بعد از لیپوماتیک پیشگیری کرد؟

سیستم های تخلیه جراحی در برخی از جراحی ها برای جلوگیری از ایجاد سروما استفاده می شود. با این حال، قبل از انجام عمل، باید با پزشک خود در مورد احتمال ابتلا به سروما و اقداماتی که آن ها می توانند برای جلوگیری از آن انجام دهند، صحبت کنید.

همچنین از پزشک خود در مورد لباس های فشرده سوال کنید. این لباس های پزشکی برای کمک به بهبود سریع تر پوست و بافت طراحی شده اند. همچنین ممکن است تورم و کبودی پس از جراحی را کاهش دهند. پانسمان های مخصوص نیز ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سروما کمک کنند.

این اقدامات کوچک ممکن است به جلوگیری از تشکیل سروما در صورت انجام عمل جراحی کمک کند. اگر سروما ایجاد شد، حتماً با پزشک خود مشورت کنید تا هر دو بتوانید در مورد بهترین مراحل درمان تصمیم بگیرید. اگرچه سروماها آزاردهنده هستند، اما به ندرت جدی هستند، بنابراین مطمئن باشید که در نهایت بهبود خواهید یافت و خطری قرار نیست شما را تهدید کند. کافی است یک پزشک معتبر را برای عمل خود انتخاب کنید و به دستورالعمل های جراح خود پایبند باشید.

از دیدگاه پزشکی چه چیزی باعث ایجاد سروما بعد از لیپوماتیک می شود؟

معمولاً در جاهایی که بافت با جراحی برداشته شده است، سروما ایجاد می شود. فضای مرده یا یک حفره خالی باقی مانده در بین بافت ها ممکن است در نتیجه ترمیم نادرست زخم جراحی ایجاد شود. آسیب به عروق لنفاوی مجاور در حین جراحی می تواند باعث نشت مایع سروزی به فضای مرده و در نتیجه تشکیل سروما شود.

بازسازی دیواره شکم، برداشتن توده هایی مانند تومورهای تیروئید، نیازمند جداسازی گسترده لایه های متعدد پوست و بافت است که به طور بالقوه منجر به تشکیل سروما پس از عمل می شود. به طور مشابه، پس از جراحی ‌های پلاستیکی مختلف، مانند ابدومینوپلاستی (یعنی جراحی شکم)، که طی آن چربی و پوست اضافی از شکم برداشته می‌ شود و جراحی‌ های بازسازی سینه، یا لیپوماتیک و لیپوساکشن، مایع می ‌تواند جمع شود.

تشکیل سروما معمولاً در افرادی که تحت عمل جراحی برداشتن پستان قرار می‌گیرند، خواه برداشتن جزئی بافت پستان (به عنوان مثال، لامپکتومی) یا برداشتن کامل بافت پستان (مانند ماستکتومی) اتفاق می ‌افتد. لیپوماتیک، روشی برای برداشتن مقادیر زیادی از بافت چربی و کانتور کردن بدن، که بافت چربی را مجدداً در بدن توزیع می‌کند، نیز خطر فضای مرده و تشکیل سروما را افزایش می ‌دهد. در نهایت، زمانی که لوله های درن که برای جلوگیری از تجمع مایع در زیر پوست استفاده می شود، زودتر از زمان توصیه شده برداشته شوند، سروماها می توانند هفته ها پس از جراحی ظاهر شوند.

سروما چه شکلی است؟

سروما معمولاً به راحتی در طول معاینه فیزیکی قابل شناسایی است، به طور کلی در محل برش جراحی به صورت یک توده نرم و متورم ظاهر می شود که مایع شفاف را تخلیه می کند. هنگامی که معاینه فیزیکی نمی تواند تشخیص را تایید کند، سونوگرافی می تواند تجسم بهتری از سروما بعد از لیپوماتیک ارائه دهد. اگر سایز سروما بزرگ باشد، ناحیه اطراف آن ممکن است ملتهب و دردناک شود. اگر سروما عفونی شود، ممکن است قرمز به نظر برسد و در لمس بسیار حساس و گرم باشد. سروماهای آلوده اغلب منجر به تشکیل آبسه یا تجمع چرک می شوند.

سروما چگونه درمان می شود؟

درمان سروما تا حد زیادی به شدت جمع آوری مایع بستگی دارد. اغلب، بدن به طور طبیعی یک سروما را بازجذب می کند و بدون درمان مشکل را حل می کند. حتی زمانی که سروماهای کوچک به طور کامل بازجذب نمی شوند، معمولاً هیچ تأثیر قابل توجهی بر سلامت فرد ندارند و ممکن است نیازی به درمان نیز نداشته باشند. از سوی دیگر، موارد شدیدتر ممکن است نیاز به مراقبت های پزشکی بیشتری داشته باشد. اگر سایز ناحیه آسیب دیده افزایش یابد یا با هر نشانه ای از عفونت (به عنوان مثال قرمزی، چرک) ظاهر شود، یک متخصص مراقبت های بهداشتی ممکن است با استفاده از یک سوزن و یک سرنگ، سروما را تخلیه کند، این روش به عنوان آسپیراسیون شناخته می شود. آسپیراسیون مایع شفاف می تواند درد را نیز کاهش دهد. این روش ممکن است بیش از یک بار انجام شود اگر اولین آسپیراسیون سروما را به طور کامل تخلیه نکند. علاوه بر این، باندهای فشاری را می توان در ناحیه عمل شده به منظور به حداقل رساندن نشت لنفاوی و جلوگیری از تجمع مجدد مایع اعمال کرد. در موارد نادر، اگر سروما علیرغم تلاش برای درمان‌ های غیرجراحی باقی بماند، ممکن است مداخله جراحی ضروری باشد.

توصیه های مراقبتی بعد از لیپوماتیک

آیا سروماها خود به خود از بین می روند؟

سروماهای کوچک اغلب از نظر اندازه کاهش می یابند و خود به خود از بین می روند. با این حال، اگر سروماها بزرگ تر شوند یا عفونی به نظر برسند، ممکن است نیاز به درمان توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی داشته باشند. سروماهای بزرگ تر معمولاً نیاز به درمان توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی دارند.

آیا سروما بعد از لیپوماتیک نگران کننده است؟

سروما تجمع مایعات در محلی از بدن است که در آن بافت برداشته شده است. سروما اغلب به عنوان یک عارضه جراحی رخ می دهد، اما می تواند پس از آسیب نیز ایجاد شود. بیشتر آن ها بی ضرر هستند و به طور طبیعی بهبود می یابند. سروماها خطر و نگرانی خاصی ندارند. با این حال، آنه ا می توانند باعث ناراحتی شوند و منجر به بستری طولانی تر پس از جراحی شوند.

روش هایی که می توانند باعث ایجاد سروما شوند عبارتند از:

 • کوچک کردن سینه
 • ایمپلنت سینه
 • بیوپسی پستان
 • جراحی پلاستیک یا زیبایی مانند لیپوماتیک و لیپوساکشن
 • جراحی ترمیمی پلاستیک

عوامل خطر سروما بعد از لیپوماتیک

برخی از عوامل می توانند احتمال تشکیل سروما بعد از لیپوماتیک را افزایش دهند. این عوامل شامل موارد زیر است:

 • سن
 • اندازه محل درمان
 • استفاده از داروهایی به نام هپارین یا تاموکسیفن
 • شاخص توده بدنی
 • سابقه سروما در جراحی های گذشته

سروما بعد از لیپوماتیک از دیدگاه پزشکی چگونه ایجاد می شود؟

سروماها معمولاً 7 تا 10 روز پس از جراحی و پس از برداشتن لوله‌ های درن ظاهر می‌شوند. نواحی درگیر در جراحی ممکن است لکه‌ هایی ایجاد کنند که متورم شده و در زیر پوست مانند مایع هستند.

جراحی باعث آسیب به عروق خونی و لنفاوی و بافت اطراف می شود. یک پاسخ التهابی رخ می دهد و رگ ها و بافت های بریده شده در پاسخ مایع شفاف تولید می کنند.

به همین دلیل است که بعد از جراحی درد و تورم وجود دارد. در برخی موارد، مایع یک فضای خالی زیر پوست را تشکیل می دهد که منجر به تشکیل سروما می شود. انجام عمل جراحی به گونه ای که خطر باقی ماندن فضای مرده را کاهش دهد، می تواند احتمال ایجاد سروما را نیز کاهش دهد.

سروماها زیر پوست توده هایی تشکیل می دهند. این ها با مایعی زرد متمایل به سفید به نام مایع سروزی پر شده اند. این همان مایعی است که معمولا در تاول ها و بریدگی های تازه دیده می شود.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

شرایط مشابه سروماها

شرایطی وجود دارد که گاهی به اشتباه به عنوان سروما شناخته می شوند:

 • هماتوم: مجموعه ای از خون در فضای مرده بدن است. به طور کلی به دلیل باز شدن یک رگ خونی کوچک در زمانی که فردی در حال نقاهت پس از جراحی است ایجاد می شود. هماتوم ها ممکن است نیاز به تخلیه داشته باشند زیرا ممکن است دردناک باشند، منجر به زخم شوند و باعث عفونت شوند.
 • لنفوسل: به تجمع غیر طبیعی مایع لنفاوی پس از یک عمل جراحی اشاره دارد.
 • آبسه: مجموعه دردناکی از چرک است که عموماً به دلیل عفونت باکتریایی است. چرک مایع غلیظی است که حاوی گلبول های سفید، بافت مرده و میکروب است. بیشتر آبسه ها در زیر پوست ایجاد می شوند اما می توانند در داخل بدن در یک اندام یا فضایی بین اندام ها ایجاد شوند.

درمان های خانگی از بین بردن سروما بعد از لیپوماتیک

اکثر سروماها به طور طبیعی بهبود می یابند. آن ها معمولاً در عرض 1 ماه دوباره جذب بدن می شوند، اگرچه ممکن است تا 1 سال طول بکشد.

در موارد شدیدتر، جذب مجدد آن ها تا 1 سال طول می کشد یا می توانند کپسول تشکیل دهند و تا زمانی که با جراحی خارج نشوند باقی بمانند. پس از بهبود سروما ممکن است ناحیه تحت درمان با لیپوماتیک دچار سخت شدن شود.

برای کمک به بهبود سریع ‌تر آن، می ‌توان حرارت را روی ناحیه اعمال کرد. یک پد حرارتی یا کمپرس گرم را می توان برای حدود 15 دقیقه هر چند ساعت یکبار اعمال کرد. این کار به تخلیه مایع کمک می کند و در عین حال راحتی بیشتری را برای ناحیه برش ایجاد می کند.

افراد باید دقت کنند که گرما خیلی داغ نباشد و کمپرس برای مدت طولانی روی محل باقی نماند. گرمای بیش از حد می تواند منجر به تجمع مایع اضافی در سروما شود. بالا نگه داشتن محل درمان ممکن است بسته به محل درمان به افزایش خروج مایع از بدن نیز کمک کند.

چه زمانی با پزشک تماس بگیرید

سروما بعد از لیپماتیک ممکن است چند هفته طول بکشد تا خود به خود جذب شود. اجازه دادن به سروما به خودی خود جذب شود تا زمانی که هیچ عارضه ای ایجاد نشود بهترین راه برای بهبودی طبیعی است.

اگر سروما بهبود نیافت یا علائم بدتر شد، فرد باید با پزشک تماس بگیرد.

پزشک ممکن است نیاز به تخلیه سروما داشته باشد اگر:

 • سروما بزرگ تر و بیشتر می شود.
 • به نظر می رسد مقدار مایع در حال افزایش است.
 • هیچ نشانه ای از بهبودی وجود ندارد.
 • فشار بیش از حد بر ناحیه جراحی یا آسیب، پوست یا اندام وارد می کند.
 • دردناک می شود
 • علائم عفونت یا التهاب، مانند قرمزی، گرمی، یا حساسیت وجود دارد.

سروماها می توانند احتمال عفونت محل جراحی را افزایش دهند، بنابراین مهم است که آن ها را به دقت تحت نظر داشته باشید. بسته به شدت، سروما ممکن است بیش از یک بار نیاز به تخلیه شدن داشته باشد.

گاهی اوقات از فرآیندی به نام آسپیراسیون با سوزن ظریف برای تخلیه سروما از ناحیه استفاده می شود. همچنین یک راه خوب برای نظارت بر حجم نشت مایع است.

اگر سروماها به یک مشکل عودکننده تبدیل می‌شوند و باید اغلب تخلیه شوند، یکی از گزینه‌ ها نصب لوله درن برای تمیز نگه داشتن ناحیه است. درن خطر عفونت را افزایش می دهد و باید در یک محیط تمیز توسط متخصص پزشکی انجام شود. وجود درن طولانی مدت می تواند خطر عفونت را افزایش داده و روند بهبودی را بیشتر به تاخیر بیاندازد.

 • بایدها و نبایدهای عمل لیپوماتیک

جمع شدن مایع بعد از لیپوماتیک چگونه درمان می شود؟

سروماهای کوچک و جزئی همیشه به درمان پزشکی نیاز ندارند. به این دلیل که بدن ممکن است به طور طبیعی مایع را در چند هفته یا چند ماه دوباره جذب کند.

دارو باعث نمی شود مایع سریع تر از بین برود، اما ممکن است بتوانید از داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن (ادویل) استفاده کنید تا هر گونه درد یا ناراحتی را کاهش دهید و به کاهش التهاب ناشی از سروما کمک کنید. با پزشک خود در مورد گزینه های موجود در این مورد صحبت کنید.

سروماهای بزرگ تر ممکن است نیاز به درمان توسط پزشک داشته باشند. اگر سروما بزرگ یا دردناک است، پزشک ممکن است تخلیه آن را توصیه کند. برای انجام این کار، پزشک یک سوزن را وارد سروما کرده و مایع را با یک سرنگ خارج می کند.

ممکن است سروماها برگردند و پزشک شما ممکن است نیاز به تخلیه چندین بار سروما داشته باشد. در برخی موارد، پزشک ممکن است حذف کامل سروما را پیشنهاد کند. این کار با یک روش جراحی بسیار جزئی انجام می شود.

آیا می توان از جمع شدن مایع بعد از لیپوماتیک پیشگیری کرد؟

سیستم های تخلیه مایعی در برخی از جراحی ها برای جلوگیری از ایجاد سروما استفاده می شود. با این حال، قبل از انجام عمل، باید با پزشک خود در مورد احتمال ابتلا به سروما و اقداماتی که آن ها می توانند برای جلوگیری از آن انجام دهند، صحبت کنید.

همچنین از پزشک خود در مورد لباس های فشرده سوال کنید. این لباس های پزشکی برای کمک به بهبود سریع تر پوست و بافت طراحی شده اند. همچنین ممکن است تورم و کبودی پس از جراحی را کاهش دهند. این لباس ها به کاهش خطر ابتلا به سروما کمک می کنند.

این اقدامات کوچک ممکن است به جلوگیری از تشکیل سروما در صورت انجام عمل جراحی کمک کند. اگر سروما ایجاد شد، حتماً با پزشک خود مشورت کنید تا هر دو بتوانید در مورد بهترین مراحل درمان تصمیم بگیرید. اگرچه سروماها آزاردهنده هستند، اما به ندرت جدی هستند، بنابراین مطمئن باشید که در نهایت بهبود خواهید یافت.

سروما چه شکلی است؟

سروما معمولاً به راحتی در طول معاینه فیزیکی قابل شناسایی است، به طور کلی در محل برش جراحی به صورت یک توده نرم و متورم ظاهر می شود که مایع شفاف را تخلیه می کند. هنگامی که معاینه فیزیکی نمی تواند تشخیص را تایید کند، سونوگرافی می تواند تجسم بهتری از سروما ارائه دهد. اگر سروما بزرگ باشد، ناحیه اطراف آن ممکن است ملتهب و دردناک شود. اگر سروما عفونی شود، ممکن است قرمز به نظر برسد و در لمس بسیار حساس و گرم باشد. سروماهای آلوده اغلب منجر به تشکیل آبسه یا تجمع چرک می شوند.

جمع شدن مایع بعد از لیپوماتیک از دیدگاه پزشکی چگونه درمان می شود؟

درمان سروما تا حد زیادی به شدت جمع شدن مایع بستگی دارد. اغلب، بدن به طور طبیعی یک سروما را بازجذب می کند و بدون درمان مشکل را حل می کند. حتی زمانی که سروماهای کوچک به طور کامل بازجذب نمی شوند، معمولاً هیچ تأثیر قابل توجهی بر سلامت فرد ندارند و ممکن است نیازی به درمان نیز نداشته باشند. از سوی دیگر، موارد شدیدتر ممکن است نیاز به مراقبت های پزشکی بیشتری داشته باشد.

اگر نشانه ‌ای از عفونت (مانند قرمزی، چرک) ظاهر شود، یک متخصص مراقبت‌ های بهداشتی ممکن است با استفاده از یک سوزن و یک سرنگ، سروما را تخلیه کند، این روش به عنوان آسپیراسیون شناخته می‌شود. آسپیراسیون می تواند درد را نیز کاهش دهد. این روش ممکن است بیش از یک بار انجام شود اگر اولین آسپیراسیون سروما را به طور کامل تخلیه نکند. علاوه بر این، باندهای فشاری را می توان در ناحیه عمل شده به منظور به حداقل رساندن نشت لنفاوی و جلوگیری از تجمع مجدد مایع اعمال کرد. در موارد نادر، اگر سروما علیرغم تلاش برای درمان ‌های غیر جراحی باقی بماند، ممکن است مداخله جراحی ضروری باشد.

درمان تجمع مایع بعد از عمل لیپوماتیک

همه سروماها نیاز به درمان ندارند. برای سروماهای کوچک، بدن به طور طبیعی مایع را در طول زمان بازجذب می کند.

معمولاً برای کاهش مایع موجود در حفره سروما و جلوگیری از جمع‌آوری مایع جدید، سروم ‌های بزرگ ‌تر باید درمان شوند. توجه داشته باشید که سروما فقط باید توسط پزشکان مجرب درمان شود و بیمار نباید اقدام به آن کند.

در برخی موارد که حفره سروما سطحی به نظر نمی رسد، ممکن است سونوگرافی یا سی تی اسکن به منظور تعیین عمق و حجم مایع انجام شود.

تزریقات

برای سروماهای سرسختی که پس از تلاش‌های متعدد آسپیراسیون و قرار دادن ساکشن درن، عود می‌کنند، ممکن است مواد خاصی مانند آنتی‌بیوتیک ‌ها (tetracycline و doxycycline) به حفره سروما تزریق شوند. تزریق این مواد باعث تحریک پوشش حفره سروما شده و در نتیجه باعث التهاب می شود. این التهاب باعث تشکیل بافت اسکار می شود که می تواند به از بین بردن حفره سروما کمک کند.


آسپیراسیون

پزشک مایع سروما را با قرار دادن یک سوزن زیرپوستی در حفره سروما و آسپیراسیون مایع با یک سرنگ خارج می کند. این اولین گزینه درمانی برای تخلیه سروما است و ممکن است نیاز به آسپیراسیون های متعدد در طی چند روز تا چند هفته داشته باشد زیرا ممکن است سروما عود کند.


عمل جراحی برای برداشتن سروما

سروماهای مزمن که در طول هفته ها و ماه ها باقی می مانند و علیرغم تخلیه منظم و سایر درمان ها برطرف نمی شوند، ممکن است نیاز به مداخله جراحی داشته باشند. این جراحی شامل برداشتن هر گونه بافت اسکار موجود، بخیه زدن بافت ها به هم برای از بین بردن حفره است.


محل تخلیه

برای سروماهایی که به دنبال تلاش‌ های متعدد آسپیراسیون به عود ادامه می‌دهند، می‌ توان یک درن از طریق پوست به داخل حفره سروما قرار داد.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

خط مشی های مربوط به زمان ویزیت های بعدی پس از لیپوماتیک از جراح به جراح دیگر متفاوت است. برخی از جراحان کاندیدها را در عرض یک یا دو روز پس از جراحی و دوباره یک هفته بعد از آن ویزیت می کنند. به عنوان مثال، اگر جراح برش ها را با بخیه ببندد، معمولاً فرد باید یک هفته پس از جراحی برای برداشتن بخیه مراجعه کند. از سوی دیگر، زمانی که برش ‌های کوچک با بخیه بسته نمی ‌شوند، جراح معمولاً می ‌تواند وضعیت فرد را از طریق تلفن پیگیری کند.

 

اگرچه ایجاد آن پس از جراحی غیرعادی نیست، اما باید مراقبت بیشتری انجام شود تا نظارت مناسب انجام شود. به محض اینکه متوجه شدید که بعد از جراحی شما یک سروما تشکیل شده است، آن را به جراح خود گزارش دهید. سعی کنید مشاهده کنید که آیا سروما بزرگتر می شود یا خیر. همچنین، اگر ظاهر محل قرمزتر شود، گرما، تورم یا التهاب افزایش می یابد.

سروما باعث تاخیر در بهبود زخم جراحی می شود. ممکن است جای زخم های ناخوشایند داشته باشید. خطر باز شدن جراحي نيز وجود دارد، اصطلاح پزشكي اين عارضه گشاد شدن زخم است. هنگامی که زخم باز می شود، می تواند منجر به شرایط پزشکی بیشتر شود، بنابراین، جراحی دیگری برای بستن زخم لازم است. عفونت درمان نشده و کنترل نشده سروما می تواند تهدید کننده زندگی و حتی کشنده باشد، بنابراین مراقبت و مدیریت فوری حیاتی است.

چربی اضافی پهلوها، شکم، بازوها، باسن و گردن با لیپوماتیک برداشته می شود.

لیپوماتیک یک روش جراحی موثر است. دوام آن به بیماران بستگی دارد. بیماران باید رژیم غذایی خوب و سالم داشته باشند، فعالیت خود را افزایش دهند و وقت خود را صرف انجام تمرینات بیشتر کنند.

وجود سروما را می توان با وجود علائم و نشانه های زیر شناسایی کرد:

 • مایع شفاف زیر زخم
 • تورم موضعی
 • ناهمواری در محل جراحی
 • درد در داخل یا اطراف زخم
 • قرمزی و افزایش دما در ناحیه اطراف زخم

هنگامی که سروما با خون مخلوط می شود، ممکن است رنگ قرمز یا قهوه ای در زیر پوست وجود داشته باشد. این امر بلافاصله پس از جراحی شایع تر است و با ادامه روند بهبودی بهتر می شود.

 

 • از آنجایی که نه تنها باعث چربی سوزی می شود، بلکه باعث افزایش میزان کلاژن نیز می شود، افتادگی در بدن از بین می رود و باعث سفت شدن بدن می شود.
 • از آنجایی که فرآیند حذف چربی لیپوماتیک با کانولا انجام می شود، جای زخم برش کوچک است.
 • احتمال ادم و کبودی بسیار کم است.
 • درمان زمان کمتری نسبت به روش های دیگر می برد.
 • امکان استفاده مجدد از چربی جمع آوری شده برای تزریق چربی پس از انجام فرآیند وجود دارد.
 • برداشتن چربی لیپوماتیک بدون درد انجام می شود زیرا این روش بدون آسیب به بافت ها و اعصاب انجام می شود.
 • ظاهر سایه یا فرورفتگی وجود ندارد. با استفاده از لیپوماتیک، ظاهر سلولیت کاهش می یابد. در سایر کاربردهای لیپوساکشن، هیچ کاهشی در ظاهر سلولیت وجود ندارد.
 • لیپوماتیک یک درمان راحت هم برای پزشک و هم برای بیمار فراهم می کند. بازیابی به سرعت انجام می شود. احتمال عوارض و عوارض جانبی بسیار کم است.

 

در طول جراحی لیپوماتیک، جراح برش‌ های کوچکی را در نزدیکی محل عمل ایجاد می‌کند تا کانولا و دستگاه ذوب (پروب اولتراسوند، دستگاه لیزر و غیره) را وارد کند. اگرچه بریدگی‌ ها معمولاً در قسمت ‌های کمتر قابل توجه بدن مانند زیر بازوها یا زیر کشاله ران ایجاد می‌ شوند، اما زخم‌ های خفیف تا متوسطی را تشکیل می‌ دهند که با گذشت زمان محو می ‌شوند.

در طول دوران نقاهت، می ‌توانید با استفاده از پمادهای تجویز شده، ژل ‌ها/ورقه ‌ها/کرم‌ های سیلیکونی و کرم ‌های لایه ‌بردار، به حذف اسکارها کمک کنید. البته روش های تهاجمی تری نیز برای از بین بردن جای زخم لیپوماتیک وجود دارد، مانند کرایوتراپی، لیزر درمانی و جراحی از بین بردن جای زخم.

عفونت یک عارضه جانبی تهدید کننده زندگی در جراحی لیپوماتیک است که ممکن است به دلیل استفاده از ابزارهای جراحی آلوده، عوامل عفونی درون زا یا مراقبت ضعیف از زخم پس از جراحی رخ دهد. علائم عفونت لیپوماتیک شامل درد و تورم شدید، خروج چرک زرد یا سبز از برش ها، تب، استفراغ و ادم پوست است.

برای جلوگیری از عفونت پس از لیپوماتیک، باید طبق دستور آنتی بیوتیک مصرف کنید و زخم های خود را خشک و تمیز نگه دارید. به همین دلیل است که معمولاً توصیه می ‌شود تا زمانی که زخم‌ هایتان به طور کامل بهبود نیافته، در مکان ‌های عمومی (مخصوصاً در استخر و ساحل) ظاهر نشوید.

 • تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی شما مهم خواهد بود، در صورتی که نمی توانید چربی بدن خود را کاهش دهید، بهترین کاندید برای جراحی لیپوماتیک هستید.
 • لیپوماتیک برای افراد مسن و کودکان مناسب نیست. اگر جوان هستید برای کاهش وزن رژیم بگیرید و ورزش کنید، بهترین سن برای لیپوماتیک 30 تا 50 سالگی است. این جراحی در سنین بلوغ توصیه نمی شود زیرا بدن در دوران رشد است، حتی در سنین بالا به دلیل پایین بودن خاصیت ارتجاعی پوست پس از جراحی کاهش می یابد.
 • اگر قبلا سیگار می کشیدید یا در حال حاضر به طور منظم سیگار می کشید انجام جراحی لیپوماتیک برای شما بسیار خطرناک است، بنابراین حداقل یک ماه قبل و بعد از کانتورینگ بدن باید سیگار را ترک کنید.
 • شما باید از لیپوماتیک انتظارات معقولی داشته باشید زیرا بعد از لیپوماتیک باید عادت غذایی خود را تغییر دهید در غیر این صورت وزن بیشتری اضافه خواهید کرد.
 • یکی از مهم ترین شرایط لیپوماتیک عدم استفاده از داروی خاصی است.
 • این جراحی هرگز در دوران شیردهی مادر انجام نمی شود.

اگر از روش‌ هایی مانند رژیم ‌های غذایی و ورزش برای کاهش وزن یا خلاص شدن از شر چربی استفاده می‌کردید، اما به چیزی که می ‌خواهید نرسیدید، لیپوماتیک می‌ تواند انتخاب خوبی برای حذف چربی ‌های موضعی در بدن شما باشد.

پس از برداشتن سلول‌ های چربی اضافی، جراح یا پوست را بخیه می ‌زند یا آن را با باند های چسبنده می ‌پوشاند. سپس، پرستار شما زخم ها را با یک پانسمان می بندد تا از آن ها در برابر عوامل عفونی و سایر آلاینده ها محافظت کند.

پانسمان بیرونی را می توان 24 تا 72 ساعت پس از جراحی برداشت، اما بانداژهای چسبنده باید تا زمانی که پزشک شما توصیه می کند در جای خود باقی بمانند. در طول بهبودی، برش ها را خشک و تمیز نگه دارید و لباس های گشاد بپوشید تا از تحریک زخم جلوگیری کنید. همچنین، احتمالاً باید از کرم های مخصوص برای بهبود زخم و کاهش جای زخم و تغییر رنگ پوست استفاده کنید.

هر چه بیشتر نکات مراقبتی را رعایت کنید، کمتر در معرض عوارضی مانند ورم پا بعد از لیپوماتیک قرار می گیرید. از انجام فعالیت های شدید، سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و کافئین زیاد، مصرف داروهای رقیق کننده خون و مکمل های گیاهی، حمام کردن، آفتاب گرفتن و مصرف غذاهای ناسالم مانند گوشت های فرآوری شده و چربی های ترانس پس از جراحی لیپوماتیک باید خودداری شود. همچنین:

 • پرهیز از فست فود و غذاهای ناسالم
 • کاهش مصرف سدیم و شکر
 • تا جایی که می توانید از انجام فعالیت های سنگین مانند بلند کردن، خم شدن، کشیدن، هل دادن، پریدن و بالا رفتن از پله ها خودداری کنید.
 • قرار ملاقات های خود را با جراح از دست ندهید، زیرا بدن شما باید به طور مکرر بعد از عمل بررسی شود.

سروما می تواند کوچک یا بزرگ باشد. سروماها، به ویژه انواع کوچک، می توانند خود به خود بدون هیچ درمانی برطرف شوند. با این حال، مواقعی وجود دارد که آن ها به گره های سخت تبدیل می شوند. پزشک می‌تواند به ‌طور دستی مایع را با آسپیراسیون با سوزن خارج کند، به‌خصوص اگر سروما آنقدر بزرگ نباشد. با این حال، ممکن است چندین بار به پزشک مراجعه کنید. آسپیراسیون مایع با وارد کردن سوزن و کشیدن مایع انجام می شود و باعث انتقال مایع به داخل سوزن و سرنگ می شود. در مواقع دیگر، پزشک فقط خود سروما را برش می دهد و مایع را تخلیه می کند.

از طرف دیگر، اگر مقدار مایع بسیار زیاد باشد، ممکن است به جای آن یک لوله درن جراحی با دستگاه مکش قرار داده شود. این لوله باید از نظر مقدار، رنگ و بوی مایع مورد توجه قرار گیرد و بسته به میزان تجمع مایع، حدود دو هفته یا کمتر در محل قرار می گیرد. قرار دادن لوله تخلیه جراحی تضمینی برای تشکیل نشدن سروما نیست. گاهی اوقات زمانی که لوله تخلیه جراحی برداشته می شود، سروما ایجاد می شود. این لوله نیز می تواند منبع عفونت باشد.

جراحی لیپوماتیک تاثیری بر باروری ندارد و بنابراین بر توانایی شما برای باردار شدن تاثیری نخواهد داشت. همچنین مانع بارداری نیست.

مشکلات جدی یا طولانی مدت مربوط به سروما بسیار نادر است. با این حال، اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، به اورژانس مراجعه کنید:

 • تخلیه مایع سفید یا بسیار خونی از محل برش ها
 • تبی که بالا باشد و قطع نشود.
 • افزایش قرمزی اطراف سروما
 • افزایش سریع تورم
 • افزایش درد
 • گرم شدن پوست روی سروما یا اطراف آن
 • ضربان قلب سریع

عفونت قریب الوقوع سروما پس از عمل جراحی شکم دارای علائم زیر است. وجود آبسه یا زخم با چرک روی آن وجود دارد و ممکن است بوی آن متعفن باشد. به ترشحات دیگر غیر از چرک مانند خون توجه کنید. ممکن است تب نیز وجود داشته باشد. افزایش دمای بدن پاسخ بدن به اجسام خارجی مانند باکتری ها و میکروارگانیسم های سمی در داخل بدن است.

 برای مبارزه با میکروارگانیسم‌ های مضر خارجی، تولید و تحویل گلبول ‌های سفید و هیستامین در محل عفونت افزایش می‌یابد. درد شدید در محل جراحی نیز ممکن است رخ دهد. هر یک از اینها نشانه ای از وقوع عفونت است و می تواند منجر به عوارض بزرگتر شود، بنابراین فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید. درمان آنتی بیوتیکی مورد نیاز است. گاهی اوقات برای برداشتن سروما به جراحی دیگری نیاز است.

در ادامه به نکات کلی توصیه شده توسط جراحان پلاستیک معروف به اختصار اشاره می شود:

 • داشتن یک رژیم غذایی سالم و مغذی
 • آب فراوان بنوشید
 • زخم های خود را تمیز کرده و دور از نور مستقیم خورشید نگه دارید.
 • ماساژ تخلیه لنفاوی برای کاهش تورم و سروما انجام دهید.
 • استراحت کافی داشته باشید اما از استراحت در رختخواب خودداری کنید زیرا می تواند باعث تشکیل لخته خون شود.
 • برای به حداقل رساندن تورم، هر چه زودتر راه رفتن را شروع کنید.
 • داروهای خود را به موقع مصرف کنید
 • از کسی بخواهید که در خرید و انجام کارهای خانه به شما کمک کند.
 • حداقل به مدت سه ماه از یک لباس فشرده کننده حمایتی استفاده کنید.
 • از خطرات جدی لیپوماتیک آگاه باشید و در صورت مشاهده علائم خطر با پزشک خود تماس بگیرید.

لیپوماتیک یک راه حل جادویی و دائمی برای مشکلات وزن نیست. این روش می تواند رسوبات چربی را که از بین بردن آن ها سخت است حذف کند، اما برای حفظ کانتور جدید بدن خود همچنان باید یک سبک زندگی سالم داشته باشید. با یک برنامه ورزشی منظم استرس را کاهش دهید و فعال بمانید. هیدراته بمانید و یک رژیم غذایی سالم با مقدار زیادی پروتئین بدون چربی، میوه ها و سبزیجات و غلات کامل داشته باشید. کربوهیدرات های ساده، قندها و چربی های اشباع شده را در رژیم غذایی خود محدود کنید.

از آن جایی که میزان تورم در هر فرد متفاوت است، نمی توان اندازه خاصی از لباس را پیشنهاد کرد. پوشیدن لباس های گشاد و راحت تا زمانی که در دوره بهبودی لیپوماتیک هستید توصیه نمی شود. حتما از لباس فشردهه خود اتا زمانی که جراح توصیه می کند استفاده کنید.

عمل لیپوماتیک یکی از روش های کانتورینگ بدن به شمار می رود که خطرناک نیست اما به شما کمک می کند تا سالم تر شوید و به انئام ایده آل خود دست پیدا کنید. تجمع انبوه چربی در بدن ممکن است شما را دچار بیماری هایی مانند کلسترول و کبد چرب کند که با استخراج این چربی کمتر در خطر ابتلا به این بیماری ها خواهید بود.

 با این حال، زیبایی اعتماد به نفس شما را در لیپوماتیک افزایش می دهد و هیچ دردی را احساس نمی کنید. با این حال، پس از انجام این جراحی سبک زندگی و ورزش بهتر و سالم تری داشته باشید تا همیشه زیبا و سالم بمانید.

دستگاه لیپوماتیک با کانول ارتعاشی خود بافت چربی را تجزیه می کند. سپس این تکه های چربی به وسیله خلاء داخل کانولا از بدن بیرون کشیده می شوند. اینکه چه مقدار چربی را می توان برداشت، پزشک تعیین می کند. بیمار در همان روز یا معمولاً 1 روز پس از درمان ترخیص می شود. مانند هر عمل دیگری پس از لیپوساکشن با لیپوماتیک، نکاتی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود و رعایت شود.

قیمت لیپوساکشن با لیپوماتیک با توجه به ناحیه مورد استفاده، میزان چربی گرفته شده، کیفیت دستگاه و تجربه پزشک متفاوت است. برای مشاوره می توانید با دکتر کامبیز ایزد پناه، متخصص زیبایی و جراحی پلاستیک و تیم حرفه ای وی تماس بگیرید. با لیپوماتیک که باید با دستان متخصص انجام شود، می توانید با خیالی آسوده اقدام به رفع چربی کنید.

چربی اضافی پهلوها، شکم، بازوها، باسن و گردن با لیپوماتیک برداشته می شود.

در جلسات اول تیم و پزشک بیشتر در مورد هدف شما و نتیجه ای که می خواهید در نهایت به آن برسید صحبت می کنند. در این فرآیند بر اساس آزمایش ‌های قبلی، متوجه می‌ شوند که شما به چه دارویی حساسیت دارید و قبل و بعد از جراحی باید چه کاری انجام دهید. آن ها همچنین گزارش های پزشکی قبلی و رژیم غذایی شما را مطالعه می کنند، این عوامل به پزشک کمک می کند تا تمام حقایق را در نظر بگیرد و بهترین را برای شما انتخاب کند تا بهترین نتیجه را بگیرید.

 برخی از متخصصان زیبایی بر این باورند که قبل از جراحی گرفتن برخی از تصاویر اولیه و نشان دادن قبل و بعد آن به بیمار ممکن است بسیار موثر باشد تا بتوانید بعد از جراحی جنبه بهتری از نتیجه واقعی داشته باشید اما قبل از جلسه جراحی این فرصت را دارید که تمام سوالات خود را در این باره بپرسید.

لیپوماتیک یک روش جراحی موثر است. دوام آن به بیماران بستگی دارد. بیماران باید رژیم غذایی خوب و سالم داشته باشند، فعالیت خود را افزایش دهند و وقت خود را صرف انجام تمرینات بیشتر کنند.

به طور کلی، لیپوماتیک اندازه بدن را تغییر می دهد.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد