پارگی پروتز سینه

موارد استفاده از عمل پروتز

 • بزرگ‌تر کردن سینه
 • خوش‌فرم شدن
 • رفع افتادگی سینه

دلایل پارگی پروتز سینه

 • برخورد ضربه محکم
 • حوادث رانندگی
 • فرسوده شدن پروتز
 • خطای حین جراحی
 • انقباض کپسولی
 • فشار حین ماموگرافی

علائم پارگی پروتز سینه

 • احساس درد
 • تورم
 • نرم شدن یا سفت شدن سینه
 • کاهش اندازه سینه
 • تغییر فرم و ظاهر سینه
 • ایجاد توده یا موج

روش تشخیص پارگی پروتز

 • تصویربرداری ام آر آی
 • سونوگرافی

درمان پارگی پروتز سینه

 • جایگزین کردن پروتز جدید
 • برداشتن پروتز

آیا پارگی پروتز سینه نیازمند اقدامات اورژانسی است؟

خیر، اما به دلیل به هم ریختن فرم سینه‌ها باید پارگی پروتز سینه پیگیری شود.

آیا احتمال پارگی پروتز سینه زیاد است؟

خیر، احتمال پارگی پروتز سینه بسیار نادر است.

امروزه جراحی پروتز سینه به یکی از محبوب‌ترین عمل‌های زیبایی بانوان تبدیل شده است. قرار دادن پروتز در سینه، باعث رفع افتادگی، خوش‌فرم شدن و بزرگ‌تر شدن سینه می‌شود. پارگی پروتز سینه ، بزرگ‌ترین ترسی است که بیماران در جلسات مشاوره با پزشک مطرح می‌کنند. طی سال‌های گذشته پروتزها مقاوم‌تر ساخته می‌شوند و تکنیک‌های جراحی پیشرفت کرده است. اگرچه پروتزها مقاوم هستند، اما پارگی آنها به دلایلی مثل برخورد ضربه، خطای جراحی یا فرسوده شدن محتمل است. احتمال پاره شدن برای هر دو نوع پروتز سالین (حاوی آب نمک) و سیلیکون وجود دارد و هرکدام پیامد‌های متفاوتی را به دنبال دارند. پارگی پروتز سینه یکی از مهم‌ترین عوارض جراحی زیبایی سینه‌ می‌باشد که قابل پیشگیری است. در صورت احساس علائم پارگی، باید هرچه سریع‌تر برای درمان به یک پزشک ماهر و متخصص مراجعه کنید. یک پزشک باتجربه با روش‌های درمانی آشنایی دارد و در پیشگیری از عوارض احتمالی به شما کمک خواهد کرد.

آنچه می خوانید

آیا امکان پاره شدن پروتز سینه وجود دارد؟| دکتر کامبیز ایزدپناه در این مورد توضیح میدهد :

چرا پارگی پروتز سینه اتفاق می‌افتد؟

پارگی و نشت محتویات پروتز سینه یکی از عوارض عمل جراحی پروتز سینه به حساب می‌آید. پارگی پروتز سینه یا به شکل خاموش و بی‌صدا و یا با علائمی مثل تغییر شکل سینه‌، سفت شدن، نرم شدن و احساس درد همراه است. پروتز سینه یک جسم خارجی است که در بدن قرار داده می‌شود تا فرم برجسته و زیباتری ایجاد کند، اما گاهی پارگی اتفاق می‌افتد. با اختراع روش‌های نوین امروزی و استفاده از متریال‌ بهبودیافته در پروتزهای سینه، احتمال این عارضه کمتر است، اما باز هم ممکن است به هر دلیلی پروتز پاره شود.

مهم‌ترین عامل پارگی و آسیب دیدن پروتز، وارد شدن ضربه‌ی محکم به ناحیه‌ی سینه است. پروتزهای سینه مقاوم هستند؛ اما گاهی با حوادثی مانند تصادف، برخورد با اجسام سخت و یا هر اتفاق دیگری پارگی پروتز پیش می‌آید. بیشتر حوادثی که باعث دردهای عمیق در سینه می‌شود، قدرت کافی برای پارگی جداره‌ی پروتز سینه را دارد. علاوه بر بروز حادثه، فرسوده شدن پروتز در طی زمان نیز گاهی باعث پارگی می‌شود. زیرا پروتز فرسوده فرم و ساختار مستحکم اولیه را ندارد و مستعد پارگی است. با تمام این تعاریف، در صورتی که پروتز در بدن خود دارید، باید از خود مراقبت کنید و نسبت به علائم پارگی حساسیت به خرج دهید. 

پارگی پروتز سینه

علل پارگی پروتز سینه چیست؟

پارگی پروتز سینه یکی از خطرات جراحی سینه به حساب می‌آید. این عارضه در هر زمانی ممکن است رخ بدهد. ممکن است چند هفته پس از جراحی یا حتی ده سال بعد از آن پیش بیاید. احتمالاً این سؤال برایتان پیش آمده که چه عواملی باعث پارگی پروتز سینه می‌شود؟ عوامل متعددی می‌تواند خطر پارگی پروتز سینه را افزایش دهد. رایج‌ترین این عوامل عبارتند از:

آسیب ناشی از ابزار جراحی

مهم‌ترین و متداول‌ترین دلیل پاره شدن پروتز سینه، آسیب رسیدن به پروتز حین عمل است. برای پیشگیری از این اتفاق، باید جراح پلاستیک باسابقه را برای انجام جراحی بزرگ کردن سینه برگزینید تا در طول عمل به پروتز آسیب وارد نشود. جراحان پلاستیک که حق جراحی در بیمارستان‌های معتبر دارند، موظف‌اند که از فرآیند‌های بیمارستانی و دستور‌العمل‌های خاصی پیروی کنند. در طی این فرآیند‌ها، سالم و یکپارچه بودن پروتزهای سینه، پیش از جایگذاری در بدن و در طول عمل بررسی و تأیید می‌شود.

انقباض کپسولی

یکی دیگر از عوامل پاره شدن پروتز سینه، عارضه‌ی انقباض کپسولی است. زمانی که بافت‌های زخمی شده در هنگام جایگذاری پروتز سینه، سفت و سخت شوند، عارضه‌ای به نام انقباض کپسولی اتفاق می‌افتد. ممکن است این اتفاق در یک یا هر دو سینه پیش بیاید. این بافت زخم سفت شده، به پروتز فشار وارد می‌کند و سبب تغییر شکل پروتز و سینه‌ها می‌شود. در صورتی که انقباض کپسولی شدید باشد، بر اثر فشار زیاد پروتز سینه پاره خواهد شد.

فشار در طول ماموگرافی یا نمونه‌برداری از سینه

فشار وارد شده حین ماموگرافی و معاینات دوره‌ای پستان نظیر نمونه‌برداری یکی از دلایل نادر پارگی پروتز است. در حالت کلی هر عاملی که باعث فشار اضافی روی پروتز سینه شود؛ می‌تواند باعث پارگی پروتز شود. البته این اتفاق نادر است، زیرا بیشتر متخصصان تجربه‌ی معاینه‌ی سینه‌ی دارای پروتز را دارند. توصیه می‌کنیم قبل از انجام اسکن یا معاینه، وجود پروتز در سینه‌ی خود را به متخصص اطلاع دهید.

فرسودگی پروتز سینه پس از چند سال

فرسوده شدن پروتز در طی زمان، می‌تواند علت پارگی پروتز باشد. با گذشت زمان چین‌هایی روی پروتز به وجود می‌آید و سایش این چین‌ها به یکدیگر سبب پارگی پروتز می‌شود. علاوه بر این، پس از چندین سال پروتز سینه یکپارچگی بافت خود را از دست می‌دهد و احتمال دارد موقعیت آن هم تغییر کند؛ در نتیجه احتمال پارگی پروتز بیشتر می‌شود.

وارد شدن ضربه یا فشار محکم

یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین عوامل پاره شدن پروتز سینه، وارد شدن ضربه و فشار محکم به این ناحیه است. هر اتفاقی که منجر به ضربه‌ی محکم به سینه شود می‌تواند عامل پارگی پروتز باشد. اگرچه پروتزهای سینه قادر به تحمل فشار زیادی هستند؛ اما با این حال اگر ضربه یا فشار وارده بیش از حد باشد احتمال پارگی پروتز سینه وجود دارد. در بسیاری از مواقع پارگی پروتز در حین حوادثی مثل تصادف یا ضربه‌ی ناگهانی باعث پارگی یک یا هر دوی پروتز سینه‌ها می‌شود.

علل پارگی پروتز سینه

انواع پارگی پروتز سینه

امروزه از دو نوع پروتز سالین و سیلیکونی استفاده می‌شود که روش‌های درمانی برای پارگی هر کدام متفاوت است:

پارگی پروتز نوع سالین

تشخیص پاره شدن پروتزهای سالین ساده‌تر است، زیرا به محض پارگی، محلول نمک تخلیه می‌شود و تغییرات قابل توجهی در ظاهر سینه به وجود می‌آید. سینه کوچک شده و خالی به نظر می‌رسد و حتی ممکن است به علت کاهش حجم چروک هم بشود. در بعضی بانوان نشانه‌هایی مانند درد، تغییر در حس نوک سینه یا حساسیت پوستی یا حتی علائم انقباض کپسولی هم دیده می‌شود. محلول نمکی موجود در پروتزهای سالین، طبیعی و استریل است و توسط بدن جذب می‌شود و خطری برای سلامتی بیمار ندارد. اما به این معنی نیست که بیمار به اقدامات پزشکی سریع نیازی ندارد. جراحان پلاستیک به افرادی دچار پارگی پروتز سینه شده‌اند، توصیه می‌کنند که سریعاً برای تشخیص و درمان مراجعه کنند. معمولاً پس از تشخیص پارگی، پروتز آسیب‌ دیده را خارج و جایگزین می‌کنند. اگر عمل تعویض کمی بعد از پاره شدن پروتز انجام شود، احتمال تشکیل بافت زخم در اطراف پروتز آسیب دیده کاهش پیدا می‌کند.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

پارگی پروتز نوع سیلیکون

تشخیص پارگی پروتز‌های سیلیکونی نسبت به نوع سالین دشوار‌تر است، زیرا مواد سیلیکونی به آرامی نشت می‌کند. سیلیکون در بافت سینه نفوذ کرده و در بدن باقی می‌ماند، حتی ممکن است به غدد لنفاوی هم سرایت کند. بعضی بانوان نشانه‌هایی مانند درد و حساسیت در سینه یا تغییر شکل سینه را تجربه می‌کنند؛ اما برای تشخیص نهایی باید ام ‌آر ‌آی گرفته شود. در صورتی که بیمار علائمی نداشته باشد، تشخیص پارگی پروتز سیلیکونی برای جراح دشوارتر است. به همین سبب اکثر جراحان پلاستیک به بانوانی که پروتز سیلیکونی دارند، توصیه می‌کنند سه سال بعد از کاشت پروتز و بعد از آن هر دو سال یک بار، ام‌ آر ‌آی بگیرند.
در صورتی که بیمار دچار پارگی خاموش پروتز سینه باشد و درد و ناراحتی نداشته باشد، پزشک می‌تواند بلافاصله پروتز را جایگزین کند. بعضی از بانوان ترجیح می‌دهند هر دو پروتز را خارج کنند بدون اینکه آن‌ها را جایگزین کنند. اما اکثریت افراد جراحی برداشتن پروتز سینه را همراه با عمل بالا بردن سینه یا جراحی ماستوپکسی انجام می‌دهند تا ظاهر زیبا‌تری پیدا کنند.

کدام افراد مستعد پارگی پروتز سینه هستند؟

جراحی پروتز سینه یاتزریق چربی به سینه  برای هر بانویی که از سلامت جسمی برخوردار است و به دنبال خوش‌فرم شدن و زیباتر شدن سینه می‌باشد، گزینه‌ی مناسبی است. افرادی که جراحی پروتز سینه انجام می‌دهند باید مراقب سلامت این عناصر خارجی در بدن خود باشد. اما آنها که به هر دلیلی از میزان تحرک بدنی بسیار بالایی برخوردار هستند، بیش از دیگران مستعد پارگی پروتز سینه هستند.

خطر ترکیدن پروتز سینه، امر همیشگی و ثابتی نیست. پروتزها و ایمپلنت‌های امروزی و تکنیک‌های نوین جراحی، عمل پروتز سینه را به یکی از عمل‌های زیبایی کم‌خطر تبدیل کرده است. به طور کلی بانوانی که تحرک فیزیکی بسیار زیادی دارند و یا ورزش‌هایی انجام می‌دهند که احتمال وارد شدن ضربه به سینه‌ها در آن بسیار زیاد است بیش از سایرین در معرض خطر پارگی پروتز سینه هستند. امکان ترکیدن پروتز سینه برای ورزشکاران حرفه‌ای مثل دوندگان، مربیان ورزش‌هایی مانند زومبا و اروبیک، دوچرخه‌سواران و اسب‌سواران بیشتر از دیگران است. بنابر این برای انجام ورزش بعد از جراحی پروتز سینه باید با پزشک خود مشورت کنید.

انواع پارگی پروتز سینه

علائم پارگی پروتز سینه چیست؟

مهم‌ترین عاملی که ممکن است باعث پاره شدن پروتز شود، برخورد ضربه‌ی شدید و ناگهانی به سینه است. البته پروتزها مقاوم ساخته می‌شوند و با هر ضربه‌ی معمولی نمی‌ترکند. پس لازم نیست بابت هر برخورد معمولی نگران پاره شدن پروتز باشیم. در صورتی که برخورد آنچنان شدید باشد که موجب دردهای عمیق در قفسه‌ی سینه شود، آنگاه باید نگران پارگی پروتز باشیم. انجام یک چکاپ ساده و بررسی علائم پارگی پروتز سینه در تشخیص سالم بودن پروتز مؤثر است. رایج‌ترین نشانه‌های پارگی پروتز سینه عبارتند از:

کاهش اندازه سینه

زمانی که پروتز نوع سالین پاره شود، بیمار خیلی زود متوجه آن خواهد شد. بعد از پارگی نمک از پوسته‌ی خارجی الاستومر سیلیکونی پروتز به بیرون نشت می‌کند. محلول نمکی موجود در پروتز سالین توسط بدن جذب می‌شود و خطری برای سلامتی ندارد .معمولاً محتویات پروتزهای نوع سالین بعد از پارگی خیلی زود و در عرض چند روز تخلیه می‌شود و سینه دچار کاهش سایز قابل توجهی می‌شود.

تغییر ظاهر سینه

معمولاً بعد از پارگی پروتز سیلیکونی، اندازه‌ی سینه تغییر نمی‌کند؛ زیرا ماده‌ای که داخل پروتز سیلیکونی جای دارد نوعی ژل سفت و ضخیم است. ممکن است بعضی بیماران متوجه تغییرات جزئی در ظاهر سینه‌ی خود شوند اما بسیاری دیگر متوجه این تغییر نمی‌شوند. به همین علت به پارگی پروتز‌های سیلیکونی، پارگی خاموش گفته می‌شود. ممکن است بعد از مدتی سیلیکونی که از پروتز نشت کرده، پاسخ التهابی در بدن ایجاد کند و بافت زخم اطراف پروتز ایجاد شود، این عارضه باعث سفت شدن سینه می‌شود.

درد و حساسیت سینه

فارغ از اینکه چه نوع پروتزی در سینه دارید، پارگی آن ممکن است سبب ایجاد حساسیت و درد در سینه شود. اگر پروتز پاره شده از نوع سالین باشد، درد ایجاد شده در نتیجه‌ی تغییر شکل سینه و افتادگی سینه خواهد‌ بود. پزشکان به این دسته از بیماران توصیه می‌کنند که برای کنترل درد دارو‌هایی مانند آسپرین یا ایبوپروفن مصرف نکنند؛ زیرا این دارو‌ها خون را رقیق می‌کند و پروسه‌ی تعویض پروتز را دو تا سه هفته به تأخیر می‌اندازد.

ایجاد توده یا موج در سینه

پاره شدن پروتزهای نوع سالین ممکن است موجب ایجاد توده یا امواج در سطح سینه شود. در واقع این موج‌ها قسمت‌هایی از پروتز است که ورم می‌کند و روی هم چین می‌خورد. در بانوانی که دچار پارگی پروتز سیلیکونی می‌شوند، توده‌ها در داخل، اطراف سینه و در زیر بغل هم دیده می‌‌شوند. اما پارگی پروتز سیلیکونی و نشت سیلیکون به تدریج صورت می‌گیرد، به همین دلیل توده‌ها به مرور زمان ظاهر خواهند شد.

سایر علائم پارگی پروتز سینه عبارتند از:

 • عفونت ها
 • خون ریزی بیش از حد
 • آسیب عصبی
 • آسیب عروق خونی
 • ترومبوز سیاهرگی عمقی
 • تحریک و تورم در بافت سینه
 • احساس سوزن سوزن شدن، سوزش، بی‌حسی یا سفتی سینه
 • ایجاد عارضه‌هایی مانند اسکار اضافی در بافت سینه

در صورتی که پس از جراحی و کاشت پروتز سینه با هر کدام از این علائم مواجه شدید، لازم است هرچه سریع‌تر این مشکل را با پزشک خود در میان بگذارید.

علائم پارگی پروتز سینه

پارگی پروتز سینه چگونه تشخیص داده می‌شود؟

بعد از مراجعه‌ی بیمار و معاینه‌ی بالینی، پزشک با استفاده از روش‌های تصویربرداری، مانند ام آر آی یا سونوگرافی پارگی پروتز سینه را مشخص می‌کند. اگر بیمار بدون علائم و دچار پارگی خاموش پروتز سینه باشد، ام آر آی مطمئن‌ترین راه برای تشخیص پارگی پروتز است. اگر ام ‌آر ‌آی صرفاً برای تشخیص پارگی پروتز انجام شود، ممکن است نیازی به ام ‌آر ‌آی دارای کنتراست نباشد. از آنجا که احتمال خطا در نتیجه‌ی تست‌ها وجود دارد، در صورت مشکوک بودن به پارگی، ممکن است پزشک تست‌ دیگر یا تکرار عکسبرداری تجویز کند.

اگر پارگی از نوع داخل کپسولی باشد، محتویات پروتز توسط بافت فیبری تولید شده توسط سینه محصور می‌شوند، اما پارگی دیواره‌ی پروتز مشخص است. اگر پارگی پروتز کمتر باشد، به صورت خط موازی با کپسول پروتز دیده می‌شود که به آن علامت خط زیر کپسولی می‌گویند. زمانی که پارگی پروتز شدید باشد، مجموعه‌ای از خطوط مواج دیده می‌شود که به آن علامت زبانه‌ای یا لینگوئین می‌گویند. علامت سوراخ کلید، علامت طناب دار یا علامت قطره‌ی اشک که در دو طرف برآمدگی پروتز سیلیکونی ایجاد می‌شود هم نشانه‌ی پاره شدن پروتز سینه است. در پارگی‌های شدید خارج کپسولی، سیلیکون به صورت آزاد در بافت سینه و در خارج از کپسول دیده می‌شود، به طوری که حتی ممکن است سیلیکون‌ها به ناحیه‌ی زیر بغل هم سرایت کرده باشد.

پزشکان توصیه می‌کنند بانوانی که پروتز سینه انجام داده‌اند، به صورت دوره‌ای معاینه شوند تا در صورت تغییرات جدید در بافت سینه پزشک اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهد. 

روش‌های درمان پارگی پروتز سینه

بعد از احساس هرگونه علائم پارگی باید هرچه سریع‌تر فرآیند درمان را پیگیری کنید. در ابتدا باید اطلاع دقیقی از موقعیت پارگی و یا نحوه‌ی نشت ژل از داخل پروتز پیدا کنید. برای تشخیص دقیق و بررسی وضعیت پروتز پزشک تصویربرداری ام آر آی تجویز می‌کند. البته توصیه می‌شود که تصویربرداری ام آر آی برای تشخیص پارگی‌ خاموش پروتز به صورت دوره‌ای انجام ‌شود. در تصویر ام آر آی عمق پارگی و ابعاد جابه‌جایی مایع پروتز در فضای سینه مشخص خواهد شد. طی فرآیند درمان پزشک معالج باید تمام ژل‌های نشت پیدا کرده را از سینه خارج کند. بعد از بررسی‌های دقیق، مرحله‌ی بعد یعنی درمان بیمار آغاز خواهد شد.

برای درمان پارگی پروتز سینه دو روش وجود دارد:

جایگزینی پروتز سینه

جایگزین کردن پروتز سینه به بانوانی توصیه می‌شود که دچار علائم آزاردهنده‌ای شده‌اند. با اینکه پارگی پروتز سینه نیاز به درمان اورژانسی ندارد، اما معمولاً پزشکان توصیه می‌کنند که بیمار هرچه سریع‌تر برای درمان علائم و بازیابی شکل سینه‌ی خود اقدام کند. تعویض به موقع پروتز آسیب‌ دیده مهم است، زیرا با گذشت زمان اطراف پروتز سینه به انقباض دچار می‌شود. روش جراحی جایگزینی پروتز آسیب دیده، مشابه جراحی کاشت پروتز سینه است. این جراحی، یک عمل سرپایی است و با بی‌هوشی عمومی انجام می‌شود و حدود یک ساعت طول می‌کشد. در این جراحی ابتدا، پروتز پاره شده از بدن خارج می‌شود و سپس ناحیه‌ی سینه و فضای اطراف از محتویات نشت کرده‌ی پروتز پاکسازی می‌شود. در ادامه پروتز جدید از جای همان برش اصلی در محل مد نظر جایگذاری می‌شود.

برداشتن پروتز سینه

بعد از تشخیص پارگی پروتز، بیمار باید برای درمان به پزشک مراجعه کند و با مشورت او بهترین روش درمانی را انتخاب کند. برداشتن پروتز برای بانوانی که دچار پارگی پروتز سینه شده‌اند لازم است. در این جراحی پروتز آسیب دیده به همراه کپسول پروتز از سینه برداشته می‌شود. اگر بیمار دیگر مایل به کاشت پروتز جدید نباشد، پزشک لیفت پستان (ماستوپکسی) یا جراحی اصلاحی دیگری را به آنها توصیه می‌کند.

صبر کردن

در صورتی که بیمار هیچکدام از علائم پارگی پروتز را نداشته باشد، ممکن است پزشک توصیه کند که دست نگه‌ دارد و منتظر بماند. در این موقعیت بیمار باید به طور منظم از طریق سونوگرافی و سایر روش‌ها وضعیت سینه‌ی خود را ارزیابی کند. در این حالت اضطراری برای برداشتن پروتز سینه وجود ندارد و بیمار هر زمان که بخواهد می‌تواند برای جراحی خارج کردن پروتز آسیب دیده اقدام کند.

آیا پارگی پروتز سینه خطرناک است؟

پاره شدن پروتز سینه یک اتفاق نگران‌کننده و نیازمند اقدامات درمانی به صورت اورژانسی نیست؛ اما در درازمدت اثرات مخربی به جا می‌گذارد. در پی پارگی پروتز، فرم سینه‌ها به هم خواهد ریخت. در واقع باید گفت نگرانی اصلی، بعد از پاره شدن پروتز سینه است. در این حالت علائم پارگی پروتز نمایان می‌شود؛ زیرا فرم سینه به هم می‌خورد و بخش‌هایی از آن نرم‌تر یا سفت‌تر می‌شود. در بعضی بانوان احساس درد عمیق در ناحیه‌ی سینه نیز وجود دارد. زمانی که پروتز پاره می‌شود، محتویات داخلی آن به سمت محل اطراف سینه حرکت می‌کند. با خروج محتویات از داخل پروتز سینه، خطر جذب آن توسط بدن وجود دارد. زمانی که محتویات درون پروتز در فضای اطراف سینه رها می‌شود، آرام و پیوسته توسط بدن جذب می‌شود. در صورتی که علائم پارگی واضح و قابل تشخیص باشد، هرگونه کوتاهی در درمان غیرقابل توجیه است.

اما نگرانی بیشتر برای کسانی است که دچار پارگی‌ بی‌صدا شده‌اند. در این حالت، سوراخ کوچک و یا پارگی خفیف بدون علائم در پروتز به وجود می‌آید و بیمار متوجه ماجرا نمی‌شود. با جذب ژل نشت پیداکرده از داخل پروتز، بیمار مستعد ایجاد بیماری‌های خطرناک است. ممکن است ژل‌های جذب شده به سایر اعضای‌ بدن مثل غدد لنفاوی و ریه‌ها سرایت کند و عوارض جبران‌ناپذیری به بار بیاورد. پزشکان توصیه می‌کنند در صورتی که از پروتز سینه استفاده می‌کنید، حضور سالم آنها در بدن جدی بگیرید و نسبت به هرگونه علائم پارگی حساس باشید.

هزینه پارگی پروتز سینه

چطور از پاره شدن پروتز سینه پیشگیری کنیم؟

بسیاری از علائم پاره شدن پروتز سینه شناخته شده است و به آسانی می‌توانید آنها را تشخیص داده و برای درمان اقدام کنید. اما گاهی با پارگی پروتز سینه خاموش مواجه هستید  احتمال اینکه فرصت درمان سریع را از دست بدهید زیاد است. به همین منظور پزشکان جهت پیشگیری غربالگری را به شما توصیه می‌کنند. بانوانی که جراحی پروتز سینه انجام داده‌اند باید هر دو سال یکبار به صورت منظم غربالگری انجام دهند. غربالگری شامل تصویربرداری ام آر آی است تا از طریق آن سالم بودن پروتز یا پارگی‌های عمیق یا خفیف تشخیص داده شود. بهتر است نظر پزشک معالج را در این باره جویا شوید و لزوم انجام به موقع غربالگری را مطرح کنید. علاوه بر این، هر زمانی که احساس پارگی پروتز داشتید، باید برای معاینه به پزشک معالج یا هر دکتر متخصص دیگری مراجعه کنید.

بسیاری از بیماران بعد از انجام جراحی پروتز سینه دچار نگرانی و حساسیت‌های بی‌مورد می‌شوند. این بانوان ناخودآگاه همواره خود را در خطر علائم و نشانه‌های پاره شدن پروتز می‌بینند. در این حالت، معاینه‌ی دقیق توسط پزشک جراح در کاهش نگرانی‌ها مؤثر است. اما در صورتی که این نگرانی‌ها دلیل جدی داشته باشد و ضربه‌ای به سینه وارد شده باشد، ممکن است نوع پارگی پنهان یا عمیق وجود داشته باشد و باید سریعاً پروسه‌ی درمان پارگی پروتز سینه انجام شود. انجام جراحی برای رفع پارگی پروتز سینه، از نوع جراحی‌های ترمیمی است؛ اگر پارگی به موقع تشخیص داده شود، مسیر درمانی ساده و بدون چالش خواهد بود.

سخن آخر

امروزه عمل پروتز سینه یکی از روش‌های محبوب و رایج برای زیبایی فرم پستان‌ها شناخته می‌شود. با پیشرفت علم، بهبود پروتزها و روش‌های نوین جراحی احتمال پارگی پروتز سینه تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است. پارگی پروتزها نگران‌کننده نیست و در صورت تشخیص به موقع توسط پزشک حل می‌شود. انجام مراقبت های بعد از عمل پروتز سینه و معاینات منظم نیز بر کاهش احتمال پارگی مؤثر است.

 • پاسخ به سوالات پرتکرار

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سؤالات متداول

خیر، در صورتی که پروتز مشکلی از قبل نداشته باشد، با انجام ماموگرافی آسیبی به پروتز وارد نمی‌شود. توصیه می‌کنیم قبل از انجام ماموگرافی اینکه پروتز سینه دارید را با پزشک در میان بگذارید.

 

خیر، برخی از عموم مردم تصور می‌کنند که افراد بعد از قرار دادن پروتز سینه نباید سوار هواپیما شوند، در حالی که این گزاره تنها یک شایعه است. بانوانی که پروتز سینه انجام می‌دهند، بعد از دو روز می‌توانند سوار هواپیما شوند و نگرانی بابت ترکیدن پروتز سینه وجود ندارد.

 

خیر، پارگی پروتز سینه یک عارضه‌ی اورژانسی نیست. اما انجام یک جراحی جایگزین در زمان نزدیک برای جلوگیری از افتادگی سینه‌، تشکیل بافت زخم یا انقباض کپسولی ضروری است.

امروزه با بهبود کیفیت پروتزها و تکنیک‌های جراحی، احتمال ترکیدن پروتز سینه به حداقل رسیده است. پروتز بعد از چند روز جذب بدن می‌شود و به مرور زمان به عنوان عضوی از بدن شناسایی می‌شود. پروتز سینه با یک ضربه‌ی معمولی آسیب نمی بیند؛ بلکه اتفاقاتی مانند تصادفات رانندگی یا برخورد ضربه‌ی سخت به سینه، مستعد پارگی پروتز سینه است. اگر ضربه باعث ایجاد درد عمیق در قفسه‌ی سینه شده باشد، باید نگران پارگی پروتز سینه باشیم.

زمان تعویض پروتز سینه به نوع و جنس آن بستگی دارد. اما خطر پارگی پروتز بعد از ده سال بیشتر می‌شود. علاوه بر خطر پارگی، پروتز فرسوده شده دیگر نمی‌تواند فرم و ساختار مستحکم خود را حفظ کند. توصیه می‌کنیم بعد از ده سال معاینه شوید تا در صورت فرسودگی پروتز و تشخیص پزشک آن را تعویض کنید. همچنین توصیه می‌شود هر دو سال یک بار برای بررسی سالم بودن پروتزها ام آر آی بگیرید.

 

همان طور که می‌دانید پروتزها انواع مختلفی دارند. اگر پروتز نوع سالین بترکد، باید پوسته‌ی خالی آن از بدن خارج شود. پروتز سیلیکونی نیز که دچار پارگی داخل کپسولی یا خارج کپسولی شده باید از بدن خارج شود؛ چون احتمال تعامل سیلیکون با بافت‌های اطراف یا انتشار سیلیکون به غدد لنفاوی وجود دارد.

 

معمولاً مواد داخل پروتزی که پاره شده به بیرون نشت می‌کند. پروتز‌های نوع سالین احتمال دارد کامل تخلیه شوند. ممکن است انقباض کپسولی رخ دهد، این عارضه شامل انقباض بافت زخمی می‌شود که بدن به طور طبیعی در اطراف وسیله‌ی پزشکی ایجاد می‌کند. این اتفاق باعث سفت شدن و تغییر شکل سینه می‌شود و گاه عوارض دردناکی به همراه دارد.

سیلیکون موجود در پروتز حاوی مواد سرطان‌زا و سمی است که ممکن است به بدن آسیب بزند. پاره شدن پروتز سینه می‌تواند باعث ایجاد بیماری‌های مرتبط با بافت پیوندی، التهاب و بروز دیگر علائم پارگی پروتز شود. علائم مختلفی مثل مشکلات سینوسی، آلرژی و سرگیجه ممکن است مربوط به نشت سیلیکون در بدن باشد.

پروتز سینه سالین از آب نمک پر شده و در صورت پارگی مواد آن توسط بدن جذب شده و از طریق ادرار دفع می‌شود. اگر سوراخ ایجاد شده بزرگ باشد، تخلیه کامل آن یک یا دو روز طول می‌کشد و اگر سوراخ کوچک باشد و مقدار کمی نشتی داشته باشد، تخلیه‌ی کامل آن چند هفته تا چند ماه طول خواهد کشید.

 

اگر پارگی پروتز بدون فروپاشی کپسول باشد، در ام آر آی ظاهری مانند خطوط مغناطیسی یا نشت ژل را نشان می‌دهد. معمولاً چین‌های شعاعی یا تاخوردگی‌های معمولی پوسته‌ی پروتز که تا حاشیه‌ی پروتز گسترش پیدا کرده مشخص می‌شود.

گر پارگی پروتز بدون فروپاشی کپسول باشد، در ام آر آی ظاهری مانند خطوط مغناطیسی یا نشت ژل را نشان می‌دهد. معمولاً چین‌های شعاعی یا تاخوردگی‌های معمولی پوسته‌ی پروتز که تا حاشیه‌ی پروتز گسترش پیدا کرده مشخص می‌شود.

احساس درد بعد از برداشتن پروتز سینه کم و قابل کنترل است؛ زیرا این جراحی به اندازه‌ی جراحی کاشت پروتز سینه تهاجمی نیست .معمولاً افراد می‌توانند بلافاصله پس از این جراحی به فعالیت‌های روزمره‌ی خود بازگردند.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد