استراحت بعد از ماموپلاستی

موارد استفاده از عمل

سینه

مزایای عمل

 • تقارن سینه ها
 • افزایش اعتماد به نفس
 • کاهش سینه
 • خوش فرم شدن سینه ها

عوارض احتمالی عمل

 • عفونت
 • کبودی که موقتی است
 • جای زخم
 • مشکل یا ناتوانی در شیردهی
 • تفاوت در اندازه، شکل و ظاهر سینه های چپ و راست
 • از نتایج راضی نبودن
 • به ندرت، از دست دادن نوک پستان و پوست اطراف نوک پستان یا احساس در آنها

مدت زمان استراحت بعد از ماموپلاستی چقدر است؟

2 الی 3 هفته

در هفته اول بعد از ماموپلاستی می توان به فعالیت های روزانه برگشت؟

توصیه می شود در هفته اول تمرکز را بر روی استراحت بگذارید و فعالیت خود را به پیاده روی کوتاه مدت در خانه محدود کنید.

چه زمانی می توان بعد از ماموپلاستی به سرکار بازگشت؟

چنانچه کار فرد پرفشار و سنگین نباشد در هفته دوم می توان به سرکار بازگشت.

چرا استراحت بعد از ماموپلاستی بسیار مهم است؟

گرفتن بهترین نتیجه ممکن از عمل و تسریع فرایند بهبود

سن مناسب یا توصیه شده

18 به بعد

بیهوشی دارد یا خیر؟

بله معمولا بیهوشی عمومی مورد نیاز است.

بعد از عمل بستری نیاز دارد؟

معمولا خیر

مدت زمان عمل

4 ساعت

احتمال موفقیت

زیاد

مدت دوران نقاهت

یک الی دو هفته

اگر قصد انجام ماموپلاستی را دارید، با جراح پلاستیک دارای بود تخصصی خود در مورد جزئیات خاص بهبودی و استراحت بعد از ماموپلاستی صحبت کنید. برخی از جراحان ممکن است از درن استفاده کنند، برخی دیگر ممکن است نه. برخی از جراحان ممکن است از بخیه هایی استفاده کنند که باید برداشته شوند و برخی دیگر ممکن است نه. برخی از جراحان ممکن است از نوار یا چسب استفاده کنند، برخی دیگر از پماد روی برش ها استفاده می کنند.

این جزئیات از جراح به جراح دیگر متفاوت است و هیچ یک از تکنیک های استفاده شده بهتر از بقیه نیست. هدف این بخش صحبت کلی در مورد بهبودی و استراحت بعد از ماموپلاستی است. جزئیات مراقبت شما توسط جراح پلاستیک شما ارائه می شود.

آنچه می خوانید

در طول ماموپلاستی مورد نظر چه اتفاقی می افتد؟

در روز عمل، جراح شما روی سینه ‌های شما علامت‌هایی می‌کشد و ممکن است از آن ها عکس بگیرد. متخصص بیهوشی شما را بیهوش خواهد کرد.

در طول عمل، ابتدا تومور و بافت اطراف آن برداشته می شود. سپس، سینه تغییر شکل داده و نوک پستان تغییر موقعیت می دهد. گستردگی کامل جراحی به تکنیک مورد استفاده بستگی دارد، اما معمولاً سه روش مجزا برای انجام این عمل وجود دارد:

 • Round block mammoplasty (دونات)

قسمت کوچکی از پوست به شکل دونات از ناحیه آرئول – ناحیه تیره پوست اطراف نوک پستان شما گرفته می شود. اگر سرطان در قسمت داخلی یا بالای سینه وجود داشته باشد، جراح شما از این روش استفاده خواهد کرد. پس از برداشتن بافت سرطانی، آرئول با استفاده از بخیه های قابل جذب بخیه می شود. این روش زخمی به شکل دونات در اطراف نوک پستان باقی می گذارد.

 • Vertical scar mammoplasty (lollipop)

این بار، جراح شما یک برش عمودی در قسمت مرکزی پایین سینه نیز ایجاد می‌کند. این کار برای از بین بردن سرطان موجود در نیمه پایینی سینه انجام می شود. پس از برداشتن بافت، پوست بخیه می شود و نوک پستان بالاتر از قبل قرار می گیرد. این روش یک اسکار در اطراف نوک سینه و زیر سینه به شکل آبنبات چوبی باقی می گذارد.

 • Wise pattern mammoplasty (anchor)

همان برش های قبلی ایجاد می شود، اما یک برش اضافی در امتداد سینه ایجاد می شود. جراح شما می‌تواند از این تکنیک برای حذف سرطان از هر جای سینه استفاده کند.

استراحت بعد از ماموپلاستی

مراحل بهبودی بعد از ماموپلاستی

بهبودی پس از هر جراحی دو مرحله دارد، مرحله اولیه و مرحله ثانویه. بهبودی کوتاه مدت از کوچک کردن سینه معمولاً حدود سه هفته طول می کشد. بهبودی طولانی مدت 3-6 ماه طول می کشد، گاهی اوقات طولانی تر. هر مرحله منحصر به فرد است، اما برخی از مسائل ممکن است در هر زمان پیش بیاید، مهم نیست که چقدر از جراحی شما گذشته است.

مرحله اولیه بهبودی بعد از ماموپلاستی

بیایید با مرحله اولیه شروع کنیم. بلافاصله پس از جراحی، از خواب بیدار می شوید و پانسمان هایی روی سینه شما وجود دارد. اغلب اوقات چیزی مانند چسب روی بخیه ها را می پوشاند. برای حمایت از سینه‌ ها و ایجاد فشار کمی، مقداری گاز و یک سوتین وجود خواهد داشت. جراح به شما می گوید که با این پانسمان ها چه کار کنید، مثلاً چه زمانی آن ها را عوض کنید و چه زمانی می توانید دوش بگیرید. به طور کلی هفته اول پس از جراحی، درد متوسطی در سینه ها و اطراف سینه خواهید داشت. برخی افراد عمدتاً احساس درد می کنند. این درد باید به راحتی با داروهایی که پزشک تجویز کرده کنترل شود و هر روز کمی بهتر شود.

معمولاً، خروج ترشحات مانند خون یا مایع شفاف از خطوط برش وجود دارد. این ترشحات در چند روز اول کاهش می یابد. هنگام خواب یا هر جایی که می‌نشینید یا به آن تکیه می‌ دهید، ترشحات ممکن است به بیرون از پانسمان‌ ها روی ملحفه‌ ها نشت کند

یک هفته پیاده روی کوتاه داشته باشید، آهسته حرکت کنید، مراقب خود باشید، غذاهای سالم بخورید و آب فراوان بنوشید. سعی نکنید ورزش کنید، رژیم بگیرید یا کاری بیشتر از استراحت و ریکاوری انجام دهید.  استراحت بعد از ماموپلاستی، اهمیت زیادی دارد. شما باید حداقل 2-3 هفته به پشت بخوابید. اگر به شکم می‌خوابید یا به پهلو می‌خوابید، این می‌تواند سخت ‌ترین بخش بهبودی شما باشد.

طی مدت حدود سه هفته متوجه خواهید شد که تقریباً تمام کبودی ها از بین رفته اند و بسیاری از ورم ها فروکش کرده است. برش‌های شما ممکن است صورتی یا قهوه ‌ای به نظر برسند و ممکن است همچنان در لمس حساس و محکم باشند. با تأیید پزشک، می توانید فعالیت های بیشتری را در این مرحله شروع کنید. پزشک شما ممکن است به شما اجازه دهد قبل از این فعالیت ‌های خود را افزایش دهید، اما هنگام برنامه ‌ریزی برای بهبودی، برنامه‌ ریزی کنید که سه هفته به خود استراحت دهید. استراحت بعد از ماموپلاستی باعث می شود که سریع تر به نتیجه دلخواه خود برسید.

حدود یک ماه پس از جراحی، می‌توانید نسبت به سایز سینه جدید خود اطمینان کامل داشته باشید و می‌توانید خود را برای سوتین ‌های جدید اندازه پوشیدن سوتین های جدید آماده کنید. می ‌توانید در این زمان سوتین جدید بخرید. در مورد سوتین های زیر سیمی با جراح خود صحبت کنید. بسته به برش ها و بهبودی خاص شما، ممکن است لازم باشد برای خرید مدل های سوتین زیر سیم صبر کنید.

مرحله ثانویه بهبودی بعد از ماموپلاستی

در مرحله بعدی بهبودی، می توانید شروع به بازگشت به حالت عادی کنید. با شروع مجدد فعالیت ها، به خود زمان بدهید تا استقامت خود را افزایش دهید. با پیاده روی شروع کنید زیرا فعالیت هایی که شامل دویدن یا پریدن می شوند ممکن است روی سینه جدید شما بسیار ناراحت کننده باشند. به بدن خود گوش دهید و به آرامی پیش بروید. همچنین، هنگام تمرین برای اولین بار، حتما از یک سوتین حمایتی استفاده کنید. فعالیت جنسی معمولاً سه هفته پس از جراحی از سر گرفته می شود.

اکثر خانم ها می گویند که 3 تا 4 ماه طول می کشد تا تمام تورم از بین برود و ممکن است برخی نقاط سفت یا برآمدگی وجود داشته باشد که می توانید احساس کنید. معمولاً این یک بخش طبیعی از درمان است. در حالی که تورم ممکن است پس از چند ماه اول از بین برود، اسکارهای ناشی از جراحی تقریباً یک سال طول می کشد تا محو و کاملاً نرم شوند. با جراح خود در مورد هرگونه سیستم درمان اسکار که ممکن است توصیه کند صحبت کنید و طبق دستورالعمل از آن ها استفاده کنید.

برای بسیاری از افراد، زمان بهبودی در مقایسه با سایر انواع جراحی کوتاه است. با این حال، برنامه ریزی زمان لازم برای بهبودی بسیار مهم است. اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل های توصیه شده توسط جراح خود را دنبال کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را بدست آورید!

 

دوره نقاهت ماموپلاستی

مدت زمان استراحت بعد از ماموپلاستی چقدر است؟

اکثر زنان حدود دو تا سه هفته پس از کوچک کردن سینه می توانند فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند. فعالیت های عادی معمولاً شامل کارهای خانه، برخی از انواع ورزش ها و بازگشت به سر کار است. برخی از زنان، مانند کسانی که در مشاغل اداری کار می کنند، ممکن است حدود یک هفته پس از درمان بتوانند به سر کار بازگردند. هر فرد یک جدول زمانی بهبودی منحصر به فرد خواهد داشت، اما برخی از نکات کلی رایج که می توانید انتظار داشته باشید عبارتند از:

 • روز اول بعد از ماموپلاستی

عمل جراحی شما تحت بیهوشی عمومی انجام می شود که باعث می شود در طول درمان هیچ دردی را حس نکنید. پس از اتمام جراحی، ممکن است یک تا دو روز قبل از رفتن به خانه در بیمارستان بستری بمانید. شما باید برای اولین هفته پس از عمل، برای رفت و آمد به بیمارستان و نیروی کمکی در خانه برنامه ریزی کنید. ما چندین دستورالعمل بعد از عمل به شما می دهیم که باید رعایت کنید، مانند:

 • مراقبت از برش ها
 • استراحت بعد از ماموپلاستی
 • محدودیت حرکت و فعالیت
 • تهیه داروها و نسخه ها
 • توجه به مدت زمان پوشیدن سوتین مخصوص

دستورالعمل‌ های شما ممکن است شامل نکاتی در مورد بهترین روش خوابیدن، مانند به پشت خوابیدن و حرکاتی باشد که باید از آن ها اجتناب کنید، مانند بلند کردن بازوها یا هر جسم سنگین. ممکن است به شما دستور داده شود که حداقل به مدت 24 ساعت از خیس شدن برش ها یا پانسمان ها خودداری کنید و از آب داغ اجتناب کنید. در دوران نقاهت باید از مصرف الکل و سیگار خودداری کنید.

هفته اول استراحت بعد از ماموپلاستی

پس از جراحی باید در اکثر روز و به مدت چهار تا شش هفته از سوتین مصخوص استفاده کنید. تنها زمانی که باید سوتین خود را در بیاورید برای دوش گرفتن است. پوشیدن مداوم سوتین کمکی باعث می شود که نتایج کوچک کردن سینه به شکل دلخواه شما ایجاد شود. در هفته اول بهبودی، شما تشویق می‌ شوید که حرکات سبکی مانند راه رفتن در خانه داشته باشید، اما در کل باید روی استراحت بعد از ماموپلاستی تمرکز کنید.

مهم است که در طول دوران نقاهت، غذای سالم بخورید و آب فراوان بنوشید، زیرا بدن شما برای بهبود سریع تر به این منابع نیاز دارد. شما باید تمام داروها را طبق دستور مصرف کنید و از فعالیت شدید خودداری کنید. اولین قرار ملاقات شما معمولاً یک هفته پس از عمل برای ارزیابی روند بهبودی شما برنامه ریزی می شود.


هفته دوم استراحت بعد از ماموپلاستی

در هفته دوم استراحت بعد از ماموپلاستی، برش‌ های شما ممکن است شروع به سفت شدن و خارش کنند. این امر را می توان با مرطوب نگه داشتن برش ها، مانند وازلین، مدیریت کرد. باید طبق دستور به بستن سوتین خود ادامه دهید، زیرا این کار به کانتورینگ صحیح بافت سینه در طول بهبودی کمک می کند. فعالیت شما نیز ممکن است محدود باشد و باید رژیم کم سدیم را با آب فراوان ادامه دهید. این بازه زمانی ممکن است هفته ای باشد که به سر کار باز می گردید.


ماه اول استراحت بعد از ماموپلاستی

حدود یک ماه پس از عمل، ممکن است پس از درمان احساس طبیعی همیشگی خود را داشته باشید. در این دوره، شما باید بتوانید بیشتر فعالیت های عادی خود از جمله کارهای خانه و ورزش های سبک را از سر بگیرید. لطفا از بلند کردن اجسام، ورزش شدید و هر گونه فعالیتی که به شما فشار زیادی وارد می کند خودداری کنید. باید در بیشتر روز به پوشیدن سوتین مخصوص خود ادامه دهید.

در طول این ماه، ممکن است متوجه مزایای بی نظیر حاصل از عمل خود شوید. ممکن است متوجه شوید که درد کمر، شانه و گردن کمتری دارید و لباس ‌ها را راحت ‌تر می پوشید. همچنین ممکن است قرار ملاقات دیگری با جراح داشته باشید.


ماه دوم استراحت بعد از ماموپلاستی

پس از حدود دو ماه، می‌ توانید بیشتر فعالیت ‌های دیگر خود، از جمله ورزش معمولی خود را از سر بگیرید. ورزش هایی مانند آهسته دویدن، یوگا و شنا ممکن است گزینه هایی مناسب برای شما در این دوران باشند به شرطی که تمام دستورالعمل های دیگر را دنبال کنید. اگرچه تا این زمان تقریبا کاملا بهبود پیدا کرده اید، اما باید تا پایان شش تا هشت ماهگی به بستن سوتین مخصوص خود ادامه دهید تا مطمئن شوید که سینه های شما به درستی جا افتاده و بهبود یافته است. پس از دو ماه، باید بتوانید سوتین های معمولی و سوتین های ورزشی را به دلخواه بپوشید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

چگونه می توانید برای جراحی و بهبودی خود آماده شوید

آماده شدن برای جراحی کوچک کردن سینه و بهبودی ضروری است زیرا داشتن یک دوره بهبودی صحیح، تضمین می کند که نتایج شما به اندازه دلخواه پیشرفت می کند. شما می توانید با پیروی از دستورالعمل های قبل از عمل، مانند قطع برخی از داروها و مکمل های رقیق کننده خون، پرهیز از الکل و محصولات تنباکو و ترتیب دادن دوره نقاهت، برای جراحی خود آماده شوید.

برخی از کارهایی که می‌توانید برای آماده شدن برای بهبودی خود انجام دهید عبارتند از: مرخصی گرفتن از محل کار، ترتیب دادن اینکه کسی در چند روز اول پس از جراحی در کنار شما باشد، خرید مواد غذایی و تهیه غذا و خرید سوتین‌های فشرده اضافی. باید مطمئن شوید که لباس راحت و گشاد دارید و می ‌توانید آب، تنقلات و داروها را در کنار تخت خود یا جایی که قصد دارید در طول دوران نقاهت در آن باشید نگه دارید.

مراقبت های بعد از ماموپلاستی

آیا نکته مهمی در خصوص استراحت بعد از ماموپلاستی وجود دارد؟

مهمترین نکته ای که باید در نظر داشته باشید گوش دادن به بدنتان است. اگر می خواهید فعالیتی را انجام دهید و هر گونه ناراحتی یا درد را تجربه می کنید، باید آن را به عنوان نشانه ای برای توقف انجام آن فعالیت در نظر بگیرید. بدن شما به شما اطلاع می دهد که چه زمانی می توانید بدون ناراحتی فعالیت های خود را از سر بگیرید. روی استراحت بعد از ماموپلاستی و پیروی از دستورالعمل ‌های بعد از عمل خود تمرکز کنید تا بتوانید در اسرع وقت بهبود پیدا کنید.

چه زمانی نتایج حاصل از ماموپلاستی را خواهم دید؟

اکثر زنان حدود چهار تا شش هفته پس از جراحی کوچک کردن سینه، نتایج اولیه این جراحی را مشاهده خواهند کرد. این نتایج با گذشت زمان بیشتر بهبود خواهند یافت. در نهایت، اگر تمام دستورالعمل های بعد از عمل را به دقت دنبال کنید، نتایج بهینه شما ممکن است دو تا سه ماه پس از عمل قابل مشاهده باشد.

دلایل انجام ماموپلاستی برای زنان چیست؟

کوچک کردن سینه یک جراحی تهاجمی متوسط است که زمان بهبودی طولانی‌ تری دارد، اما بسیار رایج است، بنابراین واضح است که بسیاری از زنان احساس می‌کنند این عمل مفید است. دلایل مختلفی وجود دارد که چرا یک زن ممکن است بخواهد جراحی کاهش سینه را انجام دهد. مهم نیست دلیل شما چیست، این روش برای کمک به احساس بهتر و کاهش درد طراحی شده است. برخی از رایج ترین دلایلی که زنان به دنبال این روش هستند عبارتند از:

 • درد

سینه های بزرگ می تواند باعث درد در پشت، شانه و گردن شود. این درد معمولاً به دلیل فشار سنگین سینه ‌ها بر عضلات و اعصاب بالای کمر، گردن و شانه ‌ها ایجاد می ‌شود. این درد می تواند زندگی روزمره را مختل کند و به مرور زمان باعث سایر نگرانی های پزشکی مانند سردرد شود.

 • تحریک پوست

تحریک پوست ممکن است به چند دلیل رخ دهد. برای مثال، بثورات و زخم ‌ها در زیر یا بین سینه ‌ها می‌ توانند به دلیل فشار و اصطکاک پوست ایجاد شوند. زخم ها همچنین می توانند به دلیل سیم های زیرین در سوتین ایجاد شوند. بسیاری از خانم ها به دلیل بند سوتین نیز در شانه های خود دردهای عمیقی را تجربه می کنند. درمان تحریک پوست روی سینه‌ ها سخت است، بنابراین ممکن است استفاده از پمادها دشوار باشد.

 • محدودیت های فعالیت

سینه های بیش از حد بزرگ نیز می تواند فعالیت های شما را محدود کند، مانند رفتن به باشگاه یا انجام فعالیت های دیگر. زنانی که سینه های بسیار بزرگی دارند ممکن است انجام دادن برخی از کارها برایشان مشکل باشد. زنان ممکن است حتی با سوتین های ورزشی نتوانند به راحتی دویدن، دویدن یا فعالیت های دیگر انجام دهند.

توصیه های مراقبتی بعد از ماموپلاستی

چرا استراحت بعد از ماموپلاستی بسیار مهم است؟

جراحی کوچک کردن سینه یک عمل جراحی پلاستیک پیچیده است که نیاز به استراحت بعد از ماموپلاستی  دارد. پیروی از دستورالعمل های دکتر کامبیز ایزد پناه در طول دوره بهبودی برای به حداقل رساندن عوارض بعد از عمل مانند عفونت یا باز شدن زخم بسیار مهم است. برخی تغییرات در شیوه زندگی نیز برای یک نتیجه موفق و بهبودی راحت لازم است.

اگرچه دکتر کامبیز ایزد پناه به شما توصیه هایی برای بهبودی می دهد و لیستی از دستورالعمل ها را در اختیار شما قرار می دهد، در اینجا برخی از متداول ترین سؤالات در مورد استراحت بعد از ماموپلاستی آورده شده است:

جدول زمانی هفته به هفته برای استراحت بعد از ماموپلاستی

هفته اول

در هفته اول پس از جراحی لطفاً روی استراحت بعد از ماموپلاستی و بهبودی تمرکز کنید. مراقبت های بعد از عمل در خصوص برش را دنبال کنید. سوتین فشرده خود را همیشه بپوشید به جز زمانی که در حمام هستید. مقدار زیادی آب بنوشید، خوب غذا بخورید و از فعالیت های شدید خودداری کنید. داروهای خود را به موقع مصرف کنید.  

حتی با شروع چند روز اول پس از عمل، شروع به پیاده روی ملایم کوتاه کنید. از 10 دقیقه در روز شروع کنید و تا 30 دقیقه ادامه دهید. با اجتناب از استعمال و پیروی از توصیه ‌های دکتر کامبیز ایزد پناه پس از عمل، به سینه اجازه دهید التیام یابد تا خطر عوارض کاهش پیدا کند.

هفته دوم

بخیه ها معمولاً در عرض 7 تا 10 روز برداشته می شوند و شما باید به بستن سوتین جراحی خود ادامه دهید.

درد، کبودی و تورم ممکن است 1-2 هفته پس از جراحی باقی بماند. درد گزنده پس از کوچک کردن سینه، بدتر شدن درد یا قرمزی اطراف برش باید فوراً مورد توجه جراح قرار گیرد.

هفته دوم تا چهارم

در 4-2 هفته بعد از جراحی، متوجه خواهید شد که تورم شما کاهش یافته است. تورم خود را با تصاویر هفته به هفته ریکاوری کوچک کردن سینه مقایسه کنید.

هفته چهارم تا ششم

سینه های شما هنوز در حال بهبودی هستند، پس مطمئن شوید که همچنان از خود مراقبت می کنید و فشاری به آن ها وارد نمی کنید.

 

پس از شش هفته

ممکن است شش ماه تا یک سال طول بکشد تا برش های شما به طور کامل بهبود یابد و نتایج نهایی عمل را مشاهده کنید.

نکات مهم استراحت بعد از ماموپلاستی

نکات مهم برای استراحت بعد از ماموپلاستی

همیشه دستورالعمل هایی را که تیم جراحی به شما داده است دنبال کنید. پس از جراحی کوچک کردن سینه می توانید برخی از این نکات را برای بهبودی سریع، روان و ساده دنبال کنید:

 • در وضعیت مناسب استراحت کنید. قفسه سینه را بالا نگه دارید و تا چند هفته روی شکم نخوابید.
 • سوتین مناسب بپوشید. یک سوتین نرم و نگهدارنده کبودی، تورم را کاهش می دهد و سینه را در موقعیت مناسب نگه می دارد.
 • تمام زمان بهبودی خود را در رختخواب سپری نکنید. حرکت را به آرامی شروع کنید، اما وقتی احساس درد کردید ادامه ندهید. حرکت باعث بهبود گردش خون می شود و اکسیژن را برای بهبود سریع تر به محل زخم می فرستد.
 • حمایت عاطفی و جسمی خوب کلید بهبود سریع تر است. در صورت لزوم درخواست کمک و پشتیبانی کنید. اطمینان حاصل کنید که دوستان و خانواده برای 72 ساعت اول پس از عمل در دسترس شما هستند. کارهای خانه، مراقبت از کودکان و سالمندان باید به افراد مورد اعتماد اختصاص داده شود. همچنین برای لباس پوشیدن و مراقبت از محل برش به کمک نیاز دارید.
 • داروهای خود را طبق توصیه دکتر کامبیز ایزد پناه مصرف کنید. معمولاً دکتر کامبیز ایزد پناه داروهای ضد درد و همچنین آنتی بیوتیک ها را برای جلوگیری از عفونت احتمالی تجویز می کند.
 • غذای سالم و مغذی بخورید. غذای خانگی ساده، فرآوری نشده با سدیم کم به کاهش تورم کمک می کند.
 • خود را هیدراته نگه دارید. نوشیدن مقدار زیادی آب می تواند به از بین رفتن آثار بیهوشی از بدن شما کمک کند. همچنین احتمال یبوست و احتباس مایعات را کاهش می دهد.
 • به پوشیدن سوتین های فشرده خود ادامه دهید تا از کشیده شدن برش جلوگیری کنید. همچنین التهاب و تورم کاهش سینه در پهلو را کنترل می کند.

استراحت بعد از ماموپلاستی درست بعد از عمل

وقتی عمل جراحی تمام شد، پزشک سینه‌ های شما را با بانداژ و یک سوتین جراحی می ‌پیچد تا آن ها را محکم نگه دارد. همچنین، برای جلوگیری از تجمع خون و مایعات زیر پوست، یک درن در بدن شما قرار می گیرد. معمولاً پزشک بلافاصله پس از جراحی به شما یک مسکن و مقداری آنتی بیوتیک می دهد تا از درد و عفونت بعدی جلوگیری کند.

 • روزهای اول پس از ماموپلاستی

در چند روز اول پس از ماموپلاستی، درد شدید، تورم، کبودی، سفتی و حساسیت را در تمام قفسه سینه تجربه خواهید کرد. این روزها مصرف داروهای تجویز شده، پوشیدن سوتین جراحی و پرهیز از فعالیت های سنگین ضروری است.

 • هفته ها پس از ماموپلاستی

در چند هفته اول پس از ماموپلاستی، تورم و کبودی تا حد زیادی کاهش می یابد و می توانید به روال روزانه خود بازگردید. با این حال، اگر همچنان احساس درد و ناراحتی دارید، باید با پزشک خود در مورد بازگشت به کار مشورت کنید. گاهی اوقات، زمانی که فرد از نظر جسمی شغل سختی دارد، پزشک از آن ها می خواهد که مدت بیشتری در خانه بمانند.

 • ماه ها پس از ماموپلاستی

چند ماه پس از ماموپلاستی، درد و کبودی شما به طور کامل از بین می رود و احساس بسیار بهتری خواهید داشت. با این حال، باید از علائم عفونت مانند تب، درد شدید در بخیه ها، خروج مایع سبز یا زرد از محل برش و غیره آگاه باشید. پس از یک یا دو ماه، سینه های شما طبیعی و نرم می شوند و شما تقریبا می توانید نتایج نهایی جراحی را ببینید.

نتایج ماموپلاستی

مراقبت های بعد از ماموپلاستی

برخی از مراقبت های ضروری پس از کوچک کردن سینه عبارتند از:

 • استراحت بعد از ماموپلاستی را جدی بگیرید.
 • به دستورات پزشک خود توجه کنید و داروهای تجویز شده را مصرف کنید.
 • برای چند ماه از پوشیدن سوتین زیر سیمی خودداری کنید.
 • در مورد اینکه چه زمانی می توانید رانندگی کنید با پزشک خود مشورت کنید.
 • حداقل یک ماه از انجام فعالیت های سنگین و پریدن خودداری کنید.
 • تا زمانی که باندتان برداشته نشود، دوش نگیرید.
 • برای تسریع روند بهبودی، مقدار زیادی آب بنوشید.
 • پس از ترخیص، از شخصی بخواهید که شما را به خانه برساند زیرا ممکن است به دلیل بیهوشی احساس سرگیجه کنید.
 • در مورد اینکه چه زمانی می توانید رابطه جنسی داشته باشید با پزشک خود مشورت کنید.
 • حداقل چهار هفته پس از کوچک کردن سینه از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل خودداری کنید.
 • از خوردن وعده های غذایی سنگین خودداری کنید و غذاهایی را بخورید که هضم آن ها آسان است.
 • فرد باید حداقل یک ماه از ورزش های سنگین مانند ایروبیک و پیلاتس خودداری کند.

برداشتن بخیه بعد از جراحی ماموپلاستی

معمولاً جراحان از بخیه های قابل جذب در جراحی کوچک کردن سینه استفاده می کنند. اما بخیه های غیر قابل جذب 5 تا 10 روز پس از جراحی برداشته می شوند. کشیدن بخیه پس از کوچک کردن سینه برای اکثر افراد دردناک یا ناراحت کننده نیست. پس از برداشتن بخیه، زخم را دوش گرفته و با آب داغ تمیز کنید.

اسکار جراحی کوچک کردن سینه

در کوچک کردن سینه، جراحان محل برش را به گونه ای انتخاب می کنند که زیر سوتین و مایو پنهان شود. اگرچه خطوط برش به مرور زمان محو می‌شوند، اما می‌توانید از ژل ‌های اسکار، لیزر درمانی، مکمل ‌های ویتامین E، کرم ‌های مبتنی بر روغن سیلیکون و غیره استفاده کنید تا جای زخم را به حداقل برسانید.

تغذیه بعد از ماموپلاستی

رژیم غذایی بعد از جراحی کوچک کردن سینه

در جراحی کوچک کردن سینه، چربی، پوست و بافت اضافی سینه به طور کامل برداشته می شود و نمی تواند دوباره رشد کند. نتایج جراحی تقریباً دائمی است. با این حال، اگر از یک رژیم غذایی ناسالم پیروی کنید و وزن اضافه کنید، سینه های شما ممکن است دوباره بزرگ شوند. بنابراین، داشتن یک رژیم غذایی کم کالری و مغذی برای ریکاوری سینه ضروری است.

بعد از جراحی کوچک کردن سینه ورزش کنید

برای چند هفته پس از کوچک کردن سینه، ممکن است احساس درد در قفسه سینه داشته باشید و از حرکت دادن شانه ها و بازوها جلوگیری کنید. ورزش های سبک در خانه می توانند درد سینه، شانه و بازو را کاهش دهند، اما قبل از شروع ورزش باید با پزشک خود مشورت کنید.

به طور کلی دوره نقاهت کوچک کردن سینه پس از ماموپلاستی کوچک 4 تا 8 هفته است و توصیه می شود انجام ورزش های سنگین را به بعد موکول کنید. با این حال، 1 یا 2 هفته پس از جراحی، می توانید برای تسریع بهبودی و جلوگیری از لخته شدن خون، ورزش های سبک مانند دویدن و کشش را انجام دهید.

ممکن است نظرات متناقضی در مورد انجام یا عدم انجام این عمل زیبایی از اطرافیانتان شنیده باشید، اما به یاد داشته باشید که افراد فقط تجربیات شخصی خود را بازگو می کنند. کاری جز مشورت با جراح و متخصص سینه با تجربه وجود ندارد.

دوش گرفتن بعد از جراحی کوچک کردن سینه

برای دوش گرفتن بعد از جراحی کوچک کردن سینه، نکات زیر را برای بهبود کوچک کردن سینه در نظر بگیرید:

 • 48 ساعت پس از عمل از دوش گرفتن خودداری کنید زیرا برش های شما باید خشک بماند. اگر از شما خواسته شد که بدن خود را بشویید، می توانید فقط از کمر به پایین دوش بگیرید.
 • می توانید 24 ساعت پس از برداشتن درن ها دوش بگیرید.
 • پس از برداشتن درن، بدن خود را بشویید و با یک حوله تمیز کاملاً خشک کنید تا از عفونت جلوگیری شود.
 • قبل از حمام کردن، سوتین و بانداژهای خود را بردارید و هنگامی که از حمام خارج شدید، یک سوتین تمیز بپوشید.
 • از آنجایی که سینه شما بی حس است، دمای آب را با پشت دست خود بررسی کنید.
 • اگر در خانه تنها هستید دوش نگیرید. هنگامی که شما در حمام هستید، باید حداقل یک نفر در خانه باشد.
 • برای شستن بدن و موهای خود از صابون و شامپوی بدون عطر استفاده کنید.
 • محل برش را با حوله مالش ندهید.
 • بدن خود را با آب گرم (نه داغ) بشویید و دوش را مستقیماً به سمت بخیه های خود نگیرید.
 • به مدت دو ماه از استفاده از جکوزی و سونا خودداری کنید زیرا ممکن است باعث عفونت شوند.
 • محصولات مبتنی بر الکل را روی و اطراف برش ها استفاده نکنید.
 • قبل از استفاده از لوسیون، کرم و دئودورانت ها، با جراح خود مشورت کنید.

گن بعد از ماموپلاستی

8 نکته برای مهم برای استراحت بعد از ماموپلاستی

نکات زیر، به گذراندن بهتر دوره نقاهت شما کمک خواهند کرد:

 • 1. آماده سازی اتاق ریکاوری

آماده سازی اتاق ریکاوری قبل از انجام عمل، توانبخشی شما را بسیار آسان تر می کند. همه چیزهای ضروری را که در چند هفته اول به آن نیاز دارید در نزدیکی خود بگذارید تا به راحتی قابل دسترسی باشد. به خرید بروید و چیزهایی را که نیاز دارید تهیه کنید.

 • 2. راحت بخوابید

توصیه می شود به پشت بخوابید و سینه های خود را در وضعیت بالا نگه دارید. اگر تکیه‌گاه ندارید، از چند بالش برای نگه داشتن سینه‌ هایتان در وضعیت بالا استفاده کنید.

 • 3. چند روز اول از دیگران کمک بگیرید

شما باید از کسی کمک بگیرید تا بعد از اتمام جراحی شما را به خانه ببرد و در چند روز آینده در انجام فعالیت های روزانه به شما کمک کند. دوست، عضو خانواده، همسایه یا همسر.

 • 4. رژیم غذایی سالم داشته باشید

یک رژیم غذایی سالم و مغذی داشته باشید تا بدن شما انرژی زیادی برای بهبود سریع داشته باشد. از گوشت بدون چربی، میوه های غنی از فیبر مانند سیب و موز و همچنین غذاهای دریایی، تخم مرغ، برنج، لوبیا استفاده کنید. توصیه می شود حداقل نمک را مصرف کنید زیرا به کاهش تورم معروف است.

 • 5. مایعات فراوان بنوشید

شما باید نوشیدن مقدار زیادی آب با مقداری آب لیمو یا پرتقال را در برنامه خود داشته باشید. توصیه می شود تا چند هفته از مصرف الکل و نوشابه های گازدار خودداری کنید.

 • 5. از استعمال دخانیات یا استعمال دخانیات کاملاً خودداری کنید

سیگار کشیدن خطرات و عوارض را افزایش می دهد و نتیجه نهایی را مختل می کند. نیکوتین موجود در سیگار باعث انقباض رگ ‌های خونی می‌ شود و به جریان خون لازم برای بهبودی آسیب می ‌رساند. توصیه می شود که تا حد امکان از سیگار کشیدن اجتناب کنید – شش تا هشت هفته قبل و بعد از عمل جراحی ایده آل خواهد بود.

 • 6. استراحت کافی داشته باشید

شما باید حداقل دو هفته از کار خود مرخصی داشته باشید و استراحت کافی برای بهبودی خود داشته باشید. فعالیت های بدنی شدید را در اوایل به حداقل برسانید. با این حال، باید با حرکات ملایم مانند چند دقیقه پیاده روی برای کمک به جریان خون شروع کنید. اما، سعی کنید خود را تحت فشار قرار ندهید. در صورت احساس درد یا ناراحتی ناشی از فعالیت، توقف کرده و استراحت کنید.

 • 7. دستورالعمل مراقبت پس از عمل را دنبال کنید

دستورالعمل های مراقبت پس از جراحی که توسط دکتر کامبیز ایزد پناه برای هر فرد ارائه شده است، توانبخشی شما را آسان تر می کند.

 • 8. سوتین فشرده را در طول بهبودی بپوشید

لباس فشرده‌کننده از سینه ‌ها حمایت می‌کند و آن ‌ها را در جای خود نگه می‌دارد، همچنین این سوتین می‌تواند به کاهش کبودی و تورم کمک کند و خطر ابتلا به سروما را کاهش دهد. باید حداقل شش تا هشت هفته پوشیده شود. حتی پس از اتمام هشت هفته، باید برای مدتی به جای سوتین زیر سیمی از یک سوتین ورزشی استفاده کنید.

بایدها و نبایدها برای استراحت بعد از ماموپلاستی

کارهایی که باید انجام دهید:

 • از شخصی بخواهید که بعد از جراحی شما را به خانه برساند.
 • استراحت کافی داشته باشید.
 • از محل برش خود مراقبت کنید.
 • لباس های راحت و گشاد بپوشید.
 • سوتین فشرده بپوشید.
 • مصرف نمک را به حداقل برسانید.
 • به پشت بخوابید و سینه های خود را بالاتر از بن نگه دارید.
 • غذاهای سالم و مغذی بخورید.
 • هیدراته بمانید.
 • داروهای تجویز شده را به موقع مصرف کنید
 • از دستورالعمل های دکتر کامبیز ایزد پناه پیروی کنید
 • در صورت هر گونه سوال یا شرایط اضطراری با دکتر ایزد پناه تماس بگیرید.

کارهایی که نباید انجام دهید

 • به پهلو بخوابید
 • سیگار کشیدن
 • الکل زیاد مصرف کنید
 • هر گونه تمرین بسیار سخت را امتحان کنید
 • اجسام سنگین را بلند کنید
 • لباس های تنگ بپوشید
 • انواع دیگر سوتین بپوشید
 • علائم خطر را نادیده بگیرید

چه زمانی باید به دنبال کمک پزشکی باشید

علائمی که نشان می دهد باید فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید عبارتند از:

 • درد ناگهانی قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • دردی طاقت ‌فرسا که حتی پس از مصرف داروی مسکن فروکش می‌کند.
 • بخیه های شما شل شده یا برش شما باز می شود.
 • خونریزی از محل برش وجود دارد.
 • علائم عفونت دارید.
 • تب شدید
 • علائم لخته خون در پای خود را نشان می دهید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

کوچک کردن سینه یک جراحی بزرگ با خطرات و عوارض بالقوه است. جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و در طول عمل در خواب خواهید بود. این جراحی شامل برداشتن چربی اضافی، بافت غده سینه و پوست است. همچنین شامل تغییر شکل بقیه بافت سینه است. نوک سینه های شما به موقعیت جدیدی منتقل می شوند. بسته به میزان کوچک کردن سینه، جراحی ممکن است 2 تا 3 ساعت طول بکشد.

 

بهبودی پس از جراحی کوچک کردن سینه متفاوت است زیرا هر فرد به طور متفاوتی به جراحی پاسخ می دهد. اما، به طور کلی انتظار می رود 1-3 هفته از محل کار یا مدرسه خود مرخصی بگیرید. بهبود کامل کوچک کردن سینه ممکن است 6 هفته طول بکشد. قدرت و انرژی شما ممکن است در عرض یک هفته بازگردد اما فعالیت بدنی خود را محدود کنید. اگر از نظر فیزیکی شغل سختی ندارید، می توانید زودتر به سر کار بازگردید.

به طور کلی حدود 2 تا 3 هفته از رانندگی خودداری کنید. رانندگی را به تعویق بیندازید تا بتوانید با خیال راحت از فرمان استفاده کنید، کمربند ایمنی را به راحتی روی سینه خود قرار دهید و بتوانید با خیال راحت ترمز کنید. همچنین می توانید از یک بالش بین قفسه سینه و کمربند ایمنی استفاده کنید، اما مطمئن شوید که دید شما را مسدود نمی کند.

 • می توانید به آرامی پیاده روی کنید اما باید از انجام ورزش های شدید به مدت 6-4 هفته خودداری کنید.
 • به مدت یک هفته دوش نگیرید یا حداقل به مدت دو هفته در وان حمام غوطه ور نشوید.
 • تا زمانی که نتوانید کمربند ایمنی را به راحتی روی قفسه سینه خود ببندید و داروی مسکن را برای 1 تا 2 هفته قطع نکرده اید، رانندگی نکنید.
 • اجسام سنگین را بلند نکنید و برای بلند کردن آن ها خم نشوید.
 • سیگار نکشید زیرا نیکوتین می تواند زمان بهبود زخم را به تاخیر بیندازد.
 • انتظار بهبودی فوری نداشته باشید.

در هفته اول پس از جراحی کوچک کردن سینه، استراحت در بستر بسیار مهم است. شما در 72 ساعت اول احساس خستگی خواهید کرد. برای به حداقل رساندن خطر لخته شدن خون، هر چه زودتر بلند شوید و کمی پیاده روی کنید. اما استراحت در زمانی که احساس خستگی می کنید نیز مهم است. خواب کافی به بهبودی سریعتر کمک می کند.

 در دو هفته اول پس از جراحی کوچک کردن سینه به پشت بخوابید زیرا خوابیدن روی شکم بر برش شما فشار می آورد. شخصی را برای مراقبت از کارهای خانه، کودکان و سالمندان تعیین کنید.

 

سینه حتی پس از جراحی کوچک کردن می تواند در طول زمان تغییر کند. اثر جاذبه و افزایش سن ممکن است باعث شود که سینه پس از کوچک کردن همچنان آویزان شود. با این حال، میزان افتادگی کمتر از قبل است زیرا سینه ‌های شما اکنون سبک ‌تر هستند. این نکات را دنبال کنید تا سینه جدید خود را در حالت عالی نگه دارید:

 • از یک رژیم غذایی سالم پیروی کنید و به طور منظم ورزش کنید
 • از نوسانات وزن خودداری کنید
 • سیگار را ترک کنید زیرا به پوست سینه آسیب می رساند
 • پوست سینه را مرطوب نگه دارید
 • برای حمایت از سینه از یک سوتین خوب و راحت استفاده کنید

 

بلافاصله پس از کوچک کردن سینه خوابیدن به پهلو یا روی شکم ایده خوبی نیست. دو هفته بعد از عمل می توانید به پهلو بخوابید. با این حال باید در این مرحله از خوابیدن شکم خودداری کنید و تا چهار هفته صبر کنید. توصیه می شود در اولین هفته بعد از عمل به پشت بخوابید.

خوابیدن به پهلو پس از جراحی کوچک کردن سینه، بر برش های در حال بهبود و بافت سینه شما را تحت فشار قرار می دهد. خوابیدن به پهلو می تواند برش تازه را تحت فشار قرار دهد. می تواند زخم های در حال بهبود را مجبور به کشش و خونریزی کند. فشار اضافی همچنین می تواند باعث تورم بافت سینه شود که منجر به ناراحتی و درد می شود.

اکثر زنان می توانند انتظار بهبودی کامل را در یک ماه پس از عمل داشته باشند. سینه شروع به نرمی و طبیعی شدن می کند. تورم کاهش می یابد و می توانید به فعالیت های عادی خود بازگردید.

یک تا دو روز پس از جراحی می توانید حرکت دستان خود را شروع کنید. تا 7 روز پس از عمل، دست های خود را بالای سر خود بلند نکنید. پس از آن، می توانید به آرامی دستان خود را بالا ببرید. اگر کشش، خونریزی یا تورم را تجربه نکردید، به تدریج آن را بلندکنید.

پس از جراحی کوچک کردن سینه باید از سوتین مناسب استفاده کنید. این سوتین از بافت سینه شما حمایت می کند و باید حداقل در چند هفته اول پس از عمل پوشیده شود. سوتین بدون سیم انتخابی عالی است زیرا فشاری بر برش و چین سینه وارد نمی کند. همچنین توصیه می شود از سوتین با بند یا زیپ جلویی استفاده کنید. این کار از دراز کردن دست به پشت بستن سوتین جلوگیری می کند و در نتیجه کشش برش تازه شما را کاهش می دهد.

ممکن است بتوانید در 6 هفته پس از عمل بهبودی کامل پیدا کنید، مشروط بر اینکه زخم های شما به طور کامل بهبود یافته و تمام دستورالعمل های مراقبت های بعد از عمل را رعایت کرده باشید. گاهی اوقات، زمان بهبودی ممکن است بین افراد متفاوت باشد.

به طور کلی، افراد می توانند یک هفته پس از عمل به تنهایی فعالیت های روزانه خود را انجام دهند و دو هفته پس از جراحی به فعالیت های با شدت کمتر بازگردند. بهبودی کامل معمولاً حدود دوازده تا چهارده هفته طول می کشد. در برخی موارد، برخی از افراد ممکن است تا هشت هفته به طور کامل بهبود یابند.

باید با استفاده از  آب سرد دوش بگیرید و پانسمان یا بخیه ها را تا حد امکان خشک نگه دارید. پس از اتمام حمام، باید محل پانسمان را با یک حوله خشک کنید.

دستورالعمل های جراح خود را دنبال کنید

از آن جایی که سینه ‌های شما سبک‌ تر از قبل م ی‌شوند، بسیار کمتر از قبل از جراحی افتادگی خواهند داشت. اما نمی‌توانید اثرات پیری طبیعی و گرانش را کاملاً نادیده بگیرید که می‌تواند به مرور زمان باعث افتادگی بیشتر شود.

خیر، توصیه نمی شود بعد از ماموپلاستی به پهلو بخوابید، زیرا برخی از نگرانی های پزشکی در این باره وجود دارد که ارزش خطر را ندارند. توصیه می شود افرادی که به سختی به پشت می خوابند سینه های خود را تا زمان بهبودی کامل در وضعیت بالا نگه دارند.

از آن جایی که دویدن بلافاصله پس از کوچک کردن سینه می تواند بر نتیجه جراحی شما تأثیر منفی بگذارد، توصیه می شود حداقل شش هفته پس از جراحی شروع به دویدن کنید.

می‌توانید لیفت سینه یا ایمپلنت را با کاهش سینه‌ ها ترکیب کنید تا نتایج برای شما بهتر شودو

معمولاً افراد می توانند پس از دو تا سه روز دوش گرفتن را از سر بگیرند. قبل از این دوره، می‌توانید حمام اسفنجی بگیرید، اما باید از شستن برش ‌ها و همچنین شستن موها خودداری کنید، زیرا این کار می‌تواند بر روی برش‌ های شما با کشیده شدن پوست فشار وارد کند. هنگامی که آماده دوش گرفتن هستید، می توان سوتین جراحی شما را جدا کرد، اما باید در بقیه مواقع آن را پوشید. وقتی دوش می گیرید، می توانید به آرامی سینه ها و محل های برش خود را بشویید، مگر اینکه دکتر کامبیز ایزد پناه دستور دیگری به شما داده باشند.

در طول چند بار اول دوش گرفتن، ممکن است کمی احساس سبکی سر داشته باشید، بنابراین کمک کردن از کسی یا داشتن یک صندلی برای نشستن می تواند مفید باشد. وقتی بعد از حمام خشک می‌شوید، مطمئن شوید که برش ‌هایتان را مالش ندهید، بلکه به‌ جای آن خشک کنید و اجازه دهید بقیه‌ی بدن با هوا خشک شوند. باید حداقل به مدت دو هفته از غوطه ور شدن در حمام، جکوزی و استخر خودداری کنید، زیرا ممکن است زخم های شما را در معرض باکتری قرار داده و خطر عفونت را افزایش دهد.

پس از جراحی کوچک کردن سینه، شما باید به مدت تقریباً شش هفته از یک سوتین جراحی یا لباس فشرده سازی استفاده کنید. همانطور که در بالا ذکر شد، می توان آن را هنگام دوش گرفتن برداشت، اما باید در بقیه روز و شب استفاده شود. هنگامی که این دوره شش هفته ای تمام شد، می توانید دوباره سوتین های معمولی بپوشید، البته تا زمانی که سیم زیری نداشته باشند. سوتین های زیر سیم را می توان بعد از حدود سه ماه پوشید. این به این دلیل است که در دوران نقاهت اولیه، پوست زیر سینه ممکن است توسط سیم زیرین تحریک شود.

پس از جراحی کوچک کردن سینه باید بالاتنه خود را هنگام خواب بالا نگه دارید تا میزان فشار اطراف سینه کاهش یابد. اگرچه این وضعیت ممکن است ناراحت کننده باشد، بنابراین دکتر کامبیز ایزد پناه ممکن است دارویی برای کمک به خواب تجویز کنند. برای اطمینان از ماندن در این وضعیت در طول شب، قرار دادن یک بالشتک زیر زانوها و پهلوها می تواند کمک کند.

دلیل آسیب است. برای کمک به کنترل تورم ایجاد شده، باید در ابتدای بهبودی خود از لباس های فشرده کننده استفاده کنید که به حمایت از سینه ها کمک می کند. فعالیت سبک و بالا بردن قسمت بالایی بدن در هنگام خواب نیز می تواند به تسهیل درمان کمک کند. شما باید هیدراته بمانید و از یک رژیم کم سدیم نیز پیروی کنید. بیشتر تورم ها در عرض سه تا چهار هفته پس از جراحی کاهش می یابد، اما تورم جزئی می تواند تا چهار ماه ادامه یابد. اگر تورم شدید دارید، لطفاً با جراح خود تماس بگیرید زیرا ممکن است نشان دهنده بروز مشکلی مانند عفونت باشد.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد