استراحت بعد از لیپوماتیک

مدت زمان استراحت بعد از لیپوماتیک چقدر است؟

حدود 2 هفته

چه مدت بعد از لیپوماتیک نمی توان دوش گرفت؟

معمولا تا 48 ساعت (اما می تواند به دستور پزشک 7 الی 10 روز نیز طول بکشد)

چه مواد غذایی وغذاهایی برای دوران استراحت بعد از لیپوماتیک مفیدند؟

 • شکلات تلخ
 •  ماهی سالمون
 •  ماهی آنچوی یا ماهی های چرب مشابه
 •  سبزیجات مانند کلم بروکلی و کلم پیچ
 •  انواع توت
 • زردچوبه
 •  گردو
 •  چای سبز

عوارض جانبی رایج بعد از لیپوماتیک کدام است؟

 • کبودی
 •  تورم
 •  درد خفیف تا متوسط
 •  سرگیجه
 •  تهوع  

عوارض جانبی نادر بعد از لیپوماتیک کدام است؟

 • تب
 •  دردی شدید
 • تورم بیشتر از حد انتظار
 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 •  درد پا
 •  قرمزی یا تورم شدید

بازگشت به فعالیت های روزانه بعد از عمل لیپوماتیک چه زمانی امکان پذیر است؟

تقریبا تا 2 هفته بعد از لیپوماتیک (به دستور پزشک ممکن است متفاوت باشد.)

آیا استراحت بعد از لیپوماتیک به منزله استراحت مطلق است؟

خیر

آیا پوشیدن گن بعد از لیپوماتیک اجباری است؟

بله

استراحت بعد از لیپوماتیک یکی از مواردی است که به شدت باید پس از عمل لیپوماتیک به آن توجه داشت. هر جراحی نیاز به مرحله بهبودی دارد و بدن هر فرد می تواند در این دوران عملکرد متفاوتی داشته باشد. پس از عمل لیپوماتیک، مرحله ریکاوری به بدن اجازه می دهد تا به هدف خود هر چه سریع تر نزدیک شود. دانستن بیشتر در مورد استراحت و ملاحضات پس از لیپوماتیک به افراد کمک می کند تا بهترین نتایج ممکن را به دست آورند.

با داشتن اطلاعات کافی و برنامه ریزی صحیح، می توان بهتر و سریعتر به مرحله بهبودی دست یافت.

استراحت بعد از لیپوماتیک

آنچه می خوانید

برنامه ریزی برای بهبودی پس از لیپوماتیک

صرف نظر از روش انجام لیپوماتیک، افراد پس از این عمل، دوره ای را می گذرانند که در آن بدن به زمان کافی برای بهبودی کامل نیاز دارد. با پیروی از یک برنامه منظم ممکن است زمان بهبودی تسریع شده و نتایج مطلوب تری به دست آید. برنامه ریزی برای بهبودی پس از لیپوماتیک چیزی فراتر از آگاهی نسبت به عوض کردن بانداژ است.

شاید پس از عمل لیپوماتیک تا چند روز اول افراد قادر به درست کردن غذا نباشند! از آن جایی که تغذیه بعد از لیپوماتیک دارای اهمیت است و رعایت آن روند بهبودی را تسریع می کند، از این رو بهتر است افراد پیش از عمل مقداری غذا برای خود درست کنند تا مجبور نباشند بلافاصله به آشپزی بپردازند. افراد می توانند در این دوران با برنامه ریزی صحیح از دوستان یا خانواده خود بخواهند تا وعده های غذایی آنان را فراهم کنند.

فراهم آوردن گن های بعد از عمل لیپوماتیک که افراد ملزم به پوشیدن آن به مدت 3 الی 6 ماه هستند نیز از دیگر مواردی است که باید در نظر گرفته شود. این مسئله دارای اهمیت است که افراد تحت درمان گن های تجویز شده را در تمام ساعات شبانه روز بپوشند. توصیه می شود که افراد هر چند ساعت یکبار از جای خود بلند شده و حرکت کنند. این مسئله به کاهش تورم و جلوگیری از لخته شدن خون کمک خواهد کرد.

باید دقت داشت که کاندیداهای جراحی زیبایی در 48 ساعت اول پس از جراحی نمی توانند دوش بگیرند. شاید حتی در مواردی پزشک معالج توصیه کند که استحمام به مدت 7 تا 10 روز برای فرد غیرمجاز است، از این رو افراد باید پیش از عمل لیپوماتیک وسایل حمام با اسفنج را آماده کنند.

پس از گذشت چند روز، اگر همه چیز به خوبی پیش رفته باشد، به تشخیص پزشک معالج، دوش گرفتن برای فردی که تحت عمل لیپوماتیک قرار گرفته مجاز می شود. از این رو افراد می توانند گن خود را برای دوش گرفتن در بیاورند. اما ناگفته نماند که بلافاصله پس از دوش گرفتن و هر زمان دیگری که افراد در حال استحمام نیستند، لازم است تا از گن های مخصوص خود استفاده کنند.

استراحت بعد از لیپوماتیک

رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک

خوردن غذاهای مغذی، نوشیدن مایعات کافی و استفاده از ویتامین های مناسب باعث بهبودی سریع تر می شوند. همچنین این موارد می توانند به کاهش التهاب و از بین رفتن کبودی کمک کنند و در نهایت سبب کاهش درد شوند.

 برای کاهش درد و ناراحتی، توصیه می شود که افراد از غذاهایی که خاصیت ضد التهابی دارد استفاده کنند که در اینجا به چند نمونه از آن اشاره خواهیم کرد:

 • شکلات تلخ
 • ماهی سالمون، ماهی آنچوی یا ماهی های چرب مشابه
 • سبزیجات مانند کلم بروکلی و کلم پیچ
 • انواع توت
 • زردچوبه
 • گردو
 • چای سبز

علاوه بر مصرف مواد غذایی و غذاهای مناسب، تامین آب بدن در سطح کافی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. اگرچه نوشیدن انواع مایعات می تواند به این موضوع کمک کند، اما همه ما می دانیم که بهترین مایع برای تامین مایعات بدن آب است. بدن افراد همواره به آب نیاز دارد، اما این نیاز در مواردی مثل دوره نقاهت پس از عمل لیپوماتیک ممکن است تشدید شود.

آگاهی از انتظارات قبل و بعد از لیپوماتیک

در طول عمل لیپوماتیک، جراح معمولا یک لوله نازک و تو خالی را از طریق برش ‌های کوچک در ناحیه تحت درمان وارد می‌ کند. همانطور که این لوله زیر پوست حرکت می کند، عملیات مکش برای خارج کردن چربی از محل مورد نظر اعمال می شود.

معمولا بعد از لیپوماتیک، افراد حدود یک ساعت پس از عمل در اتاق ریکاوری نگه داشته می شوند تا وضعیت عمومی آن ها به ثبات کامل برسد. در قسمت ریکاوری، علائم احتمالی پس از عمل مثل حالت تهوع، سرگیجه و … مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

هنگام مراجعه به کلینیک یا بیمارستان، بهتر است وسایل مورد نیاز از جمله لباس راحتی و داروها و خوراکی های توصیه شده از سوی پزشک را به همراه داشته باشید.

درد و علائم پس از عمل لیپوماتیک

لیپوماتیک یک روش نسبتاً آسان برای حذف سلول های چربی در نقاط مورد نظر بدن است که معمولا افراد در چهل و هشت ساعت اول پس از جراحی درد خفیف تا متوسط ​​را تجربه خواهند کرد. جراح یا پزشک معالج ممکن است داروهایی را برای کنترل و کاهش درد برای افراد تحت درمان تجویز کند. گاهی به بیماران گفته می شود حتی می توانند پس از انجام لیپوماتیک از داروهای بدون نسخه مثل استامینوفن استفاده کنند.

لازم به ذکر است، چنانچه درد ناشی از عمل لیپوماتیک در دو روز اول شروع به بهبود نکرد، لازم است فرد با پزشک معالج خود تماس حاصل کند. روزهای اول پس از جراحی، احتمالاً مقداری ترشح از ناحیه برش ‌ها خارج شود که این امر می تواند کاملا طبیعی باشد و جای نگرانی نیست! احتمالاً در روزهای بعد نیز اطراف نواحی تحت درمان، آثار تورم و کبودی نیز قابل مشاهده است. عوارض جانبی پس از عمل لیپوماتیک ظرف مدت یک الی دو هفته پس از عمل بهبود می یابد.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

بازگشت به فعالیت های روزانه بعد از عمل لیپوماتیک

پس از گذراندن دو هفته و دوره نقاهت بعد از عمل لیپوماتیک، افراد می توانند به زندگی عادی خود برگردند. اگرچه لازم است تا افراد همچنان به پوشیدن گن های مخصوص لیپوماتیک حدود 12 ساعت در طول روز ادامه دهند، اما آن ها می توانند فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرند. در این مدت فرد می تواند یک برنامه ورزشی سبک از جمله پیاده روی و انجام حرکات کششی را طبق توصیه جراح شروع کند و کم کم بر شدت آن ها اضافه کند.

مصرف داروها بعد از عمل لیپوماتیک

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای بهبودی پس از لیپوماتیک انجام دهید، مصرف داروها در زمان مقرر است. مصرف داروها و همچنین مسکن ها در کنترل درد موثر است و عدم مصرف به موقع آن ها می تواند استراحت بعد از لیپوماتیک، فرایند بهبودی و فعالیت های فردی را تحت الشعاع قرار دهد. اگرچه درد خفیف ممکن است طبیعی به نظر برسد اما درد شدیدی که با داروهای مسکن آرام نشود، نشانه خوبی نیست و لازم است با پزشک معالج در این مورد مشورت شود.

مراقبت بعد از لیپوماتیک

توجه به بانداژ و پوشیدن لباس مناسب بعد از لیپوماتیک

پوشیدن گن های مخصوص لیپوماتیک در چند روز اول پس از انجام عمل ممکن است کمی ناراحت کننده باشد. اما لازم به ذکر است که برای تسریع روند بهبودی و دستیابی به نتیجه دلخواه افراد باید گن خود را دقیقاً همانطور که جراح توصیه کرده است بپوشند. به یاد داشته باشید که این لباس ها به کاهش تورم و کبودی کمک کرده، به روند بهبودی سرعت می بخشند و همچنین به حفظ شکل ایده آل بدن بعد از لیپوماتیک کمک می کنند. همچنین ممکن است اطراف ناحیه برش بانداژهایی قرار داده شود که لازم است به دستورات جراح برای تعویض آن ها توجه شود.

پیشه کردن صبوری برای دستیابی به نتیجه مطلوب بعد عمل لیپوماتیک

عجله نکنید و صبور باشید! این مسئله بسیار حائز اهمیت است که افراد به خودشان زمان داده تا روند بهبودی به طور طبیعی طی شود. اگرچه لیپوماتیک یک عمل زیبایی نسبتاً جزئی است، اما همچنان یک عمل جراحی محسوب می شود و نیاز به دوره نقاهت دارد. بنابراین افراد باید قبل از اینکه دوباره به کارهای روزمره بپردازند، کمی به بدن خود فرصت بازیابی و بهبود دهند. برای بازگشت به کار، از سر گرفتن برنامه ورزشی، سایر فعالیت های عادی از جمله رانندگی و رابطه جنسی باید با پزشک مشورت شود. همچنین دستیابی به نتیجه مطلوب و رسیدن به فرم بدنی ایده آل به صبر و حوصله نیازمند است.

مراقبت از ناحیه محل تحت درمان بعد عمل لیپوماتیک

در هنگام استراحت و گذراندن دوره نقاهت باید مراقب ناحیه تحت درمان بود. برش هایی که به منظور عمل جراحی بر روی بدن ایجاد می شوند، می تواند به محلی برای هجوم باکتری ها و میکروب ها تبدیل شده و در نهایت سبب ایجاد عفونت شوند، بنابراین باید از آن به خوبی مراقبت کرد.

عفونت می تواند به یک عارضه بسیار خطرناک تبدیل شود. از این رو باید هر آنتی بیوتیکی که جراح تجویز می کند، طبق دستور مصرف شود. هر چه اسکارها تمیزتر نگه داشته شوند، احتمال ماندن جای زخم بر روی پوست کمتر می شود. بنابراین مراقبت از جای زخم به خصوص در چند روز اول پس از جراحی باید جدی گرفته شود. افراد باید دستورالعمل های جراح خود را در مورد نحوه تمیز کردن و بانداژ، لباس پوشیدن و محافظت از زخم دنبال کنند.

اگر برش ها و زخم ناشی از عمل جراحی در دوره نقاهت قرمز و متورم شد، یا اگر شروع به خونریزی و تخلیه بیش از حد مایع کرد، فوراً باید با پزشک معالج تماس حاصل کرد.

عوارض جانبی بعد از عمل لیپوماتیک

برخی از عوارض احتمالی ممکن است پس از عمل لیپوماتیک رخ دهد. خطرناک ترین آنها شامل عفونتی است که می تواند به سپسیس (Septicemia) تبدیل شود و درنهایت خطر آمبولی ریه را به همراه داشته باشد. در ادامه به برخی از عوارض جانبی بعد از عمل لیپوماتیک اشاره می شود.

 • تب
 • دردی با گذشت زمان شدت میگیرد
 • تورم بیشتر از حد انتظار
 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • درد پا
 • قرمزی یا تورم شدید

علائم بالا همگی می توانند نشان دهنده عفونت احتمالی، لخته شدن خون یا آمبولی ریه باشند. اگرچه این عوارض نادرهستند اما ممکن است خطرات بسیاری را به همراه داشته باشند. بنابراین در صورت مشاهده هر یک از علائم بالا لازم است افراد با جراح خود تماس حاصل فرمایند و فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشند.

نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک

دستورالعمل های بعد از لیپوماتیک برای جلوگیری از باقی ماندن جای زخم

از آن جایی که عمل لیپوماتیک از طریق ایجاد برش هایی بر روی ناحیه تحت درمان ایجاد می شود، یکی از سوالات متداول بسیاری از مردم این است که پس از آن اسکار یا همان جای زخم ها و برش های بر روی بدن باقی می مانند یا خیر؟ به هر حال، اگر قرار است پس از عمل جای زخم روی بدن باقی بماند، آیا ارزش انجام این عمل را دارد؟

واکنش بدن افراد بر اساس نوع پوست و شرایط فیزیکی، به ماندن جای زخم بسیار متفاوت است. در حالی که امکان باقی ماندن اسکار بر روی بدن وجود دارد، اما در بسیاری از مراجعین پس از عمل، اسکارهای لیپوماتیک معمولاً به سختی یافت می شود. لازم به ذکر است که اگر افراد از دستورالعمل‌ های مراقبت از زخم که بعد از عمل توسط پزشک داده می شود پیروی کنند، با کمترین جای زخم بهبود پیدا خواهند کرد.

منتظر ماندن برای کاهش تورم کاهش و نتیجه نهایی

احتمالاً افراد بلافاصله بعد از عمل لیپوماتیک، نگران دیدن بدن جدید و لاغرتر خود خواهند بود. بسیاری از افراد به محض اینکه به هوش می آیند منتظر نتایج معجزه آسا هستند!!! اما همانطور که گفته شد، ممکن است چندین ماه طول بکشد تا تورم به طور کامل فروکش کند و نتایج قابل مشاهده باشد.

گفته می شود، مقدار قابل توجهی از تورم در یک ماه اول پس از لیپوماتیک کاهش می یابد، به خصوص اگر به دستورات جراح در راستای پوشیدن گن های مخصوص بعد از لیپوماتیک توجه کافی شود. اگرچه معمولا افراد در این مدت شروع به دیدن برخی از نتایج خواهند کرد، اما ممکن است هنوز اثر کامل قابل مشاهده نباشد. افراد باید منتظر نتایج نهایی لیپوماتیک خود حداقل در حدود سه ماهه اول پس از عمل لیپوماتیک باشند.

حمام بعد از لیپوماتیک

خودداری از استعمال دخانیات و الکل بعد از عمل لیپوماتیک

مانند هر عمل جراحی دیگری، جراحان توصیه می کنند قبل و بعد از انجام عمل لیپوماتیک از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل خودداری کنید. برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن، معمولا به برخی از افراد توصیه می‌ شود که حدود 4 تا 6 هفته قبل از عمل خود سیگار نکشند و حداقل چهار هفته بعد از لیپوماتیک از مصرف آن خودداری کنند. رعایت این موارد به سرعت بخشیدن فرایند بهبود و حتی کیفیت آن کمک خواهد کرد، همچنین این مسئله می تواند احتمال بروز عوارض جانبی را تا حد قابل توجهی کاهش دهد.

سیگار احتمال عفونت را افزایش می دهد زیرا جریان خون را با مشکل مواجه می کند. مصرف الکل نیز منجر خشکی پوست می شود و همین مسئله جراح را برای بخیه زدن دچار مشکل خواهد کرد. این موضوع می تواند منجر به ایجاد اسکارهای بزرگتر از حد انتظار شود، چرا که پوست آنقدرها قابلیت انعطاف پذیری ندارد.

نوشیدن الکل همچنین ترکیبات شیمیایی خون افراد را تغییر می دهد. این مورد می تواند پزشک بیهوشی را در تخمین دوز صحیح دارو دچار مشکل کند. برخی از پزشکان ممکن است حتی در شرایط حاد از انجام عمل امتناع ورزند که می تواند به معنای از دست دادن زمان، انرژی و هزینه باشد. بنابراین، اجتناب از مصرف الکل و سیگار برای چند هفته قبل و بعد از عمل به بهبودی و سلامت کلی افراد کمک می کند.

حمام کردن یا دوش گرفتن بعد از لیپوماتیک

پس از لیپوماتیک برای دوش گرفتن و حمام کردن در روزهای اولیه محدودیت هایی وجود دارد که بهتر است افراد طبق توصیه پزشک خود با توجه به شرایطشان عمل کنند. در حالی که افراد می توانند بعد از چند روز دوش بگیرید، اما این مسئله مهم است که باید از ماندن در حمام به مدت طولانی یا رفتن به استخر خودداری کنند.

حتی اگر برش ها ایجاد شده ناشی از عمل لیپوماتیک کوچک هستند و به سرعت بعد از جراحی بسته شده اند، هنوز هم می توانند محل خوبی برای ایجاد عفونت باشند. وقفه ایجاد شده و عدم تماس با آب و بخار حمام به کاندیداهای زیبایی کمک می کند که برش‌ها هرچه سریع تر بسته شده و روند بهبودی در کمترین زمان ممکن طی شود. همچنین این موضوع کمک می کند تا جای زخم یا اسکارهای کمتری بر روی بدن باقی بماند.

ریکاوری یا استراحت بعد از لیپوماتیک (به صورت مرحله به مرحله)

در کل باید گفت که اگرچه شرایط بدنی افراد بایکدیگر متفاوت است و این بازه ممکن است کوتاه تر یا بلندتر باشد؛ از ابتدا تا انتها، بهبودی پس از انجام عمل لیپوماتیک حدود شش هفته طول می کشد که در ادامه به صورت مرحله به مرحله به آن پرداخته می شود.

 • 72 ساعت اول بعد از لیپوماتیک

پس از انجام عمل و بازگشت به خانه، لازم است تا افراد دراز کشیده و استراحت کنند. پوشیدن گن های بعد از لیپوماتیک از همان ابتدا به شدت توصیه می شود. ممکن است در محل های جراحی درن های کوچکی برای جلوگیری از تجمع مایع وجود داشته باشد؛ که جای نگرانی نیست! دکتر کامبیز ایزدپناه در این راستا دستورالعمل های مراقبتی را برای نگهداری از برش ها و محل های تخلیه به افراد ارائه می دهد.

در این دوران ممکن است افراد درد و ناراحتی خفیف تا متوسطی ​​را تجربه کنند. معمولا برای پیشگیری و کنترل درد، افراد نسخه ای را از سمت پزشک دریافت خواهند کرد. در طول سه روز اول، باید حرکت کردن را به راه رفتن در اطراف خانه محدود کرده و از بالا رفتن و پایین رفتن از پله، بلند کردن وسایل و در نهایت انجام هر گونه فعالیت های سخت و سنگین اجتناب کرد.

 • هفته اول و دوم بعد از لیپوماتیک

پس از گذشت چند روز اول، افراد متوجه خواهند شد که درد بسیار کمتر است و می توانند تحرک بیشتری داشته باشند، اما در این مرحله می توان شاهد تورم و کبودی قابل توجهی بود. مهم است که در این دوره نیز همچنان از محل های برش به خوبی مراقبت شود، گن های فشاری را به طور مرتب پوشید و از بلند کردن اجسام و وسایل خودداری کرد. با این حال، می‌توان راحت ‌تر در خانه قدم زد و بسته به شرایط شغلی، پس از گذراندن این دوران به سر کار بازگشت.

 • هفته سوم تا ششم بعد از لیپوماتیک

پس از سه تا چهار هفته، درد باید تقریباً به طور کامل از بین برود، و قسمت اعظم تورم و کبودی فروکش کند. با این حال، ممکن است برخی از کاندیداهای زیبایی در این دوران هنوز هم مقداری درد و تورم همراه با کبودی را تجربه کنند که این امر طبیعی است. در هفته سوم تا ششم با بهبود ورم و کبودی، افراد شاهد نتایج مطلوب خواهند بود. در این دوران افراد باید بتوانید شروع به راه رفتن و پیاده روی در اطراف محله خود کرده و برنامه ورزشی سبکی را شروع کنند.

تا پایان هفته ششم دوران ریکاوری یا استراحت بعد از لیپوماتیک باید به پایان برسد و سطح فعالیت به حالت عادی بازگردد. با این حال، اینها فقط دستورالعمل های کلی هستند و ممکن است بر اساس توصیه های پزشک و وضعیت عمومی افراد این فرایند کوتاه تر یا طولانی تر شود.

 

با توجه به آنچه تا بدین جا گفته شد، باید در نظر داشت که مراقبت های بعد از عمل و استراحت بعد از لیپوماتیک به شدت بر روی دستیابی به نتیجه مطلوب تاثیرگذار خواهد بود تا بهترین نتایجی را که می خواهید در سال های آینده از آن راضی باشید، بگیرید. برای اینکه فرایند بهبودی تا حد امکان مؤثر باشد و به سرعت طی شود، پیروی از تمام دستورات جراح مربوطه بسیار مهم است. لازمه بهبودی کامل، گذاشتن وقت و پیشه کردن صبوری است که پس از عمل با یک سبک زندگی سالم حفظ خواهد شد.

اگر می‌خواهید درباره عمل لیپوماتیک با دکتر کامبیز ایزدپناه بیشتر بدانید، لازم است تا به وب سایت ما سری بزنید. ما بهترین روش های بدون درد لیپوماتیک و کانتورینگ بدن را ارائه می دهیم تا بتوانید به نتایج فیزیکی که ماه ها و سال ها برای آن تلاش کرده اید اما بی نتیجه بوده است دست یابید. برای شروع زندگی در یک فرم بدنی ایده آل همین حالا با ما تماس حاصل فرمایید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

شما می توانید به محض بهبود زخم ها، یعنی 4 تا 6 هفته پس از جراحی، به برنامه ورزشی خود بازگردید. با این حال، شما باید به مدت شش ماه از ورزش های سنگین اجتناب کنید زیرا می تواند نتایج عمل را تغییر دهد یا سبب تاخیر در فرایند بهبود گردد.

 

لطفاً توجه داشته باشید که ممکن است تا چند ماه پس از عمل همچنان تورم قابل مشاهده باشد و تا زمانی که این تورم فروکش نکند، نتایج شما مشهود نخواهد بود. بسته به تکنیک جراحی، نواحی مورد نظر که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند و میزان چربی برداشته شده، تورم بعد از لیپوماتیک ممکن است 2 الی 6 ماه طول بکشد. استفاده از کمپرس سرد، نوشیدن مایعات به اندازه کافی، پوشیدن گن های بعد از لیپوماتیک می‌تواند به کاهش سریع ‌تر تورم کمک کند.

برآمدگی ها و ناصافی پوست بعد از لیپوماتیک اغلب پس از جراحی خود به خود از بین می رود. اما در موارد خاص، بیمار باید تحت درمان قرار گیرد تا پوست صاف ‌تری پس از لیپوماتیک داشته باشد.

به دلیل تورم پس از عمل لیپوماتیک، افراد ملزم به پوشیدن گن های مخصوص به طور منظم می باشند. پوشیدن لباس های گشاد و راحت تا زمانی که دوره بهبودی لیپوماتیک پایان نیابد، توصیه نمی شود.

داشتن یک رژیم غذایی مغذی سرشار از غلات کامل، پروتئین های بدون چربی، میوه و سبزیجات برای دریافت ویتامین ها و مواد معدنی که باعث التیام زخم و کاهش التهاب می شود برای افراد در دوران استراحت بعد از لیپوماتیک ضروری است. همچنین نوشیدن مقدار زیادی آب برای تامین آب کافی بدن یا هیدراته نگه داشتن بدن دارای اهمیت است.

 

چند هفته اول ریکاوری را برای استراحت کافی و خواب خوب در نظر بگیرید. خواب جزء ضروری درمان است و به افراد کمک می کند تا زخم ها زودتر التیام یابد و فرایند بهبودی هرچه سریعتر طی شود.

 

اگرچه انجام فعالیت های سخت و سنگین بعد از لیپوماتیک ممنوع است و افراد نمی ‌توانند برای چند هفته ورزش کنند، اما استراحت مطلق نیز توصیه نمی شود و لازم است که افراد در این دوران تحرک داشته باشند. توصیه می‌ شود در روزهای اول این حرکات به صورت آهسته شروع شود. پس از آن، این حرکات به پیاده ‌روی ‌های کوتاه برسد. پیاده روی در این دوران باعث می‌شود جریان خون به خوبی در بدن حرکت کند و به بهبودی کامل رفته رفته کمک کند.


نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد