موارد استفاده از عمل

بینی

عوارض احتمالی عمل

 • مشکل تنفس دائمی
 • آسیب به دیواره غضروف بین سوراخ های بینی شما
 • تغییر حس بویایی
 • خونریزی شدید بینی
 • خون ریزی بیش از حد
 • یک لخته خون در رگ
 • عفونت
 • یک واکنش آلرژیک به ماده بیهوشی

سن مناسب یا توصیه شده

18 تا 40

بیهوشی دارد یا خیر؟

بله

بعد از عمل بستری نیاز دارد؟

خیر

مدت زمان عمل

1 الی 2 ساعت

احتمال موفقیت

بالا

مدت دوران نقاهت

یک الی دو هفته

آنچه می خوانید

 • لینک های مفید

جراحی ترمیمی بینی چیست؟

رینوپلاستی، هارمونی صورت و تناسب بینی شما را افزایش می دهد. همچنین می تواند تنفس ناقص ناشی از نقص ساختاری بینی را اصلاح کند.

رینوپلاستی ترمیمی روشی است که در واقع بینی را بازسازی می‌کند، هر چه که ممکن است برای هر مورد خاص باشد. برای برخی از بیماران، این عمل ممکن است شامل پیوند پوست پس از جراحی مو برای سرطان باشد. برای سایر بیماران، این ممکن است نیاز به بازسازی پیچیده ای داشته باشد که کل ساختار بینی را شامل می شود.

شرایطی که می توان از طریق جراحی بینی ترمیمی اصلاح کرد عبارتند از:

جراحی ترمیمی بینی

در صورتی که بیمار دارای مشکل پزشکی مانند مشکل در تنفس باشد، ممکن است رینوپلاستی ترمیمی تحت پوشش بیمه درمانی قرار گیرد. 

گاهی اوقات یک سپتوپلاستی ساده برای اصلاح انحراف تیغه بینی تنها چیزی است که لازم است، به خصوص در مواردی که نیاز به جراحی زیبایی اضافی ندارند. در مواردی که بیمار می تواند از مزایای هر دو روش درمانی و زیبایی بهره مند شود، می توان سپتورینوپلاستی یا فیوژن رینوپلاستی را انجام داد.

برخی از آسیب‌ های شکستگی که اغلب بدن متحمل می‌شوند شامل ضربه به بینی یا وسط صورت است. علاوه بر تغییر ظاهر زیبایی بینی، آسیب به استخوان های ظریف در ساختار بینی می تواند باعث انسداد تنفس، احتقان بینی (گرفتگی بینی )، از دست دادن بویایی، انحراف تیغه بینی و سایر موارد شود. اگر چه همه شکستگی های بینی نیاز به جراحی ترمیمی ندارند، این روش می تواند عملکرد مختل ساختار بینی را اصلاح کند یا ظاهر آن را بهبود بخشد یا بازیابی کند.

برداشتن سرطان پوست از روی بینی یا صورت می تواند اسکارهای مخدوش یا ظاهری مخدوش به جا بگذارد و نیاز به تخصص یک جراح مجرب برای اصلاح ناهنجاری های زیبایی دارد. دکتر کامبیز ایزدپناه فوق‌تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی در بیمارستان‌های مختلفی از جمله بیمارستان ۱۵خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران) و بیمارستان سینا مشغول به فعالیت است. بنابراین عمل خود را با خیالی آسوده در بیمارستان مدنظر خود به ما بسپارید. ما تا گرفتن نتیجه در کنار شما خواهیم بود.

جراحی ترمیمی بینی

عمل جراحی رینوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

عمل ترمیم بینی، بسته به ماهیت ترومای صورت و اهداف جراحی هر فرد متفاوت است. دکتر کامبیز ایزدپناه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی از استراتژی های جراحی پیشرفته ای استفاده می کنند که برای نیازهای مربوط به هر فرد شخصی سازی شده است تا به نتیجه ای استثنایی و طبیعی دست یابند.

در طول مشاوره شما، یک برنامه درمانی برای رفع نگرانی های زیبایی و نقص های عملکردی در ساختار بینی ایجاد می شود. سپس جراح شما غضروف بینی، چارچوب ساختاری و بافت پوست را به طور دقیق بازسازی می کند تا بینی شما را ترمیم کند. این روش معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

عمل جراحی ترمیم بینی بیشتر شامل مراحل زیر است:

 • مرحله 1 - بیهوشی

مواد بیهوشی برای راحتی شما در طول عمل جراحی تجویز می شوند. انتخاب ها شامل آرامبخشی داخل وریدی یا بیهوشی عمومی است. پزشک بهترین انتخاب را برای شما توصیه خواهد کرد.

 • مرحله 2 - برش

رینوپلاستی یا با استفاده از روش بسته، که در آن برش ‌ها در داخل بینی پنهان می‌شوند، یا روش باز، که در آن برشی در سراسر کلوملا (تیغه ای که در زیر سپتوم بینی قرار داشته و سبب جدا کردن دو سوراخ بینی از یکدیگر می شود)، ایجاد می‌شود.

از طریق این برش‌ ها، پوستی که استخوان‌ ها و غضروف‌ های بینی را می‌پوشاند به آرامی بالا می‌رود و امکان دسترسی برای تغییر شکل ساختار بینی را فراهم می‌کند. 

 • مرحله 3 - تغییر شکل ساختار بینی

بینی بیش از حد بزرگ ممکن است با برداشتن استخوان یا غضروف کوچک شود. گاهی اوقات جراحی بینی ممکن است نیاز به اضافه کردن پیوند غضروف داشته باشد.

معمولاً از غضروف سپتوم، تیغه وسط بینی، برای این منظور استفاده می شود. گاهی اوقات می توان از غضروف گوش یا به ندرت بخشی از غضروف دنده را استفاده کرد.

 • مرحله 4 - اصلاح سپتوم انحرافی

اگر سپتوم انحراف داشته باشد، می توان آن را صاف کرد و برآمدگی های داخل بینی را کاهش داد تا تنفس بهتر شود.

 • مرحله 5 - بستن برش

هنگامی که ساختار زیرین بینی به شکل دلخواه تراشیده شد، پوست و بافت بینی مجدداً تراشیده شده و برش ها بسته می شوند. ممکن است برش های اضافی در چین های طبیعی سوراخ های بینی برای تغییر اندازه آن ها گذاشته شود.

 • مرحله 6 – منتظر شدن برای دیدن نتایج

برای چند روز، آتل‌ روی بینی قرار می گیرد.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت
جراحی ترمیمی بینی

در طی جراحی ترمیمی بینی چه چیزی در انتظار شما است؟

برخی از روش ها می توانند نگرانی های زیبایی و مشکلات تنفسی را به طور همزمان برطرف کنند.

در طول مشاوره شما، کارکنان ما از شما عکس می گیرند و سابقه پزشکی، نوع پوست و سن شما را بررسی می کنند. جراح توضیح می دهد که چگونه می توان استخوان ها و غضروف بینی را برای تغییر شکل بینی تراشید.

جراحی زیبایی بینی می تواند در بیمارستان، مرکز جراحی سرپایی یا مرکز جراحی ما انجام شود. برای اطمینان از راحتی شما، عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

اگر جراحی زیبایی بینی نیاز به پیوند غضروف داشته باشد، جراح با برداشتن بخش کوچکی از غضروف از گوش یا دنده شروع می کند. این کار به جراح ما اجازه می دهد تا غضروف بینی را در جایی که کمبود دارد اضافه کند. برای بستن برش ها از بخیه های کوچک قابل حل استفاده می شود.

پس از آن، جراح یک آتل کوچک روی بینی قرار می دهد تا از آن محافظت کند و از ساختار جدید پشتیبانی کند. در برخی موارد، پانسمان های جاذب ممکن است در داخل بینی استفاده شوند. تیم مراقبت های جراحی دستورالعمل های مراقبتی را برای اطمینان از بهترین نتیجه، جلوگیری از عفونت و رفع ناراحتی در اختیار شما قرار می دهد. این دستورالعمل های مراقبتی ممکن است شامل دستورالعمل هایی در مورد موارد زیر باشد:

جراحی ترمیمی بینی

جراحی ترمیمی بینی چه ایراداتی را در بینی شما برطرف می‌کند؟

شرایطی که می توان از طریق جراحی بینی ترمیمی اصلاح کرد عبارتند از:

کاندید مناسب برای جراحی ترمیمی بینی چه کسی است؟

رینوپلاستی یک عمل کاملا فردی است. شما باید این کار را برای خودتان انجام دهید، نه برای برآورده کردن خواسته های دیگران. ممکن است کاندیدای خوبی برای جراحی بینی باشید اگر:

رینوپلاستی می تواند مشکلات زیبایی بینی شما را برطرف کند و باعث شود که نسبت به ظاهر خود اطمینان بیشتری داشته باشید. در طول جراحی، پزشک استخوان، غضروف و سایر بافت‌ ها را برای تغییر شکل و ساختار بینی از بین می‌برد یا آن را تغییر می‌دهد.

اگر قصد انجام جراحی زیبایی بینی را دارید، اولین قدم این است که مشخص کنید کاندیدای خوبی هستید یا خیر. در اینجا چهار معیاری که باید برای کاندید جراحی بینی رعایت کنید آورده شده است:

جراحی ترمیمی بینی
 • اهداف خاص

برای اینکه کاندیدای جراحی زیبایی بینی شوید، باید دقیقا بدانید که می خواهید چه چیزی را در مورد بینی خود تغییر دهید. بسیاری از مردم می گویند که از بینی خود خوششان نمی آید اما نمی توانند دلیل آن را بفهمند. بدون دانستن آنچه می خواهید تغییر دهید، نمی توانید اهداف و انتظارات خود را با جراح خود در میان بگذارید.

اگر مطمئن نیستید که دقیقاً چه چیزی را در مورد بینی خود دوست ندارید، جراح شما ممکن است بتواند به شما در تشخیص آن در طول مشاوره کمک کند. ممکن است مشکلی در پل بینی شما وجود داشته باشد یا سوراخ های بینی شما خیلی پهن یا باریک باشد. با این حال، اگر هنوز نمی توانید بفهمید که چه چیزی باید بعد از صحبت با جراح خود تغییر کند، احتمالاً کاندیدای خوبی برای جراحی بینی نیستید.

 • انتظارات معقول

در طول مشاوره، جراح شما اهداف و انتظارات شما را از این روش مورد بحث قرار می دهد. جراح شما می خواهد مطمئن شود که امید معقولی دارید. کاندیدهای جراحی بینی باید بخواهند ظاهر خود را بهبود بخشند، اما نباید انتظار داشته باشند که بعد از جراحی بی نقص به نظر برسند. حتی بهترین جراحان هم نمی توانند همیشه به نتایج عالی دست یابند، بنابراین اگر انتظارات شما بیش از حد بالا باشد، فقط ناامید خواهید شد.

کاندیدها همچنین باید انتظارات معقولی در مورد تأثیر جراحی بر زندگی آن ها داشته باشند. رینوپلاستی می تواند باعث شود که شما نسبت به ظاهر خود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و افزایش اعتماد به نفس می تواند شما را برونگرا و مثبت تر کند. با این حال، تک تک مشکلات زندگی شما را حل نمی کند. شما نباید انتظار داشته باشید که جراحی تاثیر زیادی بر زندگی شما داشته باشد.

 • سن مناسب

قبل از انجام جراحی بینی باید رشد بینی شما انجام شود. برای اکثر افراد، بینی تا اواسط نوجوانی به رشد خود ادامه می دهد، بنابراین انجام جراحی بینی قبل از این زمان توصیه نمی شود. اگر قبل از رشد بینی خود جراحی را انجام دهید، بینی شما ممکن است بعد از عمل به تغییر خود ادامه دهد که می تواند نتایج را تحت تاثیر قرار دهد.

اکثر پزشکان جراحی زیبایی بینی را برای افراد کمتر از 15 یا 16 سال انجام نمی دهند. جراحان علاوه بر صبر کردن تا رشد کامل بینی، می خواهند مطمئن شوند که بیمارانشان از نظر ذهنی برای انجام یک جراحی زیبایی آماده هستند. نوجوانان جوان ممکن است بدون فکر کافی در تصمیم گیری عجله کنند و ممکن است بعداً از انتخاب خود پشیمان شوند.

جراحی ترمیمی بینی
 • از نظر جسمی سالم باشید

پزشکان معمولاً فقط به افرادی که از نظر جسمی سالم هستند، جراحی های غیرضروری را توصیه می کنند. شما نباید هیچ گونه مشکل پزشکی از قبل داشته باشید. چرا که ممکن است باعث ایجاد عوارض در طول یا بعد از جراحی شود. قبل از تایید عمل جراحی بینی، احتمالاً پزشک شما را معاینه فیزیکی می کند و در مورد سابقه پزشکی شما می پرسد. برخی از شرایط سلامتی می توانند باعث خونریزی بیش از حد یا بهبودی ضعیف شوند که در طول هر جراحی خطرناک است.

بهترین کاندید برای جراحی بینی افراد غیر سیگاری هستند. سیگار کشیدن خطر بهبودی ضعیف، عفونت یا سایر عوارض بعد از جراحی را افزایش می دهد. اگر سیگار می کشید، پزشک به شما توصیه می کند که حداقل چهار تا شش هفته قبل از جراحی بینی خود را ترک کنید.

مشاوره قبل از عمل جراحی ترمیمی بینی شامل چه مواردی است؟

در طول مشاوره جراحی ترمیمی بینی خود برای بحث در مورد موارد زیر آماده باشید:

 • جراح بینی شما همچنین ممکن است:

بسیار مهم است که تمام جنبه های عمل زیبایی بینی خود را بدانید. طبیعی است که کمی اضطراب احساس کنید، چه هیجان برای ظاهر جدید مورد انتظار شما باشد یا کمی استرس قبل از عمل. از صحبت کردن درباره این احساسات با جراح پلاستیک خود خجالت نکشید.

جراحی ترمیمی بینی

چه سوالاتی باید از پزشک جراح خود بپرسید؟

از این چک لیست به عنوان راهنمایی در طول مشاوره جراحی بینی خود استفاده کنید:

خطرات عمل جراحی ترمیمی بینی چیست؟

تصمیم برای انجام جراحی پلاستیک بسیار شخصی است. شما باید تصمیم بگیرید که آیا مزایای آن به اهداف شما می رسد و آیا خطرات و عوارض احتمالی جراحی بینی قابل قبول است یا خیر.

جراح پلاستیک یا کارکنان، خطرات مرتبط با جراحی ترمیمی بینی را با جزئیات توضیح خواهند داد. از شما خواسته می‌شود تا فرم‌ های رضایت را امضا کنید تا اطمینان حاصل شود که این روش و هرگونه خطر یا عوارض احتمالی را کاملاً می دانید.

خطرات جراحی جراحی ترمیمی بینی عبارتند از:

این خطرات و سایر خطرات قبل از رضایت شما به طور کامل مورد بحث قرار خواهند گرفت. مهم است که تمام سوالات خود را مستقیماً با جراح پلاستیک خود مطرح کنید.

جراحی ترمیمی بینی

چگونه برای عمل جراحی ترمیمی بینی آماده شویم؟

برای آماده شدن جراحی ترمیمی بینی، ممکن است از شما خواسته شود:

جراحی ترمیمی بینی ممکن است در یک مرکز جراحی معتبر در مطب، یک مرکز جراحی سرپایی مجاز یا یک بیمارستان انجام شود. حتماً ترتیبی بدهید که شخصی شما را به سمت جراحی و بازگشت به آن ببرد و حداقل شب اول بعد از عمل در کنار شما بماند.

مراقبت ‌های پس از عمل جراحی ترمیمی بینی

در طول ریکاوری جراحی ترمیمی بینی، ممکن است یک آتل روی بینی شما قرار داده شود. در حالی که تورم اولیه ظرف چند هفته کاهش می یابد، ممکن است تا یک سال طول بکشد تا کانتور جدید بینی شما به طور کامل اصلاح شود. در طول این مدت ممکن است متوجه تغییرات تدریجی در ظاهر بینی خود شوید زیرا به نتیجه دائمی تبدیل می شود.

دستورالعمل های خاصی به شما داده می شود که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

حتماً از جراح بینی خود سؤالات خاصی در مورد آنچه می توانید در طول دوره نقاهت فردی خود انتظار داشته باشید بپرسید:

جراحی ترمیمی بینی

نتیجه عمل جراحی بینی چیست؟

نتایج جراحی زیبایی بینی طولانی مدت خواهد بود. در حالی که تورم اولیه ظرف چند هفته کاهش می یابد، ممکن است تا یک سال طول بکشد تا کانتور جدید بینی شما به طور کامل اصلاح شود. در طول این مدت ممکن است متوجه تغییرات تدریجی در ظاهر بینی خود شوید زیرا به نتیجه دائمی تبدیل می شود.

با افزایش سن بدن، طبیعی است که تغییرات تدریجی در صورت شما از جمله بینی شما ایجاد شود. اما بیشتر نتیجه عمل شما باید نسبتاً دائمی باشد. یک سبک زندگی سالم و محافظت مادام‌العمر در برابر آفتاب به افزایش نتایج ظاهر جدید شما کمک می‌کند.

تغییر شکل بینی معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

بسته به نوع جراحی که انجام می دهید، جراح ممکن است:

پیدا کردن پزشک مناسب برای عمل جراحی ترمیمی بینی

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. آقای دکتر ایزدپناه تمامی دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

جراحی ترمیمی بینی

ریکاوری بعد از عمل جراحی ترمیمی بینی شامل چه مواردی است؟

ممکن است برای بهبودی پس از جراحی ترمیمی بینی نیاز به مرخصی 2 هفته ای از محل کار داشته باشید.

ممکن است چندین ماه طول بکشد تا اثر کامل عمل را مشاهده کنید و تا 6 ماه طول بکشد تا تورم کاملا برطرف شود.

بعد از حدود یک هفته: بخیه ها را می توان کشید (مگر اینکه بخیه های قابل جذب داشته باشید). ممکن است آتل نیز جدا شود.

در هفته 3: کبودی، تورم و قرمزی ممکن است محو شده باشد. ممکن است بتوانید شنا کنید.

در 4 تا 6 هفتگی: باید بتوانید ورزش های شدید را از سر بگیرید.

موارد زیر نیز توصیه می شود:

هزینه عمل جراحی ترمیمی بینی به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه ها بسته به دلیل جراحی و پیچیدگی آن متفاوت است. عوامل موثر بر هزینه عبارتند از:

جراحی ترمیمی بینی
 • پاسخ به سوالات پرتکرار

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

رینوپلاستی اصطلاح پزشکی برای جراحی بینی است. عمل جراحی پلاستیک برای بهبود ظاهر کلی صورت بیمار با تغییر شکل و یا اندازه بینی در نظر گرفته شده است.

جراحی بینی با ایجاد یک برش در داخل سوراخ های بینی و یا کلوملا (بافت نرم بیرونی بینی در بین هر سوراخ بینی) انجام می شود. سپس جراح پلاستیک پوست بینی را عقب می کشد و ساختار بینی زیر آن را آشکار می کند. شکل بینی با کاهش یا افزایش ساختار زیرین تغییر می کند. سپس پوست به پشت روی بینی کشیده می شود و برش ها به هم بخیه می شوند.

جای تعجب است که اینطور نیست! یک ناراحتی خفیف معمولاً یک روز کامل پس از عمل باقی می‌ماند، اما نه زیاد.

اگر جراح پلاستیک جراحی بینی بسته را انجام دهد، خیر، با این حال، جراحی بینی باز چند جای زخم کوچک باقی می‌گذارد که چندان قابل توجه نیستند و به مرور زمان محو می‌شوند.

برای انجام جراحی بینی ابتدا تصمیم بگیرید که آیا این عمل برای شما مناسب است یا خیر. سپس برای مشاوره با جراحان پلاستیک محلی نزدیک خود تماس بگیرید.

جراحی پلاستیک حوزه وسیعی از پزشکی را شامل می شود که هم شامل روش های ترمیمی و هم روش های زیبایی می شود. اگر روش شما دارای دلیل پزشکی باشد، ممکن است بخشی (یا تمام) هزینه پوشش داده شود.

تورم و کبودی هم در قسمت بیرونی و هم در داخل بینی ایجاد می شود. احساس احتقان و انسداد بینی طبیعی است. در اکثر بیماران تورم ظرف یک ماه برطرف می شود..

علاوه بر رعایت دقیق دستورالعمل‌ های جراح، چندین کار وجود دارد که می‌توانید برای کمک به کاهش تورم بینی انجام دهید:

 • سر خود را بالا نگه دارید.
 • یخ روی گونه ها، پیشانی و بینی بمالید.
 • از آرنیکا مونتانا استفاده کنید.
 • از قرار دادن هر چیزی روی بینی از جمله عینک و عینک آفتابی خودداری کنید.
 • از عطسه کردن خودداری کنید.

احساس گرفتگی بینی ممکن است به دلیل شرایط مختلفی باشد. انحراف تیغه بینی شایع ترین علت انسداد بینی است. بزرگ شدن شاخک ها دومین علت شایع مشکل تنفسی است و معمولاً با انحراف تیغه بینی همراه است. سایر مشکلات ساختاری بینی، مانند سوراخ های کوچک بینی، سوراخ های بینی ضعیف، جای زخم و دریچه بینی باریک یا فرو ریخته نیز ممکن است به انسداد بینی کمک کنند. بسیاری از شرایط دیگر، مانند عوارض جانبی داروها، آلرژی ها، محرک ها، سینوزیت مزمن و بیماری های سیستمیک می توانند به مشکلات تنفسی بینی کمک کنند.

تیغه بینی پایه و اساس بینی است و به ظاهر آن کمک می کند. انحراف سپتوم بسیار شایع است. با این حال، اکثر بیماران از انحراف تیغه بینی آگاه نیستند، زیرا بینی خارجی آن ها متقارن است. انحراف تیغه بینی ممکن است خود را در بینی خارجی به صورت یک بینی بزرگ، بینی کج یا پیچ خورده، نوک بینی بیش از حد بیرون زده، نوک بینی گرد یا قوز نشان دهد.

تیغه بینی ورقه ای از غضروف و استخوان است که بینی را به دو قسمت راست و چپ تقسیم می کند. انحراف سپتوم وضعیتی است که در آن سپتوم به شدت از خط وسط جدا شده، خمیده، کج یا بد شکل است. درجاتی از انحراف تیغه بینی بسیار شایع است، زیرا تقریباً 80 درصد از تمام تیغه های بینی انحراف دارند.

شایع ترین علائم ناشی از انحراف تیغه بینی عبارتند از احتقان بینی، انسداد بینی، مشکل در تنفس از طریق بینی و خروپف. احتقان بینی و علائم تنفس ممکن است در یک طرف یا طرف دیگر بدتر باشد. علائم ممکن است در تمام روز یا عمدتاً در شب رخ دهد. انحراف سپتوم ممکن است در بدو تولد وجود داشته باشد، ناشی از آسیب باشد، یا در نتیجه آسیب ناشی از درمان یا جراحی قبلی باشد.

به طور کلی، حداقل 2 هفته از زمان مشاوره برای آماده شدن برای جراحی فرصت داده می شود. البته ممکن است زودتر انجام شوند. اقدامات غیر جراحی ممکن است همزمان با مشاوره اولیه انجام شود مانند عکس گرفتن از صورت و بینی بیمار.