اگر در حال آماده شدن برای جراحی بینی هستید، ممکن است در مورد نحوه آماده شدن برای این عمل سوالاتی داشته باشید. در حالی که جراح و پزشک شما باید بیشتر اطلاعاتی را که نیاز دارید در اختیار شما قرار دهند، ما در این مقاله قصد داریم در مورد آنچه پیش از عمل جراحی بینی نیاز دارید بدانید، صحبت می کنیم.

در حالی که تیم جراحان ما بخشی از آماده سازی این عمل را انجام می دهند تا بتوانند نتیجه جراحی بینی شما را آسان تر پیش بینی کنند، کارهایی وجود دارد که شما نیز می توانید انجام دهید.

اگرچه کار روی بینی شما انجام می شود، متوجه خواهید شد که بقیه بدن شما نیز ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد پس بهتر است قبل از عمل جراحی خود را برای این کارها آماده کنید.

اقدامات قبل از جراحی بینی

آنچه می خوانید

قبل از جراحی بینی از چه کارهایی باید اجتناب کرد؟

ضروری است که سلامت و تندرستی خود را خوب نگه دارید، چرا که به شما کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که روند بهبودی بیش از حد نیاز طول نمی کشد.

در این بخش می خواهیم روی تمام کارهایی که بیماران باید از انجام آن ها اجتناب کنند تمرکز کنیم:

 

 • یک هفته قبل از جراحی بینی از نوشیدن الکل خودداری کنید

الکل، نه تنها آب بدن شما را کم می کند، بلکه قدرت سیستم ایمنی شما را نیز کاهش می دهد و به طور کلی بهبودی شما را مختل می کند.

 • ترک سیگار (حداقل بلافاصله قبل و بعد از جراحی بینی)

اگر قصد دارید جراحی بینی شما با موفقیت تمام شود، باید حداقل یک هفته قبل و در طول دوره نقاهت خود از کشیدن سیگار خودداری کنید.

 • از مصرف آسپرین (و داروهای مشابه) خودداری کنید

آسپرین و داروهایی مانند کومادین دارای خواص رقیق کنندگی خون هستند که بهتر است قبل و بعد از جراحی از آنها اجتناب شود. این داروها، ممکن است مدت زمانی را که باید برای بهبودی صرف کنید افزایش دهد.

 • از استفاده از کرم های موضعی خودداری کنید

حداقل چهار روز قبل از عمل جراحی بینی، توصیه می شود از استفاده از هرگونه کرم موضعی روی صورت خودداری کنید. از هر چیزی که شامل اسید سالیسیلیک باشد، خودداری کنید. از مرطوب کننده ها و پاک کننده های ساده به جای آن استفاده کنید.

 • از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید خودداری کنید

این قانون هم قبل و هم بعد از جراحی بینی صدق می کند، زیرا اشعه ماوراء بنفش می تواند به پوست شما آسیب برساند و باعث مشکلات درمانی شود.

 • بعد از ساعت 12 شب قبل از جراحی بینی چیزی نخورید و ننوشید

باید مطمئن شوید که حداقل 8 ساعت قبل از جراحی یا بعد از نیمه شب قبل از جراحی بینی خود چیزی نخورید یا ننوشید.

توصیه های قبل از عمل جراحی بینی

روز قبل از عمل بینی چه می توان خورد؟

ایده خوبی است که میزان پروتئین مصرفی خود را روز قبل از عمل بینی افزایش دهید. غذاهای غنی از پروتئین زیر را می توانید مصرف کنید:

نه فقط یک روز قبل، بلکه برای حدود سه هفته قبل از انجام جراحی زیبایی بینی باید مصرف مواد غذایی بالا را افزایش دهید.

پروتئین ممکن است به تسریع دوره بهبودی شما کمک کند تا به شما در غلبه بر هر آسیبی که در طول این فرآیند تجربه کرده اید کمک کند. هرچه قبل از جراحی رژیم غذایی سالم تری داشته باشید، بهتر است.

توصیه های قبل از عمل جراحی بینی
دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

سایر توصیه های قبل از عمل جراحی بینی کدام است؟

توصیه های قبل از عمل جراحی بینی
 • مقداری غذا از پیش بپزید

ممکن است در تهیه وعده ‌های غذایی در چند هفته اول بعد از عمل مشکل داشته باشید، بنابراین قبل از انجام جراحی زیبایی بینی، ممکن است نیاز باشد مقداری غذا را از قبل بپزید و فریز کنید. از آنجایی که باز و بسته کردن دهان برای شما دردناک است، بهتر است از غذاهای نرم استفاده کنید که نیازی به جویدن زیاد نداشته باشد.

نکاتی برای یک جراحی بینی موفق

این نکات همیشه به شما کمک می کند تا نتایج رضایت بخشی و جراحی بینی موفقی داشته باشید. بیایید آن ها را بشناسیم!

 • پزشک مناسب را پیدا کنید.

مهمترین مورد در خصوص انجام یک جراحی بینی کامل، پزشک است. شما باید فردی را پیدا کنید که در جراحی بینی تجربه داشته باشد. جراحی بینی نیاز به آموزش و تجربه خاصی دارد. با این حال، باید مراقب باشید که پزشک برای جراحی های بینی موفق شناخته شده است.

توصیه های قبل از عمل جراحی بینی
 • خودتان را برای جراحی آماده کنید

قبل از انجام جراحی بینی، باید در مورد خطرات جراحی، روش جراحی و غیره تحقیق کنید. این امر به شما کمک می کند تا احتیاط کنید و می توانید تصمیم خوبی بگیرید که آیا جراحی بینی انجام دهید یا خیر.

 • پیشنهادات پزشک را دنبال کنید

موفقیت جراحی بینی تا حد زیادی به رعایت احتیاطات در دوره پس از جراحی بستگی دارد. بسیاری از مردم اغلب توصیه های پزشک خود را نادیده می گیرند و به دلیل نتایج فراتر از انتظارشان ناامید می شوند. در واقع، برای هر نوع جراحی بینی که انجام می دهید، باید همیشه مراقب باشید که اثر آن در طولانی مدت حفظ شود.جراحی بینی با گزینه های مختلفی همراه است. برخی از آن برای کاهش اندازه بینی استفاده می کنند که به آن رینوپلاستی کاهشی می گویند. شما باید قبل از مراجعه به هر جراح بینی نیازهای خاص خود را تعیین کنید.

توصیه های قبل از عمل جراحی بینی

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی کدام است؟

نتیجه عمل بینی بعد از یک ماه

مراقبت های بعد از عمل جراحی بینی

جمع بندی

کارهای زیادی وجود دارد که بیمار می تواند قبل از جراحی انجام دهد تا برای عمل بینی خود آماده شود. اگر نگرانی یا شرایط خاصی دارید که می خواهید در مورد آن صحبت کنید، این سوال باید توسط جراحان پلاستیک شما برطرف شود.

لیست بالا نکاتی را در مورد آماده سازی ارائه می دهد، اما همیشه باید به جراحان یا مرکز جراحی خود اجازه دهید شما را راهنمایی کنند و دستورالعمل های آن ها را دنبال کنید. افراد همه متفاوت هستند و این مقاله نمی تواند هر نوع بیمار را در نظر بگیرد.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

به مدت دو هفته قبل و دو هفته بعد از جراحی از سیگار کشیدن یا استفاده از تنباکو یا محصولات نیکوتینی خودداری کنید. این موارد می تواند منجر به از دست دادن پوست، مرگ پوست و بهبود آهسته زخم شود که نتیجه جراحی شما را خراب می کند و با اسکارهای دائمی برای شما به وجود می آورد. سیگار کشیدن همچنین خطر سرفه بعد از جراحی را افزایش می دهد که منجر به خونریزی می شود. به دلایل کلی سلامتی، جناب دکتر کامبیز ایزدپناه به همه بیماران توصیه می کند سیگار را ترک کنند.

توصیه نمی شود شش هفته قبل یا شش هفته بعد از جراحی زیبایی عمل دیگری انجام دهید. فواصل کوتاه ‌تر بین جراحی می‌تواند خطر لخته شدن خون در پاها را افزایش دهد.

بعد از نیمه شب شب قبل از عمل از خوردن یا نوشیدن هر چیزی از جمله آب، چای یا قهوه خودداری کنید.

(دوازده ساعت قبل از جراحی). آدامس نجوید. اشکالی ندارد صبح قبل از جراحی، دندان های خود را مسواک بزنید، اما هنگام شستشوی دهان، آب را قورت ندهید. عدم رعایت این احتیاط مهم می تواند منجر به مشکلات ریوی شود. در صورت عدم رعایت این دستور، عمل جراحی شما لغو خواهد شد.

شما باید از یک فرد بزرگسال (بیشتر از 18 سال) بخواهید که شما را به خانه ببرد و به مدت 24 ساعت پس از جراحی به طور مداوم در کنار شما بماند. فردی را انتخاب کنید که از تصمیم شما برای جراحی بینی حمایت کند. همراهی که نسبت به عمل شما معترض باشد، دوران نقاهت شما را دشوارتر می کند.

سعی کنید روز قبل از جراحی آرامش داشته باشید. به وظایف روزانه خود ادامه دهید و حداقل 4 لیتر آب بنوشید.

تمام جواهرات خود را شب قبل از جراحی در بیاورید. تا بعد از عمل از هیچ جواهراتی استفاده نکنید. استفاده از جواهرات در حین جراحی می تواند منجر به سوختگی و زخم های پوستی شود. قبل از رفتن به رختخواب دوش بگیرید و به طور کامل مو، صورت و بدن خود را بشویید.

 مطمئن شوید که تمام لوازم آرایش به خصوص ریمل را پاک کرده اید. بعد از حمام، هیچ محصولی روی پوست خود استفاده نکنید. از مرطوب کننده های بدن، دئودورانت ها، ضد تعریق ها یا آرایش استفاده نکنید. بعد از نیمه شب چیزی نخورید و ننوشید.

اگر دچار بیماری هایی مانند سرماخوردگی، آنفولانزا، گلودرد، عفونت، اسهال، استفراغ، حالت تهوع، تب و/یا لرز شدید، لطفاً در اسرع وقت با مطب جناب دکتر یزد پناه تماس بگیرید. ما در آن زمان تعیین خواهیم کرد که آیا نیاز به تاخیر در جراحی شما بر اساس علائم شما داریم یا خیر. اگر در صورت وجود این شرایط جراحی انجام شود، خطر عوارض افزایش می یابد.

صبح روز جراحی، دوباره دوش بگیرید و مو، صورت و بدن خود را بشویید. بعد از حمام چیزی از جمله مرطوب کننده بدن، دئودورانت ها و ضد تعریق ها روی پوست خود قرار ندهید. صبح روز جراحی چیزی نخورید یا ننوشید از جمله قهوه، چای یا آب. شما می توانید دندان های خود را مسواک بزنید به شرطی که آب نبلعید. آدامس نجوید. اگر دیابتی هستید از تیم ما در مورد مصرف داروهای خود در صبح روز جراحی سوال کنید. از لنز استفاده نکنید. لباس های گشاد بپوشید. بلوز یا پیراهنی بپوشید که دکمه داشته باشد.

در زمان جراحی بینی نباید باردار باشید. داروهایی که ما برای جراحی استفاده می کنیم می توانند در بارداری اختلال ایجاد کنند و باعث نقص مادرزادی شوند.