کشیدن درن بعد از عمل ابدومینوپلاستی

نگرانی‌های رایجی که می‌توان در حین انجام عمل جراحی شکم می توان برطرف

 • پوست شل و آویزان
 • چربی سرسخت
 • دیاستاز رکتی (عضلات شکمی جدا شده)
 • فتق
 • بی اختیاری استرسی ادرار
 • عزت نفس پایین
 • مشکل پیدا کردن لباسی دلخواه

فواید درن بعد از ابدومینوپلاستی

 • کاهش سروما
 • کاهش تورم
 • کاهش التهاب
 • کاهش خونریزی

آیا کشیدن درن دردناک است؟

بیماران ممکن است احساس کشش یا فشار را تجربه کنند

درن بعد از عمل ابدومینوپلاستی چیست؟

درن یک لوله کوچک پلاستیکی و قابل انعطاف است که معمولا در حین جراحی توسط پزشک داخل بدن بیمار گذاشته می شود و چند روز بعد خارج می شود.

درن بعد از عمل ابدومینوپلاستی چه زمانی کشیده می شود؟

معمولا 1 هفته بعد از عمل ابدومینوپلاستی

آیا می توان بعد از عمل ابدومینوپلاستی با درن دوش گرفت؟

در صورتی که درن کشیده نشود، بله دوش گرفتن امکان پذیر است.

آیا برداشتن زود هنگام درن بعد از عمل ابدومینوپلاستی مشکل ساز خواهد شد؟

اگر درن های پس از عمل ابدومینوپلاستی زودتر از موعد برداشته شوند، ممکن است خطر تشکیل سروما یا همان تجمیع مایعات افزایش یابد.

ابدومینوپلاستی، یک عمل جراحی است که پوست زائد و بافت های نرم زیر شکم را برداشته و در عین حال عضلات شکم را سفت می کند. معمولاً درن ها در حین جراحی قرار می گیرند که در زمان بهبودی زودهنگام برداشته می شوند. در این بخش به کلیه سوالاتی که در خصوص کشیدن درن بعد از عمل ابدومینوپلاستی باید بدانید اشاره می کنیم.

آنچه می خوانید

ابدومینوپلاستی چگونه کار می کند؟

عمل زیبایی شکم که به نام ابدومینوپلاستی نیز شناخته می‌شود، یک عمل زیبایی بسیار مفید است که برای بهبود چشمگیر شکل، فرم و کانتور شکم از طریق تکنیک‌ های مختلف از جمله برداشتن چربی، برداشتن پوست و موارد دیگر استفاده می‌شود.

 در حالی که تقریباً هر مرد یا زنی که از سلامت خوبی برخوردار است و وزن ثابت و سالمی دارد، اما نگران شل شدن پوست یا چربی های سرسخت است، می تواند از عمل جراحی شکم بهره مند شود. این اغلب در بیمارانی انجام می شود که بچه دار شده اند، کاهش وزن قابل توجهی را تجربه کرده اند یا تغییرات فیزیکی ناخواسته به دلیل افزایش سن ایجاد شده اند. نگرانی‌ های رایجی که می‌توان در حین انجام عمل جراحی شکم می توان برطرف یا اصلاح کرد عبارتند از:

 • پوست شل و آویزان
 • چربی سرسخت
 • دیاستاز رکتی (عضلات شکمی جدا شده)
 • فتق
 • بی اختیاری استرسی ادرار
 • عزت نفس پایین
 • مشکل پیدا کردن لباسی دلخواه

در طول مشاوره اولیه، دکتر کامبیز ایزد پناه، نگرانی ‌های شما را به دقت ارزیابی کرده و در مورد آن صحبت خواهد کرد و گزینه ‌های جراحی شما را با جزئیات کامل توضیح می‌دهد تا به شما کمک کند تا بهتر بفهمید که تامی تاک چگونه ممکن است برای شما مفید باشد. اغلب اوقات، یک روش ترکیبی ممکن است جذاب ترین و طولانی ترین نتایج را به همراه داشته باشد.

ابدومینوپلاستی چه کاری انجام می دهد؟

ابدومینوپلاستی با بیمار تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و معمولاً حدود 2 تا 3 ساعت طول می‌کشد، بسته به اینکه آیا هر گونه عمل اضافی انجام می‌شود. دکتر ایزد پناه برش نازکی را در پایین شکم – درست بالای ناحیه شرمگاهی – قرار می دهد که اجازه می دهد جای زخم ایجاد شده زیر لباس و لباس شنا پنهان شود. طول دقیق برش به مقدار پوستی که باید برداشته شود، آناتومی بیمار و سایر عوامل بستگی دارد. دکتر ایزد پناه سپس با استفاده از لیپوساکشن، چربی های ناخواسته را از بین می برد، ماهیچه های شکم را سفت و تقویت می کند و هر گونه نگرانی دیگر را برطرف می کند. سپس پوست شل و اضافی برداشته می شود و پوست باقیمانده محکم روی شکم قرار می گیرد تا ظاهری سفت، کشیده و صاف داشته باشد. برش بسته خواهد شد و ممکن است درن های جراحی برای کمک به جلوگیری از تجمع مایع و ایجاد سروما قرار داده شود. سپس بیمار برای مدت کوتاهی به اتاق ریکاوری برده می‌شود و در نهایت تحت مراقبت یکی از عزیزان مورد اعتماد خود قرار می‌گیرد تا بهبودی خود را در خانه ادامه دهد.

هدف از درن بعد از عمل جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

درن هایی برای کاهش تجمع مایع در محل جراحی قرار داده می شود. آن ها ممکن است بروز سروما (مجموعه مایعات) و عوارض ناشی از آن را کاهش دهند. درن ها همچنین میزان خونریزی را نشان می دهد که در مراحل اولیه بهبودی رخ می دهد. تخلیه جراحی چندین بخش دارد. یک لوله فنردار که در محل جراحی قرار می گیرد، که معمولاً از یک شکاف کوچک در برش پایین شکم خارج می شود.

 لوله تخلیه هیچ سوراخی فراتر از سطح پوست برای حفظ مکش در محل جراحی ندارد. این لوله سپس به یک حباب متصل می شود که برای حفظ مکش تحت فشار منفی قرار می گیرد. حباب قبل از قرار دادن درپوش به آرامی فشرده می شود تا مکش در محل جراحی حفظ شود.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

چگونه خروجی مایع از درن را اندازه گیری کنم؟

در مورد مراقبت های درن قبل از ترخیص، آموزش هایی ارائه می شود . قبل از اندازه گیری مقدار مایع داخل حباب ، درپوش باید برداشته شود. مقدار مایع باید در ورق درن شما ثبت شود. توصیه می شود هر روز صبح و عصر تقریباً در یک زمان واحد درن را تخلیه کنید تا امکان مقایسه در مورد خروجی تخلیه 24 ساعته وجود داشته باشد. هنگامی که مقدار مایع ثبت شد، لطفاً درن را خالی کنید و در حالی که حباب فشرده است، درپوش را وارد کنید. این برای حفظ مکش مهم است.  

 

چه زمانی پس از ابدومینوپلاستی درن کشیده می شود؟

درن معمولاً زمانی که خروجی به سطح پایین و ثابتی رسیده باشد کشیده می شود. به طور کلی درن اول یک هفته پس از عمل و درن دوم کمی پس از آن زمانی که به سطوح مناسب رسید برداشته می شود. بعد از جراحی شکم، ممکن است نگران از سرگیری تمرینات ورزشی خود باشید، لباس های جدید بخرید و ظاهر زیبای خود را به نمایش بگذارید! با این حال، مهم است که به بدن خود زمان زیادی برای استراحت، بهبودی و بهبودی پس از عمل جراحی شکم بدهید.

آیا کشیدن درن دردناک است؟

بیماران ممکن است احساس کشش یا فشار را تجربه کنند، با این حال به طور کلی هیچ دردی در حین برداشتن درن تجربه نمی شود. حذف تخلیه تنها چند ثانیه طول می کشد. بخیه ای که درن را در جای خود محکم می کند، ابتدا برداشته می شود و سپس لوله درن به آرامی برداشته می شود. پس از برداشتن، یک پد گاز باید برای یک روز یا بیشتر روی محل قرار داده شود تا زمانی که دهانه کوچک بسته شود.

کسیدن درن در مطب طی یک قرار ملاقات معمول بعد از عمل انجام می شود. به طور کلی روند دردناکی نیست. بی حسی موضعی لازم نیست. درن ابتدا از مکش خارج می شود و بخیه نگهدارنده آن آزاد می شود. بیماران ممکن است یک احساس کشش یا فشار مانند را تجربه کنند، با این حال برداشتن درن معمولاً به خوبی تحمل می شود و در عرض چند ثانیه تمام می شود.

آیا می توانم بعد از عمل ابدومینوپلاستی با درن دوش بگیرم؟

می توانید در حالی که درن ها سر جای خود هستند دوش بگیرید. به شما آموزش های لازم در این باره داده می شود.

 

درن های بعد از ابدومینوپلاستی زمانی برداشته می شوند که درن ها به طورکامل تخلیه شود

پس از جراحی ابدومینوپلاستی، تخلیه به تدریج کاهش می یابد. با توقف خونریزی و تخلیه خون قدیمی از محل جراحی، درناژ به مرور زمان تیره می شود. سپس مایع به تدریج به رنگ شفاف زرد یا صورتی تغییر می کند. معمولاً هنگام تخلیه 30 سی سی یا کمتر در چند روز متوالی، درن ها برداشته می شوند.

معمولاً درن با خروجی کمتر تقریباً یک هفته پس از عمل برداشته می شود. درن دوم معمولاً هفته بعد برداشته می شود. در صورت نیاز در برخی موارد، درن ها ممکن است برای مدت طولانی تری در محل باقی بمانند.

 

چه اتفاقی می افتد اگر درن های پس از ابدومینوپلاستی خیلی زود برداشته شوند؟

اگر درن های پس از ابدومینوپلاستی خیلی زود برداشته شوند، ممکن است خطر تشکیل سروما (جمع آوری مایعات) افزایش یابد. تقریباً همه بیماران پس از ابدومینوپلاستی، تشکیل یک سروما کوچک را تجربه می کنند. اگر سروما از نظر بالینی آشکار باشد، گزینه های مختلفی وجود دارد. یک مجموعه کوچک احتمالاً خود به خود جذب می شود و ممکن است نیازی به درمان نداشته باشد.

 اگر بزرگ یا علامت دار باشد، ممکن است نیاز به درمان دیگری داشته باشد. اگر سروما عفونی شود، با پیشرفت بهبود، علاوه بر مراقبت از زخم، تخلیه فوری ضروری است. درن ها عامل مهمی برای کاهش خطر تجمع مایع در محل جراحی پس از ابدومینوپلاستی هستند.

 

اگر درن بعد از ابدومینوپلاستی خیلی دیر برداشته شود چه می شود؟

اگر درن ها برای مدت طولانی پس از عمل جراحی شکم در جای خود باقی بمانند، ممکن است باعث تخلیه مداوم شود. همچنین ممکن است خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد. دکتر کامبیز ایزد پناه، خروجی تخلیه را به دقت کنترل می کند و در صورت لزوم در اسرع وقت درن ها را خارج می کند. آنتی بیوتیک های پیشگیرانه ممکن است در صورت وجود درن تجویز شوند که در ویزیت قبل از عمل در مورد آن صحبت خواهد شد.

 

فواید درن بعد از ابدومینوپلاستی

مهم است که بدانید درن برای کمک به بهبودی بدن بعد از جراحی و جلوگیری از عفونت ضروری است. عمل شکم، پوست اضافی باقی مانده پس از کاهش وزن را از بین می برد. زنانی که بچه دیگری نمیخواهند، احتمالاً شایع ترین بیماران انجام عمل جراحی شکم هستند و پس از آن افرادی که به کاهش وزن قابل توجهی دست یافته اند.

برداشتن آن پوست اضافی که فضای خالی یا مرده ای را که اغلب با پلاسما و سروما پر می شود، باقی می گذارد. پلاسما مایعی است که در خارج از سلول ها ایجاد می شود و به طور معمول مواد مغذی را به سراسر بدن منتقل می کند. به طور کلی، متوجه می‌شوید که درن ‌های شکم ابتدا پلاسما را که قرمز یا صورتی است و سپس سرم زرد یا شفاف را حذف می‌کنند.

طبیعی است که بدن مایعات را به ناحیه آسیب دیده بفرستد و عمل جراحی حتی اگر چیزی در داخل آن ترمیم شود به بدن آسیب می رساند. این مایعات باعث درد و تورم می شوند، اما این روش بدن برای محافظت از ناحیه آسیب دیده است. بدن پس از صدمات جزئی می تواند مایعات را به خودی خود تخلیه کند، اما پس از جراحی، نمی تواند مایعات را با سرعت کافی تخلیه کند.

درن ها روند را تسریع می کنند و از تورم و عفونت اضافی جلوگیری می کنند و به نوبه خود به بهبود سریعتر کمک می کنند. آن ها لوله های سیلیکونی نازک و شفافی هستند که از طریق برش های بسیار کوچک در پشت برش اصلی وارد می شوند. آن ها به ناحیه بین قفسه سینه و ناحیه شرمگاهی یا شکاف کوچکتری در قسمت پایینی برش ایجاد شده در شکم می رسند.

چرا بعد از عمل جراحی ابدومنیوپلاستی معمولاً درن لازم است؟

بسیاری از تامی تاک ها نیاز به قرار دادن درن برای چند روز پس از جراحی دارند. درن لوله کوچکی است که پس از جراحی با بخیه به طور موقت به بدن متصل می شود. این درن ها مایع و خون اضافی را از بدن خارج می‌کنند تا به بهبودی کمک کرده و تورم یا التهاب را کاهش دهند. بدون تخلیه، مایع ممکن است در غیر این صورت در محل جراحی جمع شود و عوارضی ایجاد کند.

 

سروماها

در نهایت، تخلیه برای کمک به جلوگیری از ایجاد سروما ضروری است. سروما مجموعه ای استریل از مایع زیر پوست است که معمولاً در محل برش جراحی قرار دارد. سروما اغلب مانند یک توده کوچک به نظر می رسد و می تواند حساس یا دردناک باشد.

در حالی که یک سروم کوچک خطرناک نیست، ممکن است در موارد نادری که یک سروم بزرگ تشکیل شود، انجام عملی برای برداشتن آن ضروری باشد.

نکاتی در مورد مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

در حالی که درن دارید، باید:

 • از استفاده از صابون های معطر خودداری کنید.
 • از اسفنج های کهنه یا پارچه های شستشو استفاده نکنید.
 • از محصولات صابون ضد باکتری روی دست خود استفاده کنید.
 • کیسه تخلیه را روزانه (حداقل) خالی کنید.
 • هر روز مقدار تخلیه را یادداشت کنید.
 • اطراف مجرای درن را روزانه با دست های تمیز به دقت بشویید.
 • هنگامی که درن دارید، معمولاً از شما خواسته می شود که از حمام کردن خودداری کنید. آب جاری تمیز از دوش ترجیح داده می شود.

فرآیند بهبودی بعد از ابدومینوپلاستی

وقتی نوبت به جراحی شکم می‌رسد، یکی از مهم‌ترین بخش‌های فرآیند بهبود، مرحله التهاب است.

التهاب

در مرحله التهاب، سیستم ایمنی بدن شما گلبول‌های سفید خون را به زخم شما می‌فرستد تا به باکتری‌ ها، بافت ‌های آسیب ‌دیده یا مواد خارجی که ممکن است وجود داشته باشد حمله کرده و از بین ببرد. در مورد شکم، التهاب پاسخ بدن شما به حرکت بافت شما در حین جراحی است که بدن شما آن را به عنوان آسیب بافتی ثبت می کند.

یکی از جنبه های التهاب تجمع مایع است که بخشی طبیعی از درمان است و معمولاً بی ضرر است. این مایع حاوی گلبول ‌های سفید، جریان خون کافی و تعدادی دیگر از اجزاء از جمله لنف است تا بافت‌ های شما را قادر به بهبودی مناسب کند. به عنوان مثال، هنگامی که روی زانوی شما خراشی ایجاد می شود، مقدار کمی مایع زیر آن وجود دارد. در مورد یک خراش کوچک، آن مایع مفید است، اما در مورد شکم شما، مقدار بیش از حد آن مایع جمع شده می تواند برای شما مشکلاتی ایجاد کند.

تامی تاک و مایعات شکم

قبل از انجام عمل جراحی شکم، پوست، چربی، فاسیا و ماهیچه شما به شدت به یکدیگر چسبیده اند. هیچ هوا یا فضایی بین لایه های مختلف بافت وجود ندارد، و هیچ آسیبی برای بهبودی بدن شما وجود ندارد، به این معنی که مایع اضافی در بافت های شما وجود ندارد.

پس از عمل جراحی شکم، کل شکم شما کار شده است و بدن شما باید از چیزی که به عنوان یک آسیب ثبت می کند، بهبود یابد، بنابراین مقدار زیادی مایع توسط بافت های شکم شما ساخته می شود. فرآیند جراحی همچنین منجر به ایجاد فضایی بین لایه چربی و لایه عضلانی شما می شود. این فضا این پتانسیل را دارد که هر مایعی را که در حال ساخت است برای کمک به درمان جمع کند. این می تواند منجر به چیزی شود که سروما نامیده می شود.

سروما

سروما مجموعه ای از مایعات در بافت های شما است. اگر یک سروما کوچک باشد، ممکن است متوجه آن نشوید. اگر سروما بزرگتر باشد، ممکن است احساس فشار ناخوشایندی در قسمت پایین شکم شما داشته باشد. سروما معمولاً در قسمت تحتانی شکم یا ناحیه شرمگاهی شما قرار دارد.

سروما چگونه درمان می شود؟

اگر جراح شما احساس کند که شما سروما دارید، سعی می کند با وارد کردن یک سوزن و بیرون کشیدن مایع اضافی داخل یک سرنگ، مایع را بمکد. این فرآیند “aspiration” مایع نامیده می شود. معمولاً پوست شکم شما پس از جراحی بی حس می شود، بنابراین قرار دادن سوزن از طریق پوست اغلب بدون درد است. با این حال، این روند ممکن است تا حدودی ناراحت کننده باشد، به خصوص در بار اول.

تصور کنید بدن شما مانند یک تخت است. شما یک ورق نصب شده در پایین و یک ورق صاف در بالا دارید. هنگامی که فضای بین ورق ها شل باشد، مایع می تواند بین ورق ها جمع شود. هدف شما این است که ورق نصب شده و ورق بالایی را به هم بچسبانید، بنابراین فضایی برای جمع شدن مایع وجود ندارد. بنابراین، پس از تنفس مایع، بسیار مهم است که از لباس فشرده سازی خود برای فشار دادن آن فضا استفاده کنید. همچنین از هر گونه فعالیت غیرضروری یا شدید خودداری کنید. هر چه بیشتر فعال باشید، بدن شما تمایل به تولید مایعات بیشتری دارد.

هر چند وقت یک بار نیاز به aspiration خواهید داشت؟

این بستگی به شخص دارد. اگر واقعاً مایعات زیادی جمع شود، ممکن است لازم باشد هر چند روز یکبار آسپیراسیون کنید تا از این فشار ناراحت‌کننده جلوگیری کنید. با این حال، برای اکثر افراد، یک بار در هفته آسپیراسیون کافی است.

چه مدت باید به آسپیراسیون سروما ادامه دهم؟

باز هم به شخص بستگی دارد. بدن برخی افراد هفته ها یا ماه ها به تولید مایع ادامه می دهد. برای دیگران، فقط یک یا دو هفته طول می کشد. همانطور که بدن شما مایعات کمتر و کمتری تولید می کند، سروما کوچک می شود. در نهایت، باید به طور کامل از بین برود.

من نمی خواهم سروما بگیرم. چگونه می توانم از آن اجتناب کنم؟

درن های جراحی برای از بین بردن فضاهای باقی مانده پس از دستکاری بافت در جراحی طراحی شدند. به طور معمول، یک تخلیه متکی به نوعی مکش است که مایع اضافی را که می‌تواند بین بافت‌های شما انباشته شود، از بین می‌برد. همچنین به چسباندن فضای بعد از جراحی به یکدیگر کمک می‌کند تا جایی برای تجمع مایع در بافت‌ها وجود نداشته باشد.. به طور معمول، پس از عمل جراحی شکم، احتمالاً در هر طرف شکم خود یک لوله تخلیه برای خارج کردن مایع از هر دو طرف خواهید داشت.

 

 • پاسخ به سوالات پرتکرار

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

درن های ابدومینوپلاستی 5 تا 7 روز پس از جراحی باقی می مانند. اکثر بیماران برای بهبودی به ۲ هفته مرخصی از کار نیاز دارند.

دکتر ایزد پناه، دستورالعمل‌هایی را در مورد نحوه تمیز نگه داشتن لوله‌ های درن و تخلیه مایعات، ارائه می‌دهد. او همچنین نحوه تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه جراحی را توضیح خواهد داد. دکتر ایزدپناه گاهی اوقات از بیماران می‌خواهد که یک گزارش ثبت کنند.

به بیماران توصیه می شود که بعد از جراحی راه بروند، حتی زمانی که درن ها هنوز سر جای خود هستند. حرکت به گردش خون کمک می کند، به جلوگیری از DVT کمک می کند و می تواند حواس پرتی مفیدی از دردهای طولانی پس از عمل باشد.

از درن ها برای کمک به حذف مایع اضافی که پس از جراحی جمع می شود استفاده می شود. در طی عمل جراحی شکم، پوست و چربی از عضله زیرین جدا می‌شوند و یک فلپ بزرگ شکمی ایجاد می‌کنند. بدن نوعی مایع را برای بهبود تولید می‌کند و می‌تواند بین پوست و عضله جمع شود که به «فضای مرده» معروف است. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است عوارضی مانند سروما یا عفونت رخ دهد.

برای جلوگیری از این امر، معمولاً 2 درن زیر پوست قرار داده می شود تا به حذف مایع و خون باقی مانده که ممکن است وجود داشته باشد کمک کند. معمولاً در انتهای عمل جراحی زیبایی شکم توسط جراح پلاستیک درن ها قرار می گیرد. آن ها از چند روز تا چند هفته پس از جراحی شکم در جای خود باقی می مانند. اکثر بیماران من حدود 1 هفته پس از عمل درن هایشان را خارج می کنند.

درن‌ های پس از جراحی مانع بهبودی شما نمی‌ شوند و شما را از انجام کارهای عادی روزانه باز نمی ‌دارند. درن شما در واقع به شما کمک می کند تا سریعتر بهبود پیدا کنید تا بتوانید سریعتر به روال معمول خود بازگردید. نکته کلیدی این است که درن های خود را تا زمانی که هنوز داخل هستند تمیز، محافظت شده و محتاط نگه دارید.  

تمیز نگه داشتن درن برای ایمنی و بهبودی شما مهم است. اگر باکتری تجمع پیدا کند، می تواند منجر به عفونت شود.

شما باید پوست اطراف درن و محل برش را تمیز و خشک نگه دارید. از صابون ها و لوسیون های معطر خودداری کنید، زیرا این مواد می توانند پوست را تحریک کنند. از یک صابون ضد باکتری ملایم و آب گرم برای تمیز کردن مرتب ناحیه استفاده کنید. محل را مالش ندهید یا از اسفنج های خشن و ساینده استفاده نکنید. از یک پارچه شستشوی نرم استفاده کنید و مطمئن شوید که قبل از دست زدن به برش یا درن ، دست های خود را بشویید.

این هم به روشی که انجام داده اید و هم به سرعت بهبودی بدن شما بستگی دارد. هیچ محدودیت زمانی برای برداشتن درن های جراحی وجود ندارد. معمولاً زمانی که مایع خارج شده از درن بسیار کم باشد، درن ها برداشته می شوند. این معمولاً در هفت روز اول جراحی است، اما به بیمار بستگی دارد. هنگامی که مایع خارج شده از تخلیه به حداقل برسد، تیم جراحی زمانی را برای خارج کردن آن ها تعیین می کنند.

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد