بارداری بعد ماموپلاستی

موارد استفاده از عمل

سینه

مزایای عمل

 • تقارن سینه ها
 • افزایش اعتماد به نفس
 • کاهش سینه
 • خوش فرم شدن سینه ها

عوارض احتمالی عمل

 • عفونت
 • کبودی که موقتی است
 • جای زخم
 • مشکل یا ناتوانی در شیردهی
 • تفاوت در اندازه، شکل و ظاهر سینه های چپ و راست
 • از نتایج راضی نبودن
 • به ندرت، از دست دادن نوک پستان و پوست اطراف نوک پستان یا احساس در آنها

آیا می توان بعد از ماموپلاستی باردار شد؟

بله، ماموپلاستی مانع بارداری نیست

بارداری بعد از ماموپلاستی بهتر است چه زمانی باشد؟

حداقل 3 ماه پس از ماموپلاستی

آیا سینه ها در دوران بارداری تغییر سایز می دهد؟

بله به دلیل تغییرات هورمونی

آیا بارداری نتایج ماموپلاستی را از بین می برد؟

در برخی موارد بله

آیا شیردهی بعد از ماموپلاستی امکان پذیر است؟

در بیشتر موارد بله

سن مناسب یا توصیه شده

18 به بعد

بیهوشی دارد یا خیر؟

بله معمولا بیهوشی عمومی مورد نیاز است.

بعد از عمل بستری نیاز دارد؟

معمولا خیر

مدت زمان عمل

4 ساعت

احتمال موفقیت

زیاد

مدت دوران نقاهت

یک الی دو هفته

آنچه می خوانید

ماموپلاستی یا جراحی کوچک کردن سینه، یکی از محبوب ‌ترین عمل‌های زیبایی است که هر ساله انجام می ‌شود و یکی از عمل هایی است که بالاترین میزان رضایت را در میان زیباجویان دارد. برداشتن بافت اضافی سینه با جراحی، بسیاری از زنان را از ناراحتی قابل توجهی رها کرده است – از درد کمر، شانه و گردن گرفته تا احساس عدم اعتماد به نفس و غیر، همگی با ماموپلاستی بطرف می شود.

بنابراین شکی نیست که این روش فوق العاده است، اما زنانی که قصد دارند در آینده مادر شوند، اغلب در مورد بهترین زمان برای کوچک کردن سینه نگران هستند. ما از مراجعین خود سؤالات زیادی می شنویم: چه مدت بعد از جراحی باردار شدن ایمن است؟ بارداری چگونه بر اندازه سینه تاثیر می گذارد؟ بارداری بعد ماموپلاستی به چه صورت است؟

هر کاندید بدن متفاوتی دارد، به این معنی است که تعریف “بهترین زمان” تا حدودی به شما بستگی دارد. در اینجا چند واقعیت وجود دارد که خیال شما را راحت می کند و به شما در تصمیم گیری در مورد زمان بارداری بعد ماموپلاستی کمک می کند.

چه زمانی بارداری بعد ماموپلاستی ایمن است؟

از آن جایی که بارداری می تواند تأثیر چشمگیری بر بدن داشته باشد، بهتر است حداقل سه ماه پس از ماموپلاستی صبر کنید تا باردار شوید. این امر بهبودی کافی برش های داخلی و خارجی سینه را تضمین می کند و خطر عوارض در طول فرآیند بهبودی را کاهش می دهد.

آیا سینه های من در دوران بارداری تغییر می کند؟

در دوران بارداری، هورمون ها تغییر می کنند و باعث رشد سینه می شوند. در حالی که این نوسانات اندازه موقتی هستند و اندازه سینه های قبل از بارداری شما به طور کلی باید برگردد، شکل سینه های شما ممکن است تا حدودی تغییر کند.

بارداری بعد از ماموپلاستی

آیا بارداری نتایج ماموپلاستی من را خراب می کند؟

عوامل فردی و ارثی مانند خاصیت ارتجاعی پوست می تواند بر افتادگی سینه پس از بارداری تأثیر بگذارد. اگر چه نمی‌توانیم با قطعیت اثرات بارداری و زایمان را بر سینه‌ های بیمار پیش‌بینی کنیم، اما بسیاری از زنان از نتایج جراحی خود پس از زایمان کاملاً راضی هستند. برای کسانی که تغییراتی را تجربه می‌کنند که می‌ خواهند بعداً اصلاح شوند، جراحی لیفت سینه ممکن است گزینه ‌ای مناسب باشد.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

آیا بعد از جراحی کوچک کردن سینه هنوز هم می توانم به نوزاد خود شیر بدهم؟

خبر خوب این است که بسیاری از جراحان پلاستیک قادر به حفظ مقدار قابل توجهی بافت غدد در حین کوچک کردن سینه هستند و غدد شیر را دست نخورده باقی می‌گذارند و به درستی کار می‌کنند. اکثر زنان پس از ماموپلاستی می توانند با موفقیت شیر تولید کنند و نتایج مثبت جراحی را حفظ کنند. اما توجه به این نکته مهم است که، صرف نظر از اینکه جراح چقدر ماهر باشد، باز هم خطری وجود دارد که نتوانید بعد از آن شیر بدهید  و اینکه همه زنان نمی‌توانند با موفقیت به نوزاد خود شیر بدهند، خواه عمل سینه انجام داده باشند یا نه!

اگرچه ممکن است قبل از کوچک کردن سینه صبر کنید تا بچه دار شوید، اما این تنها انتخاب شما نیست. قبل از کوچک کردن سینه باید چند نکته را در نظر بگیرید:

 • روش کوچک کردن سینه ای که انتخاب می کنید می تواند بر شیردهی آینده شما تأثیر بگذارد، بنابراین حتماً از جراح خود در مورد گزینه های موجود سؤال کنید. اگر نوک پستان شما در حین جراحی برداشته شود و به یک سینه بازسازی شده پیوند زده شود، ممکن است تولید شیر به دلیل آسیب احتمالی به اعصاب یا مجاری شیر محدود شود.
 • اکثر زنانی که نوک سینه و آرئول سالمی دارند می توانند به نوزادان خود شیر دهند. اگر ثابت شود شیردهی دشوار است، روش هایی برای کمک به افزایش تولید شیر وجود دارد.
 • زنانی که قبل از ماموپلاستی، تجربه شیردهی داشته اند، شانس بیشتری برای شیردهی موفق بعد از عمل نسبت به زنانی که قبلاً هرگز شیر نداده‌اند، دارند.

اگر بعد از جراحی کوچک کردن سینه باردار شوم چه اتفاقی می افتد؟

اگر بعد از عمل کوچک کردن سینه باردار شوید، دنیا به پایان نمی رسد. سینه ‌های شما ممکن است در طول بارداری و بعد از آن دچار تغییراتی شوند و برای برخی از زنان، سینه‌ هایشان پس از به دنیا آمدن فرزند/فرزندانشان به حالت عادی برمی‌گردد.

سایر زنان در دوران بارداری و شیردهی تغییرات قابل توجهی را در اندازه و شکل سینه های خود تجربه می کنند.

صرف نظر از این تنوع نتایج، اگر بعد از بارداری از سینه های خود راضی نیستید، می توانید مجدد عمل ماموپلاستی انجام دهید. در این زمان احتمالا پزشک به شما توصیه می کند تا لیفت سینه هم انجام دهید.

این درمان جراحی ممکن است با جراحی اصلی شما بر اساس تغییرات سینه ای که رخ می دهد متفاوت باشد.

در صورت امکان، توصیه می شود برای انجام عمل جراحی کوچک کردن سینه تا پایان بارداری صبر کنید تا نتایج شما دائمی تر شود.

با این حال، اگر به طور قابل توجهی سینه های بزرگی دارید که مشکلات زیادی را برای شما به وجود آورده است، ممکن است بهترین تصمیم برای سلامتی و رفاه شما این باشد که از قبل این عمل را انجام دهید.

شیردهی بعد از ماموپلاستی

شیردهی بعد از ماموپلاستی

اگر احساس می کنید احتمال به دنیا آوردن فرزند دیگری پس از جراحی وجود دارد، به جراح خود این موضوع را بگویید. در حالی که بخش بزرگی از بافت غدد به طور معمول در طول جراحی حفظ می‌شود و غدد شیر را فعال می‌کند، خوب است پزشک شما تصمیمتان را بداند.

بسیاری از زنانی که تحت عمل جراحی کوچک کردن سینه قرار می‌گیرند، می‌توانند – حداقل تا حدی – پس از عمل خود شیر دهند. با این حال، مهم است که بپذیریم که خطر از دست دادن این توانایی وجود دارد.

آیا می توانم بعد از جراحی کوچک کردن سینه باردار شوم؟

کوچک کردن سینه شما قطعاً مانع تشکیل خانواده نمی شود، اما قبل از بارداری باید صبر کنید. هنگامی که باردار می شوید، بدن شما تغییرات زیادی را تجربه می کند و سینه های شما از این قاعده مستثنی نخواهد بود.

متخصصان توصیه می کنند حدود دو تا سه ماه پس از کوچک کردن سینه صبر کنید تا سینه ها از برش های داخلی و خارجی بهبود یابند. صبر کردن برای بهبودی سینه ها به کاهش مشکلات زخم کمک می کند.

اگر به دلیل ناراحتی و درد تصمیم دارید زودتر عمل جراحی را انجام دهید، دکتر کامبیز ایزد پناه توصیه می کند با پزشک متخصص زنان خود صحبت کنید تا در مورد زمان بارداری اطلاعات بیشتری کسب کنید.

سینه های من به دلیل بارداری چگونه تغییر می کند؟

نتایج کوچک کردن سینه دائمی است، اما برخی تغییرات در سینه ‌های شما پس از بارداری ممکن است رخ دهد. جراحان پلاستیک نمی توانند به طور دقیق اثرات بارداری بر ظاهر سینه های شما را پیش بینی کنند زیرا می توانند تحت تأثیر عوامل زیر باشند:

 • سطح هورمون در دوران بارداری و بعد از آن
 • اندازه سینه قبل و بعد از بارداری
 • خاصیت ارتجاعی پوست
 • یکپارچگی رباط های سینه
 • ژنتیک

علیرغم کاهش اندازه سینه ها، آن ها هنوز هم می توانند ضربان یا تورم را تجربه کنند، که عمدتاً به دلیل تولید شیر مادر است. بسیاری از زنان حتی پس از بارداری نیز از سینه های پس از کوچک کردن خود راضی هستند، زیرا سینه های آن ها در نهایت به اندازه قبل از بارداری خود باز می گردد. اما اگر هنوز تغییراتی دارید که می خواهید بعد از بارداری اصلاح کنید، ممکن است لازم باشد جراحی لیفت سینه را در نظر بگیرید.

آیا می توانم بعد از ماموپلاستی به نوزاد خود شیر دهم؟

بسیاری از زنان هنوز هم می توانند شیر تولید کنند و نتایج جراحی را حفظ کنند، اما به خاطر داشته باشید که این برای همه اتفاق نمی افتد. به طور کلی، حتی بدون جراحی، برخی از زنان وجود دارند که نمی توانند با شیر مادر تغذیه کنند. این وضعیت هیپوپلازی پستان نامیده می شود، که زمانی رخ می دهد که بافت پستانی و غدد به طور طبیعی تکامل نمی یابند. مهم نیست که جراح زیبایی شما چقدر ماهر باشد، باز هم این احتمال وجود دارد که شیردهی شما تحت تاثیر قرار گیرد. اگر شیردهی برای شما حیاتی است، قبل از کوچک کردن سینه باید بعد از بارداری صبر کنید.

خطرات بارداری بعد از ماموپلاستی

اسکارها چگونه هستند؟

جای زخم یک عارضه نیست بلکه یک رویداد طبیعی پس از هر جراحی است. اگرچه در سال‌ های اخیر جای زخم‌ ها در جراحی کوچک کردن سینه کوچک‌ تر و ظریف ‌تر شده‌ اند، با این وجود جای زخم ‌ها هنوز تا حدودی طولانی هستند و ممکن است ماه‌ ها یا سال ‌ها طول بکشد تا برطرف شوند. با این حال، از آنجایی که جای زخم‌ ها در اطراف و زیر نوک سینه ‌ها وجود دارد، این زخم ‌ها حتی در لباس‌ های کوتاه یا لباس ‌های شنا نیز نباید قابل توجه باشند.

 همیشه باید انتظار داشته باشید که این ها در ابتدا قرمز، برجسته، توده‌ دار و حتی خارش دار باشند، اما با گذشت زمان باید محو و صاف شوند. این تکامل طبیعی فرآیند درمان است. مهم است که به خاطر داشته باشید که تکمیل این کار ممکن است تا دو سال طول بکشد. ماساژ روزانه اسکارها در این بازه زمانی برای تسریع و تسهیل این روند توصیه می شود. همچنین برای بهبود ظاهر اسکار، کرم ترمیم کننده جای زخم در اختیار شما قرار می‌گیرد. با این حال باید درک کنید که هیچ جراحی هرگز در موقعیتی نیست که در نهایت اسکار کسی را پیش بینی کند.

بعد از جراحی چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که در اتاق ریکاوری بیدار می شوید، متوجه پانسمان های بانداژی در اطراف سینه های خود خواهید شد. سپس به شما کمک می شود تا سوتین ورزشی بی سیم خود را برای پشتیبانی بپوشید. انتقال خون به طور معمول ضروری نیست مگر در موارد بسیار نادر. بعد از جراحی مهم است که گردش خون را در پاهای خود خوب حفظ کنید و بنابراین به شما توصیه می شود به آرامی بلند شوید و حرکت کنید و بطور منظم مفاصل پا، زانو و باسن خود را بطور فعال حرکت دهید. درست قبل از ترخیص از بیمارستان، معمولاً حدود 10 روز وقت ملاقات برای تعویض پانسمان و معاینه زخم ها به شما داده می شود.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

تغییرات هورمونی می تواند منجر به رشد سینه در دوران بارداری شود. اگرچه این نوسانات سایز دائمی نیستند، برخی از زنان ممکن است اندازه سینه را قبل از بارداری تجربه کنند. به یاد داشته باشید، بارداری تغییرات زیادی بر بدن زن وارد می کند.

بنابراین، بسیار مهم است که حداقل سه تا چهار ماه پس از جراحی کوچک کردن سینه صبر کنید تا باردار شوید. هدف اطمینان از بهبود بهینه زخم ها و برش ها است. به همین ترتیب، حداقل سه تا چهار ماه انتظار نیز خطر عوارض در طول دوره توانبخشی را کاهش می دهد.

 

وضعیت کلی سلامت، ساختار ژنتیکی، تغییرات هورمونی و غیره تعیین می کند که آیا پستان شما در دوران بارداری تغییر می کند یا خیر. به طور کلی، بهترین راه برای جلوگیری از این مشکلات این است که سه تا چهار ماه صبر کنید. همچنین باید وزن بدن خود را ثابت نگه دارید تا خطر عوارض دوران بارداری را کاهش دهید.

علاوه بر این، همه زنانی که باردار می شوند، دچار عوارض یا تغییر در اندازه سینه نمی شوند. برخی از زنان در طول بارداری به دلیل تغییرات هورمونی تغییراتی را در وزن بدن خود تجربه می کنند. چندین مطالعه نشان می دهد که بدن به تغییرات هورمونی مربوط به رشد سینه پس از جراحی کوچک کردن واکنش نشان نمی دهد.

با این حال، اگر تغییراتی را در اندازه یا شکل سینه خود تجربه کردید، می توانید برای رفع مشکل تحت عمل جراحی مجدد قرار بگیرید. اطمینان حاصل کنید که برای دستیابی به اهداف زیبایی خود به دنبال یک جراح پلاستیک با تجربه باشید. جلب اعتماد شما عزیزان یکی از اهداف دکتر ایزدپناه است. شما می‌توانید با خیالی آسوده و با کم‌ترین عوارض عمل جراحی مدنظر خود را به ایشان بسپارید. برای مشاهده نمونه کارهای دکتر پیج اینستاگرام ایشان را دنبال نمایید.

جراحان پلاستیک دارای بورد تخصصی، زنان را تشویق می‌کنند تا پایان بچه دار شدن برای ماموپلاستی صبر کنند و سپس تحت عمل جراحی قرار گیرند. اگرچه بارداری تأثیر عمیقی بر نتیجه جراحی ندارد، شیردهی پس از زایمان می تواند شکل، اندازه و موقعیت سینه های شما را تغییر دهد.

بنابراین، بهتر است صبر کنید تا بچه دار شدن شما تمام شود. با این حال، اگر هنوز بچه می خواهید، می توانید پس از سه تا چهار ماه پس از جراحی باردار شوید. برخی از زنان با زمان بهبودی کندتر باید شش تا هشت ماه صبر کنند زیرا بارداری آینده می تواند نتایج را به خطر بیندازد.

به خودتان زمان زیادی برای بهبودی و زمان کافی مرخصی از کار بدهید. 1-2 هفته مرخصی باید زمان کافی را به شما بدهد تا ورم آشکار سینه کاهش یابد. اطمینان حاصل کنید که هر آزمایش خون یا هر آزمایش دیگری که لازم است، از قبل انجام شده باشد تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

خیر. بارداری و زایمان عوارض زیادی بر بدن وارد می کند و بدن به شدت به زمان بهبودی نیاز دارد. هنگامی که بدن بیمار به طور کامل بهبود یافت، عمل جراحیماموپلاستی امکان پذیر است، اما تکمیل این فرآیند حدود یک سال کامل پس از زایمان طول می کشد.

 

انجام ماموپلاستی در دوران شیردهی توصیه نمی شود زیرا بیهوشی و سایر داروها می توانند به طور بالقوه وارد شیر مادر شوند، بنابراین معمولاً بهتر است صبر کنید. علاوه بر این، بدن شما در حین شیردهی به تغییر ادامه خواهد داد، بنابراین بهتر است ببینید که بدن شما پس از از شیر گرفتن نوزادتان چگونه واکنش نشان می دهد.

 

توصیه می شود که بیماران حداقل 3 تا 6 ماه پس از بارداری برای انجام ماموپلاستی صبر کنند.  اگر قصد شیردهی را دارید، باید منتظر بمانید تا شیردهی را متوقف کنید.

در حالی که برخی از قرص ‌ها و کرم ‌های کوچک‌کننده سینه وجود دارند که ادعا می‌کنند به کوچک کردن سینه کمک می‌کنند، هیچ تحقیقی وجود ندارد که نشان دهد آن ها واقعاً برای کاهش اندازه سینه‌ ها کار می‌کنند.

برخی از بیماران در کاهش سایز سینه ‌ها با کاهش وزن موفق هستند، اما کاهش وزن به تنهایی ظاهر سینه ‌ها را تغییر نمی‌دهد و می‌ تواند سینه‌ ها را آویزان ‌تر و کم حجم ‌تر نشان دهد.

اثرات جراحی کوچک کردن سینه طولانی مدت است و سینه‌ ها  لیفت می کند.

مانند بارداری، باید حداقل 3 تا 6 ماه پس از قطع شیردهی قبل از انجام عمل کوچک کردن سینه صبر کنید.

اگر یک یا چند مورد از شرایط زیر را دارید، ممکن است کاندید مناسبی برای کوچک کردن سینه باشید:

 • سینه هایی که به تناسب اندام شما خیلی بزرگ هستند
 • سینه های سنگین و آویزان با نوک سینه ها و آرئول هایی که به سمت پایین هستند
 • یک سینه بسیار بزرگتر از دیگری است
 • درد پشت، گردن یا شانه ناشی از وزن سینه های شما
 • تحریک پوست زیر سینه شما
 • فرورفتگی در شانه های شما از بند سوتین تنگ
 • محدودیت فعالیت بدنی به دلیل اندازه و وزن سینه های شما
 • نارضایتی در مورد بزرگی سینه های خود

جراحی کوچک کردن سینه یک نوع جراحی کاهش وزن نیست. در حالی که مقداری وزن از سینه ها برداشته می شود، سایر نواحی چربی روی شکم و پشت در طول عمل دست نخورده باقی می مانند.

لیپوساکشن را می توان علاوه بر کوچک کردن سینه برای کاهش ظاهر نواحی ناخواسته چربی انجام داد. به خاطر داشته باشید که این کار باعث افزایش قیمت کل عمل و افزایش زمان بهبودی می شود.

برخی از افراد کوچک کردن سینه گزارش می دهند که بعد از بهبودی از کوچک کردن سینه، ورزش کردن بسیار آسان تر است. افزایش دامنه حرکت و تحرک مربوط به سینه های کوچکتر، بسیاری از کاندیدها را تشویق می کند تا با تغذیه سالم و ورزش منظم، فعال شوند و وزن خود را کاهش دهند.

کوچک کردن سینه به طور کلی برای کاندیدهایی که سینه‌ های بسیار بزرگی دارند و می‌خواهند آن‌ ها کوچک ‌تر باشد، مناسب است.

بیمارانی که سینه ‌های کوچک ‌تری دارند، معمولاً روشی بسیار مشابه به نام لیفت سینه را انتخاب می‌کنند. این روش بیشتر پوست را برداشته و سینه‌ ها را به سمت بالا می‌آورد، بنابراین سینه‌ ها گرد تر و لیفت تر به نظر می ‌رسند و اندازه اش تغییر نمی کند.

اگر سینه های کوچک یا متوسطی دارید و می خواهید کوچک تر باشد، نظر جراح خود را جویا شوید. آن ها قادر خواهند بود تا شرایط شما را بررسی کنند و گزینه ای که برای شما بهترین نتیجه را به دست می آورد را برای شما توضیح دهند.

اغلب، دختران در اواخر نوجوانی خود با سینه های بیش از حد بزرگ که باعث کمردرد و شانه درد می شود و باعث خجالت و محدودیت در حین فعالیت بدنی و ورزش می شوند، کاملاً ناتوان می شوند. توصیه نمی شود که این دختران تا زمانی که بلوغ به پایان رسیده و به رشد کامل نرسیده اند تحت عمل جراحی کوچک کردن سینه قرار گیرند.

استراحت کنید و بهبود پیدا کنید. پس از عمل ورم خواهید داشت، بنابراین باید به مدت 6 تا 8 هفته از یک سوتین ساپورت نرم استفاده کنید تا به روند بهبودی کمک کند و همچنین میزان درد و ناراحتی را کاهش دهد. اطمینان حاصل کنید که سوتین سیم زیری نداشته باشد زیرا در غیر این صورت کاملاً ناراحت کننده خواهد بود و بر زخم های ناحیه چین سینه فشار می آورد.

به شرطی که تناسب اندام سالم و خوبی داشته باشید و وزن مناسب داشته باشید، جراحی کوچک کردن سینه بسیار ایمن است. همیشه خطرات و عوارضی در هر عمل جراحی وجود دارد که در زمان مشاوره شخصی شما با شما صحبت خواهد شد.

اکثر کاندیدها پس از عمل با دوز معمولی مسکن ساده مانند ایبوپروفن نسبتاً راحت هستند. بیشتر آن ها شب را در بیمارستان می مانند تا تحت مراقبت باشند.

خطرات عمومی جراحی از جمله خونریزی، عفونت، شکستگی زخم، لخته شدن خون (ریه ها و پاها) است.

خطرات بیهوشی مرتبط با بیهوشی عمومی

خطرات خاص مانند تغییر حس نوک پستان، مشکل در شیردهی بعد از عمل.

هر عملی خطرات جراحی و بیهوشی را به همراه خواهد داشت و در طول مشاوره شما مورد بحث قرار خواهد گرفت.

اگر از داروهای رقیق کننده خون و داروهای مربوط به قلب یا ریه استفاده می کنید، این ممکن است نشانه ای از عدم آمادگی شما برای این نوع جراحی زیبایی باشد و ممکن است شما را در معرض خطر بالاتری از عوارض بعد از عمل قرار دهد (مثلاً خونریزی، شکستگی زخم و لخته شدن خون در پاها/ریه ها).

وجود مقداری کبودی، تورم و عدم تقارن جزئی در سینه ها بسیار رایج است. این اغلب کاملاً طبیعی است و در طول هفته های آینده برطرف می شود. ممکن است در برخی نواحی به دلیل برخی تحریکات عصبی احساس بی حسی یا گزگز داشته باشید. این مشکل معمولاً در 6 ماه اول جراحی برطرف می شود.

معمولاً افراد با یک یا تعدادی از شکایات زیر به ما مراجعه می کنند:

 • سینه های آویزان که بزرگ و سنگین هستند.
 • ایجاد درد گردن / کمر / شانه.
 • بیرون رفتن به خصوص در کلاس های ورزشی و باشگاه خجالت آور است.
 • مشکل در گرفتن سوتین متناسب با سایز بسیار بزرگ

اندازه سینه شما باید نسبتاً ثابت بماند مگر اینکه مقدار قابل توجهی وزن اضافه یا کم کنید یا باردار شوید. با این حال، جاذبه و اثرات پیری در نهایت اندازه و شکل سینه ‌های هر زنی را تغییر می‌دهد. اگر پس از گذشت چند سال از ظاهر سینه‌ های خود ناراضی شدید، می ‌توانید برای بازگرداندن شکل جوان ‌تر سینه‌ ها، عمل لیفت سینه را انجام دهید.

جراحی کوچک کردن سینه، سینه های شما را کوچکتر و سفت تر می کند. بدون وزن بیش از حد سینه های بزرگ، ممکن است از ورزش و فعالیت بدنی لذت بیشتری ببرید.

برش های حاصل از جراحی کوچک کردن سینه شما به مرور زمان بهبود یافته و محو می شوند. با این حال، درک این نکته مهم است که خطوط برش به طور دائمی قابل مشاهده خواهند بود، در برخی افراد بیشتر از دیگران. خوشبختانه، برش‌های کوچک کردن سینه در مکان‌هایی هستند که به راحتی توسط لباس‌ها پنهان می‌شوند، حتی یقه ‌های کوتاه.

کوچک کردن سینه اغلب تغییر چشمگیری در ظاهر شما ایجاد می کند. به همین دلیل، ممکن است کمی طول بکشد تا با تصویر جدید بدن خود سازگار شوید. با این حال، اکثر زنان در نهایت با سینه های کوچکتر خود راحت می شوند و از نتایج جراحی بسیار خشنود می شوند. در واقع، میزان رضایت فرد ناشی برای عمل کوچک کردن سینه در بین هر عمل جراحی پلاستیک، بالاترین میزان رضایت است.

پس از جراحی کوچک کردن سینه، بسته به شغل شما، اغلب ممکن است ظرف چند هفته به سر کار بازگردید. در بسیاری از موارد، می توانید بیشتر فعالیت های عادی خود، از جمله نوعی ورزش ملایم را پس از سه هفته از سر بگیرید. ممکن است در این مدت کمی ناراحتی های خفیف و دوره ای را تجربه کنید، اما چنین احساساتی طبیعی هستند. درد شدید باید فوراً به من یا تیمم گزارش شود.

از هرگونه فعالیت جنسی باید حداقل به مدت یک هفته اجتناب شود. پس از آن، باید مراقب باشید که حداقل تا شش هفته آینده با سینه های خود بسیار ملایم باشید.

روز بعد از جراحی، شما تشویق می شوید که برای مدت کوتاهی از رختخواب خارج شوید. پس از روز دوم، می توانید راحت تر حرکت کنید. با این حال باید از زور زدن، خم شدن و بلند کردن اجسام خودداری شود، زیرا این فعالیت ها ممکن است باعث افزایش تورم یا حتی خونریزی شود. بهتر است به پشت بخوابید تا به سینه هایتان فشار نیاید.

هر گونه درن جراحی در ساعت 36 برداشته می شود و به شما اجازه داده می شود به خانه بروید. پانسمان شما در روز 5 عوض می شود و به شما آموزش داده می شود که به مدت شش هفته یک سوتین ورزشی بپوشید. هیچ بخیه ای برای کشیدن وجود نخواهد داشت زیرا همه آن ها قابل جذب هستند.

ممکن است متوجه شوید که احساس کمتری در نوک پستان و ناحیه آرئول دارید. این حس معمولا موقتی است. با این حال، ممکن است هفته ها، ماه ها یا حتی بیش از یک سال طول بکشد تا حس به حالت عادی بازگردد. سینه‌ های شما نیز ممکن است به زمان نیاز داشته باشند تا شکل طبیعی‌ تری به خود بگیرند. برش ها در ابتدا به رنگ قرمز یا صورتی خواهند بود. آن ها تا ماه های زیادی پس از جراحی به همین شکل باقی خواهند ماند.

اگر سیگاری هستید، قبل از جراحی از شما خواسته می شود که سیگار را ترک کنید. آسپرین و داروهای ضدالتهابی خاص می توانند باعث افزایش خونریزی شوند، بنابراین باید برای مدتی قبل از جراحی از مصرف این داروها خودداری کنید. جراحی کوچک کردن سینه معمولاً به صورت بستری انجام می شود. شما 36 ساعت بعد از عمل در بیمارستان خواهید ماند. این کار تضمین می کند که ما می توانیم از شما مراقبت کنیم. شما به کسی نیاز دارید که شما را به خانه برساند و یکی دو روز بعد با شما بماند.

اگر قصد کاهش وزن قابل توجهی دارید، به جراح خود اطلاع دهید. کاهش وزن قبل یا بعد از جراحی کوچک کردن سینه می‌تواند بر شکل سینه‌ ها تأثیر بگذارد.

شما به بیهوشی عمومی نیاز دارید، به طوری که در تمام طول عمل خواب خواهید بود. پس از اتمام عمل جراحی، شما را به یک اتاق ریکاوری منتقل می کنند که در آنجا به دقت تحت نظر خواهید بود. لوله های درن کوچکی در سینه های شما قرار داده می شود تا از تجمع مایعات جلوگیری شود. پانسمان‌های گازی روی سینه‌ های شما قرار می‌گیرند و با بانداژ  یا سوتین جراحی پوشانده می‌شوند.

متوسط ​​جراحی کوچک کردن سینه می تواند دو تا چهار ساعت طول بکشد. جراح شما ممکن است بتواند تخمینی از مدت زمان انجام عمل خاص شما ارائه دهد.

جراحی کوچک کردن سینه میزان رضایت بسیار بالایی دارد. این روش به فرد اعتماد به نفس می دهد و به او اجازه می دهد لباس های دلخواه بپوشد و فعالیت هایی را انجام دهد که قبلاً احساس می شد نامناسب است.

درک جراحی، تکنیک ها و ابزار دقیق ما در طول سال ها بهبود یافته است و دکتر کامبیز ایزد پناه از همه اینها برای ارائه بهترین نتایج استفاده می کند. با این تکنیک های جدید، درد در مقایسه با جراحی چند سال پیش به میزان قابل توجهی بهبود می یابد. بنابراین اکثر خانم هایی که پیش دکتر کامبیز ایزد پناه، جراحی کوچک کردن سینه انجام می دهند،  ناراحتی خفیف تا متوسط بعد از جراحی دارند. این درد البته باید با داروهای مسکن به خوبی کنترل شود. درد معمولاً پس از 4-5 روز اول بهبود می یابد و از بین می رود.

تمام جراحی ها خطر عوارض را به همراه دارند. با این حال، جراحی کوچک کردن سینه به خودی خود بسیار ایمن است.

جراحی ماموپلاستی گاهی اوقات می تواند منجر به مشکلاتی شود، از جمله:

 • جای زخم ضخیم و آشکار
 • سینه ها یا نوک سینه ها به شکل ناهموار
 • مشکلات ترمیم زخم
 • از دست دادن حس نوک پستان
 • ناتوانی دائمی در شیر دادن
 • سینه های قرمز یا توده ای در صورت از بین رفتن چربی (نکروز چربی)
 • پوست اضافی در اطراف جای زخم باقی مانده است که ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.
 • خونریزی داخل بافت پستان (هماتوم) – این معمولاً در 24 ساعت اول پس از عمل اتفاق می افتد.

همچنین، هر نوع عملیاتی با خطرات کوچکی همراه است:

 • خون ریزی بیش از حد
 • عفونت
 • یک واکنش آلرژیک به ماده بیهوشی.
 • تشکیل لخته خون در وریدهای عمیق

جراح شما باید توضیح دهد که این خطرات و عوارض چقدر محتمل هستند و در صورت داشتن آن ها چگونه درمان می شوند.

بهبودی کامل پس از جراحی ماموپلاستی ممکن است 2 تا 6 هفته طول بکشد.

ممکن است لازم باشد 2 تا 3 هفته از محل کار خود مرخصی بگیرید و برای کارهای خانه، مراقبت از کودکان و خرید به کمک نیاز داشته باشید. تا زمانی که بستن کمربند ایمنی دردناک باشد، نباید رانندگی کنید. بهبودی ممکن است چند هفته طول بکشد.

تا 6 هفته پس از عمل از انجام حرکات کششی، ورزش های شدید و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.برخی از جراحان استفاده از سوتین ورزشی را 24 ساعت در روز تا 3 ماه پس از جراحی توصیه می کنند. مدت زمانی که برای داشتن پانسمان نیاز دارید به سرعت بهبود زخم بستگی دارد. بخیه ها بعد از یک یا 2 هفته باید کشیده شوند، مگر اینکه قابل جذب باشند.

از این چک لیست به عنوان راهنمایی در طول مشاوره ماموپلاستی خود استفاده کنید:

 • آیا به طور خاص در زمینه جراحی پلاستیک آموزش دیده اید؟
 • چند سال آموزش جراحی پلاستیک داشته اید؟
 • روش ماموپلاستی سینه من را کجا و چگونه انجام خواهید داد؟
 • آیا من کاندید خوبی برای ماموپلاستی هستم؟
 • چه انتظاری از من می رود تا بهترین نتیجه را از جراحی ماموپلاستی بگیرم؟
 • چه تکنیک جراحی برای من توصیه می شود؟
 • چه مدت می توانم انتظار یک دوره نقاهت را داشته باشم و در طول بهبودی به چه نوع کمکی نیاز خواهم داشت؟
 • خطرات و عوارض مربوط به عمل ماموپلاستی چیست؟
 • عوارض ماموپلاستی چگونه درمان می شود؟
 • کوچک کردن سینه چه تاثیری بر توانایی من برای شیر دادن دارد؟
 • اگر از نتیجه ناراضی باشم، چه گزینه هایی وجود دارد؟
 • آیا عکس های قبل و بعد از ماموپلاستی از بیماران خود دارید که نگاه کنم؟ انتظار کدام نتایج برای من منطقی است؟

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد