بارداری بعد از لیپوماتیک

در جدول زیر به برخی از باورهای غلط در خصوص بارداری بعد از لیپوماتیک خواهیم پرداخت:

باور غلط

توضیحات

باردار شدن بعد از عمل لیپوماتیک غیرممکن است

کاملا نادرست است. انجام لیپوماتیک بر توانایی باردار شدن تاثیری ندارد. هیچ ارتباطی بین جراحی و بارداری وجود ندارد. این عمل به هیچ وجه به باروری زنان آسیب نمی رساند. در واقع، ممکن است اثر معکوس داشته باشد زیرا زنان پس از انجام عمل احساس اعتماد به نفس و جذابیت بیشتری می‌کنند و استرس کمتری دارند، که برای موفقیت در باردار شدن مهم است.

تنها توصیه به زنانی که مایل به باردار شدن پس از لیپوماتیک هستند این است که تا بهبودی کامل بدن صبر کنند که به طور متوسط حدود یک سال طول می کشد.

بارداری بعد از عمل لیپوماتیک برای مادر و جنین خطرناک است

لیپوماتیک برای مادران و نوزادان خطرناک نیست. هیچ خطری برای بارداری وجود ندارد. هیچ عارضه ای در دوران بارداری، هیچ ارتباطی با زایمان زودرس، هیچ توصیه ای برای سزارین به این عمل مرتبط نیست. با این حال، برخی از زنان ممکن است زمانی که شکم شروع به کشش به دلیل رشد کودک در رحمشان کند تنش هایی را تجربه کنند.

شکم بعد از لیپوماتیک نمی تواند برای جا دادن کودک کشش داشته باشد

شکم صاف و فشرده بعد از لیپوماتیک توانایی کشش طبیعی را از دست نمی دهد و می تواند کودک در حال رشد را در خود جای دهد. با این حال، ممکن است کمی سفت شود، به خصوص در سه ماهه سوم بارداری.

در مورد اسکار شکم، بافت اسکار به اندازه پوست اطراف نرم و الاستیک نیست، بنابراین این ناحیه نمی تواند به طور یکنواخت کشیده شود و جای زخم ممکن است کمی برآمده شود. به دلیل تغییرات هورمونی در دوران بارداری ممکن است رنگ آن تغییر کند.

زنان نمی توانند بعد از لیپوماتیک سزارین شوند

انجام عمل جراحی لیپوماتیک شما را از انجام سزارین محروم نمی کند. اغلب، برش برای سزارین روی اسکار شکم قرار می گیرد. ممکن است رسیدن به جنین از طریق بافت اسکار موجود کمی چالش برانگیزتر باشد، به همین دلیل لازم است پزشک زنان خود را در مورد جراحی های قبلی شکم مطلع کنید.

بسیاری از زنانی که قصد انجام لیپوماتیک را دارند می خواهند بدانند که آیا بارداری بعد از لیپوماتیک بی خطر است یا خیر و در این صورت، بارداری چه تاثیری بر نتایج لیپوماتیک آن ها خواهد داشت.

اگر چه مطمئناً مهم است که قبل از برنامه ریزی برای بارداری منتظر بمانید تا برش های لیپوماتیک شما به طور کامل بهبود یابد اما هیچ دلیل پزشکی وجود ندارد که ثابت کند لیپوماتیک، توانایی شما را برای باردار شدن یا توانایی شما برای داشتن یک بارداری سالم را محدود کند. حاملگی بعد از لیپوماتیک، یک گزینه بی خطر برای زنان است مگر اینکه یک مسئله پزشکی جداگانه وجود داشته باشد که نگران کننده باشد.

وقتی صحبت از تغییر نتایج لیپوماتیک شما با بارداری می شود، مطمئناً این یک نگرانی به جا است زیرا ممکن است برخی از نتایج جراحی پلاستیک با بارداری تغییر کند (مثلاً جراحی شکم). با این حال، بسیاری از پزشکان معتقداند که نتایج کلی عمل شما همچنان پا بر جاست و شکم شما به شکل قبل از عمل باز نخواهد گشت.

در ادامه با ما همراه باشید تا هر آن چه در خصوص بارداری بعد از لیپوماتیک (حاملگی بعد از لیپوماتیک)، نیاز دارید بدانید را برای شما شرح دهیم. اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. آقای دکتر ایزدپناه تمامی دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

بارداری بعد از لیپوماتیک

بارداری بعد از لیپوماتیک

اگر نگران تأثیر بارداری آینده بر نتایج لیپوماتیک خود هستید، در ادامه نکاتی که باید بدانید آورده شده است:

 • آیا حاملگی بعد از لیپوماتیک ایمن است؟

هیچ دلیل پزشکی برای باردار نشدن پس از لیپوماتیک تا زمانی که به بدن خود اجازه دهید در این مدت بهبود یابد، وجود ندارد. البته، همیشه با پزشک خود در مورد روشی که برای شما مناسب است صحبت کنید.

 • آیا نتایج لیپوماتیک من تحت تأثیر بارداری قرار می گیرد؟

مطمئناً در صورت باردار شدن پس از لیپوماتیک، برخی از نتایج جراحی زیبایی ممکن است تغییر کند. بیایید فرض کنیم که شما یک عمل جراحی لیپوماتیک شکم انجام می دهید و یک سال بعد باردار می شوید.

در این مورد، نتایجی که در ابتدا از عمل لیپوماتیک به دست آورده ‌اید، ممکن است در واقع مقداری تغییرات داشته باشد. این به این دلیل است که با کشیدن شکم از شر پوست اضافی که ممکن است در گذشته به دلیل افزایش و کاهش وزن و/یا بارداری قبلی کشیده شده‌ اند خلاص شوید.

بنابراین، با بارداری بعدی، پوست به طور طبیعی دوباره کشیده می شود. عضلات شکم نیز جدا می شوند. و این ممکن است باعث شود که شما به یک بار عمل لیپوماتیک دیگر نیاز داشته باشید. به همین دلیل، معمولاً توصیه می شود که تا پایان بچه دار شدن و شیردهی صبر کنید تا لیپوماتیک را انجام دهید.

خوشبختانه لیپوماتیک شکم مانند عمل جراحی شکم نیست. در بیشتر موارد، نتایج لیپوماتیک شما حتی پس از بارداری نیز با شما همراه خواهد بود. و مناطقی که تحت درمان قرار گرفته اند باید باریک تر باقی بمانند.

این به این دلیل است که لیپوماتیک، سلول های چربی را برای همیشه از بین می برد. آن ها از بدن ساکشن شده و برای همیشه دور ریخته می شوند.

البته، سلول‌ های چربی باقی‌ مانده‌ ای که دارید هنوز هم می‌توانند گسترش پیدا کنند – حتی در نواحی تحت درمان. بنابراین، اگر به سبک زندگی سالم ادامه ندهید و وزن طبیعی خود را از طریق رژیم غذایی و ورزش حفظ نکنید، ممکن است به طور کلی وزن اضافه کنید. با این حال، احتمالاً متناسب با توزیع چربی که پس از لیپوماتیک داشتید، وزن اضافه خواهید کرد.

بارداری بعد از لیپوماتیک

 • آیا باید لیپوماتیک دوم را بعد از بارداری انجام دهم؟

در بیشتر موارد، کاندیدها پس از بارداری نیازی به انجام لیپوماتیک مجدد ندارند زیرا می توانند نتایج اولیه عمل خود را حفظ کنند. با این حال، اگر توزیع چربی در بدن شما پس از بارداری تغییر کرده است می توانید مجددا این عمل را بعد از پایان شیردهی فرزند خود انجام دهید.

بارداری بعد از لیپوماتیک بهتر است در چه زمانی باشد؟

به منظور برنامه ریزی برای بارداری، مهم است تا زمانی که برش های شما از لیپوماتیک بهبود یابد، صبر کنید. این کار به بدن شما فرصت می دهد تا به خوبی بهبود پیدا کند و سپس آماده بارداری شود.

برای اکثر افراد، بهبودی کامل پس از لیپوماتیک حداقل سه ماه و حداکثر شش ماه پس از جراحی اتفاق می افتد. با این حال، این موضوع از فردی به فرد دیگر متفاوت است، بنابراین اگر نگرانی خاصی دارید مستقیماً با دکتر کامبیز ایزد پناه صحبت کنید. بسیاری از جراحان حتی از این بازه زمانی فراتر رفته و می گویند مدت زمان استراحت بیشتری بعد از جراحی لازم دارید.

آیا چربی بعد از لیپوماتیک مجددا برمی گردد؟

پاسخ به این سوال سخت است زیرا به انتخاب سبک زندگی شما بستگی دارد.

صرف نظر از بارداری، اگر فرد تحت لیپوماتیک قرار گیرد و بتواند در فاصله نزدیک وزن پس از لیپوماتیک خود بماند، باید نتایج لیپوماتیک خود را حفظ کند. یعنی نواحی که چربی از آن گرفته شده لاغر می مانند و حتی اگر مقدار کمی وزن اضافه شود، فرد همچنان باید همان توزیع چربی را حفظ کند.

از سوی دیگر، اگر فرد، به مقدار قابل توجهی وزن اضافه کند، آن گاه چربی می تواند برگردد.

به همین دلیل، بسیار مهم است که افراد سبک زندگی سالمی داشته باشند و وزن بدن خود را حفظ کنند. این موضوع به معنای خوردن یک رژیم غذایی مغذی و متعادل و شرکت در فعالیت های بدنی حداقل چندین بار در هفته است.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

حاملگی بعد از لیپوماتیک و حفظ نتایج عمل

پس از بارداری، حفظ وزن هدف می تواند برای بسیاری از زنان چالش برانگیز باشد و این مطمئنا قابل درک است. زنان مستقیماً از آزمایش های بارداری، به چالش های تولد، به مراقبت از نوزاد تازه متولد شده و شیردهی، می روند. اگر کمی زمان می برد تا به وزن هدف خود برسید، نگران نباشید. همچنین، برخی از زنان تصمیم می‌گیرند پس از بارداری، مجددا لیپوماتیک انجام دهند. حفظ نتایج حاصل از عمل به مراقبت شما از خودتان و رعایت دستورالعمل ها بستگی دارد.

لیپوماتیک قبل از بارداری بهتر است یا بعد از آن؟

اگر هم در فکر انجام لیپوماتیک و هم باردار شدن در چند سال آینده هستید، ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که حاملگی بعد از لیپوماتیک بهتر است یا حاملگی قبل از لیپوماتیک؟

بیایید با گفتن این نکته شروع کنیم که وقتی نوبت به برخی از روش‌ های جراحی می ‌رسد – مانند کشیدن شکم و لیفت سینه – اکثر جراحان پلاستیک توصیه می‌کنند پس از اتمام بچه ‌دار شدن، این ها را انجام دهید. این به این معنی است که این عمل ها باید بعد از اتمام بچه دار شدن شما نیز انجام شود.

این بدان معنا نیست که پس از انجام هر یک از این روش ها نمی توانید باردار شوید، اما ممکن است نتایج شما تغییر کند. تامی تاک پوست کشیده ای را که فقط با بارداری دوباره کشیده می شود را اصلاح می کند و لیفت سینه، سینه ‌های افتاده و کشیده را که ممکن است پس از بارداری و/یا شیردهی نیز کشیده شوند، را تغییر می دهد.

با این حال، این موارد در خصوص لیپوماتیک قبل از بارداری، این متفاوت است.

اگر به باردار شدن در سه، چهار یا پنج سال آینده فکر می‌کنید، اما در برخی از نواحی بدنتان نیز چربی ‌های سرسخت وجود دارد، ممکن است منطقی باشد که اکنون لیپوماتیک خود را انجام دهید. شما می توانید برای چند سال از نتایج آن لذت ببرید و سپس در صورت تمایل باردار شوید، بدون اینکه تاثیر زیادی بر نتایج خود داشته باشید.

با این حال، اگر می خواهید در چند ماه یا سال آینده باردار شوید (یا اگر در حال حاضر در تلاش برای باردار شدن هستید)، باید صبر کنید و قبل از بارداری لیپوماتیک نکنید. مهم است که بدن شما قبل از بارداری زمان لازم برای بهبودی از این روش را داشته باشد.

عوارض باردرای بعد از لیپوماتیک

در صورت افزایش وزن در دوران بارداری، نتایج لیپوماتیک من چه می شود؟

بارداری اغلب با افزایش وزن کلی در نواحی خاصی از بدن همراه است. هنگامی که نوزاد متولد می شود، بسیاری از زنان وزنی را که به دست آورده بودند از دست می دهند. با این حال، بدن هر زن متفاوت است. میزان وزن به دست آمده، محل رسوب چربی، محل کاهش وزن و کاهش وزن از یک زن به زن دیگر متفاوت است. این تا حد زیادی به استعداد چاقی و لاغری، هورمون ها، شیردهی، رژیم غذایی و ورزش شما بستگی دارد.

باید بدانید که نتایج لیپوماتیک بعد از بارداری باقی خواهد ماند حتی اگر مقداری اضافه وزن داشته باشید. ممکن است سایز لباس کمی بزرگ تر بپوشید، اما فرم بدنی شما همانی است که از عمل جراحی به دست آورده اید.

این به این دلیل است که تکنیک های به کار گرفته شده در لیپوماتیک، سلول های چربی را از نواحی بدن به طور دائم از بین می برد. به عنوان مثال، اگر لیپوماتیک را در اطراف پهلو و ناحیه شکم انجام دهید، سلول های چربی جدید حتی با افزایش وزن متوسط در نواحی تحت درمان تکثیر نمی شوند.

مهم است که توجه داشته باشید، افزایش وزن قابل توجه، چه به دلیل بارداری یا یک سبک زندگی ناسالم، می تواند بر نتایج عمل شما تأثیر بگذارد، زیرا هر سلول چربی که در نواحی تحت درمان باقی می ماند می تواند افزایش یابد. اگر بعد از عمل زیبایی خود یک رژیم غذایی متعادل و سالم داشته باشید و ورزش کنید، می توانید از نتایج عمل برای آینده قابل پیش بینی لذت ببرید.

آیا لیپوماتیک در توانایی من برای باردار شدن اختلال ایجاد می کند؟

جراحی لیپوماتیک تاثیری بر باروری ندارد و بنابراین بر توانایی شما برای باردار شدن تاثیری نخواهد داشت. همچنین مانع بارداری نیست.

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

توصیه های مراقبتی بارداری بعد از لیپوماتیک

چه مدت بعد از بچه دار شدن می توانید لیپوماتیک انجام دهید؟

برای زایمان بدون عارضه، توصیه می کنیم حداقل 3-6 ماه پس از زایمان برای لیپوماتیک صبر کنید. این توصیه بسته به عوامل متعددی متفاوت خواهد بود، از جمله اینکه آیا شما زایمان طبیعی داشته اید یا سزارین، آیا در حال حاضر به نوزاد خود شیر می دهید، آیا قصد دارید فرزندان بیشتری داشته باشید و اینکه آیا مسائل بهداشتی دیگری وجود دارد که باید در نظر بگیرید، همگی در این امر موثر هستند.

بدن شما در طول بارداری و ماه‌ های بعد از تولد نوزاد، تغییرات زیادی را تجربه می‌کند، بنابراین قابل درک است که زمان لازم است تا بدن شما بهبود یابد و رحم و شکم به اندازه قبل از بارداری منقبض شوند. هنگامی که این اتفاق افتاد، می توانید اهداف خود را برای لیپوماتیک به صورت واقعی تری ارزیابی کنید.

چه مدت بعد از سزارین می توان لیپوماتیک کرد؟

توصیه می کنیم حداقل 6 تا 9 ماه پس از زایمان سزارین برای لیپوماتیک صبر کنید. این کار باعث می شود برش شما بهبود یابد و رحم و شکم شما به اندازه قبل از بارداری منقبض شود. با این حال، زمان بهبودی پس از سزارین می‌تواند بسیار متفاوت باشد، بنابراین همیشه بهتر است برای مشاوره حضوری با جراح ملاقات کنید تا مشخص شود که آیا واجد شرایط هستید یا خیر و اینکه چه جدول زمانی مناسبی برای شما خواهد بود.

آیا می توان در دوران شیردهی لیپوماتیک کرد؟

انجام لیپوماتیک در دوران شیردهی توصیه نمی شود زیرا بیهوشی و سایر داروها می توانند به طور بالقوه وارد شیر مادر شوند، بنابراین معمولاً بهتر است صبر کنید. علاوه بر این، بدن شما در حین شیردهی به تغییر ادامه خواهد داد، بنابراین بهتر است ببینید که بدن شما پس از از شیر گرفتن نوزادتان چگونه واکنش نشان می دهد.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

جراحی لیپوماتیک تاثیری بر باروری ندارد و بنابراین بر توانایی شما برای باردار شدن تاثیری نخواهد داشت. همچنین مانع بارداری نیست.

 

هیچ دوره زمانی مشخصی برای انجام لیپوماتیک پس از بارداری وجود ندارد. با این حال، توصیه می شود قبل از انجام هر گونه عمل جراحی زیبایی، به بدن خود اجازه دهید تا بهبود یابد. همچنین توصیه می کنیم قبل از هر گونه درمان تهاجمی با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

پس از بارداری، بدن شما تغییرات هورمونی و همچنین نوسانات مایعات و وزن را تجربه خواهد کرد. زندگی با یک نوزاد پر هیجان و از نظر جسمی و احساسی سخت است که می تواند بر توانایی شما برای بهبودی پس از یک عمل جراحی تأثیر بگذارد. همچنین ممکن است رژیم غذایی و ورزش بعد از بارداری شما را قادر می سازد بدون هیچ گونه درمان زیبایی به وزن سالم خود برگردید.

بارداری هر خانمی منحصر به فرد است و بدن به روش های مختلف پاسخ می دهد. برخی ممکن است حجم بیشتری را در شکم خود نسبت به بقیه داشته باشند. ممکن است بیشتر یا کمتر وزن اضافه کنید. بدن شما ممکن است از بارداری به بارداری دیگر واکنش متفاوتی نشان دهد. با در نظر گرفتن این موضوع، پیش‌بینی اینکه چگونه پس از بارداری به حالت اولیه برمی‌گردید، بسیار دشوار است.

آنچه ما می دانیم این است که بسیاری از زنان پس از بارداری با شلی پوست خود دست و پنجه نرم می کنند، به خصوص اگر نوزادی بزرگتر از حد متوسط به دنیا آورده باشند یا افزایش وزن زیادی را تجربه کرده باشند. این زنان ممکن است برای رفع افتادگی پوست و بهبود خاصیت ارتجاعی پوست، عمل جراحی شکم یا لیپوماتیک را در نظر بگیرند.

نتایج لیپوماتیک می تواند تحت تاثیر حاملگی های چند قلو و افزایش وزن قابل توجه باشد. حاملگی می تواند توزیع وزن شما را بر اساس هورمون تغییر دهد و رسوبات چربی را به طور غیرمنتظره ای جابه جا کند. افزایش وزن قابل توجه می تواند باعث شود که نتایج لیپوماتیک مبهم یا مخدوش شود.

بهتر است در مورد اهداف خود با دکتر کامبیز ایزد پناه صحبت کنید تا بتوانید بهترین زمان را برای عمل خود تعیین کنید. بهتر است قبل از انجام لیپوماتیک تا پایان بچه دار شدن صبر کنید.

به طور کلی، جراحان به کسانی که می خواهند عمل جراحی لیپوماتیک را انجام دهند، توصیه می کنند که بعد از آن بچه دار شوند، زیرا بارداری بر نتایج جراحی شما تأثیر می گذارد.

مواردی وجود دارد که ممکن است فردی در سنین پایین صاحب فرزند شده باشد و در آینده ‌ای دورتر صاحب فرزند شود که مایل است در این مدت جراحی لیپوماتیک انجام دهد که کاملاً ممکن است. اگر قصد دارید بعد از عمل جراحی لیپوماتیک باردار شوید، پزشکان به شدت توصیه می کنند حداقل 5 تا 6 سال بعد از عمل صبر کنید، اما اگر فرد 6 ماه پس از عمل لیپوماتیک باردار شود، یک بارداری سالم (برای مادر و کودک) ممکن است رخ دهد. با جراح خود مشورت کنید.

 

خیر. بارداری و زایمان عوارض زیادی بر بدن وارد می کند و بدن به شدت به زمان بهبودی نیاز دارد. هنگامی که بدن بیمار به طور کامل بهبود یافت، عمل جراحی لیپوماتیک امکان پذیر است، اما تکمیل این فرآیند حدود یک سال کامل پس از زایمان طول می کشد.

هدف ما، راهی کردن شما مشتریان عزیز به سمت مقصد پیش رویتان با رضایت کامل و بدون عوارضی است. برای مشاوره بیشتر همین حالا یک وقت ملاقات خصوصی با دکتر کامبیز ایزدپناه رزرو نمایید.

 

وقتی صحبت از حذف چربی غیر تهاجمی می شود، محبوب ترین روش CoolSculpting است که به عنوان انجماد چربی نیز شناخته می شود. حذف چربی غیر تهاجمی را می توان تقریباً در هر ناحیه ای از بدن استفاده کرد. شکم، پهلوها (دستگیره های عشق)، ران ها، چانه، گردن، پشت، بازوها و زانوها همه قابل درمان هستند.


نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد