خونابه بعد از لیپوماتیک

خونابه بعد از لیپوماتیک چیست؟

خونابه مایعی قرمز رنگ است از محل برش ها خارج می شود. که این مایع قرمز رنگ به خونابه معروف است. در واقع خونابه بعد از لیپوماتیک، شامل چربی ها و خونی است که از پارگی مویرگ ها به حاصل شده است.

علت ایجاد خونابه بعد از لیپوماتیک چیست؟

خونابه از پارگی مویرگ ها حاصل می شود.

آیا خونابه بعد از لیپوماتیک جای نگرانی دارد؟

خونابه بعد از لیپوماتیک کاملا طبیعی است.

راه های تخلیه خونابه بعد از لیپوماتیک چگونه است؟

 • از طریق سرنگ
 • از طریق ماساژ
 • از طریق پوشیدن گن های فشاری بعد از لیپوماتیک

موارد استفاده از عمل

شکم و پهلو، گردن، زانو، ران، پشت کمر، زیر بغل، بازو، باسن، پشت کمر و …

مزایای عمل

 • کاهش چربی های اضافی بدن
 • افزایش اعتماد به نفس
 • خوش فرم شدن بدن

عوارض احتمالی عمل

 • کبودی
 • عفونت
 • عدم قرینگی
 • تغییر رنگ پوست

سن مناسب یا توصیه شده

18 به بالا

بیهوشی دارد یا خیر؟

بیهوشی عمومی

بعد از عمل بستری نیاز دارد؟

معمولا بیمار ظرف 48 ساعت مرخص می شود

مدت زمان عمل

1 تا 3 ساعت

احتمال موفقیت

بالا

مدت دوران نقاهت

 دو هفته

از روش های بسیار رایجی که افراد از آن برای رسیدن به اندام ایده آل خود استفاده می کنند، عمل لیپوماتیک است. این روش می تواند شما را در کمترین زمان ممکن به فرم بدنی دلخواهتان برساند. لیپوماتیک، یکی از روش های جراحی است که بدون درد و خونریزی صورت می گیرد که دوره نقاهت بسیار کوتاهی نسبت به بسیاری از روش های زیبایی دیگر دارد.

ار جمله مهمترین مراقبت هایی که بعد از لیپوماتیک باید به آن توجه کنید، تخلیه خونابه بعد از لیپوماتیک است. در ادامه با ما همراه باشید تا هر آن چه در خصوص خونابه بعد از لیپوماتیک باید بدانید را برای شما شرح دهیم. 

خونابه بعد از لیپوماتیک

آنچه می خوانید

خونابه بعد از لیپوماتیک چیست؟

کاندیدای لیپوماتیک، معمولا طی 24 ساعت الی 48 ساعت بعد از لیپوماتیک، شاهد خروج مایعی قرمز رنگ از محل برش ها هستند که این مایع قرمز رنگ به خونابه معروف است. در واقع خونابه بعد از لیپوماتیک، شامل چربی ها و خونی است که از پارگی مویرگ ها به حاصل شده است.

خونابه بعد از لیپوماتیک کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد. خروج خونابه از برش ها بعد از لیپوماتیک رفته رفته کاهش می یابد و به طورکامل قطع می شود. در نظر داشته باشید که اگر مدت زیادی از لیپوماتیک شما می گذرد و همچنان خونابه دارید و علائمی مانند التهاب یا قرمزی در محل برش ها را مشاهده کردید، این حالت دیگر طبیعی نیست و باید هر چه زودتر به پزشک خود مراجعه کنید.

دلایل خونابه بعد از لیپوماتیک

وقتی لوله های جراحی از بدن شما خارج شد، در این حالت مقداری از چربی باقی مانده با خونی که از پارگی مویرگ ها در آن محل وجود دارد با هم ترکیب می شوند و خونابه را به وجود می آورند. از آن جایی که برای وارد کردن لوله کانولا برش کوچکی روی پوست شما ایجاد شده است، خونابه ها راه خود را از طریق این برش پیدا می کنند و از سوراخ ها خارج می شوند.

خوشبختانه خروج خونابه بعد از لیپوماتیک عارضه مهمی نیست و فرد، با رعایت دستورالعمل های جراح خود خیلی زود به روال عادی زندگی خود برمی گردد.

خونابه بعد از لیپوماتیک

راه های تخلیه خونابه بعد از لیپوماتیک

سوالی که ممکن است برای بسیاری از متقاضیان به وجود بیاید این است که نحوه خروج خونابه بعد از لیپوماتیک چگونه خواهد بود؟

در یز، به برخی از روش های تخلیه خونابه بعد از لیپوماتیک که کاربردی هستند اشاره خواهیم کرد:

خروج خونابه بعد از لیپوماتیک با استفاده از سرنگ

ماساژ صحیح محل جراحی

استفاده از لباس/ گن مخصوص بعد از لیپوماتیک

پرستاران، بعد از عمل، محل زخم ها را فشار می دهند تا خونابه آن خارج شود. بعد از آن لباس های مخصوص به فرد می دهند تا تخلیه مایعات بهتر صورت گیرد. نکات دیگر و اقدامات احتیاطی برای متقاضی توضیح داده می شود و اگر بعد از چند روز فرد همچنان خروج خونابه داشت، این خونابه توسط جراح و با سرنگ خارج می شود.

توجه داشته باشید که از خارج کردن خودسرانه خونابه بعد از لیپوماتیک جدا خودداری فرمایید. این کار حتما باید توسط پزشک شما صورت گیرد.

خروج خونابه بعد از لیپوماتیک ممکن است برای فرد نگران کننده باشد اما وقتی شما داروهایی که توسط پزشک تجویز می شود را به موقع مصرف کنید و نکات مراقبتی را درست انجام دهید، جای نگرانی نیست. همچنین برای فرد بسار مهم است که بعد از لیپوماتیک، زمان کافی برای استراحت خود در نظر بگیرد و از انجام ورزش های شدید یا انجام فعالیت های سنگین تا زمانی که جراح اجازه از سرگیری آن را نداده است دوری کند.

نکاتی برای خروج خونابه بعد از لیپوماتیک

وقتی شما بعد از لیپوماتیک از گن مخصوص استفاده کنید، خونابه ها خیلی زود از بدن خارج می شوند و روند بهبودی شما بهتر پیش می رود. همچنین هر چه خونابه بعد از لیپوماتیک زودتر از بدن شما خارج شود، احتمال بروز دردی که به دلیل تجمع مایع زیر پوست به وجود می آید، کاهش پیدا می کند.

شرایط هر فرد با یکدیگر متفاوت است اما معمولا جراحان توصیه می کنند که حداقل 4 هفته از گن استفاده کنید.

به گفته جراحان، ماساژ می تواند به شما کمک کند تا خونابه ها زودتر از بدن خارج شوند. البته این ماساژ جتما باید به صورت اصولی و صحیح صورت گیرد و گرنه نتیجه عکس خواهد داشت. اگر زمان بگذرد وخونابه بعد از لیپوماتیک از بدن خارج نشود، سوراخ های برش ها بسته می شود و خونابه زیر پوست شما جمع می شود و این موضوع باعث درد در محل جراحی می شود.

نکته دیگر این است که گنی که استفاده می کنید نه باید خیلی گشاد باشد که بی تاثیر باشد و نه خیلی تنگ باشد که فشار زیادی روی برش های شما وارد کند. اگر گن خیلی تنگ باشد، خونرسانی دچار مشکل می شود.

لیپوماتیک شامل چیست؟

لیپوماتیک معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. جراح ناحیه ای را که قرار است چربی از آن برداشته شود، روی بدن شما علامت گذاری می کند. سپس:

 • برای کاهش از دست دادن خون، کبودی و تورم به این ناحیه محلول حاوی بی حس کننده تزریق می شود.
 • یک برش کوچک روی پوست ایجاد می شود و یک لوله مکش متصل به دستگاه وارد بدن می شود(در صورت بزرگ بودن ناحیه ممکن است چندین برش ایجاد شود).
 • لوله کانولا به جلو و عقب حرکت داده می شود تا چربی شل شود و آن خارج شود.
 • هرگونه مایع و خون اضافی تخلیه می شود.
 • ناحیه تحت درمان را بخیه زده می شود و بانداژ می شود.
 • این عمل معمولا 1 تا 3 ساعت طول می کشد. بیشتر مردم نیاز دارند یک شب در بیمارستان بمانند.
دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

پس از لیپوماتیک چه می شود

پس از عمل، یک گن مخصوص یا بانداژ فشاری به شما تعبیه می شود. این لباس به کاهش تورم و کبودی کمک می کند و باید تا چند هفته بعد از عمل به طور مداوم پوشیده شود. خروج خونابه بعد از لیپوماتیک نیز در صورتی که از گن بعد از عمل استفاده کنید، بهتر خواهد بود.

ممکن است لازم باشد بلافاصله بعد از عمل آنتی بیوتیک مصرف کنید تا خطر عفونت کاهش یابد. اکثر مردم همچنین برای کاهش درد و تورم از مسکن های خفیف استفاده می کنند.

بهبودی بعد از لیپوماتیک

اگر بیهوشی عمومی داشتید، شخصی باید شما را به خانه برساند و در 24 ساعت اول با شما بماند. اینکه چقدر طول می کشد تا بتوانید به کار خود بازگردید به عوامل مختلفی بستگی دارد، مانند نوع شغلی که انجام می دهید و چه مقدار از بدن شما تحت درمان قرار گرفته است.

همین امر در مورد مدت زمانی که بتوانید رانندگی کنید نیز صدق می کند. شما باید این موضوع را با جراح خود در میان بگذارید. بانداژ  یا گن مخصوص را می توان در حین دوش گرفتن برداشت.

شما باید تا 4 تا 6 هفته از فعالیت های شدید خودداری کنید اما انجام پیاده روی توصیه می شود.  نتایج این روش همیشه تا زمانی که تورم کاهش نیابد قابل توجه نیست. ممکن است تا 6 ماه طول بکشد تا بتوانید نتیجه نهایی عمل را مشاهده کنید.

بعد از حدود یک هفته: بخیه ها برداشته می شوند (مگر اینکه بخیه های قابل جذب داشته باشید).

در 4 تا 6 هفتگی: باید بتوانید ورزش های سخت تر یا فعالیت های شدیدی را که به طور معمول انجام می دهید، از سر بگیرید.

عوارض جانبی قابل انتظار بعد از لیپوماتیک

بعد از لیپوماتیک معمولا عوارض زیر وجود دارد:

 • کبودی و تورم، که ممکن است تا 6 ماه طول بکشد.
 • خروج خونابه بعد از لیپوماتیک که کاملا طبیعی است.
 • بی حسی، که باید طی 6 تا 8 هفته از بین برود.
 • جای زخم
 • التهاب ناحیه تحت درمان
 • مایعی که از بریدگی ها می آید
 • مچ پا متورم (اگر پاها یا مچ پاها با لیپوماتیک درمان شوند)

خطرات خونابه بعد از لیپوماتیک

خطرات بعد از لیپوماتیک

لیپوماتیک گاهی اوقات می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • نتایج توده ای و ناهموار
 • خونریزی زیر پوست (هماتوم)
 • بی حسی مداوم که می تواند ماه ها طول بکشد
 • تغییر رنگ پوست در ناحیه تحت درمان
 • تجمع مایع در ریه ها (ادم ریوی) از مایع تزریق شده به بدن
 • لخته شدن خون در ریه ها (آمبولی ریه)
 • آسیب به اندام های داخلی در طول عمل

هر نوع عملی نیز خطرات عمومی زیر را به همراه دارد:

 • خون ریزی بیش از حد
 • ایجاد لخته خون در ورید
 • عفونت
 • واکنش آلرژیک به ماده بیهوشی

جراح باید توضیح دهد که این خطرات و عوارض چقدر محتمل هستند و در صورت وقوع چگونه درمان می شوند. گاهی اوقات، افراد متوجه می شوند که اثر مورد نظر حاصل نشده است و احساس می کنند که به عمل دیگری نیاز دارند.

دقت داشته باشید که عوارض بالا همگی در شدیدترین حالت ممکن هستند. شما در سه صورت می توانید خطرات و عوارض بعد از لیپوماتیک را کاهش دهید:

 • به کارگیری دستورالعمل های بعد از لیپوماتیک
 • رعالیت دستورالعمل های قبل از لیپوماتیک
 • انتخاب یک پزشک با تجربه و با مهارت

برخی از عوارض بعد از لیپوماتیک از دید دکتر کامبیز ایزد پناه

مانند تمام عمل ها، انجام لیپوماتیک نیز خطراتی دارد. اگرچه خطرات شدید آن بعید است، اما مهم است که از آن ها آگاهی پیدا کنید.

اسکارها:

معمولاً در جاهایی که معمولاً قابل رویت نیستند، اسکارهای کوچکی از جراحی وجود خواهد داشت. این ها معمولاً ابتدا قرمز، سپس بنفش و سپس محو می شوند تا در طی 12 تا 18 ماه کم رنگ تر شوند. گاهی اوقات، اسکارها ممکن است گسترده‌ تر، ضخیم ‌تر، قرمز یا دردناک ‌تر شوند و ممکن است برای اصلاح آن ها نیاز به جراحی داشته باشید.


سوختگی ناشی از اصطکاک:

مالیدن کانول به پوست می تواند باعث سوختگی ناشی از اصطکاک شود. آن ها معمولاً خفیف هستند و با گذشت زمان برطرف می شوند.


کبودی و خونریزی:

کبودی بعد از لیپوماتیک بسیار شایع است، اما خونریزی شدید نادر است. هر گونه خونریزی معمولا بلافاصله پس از جراحی یا بلافاصله پس از آن اتفاق می افتد. قبل از جراحی، جراح شما درباره داروهایی که خطر خونریزی شما را افزایش می دهد صحبت می کند و کنترل فشار خون بالا مهم است.


سروما:

جایی است که مایع در نواحی که لیپوماتیک انجام شده است جمع می شود. ممکن است نیاز باشد که با وارد کردن سوزن از طریق پوست یا با انجام یک عمل جراحی دیگر تخلیه شود. این سروما می تواند بر نتیجه نهایی تأثیر بگذارد.


عفونت و تورم:

به ندرت اتفاق می افتد که زخم ها عفونی شوند، اما در صورت عفونت ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید. التهاب وریدها (ترومبوفلبیت) می تواند در اطراف داخل زانو و قسمت داخلی بالای ران رخ دهد. طی چند هفته به تدریج برطرف می شود.


تورم، کبودی و درد:

بعد از عمل در نواحی که لیپوماتیک انجام شده است، تورم و کبودی زیادی ایجاد خواهد شد. این ممکن است هفته ها طول بکشد تا برطرف شود. هر چه ناحیه تحت درمان بزرگ تر باشد، تورم و کبودی بیشتر خواهد بود و ممکن است هفته ها طول بکشد تا برطرف شود. ممکن است درد طولانی مدت وجود داشته باشد، اما نادر است. اگر در حال انجام درمان برای پاهای خود هستید، ممکن است متوجه شوید که مچ پاهای شما برای چند هفته متورم شده است. اگر مچ پاهای شما درمان شده باشد، ممکن است تا چند ماه متورم بمانند.


عدم تقارن:

این عارضه زمانی رخ می دهد که نواحی که لیپوماتیک انجام شده متقارن نیستند. خطوط نواحی تحت درمان گاهی اوقات ممکن است نامنظم باشند، به خصوص اگر مقدار زیادی چربی برداشته شده باشد، اما این بی نظمی ها معمولا جزئی هستند. اگر خطوط محل انجام لیپوماتیک نامنظم است، ممکن است به لیپوماتیک بیشتر یا پیوند چربی (جایی که چربی از ناحیه دیگری تزریق می شود) نیاز داشته باشید تا بی نظمی ها را صاف کنید.


افزایش یا کاهش حس:

بعد از لیپوماتیک معمولاً نواحی بی حس یا حساس تر از حد معمول وجود دارد. این عارضه معمولاً در عرض چند ماه برطرف می شود. از دست دادن حس، اگرچه نادر است، ممکن است دائمی باشد.


تغییر رنگ پوست:

خونریزی یا لباس های فشرده کننده ای که باید بعد از لیپوماتیک بپوشید، می تواند رنگ پوست شما را در نواحی تحت درمان تغییر دهد. این تغییر ممکن است دائمی باشد.


آسیب به ساختارهای عمیق تر:

اگرچه این عارضه نادر است، اما این جراحی می تواند به ساختارهای عمیق تر از جمله اعصاب، رگ های خونی، ماهیچه ها و سایر اندام ها آسیب برساند. این آسیب ممکن است موقت یا دائمی باشد. در صورت وجود زخم در ناحیه تحت درمان، خطر این امر بیشتر است.


نتیجه نامطلوب:

گاهی اوقات، اگر مقدار چربی برداشته شده انتظارات افراد را برآورده نکند، افراد از نتیجه لیپوماتیک خود راضی نیستند. برای شما مهم است که بدانید لیپوماتیک درمانی برای چاقی نیست. مقدار چربی که می تواند از یک محل خارج شود نباید بیش از 3 لیتر باشد. بنابراین ممکن است نتوان یک ناحیه را به اندازه ای که دوست دارید لاغر کنید. لیپوماتیک بعدی ممکن است پس از شش ماه در همان ناحیه انجام شود.


واکنش آلرژیک:

به ندرت، واکنش های آلرژیک به نوار، بخیه ها یا محلول ها گزارش شده است. اگر واکنش آلرژیک دارید، ممکن است نیاز به درمان اضافی داشته باشید.

مدت زمان بهبودی بعد از لیپوماتیک چقدر است؟

بسته به نوع جراحی که انجام داده اید ممکن است مجبور نباشید در بیمارستان بمانید. اما حداقل برای چند هفته باید منتظر کبودی، تورم و درد باشید. جراح شما ممکن است از شما بخواهد که برای کنترل تورم به مدت 1 تا 2 ماه پس از جراحی لباس فشرده سازی بپوشید. همچنین برای خروج خونابه بعد از لیپوماتیک نیاز است تا دستورالعمل های خاص جراح خود را به درستی انجام دهید.

احتمالاً برای جلوگیری از عفونت نیز باید مقداری آنتی بیوتیک مصرف کنید. اکثر افراد می توانند ظرف چند روز به سر کار بازگردند و در عرض 2 هفته به فعالیت های عادی بازگردند. اما در کل وضعیت افراد با هم متفاوت است.

از جراح زیبایی خود سؤالات خاصی در مورد چگونگی بهبودی خود بپرسید، از جمله:

چه داروهایی باید مصرف کنم؟

آیا بانداژ خواهم گذاشت؟

آیا بخیه خواهم داشت و چه زمانی برداشته می شوند؟

چه زمانی می توانم دوباره ورزش کنم؟

چه زمانی باید برای ویزیت بعدی برگردم؟

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

لیپوماتیک یک جراحی کم خطر است، با این حال، ارزیابی معقول میزان چربی زیر پوستی که باید خارج شود، مهم است، همچنین چندین عمل جراحی بزرگ در یک زمان انجام نشود.

 

عوارض احتمالی اما بسیار کمیاب جراحی لیپوماتیک شکم عبارتند از عفونت، خونریزی، ضایعات پوستی، آسیب های عصبی (معمولاً طی چند ماه ناپدید می شوند). اگر مقدار چربی مکیده شده خیلی زیاد باشد، ممکن است برخی از بی نظمی های کانتور وجود داشته باشد.

دوره نقاهت بعد از لیپوماتیک معمولا یک هفته است. البته همه چیز به شرایط فردی شما و نظر جراح دارد.

نتایج نهایی در دو ماه پس از عمل زمانی که تورم کاهش یافته است قابل مشاهده است.

بعد از لیپوماتیک اسکارهای کوچک باریک (از 3 تا 4 میلی متر) باقی می ماند. با گذشت زمان، آن ها کمرنگ می شوند و به سختی قابل توجه هستند.

 

جراح شما در مورد نتایج واقع بینانه صحبت کرده و به شما کمک خواهد کرد. بلافاصله پس از جراحی، ممکن است تورم و شلی پوست وجود داشته باشد که در طی روند بهبودی از بین می رود.

ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد تا میزان کامل نتایج این روش مشاهده شود. نتیجه نهایی ایجاد یک اندام باریک تر خواهد بود.

 

هیچ ترتیب خاصی برای این جراحی لازم نیست. بیمار آزمایش خون می گیرد که توسط جراح پلاستیک در طول مشاوره تجویز می شود.

خیر. این نوع جراحی برای درمان چاقی اعمال نمی شود. چاقی با رژیم غذایی و ورزش درمان می شود.

سلول های چربی حذف شده بازسازی نمی شوند، اما بدن انسان مستعد تجمع چربی است، بنابراین، چربی در نواحی دیگر رشد می کند.

در مناطقی که خاصیت ارتجاعی پوست ضعیف است، از بین بردن چربی باعث افزایش ظاهر چین و چروک می شود. در افرادی که ممکن است انجام لیپوماتیک مضر باشد، دکتر  کامبیز ایزدپناه روش ترکیبی یا جایگزین دیگری را توصیه می کند.

مانند هر جراحی دیگری، خطر خونریزی، لخته، عفونت و جای زخم بعد از لیپوماتیک وجود دارد. با این حال، برخی از عوارض خاص مربوط به این عمل زیبایی عبارتند از:

ممکن است احساس بی حسی در ناحیه شکم یا هر قسمت که لیپوماتیک انجام داده اید داشته باشید، اما معمولاً در عرض چند هفته یا حداکثر چند ماه از بین می رود.

تجمع مایعات. که به آن سروما نیز می گویند. این تجمع مایع می تواند اتفاق بیفتد اگر توصیه های پزشک خود را در مورد لباس فشرده سازی و ماساژها رعایت نکنید.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد