اختلال قاعدگی بعد از لیپوماتیک

علت اختلال قاعدگی بعد از لیپوماتیک چیست؟

طبق نظر دکتر کامبیز ایزد پناه عمل لیپوماتیک ممکن است باعث اختلال قاعدگی بعد از لیپوماتیک شود که به ‌خاطر واکنش طبیعی بدن نسبت به این جراحی است.

آیا اختلال قاعدگی بعد از لیپوماتیک طبیعی است؟

اختلال قاعدگی بعد از لیپوماتیک طبیعی است و در واقع واکنش بدن به ترومای لیپوماتیک است.

مباحث جلسه مشاوره قبل از لیپوماتیک

 • تشخیص نوع پوست شما.
 • کدام روش درمانی برای شما بهتر است
 • سابقه پزشکی کامل شما، از جمله بحث در مورد آلرژی و داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید.
 • اثربخشی و ایمنی بودن درمان.
 • هزینه ها.
 • انتظارات واقع بینانه از درمان.
 • هر گونه سوال یا نگرانی دیگری که دارید.

بهترین کاندید ها برای لیپوماتیک 

 • بزرگسالان با وزن متوسط یا کمی بالاتر از حد متوسط.
 • افرادی که پوستی سفت با خاصیت ارتجاعی بالا و تون عضلانی خوبی دارند.
 • بزرگسالانی که سلامت کلی خوبی دارند.
 • افرادی که دارای چربی هایی هستند که از طریق ورزش و رژیم غذایی بهبود پیدا نکرده اند.
 • غیر سیگاری ها.
 • افرادی با اهداف واقع بینانه برای نتیجه عمل.

آمادگی برای لیپوماتیک

 • از مصرف برخی از داورها دوری کنید.
 • از مصرف الکل دوری کنید.
 • سبک غذایی مناسبی را دنبال کنید.
 • برخی ویتامین ها را مصرف کنید یا از آن ها اجتناب کنید.
 • آزمایشات لازم را انجام دهید.
 • سیگار نکشید.

لیپوماتیک یکی از جراحی های لاغری است. به این ترتیب چربی های احاطه شده در بدن مانند شکم، پایین ران ها و پهلوها مکش پیدا می کنند.

این روش یکی از جراحی های لیپوساکشن است اما بین آن ها تفاوت هایی وجود دارد، درد و عوارض لیپوماتیک کمتر از دیگری است. همچنین در لیپوماتیک می ‌توانیم چربی مکیده شده را به قسمت‌ های دیگر صورت و بدن تزریق کنیم. به این ترتیب عمل جراحی انجام نمی‌شود و فقط بریدگی‌ های کوچک روی پوست انجام می‌ شود و سپس کانولا را به لایه ‌های پوست تزریق می‌کنند تا با عوارض جانبی مواجه نشوید. پس از جراحی، پس از مدت کوتاهی می توانید به زندگی عادی خود بازگردید.

با این حال این عمل جراحی عوارضی دارد که برخی از آن ها کاملا طبیعی است و فرد به زودی به روال عادی زندگی برمی گردد. یکی از این عوارض، اختلال قاعدگی بعد از لیپوماتیک (پریودی بعد از لیپوماتیک) است. در ادامه با ما همراه باشید تا در خصوص این عارضه صحبت کنیم.

اختلال قاعدگی بعد از لیپوماتیک

آنچه می خوانید

اختلال قاعدگی بعد از لیپوماتیک (پریودی بعد از لیپوماتیک) به چه علت است؟

اختلال قاعدگی بعد از لیپوماتیک (پریودی بعد از لیپوماتیک) به دلیل رفلکس بدن به ترومای لیپوماتیک است وکاملا طبیعی است. اگر چنین مشکلی به وجود آمد با جراح خود در این باره مشورت کنید. دکتر کامبیز ایزد پناه در این باره می گوید: در مواردی ممکن است عمل جراحی لیپوماتیک باعث اختلال قاعدگی بعد از لیپوماتیک (پریودی بعد از لیپوماتیک)  شود که به ‌خاطر واکنش طبیعی بدن نسبت به عمل جراحی است.

پریود بعد از لیپوماتیک

بهترین کاندیدها برای انجام لیپوماتیک

هر چه شما به شرایط ایده آل عمل نزدیک تر باشید، احتمال بروز عوارض برای شما کمتر است. پزشک شما تنها کسی است که می تواند تعیین کند آیا شما کاندیدای مناسبی برای لیپوماتیک هستید یا خیر. با این حال ما در زیر به برخی از بهترین کاندیدها برای انجام لیپوماتیک می پردازیم:

 • تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی شما بسیار مهم خواهد بود، اگر نتوانستید چربی بدن خود را کاهش دهید، بهترین کاندید برای جراحی لیپوماتیک هستید.
 • لیپوماتیک برای افراد مسن و کودکان مناسب نیست. اگر جوان هستید برای کاهش وزن رژیم بگیرید و ورزش کنید، بهترین سن برای لیپوماتیک 30 تا 50 سالگی است. این جراحی در سنین بلوغ توصیه نمی شود زیرا بدن در دوره رشد قرار دارد حتی در سنین بالا به دلیل پایین بودن خاصیت ارتجاعی پوست پس از جراحی کاهش می یابد.
 • اگر قبلا سیگار می کشیدید یا در حال حاضر به طور مرتب سیگار می کشید، انجام جراحی لیپوماتیک برای شما بسیار خطرناک است، بنابراین حداقل یک ماه قبل و بعد از کانتورینگ بدن باید سیگار را ترک کنید.
 • شما باید از لیپوماتیک انتظارات معقولی داشته باشید زیرا بعد از لیپوماتیک باید عادت غذایی خود را تغییر دهید در غیر این صورت وزن بیشتری اضافه خواهید کرد.
 • یکی از مهم ترین شرایط لیپوماتیک عدم استفاده از داروی خاصی است.
 • این جراحی هرگز در دوران شیردهی مادر انجام نمی شود.
 • اگر از روش‌ هایی مانند رژیم‌ های غذایی و ورزش برای کاهش وزن یا خلاص شدن از شر چربی استفاده کردید، اما به چیزی که می‌ خواهید نرسیدید، لیپوماتیک می ‌تواند انتخاب خوبی برای از بین بردن چربی‌ های موضعی در بدن شما باشد.

اختلال قاعدگی بعد از پریود

آیا لیپوماتیک خطرناک است؟

لیپوماتیک یکی از روش های کانتورینگ بدن است که خطرناک نیست اما به شما کمک می کند تا سالم تر شوید. تجمع انبوه چربی در بدن ممکن است شما را دچار بیماری هایی مانند کلسترول و کبد چرب کند که با استخراج این چربی کمتر در خطر ابتلا به این بیماری ها خواهید بود. با این حال، زیبایی اعتماد به نفس شما را در لیپوماتیک افزایش می دهد و هیچ دردی را احساس نمی کنید. پس از انجام این جراحی سبک زندگی و ورزش بهتر و سالم تری داشته باشید تا همیشه زیبا و سالم بمانید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

در جلسات قبل از جراحی چه عواملی مطرح می شود؟

در جلسات اول تیم و پزشک بیشتر در مورد هدف شما و نتیجه ای که می خواهید در نهایت به آن برسید صحبت می کنند. در این فرآیند بر اساس آزمایش‌های قبلی، متوجه می ‌شوند که شما به چه دارویی حساسیت دارید و قبل و بعد از جراحی باید چه کاری انجام دهید. آن ها همچنین گزارش های پزشکی قبلی و رژیم غذایی شما را مطالعه می کنند، این عوامل به پزشک کمک می کند تا تمام حقایق را در نظر بگیرد و بهترین روش را برای شما انتخاب کند تا بهترین نتیجه را بگیرید.

 برخی از متخصصان زیبایی بر این باورند که قبل از جراحی گرفتن برخی از تصاویر اولیه و نشان دادن قبل و بعد آن به بیمار ممکن است بسیار موثر باشد تا بتوانید بعد از جراحی جنبه بهتری از نتیجه واقعی داشته باشید اما قبل از جلسه جراحی این فرصت را دارید که بپرسید. تمام سوالات شما تا بتوانید پاسخ تمام سوالات خود را دریافت کنید.

این اطلاعات به شما کمک می کند تا زمان بهبودی آسان تری داشته باشید و روند بهبودی شما سریع تر و بهتر انجام شود. یکی از مهم ترین عوامل در لیپوماتیک دانستن تمام جنبه های مربوط به جراحی است که به شما کمک می کند تا استرس و اضطراب خود را قبل از جراحی کاهش دهید و فقط به نتیجه عالی که می گیرید فکر کنید.

عوارض لیپوماتیک چیست؟

عوارض جراحی های لاغری ناشی از اشتباهات پزشکان و عدم توجه به نکات پزشکی است. این جراحی به خودی خود هیچ عارضه ای ندارد مگر اینکه یک عامل بیرونی این مشکل را ایجاد کند، عوارض موقتی جز جدایی ناپذیر هر جراحی زیبایی هستند برخی از معروف ترین عوارض لیپوماتیک عبارتند از:

عفونت محل های برش یکی از عوارض لیپوماتیک است. اگر پس از جراحی مراقب نباشید و توجه زیادی داشته باشید ممکن است این اتفاق بیفتد.

خون مردگی و کبودی بعد از لیپوماتیک به دلیل استفاده از دارو که باعث انعقاد خون می شود، ایجاد می شود. بهتر است قبل از لیپوماتیک در مورد داروی خاصی که باید بعد از جراحی استفاده کنید با پزشک مشورت کنید.

افتادگی پوست می‌تواند منجر به عوارض جانبی لیپوماتیک شود، اگر از لباس مخصوص استفاده نکنید.

عوارض لیپوماتیک

زمان نقاهت بعد از عمل لیپوماتیک چگونه است؟

زمان نقاهت بعد از جراحی زمان زیادی طول نمی کشد و شاید یک الی دو هفته باشد. نکاتی که در زیر آورده شده اند باعث می شود که بهترین نتیجه را از عمل بگیرید:

 • بعد از جراحی برای مدتی پیاده روی کنید اما تمرینات سنگین انجام ندهید.
 • رژیم غذایی بعد از لیپوماتیک به قدری مهم است که باید بعد از جراحی رژیم غذایی خود را تغییر دهید در غیر این صورت چاق خواهید شد
 • بعد از جراحی نباید از نوشیدنی های الکلی و سیگار استفاده کنید.
 • اگر لیپوماتیک انجام می دهید، نباید 72 ساعت بنشینید.
 • استفاده از لباس فشرده را فراموش نکنید تا از افتادگی پوست جلوگیری شود.
 • ناحیه جراحی را تمیز کنید.
 • شما می توانید بعد از 2 روز از جراحی دوش بگیرید اما تا چند هفته به استخر نروید.
 • وقتی خواب هستید بدن خود را کشش ندهید.

مزایای لیپوماتیک چیست؟

برخی از مزایای لیپوماتیک در زیر آورده شده است:

 • یکنواختی چربی زیر پوست و مانند سایر دستگاه های مکنده باعث برآمدگی چربی زیر پوست نمی شود.
 • تورم و ترشحات در این جراحی بسیار کم است.
 • احتمال عفونت بسیار کم است.
 • آمبولی چربی کم بود و تاکنون موردی گزارش نشده است.
 • نیازی به بستری شدن ندارد و فرد پس از درمان مرخص می شود.
 • خستگی و آسیب بدن در این جراحی کمتر است بنابراین نسبت به سایر جراحی ها راحت تر است.

پریودی بعد از لیپوماتیک

لیپوماتیک چگونه انجام می شود؟

قبل از اینکه به روش لیپوماتیک بپردازیم، باید بگوییم که لیپوماتیک و لیپوساکشن از جهاتی شبیه هم هستند. اما تفاوت این است که در جراحی لیپوساکشن از یک برش کوچک در نزدیکی ناحیه مورد نظر استفاده می شود. سپس چربی اضافی با یک خلاء قوی توسط یک لوله باریک بیرون کشیده می شود. در حین جراحی به ماهیچه ها و رگ های خونی آسیبی نمی رسد. در صورت لزوم می توان از بی حسی موضعی به عنوان بخشی از روش لیپوساکشن مخصوص قسمت خاصی از بدن استفاده کرد. در حین جراحی حالت موقت بیهوشی ایجاد می شود. بسته به میزان چربی برداشته شده، این روش می تواند چندین ساعت طول بکشد که معمولاً بین یک تا چهار ساعت است. شب ماندن در بیمارستان ممکن است برای اطمینان از کم آبی بدن یا شوک به دلیل از دست دادن مایعات ضروری باشد.

این در حالی است که در روش لیپوماتیک از مادون صوت استفاده می شود که آن را از لیپوساکشن متمایز می کند. با استفاده از فناوری اولتراسونیک، سلول ها شکسته می شوند. با استفاده از چرخش و ارتعاش، یک لوله کانولا بافت های چربی داخل را از بین می برد. نه عروق و نه سلول های چربی در اثر این حرکات آسیب نمی بینند. با استفاده از این فناوری می توان سلول های چربی را به طور کامل بدون هیچ آسیبی مکیده کرد. اما نکته جالب در روش لیپوماتیک این است که امکان استفاده مجدد از سلول‌ های چربی موجود در لیپوماتیک برای پر کردن برخی از نواحی بدن مانند سینه، صورت، لب ‌ها و غیره وجود دارد. پزشک می‌تواند سلول ‌های چربی را به نواحی دیگر قسمت هایی از بدن در صورت لزوم نیز تزریق کند.  

در اندامی که قرار است لیپوماتیک انجام شود، سوراخی به قطر 2 تا 5 میلی متر ایجاد می شود، پس از آن دستگاه از سوراخ وارد بافت چربی بدن شده و با استفاده از امواج فرابنفش، بافت چربی را از بین می برد و تزریق می کند. محلول بی حسی و جلوگیری از خونریزی در بدن و در نهایت محلول چربی و بی حس کننده از طریق منافذ از بدن خارج می شود. این دستگاه دارای یک سیستم ایمنی فعال است که با برخورد با بافت غیر چربی متوقف می شود. خطر پارگی اندام ها و سوختگی پوست به کمترین میزان خود می رسد.

انجام جراحی لیپوماتیک به چه کسانی توصیه می شود؟

ناگفته نماند که لیپوماتیک برای افراد چاق با درصد چربی بدن بالا جواب نمی دهد. به عبارت دیگر، این روش فقط برای کسانی مناسب است که BMI (شاخص توده بدنی) کمتر از 30 دارند. برای توضیح بیشتر، اگر BMI شما بیش از 30 باشد، احتمالاً پزشک شما را از انجام لیپوماتیک منع خواهد کرد، زیرا این روش به طور چشمگیری شکل بدن شما را تغییر نمی دهد. با این حال، برای کسانی که شرایط واجد شرایط بودن   کمتر از  BMI 30 را دارند، این روش می تواند به طور معجزه آسایی در کاهش چربی اضافی بدن موثر باشد و تفاوت قابل توجهی در ظاهر آنها ایجاد کند. بنابراین، توجه داشته باشید که لیپوماتیک راهی برای کاهش وزن نیست! ما آن را فقط به کسانی توصیه می کنیم که می خواهند لاغرتر باشند و چربی بدن کمتری برای از دست دادن داشته باشند.

برای درک بهتر موضوع یک مثال می زنم. فرض کنید مشکلاتی با شکم، باسن یا چربی های پهلو دارید، اما به چند دلیل نمی توانید ورزش کنید و به دنبال راه حلی غیر سنتی به عنوان راهی برای سوزاندن چربی هایی دارید هستید. در این صورت می توانید جراحی لیپوماتیک را انتخاب کنید تا زودتر به نتیجه برسید. اما، همانطور که اشاره کردیم، اگر BMI شما بیش از 30 باشد، این کار آسانی نیست که این وضعیت را با جراحی لیپوماتیک مدیریت کنید. از آنجایی که درصد چربی بدن بیشتر از مقداری است که جراحی لیپوماتیک می توانست کمک کند. بنابراین، شما باید منطقی تر باشید و انتظار زیادی از لیپوماتیک نداشته باشید.

 • بایدها و نبایدهای عمل لیپوماتیک

برخی از عوارض لیپوماتیک کدام است؟

اگرچه در مورد خطر کم جراحی لیپوماتیک صحبت کردیم، اما به این معنی نیست که این روش ها بدون عوارض هستند. هر ادعایی بر خلاف آن دروغ است زیرا همیشه عوارض جانبی به دنبال چنین روش هایی وجود دارد. عوارض جانبی لیپوماتیک می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. قبل از انجام این جراحی، بهتر است از برخی از آن ها آگاه باشید یا تا حد امکان از پزشک خود اطلاعات کسب کنید. به عنوان مثال، اگر به هر دارویی حساسیت دارید، حتما این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. در اینجا برخی از عوارض جانبی عمومی برای جراحی لیپوماتیک به شرح زیر است.

 • کبودی: کبودی ممکن است برای چند هفته بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد.
 • بی ‌حسی: موقتی است اما ممکن است آن را در ناحیه‌ ای از بدن خود احساس کنید.
 • آسیب به عروق: این ممکن است به دلیل ارتعاشات شدید در طول جراحی اتفاق بیفتد.
 • واکنش آلرژیک: اگر برخی از افراد به یک داروی خاص حساسیت داشته باشند، ممکن است این اتفاق بیفتد.
 • مشکلات کلیوی یا قلبی: تزریق یا مکش مایعات می تواند بر سطح مایعات بدن تأثیر بگذارد و بعد از جراحی باعث مشکلات کلیوی یا قلبی شود.
 • ترومبوفلبیت: در این حالت، وریدها با تشکیل لخته ملتهب می شوند و عوارض بیشتری ایجاد می کنند.
 • عفونت: این مورد در بین افراد بسیار نادر است اما ممکن است بیشتر روی پوست رخ دهد.
 • بی نظمی های کانتور: در چنین مواردی، اگر پوست فاقد خاصیت ارتجاعی باشد، ممکن است پژمرده، موج دار یا برآمده به نظر برسد.
 • سوراخ در اندام داخلی: این مورد در بین افراد بسیار نادر است و به ندرت در بین آن ها دیده می شود.
 • تورم و التهاب: ممکن است چندین ماه طول بکشد تا بهبود یابد.

چه کسانی کاندیدای خوبی برای لیپوماتیک نیستند؟

قبل از انجام عمل جراحی، پزشک از متقاضی می خواهد که آزمایشات قبل از عمل را انجام دهد. پس از مشاهده نتایج در صورت رضایت بخش بودن، پزشک اقدام به لیپوماتیک روی بیمار می کند و در غیر این صورت از انجام آن خودداری می کند.

ریکاوری پس از لیپوماتیک به چه صورت است

  لیپوماتیک دوره بهبودی بسیار کوتاه تری نسبت به سایر روش ها  دارد. با این وجود، برای اهداف احتیاطی باید از لباس مخصوص برای مدت معینی طبق توصیه پزشک استفاده کرد. این وضعیت برای جلوگیری از افتادگی کامل پوست است.

مزایای لیپوماتیک

پیشگیری از عوارض لیپوماتیک

در نظر گرفتن نکات زیر می تواند به پیشگیری از عوارض جراحی ناشی از لیپوماتیک کمک کند:

 • پوشیدن لباس های فشرده، برای پیشگیری از عوارض جراحی

قطعا یکی از موثرترین راه ها برای کاهش تورم بعد از جراحی لیپوماتیک، استفاده از لباس های فشرده کننده است. به دلیل فشاری که روی ناحیه مورد نظر وارد می کنند، این لباس ها بدن را قادر می سازند تا مایعات جمع شده در ناحیه عمل شده را جذب کرده و تورم را کاهش دهند.

این لباس ها همچنین التهاب را کاهش می دهند و از تجمع مایع لنفاوی در زیر پوست جلوگیری می کنند.

 • ماساژ، برای پیشگیری از عوارض جراحی

استفاده از ماساژور مجرب و ماهر می تواند در کاهش میزان التهاب پوست بعد از لیپوماتیک موثر باشد. این ماساژهای ویژه به تخلیه مایع لنفاوی کمک می کند. در نتیجه تورم کاهش می یابد. دو ویژگی خاص در این ماساژ وجود دارد که می تواند به کاهش تورم در ناحیه جراحی کمک کند:

این ماساژ بر روی ناحیه سطحی پوست تمرکز می کند. در نتیجه باعث آسیب بیشتر به بافت های عمیق نمی شود.

هدف از این ماساژ عروق لنفاوی است و باعث برگشت مایعات لنفاوی به این عروق می شود.

 • پیاده روی و راه رفتن، برای پیشگیری از عوارض جراحی

پس از گذشت چند روز از جراحی لیپوماتیک، باید سعی کنید فعالیت بدنی سبکی انجام دهید. پیاده روی یکی از مفیدترین ورزش هایی است که می توانید بعد از جراحی انجام دهید.

پیاده روی آهسته به کاهش خطر لخته شدن خون کمک می کند و از تورم بعد از جراحی جلوگیری می کند.

 • رژیم غذایی مناسب، برای پیشگیری از عوارض جراحی

یکی دیگر از عوامل موثر در کاهش میزان تورم بعد از جراحی لیپوماتیک، رژیم غذایی مناسب است. برخی غذاها مانند الکل و نمک باعث افزایش تورم می شوند. افزایش مصرف نمک و مصرف الکل باعث جذب و احتباس بیشتر آب در بدن و افزایش تورم می شود.

کاندیدهای نامناسب برای جراحی لیپوماتیک

به گفته جراحان لیپوماتیک، همه افراد و بیماران کاندید مناسبی برای جراحی لیپوماتیک نیستند و نمی توانند این جراحی را انجام دهند. از جمله دلایل جراحی لیپوماتیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بیماری های عفونی

اگر فردی به بیماری عفونی مبتلا باشد، سیستم ایمنی بدن او به شدت ضعیف می شود. در این صورت نمی توانند جراحی لیپوماتیک را تحمل کنند. بیماری های عفونی شامل دیابت شدید، بیماری های خودایمنی مزمن مانند لوپوس پیشرفته و ... می باشد. در صورتی که پزشک پس از مشاهده نتایج آزمایشات این بیماران تشخیص دهد که جراحی لیپوماتیک هیچ خطری برای آن ها ندارد می توانند اقدام به جراحی کنند. با این حال، داروهای تجویز شده توسط پزشک باید قبل از جراحی لیپوماتیک مصرف شود.

اضافه وزن و چاقی

اولین افرادی که کاندیدای مناسبی برای جراحی لیپوماتیک نیستند، افرادی هستند که چاقی دارند. روش لیپوماتیک برای از بین بردن چربی ها در قسمت خاصی از بدن استفاده می شود. در این صورت افرادی که چاقی شکمی دارند یا در قسمتی از بدنشان که با کل بدنشان تناسب ندارد چاقی دارند، بهترین راه برای تناسب اندام لیپوماتیک است. اما لیپوماتیک برای افرادی که بدنشان کاملاً چاق است مناسب نیست. زیرا لیپوماتیک باید در تمام نقاط بدن او انجام شود. در حالی که استفاده بیش از حد از این روش خطراتی را برای بیمار به وجود می آورد.

پزشکان توصیه می کنند که افراد چاق ابتدا باید یک دوره ورزش و رژیم غذایی مناسب برای چندین ماه یا یک سال داشته باشند. پس از کاهش وزن، می توانند از روش لیپوماتیک استفاده کنند.

بیماران مبتلا به هموفیلی

هموفیلی از لخته شدن خون در هنگام خونریزی جلوگیری می کند. این بیماری باعث می شود که خون زیادی از بدن بیمار خارج شود. افراد مبتلا به این بیماری اصلا کاندیدای مناسبی برای جراحی لیپوماتیک نیستند. حتی توصیه می شود بیمارانی که در سلامت کامل هستند تا چند هفته قبل از لیپوماتیک از داروهای ضد انعقاد مانند آسپرین، وارفارین و ... استفاده نکنند تا خطری در حین جراحی لیپوماتیک ایجاد نشود.

داشتن بیماری قلبی و حساسیت به لیدوکائین

در جراحی لیپوماتیک ، از بیهوشی استفاده نمی شود. در نتیجه بیماران مبتلا به بیماری های قلبی نیز می توانند این جراحی را انجام دهند. اما در صورتی که بیماران همزمان دچار بیماری قلبی و همچنین حساسیت به داروهای بیهوشی مانند لیدوکائین باشند، نمی توانند این جراحی را انجام دهند. زیرا این جراحی باید با لیدوکائین انجام شود. اگر فردی به لیدوکائین حساسیت دارد، پزشک باید از بیهوشی استفاده کند که البته برای بیماران قلبی خطرناک است. همچنین افراد مبتلا به فشار خون بالا باید از انجام این جراحی خودداری کنند.

فراموش نکنید که انواع جراحی‌های پلاستیک، ترمیمی و زیبایی باید با ظرافت و دقت انجام شود تا نتیجه حاصل از آن طبیعی و مطلوب باشد. اگر قصد انجام هر کدام از جراحی های فوق را دارید، کار را به کاردان بسپارید. دکتر کامبیز ایزدپناه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی یکی از بهترین‌ها در ایران می‌باشند.

مهمترین مراحل بعد از لیپوماتیک کدام است

اگر می خواهید لیپوماتیک شما با موفقیت به پایان برسد، لازم است تا دستورالعمل های زیر به به خوبی انجام دهید:

 • رژیم غذایی سالم داشته باشید. رژیم غذایی به معنای محدود کردن غذا یا ترک خوردن نیست، بلکه استفاده از مواد سالم و مغذی است.
 • از استراحت مطلق بپرهیزید و پس از چند ساعت پیاده روی کوتاه و ملایم داشته باشید.
 • برای تامین ویتامین ها و مواد معدنی حتما روزانه 5 بار سبزیجات و میوه های سالم مصرف کنید.
 • مصرف آب و نوشیدنی را افزایش دهید.
 • برای لیپوماتیک یک سوراخ کوچک در ناحیه مورد نظر ایجاد می شود که مراقبت از آن بسیار مهم است. بنابراین، محل برش را با آب و صابون بشویید و با یک حوله تمیز خشک کنید.
 • نیازی به استفاده از محلول های ضدعفونی کننده ید دار ندارید زیرا برش بدون استفاده از این محلول ها به سرعت بهبود می یابد.
 • تورم و کبودی طبیعی است بنابراین جای نگرانی نیست و به مرور زمان بهبود می یابد.
 • چند روز پس از لیپوماتیک، خارش ناحیه عمل شده طبیعی است و نشانه روند بهبودی است.
 • هر گونه علائم خطر مانند تب یا دردی که با دارو خوب نشود را به پزشک خود اطلاع دهید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

علت اصلی تورم بعد از جراحی لیپوماتیک آسیب به سلول های اطراف سلول های چربی است. اما علاوه بر این عوامل دیگری نیز در درماتیت (التهاب) پس از لیپوماتیک موثر است.

با توجه به اینکه چربی به طور ناگهانی در حین عمل برداشته می شود، طبیعی است که بدن به روش خاصی واکنش نشان دهد. بدن با تجمع آب در ناحیه جراحی به این شرایط پاسخ می دهد. در نتیجه، تورم رخ می دهد.

 

لیپوماتیک که روند بهبودی بسیار سریع ‌تری را نسبت به تمام روش‌ های حذف چربی قبل از لیپوماتیک ارائه می ‌دهد، تضمین می‌کند که چربی از نواحی مثلا شکم به طور همگن و یکسان برداشته می‌ شود. از طرفی از آنجایی که عمل با دستگاه حساس انجام می شود، بافت هایی مانند رگ ها، ماهیچه ها و اعصاب آسیب نمی بینند.

به طور طبیعی، این یک روش فوق العاده موفق و راحت است. لیپوماتیک که باعث افزایش میزان کلاژن زیر پوست می شود، افتادگی بدن را به حداقل می رساند. لیپوماتیک یکی از فناوری هایی است که کمترین عوارض را در مردان و زنان دارد.

چربی هایی که در عمل لیپوماتیک از بدن فرد خارج می شود برگشت پذیر نیست مگر اینکه فرد به توصیه های پزشک خود چه از نوع دارویی چه رژیم غذایی خود توجه نکند و دوباره در نواحی که عمل انجام داده، چربی اندوخته شود.

لیپوماتیک یکی از روش های کانتورینگ بدن است که خطرناک نیست. تجمع انبوه چربی در بدن ممکن است شما را دچار بیماری هایی مانند کلسترول و کبد چرب کند که با استخراج این چربی کمتر در خطر ابتلا به این بیماری ها خواهید بود. با این حال، زیبایی اعتماد به نفس شما را در لیپوماتیک افزایش می دهد و هیچ دردی را احساس نمی کنید. پس از انجام این جراحی سبک زندگی و ورزش بهتر و سالم تری داشته باشید تا همیشه زیبا و سالم بمانید.

التهاب یکی از پاسخ های طبیعی بدن به جراحی لیپوماتیک است که مدت زمان آن بسته به شرایط جسمانی فرد متفاوت است. معمولاً یک یا دو روز پس از جراحی لیپوماتیک شاهد تورم خواهید بود، اما تورم به تدریج در طی چند هفته از بین می‌رود.

 

 • آیا پزشک در زمینه لیپوماتیک تجربه کافی دارد؟
 • آیا او تجربه کافی دارد؟
 • آیا جراح شما امتیازات و افتخاراتی دارد؟
 • آیا شرایط جراحی را دارید؟
 • به چه نکاتی باید توجه کنید؟
 • جراحی چگونه و به چه صورت انجام می شود؟
 • روش ها و تجهیزاتی که برای لیپوماتیک استفاده می کنند چیست؟
 • در روند درمان باید به چه نکاتی توجه کرد؟
 • خطرات و عوارض جانبی دارد؟

 

لیپوماتیک یک روش جراحی است، بنابراین در چند روز اول بهبودی مقداری تورم، درد و ناراحتی وجود خواهد داشت. اکثر افراد احساس درد پس از عمل را تا چهار یا پنج روز گزارش می کنند، اما به سرعت فروکش می کند و هر گونه ناراحتی طولانی مدت را می توان به راحتی مدیریت کرد.

جراح شما دستورالعمل هایی را برای روزهای قبل از لیپوماتیک ارائه می دهد. مطمئن شوید که از یک دوست قابل اعتماد یا یکی از اعضای خانواده خود بخواهید که شما را به مرکز جراحی برساند و از آن جا به خانه برگرداند و در مراقبت های پس از جراحی به شما کمک کند. مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین باید قبل از عمل قطع شود. هنگام استفاده از بیهوشی عمومی، آزمایش خون زودتر از موعد انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که شما کاندید مناسبی برای بیهوشی هستید. در روز جراحی، حدود 12 ساعت قبل از قرار ملاقات جراحی نباید غذا یا نوشیدنی مصرف شود.

جراح بریدگی‌های کوچکی روی پوست ایجاد می‌کند و ابزاری به نام کانولا را در چربی، درست زیر پوست قرار می‌دهد. این کانول به ساکشن یا سرنگی متصل می شود که چربی را بیرون می کشد. این عمل معمولاً یک جراحی سرپایی است، بنابراین حتی اگر تحت بیهوشی قرار بگیرید، در همان روز جراحی به خانه خواهید رفت.

لیپوماتیک برای چاقی نیست و این یک تصور غلط است که لیپوماتیک یک درمان کاهش وزن است. در عوض، این یک روش کاهش چربی است. مقدار چربی که می توانید برداشته کنید به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله ارزیابی جراح از سلامتی و اهداف بدن شما.

فرد معمولاً می تواند در عرض چند روز به سر کار خود بازگردد و فعالیت های ورزشی عادی را در عرض 2-4 هفته یا کمتر از سر بگیرد. احتمالاً از شما خواسته می شود تا چند هفته لباس فشرده سازی جراحی بپوشید و بلافاصله پس از عمل لیپوماتیک روی شما گذاشته می شود. ریکاوری و مراقبت های پس از جراحی بسته به ناحیه(های) درمان شده و میزان چربی برداشته شده ممکن است متفاوت باشد. دستورالعمل های مراقبت های بعد از جراح را دنبال کنید تا درد و مدت آن را به حداقل برسانید. استراحت، نوشیدن آب کافی و عدم استعمال دخانیات به زمان بهبودی و رفع عوارض کمک می کند.

شایع ترین اثرات پس از جراحی می تواند شامل مقداری تورم، کبودی و حساسیت در ناحیه عمل باشد. تیم جراحی گزینه ‌هایی را در مورد تسکین درد پس از جراحی و همچنین فهرستی از مسکن‌ هایی که باید از آن اجتناب کرد، ارائه می‌کنند.

از لباس های فشرده برای کاهش پف و تسریع بهبودی استفاده می شود. در صورت نیاز به مراقبت ویژه، می توانید با جراح خود برای بهبودی مطلوب برنامه ریزی کنید. جراح ممکن است فقط به یک یا دو ویزیت بعد از جراحی نیاز داشته باشد تا تأیید کند که همه چیز طبق برنامه در حال بهبود است یا اگر چندین ناحیه درمان شده است، ممکن است بسته به وضعیت شما به چندین ویزیت بعدی نیاز داشته باشید. پس از عمل لیپوماتیک، شما و تیم مراقبتی شما مراقب هرگونه جمع آوری مایعات پس از جراحی در نواحی تحت درمان خواهید بود.

جراح شما در مورد نتایج واقع بینانه صحبت کرده و به شما کمک خواهد کرد. بلافاصله پس از جراحی، ممکن است تورم و شلی پوست وجود داشته باشد که در طی روند بهبودی از بین می رود. ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد تا میزان کامل نتایج این روش مشاهده شود.

سلول های چربی برداشته شده از طریق لیپوماتیک به طور دائم حذف می شوند. با این حال، توصیه می کنیم وزن خود را ثابت نگه دارید تا از بازگشت چربی جدید به نواحی مختلف بدن جلوگیری کنید. حتما ورزش کنید و رژیم غذایی سالم داشته باشید تا به نتایج طولانی مدت برسید.

ظاهر پوست بعد از لیپوماتیک به خاصیت ارتجاعی پوست بستگی دارد. پوست با خاصیت ارتجاعی خوب باید بعد از لیپوماتیک صاف و طبیعی به نظر برسد. جای زخم مشکل رایجی در لیپوماتیک نیست چرا که از کانول های بسیار کوچک (میکروکانولا) استفاده می کند و بنابراین فقط برش بسیار کوچکی لازم است.

بله. تقریباً همه افراد قبل از انجام یک عمل جراحی، از جمله لیپوماتیک، درجاتی از اضطراب را دارند. برخی افراد نسبت به دیگران اضطراب بیشتری دارند. سعی کنید مطالعات بیشتری در خصوص عمل خود داشته باشید تا آرام باشید و بهترین نتیجه را از عمل جراحی خود بگیرید. رعایت دستورالعمل های جراح نیز به کاهش استرس شما کمک می کند.

لیپوماتیک را می توان در مطب پزشک، مرکز جراحی سرپایی و یا در بیمارستان انجام داد. یک مرکز جراحی ایمن برای لیپوماتیک باید بتواند خطرات عفونت های جراحی را به حداقل برساند. جراحی ها باید در اتاق های عمل انجام شود که استانداردهای بالایی را برای تمیزی رعایت کنند.

لیپوماتیک معمولا توسط جراحانی انجام می شود که آموزش های ویژه ای در زمینه تکنیک های لیپوماتیک دیده اند. جراحانی که لیپوماتیک یا سایر جراحی های زیبایی را انجام می دهند، جراحان زیبایی نامیده می شوند. عمل‌های ترمیمی و زیبایی پیچیده و سخت هستند. اما با وجود دکتر کامبیز ایزدپناه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی نگران نتیجه عمل خود نباشید. ایشان با تجربه کاری و تخصصی که در این زمینه دارند، تجربه بهترین عمل را در ذهن شما نقش خواهند بست.


نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد