درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی

علائم عادی پس از عمل ابدومینوپلاستی

 • سفتی در شکم، کبودی، تورم و قرمزی، سوزن سوزن شدن، سوزش یا درد متناوب
 • سفتی پوست، حساسیت بیش از حد یا عدم حساسیت
 • پوست براق یا هر احساس خارش
 • عدم تقارن، هر دو طرف بدن شما به طور متفاوتی بهبود می یابند.

کاهش درد بعد از ابدومینوپلاستی

 • سیگار کشیدن ممنوع
 • استفاده از لباس فشرده سازی
 • هنگام دوش گرفتن مراقب باشید.
 • دستور العمل های استفاده از درن را رعایت کنید.
 • برای انجام فعالیت عادی عجله نکنید.
 • مراقب تغذیه خود بعد از جراحی ابدومینوپلاستی باشید.

بهبودی بعد از عمل ابدومینوپلاستی

2 الی 3 هفته

برای کنترل درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی چه باید کرد؟

 • داروهای بدون نسخه (مسکن های بدون نسخه)
 • داروهای تجویزی
 • پمپ درد

آیا درد بعد از ابدومینوپلاستی طبیعی است؟

درد بعد از ابدومینوپلاستی غیر طبیعی نیست و ممکن است تا 6 هفته طول بکشد تا اسپاسم عضلانی در شکم کاهش یابد و اعصاب بهبود یابند.

سریعترین راه برای بهبودی از عمل جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

استراحت و خواب کافی

درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی چگونه است؟

از آن جایی که آستانه درد در افراد مختلف متفاوت است، بنابراین نمی توان میزان خاصی از درد را تعیین کرد. چرا که احساس درد در افراد مختلف متفاوت خواهد بود. اما گفتنی است که این میزان درد از 1 تا 2 هفته بعد از عمل برطرف خواهد شد.

ابدومینوپلاستی که به عنوان تامی تاک نیز شناخته می شود، یک عمل جراحی زیبایی است که با برداشتن چربی و پوست اضافی شکم و سفت شدن عضله زیرین، شکم را صاف می کند. اکثر افراد ظرف چند هفته بهبود می یابند. ممکن است در طول بهبودی پس از عمل، تورم و درد متوسطی را تجربه کنید، هم به دلیل خود عمل و هم به دلیل حرکاتی که در حین بهبود برش انجام می دهید. شما می توانید با استفاده از چندین استراتژی برای مدیریت درد پس از عمل جراحی شکم، این دوره را راحت تر پشت سر بگذارید.

آنچه می خوانید

درد شکم چه احساسی دارد و چگونه آن را مدیریت کنیم؟

ممکن است زمانی که صاف می ایستید احساس کنید شکم شما کشیده می شود. در چند روز اول پس از جراحی بیشترین درد را دارد.

 

برای کنترل درد می توانید از داروهای مسکن استفاده کنید. جراح شما ممکن است برای مدیریت بدترین درد که معمولاً در سه روز اول پس از جراحی احساس می‌شود، داروهای ضد درد تجویز کند. پس از این، زمانی که درد شما قابل کنترل ‌تر شد، می ‌توانید به مسکن ‌های بدون نسخه روی بیاورید تا ناراحتی خود را قابل تحمل نگه دارید. مهم است که داروهای ضد درد را دقیقاً همانطور که جراح شما تجویز کرده است مصرف کنید.

از طرف دیگر، جراح شما ممکن است مسکنی را به شما پیشنهاد دهد که در حین جراحی مستقیماً به عضلات شکم شما تزریق می شود و می تواند تا ۷۲ ساعت پس از جراحی درد را کاهش دهد.

پوست معده شما ممکن است برای چند ماه تا سال بی حس باشد. این احساس به آرامی برمی گردد، اما ممکن است ناحیه کوچکی در قسمت پایین شکم شما بی حس بماند.

همچنین ممکن است تا سه ماه پس از عمل جراحی شکم دچار تورم شوید.

درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی

علائم عادی پس از عمل ابدومینوپلاستی

علائم طبیعی ابدومینوپلاستی و علائمی که برای جراحی زیبایی شکم باید رعایت شود شامل موارد زیر است:

سفتی در شکم، کبودی، تورم و قرمزی، سوزن سوزن شدن، سوزش یا درد متناوب

اینها تجربیاتی طبیعی هستند که پوست، بافت ها و اعصاب حسی تجربه می کنند. داروهای ضد درد و شل کننده های عضلانی به شما کمک می کنند تا با هر گونه ناراحتی کنار بیایید. اگر درن دارید، ممکن است ناراحتی موضعی بیشتری را تجربه کنید. درد مداوم باید بلافاصله به دکتر گزارش شود.

سفتی پوست، حساسیت بیش از حد یا عدم حساسیت

این طبیعی است و به مرور زمان برطرف می شود.

پوست براق یا هر احساس خارش

تورم می تواند باعث براق شدن پوست در نواحی تحت درمان شود. با پیشرفت روند بهبودی، ممکن است احساس خارش خفیف تا شدید نیز پیدا کنید. یک آنتی هیستامین می تواند به کاهش خارش شدید و مداوم کمک کند. اگر پوست هنگام لمس قرمز و داغ شد، فورا با دفتر ما تماس بگیرید.

عدم تقارن، هر دو طرف بدن شما به طور متفاوتی بهبود می یابند

یک طرف بدن شما ممکن است در روزهای بعد از عمل جراحی کاملاً متفاوت از طرف دیگر به نظر برسد. این مورد انتظار است. با این حال، عدم تقارن شدید باید بلافاصله به دکتر گزارش شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

در صورت تجربه هر یک از موارد زیر، فوراً با جراح خود تماس بگیرید:

 • تب بالا، تهوع و استفراغ شدید، سرگیجه مداوم یا رفتار نامفهوم، مانند توهم.
 • هر دردی که با داروهای ضد درد شما قابل کنترل نباشد.
 • پوست قرمز روشن که در لمس داغ است.
 • خونریزی بیش از حد یا ترشح مایعات از طریق برش ها.
 • تنگی نفس، یا درد ساق پا.

علائم درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی

توصیه های دکتر کامبیز ایزد پناه برای کاهش درد بعد از ابدومینوپلاستی

استفاده از کمپرس آب سرد

ممکن است لازم باشد برای کاهش هر گونه درد و برای کاهش تورم، ممکن است از کمپرس سرد در ناحیه تحت درمان استفاده کنید.

یخ خرد شده یا کیسه های یخ باید قبل از استفاده روی پوست در حوله پیچیده شوند. یخ یا هر چیز یخ زده را مستقیماً روی پوست قرار ندهید. کمپرس های خنک را برای فواصل زمانی بیش از 20 دقیقه اعمال کنید.

چه در همان روز جراحی مرخص شوید و چه پس از یک شب بستری شدن در بیمارستان، فردی باید شما را تا خانه برساند. تمام این دستورالعمل ها باید برای بزرگسالانی که سلامت شما را تحت نظر دارند و در 24 ساعت اول پس از جراحی پلاستیک به طور شبانه روزی از شما مراقبت می کنند، رعایت شود.

 

سیگار کشیدن ممنوع

سیگار کشیدن می تواند سلامتی شما را قبل از عمل جراحی و توانایی شما برای بهبودی بعد از عمل جراحی را به شدت مختل کند. شما نباید سیگار بکشید.

 

 

استفاده از لباس فشرده سازی

پانسمان ها را تمیز و خشک نگه دارید. برش های شما برای مدت کوتاهی پس از جراحی مایع و مقداری خون ترشح می کند. شما می توانید هر لباس فشرده سازی را روی گاز جایگزین کنید. اگر در برش های خود یک درن قرار دارد، دستورالعمل های مراقبت از درن را به دقت دنبال کنید و مقدار مایع تخلیه شده را یادداشت کنید. حمام کردن با درن در جای خود اشکالی ندارد. همچنین تماس آب دوش با محل برش شما اشکالی ندارد.

لباس فشرده خود را به صورت شبانه روزی بپوشید. لباس فشرده را فقط هنگام دوش گرفتن بردارید.

هنگام دوش گرفتن مراقب باشید

تا 48 ساعت پس از جراحی دوش نگیرید. در این مدت، لباس فشرده سازی را بر تن نگه دارید. دو روز (48 ساعت) پس از جراحی، می توانید لباس را درآورید. پس از حمام، لباس فشرده سازی را تعویض کنید.

برش های خود را مالش ندهید. پس از جراحی، ضربه زدن یا خشک کردن برش ها با هوا اشکالی ندارد. یک مرطوب کننده بدون عطر را به پوست اطراف بمالید، اما نه بر روی برش های خود.

 

دستور العمل های استفاده از درن را رعایت کنید

دستورالعمل های مراقبت از درن را که به شما ارائه شده است دنبال کنید. اگر یک درن در برش های خود قرار داده اید، یک پرستار باید به شما نحوه کارکرد درن، تخلیه درن و ثبت مقدار مایعات از درن را نشان دهد. هنگام دوش گرفتن، باید درن ها را با بند محکم کنید تا آویزان نشوند.

 

خوابیدن شما بعد از جراحی باید درست باشد

تا چند روز بعد از عمل دراز نکشید. این کار برای شما راحت تر خواهد بود و می تواند تورم را کاهش دهد. همیشه سر خود را بالا نگه دارید. به سمت جلو یا بالا خم نشوید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

برای انجام فعالیت عادی عجله نکنید

ایستادن می‌تواند تأثیر زیادی بر نتایج شما داشته باشد و باعث آسیب جدی شود. در عرض 1-2 هفته پس از جراحی، شما می توانید دوباره به حالت ایستاده بایستید. با ادامه بهبودی ناحیه شکم، ممکن است بتوانید به آرامی شروع به بلند شدن کنید.

استراحت کنید، اما نه استراحت در رختخواب. هیچ ورزش دیگری جز پیاده روی معمولی را از سر نگیرید. از تمرینات شکمی خودداری کنید. پیاده روی روزانه برای جلوگیری از تشکیل لخته شدن خون ضروری است.  در هیچ فعالیت استرس زا شرکت نکنید. چیزی را بلند نکنید، فشار ندهید یا نکشید.

مراقب تغذیه خود بعد از جراحی ابدومینوپلاستی باشید

رژیم غذایی سالم و تغذیه مناسب داشته باشید. مایعات بعد از جراحی حیاتی هستند. از نوشیدنی‌ های غیر گازدار، غیر الکلی، بدون کافئین مانند آب میوه و آب استفاده کنید. 24 ساعت اول از غذای نرم، ملایم و مغذی استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

 

کاهش درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی

فیلم واقعی عمل ابدومینوپلاستی و مراقبت های بعد از آن توسط دکتر ایزدپناه :

مدیریت سبک زندگی برای کاهش درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی

همانطور که در حال نقاهت پس از جراحی خود هستید، کارهای عملی وجود دارد که می توانید در چند ماه اول انجام دهید تا از شروع درد جلوگیری کنید و در صورت داشتن درد، درد خود را کاهش دهید.

 • فعالیت بدنی خود را حفظ کنید: با بهبودی، باید به انجام کارهای ساده روزمره ادامه دهید و به طور منظم بلند شوید و در خانه قدم بزنید. این کار برای کاهش خطر ابتلا به لخته ‌های خونی مضر توصیه می‌ شود و همچنین از ماندن طولانی مدت در یک وضعیت جلوگیری می‌کند که می‌تواند در نهایت باعث دردناک شدن شما شود.
 • از انجام ورزش های سنگین اجتناب کنید: زمانی که در حال بهبودی هستید و زخم های شما در حال بهبود هستند، نباید با انجام فعالیت های شدید یا بلند کردن اجسام سنگین به مدت حداقل شش هفته، بر روی برش های خود فشار وارد کنید. اگر می خواهید پس از بهبودی کامل تمرینات چالش برانگیز را شروع کنید، ایده خوبی است که با پیاده روی در طول دوره نقاهت، تناسب اندام خود را حفظ کنید.
 • سیگار نکشید: برای تقویت روند بهبودی، باید از مصرف تنباکو خودداری کنید. نیکوتین به شدت توانایی بدن برای بهبودی را به خطر می اندازد. این باعث باریک شدن رگ‌ های خونی می‌شود و رساندن اکسیژن به سلول ‌های پوست در محل برش را دشوارتر می‌کند و در نهایت روند بهبودی را به تاخیر می‌اندازد.
 • اجتناب از یبوست: اگر به دلیل تهوع یا خستگی غذا نخورید، ممکن است دچار یبوست شوید. داروهای مسکن نیز باعث یبوست می شوند که در نهایت منجر به درد شکم می شود. سعی کنید غذاهای حاوی فیبر زیاد بخورید و مقدار کافی مایعات بنوشید تا دچار یبوست نشوید. اگر حالت تهوع یا یبوست مداوم است، ممکن است نیاز به مصرف داروهای بدون نسخه یا تجویزی داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

مدیریت درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی

درد بعد از عمل را تجربه کردید، ممکن است در زمان بهبودی پس از عمل جراحی شکم به درمان نیاز داشته باشید. گزینه ها عبارتند از:

 • داروهای بدون نسخه: بسیاری از جراحان مصرف ایبوپروفن یا ناپروکسن را 24 تا 48 ساعت پس از عمل توصیه می‌کنند.NSAIDs می تواند تورم را کاهش دهد و باعث تسکین درد شود که می تواند به بیماران اجازه دهد تا مصرف مسکن را زودتر متوقف کنند و در نتیجه عوارض جانبی کمتری از آن داروها ایجاد شود.
 • داروهای تجویزی: داروهای مسکن با اثر طولانی مدت اغلب به دلیل عدم ایجاد خونریزی تجویز می شوند. با این حال، در دوزهای پایین، مسکن می تواند باعث یبوست شود. در دوزهای بالا می توانند باعث مشکلات تنفسی و قلبی و همچنین خطر اعتیاد شوند.
 • پمپ درد: اگر حالت تهوع شدید دارید و نمی توانید دارو را از طریق دهان مصرف کنید، پمپ درد - وسیله ای که دارو را مستقیماً از طریق یک لوله وارد شده به بدن می رساند - می تواند جایگزین دیگری باشد. اگر درد شما شدید است، پمپ درد می تواند نیاز شما را به دوزهای بالای داروهای مسکن تجویزی کاهش دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی به منظور کاهش درد

برخی از موارد معمولی وجود دارد که باید در حین بهبودی پس از جراحی از آن ها مراقبت کنید، از جمله پوشیدن لباس فشرده، مراقبت از زخم و مراقبت از درد. توجه دقیق به این وظایف می تواند به کاهش یا جلوگیری از درد کمک کند.

 • لباس فشرده: پس از جراحی، شما را در لباس فشرده می‌پیچند یا لباسی برای پوشیدن به شما می‌دهند. لباس فشرده تورم را کاهش داده و از شکم حمایت می کند و باعث بهبودی مناسب می شود. شما باید انتظار داشته باشید که این را برای دو هفته تا دو ماه بپوشید، بسته به سرعت بهبودی می تواند متفاوت باشد. اگر لباس فشاری باعث ایجاد درد می‌شود، حتماً به تیم پزشکی خود اطلاع دهید.
 • مراقبت از برش: پانسمان های جراحی یا بانداژ در ناحیه برش شما اعمال می شود. دستورالعمل هایی در مورد اینکه آیا باید این بانداژها را عوض کنید و اگر چنین است، چند وقت یکبار و چگونه انجام دهید به شما داده می شود. مهمترین جنبه مراقبت از زخم در خانه این است که زخم خود را تمیز نگه دارید تا از آسیب یا خونریزی جلوگیری کنید. همچنین به شما دستورالعمل هایی داده می شود که مراقب مشکلاتی مانند درد در محل برش، تورم، قرمزی، چرک، گرما یا خونریزی باشید.
 • مراقبت از درن: پس از ابدومینوپلاستی، لوله های موقتی برای تخلیه مایع اضافی از محل جراحی در زیر پوست شما قرار داده می شود. آن ها در هفته اول بهبودی یا زمانی که جراح شما مطمئن شد که مایع دیگر نیازی به تخلیه ندارد، برداشته می شود. اگر در محل درن احساس درد کردید یا متوجه قرمزی، تورم یا ترشح چرک یا خون شدید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • آنتی‌بیوتیک ‌ها: ممکن است برای شما نسخه ‌ای برای تجویز دارو در محل جراحی و/یا مصرف خوراکی برای کاهش خطر ابتلا به عفونت بعد از عمل تجویز شود. عفونت می‌تواند باعث درد شود، اما علائم شایع‌ تر عفونت شامل تب، تورم، گرما یا چرک است.

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

میزان درد ناشی از ابدومینوپلاستی

بسیاری از افراد مزایای عمل جراحی ابدومینوپلاستی را دست کم می گیرند و متوجه نمی شوند که نه تنها پوست اضافی برداشته می شود، بلکه بافت باقی مانده نیز کشیده می شود و به طور کامل تغییر موقعیت می دهد. این یک عمل گسترده است و اگرچه درد در بهبودی بعد از عمل وجود دارد، تجربه بهبودی هر بیمار کمی متفاوت است. این امر باعث می شود که نتوان دقیقاً بیان کرد که بعد از عمل چه احساسی خواهید داشت. با این حال، چند مفهوم وجود دارد که می توان در مورد آن ها صحبت کرد، که به شما ایده بهتری در مورد احساس شما پس از عمل ابدومینوپلاستی می دهد. 

درست همانطور که هر دوره نقاهت منحصر به فرد است، هر روش ابدومینوپلاستی کمی با روش بعدی متفاوت است. این بدان معنی است که نوع درد و میزان ناراحتی که توسط هر فرد احساس می شود، به طور قابل درک، متفاوت است. درد تجربه شده پس از عمل تا حد زیادی با وسعت عمل انجام شده مرتبط است. این شامل عواملی مانند این است که آیا لیپوساکشن در ارتباط با تامی تاک انجام شده است یا نه.

در ابتدا ممکن است گیج کننده به نظر برسد، اما به راحتی با این واقعیت توضیح داده می شود که قسمت پایین شکم در نتیجه بلند شدن و جابجایی بافت های شکمی بی حس می شود و در نتیجه اعصاب در ناحیه تحتانی شکم از بین می رود. با این حال، قسمت بالای شکم حاوی اعصاب بسیاری است که هنوز دست نخورده هستند و ممکن است باعث احساس درد در آن ناحیه شوند.

نوع درد پس از عمل متفاوت است. به عنوان مثال، غیر معمول نیست که تا شش هفته طول بکشد تا اسپاسم عضلانی در شکم کاهش یابد و اعصاب بهبود یابند. پس از عمل جراحی شکم، اعصاب از بیرون به سمت ناف بازمی‌گردند و برخی، معمولاً زیر ناف، هرگز بهبود نمی‌یابند. در بیشتر موارد، بیماران گزارش می دهند که ده روز اول پس از عمل ناراحت کننده ترین است و این ناراحتی به طور تصاعدی پس از آن نقطه کاهش می یابد. احساس سوزن و سوزن در دوران نقاهت بسیار رایج است. اکثر مردم این حس را قابل تحمل می دانند.

تحمل درد خود یکی از مهم ترین مواردی است که باید در ارزیابی میزان درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی در نظر بگیرید. برخی از بیماران نیازی به استفاده از داروهای مسکن استاندارد تجویز شده پس از عمل احساس نمی کنند. با این حال، برخی دیگر نیاز به داروی مسکن دارند.

 

سریعترین راه برای بهبودی از عمل جراحی ابدومینوپلاستی چیست؟

خودتان را برای 2 هفته آماده کنید تا هیچ کاری جز بهبودی انجام ندهید. انرژی شما در چند هفته کوتاه باز خواهد گشت. با این حال، در این مدت نمی توانید خانه یا شغل خود را به تنهایی اداره کنید.

خواب زیاد در دوران نقاهت طبیعی است و به شدت توصیه می شود. در حین مصرف داروهای مسکن نباید هیچ تصمیم مهمی بگیرید یا فعالیت مهمی انجام دهید. به خود یادآوری کنید که به تازگی عمل جراحی انجام داده اید و نیاز به استراحت دارید.

چه عواملی باعث کمردرد بعد از ابدومینوپلاستی می شود؟

کمردرد بعد از عمل جراحی شکم یک پدیده گاه به گاه است اما یک امر عادی نیست. گاهی اوقات در بیمارانی اتفاق می‌افتد که قسمت زیرین شکم زیادی برای برداشتن ندارند و در نتیجه محکم‌ تر از حد معمول بسته می‌شود. این امر باعث می شود که بیمار نتواند تا چند روز یا گاهی چند هفته پس از جراحی به صورت ایستاده بایستد. ذکر این نکته ضروری است که هیچ موردی گزارش نشده است که بیماران نتوانند پس از مدت زمان معقول بهبودی صاف بایستند.

کمر درد بعد از ابدومینوپلاستی

آیا بعد از ابدومینوپلاستی درد زیادی خواهم داشت؟

همه افراد آستانه یا سطح تحمل یکسانی از درد ندارند. پس از ابدومینوپلاستی، اکثر بیماران دردی را تجربه می کنند که در طی 1-2 هفته ادامه می یابد. داروهای ضد درد خوراکی برای کمک به کاهش هر گونه ناراحتی که بیماران من تجربه می کنند داده می شود. بیشتر دردی که بیماران احساس می‌کنند ناشی از ترمیم عضله است که اغلب در طی عمل جراحی شکم انجام می‌شود.

 بسیاری از افراد همچنین از ناراحتی کمر شکایت دارند که معمولاً با لیپوساکشن همراه با ابدومینوپلاستی همراه است. برای کمک به کنترل درد، اکیداً پیشنهاد می‌کنم حرکات خم شدن به سمت جلو را حداقل تا دو هفته اول پس از جراحی محدود کنید.

لطفا به یاد داشته باشید که کبودی و تورم طبیعی است و در عرض 1 تا 2 هفته از بین می رود. همچنین به یاد داشته باشید که ناراحتی و حساسیت نیز کاملا طبیعی است و به راحتی با دارو قابل کنترل است. بی حسی در ناحیه شکم ممکن است 6 ماه تا 1 سال طول بکشد. پس جای نگرانی نیست لباس فشرده سازی باید 3-4 هفته پس از جراحی پوشیده شود.

اکثر بیماران من در عرض 1 روز پس از جراحی به فعالیت های سبک برمی گردند و 1-2 هفته پس از جراحی به سر کار باز می گردند. فعالیت بدنی کامل ممکن است در عرض 4-6 هفته از سر گرفته شود. لطفا توجه داشته باشید که خطوط برش به مدت 1 سال پس از ابدومینوپلاستی به بهبود و اصلاح ادامه خواهند داد.

سخن پایانی

 • ابدومینوپلاستی، شکم شما را صاف می کند و شکل می دهد.
 • ابدومینوپلاستی می تواند تا یک هفته بعد از جراحی دردناک باشد.
 • میزان درد بستگی به روش دقیق جراحی شکم شما دارد.
 • مینی ابدو کمترین درد را ایجاد می کند.
 • درد شکم را می توان با داروهای مسکن تجویز شده توسط جراح کنترل کرد.
 • گاهی اوقات داروهای ضد درد در حین جراحی به عضلات شکم شما تزریق می شود و تا 72 ساعت طول می کشد.
 • پاسخ به سوالات پرتکرار

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

از فردی به فرد دیگر متفاوت است. به طور کلی، درد ناشی از جراحی ابدومینوپلاستی را می توان با داروهای بدون نسخه، لباس های فشرده سازی و حفظ یک سبک زندگی سالم کنترل کرد.

 

مانند بسیاری از جراحی ها، ممکن است چندین هفته طول بکشد تا پس از انجام عمل جراحی شکم به طور کامل بهبود پیدا کنید. مدت زمان بهبودی به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله سن، سلامت کلی و وسعت جراحی.

بستگی به نوع کار شما دارد. افرادی که شغل اداری دارند معمولاً پس از دو هفته بهبودی پس از جراحی شکم می توانند به کار خود بازگردند. با این حال، اگر شغل فیزیکی دارید، ممکن است حداقل به شش هفته زمان نیاز داشته باشید تا بتوانید به سر کار خود برگردید.

شما باید حداقل تا شش هفته پس از انجام عمل جراحی شکم از انجام فعالیت های شدید خودداری کنید.

بسیاری از بیماران نگران این هستند که بعد از عمل جراحی ابدومینوپلاستی چه انتظاری داشته باشند. خوشبختانه، درد حین بهبودی شکم از نتایج شگفت‌انگیز پس از آن بیشتر نیست و مردان و زنانی که این عمل را انجام داده‌اند، امتیاز 96% ارزش آن را می‌دهند.

 

بیماران بعد از ابدومینوپلاستی از فعالیت ‌های عادی مانند صاف ایستادن، راه رفتن از پله ‌ها و بلند شدن از حالت نشسته احساس ناراحتی می کنند، زیرا عضلات مرکزی پس از دوخته شدن از استخوان سینه به استخوان شرمگاهی درد می‌کنند.

بیماران در 4 تا 6 هفته پس از انجام عمل جراحی شکم به تمرین های ورزشی باز می گردند. با این حال، ما به بیماران توصیه می کنیم که به آرامی به تمرینات ورزشی برگردند و در صورت درد، از فعالیت خود عقب نشینی کنند.

 

3 ماه پس از قطع شیردهی می توانید این عمل را انجام دهید.

6 ماه بعد از عمل می توانید باردار شوید. شیردهی نیز امکان پذیر است.

این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام خواهد شد.

عمل جراحی تقریباً 2 ساعت طول می کشد. بیمار باید 1 شب در بیمارستان بماند.

بله سایر عمل های زیبایی را می توان با این عمل ترکیب کرد. شما می توانید به صورت یکباره و تحت بیهوشی از شر مشکلات خود خلاص شوید. به طور کلی ما این جراحی را با جراحی سینه یا لیپوساکشن ترکیب و انجام می دهیم.

بله. ما برای ریکاوری اولیه شکم شما داروی ضد درد تجویز می کنیم.

اکثر افراد پس از 1 تا 2 هفته به سر کار و سایر فعالیت های روزانه باز می گردند. پس از چند روز اول، سطح انرژی شما دوباره افزایش می یابد و دوباره احساس می کنید که حالتان خوب است.

مطالعات نشان داده اند که برای ارتقای گردش خون سالم و فعال نگه داشتن خود، در اسرع وقت پیاده روی های کوتاه و سبک ایده خوبی است. حدود 6 هفته طول می کشد تا تمرینات روتین کامل و سایر فعالیت های بدنی خود را از سر بگیرید.

بیشتر تورم در 2 ماه اول فروکش می کند. با این حال، ممکن است حدود 6 ماه تا یک سال طول بکشد تا آخرین ذره ورم باقیمانده به طور کامل برطرف شود و نتیجه نهایی شما از یک شکم جدید آشکار شود.

خود عمل معمولاً بین دو تا پنج ساعت و تحت بیهوشی عمومی طول می کشد. سپس باید یک شب در کلینیک بمانید. بعد از جراحی و ترخیص، شخصی باید شما را تا خانه ببرد و در دوره نقاهت کنار شما باشد. از انجام فعالیت های سنگین برای چند روز دوری کنید تا بهتر شوید.

از فردی به فرد دیگر متفاوت است. به طور کلی، درد ناشی از جراحی شکم را می توان با داروهای بدون نسخه، لباس های فشرده کننده و حفظ یک سبک زندگی سالم کنترل کرد.

جراح شما بهترین فردی است که به شما توصیه می کند که آیا شما برای انجام عمل لیپوساکشن مناسب تر هستید یا خیر. اگر پوست شلی دارید که به دلیل بارداری، افزایش سن یا کاهش وزن خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده است، جراحی ابدومینوپلاستی ممکن است روش مناسب تری برای شما باشد. اگر بیمار جوان ‌تری هستید که دارای شاخص توده بدنی پایین، پوست سالم و الاستیک است و به سادگی می‌خواهید اندام خود را ایده آل کنید و خطوط بدن خود را صاف کنید، لیپوساکشن ممکن است برای شما مناسب ‌تر باشد.

این دو روش همچنین می توانند برای کانتور کردن بیشتر شکم به دنبال برداشتن پوست اضافی و سفت شدن مجدد عضلات شکم ترکیب شوند.

این از بیمار به بیمار دیگر بسیار متفاوت است، بنابراین مهم است که نیازها و انتظارات خود را با مشاور مراقبت از بیمار خود در میان بگذارید که می تواند عمیق تر توضیح دهد، اما در نهایت بدن شما تصمیم می گیرد که چه روشی برای شما مناسب است، نه اینکه شما انتخاب کنید.

استفاده از لیپوساکشن در حین تامی تاک می تواند به کانتور کردن شکل شکم کمک کند. برخی از جراحان انتخاب می کنند که لیپوساکشن را در روش های خود بگنجانند و برخی دیگر این کار را نمی کنند. این انتخاب به نیازهای شخصی شما و عملکرد منظم جراح بستگی دارد. از جراح خود بپرسید که عمل شما آیا لیپوساکشن را نیز شامل می شود.

هدف اصلی عمل جراحی شکم برداشتن پوست اضافی و سفت کردن ماهیچه های شکمی است که اغلب پس از بارداری یا کاهش وزن زیاد از هم جدا می شوند. اگر علائم کششی روی پوست برداشته شده باشد، مطمئناً دیگر روی شکم وجود نخواهد داشت. با این حال، جراحی به دنبال حذف تمام علائم کشش روی شکم نیست. در مورد انتظارات خود با جراح خود صحبت کنید تا شما را بیشتر راهنمایی کنند.

برای انجام عمل جراحی شکم نیازی به معرفی پزشک عمومی ندارید. با این حال، جراح شما ممکن است با پزشک عمومی شما تماس بگیرد تا بتواند سابقه پزشکی کامل شما را از او دریافت کند.

با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که برخی از شرایط پزشکی ممکن است لازم باشد قبل از انجام عمل جراحی شکم توسط پزشک عمومی شما تأیید شود.

در طی عمل جراحی زیبایی شکم، جراح پلاستیک شما با پشتکار برای برداشتن پوست و چربی اضافی شکم و ترمیم جدا شدن عضلات شکم شما تلاش می کند. در صورت نیاز ممکن است لیپوساکشن برای کانتور شکم و پهلوها اضافه شود.

پس از جراحی، شما را در یک لباس فشرده قرار می دهند که به مدت 4-6 هفته پس از جراحی پوشیده می شود تا به کاهش تورم کمک کند. ممکن است کمی درد یا ناراحتی احساس کنید، اما بیشتر بیماران می‌توانند درد یا ناراحتی بعد از عمل را تنها با چند روز مصرف داروهای مسکن کنترل کنند.

می توانید در روز جراحی پیاده روی کنید. در واقع، اکثر جراحان پلاستیک، بیماران را تشویق می کنند تا سه بار در روز جراحی پیاده روی کنند تا گردش خون بهبود یابد تا خطر لخته شدن خون در پاها به حداقل برسد. با این حال، تا شش هفته پس از عمل باید از دویدن یا بلند کردن خودداری شود.

بیماران معمولاً در عرض دو هفته به سر کار باز می گردند. کبودی در عرض چند هفته کاهش می یابد و تورم تا حدود سه ماه پس از عمل کاهش می یابد. اسکارها به بهبودی ادامه می دهند و در حدود 18-12 ماهگی نازک تر و رنگ روشن تر می شوند.

مانند هر جراحی دیگری، خطر خونریزی و عفونت کمی وجود دارد. مراقبت های زیادی انجام می شود تا اطمینان حاصل شود که این خطرات با تکنیک های جراحی دقیق به حداقل ممکن می رسد. علاوه بر این، خطر کوچکی برای لخته شدن خون در پاها یا ریه ها وجود دارد.

با وزن ثابت، نتایج تامی تاک در طول زمان پایدار است. اگر نوسانات وزنی را تجربه کردید یا باردار شدید، ممکن است نتیجه عمل جراحی شکم شما را تغییر دهد.

برای اینکه کاندیدای مناسب برای تامی تاک باشید، باید:

 • سالم باشید،
 • سیگاری نباشید یا تمایلی به ترک موقت به خاطر عمل جراحی نداشته باشید.
 • وزن ثابتی داشته باشید و به وزن دلخواه خود نزدیک شوید.
 • انتظارات واقع بینانه داشته باشید و آماده باشید که ممکن است برآورده نشوند،
 • تمام خطرات و عوارض احتمالی ابدومینوپلاستی را بدانید.

اگر با این معیارها مطابقت داشته باشید، ممکن است کاندید مناسبی برای عمل جراحی شکم باشید.

مینی تامی تاک جای زخمی به طول تقریبی 15-20 سانتی متر (6-8 اینچ) بر جای می گذارد. جای زخم روی شکم کم خواهد بود و به راحتی می توان آن را پوشاند.

برای آمادگی بهتر برای عمل ابدومینوپلاستی، باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • جراح مناسب برای ابدومینوپلاستی خود را بیابید.
 • جراح شما باید یک جراح پلاستیک دارای بورد تخصصی باشد و تجربه کافی در این زمینه داشته باشد.
 • باید در مورد ابدومینوپلاستی یا عمل شکم تحقیق کنید.
 • با تکنیک ها و روش های مختلف انجام ابدومینوپلاستی و همچنین خطرات و عوارض آن آشنا شوید.
 • به سابقه پزشکی خود و سابقه پزشکی خانوادگی خود فکر کنید. این ممکن است نشانه های مهمی برای جراح پلاستیک متخصص شما داشته باشد.
 • در مورد وضعیت فعلی و نتایج مورد نظر خود فکر کنید. آماده باشید که جراح شما ممکن است نتواند خواسته های شما را برآورده کند.
 • یک قرار ملاقات با جراح پلاستیک متخصص خود بگذارید و در مورد همه موارد فوق صحبت کنید.

برای آماده شدن برای تامی تاک، باید رژیم غذایی سالم و سبک زندگی سالمی داشته باشید.

 • ورزش ملایم و غذاهای با کیفیت بالا و غنی از ویتامین ها و مواد معدنی باعث تقویت بافت های سالم و تسریع زمان بهبودی می شود.
 • کاهش وزن – به این ترتیب، جراح شما به نتایج بسیار بهتری دست خواهد یافت و از برخی خطرات و عوارضی که معمولاً با بیماران مرتبط است، جلوگیری می کنید.
 • شش هفته قبل از عمل جراحی شکم، سیگار را ترک کنید و دو هفته قبل از انجام عمل جراحی، نوشیدن الکل را متوقف کنید.
 • داروهای خود را طبق پیشنهاد جراح پلاستیک متخصص خود تنظیم کنید.

بله، جراحی شکم، کمر شما را کوچکتر می کند.

جراح پلاستیک متخصص شما پوست شکم را بلند کرده و عضلات باز شده شکم شما را در طول عمل بخیه می زند.

به این ترتیب شکم شما صاف و کشیده و کمر شما کوچکتر می شود.

بهبود سریع ‌تر پس از عمل جراحی شکم هفته‌ ها قبل از عمل شروع می‌شود.

از زمان قبل از عمل برای کار بر روی سلامتی خود، کاهش سطح استرس و تقویت سیستم ایمنی خود استفاده کنید.

ورزش سبک هر روز و یک رژیم غذایی سالم می تواند برای بهبودی سریع پس از جراحی شکم معجزه کند.

بعد از عمل، استراحت کافی داشته باشید و هیدراته بمانید.

ممکن است به دلیل تورم آب زیادی از دست بدهید. لباس فشرده سازی خود را همیشه بپوشید و هر دستورالعمل دیگری که توسط جراح پلاستیک متخصص به شما داده می شود را دنبال کنید.

 • در هفته اول بعد از عمل معده شما بسیار متورم خواهد شد.
 • در هفته دوم، تورم و کبودی شما شروع به از بین رفتن می کند.
 • بیشتر تورم تا پایان هفته دوم از بین خواهد رفت و تورم باقی مانده به آرامی در طی چند ماه آینده توسط بدن بازجذب می شود.
 • تقریباً شش ماه پس از عمل می توانید نتایج نهایی خود را مشاهده کنید.
 • شما باید حداقل شش هفته پس از عمل جراحی شکم، لباس فشرده سازی خود را بپوشید.
 • لباس فشرده خود را فقط برای شستن یا هنگام دوش گرفتن باید درآورید.
 • این شامل پوشیدن لباس فشرده در هنگام خواب می شود.
 • لباس فشرده شما تمام بافت ها را در جای خود نگه می دارد و به طور قابل توجهی نتیجه جراحی را بهبود می بخشد.
 • شما نباید لباس فشرده خود را در شب در بیاورید.
 • شما باید لباس فشرده سازی را 24/7 به مدت حداقل چهار هفته بپوشید.
 • پس از این مدت، می توانید دو هفته دیگر لباس فشرده سازی خود را در طول روز بپوشید.
 • مراقب باشید که جراح پلاستیک مجاز شما ممکن است دوره های مختلف را بر اساس عوامل متعددی پیشنهاد دهد. اگر چنین است، همیشه توصیه های جراح خود را دنبال کنید.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد