چاقی بعد از لیپوماتیک

آیا لیپوماتیک چربی را به طور دائم از بین می برد؟

بله

آیا امکان برگشت چربی بعد از لیپوماتیک وجود دارد؟

اگرچه امکان برگشت چربی بعد از لیپوماتیک وجود ندارد اما با رعایت نکردن دستورالعمل های بعد از لیپوماتیک چربی می تواند در سایر نقاط بدن انباشته شود.

برای حفظ فرم خوب بدن بعد از لیپوماتیک چه باید کرد؟

داشتن یک سبک زندگی درست با رژیم غذایی مناسب و برنامه ورزشی منظم

آیا چاقی بعد از لیپوماتیک امکان پذیر است؟

بله، چرا که انباشت چربی در سایر نقاط بدن که تحت عمل لیپوماتیک قرار نگرفته اند. امکان پذیر است.

چگونگی حفظ نتایج لیپوماتیک

 • غذاهای سالم مصرف کنید.
 • به طور منظم ورزش کنید.
 • به اندازه کافی بخوابید.
 • آب بنوشید.
 • وعده های غذایی را حذف نکنید.

لیپوماتیک، نتایج تقریباً فوری ایجاد می کند و فوراً چربی های ناخواسته بدن را از بین می برد تا ظاهر ایده آلی ایجاد کند. حتی تندرست‌ ترین افراد نیز اغلب به لیپوماتیک روی می‌آورند تا از شر چربی ‌های سرسخت خلاص شوند که اغلب با رژیم غذایی و ورزش از بین نمی روند.

فراتر از نتایج چشمگیر اولیه، بسیاری از کاندیدهایی که لیپوماتیک را در نظر می گیرند، نگران طول عمر این جراحی  هستند. در واقع، یکی از رایج ‌ترین سوالاتی که مطب ما در مورد لیپوماتیک دریافت می‌کند این است که “آیا چربی بعد از درمان من می ‌تواند برگردد؟” در ادامه با ما همراه باشید تا هر آن چه در خصوص چاقی بعد از لیپوماتیک نیاز دارید بدانید را برای شما توضیح دهیم.

چاقی بعد از لیپوماتیک

آنچه می خوانید

لیپوماتیک چربی را به طور دائم از بین می برد

در حالی که امروزه چندین تکنیک مختلف لیپوماتیک وجود دارد که معمولاً مورد استفاده قرار می‌گیرند، همه تغییرات بر روی یک هدف منحصر به فرد متمرکز هستند: حذف سلول‌ های چربی از ناحیه مورد نظر در بدن. تمام روش ‌های لیپوماتیک از ترکیب کانولا (لوله خالی) و آسپیراتور (دستگاه ساکشن) برای مکش واقعی چربی ‌های سرسخت استفاده می‌کنند. لیپوماتیک در واقع سلول های چربی را به طور دائم از بدن حذف می کند.

آیا چربی می تواند برگردد؟

به طور کلی، هر چه فرد پس از لیپوماتیک وزن بیشتری اضافه کند، نتایج آن کمتر چشمگیر خواهد بود.

اگر فرد “وزن پس از لیپوماتیک” خود را حفظ کند، چربی بر نمی گردد و چاقی بعد از لیپوماتیک بی معناست(و نتایج ایده آل دست نخورده باقی می ماند).

اگر فرد پس از عمل خود مقدار کمی وزن اضافه کند، سلول های چربی در سراسر بدن کمی بزرگ تر می شوند. در حالی که این افزایش وزن جزئی می تواند نتایج را کاهش دهد، شکل کلی بهبود یافته توسط روش لیپوماتیک همچنان قابل مشاهده است.

در نهایت، در موارد افزایش وزن قابل توجه (یعنی 10 درصد وزن بدن آن ها)؛ سلول های چربی جدید می توانند در تمام نواحی بدن، از جمله مناطق تحت درمان، ایجاد شوند و چاقی بعد از لیپوماتیک به وجود می آید. با این حال، از آن جایی که ایجاد سلول های چربی جدید به طور معمول در سراسر بدن به صورت یکنواخت اتفاق می افتد، چربی اغلب در مناطق تحت درمان در مقایسه با مناطق درمان نشده کمتر تجمع می یابد. بنابراین بسیاری از کاندیدای لیپوماتیک که وزن قابل توجهی پس از عمل اضافه می کنند، نسبت به زمانی که تحت لیپوماتیک قرار نمی گرفتند، ظاهر بهتری دارند.

چاقی بعد از لیپوماتیک

چگونه نتایج لیپوماتیک خود را برای جلوگیری از چاقی بعد از لیپوماتیک حفظ کنید

موثرترین راه برای حفظ نتایج لیپوماتیک و جلوگیری از چاقی بعد از لیپوماتیک، در طولانی مدت، حفظ وزن ایده آل است. در اینجا 6 تغییر در سبک زندگی سالم وجود دارد که باید طبق روش عمل خود اتخاذ کنید:

 • 1. تمام دستورالعمل های ارائه شده توسط جراح پس از عمل را دنبال کنید.
 • 2. کاهش کالری دریافتی در حالی که یک رژیم غذایی سالم متمرکز بر پروتئین و کربوهیدرات های سالم مصرف می کنید.
 • 3. با نوشیدن آب زیاد هیدراته بمانید.
 • 4. سعی کنید چندین وعده غذایی کوچک تر در طول روز بخورید.
 • 5. هرگز وعده های غذایی را حذف نکنید.
 • 6. به طور منظم ورزش کنید.
دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

توضیحاتی در خصوص چاقی بعد از لیپوماتیک

مواقعی وجود دارد که کاندیدها پس از عمل لیپوماتیک، مقدار قابل توجهی افزایش وزن را تجربه می کنند. برای برخی افراد، یک رویداد استرس ‌زا در زندگی می‌ تواند باعث افزایش وزن شود، در حالی که برخی دیگر ممکن است دچار آسیب فیزیکی شوند که آن ها را برای مدت طولانی از باشگاه دور نگه می‌ دارد. برای زنان، یکی از دلایل اصلی چاقی بعد از لیپوماتیک، بارداری است، به همین دلیل است که توصیه می شود قبل از انجام این عمل، زنان از بچه دار شدن خود مطمئن شوند.

صرف نظر از اینکه چه چیزی باعث افزایش وزن بعد از عمل لیپوماتیک شده است، مطمئناً ممکن است نتایج عمل شما به خطر بیفتد. سلول ‌های چربی که در نواحی تحت درمان اولیه یا نزدیک آن‌ ها باقی می‌ مانند با افزایش وزن متورم می ‌شوند و سلول‌ های چربی جدید ممکن است تولید شوند.

آیا من کاندید مناسبی برای لیپوماتیک هستم؟

برخی از ملاحظات اصلی برای افرادی که علاقه مند به انجام عمل لیپوماتیک هستند عبارتند از:

 • سیگار کشیدن: بیمار غیر سیگاری است.
 • وزن: کاندید خیلی چاق نباشد.
 • بیهوشی: بیمار هیچ گونه منع مصرفی برای بیهوشی ندارد.
 • بارداری: بیمار باردار نیست یا قصد بارداری ندارد.

هدف از لیپوماتیک

به عبارت ساده، لیپوماتیک جایگزینی برای کاهش وزن یا ورزش نیست. این عمل یک درمان چاقی محسوب نمی شود و کاهش وزن پایدار را وعده نمی دهد. سلولیت را از بین نمی برد و پوست شل یا افتاده را سفت نمی کند. هدف از این روش حذف نواحی چربی است که با ورزش یا رژیم غذایی از بین نمی رود.

لیپوماتیک می تواند مناطق زیر را هدف قرار دهد:

 • ران
 • شکم
 • بازوها
 • پشت کمر
 • باسن
 • پهلوها
 • قفسه سینه
 • صورت
 • پهلو
 • مچ پا

لیپوساکشن و چاقی بعد از لیپوماتیک

سلول های چربی به طور دائم در طول لیپوماتیک برداشته می شوند. بنابراین، آن ها بر نمی گردند مگر اینکه به میزان قابل توجهی وزن اضافه کنید. اگر وزن اضافه کنید، معمولاً این چربی به نواحی تحت درمان با لیپوماتیک باز نمی گردد. با این حال، اگر مقدار قابل توجهی وزن اضافه کنید، چربی در نواحی تحت درمان و درمان نشده تجمع می یابد.

از آنجایی که سلول های چربی در ناحیه تحت درمان به طور دائمی برداشته می شوند، سلول های چربی در ناحیه تحت درمان برای جذب چربی تازه تشکیل شده اندک هستند یا اصلا وجود ندارد. چربی در سلول های مناطق درمان نشده بدن رسوب می کند. این افزایش وزن جدید باعث می شود که سلول های چربی باقی مانده در هر کجای بدن شما رشد کنند. با افزایش وزن پس از لیپوماتیک، نتایج این روش کمتر از حد ایده آل خواهد بود.

چاقی بعد از لیپوماتیک در صورت غیر فعال بودن خطر بیشتری دارد. چربی ممکن است به صورت چربی احشایی برگردد که در اطراف اندام ها می نشیند و خطر ابتلا به دیابت و بیماری قلبی را افزایش می دهد. ممکن است چربی کمتری در اطراف نواحی تحت درمان داشته باشید، اما برای کاهش خطرات سلامتی باید از نظر بدنی سالم و فعال بمانید

اگر به لیپوماتیک فکر می کنید، اما نگران افزایش وزن بعد از لیپوماتیک هستید، بهترین راه این است که قبل از انجام این عمل با یک رژیم غذایی معقول و رژیم ورزشی، تا حد امکان وزن اضافی خود را کاهش دهید.

پس از انجام عمل و با تایید پزشک، نتایج لیپوماتیک خود را با ادامه شیوه زندگی سالم رژیم غذایی و فعالیت بدنی خود حفظ کنید.

برگشت چاقی بعد از لیپوماتیک

بعد از جراحی لیپوماتیک چه انتظاری باید داشت؟

در طی جراحی لیپوماتیک به روش لیپوساکشن، دیواره های چربی ابتدا توسط امواج اولتراسوند، فرکانس رادیویی یا انرژی لیزر ذوب می شوند. سپس یک دستگاه ساکشن سلول های چربی را از بدن خارج می کند. بسته به تکنیک جراحی لیپوماتیک، ممکن است پس از عمل درد خفیف تا شدید، تورم، کبودی، قرمزی، تغییر رنگ پوست، جای زخم و برآمدگی پوست را تجربه کنید. اگر دستورالعمل های جراح خود را به دقت دنبال کنید، دوره نقاهت راحت و عوارض کمتری خواهید داشت.

بهبودی بعد از لیپوماتیک

متوسط زمان بهبودی پس از لیپوماتیک شش تا هشت ماه است. اگرچه بیشتر کبودی و درد در عرض دو تا چهار هفته پس از عمل کاهش می یابد، تورم ممکن است تا 12 ماه ادامه داشته باشد. در طول دوره بهبودی لیپوماتیک به نکات زیر توجه کنید:

 • از فعالیت ها و ورزش های شدید مانند دوچرخه سواری، شنا، دویدن، بالا رفتن از پله ها با سرعت بالا و غیره خودداری کنید.
 • استراحت کافی داشته باشید و از استرس دوری کنید.
 • رژیم غذایی سالم و سرشار از پروتئین بدون چربی، فیبر، مواد معدنی و ویتامین ها را حفظ کنید.
 • آب زیاد بنوشید تا متابولیسم خود را افزایش دهید.
 • داروهای ضد درد و آنتی بیوتیک های خود را طبق دستور مصرف کنید.
 • از استراحت در رختخواب خودداری کنید. برای جلوگیری از لخته شدن خون، بهتر است هر روز کمی در خانه قدم بزنید.
 • از علائم عفونت مانند تب بالا، چرک بدبو و سبز رنگ که از زخم خارج می شود و حالت تهوع شدید آگاه باشید.
 • لباس های گشاد و راحت بپوشید.
 • به مدت دو هفته از آمیزش جنسی خودداری کنید.
 • از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل خودداری کنید.
 • اجسام سنگین را بلند نکنید، اجسام را فشار ندهید یا نکشید.
 • تا زمانی که زخم های شما به طور کامل بهبود نیافته اند از جکوزی و سونا استفاده نکنید.

آیا لیپوماتیک چربی را برای همیشه از بین می برد؟

علیرغم موفقیت های مرتبط با لیپوماتیک بسیاری از مردم هنوز به این فکر می کنند که آیا لیپوماتیک راه حلی دائمی برای مشکل رسوبات چربی سرسخت ارائه می دهد یا خیر.

برای پاسخ به این سوال، ابتدا باید بدانید که این روش چه کاری انجام می دهد.

اگرچه چندین تکنیک لیپوماتیک توسط جراحان پلاستیک استفاده می شود، لیپوماتیک اساساً شامل استفاده از لوله های توخالی و دستگاه های ساکشن برای مکش چربی از ناحیه مورد نظر است.

نتایج حاصل از عمل دائمی خواهند بود زیرا لیپوماتیک به طور دائم سلول های چربی را از ناحیه ای حذف می کند و سلول های چربی در ناحیه ای که لیپوماتیک انجام شده است دوباره رشد نمی کنند یا تکثیر نمی شوند.

لیپوماتیک، سلول های چربی را برای همیشه از یک ناحیه خاص حذف می کند. با این حال، این به هیچ وجه روند طبیعی تولید چربی بدن را متوقف نمی کند و امکان چاقی بعد از لیپوماتیک بسته به شرایط متعددی موجود دارد.

بنابراین، حتی پس از لیپوماتیک، بدن شما به تبدیل قند اضافی به چربی و ذخیره آن در سایر قسمت های بدن (یا در سلول های چربی باقی مانده در ناحیه درمان) ادامه می دهد. بدن این کار را به عنوان راهی برای آماده سازی خود برای زنده ماندن در صورت گرسنگی انجام می دهد.

به همین دلیل است که حفظ نتایج لیپوماتیک بعد از درمان ضروری است.

لیپوماتیک تعداد سلول های چربی در ناحیه مورد نظر را کاهش می دهد. تمام سلول های چربی بدن را از بین نمی برد. بنابراین افزایش وزن اضافی امکان پذیر است.

برای حفظ فرم خوب بدن بعد از لیپوماتیک چه کاری می توانم انجام دهم؟

اگرچه سلول‌ های چربی کمتری در ناحیه تحت درمان باقی می‌ماند و بنابراین امکان تجمع چربی در آن نواحی کمتر خواهد بود، اما افزایش چربی اضافی در نواحی دیگر همچنان می ‌تواند بر کانتور بدن شما تأثیر منفی بگذارد.

برای جلوگیری از چنین احتمالی و ادامه داشتن ظاهر عالی، باید به ورزش کردن و خوردن یک رژیم غذایی متعادل ادامه دهید تا وزن سالمی داشته باشید و سرعت تولید چربی بدن را به حداقل برسانید و احتمال چاقی بعد از لیپوماتیک نیز کم شود.

مزایای لیپوماتیک چیست؟

لیپوماتیک مزایای زیادی دارد و همچنین معایبی نیز دارد. این روش مناسب برای همه نیست. برخی از مزایای لیپوماتیک، حذف سلول های چربی اضافی از نواحی مختلف بدن است. لیپوماتیک در نواحی با خاصیت ارتجاعی پوست و ظاهر خوب پوست بسیار سودمند است.

اعضای بدن زیر معمولاً نواحی مناسبی برای لیپوماتیک هستند:

 • شکم
 • پشت کمر
 • قفسه سینه
 • باسن
 • زانو
 • بازوها
 • پهلوها (دستگیره های عشق)
 • خط گردن و ناحیه زیر چانه
 • ران
 • بازو

همچنین چندین بیماری وجود دارد که لیپوماتیک می تواند آن ها را درمان کند. برخی از شرایطی که لیپوماتیک می تواند درمان کند عبارتند از:

 • لنف ادم. این وضعیتی است که در آن مایع در بافت ها جمع می شود و باعث تورم می شود.
 • ژنیکوماستی. این زمانی است که چربی زیر سینه‌ های مرد جمع می ‌شود.
 • سندرم لیپودیستروفی. در این حالت چربی از یک قسمت بدن به قسمت دیگر منتقل می شود.
 • کاهش وزن شدید پس از چاقی. فردی که حداقل 40 درصد از BMI خود را از دست می دهد، ممکن است نیاز به درمانی برای برداشتن پوست اضافی و سایر ناهنجاری های پوستی داشته باشد.
 • لیپوم. این ها تومورهای چرب و خوش خیم هستند که در زیر پوست ایجاد می شوند.

آیا چاقی بعد از لیپوماتیک را تجربه خواهم کرد؟

پاسخ کوتاه این است: احتمالا.

پاسخ طولانی این است که بدن شما مطمئناً پس از لیپوماتیک چربی را متفاوت ذخیره می کند. لیپوماتیک مانع افزایش یا کاهش وزن شما نمی شود. این فقط به این معنی است که سلول های چربی کمتری در مناطق خاصی از بدن وجود دارد. با این حال، سلول های چربی در سایر قسمت های بدن شما همچنان می توانند بزرگ تر شوند. بنابراین اگر بعد از عمل یک سبک زندگی ناسالم داشته باشید، پس از لیپوماتیک امکان افزایش وزن کاملا وجود دارد.

اگر فرد وزن پس از لیپوماتیک خود را حفظ کند، چربی بر نمی گردد. حتی اگر فرد پس از بهبودی لیپوماتیک حداقل افزایش وزن داشته باشد، لیپوماتیک همچنان موثر خواهد بود.

در موارد چاقی بعد از لیپوماتیک، سلول های چربی جدید می توانند در تمام نواحی بدن ایجاد شوند. این شامل مناطق درمانی می شود. با این حال، از آن جایی که سلول های چربی به طور یکنواخت در سراسر بدن تولید می شوند، معمولاً چربی کمتری در مناطق تحت درمان نسبت به مناطق درمان نشده وجود خواهد داشت.

به طور خلاصه، امکان افزایش وزن بعد از لیپوماتیک وجود دارد. با این حال، با افزایش وزن قبل از لیپوماتیک متفاوت خواهد بود.

اگر کاندید خوبی برای لیپوماتیک هستید، معایب بسیار کمی در این روش برای شما وجود دارد. اگر “وزن پس از لیپوماتیک” خود را حفظ کنید، نتایج چشمگیر و عالی را بعد از لیپوماتیک خواهید دید.

اما اگر دستورالعمل‌ های بعد از عمل جراح خود را رعایت نکنید، ممکن است افزایش وزن بعد از لیپوماتیک و چاقی بعد از لیپوماتیک را در کنار سایر مسائل تجربه کنید.

اگر بعد از لیپوماتیک افزایش وزن داشته باشید، ممکن است موارد زیر را مشاهده کنید:

 • فرورفتگی بیش از حد پوست در نواحی درمان
 • افزایش ناهنجاری های پوستی
 • سلولیت

قبلاً اشاره کردیم که لیپوماتیک درمانی برای چاقی نیست. اگر بعد از لیپوماتیک سبک زندگی سالمی نداشته باشید، پس از انجام عمل، سود زیادی از عمل نخواهید برد.

این دلیل دیگری است که ارزیابی و مشاوره کامل قبل از انجام لیپوماتیک بسیار مهم است. در طول ارزیابی و مشاوره، دکتر کامبیز ایزد پناه می تواند در مورد اینکه آیا لیپوماتیک برای شما مفید است یا خیر، به شما توصیه هایی ارائه کند.

مضرات لیپوماتیک

نکاتی برای عدم چاقی بعد از لیپوماتیک

بهترین راه برای حفظ نتایج لیپوماتیک، حفظ وزن ایده آل است. این نکات شامل تغذیه سالم و ورزش منظم است.

در اینجا چند نکته دیگر برای اتخاذ روشی وجود دارد که به شما در جلوگیری از افزایش وزن بعد از لیپوماتیک کمک می کند:

 • تمام دستورالعمل های ارائه شده توسط جراح پس از عمل را دنبال کنید.
 • مصرف کالری را در حین خوردن یک رژیم غذایی سالم با تمرکز بر پروتئین و کربوهیدرات های سالم کاهش دهید.
 • آب فراوان بنوشید.
 • سعی کنید چندین وعده غذایی کوچک تر در طول روز بخورید.
 • هرگز وعده های غذایی را حذف نکنید.
 • به طور منظم ورزش کنید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

کاهش وزن پس از لیپوماتیک سخت تر یا آسان تر نیست زیرا این عمل، یک روش کاهش وزن نیست. لیپوماتیک تنها سلول های چربی را که از قبل در بدن هستند، از بین می برد. چربی همچنان می تواند در بدن در سایر سلول های چربی یا اطراف اندام ها انباشته شود.

 

لیپوماتیک حذف دائمی سلول های چربی از بدن است. اگر سبک زندگی و وزن سالم حفظ نشود، می توان چربی را به سلول های دیگر اضافه کرد یا در نقاط دیگر بدن توزیع کرد.

پاسخ کوتاه این است که بله، شما می توانید بیش از یک بار لیپوماتیک انجام دهید. بسیاری از جراحان مقدار چربی برداشته شده از یک ناحیه را در یک زمان برای ایمنی بیمار محدود می کنند. بین درمان ‌های لیپوماتیک باید حداقل چند هفته فاصله باشد، زیرا کاهش تورم ناشی از عمل به زمان نیاز دارد.

همچنین می توانید نواحی مختلفی را با لیپوماتیک درمان کنید. شاید اولین درمان برای شکم باشد و دفعه بعد بازوها. این موضوع می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، بسته به میزان نواحی درمان شده و مقدار چربی که باید برداشته شود.

بله، توده ها و برجستگی ها ممکن است در چند ماه اول پس از جراحی لیپوماتیک سخت و ناراحت کننده باشند، اما به تدریج از بین می روند و پوست به حالت طبیعی خود باز می گردد.

در طول سه هفته اول، توده ها و برجستگی های شما دردناک تر هستند، اما در پایان ماه چهارم، تقریبا 70 درصد از ورم ها و برجستگی ها از بین می روند.

به طور متوسط تقریباً شش ماه طول می کشد تا شکم دوباره صاف شود. با این حال، اگر مدام لباس فشرده بپوشید، هیدراته بمانید و ورزش های ملایم بعد از جراحی انجام دهید، برآمدگی های توده ای شما زودتر محو می شوند.

 

به طور کلی توصیه می شود تا شش هفته پس از جراحی لیپوماتیک از لباس فشرده استفاده کنید. این لباس تورم را کاهش می دهد، برآمدگی برآمدگی را به حداقل می رساند و از ایجاد اسکار بعد از عمل جلوگیری می کند.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد