مینی ابدومینوپلاستی چیست؟

در جراحی مینی ابدومینوپلاستی ناحیه برش کوچک است و این روش تنها پوست شل و بافت عضلانی زیر ناف را هدف قرار می دهد.

تفاوت مینی ابدومینوپلاستی و ابدومینوپلاستی چیست؟

ابدومینوپلاستی سنتی تمام ناحیه شکم را در بالا و پایین ناف هدف قرار می دهد و ناحیه برش در آن گسترده ‌تر است. بنابراین ممکن است نیاز به ایجاد یک ناف جدید وجود داشته باشد. اما در مینی ابدومینوپلاستی به دلیل کوچک بودن ناحیه برش چنین نیست.

نتایج مینی ابدومینوپلاستی چه مدت بعد از عمل قابل مشاهده خواهد بود؟

حدود 3 تا 4 ماه پس از جراحی، تورم‌ کم کم از بین می رود و می توان نتایج نهایی را به صورت تدریجی مشاهده کرد.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای عمل مینی ابدومینوپلاستی هستند؟

 • افرادی که پوست شکمشان کمی آویزان شده است.
 • افرادی که فقط به ترمیم عضلات زیر ناف نیاز دارند.
 • افرادی که می خواهند پس از سزارین علائم اسکار را اصلاح کنند.
 • افرادی که در آینده قصد بارداری نخواهند داشت.

مزایای عمل

 • کوتاه بودن دوره نقاهت
 • حذف کامل توده های چربی از شکم و پهلو
 • کم بودن میزان خونریزی
 • از بین رفتن محل برش ها بعد از مدتی
 • برداشتن چربی های اضافی و پوست شل شده بدن

عوارض احتمالی عمل

 • کبودی
 • عفونت
 • عدم قرینگی
 • تغییر رنگ پوست

سن مناسب یا توصیه شده

18 به بالا

بیهوشی دارد یا خیر؟

بیهوشی عمومی

بعد از عمل بستری نیاز دارد؟

معمولا بیمار ظرف 48 ساعت مرخص می شود.

مدت زمان عمل

بسته به عمل می تواند 1 تا 5 ساعت به طول بینجامد.

احتمال موفقیت

بسیار زیاد

مدت دوران نقاهت

دو هفته

مینی ابدومینوپلاستی مشابه ابدومینوپلاستی استاندارد با چند تفاوت است. مینی ابدومینوپلاستی از یک برش کمتر استفاده می کند، اغلب (نه همیشه بسته به مقدار پوستی که باید برداشته شود) این برش به اندازه روش استاندارد طولانی نیست. برش کوتاه ‌تر به این معنی نیست که شما سریع ‌تر بهبود می‌یابید یا بهبودی کوتاه‌ تری خواهید داشت، تفاوت در طول برش برای ایجاد چنین تفاوتی کافی نیست. چند تفاوت اساسی دیگر نیز وجود دارد. هیچ برشی در اطراف ناف ایجاد نمی شود.

در این مقاله به هر آن چه در خصوص عمل مینی ابدومینوپلاستی باید بدانید اشاره خواهیم کرد. جلب اعتماد شما عزیزان یکی از اهداف دکتر ایزدپناه است. شما می‌توانید با خیالی آسوده و با کم‌ترین عوارض عمل جراحی مدنظر خود را به ایشان بسپارید. برای مشاهده نمونه کارهای دکتر پیج اینستاگرام ایشان را دنبال نمایید.

آنچه می خوانید

تفاوت بین مینی ابدومینوپلاستی و ابدومینوپلاستی سنتی چیست؟

مینی ابدومینوپلاستی و ابدومینوپلاستی سنتی هر دو  پوست اضافی را برداشته و بافت ماهیچه ای را سفت می کند و شکم را صاف می کند. با این حال، این دو روش در حوزه درمان و دامنه درمان متفاوت هستند.

مینی ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی سنتی تمام ناحیه شکم در بالا و پایین ناف را هدف قرار می دهد. به عنوان بخشی از این روش، جراح عضلات شکمی در قسمت میانی و فوقانی شکم را که اغلب در طول بارداری از هم جدا می‌شوند، ترمیم می‌کند که دیاستازیس رکتی (diastasis recti ) نامیده می‌شود.

علاوه بر این، برش برای ابدومینوپلاستی سنتی گسترده ‌تر است، به طور کلی از مفصل ران به باسن کشیده می‌شود و پایین روی شکم، درست بالای استخوان شرمگاهی قرار دارد. پوست تا ناحیه برش به سمت پایین کشیده می شود و آن را سفت تر می کند و علائم کشش را کاهش می دهد یا از بین می برد.

ابدومینوپلاستی سنتی ممکن است شامل لیپوساکشن باشد و نیاز به ایجاد یک ناف جدید داشته باشد. در مینی ابدومینوپلاستی، برش هنوز کم است و این روش تنها پوست شل و بافت عضلانی زیر ناف را هدف قرار می دهد.

 • فیلم واقعی عمل ابدومینوپلاستی و مراقبت های ان

چه کسی کاندیدای ایده آل برای مینی ابدومینوپلاستی است؟

بهترین کاندیدها برای مینی ابدومینوپلاستی، مردان و زنانی هستند که چربی شکم یا پوست اضافی متمرکز در زیر ناف دارند. علاوه بر این، بیماران ایده‌آل در غیر این صورت تناسب اندام و سلامت خوبی دارند.

از آنجایی که مینی ابدومینوپلاستی دیاستاز رکتی را ترمیم نمی کند، کسانی که عضلات شل بالای ناف دارند ممکن است نیاز به ابدومینوپلاستی کامل داشته باشند.

 

این روش کمتر تهاجمی می تواند گزینه خوبی برای افرادی باشد که :

در حالی که روش ‌های مینی ابدومینوپلاستی معمولاً روی زنان انجام می‌شود، برخی از مردان نیز آن را انجام می‌دهند. اکثر بیماران مردی که ابدومینوپلاستی کامل انجام می‌دهند، با رژیم غذایی و ورزش یا جراحی معده دچار کاهش وزن زیادی شده‌ اند، بنابراین آن ها به برداشتن بافت بیشتری نسبت به یک روش مینی ابدومینوپلاستی نیاز دارند.

مینی ابدومینوپلاستی

مینی ابدومینوپلاستی شامل چه مواردی است؟

این روش دو تا سه ساعت طول می کشد. مانند اکثر جراحی های پلاستیک، معمولاً در یک مرکز جراحی سرپایی یا مطب، تحت بیهوشی عمومی یا بیهوشی موضعی همراه با آرامبخشی IV انجام می شود. شما می توانید چند ساعت پس از عمل به خانه بروید.

روش کار به این صورت است :

اگر برای از بین بردن چربی اضافی نیز لیپوساکشن انجام می دهید، جراح ابتدا لیپوماتیک را انجام می دهد.  اگر ناحیه شکم در حال لیپوساکشن باشد، برش های لیپو در پوستی که قرار است برداشته شود ایجاد می شود. برای سایر نواحی، برش های کوچکی برای وارد کردن لوله نازک به نام کانولا ایجاد می شود.

پس از انجام هر لیپوماتیک، جراح شما یک برش کوتاه در قسمت تحتانی شکم شما، درست بالای ناحیه شرمگاهی ایجاد می کند. برخی از جراحان مقداری چربی را در قسمت زیرین پوست باقی مانده برش می دهند و لایه چربی نازک تری باقی می گذارند.

سپس ممکن است در صورت لزوم عضلات زیرین را سفت یا ترمیم کنند. سپس برش بخیه زده می شود.

مینی ابدومینوپلاستی چقدر دردناک است؟

خود عمل جراحی به دلیل بیهوشی اصلاً دردناک نیست، اما می‌توانید در طول بهبودی خود، به‌ ویژه در هفته اول، کمی احساس ناراحتی کنید. اگر عضلات شکم شما ترمیم شدند، درد می تواند قابل توجه باشد. احتمالاً برای چند روز به داروهای مسکن نیاز خواهید داشت.

ریکاوری بعد از جراحی مینی ابدومینوپلاستی چقدر طول می کشد؟

اکثر بیماران مینی ابدومینوپلاستی برای بهبودی تنها به یک هفته مرخصی از کار نیاز دارند. اگر جراحی شما شامل ترمیم عضله یا لیپوساکشن گسترده باشد، احتمالاً هفته دوم هم باید استراحت کنید.

مینی ابدومینوپلاستی
 • در اینجا آنچه باید در طول بهبودی انتظار داشت آمده است:

برای کمک به کاهش خطر عفونت، دستورالعمل‌ هایی در مورد تمیز نگه داشتن برش خود در طول بهبودی به شما آموزش داده می شود. تورم همچنان می تواند حتی در مینی ابدومینوپلاستی قابل توجه باشد. شما پنج روز پس از جراحی اوج تورم را خواهید داشت و هر روز پس از آن باید کاهش یابد.

تخلیه لنفاوی شما توسط برش مختل شده است، بنابراین مایع اضافی – که به طور معمول به غدد لنفاوی در کشاله ران شما تخلیه می شود – باید (برخلاف نیروی جاذبه) به غدد لنفاوی زیر بغل شما برود. تورم باید در عرض چند هفته برطرف شود زیرا برش بهبود می یابد و کانال های لنفاوی بازسازی می شوند. ماساژ تخلیه لنفاوی در چند هفته اول می تواند به تسریع روند کمک کند.

برخی از افراد به دلیل تورم متوجه می شوند که تا چند هفته پس از جراحی نمی توانند لباس های معمولی خود را بپوشند. برنامه ریزی کنید که لباس های گشادی بپوشید که به برش فشار وارد نمی کند.

جراح شما احتمالاً از شما می خواهد که شش تا هشت هفته پس از عمل از لباس فشرده سازی بپوشید. این کار تورم و کبودی را کاهش می دهد. فشرده سازی همچنین به جلوگیری از جمع شدن مایع (سروما) که یک عارضه رایج است کمک می کند.

حداقل تا یک ماه پس از عمل از انجام فعالیت‌ های سنگین مانند ورزش‌ های قلبی و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.معمولاً از سرگیری کامل فعالیت های خود شش هفته پس از عمل بی خطر است، اما برای کمک به کاهش عوارض و سرعت بخشیدن به زمان بهبود، توصیه های جراح خود را دنبال کنید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

نتایج مینی ابدومینوپلاستی چقدر طول می کشد؟

نتایج مینی ابدومینوپلاستی است، با این فرض که در آینده باردار نمی شوید یا افزایش وزن شدید ندارید. روند طبیعی پیری می تواند شلی را در ناحیه شکم نیز افزایش دهد، اما این نباید تا سال ها پس از عمل روی شما تاثیر بگذارد.  یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم نیز به حفظ نتایج عمل کمک می کند.

آیا مینی ابدومینوپلاستی خطرات و عوارض جانبی دارد؟

مینی ابدومینوپلاستی خطرات زیادی را به همراه ندارد. تورم، کبودی، واکنش های آلرژیک به بیهوشی، عفونت یا تغییر در احساس پوست در نزدیکی محل برش طبیعی هستند.

اگر متوجه علائم دیگری شدید که غیرعادی به نظر می‌رسند، با پزشک خود تماس بگیرید.

مینی ابدومینوپلاستی

آمادگی برای عمل مینی ابدومینوپلاستی

قبل از مینی ابدومینوپلاستی، بیماران ممکن است نیاز به حذف برخی داروها و مکمل‌ ها داشته باشند، البته طبق توصیه و صلاحدید جراح. علاوه بر این، کسانی که سیگار می کشند باید حداقل چهار هفته قبل از عمل، سیگار را ترک کنند، زیرا استعمال دخانیات روند بهبودی را مختل می کند.

بیماران همچنین باید یک محیط مناسب برای سپری کردن دوران نقاهت آماده کنند و لوازمی مانند لباس فشرده سازی و هر دارویی که ممکن است پس از جراحی نیاز داشته باشند تهیه کنند. علاوه بر این، بیمارانی که تغذیه سالم را در اولویت قرار می دهند، اغلب بهبودی سریع تری را تجربه می کنند.

حدود شش ساعت قبل از مینی تاک شکم از نوشیدن یا خوردن خودداری کنید زیرا یک بیهوشی عمومی در طول جراحی برای کمک به بی حس کردن هر درد استفاده می شود. انتظار می رود مدت کوتاهی پس از مینی ابدومینوپلاستی با از بین رفتن داروی بیهوشی کمی درد داشته باشید، اما در صورت نیاز می توانیم از طریق سایر اشکال مکمل های سلامتی این درد را تسکین دهیم.

اگرچه بهبودی هر فردی پس از جراحی متفاوت است، اما ما همچنان به خود توصیه می کنیم که حداقل دو هفته از کار خود مرخصی داشته باشید تا بهبودی کامل پیدا کنید.

نقاهت بعد از عمل مینی ابدومینوپلاستی چیست؟

بهبودی پس از هر جراحی بسته به سلامت، سن و سطح فعالیت بیمار متفاوت است. آن هایی که از سلامت خوبی برخوردارند، می توانند به سرعت دو هفته پس از جراحی بهبود یابند.

پس از یک روش مینی ابدومینوپلاستی، بیماران به مدت دو تا سه هفته لباس فشاری مخصوصی را می پوشند تا ناحیه را سفت نگه دارد، تورم را کاهش دهد و نتایج عمل را حفظ کند.

استراحت در رختخواب بعد از مینی ابدومینوپلاستی غیر ضروری است و پیاده روی بعد از عمل برای حفظ تناسب اندام و کاهش لخته شدن خون توصیه می شود.

با این حال، بیماران باید تا حدود شش هفته پس از جراحی از ورزش شدید اجتناب کنند. اکثر بیمارانی که شغل آن ها سنگین نیست می توانند در عرض یک هفته به سر کار خود بازگردند.

مشاوره مینی ابدومینوپلاستی

از آنجایی که جراحی مینی ابدومینوپلاستی شامل برداشتن پوست اضافی است، این عمل متناسب با نیازهای هر فرد انجام می شود. به عنوان مثال، هنگامی که رسوبات زیادی از چربی های سرسخت وجود دارد، مینی ابدومینوپلاستی را می توان با لیپوساکشن ترکیب کرد تا نتایج بهتری به دست آورد. نتایج دلخواه شما تا زمانی به دست می‌آید که در جلسه مشاوره مینی ابدومینوپلاستی در مورد انتظارات خود واقع بین باشید.

همچنین سوالاتی در مورد سلامتی و سبک زندگی شما پرسیده می شود تا به مینی ابدومینوپلاستی مطابق با نیازهای شما و جلوگیری و از خطرات احتمالی کمک کند.

چه مدت بعد از عمل می توانم نتایج مینی ابدومینوپلاستی خود را ببینم؟

بلافاصله پس از انجام مینی ابدومینوپلاستی، پوست شل و افتاده از بین می رود. با این حال، مقداری تورم وجود خواهد داشت که در سه روز اول بدتر می شود و سپس به تدریج طی چند هفته آینده کاهش می یابد. حدود سه تا چهار ماه پس از عمل، تمام تورم‌ ها باید از بین برود. استفاده از کرم های مخصوص و پرهیز از قرار گرفتن در معرض نور خورشید در این مدت باعث کاهش جای زخم می شود.

مینی ابدومینوپلاستی

آیا عمل مینی ابدومینوپلاستی برای من مناسب است؟

اگر از سلامت جسمانی خوبی برخوردار هستید، در آینده بچه دیگری نمی خواهید، پوست اضافی حداقل تا متوسط دارید و مقدار کمی چربی شکم دارید، احتمالاً کاندیدای مناسبی برای مینی تامی تاک هستید.

همچنین مهم است که انتظارات واقع بینانه در مورد این عمل داشته باشید. باید به خاطر داشته باشید که عمل شکم، روشی برای کاهش وزن نیست. آن ها روش‌های کانتورینگ بدن هستند که برای صاف ‌تر کردن شکم شما طراحی شده‌ اند. شما نباید انتظار داشته باشید که با این جراحی شکم مقدار قابل توجهی وزن کم کنید.

 • جراحی ابدومینوپلاستی با دکتر کامبیز ایزدپناه

عمل مینی ابدومینوپلاستی

اولین قدم برای انجام مینی ابدومینوپلاستی، برنامه ریزی برای مشاوره با دکتر کامبیز ایزد پناه است. در این مشاوره، او اهداف و روش انتخابی عمل را با شما در میان می‌گذارد تا به شما کمک کند مطمئن شوید که این انتخاب برای شما مناسب است. او به هر سوالی که دارید پاسخ می‌دهد و قیمت کل هزینه عمل شما را به شما اعلام می کند.

این روش معمولاً 1 تا 3 ساعت طول می کشد و زمانی نیز صرف آماده سازی شما برای جراحی و سپس آماده سازی شما برای رفتن به خانه پس از جراحی می شود.

شما باید ترتیبی دهید که کسی بعد از جراحی شما را از کلینیک به خانه برساند. شما بعد از عمل به دلیل اثرات بیهوشی نمی توانید خودتان تا خانه رانندگی کنید.

به مدت یک هفته یک لوله تخلیه خواهید داشت و به مدت 6 هفته لباس فشاری خواهید پوشید. پس از 2 هفته باید بتواند صاف بایستد. ما توصیه می کنیم که اکثر بیماران حداقل دو هفته از کار خود مرخصی داشته باشند و فعالیت بدنی خود را برای حدود 6 هفته محدود کنند.

شما تقریبا 3 قرار ملاقات بعد از جراحی با جراح خواهید داشت تا بهبودی شما را زیر نظر داشته باشد و در زمان مناسب به شما اجازه از سرگیری فعالیت های بدنی را بدهد.

مینی ابدومینوپلاستی

جوانب مثبت و منفی مینی ابدومینوپلاستی چیست؟

 • مزایای مینی ابدومینوپلاستی

 • معایب مینی ابدومینوپلاستی

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

مینی ابدومینوپلاستی به برداشتن پوست فوق شرمگاهی (پوست بالای ناحیه شرمگاهی) و برداشتن چربی با استفاده از لیپوساکشن محدود می شود. بیمار باید دارای حداقل تا متوسط ​​اضافی پوست، مقدار کمی چربی شکمی و شلی عضلانی جزئی تا متوسط ​​باشد. جراح زائدگی پوست فوق شرمگاهی را برطرف می کند و در موارد شلی عضلانی، قسمت میانی پوست شکم برداشته می شود. در نهایت پوست با حفظ ناف بخیه می شود.

این جراحی را می توان با بیهوشی عمومی یا موضعی با آرام بخش، بر اساس ترجیح جراح/بیمار انجام داد.

عفونت، کبودی، تأخیر در بهبود زخم یا کلوئید اسکار در بیماران با این استعداد و عوارض بعد از عمل. بی حسی پوست شکم پس از چند ماه بهبود می یابد.

در بیماران جوان و سالم این خطر کم است. آمبولی ریه ممکن است اما بسیار نادر است.

تسکین درد بعد از عمل با استفاده از بی حس کننده موضعی با اثر طولانی مدت به دست می آید. همان توجهی را باید در مورد جراحی عمومی یا زنان به کار برد: هفت تا ده روز مراقبت بعد از عمل. فشرده سازی الاستیک شکم باید به مدت چهار هفته استفاده شود.

نتیجه سالها باقی خواهد ماند، مگر اینکه بیمار وزن اضافه کند یا باردار شود.

 • چرا می خواهید مینی ابدومینوپلاستی را انجام دهید؟
 • نام و دوز داروهای فعلی، مکمل های گیاهی یا ویتامین ها
 • سابقه مصرف دخانیات، مواد مخدر
 • هرگونه درمان پزشکی قبلی، جراحی و شرایط پزشکی فعلی
 • هر گونه حساسیت دارویی
 • در مورد جراحی و بهبودی صحبت کنید.
 • سلامت شما، عوامل خطر و هر گونه مشکل سلامتی از قبل ارزیابی می شود.
 • در مورد عوارض احتمالی صحبت می شود.