عمل جراحی ماستوپکسی

موارد استفاده از عمل

 • لیفت سینه
 • بالا کشیدن سینه
 • داشتن فرم و شکل مطلوب سینه

مزایای عمل

 • جوان تر به نظر رسیدن سینه ها
 • زیبا شدن فرم سینه ها
 • افزایش اعتماد به نفس در افراد
 • بر طرف کردن چین و چروک های اطراف سینه

عوارض احتمالی عمل

 • خون ریزی
 • عفونت
 • جمع شدن خون یا مایع در سینه ها،
 • اسکار
 • بهبود ضعیف برش ها
 • از دست دادن احساس در پستان یا نوک سینه
 • شکل ناهموار یک سینه یا سینه های ناهموار
 • لخته شدن خون
 • نیاز به جراحی دیگر
 • از دست دادن تمام یا قسمتی از نوک پستان و آرئول

سن مناسب یا توصیه شده

18 تا 50 سال

بیهوشی دارد یا خیر؟

بله بیهوشی عمومی مورد نیاز است

بعد از عمل بستری نیاز دارد؟

در برخی موارد 6 ساعت بعد از عمل مرخص می شوند و در برخی دیگر شاید تا 48 ساعت هم نیاز به بستری باشد

مدت زمان عمل

4 لی 6 ساعت

احتمال موفقیت

100 در صد

مدت دوران نقاهت

یک الی دو هفته

جراحی ماستوپکسی که معمولا به عنوان لیفت سینه شناخته می‌شود، عملی است برای برداشتن پوست شل اضافی از سینه ‌ها و بلند کردن و تغییر شکل آن‌ ها برای جوان ‌تر نشان دادن آن‌ ها. سفت شدن سینه ‌ها پس از بارداری و شیردهی یا با افزایش سن، عادی و کاملاً طبیعی است. اگر می خواهید ظاهر سینه های خود را تغییر دهید، ممکن است جراحی لیفت سینه (ماستوپکسی) را در نظر بگیرید. اگر سینه های شما نامتقارن است یا در هر دو، ممکن است لازم باشد فقط یک سینه را لیفت کنید.

آنچه می خوانید

در مورد عمل جراحی ماستوپکسی

نحوه انجام جراحی ماستوپکسی بستگی به اندازه سینه شما و نحوه ظاهر پس از آن دارد. معمولاً جراح سینه‌ های شما را با برداشتن پوست اضافی از زیر آن‌ ها دوباره شکل می‌دهد. آن ها پوست و بافت اطراف را سفت می کنند و نوک پستان شما را به موقعیت بالاتری می برند. اگر می‌خواهید اندازه سینه‌ هایتان را هم تغییر دهید، می ‌توانید همزمان اقدام به بزرگ کردن یا کوچک کردن سینه کنید. این ها عمل های پیچیده تری هستند که نیاز به گفتگوی مفصل بین شما و جراحتان در مورد خطرات و نتایج بالقوه دارند.

زمان جراحی مهم است. اکثر جراحان اگر زیر 18 سال دارید، جراحی ماستوپکسی را انجام نمی دهند، زیرا سینه های شما ممکن است هنوز در حال رشد باشد. اگر بعد از انجام عمل جراحی ماستوپکسی باردار شوید، احتمالاً سینه های شما دوباره کشیده می شود. بنابراین اگر قصد دارید در آینده بچه دار شوید، ممکن است لازم باشد جراحی ماستوپکسی را به تعویق بیندازید.

جراح شما همچنین ممکن است توصیه کند که حدود 6 تا 12 ماه پس از شیردهی قبل از انجام عمل جراحی صبر کنید. این به این دلیل است که سینه های شما می توانند شکل نهایی خود را به دست آورند. جراحی ماستوپکسی ممکن است بر این که آیا می توانید در آینده بچه شیر دهید یا خیر، تأثیر بگذارد، به خصوص اگر موقعیت نوک سینه ها در طول عمل تغییر کند.

در جراحی ماستوپکسی اسکار باقی خواهد ماند. اما جراح شما سعی می کند این موارد را به حداقل برساند و مطمئن شود که وقتی سوتین می پوشید، اسکار نشان داده نمی شوند.

قبل از انجام یک عمل جراحی زیبایی، مانند ماستوپکسی، یک ارزیابی بالینی کامل خواهید داد. این ارزیابی توسط پزشک عمومی، جراح و گاهی روانپزشک یا روانشناس شما انجام می شود.

عمل جراحی ماستوپکسی

چرا عمل جراحی ماستوپکسی صورت می گیرد؟

سینه ها به طور طبیعی با افزایش سن، پس از بارداری و شیردهی و پس از کاهش وزن، شروع به افتادگی می کنند. این به این دلیل است که پوست و رباط ‌های فیبری سینه کشیده می‌ شوند، بنابراین بافت سینه حمایت نمی ‌شود. امکان بازسازی تکیه گاه فیبری سینه ها وجود ندارد، اما می توان با برداشتن پوست اضافی، بازسازی بافت سینه و حرکت دادن نوک سینه ها به سمت بهترین موقعیت روی سینه های جدید، آن ها را تغییر شکل داد. گزینه های دیگر کاهش اندازه هاله (پوست تیره تر اطراف نوک پستان) یا بزرگ کردن سینه ها به طور همزمان است.

انجام لیفت سینه می تواند سینه ها را سفت تر و بلند تر کند. بعد از عمل ماستوپکسی ممکن است از نظر اجتماعی و شخصی راحت تر باشید. بهترین نتایج در مورد زنانی است که سینه ‌های کوچک و آویزان دارند، اما سینه‌ هایی با هر اندازه‌ ای را می‌ توان لیفت کرد. نتایج لیفت سینه ممکن است با سینه‌ های سنگین طولانی نباشد.

ماستوپکسی که لیفت سینه نیز نامیده می شود، عملی است که در آن جراح نوک پستان شما را بالاتر از دیواره قفسه سینه قرار می دهد. آن ها همچنین هر گونه پوست اضافی را از بین می برند و بافت اطراف را سفت می کنند.

اگر قصد دارید عمل جراحی ماستوپکسی را انجام دهید، یکی از راه‌ هایی که می‌ تواند به شما کمک کند این است که یک مداد زیر سینه خود قرار دهید و ببینید که آیا در آنجا باقی می‌ماند یا خیر. اگر اینطور باشد، لیفت سینه ممکن است یک گزینه مناسب باشد.

افتادگی سینه ممکن است به دلایل زیر صورت گیرد:

بارداری

 شیردهی

تغییر وزن

سن

 جاذبه زمین

ژنتیک

قبل از عمل جراحی ماستوپکسی من چه اتفاقی خواهد افتاد؟

شما با جراح خود ملاقات خواهید کرد تا در مورد اینکه چرا می خواهید جراحی کنید و چه می خواهید صحبت کنید. جراح هر گونه بیماری را که در گذشته داشته اید یا دارید را یادداشت می کند. آن ها همچنین هر دارویی را که مصرف می‌کنید، از جمله داروهای گیاهی و داروهایی که توسط پزشک شما تجویز نشده است، ثبت می‌کنند.

جراح سینه ‌های شما را معاینه می‌کند و ممکن است تعدادی عکس برای سوابق پزشکی شما بگیرد. آن ها از شما می خواهند که شخصی را در طول معاینه همراه خود داشته باشید و از شما می خواهند که یک فرم رضایت برای گرفتن، ذخیره و استفاده از عکس ها را امضا کنید. جراح قد و وزن شما را اندازه گیری می کند تا مطمئن شود که انجام یک عمل بی خطر است. اگر اضافه وزن دارید یا قصد بارداری دارید، جراح ممکن است به تعویق انداختن عمل جراحی شما را پیشنهاد دهد.

اولین قدم مشاوره با جراح پلاستیک است. وقتی این کار را انجام دادید، به جراح بگویید اهدافتان چیست. اگر شما هم پروتز سینه می‌کنید، عکس‌ هایی بیاورید که اندازه و شکل سینه ‌هایی را که می‌خواهید نشان دهد.

جراح سلامت شما را در نظر می گیرد و گزینه های شما را شرح می دهد. جراح همچنین باید این روش را با جزئیات توضیح دهد و خطرات و نحوه بهبودی را بررسی کند.

عوارض بعد از لیفت سینه نسبتا نادر است. سه مورد اصلی عبارتند از خونریزی، عفونت و جای زخم. جراح دستورالعمل هایی را برای آماده سازی به شما ارائه می دهد که به کاهش خطر عوارض کمک می کند. این دستورالعمل‌ ها شامل مواردی مانند سیگار نکشیدن، اطمینان از قطع داروهایی که احتمال خونریزی را افزایش می ‌دهند و در صورت لزوم مصرف آنتی‌بیوتیک خواهد بود.

همچنین باید برای دوره نقاهت برنامه ریزی کنید. به عنوان مثال، شما باید حداقل 4 تا 6 هفته پس از ماستوپکسی از بلند کردن اجسام خودداری کنید. اگر فرزندان خردسال دارید، ممکن است نیاز به کمک داشته باشید.

چه اتفاقی در طی یک روش ماستوپکسی می افتد

ماستوپکسی خود را در یک بیمارستان، یک مرکز جراحی سرپایی یا اتاق عمل شخصی پزشک انجام خواهید داد. قبل از عمل با متخصص بیهوشی، جراح و کادر پرستاری ملاقات خواهید کرد.

جراح موقعیت مناسبی را که نوک پستان شما در آن قرار می گیرد مشخص می کند. پس از آن، شما را به اتاق عمل می برند که در آنجا بیهوشی عمومی یا آرامبخش دریافت خواهید کرد.

جراح پوست اضافی را برمی دارد و بافت سینه شما را در محل مناسب بالا می برد. کاشت ایمپلنت هم دارید، جراح آن ها را وارد می کند و سپس سینه های شما را می بندد و پانسمان می کند. ممکن است به مدت 24 تا 48 ساعت در سینه ‌های خود درن‌ های کوچکی داشته باشید.

عمل ماستوپکسی

عمل جراحی ماستوپکسی چگونه انجام می شود؟

ماستوپکسی انواع مختلفی دارد. بهترین نوع لیفت برای شما بستگی به اندازه سینه شما و نتیجه ای که می خواهید دارد. انواع مختلف لیفت باعث ایجاد اسکارهای متفاوت بر روی سینه می شود. هر نوع لیفتی را که انتخاب کنید، وقتی لباس‌ های معمولی، سوتین و تاپ می ‌پوشید، جای زخم‌ ها نباید قابل مشاهده باشند. رایج ‌ترین نوع ماستوپکسی، با بریدگی در اطراف ناحیه آرئول و برش عمودی زیر سینه، صورت می گیرد. گاهی اوقات بریدگی در چین زیر سینه ایجاد می شود. پوست اضافی از زیر سینه برداشته می شود، سینه به شکل مخروطی محکم تر تغییر شکل می دهد و نوک سینه ها به سطح بالاتری منتقل می شوند. اندازه آرئول نیز می تواند کاهش یابد.

اگر سینه های شما کوچک و همچنین افتاده است، می توانید آن ها را با ایمپلنت های سیلیکونی بزرگ کنید. کاشت سینه تنها راه برای افزایش چشمگیر پری بالای نوک سینه ها است، اما وزن آن ها می تواند به مرور زمان دوباره سینه ها را پایین بیاورد.

انتخاب جراح مناسب برای ماستوپکسی

اگر تصمیم به انجام جراحی ماستوپکسی دارید، فقط به جراحی مراجعه کنید که به درستی آموزش دیده باشد. آن ها در مورد آن چه برای شما امکان پذیر است یا ممکن است بهترین نتایج را داشته باشند با شما صحبت خواهند کرد. شما باید قبل از عمل با جراح خود در مورد زمان و نحوه پرداخت هزینه صحبت کنید. هیچ کس نیازی به ماستوپکسی فوری ندارد. همه جوانب عمل را در نظر بگیرید.

چگونه می توانم به موفقیت جراحی ماستوپکسی کمک کنم؟

تا حد امکان سالم باشید. مهم است که وزن خود را با یک رژیم غذایی خوب و ورزش منظم ثابت نگه دارید. پزشک عمومی شما می تواند در این مورد به شما مشاوره دهد.

اگر سیگار می کشید، ترک حداقل شش هفته آن قبل از عمل به کاهش خطر عوارض کمک می کند. نگران برداشتن موها در نزدیکی محل بریدگی نباشید، اما در طول 24 ساعت قبل از عمل خود حمام یا دوش بگیرید تا مطمئن شوید که ناحیه تا حد ممکن تمیز است.

خطرات و عوارض اصلی ماستوپکسی چیست؟

مانند تمام عمل‌ ها، ماستوپکسی، با خطراتی همراه است. اگر چه خطرات آن بعید است، مهم است که آن ها را در مقابل مزایای احتمالی جراحی سنجید. هر یک از آن ها را با جراح پلاستیک خود در میان بگذارید تا مطمئن شوید که عوارض و عواقب احتمالی آن را درک کرده اید.

عوارض مرتبط با جراحی ماستوپکسی

 • اسکارها: اسکارهایی از جراحی وجود خواهد داشت. این ها معمولاً ابتدا قرمز، سپس بنفش و سپس محو می شوند تا در طی 12 تا 18 ماه کم رنگ تر شوند. گاهی اوقات، اسکارها ممکن است گسترده‌ تر، ضخیم ‌تر، قرمز یا دردناک ‌تر شوند و ممکن است برای اصلاح آن ها نیاز به جراحی داشته باشید
 • خونریزی: خونریزی شدید غیرمعمول اما ممکن است و ممکن است برای متوقف کردن خونریزی نیاز به تزریق خون یا عمل دیگری (یا هر دو) داشته باشید. هر گونه خونریزی معمولا بلافاصله پس از جراحی اتفاق می افتد. قبل از جراحی، جراح شما درباره داروهایی که خطر خونریزی شما را افزایش می دهد صحبت می کند و کنترل فشار خون بالا مهم است.
 • عفونت: در صورت ابتلا به عفونت زخم ممکن است به آنتی بیوتیک یا عمل دیگری نیاز داشته باشید. این عفونت می تواند بر نتیجه نهایی جراحی تأثیر بگذارد. اگر ترشح از نوک پستان خود دارید، مهم است که قبل از عمل به جراح خود در مورد آن اطلاع دهید، زیرا این امر می تواند خطر عفونت را افزایش دهد.
 • تورم، کبودی و درد: بعد از عمل مقداری تورم و کبودی در سینه ها ایجاد می شود که ممکن است هفته ها طول بکشد تا برطرف شود. ممکن است درد طولانی مدت وجود داشته باشد، اما این غیر معمول است.
 • سروما: جایی است که مایع در سینه جمع می شود. ممکن است نیاز باشد که این مایع با وارد کردن سوزن از طریق پوست یا با انجام یک عمل جراحی دیگر تخلیه شود. این می تواند بر نتیجه نهایی جراحی تأثیر بگذارد.
 • مشکلات ترمیم: لبه های زخم ممکن است از هم جدا شوند، به خصوص در انتهای اسکار. معمولاً این مشکل را می توان با پانسمان زخم برطرف کرد، اما ممکن است برای برداشتن بافتی که بهبود نیافته است به جراحی بیشتری نیاز داشته باشید. افراد سیگاری بیشتر احتمال دارد که مشکلات درمانی داشته باشند.
 • اکستروژن: این جایی است که بخیه های عمیق از طریق پوست بیرون می زند. این ها را می توان به راحتی حذف کرد.
 • از دست دادن خونرسانی به پوست، چربی، بافت سینه یا نوک پستان: برخی از نواحی پوست، چربی، بافت پستان یا نوک پستان ممکن است بمیرند (به نام نکروز) اگر خون در طی جراحی از بین رفته باشد. این ممکن است به این معنی باشد که شما نیاز به عمل دیگری دارید که می تواند بر نتیجه نهایی جراحی تأثیر بگذارد. ممکن است در ناحیه ای که تحت تأثیر نکروز قرار گرفته، برآمدگی یا سطح ناهمواری وجود داشته باشد. گاهی اوقات، چربی ممکن است سفت شود، که ممکن است در ماموگرافی در آینده اختلال ایجاد کند.
 • افزایش یا کاهش حس پس از جراحی: اکثر بیماران دچار تغییراتی در احساس سینه‌ های خود می ‌شوند که معمولاً بی ‌حسی در نزدیکی اسکار و افزایش یا کاهش حس در نوک سینه‌ ها است. در موارد نادر، تغییر در حس ممکن است دائمی باشد. به ندرت، کاهش حس می تواند باعث مشکلاتی در شیردهی شود.
 • عدم تقارن: این جایی است که سینه ها متقارن نیستند. ممکن است در انتهای اسکار بی نظمی وجود داشته باشد. این ها ممکن است با گذشت زمان بهبود یابند یا ممکن است برای اصلاح آن ها به یک عمل کوچک نیاز داشته باشید.
 • آسیب به ساختارهای عمیق تر: اگرچه این موضوع نادر است، اما این جراحی می تواند به ساختارهای عمیق تر از جمله اعصاب، رگ های خونی، ماهیچه ها و ریه ها آسیب برساند. این آسیب ممکن است موقت یا دائمی باشد.
 • نتیجه نامطلوب: گاهی اوقات بیماران از نتیجه جراحی ماستوپکسی خود راضی نیستند. این ممکن است به دلیل ظاهر یا احساس سینه ها باشد یا شکل سینه ها مطابق انتظارات نباشد. بسیار مهم است که قبل از انجام جراحی با جراح خود در مورد اندازه و شکلی که می خواهید صحبت کنید و اینکه آیا می توان به طور ایمن با یک نتیجه خوب به آن دست یافت یا خیر را بپرسید.
 • تغییر ظاهر سینه: در طول زمان تغییر ظاهر سینه ها در نتیجه افزایش سن، بارداری یا سایر شرایط غیر مرتبط با جراحی شما، مانند اضافه وزن یا کاهش وزن، تغییر می کند. ممکن است برای حفظ نتایج جراحی ماستوپکسی به جراحی یا درمان های دیگری نیاز داشته باشید.
 • واکنش آلرژیک به ندرت: واکنش های آلرژیک به بخیه ها یا محلول ها گزارش شده است. اگر واکنش آلرژیک دارید، ممکن است نیاز به درمان اضافی داشته باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.

خطرات جراحی ماستوپکسی

خطرات بیهوشی عمل جراحی ماستوپکسی

ممکن است به ماده بیهوشی واکنش آلرژیک داشته باشید:

 • عفونت قفسه سینه: خطر کمی برای عفونت قفسه سینه وجود دارد. اگر سیگار می کشید این خطر بیشتر است.
 • لخته های خون: لخته های خون می توانند در پا ایجاد شوند (به نام ترومبوز ورید عمقی یا "DVT" شناخته می شود) این ها باعث درد و تورم می شوند و باید با داروهای رقیق کننده خون درمان شوند. در موارد نادر، بخشی از لخته می شکند و به ریه ها می رود (به نام آمبولی ریه یا "PE") اگر سیگار می کشید، اضافه وزن دارید یا از قرص های ضد بارداری استفاده می کنید، خطر این عارضه بیشتر است.
 • حمله قلبی یا سکته: سکته قلبی یا سکته مغزی می تواند ناشی از فشار بر روی قلب شما باشد. شما قبل از جراحی از نظر خطر این مورد ارزیابی خواهید شد.
 • مرگ: مانند تمام جراحی ها، ممکن است در نتیجه عمل نیز بمیرید.

سپسیس از عوارض ماستوپکسی

سپسیس یک عارضه تهدید کننده زندگی است که در صورت ابتلا به عفونت می تواند ایجاد شوداگر هر یک از علائم زیر را داشتید، فوراً با جراح خود تماس بگیرید:

تکلم نامفهوم، گیجی

لرز شدید یا درد عضلانی.

عدم دفع ادرار در طول روز.

دشواری شدید در تنفس، احساس تنگی نفس، یا نفس کشیدن بسیار سریع.

تغییرات پوستی مانند آبی شدن پوست، رنگ پریده شدن پوست یا لکه دار شدن پوست شما یا بثورات پوستی

بعد از عمل جراحی ماستوپکسی چه انتظاری باید داشت

جراحی ماستوپکسی معمولاً تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی منطقه ای (که در آن کل ناحیه با تزریق بی حس می شود) انجام می شود. عمل معمولا حدود 90 دقیقه طول می کشد. ممکن است برای تمیز نگه داشتن زخم به شما آنتی بیوتیک داده شود. همچنین، ممکن است لوله ‌های درن در سینه داشته باشید تا مایعات یا خون را تخلیه کنند.

این لوله ها زمانی که تخلیه مایع یا خون متوقف شد، معمولاً قبل از رفتن به خانه خارج می شوند. ممکن است همان روز به خانه بروید یا یک شب در بیمارستان بمانید. اگر در همان روز به خانه می روید، یک بزرگسال باید شب را در کنار شما بماند. قفسه سینه شما سفت می شود و سینه ها و دنده های زیر سینه شما درد می کنند. مسکن های ساده باید برای راحتی شما کافی باشند.

مقداری پانسمان روی سینه های خود خواهید داشت. تا چند هفته بعد از عمل باید از یک سوتین مناسب و بدون سیم کشی استفاده کنید.

بهبودی بعد از ماستوپکسی

بهبودی بعد از عمل جراحی ماستوپکسی

شما در همان روز جراحی از رختخواب بیرون می آیید و پس از دو هفته فعالیت های سبک انجام می دهید. شما باید شش هفته دیگر به ورزش عادی برگردید. اکثر بیماران بسته به شغل خود حداقل دو هفته بعد از عمل مرخصی می گیرند. سینه های شما تا چند هفته بعد از عمل دردناک و تورم خواهند بود. برای چند هفته وسایل سنگین بلند نکنید و حداقل تا دو هفته از رابطه جنسی خودداری کنید. همه فعالیت ها را خیلی آرام شروع به از سرگیری کنید. تا زمانی که احساس امنیت نکردید و با بستن کمربند ایمنی راحت نیستید رانندگی نکنید.

در ابتدا ممکن است سینه های شما خیلی بالا و پوست خیلی سفت به نظر برسد. ممکن است چندین ماه طول بکشد تا ورم برطرف شود و ماه ها طول بکشد تا نتیجه نهایی ظاهر شود. اکثر بیماران از نتیجه نهایی راضی هستند، اما برخی از آن ها عادت به شکل جدید خود را دشوار می دانند. این ممکن است برای شما اتفاق بیفتد. ممکن است احساس کم و بیش در نوک پستان خود داشته باشید و این می تواند با گذشت زمان تغییر کند.

سطح فعالیت خود را به آرامی بالا ببرید. احتمالاً بعد از دو هفته می توانید فعالیت های سبک انجام دهید و تا شش هفته به فعالیت های عادی خود بازگردید.  احتمالاً پس از عمل جراحی ماستوپکسی به حداقل دو هفته مرخصی از کار نیاز خواهید داشت، اما این بستگی به شغل شما دارد. برای چند هفته چیز سنگین بلند نکنید.

تا زمانی که احساس امنیت نکردید و نتوانید کمربند ایمنی را به راحتی ببندید، رانندگی نکنید. همیشه توصیه های جراح خود را در مورد زمان بازگشت به فعالیت ها و بازگشت به کار دنبال کنید.

اگر به تسکین درد نیاز دارید، می‌توانید از مسکن‌ های بدون نسخه مانند پاراستامول یا ایبوپروفن استفاده کنید. همیشه بروشور اطلاعات بیمار همراه با دارو را بخوانید. اگر سوالی دارید، از یک داروساز برای راهنمایی بخواهید.

بهتر است تا چند هفته پس از عمل از سوتین بدون سیم کشی استفاده کنید. جراح شما احتمالاً توصیه می‌کند تا چند هفته در حین بهبودی، از یک پانسمان یا سوتین محکم بپوشید. این کار به جلوگیری از کشیدن وزن سینه ها بر روی زخم های در حال بهبودی شما کمک می کند. سوتین ورزشی ممکن است مناسب باشد.  از جراح یا پرستار خود بخواهید که شما را راهنمایی کند. حدود یک هفته پس از عمل، یک پرستار زخم های شما را معاینه می کند.

این مهم است که بدانید در صورت عفونت باید مراقب چه چیزی باشید. برای مشاوره با بیمارستان یا پزشک عمومی خود تماس بگیرید اگر:

زخم شما دردناک است

ناحیه اطراف زخم شما داغ و متورم شده است

زخم شما قرمز به نظر می رسد یا شروع به تشکیل چرک می کند

درجه حرارت بالا دارید (تب)

ممکن است چندین ماه طول بکشد تا سینه های شما به شکل جدید خود در بیاید. ممکن است مجبور شوید سوتین هایی با شکل یا اندازه متفاوت بپوشید. اسکارها در ابتدا قرمز خواهند بود اما به تدریج طی 12 تا 18 ماه آینده محو خواهند شد.

مراقبت های بعد از جراحی ماستوپکسی

مراقبت های بعد از عمل جراحی ماستوپکسی

برای محافظت از بدن و گرفتن بهترین نتیجه، مراقب خود باشید.

پس از جراحی ماستوپکسی، تا زمانی که اثرات داروی بیهوشی از بین برود، باید استراحت کنید. برای کمک به هر گونه ناراحتی به شما مسکن داده می شود. ممکن است لوله های نازکی از زخم بیرون بیاید تا مایع اضافی را به داخل کیسه یا بطری تخلیه کند.

پرستار شما در مورد مراقبت از زخم قبل از رفتن به خانه به شما توصیه می کند. همچنین در مورد نحوه مراقبت از سینه ها، بهداشت و دوش گرفتن و همچنین یک تاریخ برای قرار ملاقات بعدی مشاوره دریافت خواهید کرد.

به کسی نیاز دارید که شما را به خانه برساند. سعی کنید در 24 ساعت اول بعد از عمل، شخصی در کنار شما بماند.

داروهایی که برای بیهوشی عمومی استفاده می شوند می توانند مدتی در بدن شما باقی بمانند. به همین دلیل، تا 24 ساعت پس از بیهوشی، رانندگی نکنید، الکل ننوشید، با ماشین آلات کار نکنید یا تصمیمات مهمی نگیرید. همیشه توصیه های جراح خود را دنبال کنید.

از فعالیت های شدید بعد از عمل خودداری کنید.

همانطور که به شما گفته می شود از زخم های خود مراقبت کنید.

افزایش وزن یا باردار بودن بر نتایج تأثیر می گذارد.

وزن و سطح ورزش سالم را حفظ کنید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

توصیه هایی در مورد جراحی ماستوپکسی

مهم است که در هیچ عمل زیبایی، از جمله جراحی ماستوپکسی، عجله نکنید. مدتی را صرف بررسی آن کنید و گزینه های خود را با یک پزشک عمومی در میان بگذارید. آن ها ممکن است بتوانند یک جراح خوب با مهارت ها و تجربه مناسب را توصیه کنند یا در مورد اینکه کدام بیمارستان را انتخاب کنید، راهنمایی کنند.

جراح خود را بر اساس هزینه عمل انتخاب نکنید و نسبت به ادعاهای تبلیغاتی بسیار محتاط باشید. در تصمیم گیری عجله نکنید. به یاد داشته باشید که این یک جراحی مهم است. مطمئن شوید که به تمام سوالات شما پاسخ داده شده است و تمام جنبه های مراقبتی را که دریافت خواهید کرد کاملاً درک کرده اید. به عنوان مثال، بپرسید که چه چیزی در هزینه این عمل گنجانده شده است و آیا در صورت نیاز به درمان مشکلی پس از جراحی، هزینه های اضافی وجود دارد. بپرسید چه کسی مسئول مراقبت های بعدی شما خواهد بود. همچنین مهم است که در نظر بگیرید اگر مشکلی پس از جراحی وجود داشت یا نتیجه انتظارات شما را برآورده نمی کرد، چگونه با آن کنار می آمدید. اگر شک دارید ادامه ندهید.

صلاحیت های جراح شما

هنگامی که جراح پیدا کردید، جلسه ای ترتیب دهید تا در مورد آن چه که امیدوارید از جراحی به دست آورید صحبت کنید. بپرسید که به طور واقع بینانه چه نتیجه ای را می توانید انتظار داشته باشید. اشکالی ندارد که فهرستی از سوالات را با خود ببرید. این شانس شماست تا تمام اطلاعاتی را که برای تصمیم گیری نیاز دارید به دست آورید.

آماده شدن برای جراحی ماستوپکسی

جراح شما به شما خواهد گفت که قبل، در حین و بعد از عمل چه انتظاراتی داشته باشید و در مورد هر گونه دردی که ممکن است داشته باشید صحبت خواهد کرد. این فرصتی است که سؤالاتی بپرسید تا بفهمید چه اتفاقی خواهد افتاد. اگر نمی خواهید مجبور نیستید ادامه دهید. هنگامی که عمل را درک کردید و با آن موافقت کردید، یک فرم رضایت را امضا می کنید.

اگر سیگار می کشید، سعی کنید حداقل شش هفته قبل از عمل خود را ترک کنید. سیگار بر نحوه بهبودی شما تأثیر می گذارد و خطر عفونت قفسه سینه یا زخم را افزایش می دهد که می تواند روند بهبودی شما را کند کند. جراح شما همچنین ممکن است توصیه کند که قبل از عمل مقداری وزن کم کنید.

جراح شما ممکن است توصیه کند که قبل از عمل یک ماموگرافی (اشعه ایکس از سینه های خود) انجام دهید.

جراح سینه های شما را اندازه گیری می کند و شکل و موقعیت نوک سینه آن ها را ارزیابی می کند. آن ها همچنین ممکن است برای سوابق پزشکی شما عکس بگیرند. قبل از جراحی شما، موقعیتی را که در آن بریدگی ‌های جراحی روی سینه ‌های شما ایجاد می‌کنند، مشخص می‌کنند.

جراحی ماستوپکسی معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود، به طوری که در طول عمل در خواب باشید. شما معمولاً حدود شش ساعت نمی توانید چیزی بخورید و بین دو تا چهار ساعت قبل از عمل نمی توانید چیزی بنوشید. اما توصیه های متخصص بیهوشی را دنبال کنید.

ممکن است بتوانید در روز جراحی خود به خانه بروید یا ممکن است لازم باشد یک شب در بیمارستان یا کلینیک بمانید. اگر در همان روز به خانه می روید، از کسی بخواهید که یک شب پیش شما بماند.

مزایای جراحی ماستوپکسی

جراحی ماستوپکسی به چه صورت انجام می شود؟

انجام عمل جراحی ماستوپکسی معمولاً حدود دو تا سه ساعت طول می کشد. جراح شما چندین برش روی سینه شما ایجاد می کند. تعداد دقیق و موقعیت برش ها بسته به تکنیکی که جراح شما استفاده می کند متفاوت است.

جراح شما پوست اطراف نوک سینه ها (آرئولا) و/یا زیر سینه را برمی دارد. سپس سینه های شما را دوباره شکل می دهند. سپس جراح شما ممکن است نوک سینه های شما را مجدداً قرار دهد و اندازه هاله را متناسب با شکل جدید کاهش دهد.

اگر همزمان بزرگ شدن سینه را انجام می دهید، جراح شما یک ایمپلنت سینه قرار می دهد. این به پر شدن قسمت بالایی سینه کمک می کند. جراح شما ایمپلنت را مستقیماً زیر بافت سینه یا پشت عضله قفسه سینه قرار می دهد. هنگامی که عمل به پایان رسید، جراح بریدگی ها را با بخیه می بندد.

روش های جایگزین برای جراحی ماستوپکسی

بسته به آن چه که امیدوارید با جراحی ماستوپکسی به آن برسید، ممکن است جایگزین هایی وجود داشته باشد. به عنوان مثال، اگر می خواهید اندازه سینه های خود را تغییر دهید، کوچک کردن سینه یا بزرگ کردن سینه ممکن است انتخاب بهتری باشد. از جراح خود بخواهید گزینه های شما را برای شما توضیح دهد.

پس از صحبت های قبل از عمل با پزشک یا جراح خود، ممکن است تصمیم بگیرید که اصلاً جراحی نمی خواهید. هنگامی که آن ها تغییرات طبیعی را که می تواند در طول زمان در سینه ها اتفاق بیفتد توضیح دهند، ممکن است تصمیم شما عوض شود یا بیشتر برای عمل مصمم شوید. یا ممکن است پس از صحبت با یک روانشناس بالینی در مورد دلایل آن، تصمیم به انجام عمل جراحی بگیرید. هیچ فشاری برای انجام عمل ماستوپکسی وجود ندارد، آن چه را که برای شما مناسب است انجام دهید. همه چیز به شرایط شما بستگی دارد.

مراحل انجام یک ماستوپکسی موفقیت آمیز چیست؟

عمل جراحی ماستوپکسی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و معمولاً حدود یک ساعت و نیم طول می کشد. در این جراحی از سه نوع برش استفاده می شود. بر اساس ارزیابی دقیق وضعیت فردی شما، جراح شما یک برش خاص را توصیه می کند. گزینه ها عبارتند از:

برش در اطراف آرئول (ناحیه اطراف نوک پستان)

برش در اطراف آرئول و به صورت عمودی به سمت پایین تا چین سینه

برش در اطراف آرئول، به صورت عمودی به سمت پایین تا چین سینه و به صورت افقی در امتداد چین سینه.

جراح شما پوست اضافی را برمی دارد و بافت سینه را تغییر می دهد. آن ها همچنین نوک پستان شما را با بالا بردن آن تغییر مکان می دهند.

پس از عمل، پانسمان روی برش ها اعمال می شود. ممکن است یک لوله درن کوچک به طور موقت در سینه ‌های شما قرار داده شود تا مایع یا خون پس از جراحی تخلیه شود.

درن ها قبل از ترخیص از بیمارستان برداشته می شوند. ممکن است از شما خواسته شود که یک سوتین مخصوص برای حمایت از سینه های خود بپوشید.

شما باید تا زمانی که اثرات بیهوشی عمومی از بین برود استراحت کنید. ممکن است به داروهای مسکن نیاز داشته باشید.

رفتن به خانه بعد از جراحی ماستوپکسی

مدت بستری اکثر بیماران یک تا دو روز است. باید ترتیبی بدهید که کسی شما را به خانه برساند. اگر در همان روز جراحی از بیمارستان خارج می‌شوید، باید ترتیبی دهید که یکی از دوستان یا خویشاوندان در 24 ساعت اول بعد از عمل در کنار شما بماند.

سینه های شما ممکن است بلافاصله پس از جراحی متورم شده و تغییر رنگ داده باشند. خطوط برش دائمی هستند اما به تدریج محو می شوند. نتایج ماستوپکسی معمولاً در شش ماه اول به تدریج بهبود می یابد.

از بلند کردن اجسام سنگین یا هر گونه فعالیت شدید در 6 هفته اول پس از بلند کردن خودداری کنید. از آن جایی که همه افراد به طور متفاوتی بهبود می یابند، باید بازگشت به کار و فعالیت های عادی خود را با جراح خود در میان بگذارید.

ماستوپکسی

مزایای جراحی ماستوپکسی چیست؟

بیماران ما دائماً مزایای فوق العاده ای را برای این جراحی بیان می کنند. ما مفتخریم که می توانیم بر زندگی روزمره آن ها تأثیر بگذاریم. در زیر، ما برخی از مزایایی را که به طور مستقیم از بیماران خود می بینیم، آورده ایم.

 • این عمل یک عمل جراحی پلاستیک برای تغییر شکل سینه در خانمی است که احساس می کند سینه هایش در نتیجه تغییرات طبیعی پیری یا به دنبال بارداری و شیردهی افتاده یا افتاده است.
 • این عمل معمولاً برای بازیابی شکل و پری سینه جوان تر انجام می شود.
 • روش جراحی را می توان برای بهبود تقارن و شکل در جایی که تفاوت در اندازه و یا شکل سینه وجود دارد انجام داد.
 • بسیاری از بیماران ما بعد از عمل جراحی خود احساس اعتماد به نفس می کنند.
 • بیماران ما در لباس‌ های شنا و لباس‌ هایی که همیشه می ‌خواستند بپوشند ظاهری جذاب ‌تر دارند.

بهترین کاندیدهای عمل جراحی ماستوپکسی چه کسانی هستند؟

اگر معیارهای زیر را دارید، عمل جراحی ماستوپکسی ممکن است برای شما مناسب باشد:

 • بیمارانی که به دنبال بهبود شکل سینه خود هستند و مدت زیادی است که نگران این موضوع بوده اند.
 • داوطلبان نباید هیچ گونه بیماری پستان یا شرایط پزشکی جدی داشته باشند.
 • بیماران ما مایل به دستیابی به نسبت متعادل و راحتی هستند.
 • داوطلبان باید از نظر روانی ثبات داشته باشند و انتظاری واقع بینانه از آنچه که جراحی می تواند به دست آورد داشته باشد.
 • بیماران باید از سلامت کلی خوبی برخوردار باشند و سیگار نکشند.

اقدامات اصلی قبل از جراحی ماستوپکسی

اولین قدم برای ماستوپکسی تماس گرفتن با مطب جراح و رزرو وقت مشاوره است. با تماس تلفنی با ما، یک جلسه مشاوره برای شما برنامه‌ریزی می‌کنیم تا با آقای دکتر کامبیز ایزد پناه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی ملاقات کنید. در طول قرار ملاقات خود، می توانید اهداف زیبایی شناختی خود را بیان کنید و سؤالاتی بپرسید. دکتر ایزد پناه، یک بررسی کامل و جزئیات توصیه های تخصصی خود را ارائه خواهد کرد.

اگر از پیشنهادات ما راضی هستید، جراحی رزرو می شود و دستورالعمل های قبل و بعد از عمل ارائه می شود. بسیار مهم است که این دستورالعمل ها را دنبال کنید، زیرا آن ها به کاهش عوارض کمک می کنند و منجر به نتایج بهینه جراحی می شوند.

نکته: در طول مشاوره با آقای دکتر کامبیز ایزد پناه تا حد امکان صادق باشید. صداقت منجر به نتایج عالی می شود.

در زیر، ما فهرستی از دستورالعمل های عمل جراحی ماستوپکسی قبل از عمل را آورده ایم:

 • سیگار کشیدن: برای ترک سیگار حداقل 3 هفته قبل از جراحی ماستوپکسی و تا زمانی که زخم ها به طور کامل بهبود یابند یا حداقل 2 هفته بعد از آن ضروری است.
 • جراحی قبلی: جراحی قبلی سینه یا اسکار ممکن است نوع عمل توصیه شده برای نتیجه مطلوب را تغییر دهد.
 • ماموگرافی: در صورت داشتن سابقه خانوادگی سرطان پستان و سن بیشتر از 40 سال توصیه می شود. اطمینان از سلامت سینه قبل از انجام هر گونه جراحی سینه ضروری است.
 • داروها: از مسکن های نوع آسپرین/ایبوپروفن به مدت 2 هفته قبل و بعد از عمل جراحی لیفت سینه خودداری کنید.

انواع ماستوپکسی

انواع مختلفی از تکنیک های ماستوپکسی در دسترس هستند و روش بهینه برای شما به اهداف و اندازه و شکل سینه شما بستگی دارد. فاکتورهای مهم اندازه اولیه سینه، میزان افتادگی و خاصیت ارتجاعی پوست شما هستند که روشی را که برای دستیابی به بهترین نتیجه طبیعی زیبایی شناختی مناسب است، تعیین می کند. جراحی ماستوپکسی، بالا بردن سینه معمولاً بسته به اندازه و شکل سینه شما حدود 2 تا 3 ساعت طول می کشد.

استفاده از درن (لوله های نازک از هر سینه) بسته به میزان بالا بردن مورد نیاز ممکن است ضروری باشد. ما بر این باوریم که هر گونه خون یا مایع در سینه منجر به التهاب و زخم با مدت زمان بهبودی طولانی ‌تر می‌شود. هر درن قبل از خروج از بیمارستان برداشته می شود.

 

انواع ماستوپکسی

آیا عمل جراحی ماستوپکسی جای زخم بر جای می گذارد؟

متأسفانه داشتن اسکار بعد از جراحی ماستوپکسی صورت می گیرد اما تلاش می شود تا جای زخم به حداقل برسد و تا حد امکان این نواحی نامحسوس باشند. هدف دستیابی به اسکارهایی است که برای اجرای ایمن جراحی تا حد امکان کوتاه باشند و پس از بهبودی کامل به سختی قابل مشاهده باشند.

اسکارها در اطراف نوک پستان قرار می گیرند – اسکارهای پری آرئولار، با اسکارهای اضافی از نوک پستان تا چین زیر سینه – اسکار عمودی، با یا بدون اسکار در چین – اسکار T معکوس.

درد/ناراحتی متوسط برای 3 تا 5 روز انتظار می رود. بیماران می توانند پس از 2 هفته به فعالیت های عادی روزانه خود بازگردند، اما به مدت 6 هفته از ورزش/فعالیت شدید خودداری کنند. پوشیدن سوتین ساپورت در 6 هفته اول شبانه روز و 6 هفته دوم در روز ضروری خواهد بود. اکثر تورم ‌ها در عرض 2 تا 3 هفته برطرف می ‌شود، اما تا 3 ماه طول می‌کشد تا سینه‌ ها به حالت طبیعی پس از جراحی لیفت سینه برگردند.

در زیر، برخی از دستورالعمل‌ های جراحی ماستوپکسی پس از عمل را آورده ‌ایم:

 • سوتین – سوتین ساپورت بدون سیم، روز و شب به مدت 6 هفته پوشیده می شود. مشاوره ‌های بیشتر توسط یکی از پرستاران ما هنگام رزرو عمل به شما ارائه خواهد شد.
 • ورزش - به مدت 6 هفته از ورزش شدید خودداری کنید. ورزش ملایم (مثلاً شنا) تا 3 ماه پس از ماستوپکسی مجاز است.
 • دوش گرفتن – دستورالعمل های دوش گرفتن به شما گفته خواهد شد.

عوارض ناشی از ماستوپکسی کدام است؟

در همه روش های جراحی، همیشه خطراتی در ارتباط با جراحی وجود دارد. با این حال، جراحی ماستوپکسی یک عمل بسیار ایمن است اگر توسط یک جراح پلاستیک و زیبایی کاملاً ماهر و آموزش دیده در بیمارستان ها با مراقبت های بالا انجام شود.

خطرات رایج عبارتند از: خونریزی داخل سینه (کمتر از 0.1%)، عفونت (کمتر از 0.1%)، بهبود/از دست دادن ضعیف نوک پستان (کمتر از 1%)، نکروز چربی – سفت شدن (کمتر از 1%). هر یک از این خطرات ممکن است به جراحی تجدید نظر نیاز داشته باشد. عوارض دیگری که ممکن است رخ دهد عبارتند از از دست دادن حس نوک پستان، جای زخم ضعیف، عدم تقارن سینه ها.

در زیر، مشکلات و عوارض احتمالی بیشتری را در خصوص عمل جراحی ماستوپکسی آورده ایم:

 • درد – ناراحتی متوسطی که پس از جراحی لیفت سینه شما انتظار می رود.
 • کبودی – ناشایع، ممکن است 2 تا 3 هفته طول بکشد. از مصرف آسپرین/ایبوپروفن خودداری کنید.
 • زخم – گاهی اوقات، عفونت خفیف. به ندرت، عفونت های جدی که نیاز به آنتی بیوتیک دارند (خطر کمتر از 0.1٪). به ندرت، هماتوم (جمع آوری خون - خطر کمتر از 0.1٪) ممکن است نیاز به تخلیه داشته باشد.
 • احساس - کاهش احساس در اطراف جای زخم انتظار می رود. ممکن است بعد از بالا بردن سینه بر نوک سینه تاثیر بگذارد. بازگشت به حالت عادی ممکن است تا 3 ماه طول بکشد.
 • سفتی – در ابتدا سینه ها متورم و سفت می شوند. ممکن است یک ناحیه غیرمعمول سفت شود - که نشان دهنده نکروز چربی بدنبال جراحی ماستوپکسی است که ممکن است نیاز به برداشتن داشته باشد.
 • عدم تقارن – پس از جراحی ماستوپکسی غیر معمول است، اما ممکن است پس از بهبودی کامل نیاز به تنظیم جزئی داشته باشد.
 • جای زخم – انتظار می رود پوست پس از جراحی ماستوپکسی نازک و رنگ پریده باشد.

هزینه عمل جراحی ماستوپکسی چقدر است؟

هزینه جراحی ماستوپکسی بر اساس عوامل مختلفی متفاوت است. هیچ دو بیمار یکسان نیستند و همه آن ها خواسته ها و نیازهای زیبایی شناختی متفاوتی دارند. بهترین راه برای دریافت دقیق ترین هزینه، رزرو یک مشاوره خواهد بود. در طول قرار ملاقات شما، ما می ‌توانیم به همه سؤالات پاسخ دهیم و هزینه ‌های مربوطه را به طور کامل ارائه کنیم.

عوامل موثر بر هزینه عمل جراحی ماستوپکسی

آزمایشات قبل از جراحی

بیهوشی

نسخه ها و داروها

روش از جراحی

هزینه جراح

هزینه های بیمارستان

هزینه جراحی ماستوپکسی

در طول ریکاوری ماستوپکسی چه انتظاری داریم؟

جراح شما در روز اول یا دوم پس از ماستوپکسی، بانداژها و هر گونه درن را در طول ویزیت بعدی شما برمی دارد. پزشک همچنین رنگ نوک پستان و خون رسانی را بررسی می کند.

پس از عمل، انتظار داشته باشید که برای چند روز احساس ناراحتی کنید. پزشک شما معمولاً توصیه می‌کند که یک سوتین بپوشید یا یک پانسمان مخصوص در جای خود داشته باشید تا حمایتی را که در طول بهبودی به آن نیاز دارید صورت گیرد. در هفته اول ممکن است به داروهای مسکن نیاز داشته باشید.

اگر ایمپلنت سینه انجام داده اید، مراقب باشید که از ضربه به سینه خود که می تواند باعث پارگی ایمپلنت شود، جلوگیری کنید تا آسیب نبیند.

در عرض 2 تا 3 هفته، جراح شما تمام بخیه های شما را خواهد کشید. اندازه و شکل سینه با گذشت زمان بهبود می یابد.

ممکن است تفاوت های جزئی در تقارن بین دو سینه وجود داشته باشد. در این صورت، جراح پلاستیک شما یک روش لمس کوچک برای کمک به تغییر موقعیت نوک سینه در صورت لزوم انجام می دهد. تنظیمات جزئی را می توان بعداً انجام داد.

در طول دوران نقاهت، بسیار مهم است که فعالیت خود را طبق دستور جراح محدود کنید و هر گونه عوارض جانبی یا مشکلی را که دارید بلافاصله گزارش دهید. هر جراحی خطراتی از جمله عفونت دارد. با جراحی کوچک کردن سینه، از دست دادن دائمی حس در نوک پستان یا پوست سینه بسیار نادر است.

ماستوپکسی چه تاثیری بر شیردهی دارد؟

شما می توانید در هر سنی پس از اتمام رشد سینه ها، عمل جراحی ماستوپکسی را انجام دهید. همچنین می توانید قبل یا بعد از بارداری آن را انجام دهید. بعد از لیفت سینه همچنان می توانید شیر دهید.

چشم انداز بلند مدت برای زنانی که جراحی ماستوپکسی انجام می دهند چیست؟

شما نتایج را بلافاصله پس از جراحی خود مشاهده خواهید کرد، اما ممکن است چند ماه طول بکشد تا سینه های شما به نتیجه نهایی خود برسد.

نتایج عمل جراحی ماستوپکسی ممکن است دائمی نباشد. این امکان وجود دارد که به لیفت سینه دیگری نیاز داشته باشید.  ممکن است با حفظ وزن ثابت و سالم به حفظ نتایج برای مدت طولانی تری به خودتان کمک کنید.

اصلی ترین دلایل انجام عمل جراحی ماستوپکسی

با افزایش سن سینه های ما تغییر می کند. آن ها ممکن است خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهند و باعث کشیده شدن یا افتادگی سینه شما شوند. علل عبارتند از:

افزایش سن

شیردهی

 ژنتیک

جاذبه زمین 

بارداری

کاهش وزن قابل توجه 

ماستوپکسی می تواند سینه های شما را سفت تر و جوان تر نشان دهد. لیفت سینه همچنین می تواند عیوبی را اصلاح کند، مانند:

آیا عمل جراحی ماستوپکسی اندازه سینه های من را تغییر می دهد؟

ماستوپکسی به تنهایی اندازه سینه های شما را تغییر نمی دهد. اما این روش اغلب با جراحی های دیگر ترکیب می شود تا آن ها را بزرگ تر یا کوچک تر کند. اگر می خواهید سایز سینه را افزایش دهید، بزرگ کردن سینه (ایمپلنت) را در نظر بگیرید. برای داشتن سینه های کوچک تر، عمل کوچک کردن سینه را در نظر بگیرید.

جلسه مشاوره عمل جراحی ماستوپکسی

قبل از انجام ماستوپکسی، با یک جراح پلاستیک ملاقات خواهید کرد. شما و جراح در خصوص موارد زیر بحث خواهید کرد:

 • اهداف شما.
 • سابقه پزشکی شما، از جمله شرایط سلامت، آلرژی، جراحی های قبلی و نتایج ماموگرافی.
 • چه شما یا یکی از اعضای خانواده تان سابقه سرطان سینه داشته باشید.
 • هر دارویی که مصرف می کنید، از جمله رقیق کننده های خون، ویتامین ها و داروهای بدون نسخه.
 • استفاده از الکل، تنباکو یا مواد مخدر تفریحی.

جراح شما همچنین موارد زیر را انجام می دهد:

 • سینه های شما را معاینه و اندازه گیری می کند.
 • با یک نشانگر یا خودکار روی آن ناحیه می کشد.
 • از سینه های شما عکس می گیرد.
 • گزینه های موجود را برای ماستوپکسی مرور میکند و توصیه هایی را ارائه می کند.
 • در مورد بیهوشی برای کنترل درد صحبت می کند و در مورد خطرات جراحی صحبت می کند.

اگر کاندیدای خوبی برای عمل جراحی ماستوپکسی هستید و تصمیم به انجام دادن دارید، تیم جراح از شما می‌خواهد که یک فرم رضایت نامه را امضا کنید. با امضای آن، به جراح خود اجازه انجام عمل را می دهید. شما همچنین موافقت می کنید که خطرات اینعمل را درک می کنید و انتظارات واقع بینانه دارید.

قبل از جراحی، جراح پلاستیک شما ممکن است از شما موارد زیر را بخواهد:

آزمایش خون یا معاینه فیزیکی

ماموگرافی

سیگار کشیدن و استفاده از محصولات تنباکو را کنار بگذارید.

مصرف برخی داروها (به عنوان مثال، آسپرین، NSAID ها و مکمل های گیاهی) را متوقف کنید.

معایب ماستوپکسی

در طول ماستوپکسی در اتاق عمل چه اتفاقی می افتد؟

ماستوپکسی بیشتر در یک مرکز جراحی یا بیمارستان انجام می شود. این عمل جراحی معمولاً یک یا دو ساعت طول می کشد، بسته به میزان کاری که انجام می شود.

وظایف تیم جراحی:

 • یک لباس بیمارستان به شما بدهند تا بپوشید.
 • شما را روی میز جراحی قرار دهند.
 • برای کنترل درد شما را بیهوش می کنند.
 • پوست شما را در ناحیه جراحی تمیز و آماده می کنند.
 • پوست شما را با خودکار یا نشانگر علامت گذاری می کنند.
 • برش هایی (بریدگی) در اطراف آرئول ها و احتمالاً از آنجا به سمت پایین یا خارج ایجاد می کنند.
 • بافت و چربی اضافی را برش می دهند، تغییر موقعیت می دهند یا شکل می دهند تا ظاهری را که می خواهید ایجاد شود.
 • ماهیچه ها را بلند و سفت می کنند.
 • هاله و نوک پستان شما بالاتر می رود.
 • پوست، بافت یا ماهیچه اضافی را در صورت نیاز کوتاه می کنند.
 • پس از اتمام عمل، برش بسته می شود.
 • از بانداژ و احتمالاً یک سوتین جراحی برای حمایت از سینه ها در حین بهبودی استفاده خواهید کرد.

برش سینه در حین ماستوپکسی چگونه است؟

جراح نوع برش را بر اساس موارد زیر به شما توصیه می کند:

اندازه و شکل سینه.

پوست شما چقدر الاستیک یا کشیده است و چقدر پوست اضافی دارید.

سینه های شما چقدر افتاده است.

اندازه و محل آرئولا.

انواع برش عبارتند از:

 • هلال: این برش یک نیم دایره در امتداد نیمه بالایی هاله شماست. معمولاً فقط برای بزرگ کردن سینه در زنانی که افتادگی کمی دارند استفاده می شود.
 • دونات: این برش معمولی کل هاله ی شما را می چرخاند.
 • T Inverted T or anchor: این برش دایره ای به دور آرئول شما می چرخد، سپس به صورت عمودی به سمت چین سینه پایین می رود، سپس به صورت افقی در امتداد چین سینه شما می رود. اغلب در افرادی که افتادگی بیشتری دارند یا کسانی که کوچک کردن سینه دارند استفاده می شود.

اسکارهای عمل جراحی ماستوپکسی چگونه به نظر می رسند؟

اسکار ماستوپکسی به نوع برشی که جراح شما استفاده می کند بستگی دارد. تقریباً تمام اسکارهای ماستوپکسی در موارد زیر پنهان می شوند:

مرزهای آرئول شما

چین و چروک سینه

خطوط طبیعی سینه های شما

با این حال ممکن است چند جای زخم روی سطح سینه خود مشاهده کنید. آن ها دائمی هستند اما با گذشت زمان بسیار محو می شوند.

برش های ماستوپکسی

بعد از جراحی ماستوپکسی چه اتفاقی می افتد؟

اکثر افرادی که ماستوپکسی انجام می دهند همان روز به خانه می روند. باید از کسی بخواهید که شما را به خانه برساند و شب اول پیش شما بماند.

ممکن است یک لوله نازک در نزدیکی یک یا چند برش برای تخلیه مایع و جلوگیری از تورم داشته باشید.

تیم جراحی شما دستورالعمل های بهبودی را به شما می دهد. آنها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • مراقبت از درن ها و تعویض بانداژها.
 • حرکت با دقت. آن ها ممکن است از شما بخواهند که بازوهای خود را بالای سر خود نیاورید. نگه داشتن آرنج ‌ها در کناره‌ ها به شما این امکان را م ی‌دهد تا فعالیت‌ های روزانه خود را با حداقل ناراحتی انجام دهید.
 • گزارش هر گونه عارضه.
 • به پشت بخوابید.
 • استفاده از داروها (مثلاً پمادها یا قرص ها) برای کنترل درد یا جلوگیری از عفونت.
 • پوشیدن سوتین مخصوص برای کاهش تورم و حمایت از سینه ها در هنگام بهبودی.

چه زمانی می توانم به سر کار و سایر فعالیت ها برگردم؟

تیم جراحی شما دستورالعمل های شخصی را بر اساس جراحی و بهبودی به شما می دهد. بسیاری از زنان حدود یک هفته بعد به کارهای پشت میز و فعالیت های ملایم مانند پیاده روی برمی گردند.

ممکن است تا شش هفته از انجام فعالیت های شدید مانند بلند کردن وسایل، ورزش و داشتن رابطه جنسی پرهیز کنید. معمولاً زنان حدود هشت هفته پس از جراحی می توانند از سوتین استفاده کنند.

نتایج باید چندین سال باقی بماند. اما سینه های شما همچنان اثرات طبیعی پیری را در طول زمان تجربه خواهند کرد. بارداری و تغییرات وزن ممکن است بر نتایج ماستوپکسی تأثیر بگذارد.

چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت

تیم جراحی شما دستورالعمل هایی را در مورد زمان برنامه ریزی قرار ملاقات های بعدی به شما می دهد. اما اگر هر یک از علائم عفونت زیر را داشتید، فوراً با تیم جراحی خود تماس بگیرید:

 • اگر هر یک از سینه ها قرمز، داغ، متورم یا دردناک شود.
 • خونریزی، قرمزی یا تورم در محل برش.
 • درد قفسه سینه.
 • سرگیجه.
 • تب بالا
 • درد شدید که با دارو بهتر نشود
 • حالت تهوع

نکات مهم بعد از ماستوپکسی

9 نکته برای کمک به بهبودی شما پس از عمل جراحی ماستوپکسی

 • 1. در اکثر موارد، دکتر کامبیز ایزد پناه به بیماران خود توصیه می کند تا در سه هفته اول از یک سوتین ورزشی یا سوتین بدون سیم استفاده کنند. این کار از سینه‌ های در حال بهبودی حمایت می‌کند و به سینه اجازه می ‌دهد تا به روشی طبیعی بهبود یابد، مخصوصاً زمانی که به جز ماستوپکسی، عمل پروتز سینه هم انجام می دهید. بعد از سه هفته می توان از سوتین سیمی استفاده کرد.
 • 2. عمل جراحی ماستوپکسی، روشی است که نیاز به یک دوره دو تا سه هفته ای بدون نیاز به بلند کردن وسایل سنگین یا فعالیت شدید دارد. اگر شغل بیمار نیازی به انجام فعالیت‌ های فیزیکی روزانه نداشته باشد، بیمار می‌ تواند حدود یک هفته پس از جراحی به کار خود بازگردد. در دو هفته اول بعد از ماستوپکسی، انجام فعالیت های سبک مجاز است. فعالیت هایی که شدیدتر هستند تقریباً به شش هفته زمان برای از سرگیری نیاز دارند. به عنوان مثال، از کشیدن، هل دادن، بلند کردن اجسام سنگین یا هر ورزش دیگری که نیاز به نیرو دارد، تا زمانی که دکتر کامبیز ایزد پناه بگوید از سرگیری این فعالیت ها بی خطر است، اجتناب شود.
 • 3. پس از عمل جراحی ماستوپکسی، باید از وارد شدن هرگونه فشار اضافی به سینه خودداری کنید و نباید روی شکم بخوابید.
 • 4. هنگام استحمام باید مراقب بود زیرا شما باید مراقبت بخیه های خود باشید که از هم باز نشوند.
 • 5. چند روز اول به طور کلی سخت ترین دوران را تجربه می کنید. کمی درد و ناراحتی را تجربه خواهید کرد. استراحت و اجتناب از حرکات غیر ضروری، در این مدت اهمیت دارد. باید بیشتر وقت خود را در روی صندلی ساحلی یا روی مبل و تماشای تلویزیون بگذرانید. حرکت پاها به بالا و پایین مانند فشار دادن روی پدال گاز در ماشین به حفظ گردش خون در قسمت پایین بدن کمک می کند. دکتر کامبیز ایزد پناه ممکن است دارویی را برای راحت تر کردن شما تجویز کند. این دارو باید طبق دستور دکتر مصرف شود.
 • 6. باید تغییرات غیرعادی را پیگیری کنید. اگر هر گونه ترشح، خونریزی، یا افزایش کبودی یا تورم را تجربه کردید، با دکتر ایزد پناه تماس بگیرید.
 • 7. از پوشیدن سوتین با سیم زیری تا چند هفته خودداری کنید.
 • 8. دکتر کامبیز ایزد پناه به احتمال زیاد بخیه های شما را در عرض دو هفته پس از عمل جراحی ماستوپکسی بر می دارد. با این حال، معمولاً چندین ماه طول می کشد تا علائم جراحی شما کمتر قابل توجه باشد. دکتر ایزد پناه ممکن است کرم هایی را برای شما تجویز کند که می تواند به کاهش علائم اسکار کمک کند. اگر مستعد ایجاد اسکارهای نامنظم هستید، حتماً به دکتر ایزد پناه بگویید تا او بتواند گزینه های پزشکی مخصوص را با شما در میان بگذارد.
 • 9. پس از ماستوپکسی، ممکن است مشکلات مربوط به بیهوشی مانند حالت تهوع را تجربه کنید. ایزد پناه ممکن است تصمیم بگیرد برای کاهش این علامت دارویی برای شما تجویز کند.
 • پاسخ به سوالات پرتکرار

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

 • سینه های سفت تر و بالاتر که حجیم تر به نظر می رسند.
 • داشتن ظاهری جوان تر برای سینه ها
 • ظاهر بهبود یافته و جذاب تر در طیف وسیع تری از گزینه های لباس از جمله لباس های شنا و تاپ های بند دار و متناسب.
 • قادر به پوشیدن لباس بدون نیاز به سوتین
 • ظاهر خوب سینه‌ اغلب باعث می‌شود که زن احساس بهتری نسبت به خود داشته باشد و باعث افزایش اعتماد به نفس می ‌شود.
 • می تواند به تقارن سینه ها دست یابد.

زندگی با سینه‌ هایی که آویزان هستند و دیگر سفت نیستد، می‌تواند بر اعتماد به نفس زن تأثیر بگذارد. اگر سینه های شما تاثیر منفی بر ظاهر فیزیکی و/یا اعتماد به نفس شما دارد، ماستوپکسی ممکن است برای شما مناسب باشد.

اگر یک یا چند مورد از موارد زیر را دارید، برای جراحی ماستوپکسی مناسب هستید:

 • افتادگی و آویزان بودن سینه ها
 • سینه های صاف تر و خالی تر
 • نوک سینه هایی که به سمت پایین هستند
 • شما به کاهش وزن قابل توجهی دست یافته اید و سینه های شما با پوست شل زیادی مواجه است

در حالی که هیچ محدودیت سنی وجود ندارد، بهترین کاندیدها برای عمل جراحی ماستوپکسی از سلامت خوبی برخوردار هستند. اگر قصد دارید در آینده بچه دار شوید یا وزن قابل توجهی کم کنید، بهتر است جراحی ماستوپکسی را به بعد از این اتفاقات موکول کنید.

در مشاوره اولیه، جراح زیبایی با شما گزینه ها، اهداف و انتظارات واقع بینانه از عمل ماستوپکسی را با شما در میان می گذارد. تصمیم نهایی بین شما و جراح شما گرفته خواهد شد.

جراحی ماستوپکسی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و معمولاً حدود یک ساعت و نیم طول می کشد.

جراح شما یک برش روی خط هاله (ناحیه تیره اطراف نوک پستان) و یک برش عمودی در زیر هاله شما ایجاد می کند. آن ها پوست اضافی را از بین می برند و بافت سینه را تغییر می دهند. جراح شما نوک پستان شما را بلند می کند تا در موقعیت بالاتری قرار گیرد.

ممکن است با جراح زیبایی خود تصمیم گرفته باشید که در حین انجام ماستوپکسی ، کوچک کردن سینه یا بزرگ کردن سینه را انجام دهید تا به ظاهر سینه مورد نظر خود برسید. اگر این جراحی ها را ترکیب کنید، ممکن است تا دو ساعت و نیم طول بکشد. جراح شما ممکن است اندازه ناحیه آرئول اطراف نوک سینه شما را متناسب با اندازه جدید سینه شما کاهش دهد یا ایمپلنت سینه را وارد کند.

مانند هر جراحی دیگری، خطر بروز عوارض وجود دارد و مشاور شما قبل از اینکه تصمیم به ادامه جراحی بگیرید، این موارد را به طور کامل برای شما توضیح خواهد داد. عوارض خاص ماستوپکسی عبارتند از: عفونت، ایجاد تورم یا توده در سینه، از دست دادن پوست شامل هاله و نوک پستان، تغییر حس سینه و نوک پستان و کاهش توانایی شیردهی.

سینه ‌های شما بلافاصله پس از جراحی لیفت سینه تغییر رنگ داده و بسیار سفت و متورم می‌شوند. شما باید بتوانید همان روز به خانه بروید.

بیشتر زنان در عرض دو تا سه هفته به فعالیت های عادی باز می گردند. بسته به نوع شغلتان باید بتوانید بعد از هفته دوم به سر کار برگردید و همچنین پس از حدود دو هفته فعالیت محدودی مانند بلند کردن کودکان خردسال انجام دهید.

ورزش منظم باید به شما کمک کند تا در اسرع وقت به فعالیت های عادی بازگردید. قبل از شروع ورزش، باید از یکی از اعضای تیم مراقبت های بهداشتی یا پزشک عمومی خود راهنمایی بخواهید.

نتایج ماستوپکسی به تدریج در شش ماه اول بهبود می یابد. سینه های شما باید نرم تر و طبیعی تر شوند.

داشتن انتظارات واقع بینانه در مورد جراحی ماستوپکسی برای شما مهم است. با مشاهده عکس های قبل و بعد از بیماران قبلی که ماستوپکسی انجام داده اند، می توانید نتایجی را که می توان با این نوع عمل به دست آورد، مشاهده کرد. جراح زیبایی شما می تواند عکس های قبل و بعد را به شما نشان دهد. 

در طول جراحی ماستوپکسی، جراح زیبایی شما می تواند سینه های افتاده را بلند کرده و تغییر شکل دهد تا ظاهری محکم تر، سفت تر و پرتر داشته باشد.

همه بیماران نتایج متفاوتی را تجربه خواهند کرد زیرا دلایل فردی برای جراحی ماستوپکسی دارند و جراحی برای دستیابی به این اهداف خاص طراحی می شود.

جراح زیبایی شما تلاش خواهد کرد تا اطمینان حاصل کند که کمترین جای زخم پس از جراحی ماستوپکسی شما وجود دارد. بلافاصله پس از لیفت سینه، جای زخم قرمز می شود، اما محو می شود و در عرض دوازده ماه باید صورتی روشن شود.

 

پس از ماستوپکسی امکان شیر دادن وجود دارد. با این حال، اگر در آینده به تغذیه با شیر مادر فکر می کنید، باید توجه داشته باشید که اگر نوک سینه های شما در حین جراحی لیفت سینه تغییر مکان دهند، ممکن است از مجاری شیر شما جدا شوند و شما نتوانید این کار را انجام دهید. شما باید با جراح زیبایی خود در مورد گزینه متصل نگه داشتن نوک سینه ها به مجاری شیر خود صحبت کنید.

هنگامی که سینه های شما پس از عمل ماستوپکسی بهبود می یابند، نوک سینه های شما بسیار حساس می شوند. پس از حدود شش ماه احساس سیری در نوک سینه ‌ها اغلب دوباره به دست می‌آید. با این حال، همه زنان متفاوت هستند و گاهی اوقات این ممکن است بیشتر طول بکشد یا برخی از زنان تغییری در حساسیت ناحیه نوک پستان خود تجربه کنند. 

بلافاصله پس از جراحی ماستوپکسی، می توانید تغییرات ایجاد شده را مشاهده کنید. با این حال، سینه های شما تا مدتی پس از آن متورم خواهد شد. شما باید شش تا دوازده ماه صبر کنید تا تمام تورم از بین برود تا نتایج کامل جراحی را ببینید و واقعاً شکل جدید سینه خود را ببینید.

تیم مراقبت های بهداشتی به شما توصیه می کند که بعد از ماستوپکسی خود چه بپوشید و از کجا هر اقلامی را خریداری کنید. برای شش هفته اول باید 24 ساعت شبانه روز از سوتین پس از عمل یا سوتین ورزشی بدون سیم استفاده کنید.

در هر دو مزایا و خطرات وجود دارد. لیفت بدون ایمپلنت اندازه سینه شما را افزایش نمی دهد اما سوتین شما احساس پری بیشتری می کند. اگر می خواهید به طور قابل توجهی سینه های بزرگتر داشته باشید یا اگر پر بودن قطب سینه برای شما در اولویت است، ممکن است به ایمپلنت نیاز داشته باشید.

در حالی که این روش فقط ناراحتی متوسطی را به همراه دارد، تیم متخصص ما از شما مراقبت می‌کند و برای کاهش آن دارویی به شما کمک می‌کند. ما همچنین داروهای تسکین درد را تجویز می کنیم که می توانید هنگام خروج از بیمارستان در خانه مصرف کنید.

این ایده خوبی است که یک هفته از کار خود مرخصی بگیرید، اگرچه ممکن است به بیشتر نیاز داشته باشید. هر فرد با سرعت متفاوتی بهبود می‌یابد، اما شما باید قبل از جراحی خود را منظم کنید تا بتوانید پس از آن استراحت کافی داشته باشید. این را می توان در مشاوره رایگان شما به تفصیل مورد بحث قرار داد.

روش‌ های مختلفی برای بلند کردن سینه‌ ها وجود دارد، اما رایج ‌ترین روش شامل ایجاد برش در اطراف نوک پستان و به صورت عمودی به سمت پایین تا چینی است که بدن و سینه شما به هم می‌پیوندند. بافت اضافی سینه برداشته می شود تا اندازه مورد نظر شما ایجاد شود و نوک پستان به مکان مناسب تری برای اندازه فنجان جدید منتقل می شود. بخیه و پانسمان این عمل را کامل می کند. شما در تمام مراحل تحت بیهوشی عمومی خواهید خوابید. انتظار می رود این عمل تا دو ساعت طول بکشد.

بله، بسیاری از بیماران علاوه بر ماستوپکسی، کاشت سینه را نیز انتخاب می کنند. این باعث می ‌شود که سینه ‌های آن ‌ها بزرگ ‌تر و در عین حال جوان ‌تر به نظر برسد – به‌ویژه سینه ‌های بالایی.

بله، اگر فقط می‌خواهید افتادگی سینه را برطرف کنید، این کار توصیه می‌شود.

جراحی ماستوپکسی نیاز به برش دارد. با این حال، این زخم ها با گذشت زمان محو می شوند و در مکان های کمتر قابل توجه قرار می گیرند.

عمل جراحی ماستوپکسی معمولاً گران ‌تر از جراحی کاشت سینه است.

فقط به صورت حداقلی – دکتر کامبیز ایزد پناه پوست را جدا می کند تا سینه شکل بهتری پیدا کند. برای کاهش سایز سینه یا کاهش وزن ممکن است جراحی کوچک کردن سینه را ترجیح دهید.

عمل جراحی ماستوپکسی بیشتر در مورد تغییر موقعیت تا کاهش سایز است – می تواند سینه شما را کمی کوچک تر نشان دهد زیرا می تواند شامل برداشتن مقدار کمی از چربی، پوست و بافت های اضافی باشد. سینه شما همچنان تقریباً همان حجم خواهد بود اما شکل متفاوتی دارد (جراحی کوچک کردن سینه حجم و وزن را کاهش می دهد)

اگر می‌ خواهید سایز سینه ‌های خود را افزایش دهید و در عین حال جوان ‌تر و پرطراوت‌ تر به نظر برسند، ممکن است لازم باشد ایمپلنت را در نظر بگیرید. این معمولا برای پر بودن سینه بالایی مناسب است.

به دلیل افزایش سن، نتایج عمل جراحی ماستوپکسی ممکن است دائمی نباشد. با این حال، آن ها طولانی مدت هستند.

اکثر بیماران نتایج طولانی مدتی را تجربه می کنند. با این حال، ممکن است پس از چندین سال اصلاحات جزئی مورد نیاز باشد.

خیر، فقط زمانی که در حال دوش گرفتن هستید باید سوتین خود را در بیاورید. سینه های جدید شما نیاز به حمایت دارند.

بله، عوامل مختلفی مانند افزایش سن هنوز هم می توانند تغییرات قابل توجهی در ظاهر سینه ها حتی پس از درمان ایجاد کنند. به همین دلیل است که در آینده به عمل جراحی ماستوپکسی دیگری نیاز خواهید داشت.

توانایی شیردهی معمولاً تحت تأثیر لیفت سینه قرار نمی گیرد. انتظار می رود هر زنی که قبل از جراحی قادر به شیر دادن بوده است، حتی پس از عمل نیز بتواند این کار را انجام دهد. از آنجایی که مجاری شیر در نزدیکی محل جراحی قرار دارند، حتما یک جراح پلاستیک با تجربه انتخاب کنید.

هنگامی که توسط جراحان پلاستیک واجد شرایط انجام می شود، عمل جراحی ماستوپکسی ایمن تلقی می شود. همیشه خطرات و عوارض احتمالی با هر جراحی وجود دارد.

بله، عمل جراحی ماستوپکسی ایمن تر از پروتز سینه است زیرا در این روش از اجسام خارجی مانند ایمپلنت استفاده نمی شود.

احتمال زیادی وجود دارد که بارداری تغییرات قابل توجهی در نتایج عمل جراحی ماستوپکسی شما ایجاد کند و ممکن است کاهش بیشتر پوست (لیپکتومی) لازم باشد.

لیفت سینه جای زخم بر جای می گذارد. با این حال، راه های مختلفی برای کاهش ظاهر جای زخم وجود دارد، مانند ایجاد برش در چین های طبیعی پوست.

جای زخم باید پس از چندین ماه یا سال روشن و صاف شود. کارهای زیادی وجود دارد که می توان برای به حداقل رساندن جای زخم عمل جراحی ماستوپکسی انجام داد.

در اینجا چند تکنیک برای به حداقل رساندن و کاهش جای زخم پس از عمل جراحی ماستوپکسی وجود دارد:

 • تا زمان بهبود کامل سینه ها از ورزش خودداری کنید
 • از قرار دادن جای زخم در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید
 • از دوش آب گرم خودداری کنید
 • نوشیدن مقدار زیادی آب
 • غذای سالم بخورید
 • پس از بهبودی کامل ناحیه را به آرامی ماساژ دهید
 • زخم را خشک نگه دارید
 • بهبودی خود را زیر نظر بگیرید تا مطمئن شوید که جای زخم شما همانطور که انتظار می رود بهبود می یابد
 • سیگار نکشید
 • مراقب زخم خود باشید
 • از درمان های تجویز شده بعد از عمل جراحی –ژل ها یا کرم ها استفاده کنید
 • سوتین ساپورت بپوشید

تغییرات در حس نوک پستان ممکن است پس از عمل جراحی ماستوپکسی اتفاق بیفتد.

در بیشتر موارد، تغییرات در حس نوک پستان فقط موقتی است و در عرض 2 ماه بهبود می یابد.

حساسیت نوک سینه معمولاً پس از عمل جراحی ماستوپکسی کاهش می یابد. این فقط موقتی خواهد بود و به مرور زمان حس طبیعی نوک پستان خود را به دست خواهید آورد.

هماتوم پس از عمل جراحی ماستوپکسی با کبودی قابل توجه و درد پیشرونده مشخص می شود. معمولاً ناشی از خونریزی داخلی است. در صورتی که قابل توجه باشد، ممکن است نیاز به تخلیه یا عملیات مجدد داشته باشد.

بیماران معمولاً بعد از درمان بی حسی، کاهش حس و افزایش حساسیت در ناحیه نوک پستان خود را تجربه می کنند. از دست دادن کامل حس نوک پستان بسیار نادر است.

از آن جایی که عمل جراحی ماستوپکسی یک عمل زیبایی در نظر گرفته می شود، اکثر بیمه های درمانی آن را پوشش نمی دهند.

خیر، این روش ماهیت زیبایی محسوب می شود و از نظر پزشکی ضروری نیست.

در صورتی که سینه های شما باعث درد، ناراحتی یا ناتوانی شود، عمل جراحی ماستوپکسی از نظر پزشکی ضروری است.

باید به مدت 6 هفته از پوشیدن سوتین های زیر سیمی خودداری کنید.

داروهای مسکن تجویز شده می تواند باعث کاهش عملکرد روده یا یبوست شود که ممکن است منجر به نفخ شود. نوشیدن مایعات بیشتر و مصرف پروبیوتیک ها ممکن است کمک کننده باشد.

اکثر جراحان توصیه می کنند که 4-6 هفته پس از عمل جراحی ماستوپکسی قبل از انجام ورزش های سنگین مانند دویدن صبر کنید. حرکت ملایم و ورزش به بهبودی کمک می کند.

 

بیماران فقط 2 ماه پس از جراحی باید شنا کنند.

می توانید پس از دو هفته رابطه جنسی را از سر بگیرید.

در 4 تا 6 هفته اول پس از عمل باید از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

به مدت 6 هفته یا تا زمانی که جراح شما بگوید، باید یک سوتین ورزشی بدون سیم بپوشید.

در دوران نقاهت بهترین انتخاب استفاده از سوتین ورزشی است. همچنین می‌توانید سوتین ‌های معمولی بپوشید (بدون سیم)، اما مطمئن شوید که مناسب هستند و خیلی تنگ نیستند.

لیفت طبیعی سینه را می توان با انجام تمرینات سینه انجام داد. با تقویت ماهیچه سینه ای (عضلات قفسه سینه)، می توانید به سینه های خود یک لیفت طبیعی بدهید.

 

معمولاً با بیهوشی عمومی 3 ساعت طول می کشد.

شما باید یک یا 2 هفته از کار مرخصی بگیرید. معمولاً 6 تا 12 هفته طول می کشد تا سینه ها به طور کامل بهبود یافته و به نتایج نهایی دست یابند.

بیشتر تورم بعد از 7-10 روز فروکش می کند.

سوتین های بعد از جراحی باید محکم باشند اما نه خیلی سفت. این امر برای ایجاد حمایت و در عین حال جلوگیری از فشار زیاد روی سینه ها مهم است.

اکثر بیماران باید حداقل چند هفته قبل از خوابیدن به پهلو صبر کنند.

در بیشتر موارد، محل های برش پس از 2 هفته بهبود می یابند.

جراحان توصیه می کنند برای جلوگیری از فشار بیش از حد به سینه ها به پشت بخوابید.

پس از بهبودی برش ها می توانید حمام را شروع کنید. این معمولاً 4 تا 6 هفته طول می کشد.

بعد از حدود 4-6 هفته می توانید به تمرینات عادی خود بازگردید. همیشه با ملایمت شروع کنید.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد