ناحیه ماساژ

ناحیه غبغب، چانه و گردن

مزایای ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک غبغب

 • کاهش تورم و جلوگیری از تجمع ترشحات و مایع در ناحیه جراحی شده و غبغب
 • جلوگیری از ترشح مواد سمی و زیان آور
 • جلوگیری از فیبروز
 • تسریع ترمیم مجاری لنفاوی و بافت های محل جراحی
 • تسریع بهبود جای زخم
 • کم کردن درد و التهاب ناحیه جراحی شده
 • جلوگیری از ایجاد عفونت

نحوه ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک غبغب

 •  پوست ناحیه غبغب را به آرامی و بدون فشار به سمت پایین ماساژ دهید.
 •  از ماساژ دایره ای استفاده کنید و به آرامی در اطراف ناحیه تحت درمان، دایره وار پوست و بافت را ماساژ دهید.
 •  از روش نیشگون گرفتن نیز می توانید برای ماساژ ناحیه غبغب و گردن استفاده کنید.

افرادی که نباید ماساژ انجام دهند.

افرادی که دارای شرایط زیر باشند:

 • بیماری های قلبی و ریوی
 • افرادی با سابقه سکته مغزی
 • افرادی با سابقه بیماری های خونی
 • افرادی با نارسائی های کلیوی و کبدی

سن مناسب یا توصیه شده

تمامی افرادی که عمل لیپوماتیک غبغب انجام داده اند. سن مناسب این جراحی بالای 18 سال است.

مدت زمان انجام هر ماساژ

هر نوبت ماساژ ممکن است بین 10 تا 20 دقیق زمان ببرد. این موضوع به شرایط فرد بستگی دارد.

زمان انجام ماساژ

باید با توصیه پزشک شروع شود. معمولا بین 3 تا دو هفته بعد از جراحی

ماساژ بعد از لیپوماتیک غبغب

آنچه می خوانید

نحوه ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک غبغب

صورت و به خصوص غبغب در زیبایی ظاهر و تیپ فرد نقش تعیین کننده ای دارد. یکی از راه هایی که می توانید از طریق آن از شر چربی های انباشته در این ناحیه از بدن خلاص شوید، لیپوماتیک غبغب است.

لیپوماتیک جزو ایمن ترین جراحی های پیکرتراشی است؛ البته اگر بخواهید بهترین نتیجه را از آن بگیرید باید نکات قبل و بعد از عمل را رعایت کنید. ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک غبغب، یکی از مواردی است که حتما باید انجام دهید.

در این مقاله قصد داریم تا هر آنچه نیاز است تا در این رابطه بدانید، برایتان توضیح دهیم. البته به خاطر داشته باشید که ماساژ را باید زیر نظر پزشک معالج خود انجام دهید.

نحوه ماساژ بعد از عمل ابدومینوپلاستی

لیپوماتیک غبغب چیست؟

ابتدا خیلی کوتاه شما را با لیپوماتیک غبغب آشنا خواهیم کرد. در این جراحی، برشی کوچک در ناحیه غبغب ایجاد می شود و از طریق آن لوله کانولا به زیر پوست هدایت می شود. چربی های این ناحیه از طریق ارتعاشات مکانیکی خرد شده و با روش ساکشن از زیر پوست خارج می شوند.

نتایج این نوع جراحی دائمی است، به شرطی که نکات مهم بعد از عمل را به دقت رعایت کرده و به توصیه های پزشک عمل کنید. یکی از موارد که باید بعد از لیپوماتیک غبغب انجام شود، ماساژ دادن است. در ادامه جزئیات و ابعاد مختلف ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک غبغب را بررسی می کنیم.

لیپوماتیک غبغب

تاثیر ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک غبغب

ورم و التهاب یکی از عوارض طبیعی بعد از جراحی لیپوماتیک است. با انجام ماساژ به صورت درست و اصولی، می توانید از ورم ایجاد شده در ناحیه جراحی شده کم کنید. علاوه بر این بعد از لیپوماتیک، بافت ها و اعصاب ناحیه مورد جراحی در حال بازسازی خود هستند و به همین دلیل ممکن است بعد از عمل احساس درد کنید.

هنگامی که با توصیه پزشک ماساژ را شروع می کنید، از اعصاب و بافت هایی که در حال ترمیم و بازسازی هستند حساسیت زدایی می شود. با این کار از درد این ناحیه کاسته می شود؛ به نحوی که پس از مدت زمان مشخصی ماساژ دادن ناحیه جراحی شده، دیگر دردی حس نخواهید کرد. در نهایت روند بهبودی شما با انجام ماساژ بعد از لیپوماتیک، سرعت می گیرد و راحت تر می توانید به زندگی معمول و فعالیت روزمره خود برگردید.  

اهمیت ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک غبغب

بعد از لیپوماتیک غبغب مانند سایر جراحی های پیکرتراشی، باید مراقبت های ویژه ای انجام شود تا بهترین نتیجه را از عمل به دست آورید. یکی از مواردی که جراح به بیمار خود توصیه می کند در کنار استفاده از گن، ماساژ مداوم و اصولی ناحیه جراحی شده است.

علاوه بر این اگر مراقبت های لازم صورت نگیرد و ماساژ انجام نشود، ممکن است پدیده این به نام فیبروز ایجاد شود. در این حالت مجاری لنفاوی و ناحیه جراحی شده متورم و سفت می شوند و ممکن است برای رفع آن نیاز باشد تا جراحی دیگری انجام دهید. با ماساژ می توانید به راحتی از بروز این وضعیت جلوگیری کنید.

از طرفی دیگر همان طور که اشاره شد، ماساژ لیپوماتیک در خارج کردن ترشحات بعد از عمل نقش تعیین کننده ای دارد و اگر بخواهید که سریع تر بهبود پیدا کنید حتما باید ماساژ را جدی و اصولی شروع کنید.

اهمیت ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک غبغب

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

مزایای ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک غبغب

توجه داشته باشید که بعد از جراحی لیپوماتیک غبغب، مجاری لنفاوی دچار اختلال می شوند و به همین دلیل این وضعیت باعث می شود تا ترشحاتی در ناحیه جراحی شده جمع شوند. تورم و التهاب ایجاد شده از این پدیده، باعث کند شدن روند بهبودی می شود. علاوه بر این اگر از طریق ماساژ به بهبود این وضعیت کمک نکنیم، ممکن است ناحیه جراحی شده دچار عفونت شود.

بسیاری از جراحان پلاستیک در جهان اعتقاد دارند که انجام ماساژ بعد از لیپوماتیک، باعث می شود که وضعیت بیمار سریع تر به سمت بهبودی کامل حرکت کند.

می توان مهم ترین مزایای ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک غبغب را در بندهای زیر خلاصه کرد:

 • کاهش تورم و جلوگیری از تجمع ترشحات و مایع در ناحیه جراحی شده و غبغب
 • از ترشح مواد آسیب زا و دردآور جلوگیری کرده و به دفع مواد سمی از بدن کمک می کند.
 • از فیبروز یا ورم بافت های محل جراحی شده و سخت شدن آن ها جلوگیری می کند.
 • جریان گردش خون را بهتر می کند و به ترمیم مجاری لنفاوی در ناحیه جراحی شده سرعت می دهد.
 • فرآیند بهبود زخم جراحی را سرعت می بخشد و به آن کمک می کند. علاوه بر این باعث می شود تا جای زخم باقی نماند.
 • درد، ناراحتی ها و التهاب حاصل از جراحی را به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش می دهد.
 • از عفونت ناحیه جراحی شده جلوگیری می کند.

مزایای ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک غبغب

بهترین ماساژ بعد از لیپوماتیک چیست ؟

توجه داشته باشید که تمام افراد می خواهند تا بعد از انجام جراحی زیبایی نتایج آن را زودتر مشاهده کنند و به صورت کامل بهتر شوند؛ به نحوی که بتوانند به سرعت، مجدد به زندگی عادی و روزمره خود برگردند. برخلاف باور عامه، برای رسیدن به این هدف بعد از جراحی استراحت مطلق معنا ندارد و باید فعالیت های متعدد داشت.

بعد از هر نوع عمل جراحی، یکی از مهم ترین مواردی که پزشک به شما توصیه می کند تا انجام دهید، ماساژ ناحیه مورد جراحی است. همه ما با ماساژ و معنای آن آشنا هستیم. اما باید توجه کنید که منظور ما از ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک غبغب، با ماساژ معمولی تفاوت دارد.

در ماساژ معمولی، ماهیچه ها هدف هستند و سعی دارد تا بر روی این ناحیه از بدن تاثیر بگذارد. اما ماساژ بعد از لیپوماتیک، مجاری لنفاوی و پوست را تحت تاثیر می گذارد و با این هدف انجام می شود تا مجاری لنفاوی ترمیم شوند و روند بهبودی تسریع شود. به همین دلیل می توان گفت که مهم ترین و بهترین ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک، ماساژ لنفاوی است.

سیستم لنفاوی چیست ؟

 در اینجا بهتر است تا توضیح کوتاهی در این رابطه بدهیم تا با سیستم لنفاوی بیشتر آشنا شوید. توجه داشته باشید که ماساژ لیپوماتیک، این قسمت از بدن را مورد هدف قرار می دهد و به همین علت درک آن می تواند در فهم اهمیت و سازوکار ماساژ بعد از لیپوماتیک غبغب کمک کند.

 سیستم لنفاوی از مجموعه ای از کانال ها و مجاری تشکیل شده اند که در سراسر بدن جریان دارند و به غدد لنفاوی بزرگ تری باز می شوند. یکی از مهم ترین وظایف مجاری لنفاوی در بدن، دفع مواد زائد و سمی است. علاوه بر این مایع حاوی گلبول های سفید از طریق این سیستم به رگ های سراسر بدن منتقل می شوند تا بدن بتواند با عفونت و بیماری مبارزه کند.

 

سیستم لنفاوی چیست

ماساژ لنفاوی چیست؟

از نام این نوع ماساژ مشخص است که هدف از آن تقویت و ترمیم مجاری لنفاوی در قسمت های مختلف بدن به خصوص در ناحیه جراحی شده است. در ماساژ لنفاوی بعد از عمل لیپوماتیک غبغب، از ضربات موزون طولانی و موج مانند برای باز کردن و سپس بسته شدن مجرای لنفاوی استفاده می شود و زمان کمی برای انتقال ترشحات لنفاوی و سمی به رگ باقی می ماند.

به عبارت دیگر هدف از این نوع ماساژ، پوست و سیستم لنفاوی است و از این طریق باعث می شود تا ناحیه جراحی شده به خوبی و با سرعت بیشتری بهبود پیدا کند و نتایج لیپوماتیک غبغب زودتر و سریع تر ظاهر شوند.

با باز شدن این مجاری، ترشحات بعد از عمل زودتر خارج می شوند و به همین دلیل از عفونت و عوارض دیگر جراحی جلوگیری می شود. البته این تمام ماجرا نیست و این سبک از ماساژ، سیستم عصبی پاراسمپاتیک را نیز تحریک می کند و باعث آرامش بیشتر ناحیه جراحی شده می شود. به همین دلیل است که این نوع ماساژ تا حد زیادی از درد بعد از جراحی می کاهد.

 

نحوه ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک غبغب

البته توجه داشته باشید که حتما باید زیر نظر پزشک و با مشورت جراح خود ماساژ را شروع کنید. این نوع ماساژ را می توانید زیر نظر یک ماساژور حرفه ای انجام دهید یا خود اقدام به ماساژ دادن ناحیه جراحی شده کنید. البته همان طور که گفته شد باید روش کار را به دقت از پزشک خود بپرسید و نحوه انجام آن را یاد بگیرید.

ماساژ کاری ساده و راحت نیست و باید بدانید که به کجا فشار وارد کنید، چه مقدار ناحیه مورد نظر را فشار دهید و کجا را دقیق انتخاب کنید. نکته دیگر این است که یکی از اهداف شما، هدایت ترشحات به مجاری لنفاوی و خارج کردن آن ها با این روش از بدن است.

در ادامه نحوه ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک غبغب را توضیح می دهیم:

 • در اولین روش می توانید پوست ناحیه غبغب (چانه و گردن) را با احتیاط و به آرامی بدون فشار بر رد بخیه، جمع کرده و به سمت پایین ماساژ دهید. با این کار ترشحات و لنف را به سمت غدد لنفاوی بزرگ تر هدایت می کنید.
 • در روش دیگر می توانید از ماساژ دایره ای استفاده کنید. در این نوع ماساژ با انگشتان خود و به آرامی در ناحیه های کوچکی از محل جراحی شده، دایره وار پوست و بافت را ماساژ دهید. حرکات شما در این روش به صورت دایره های کوچک فرضی است. دفعات حرکات دایره وار دست را افرایش دهید، تا تمام ناحیه های مورد نظر ماساژ داده شوند.
 • از روش نیشگون گرفتن نیز می توانید برای ماساژ ناحیه غبغب و گردن استفاده کنید. در این شیوه به آرامی ناحیه مورد نظر خود را بین انگشتان اشاره و شست خود قرار دهید و به آن فشار وارد کنید. بعد از مدتی انگشتان خود را باز کنید تا پوست رها شود و به حالت اولیه خود باز گردد.
 • علاوه بر این می توانید به آرمی پوست فشرده شده در انگشتان خود را به سمت بیرون بکشید و پس از چند ثانیه رهایش کنید. این حرکت را می توانید در نقاط مختلف تکرار کنید. این روش ماساژ بعد از لیپوماتیک به بهبود تورم حاصل از جراحی و به گردش درآوردن خون در آن قسمت از بدن کمک می کند.

زمان شروع ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک

زمان شروع ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک غبغب

زمانی که بعد از اتمام جراحی لیپوماتیک غبغب می توانید ماساژ دادن را شروع کنید از فردی به فرد دیگر متفاوت است و به شرایط و محیط زندگی، شرایط جسمانی و میزان خروج چربی بستگی دارد. خیلی مهم است که در این زمینه با جراح خود مشورت کنید تا زمان دقیق ماساژ مشخص شود. معمولا ماساژ سبک تر را بعد از 3 تا 4 روز شروع می کنند و ماساژهای سنگین تر را بعد از دو هفته از عمل جراحی باید شروع کنید.

نکات مهم در ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک غبغب

ممکن است این سوال پیش آمده باشد که چندبار باید ماساژ انجام شود. در جواب باید گفت که این موضوع به شرایط بیمار بستگی دارد و معمولا جراح توصیه های لازم را در این رابطه به فرد می کند. معمولا بعد از لیپوماتیک 3 تا 5 جلسه ماساژ کامل لنفاوی کفایت می کند. در برخی از افراد این مقدار می تواند 2 جلسه باشد و با همان جلسات بهبودی حاصل شود.

ماساژهای سبکتری که پیش از این به شما آموزش دادیم را می توانید چندبار در روز انجام دهید. به عنوان مثال ماساژ نیشگونی را می توانید تا 10 بار در روز انجام دهید. در این حالت مدت زمان هر بار ماساژ 2 تا 5 دقیقه است.

اگر بخواهید به صورت اصولی و منظم ماساژ بعد ازعمل لیپوماتیک را انجام دهید، معمولا هر جلسه ماساژ بین 20 تا 25 دقیقه طول خواهد کشید. مدت زمان هر ماساژ به وسعت منطقه جراحی و وضعیت جسمی بیمار بستگی دارد.

مزایای ماساژ بعد از لیپوماتیک غبغب

چه کسانی نباید ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک را انجام دهند ؟

توجه داشته باشید که ماساژ بعد از لیپوماتیک به همه افراد توصیه نمی شود و به همین دلیل است که در این مقاله تاکید داشتیم که حتما باید زیر نظر پزشک و با مشورت او این کار ار انجام دهید. اگر فردی هر یک از شرایط زیر را داشته باشد بهتر است تا ماساژ لنفاوی را انجام ندهد. در این شرایط معمولا جراح ماساژ جایگزینی پیشنهاد می دهند.

 • افرادی که سابقه بیماری و نارسائی های قلبی دارند.
 • افرادی که سابقه لخته شدن خون دارند.
 • افرادی که سابقه سکته مغزی دارند.
 • افرادی که مشکلات کلیوی و کبدی دارند.
 • کسانی که دچار عفونت بعد از عمل شده اند.

جمع بندی نکات ماساژ بعد از لیپوماتیک غبغب

اگر بخواهید که لیپوماتیک غبغب نتایج مطلوب و کاملی داشته باشد، باید توصیه های بعد از جراحی را مو به مو و به دقت رعایت کنید. یکی از کارهایی که باید انجام دهید، ماساژ دادن ناحیه جراحی شده است. با ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک غبغب به روند بهبودی سرعت می دهید و از عوارض این نوع جراحی به میزان قابل ملاحظه ای کم می کنید.

البته ماساژ لیپوماتیک با ماساژهای معمولی تفاوت دارد و به همین دلیل علاوه بر عمل کردن به توصیه های پزشکی، باید اطلاعات دقیق و جامعی در مورد آن کسب کنید. در این مقاله تمام تلاش خود را کردیم که به تمام سوالات شما در رابطه با ماساژ بعد از لیپوماتیک پاسخی جامع و کامل دهیم. اگر این متن را کامل بخوانید با کلیه فواید، نحوه انجام، نکات و تاثیر این نوع ماساژ در بهبودی لیپوماتیک غبغب آشنا خواهید شد.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

لیپوماتیک یک نوع جراحی پیکرتراشی است که در آن با استفاده از ارتعاشات مکانیکی، چربی انباشته در ناحیه غبغب را خرد کرده و از طریق لوله کانولا و از طریق مکش از زیر پوست خارج می کنند. لیپوماتیک غبغب یکی از ایمن ترین و سریع ترین روش های خلاص شدن از چربی های این ناحیه از بدن به حساب می آید.

اگر بعد از لیپوماتیک غبغب، به موقع و منظم (البته زیر نظر پزشک معالج) ماساژ انجام نشود؛ احتمال دارد تا مواد زائدی در ناحیه جراحی شده جمع شوند که این عمل باعث ایجاد ناهمواری در این ناحیه خواهد شد.

به طور معمول هر جلسه ماساژ بعد از لیپوماتیک غبغب، 20 تا 25 دقیقه طول خواهد کشید. البته توجه داشته باشید که این زمان با اراده و زیر نظر جراح ممکن است برای افراد متفاوت باشد.

می توان گفت که انجام ماساژ بعد از لیپوماتیک روند بهبودی را سرعت می بخشد و اثر زخم و جراحات ناشی از جراحی را کاهش می دهد. شما با ماساژ دادن ناحیه جراحی شده، فشار را از روی پوست کم می کنید و این کار باعث می شود تا سریع تر بهبود پیدا کنید.

علاوه بر انجام ماساژ بعد از لیپوماتیک، بهتر است که از گن طبی و مخصوص استفاده کنید. با این کار از ناهمواری در ناحیه جراحی شده جلوگیری خواهد شد و نتیجه دلخواه از لیپوماتیک حاصل می شود.

اگر ناحیه جراحی شده دچار عفونت شده باشد یا ورم و درد غیر طبیعی احساس کردید، بهتر است قبل از هر کاری با جراح خود مشورت کنید.

 

این موضوع به نظر پزشک معالج بستگی دارد؛ اما می توان گفت که برای افرادی با سه شرایط زیر بهتر است ماساژ بعد از لیپوماتیک غبغب انجام نشود. افرادی که دارای بیماری های قلبی هستند، افرادی که بیماری کبدی دارند و در نهایت بیمارانی که مشکلی لخته شدن خون دارند.

بر خلاف سایر روش های ماساژ مانند ماساژ سوئدی، ماساژ لیپوماتیک بسیار آرام و نرم انجام می شود. در این نوع ماساژ با حرکات آرام دست پوست، نورون های لیمپیک و ناحیه جراحی شده ماساژ داده می شود. اگر فرآیند ماساژ دادن به خوبی و درست انجام شود، نباید دردناک باشد.

معمولا باید زمانی ماساژ را شروع کنید که ناحیه جراحی شده، بهبودی نسبی به دست آورده باشد. اگر هنوز زخم به طور کامل بهبود پیدا نکرده باشد، ممکن است در اثر ماساژ دوباره باز شود و برای شما دردسر ایجاد کند. معمولا جراح زمان دقیق شروع ماساژ را به شما اعلام خواهد کرد. مدت زمان شروع ماساژ ممکن است بین 3 روز تا دو هفته بعد از جراحی باشد.

اگر ماساژ انجام نشود ممکن است بهبودی کامل به دست نیاید و در ناحیه جراحی ناهمواری ایجاد شود. اگر می خواهید بهترین نتیجه را از لیپوماتیک به دست آورید باید حتما زیر نظر پزشک، ماساژ را شروع کنید.