پایین بودن سینه بعد از عمل پروتز

آیا پروتز سینه به لیفت سینه نیز کمک می کند؟

بله

دلایل افتادگی سینه بعد از پروتز سینه چیست؟

 • بارداری
 • سرطان سینه
 • یائسگی
 • جاذبه زمین
 • افزایش سن
 • شیردهی
 • نوسانات وزنی
 • مصرف الکل و مصرف سیگار

برای پیشگیری از پایین بودن سینه بعد از پروتز چه باید کرد؟

 • مراقبت از پروتز سینه بعد از عمل
 • رعایت کلیه نکات مراقبتی مانند نحوه خوابیدن، استحمام و… بعد از عمل
 • پوشیدن سوتین های جراحی طبق دستور پزشک
 • مراقبت از تغییرات وزنی و داشتن ثبات وزن
 • استفاده از کرم های مخصوص برای مراقبت از پوست سینه
 • انجام غربالگری سینه به طور منظم

برای درمان پایین بودن سینه چه باید کرد؟

لیفت سینه

اگر چه هدف اصلی از انجام دادن عمل پروتز سینه، افزایش سایز سینه هاست اما در این عمل سینه ها تا حد زیادی به سمت بالا رفته و حالت لیفت به خود می گیرند. بنابراین یکی دیگر از دلایلی که خانم ها به انجام عمل جراحی پروتز سینه روی می آورند، پایین بودن سینه هایشان است.

با این حال بسیاری از خانم ها شاهد این موضوع خواهند بود که مدتی بعد از پروتز سینه، سینه هایشان دوباره افتادگی پیدا میکنند و این موضوع برای آن ها خوشایند نیست. در ادامه با ما همراه باشید تا هر آن چه در خصوص پایین بودن سینه بعد از پروتز نیاز است بدانید را در اختیار شما قرار دهیم.

آنچه می خوانید

 • فیلم واقعی جراحی لیفت سینه

علت پایین بودن سینه بعد از عمل پروتز

به طور کلی، حرکات و فعالیت های شما در طول روز باعث می شود تا ایمپلنت سینه حرکت کند. نیروی جاذبه باعث می شود تا بافت سینه حرکت کند و از آن جایی که جهت نیروی جاذبه رو به پایین است، سینه ها رو به پایین افتادگی می کنند.

این تغییرات به یک باره اتفاق نمی افتد و ممکن است چندین سال طول بکشد تا سینه دوباره به سمت پایین برود. البته درمان این روش، انجام جراحی ترمیمی است و قابل اصلاح است. توجه داشته باشید که هر چه پروتزها سنگین تر باشند، احتمال افتادگی آن ها نسبت به پروتزهایی با سایز کوچک تر بیشتر است.

پایین بودن سینه بعد از پروتز

دلایل افتادگی سینه بعد از پروتز سینه

افتادگی سینه می شتواند دلایل زیادی داشته باشد. برخی از اصلی ترین دلایل افتادگی پروتز سینه بعد از عمل عبارت اند از:

بارداری

بارداری می تواند تاثیر زیادی بر روی افتادگی سینه داشته باشد. خانم های باردار به دلیل افزایش وزن، سایز سینه هایشان نیز افزایش پیدا می کند. همچنین زایمان نیز در تغییرات بدنی او موثر است. همه این موارد می تواند باعث افتادگی سینه شود. بنابراین بارداری و زایمان یکی از دلایلی اصلی افتادگی سینه به شمار می رود.


سرطان سینه

برخی از زنانی که دچار سرطان سینه هستند، کل سینه خود را تخلیه می کنند اما در زنانی که لازم به تخلیه کل سینه نیست و فقط بخشی از بافت سینه برداشته می شود، به دلیل خالی شدن مقداری از بافت، سینه دچار افتادگی می شود. پروتز سینه می تواند به بیمار کمک کند تا سینه های خوش فرم خود را داشته باشد.


یائسگی

یائسگی می تواند روی بدن تغییراتی داشته باشد. وقتی یک خانم به دوران یائسگی می رسد، به طور طبیعی برخی از هورمون ها را دریافت نمی کند. این تغییرات روی کل اندام او تاثیر می گذارد و پایین بودن سینه نیز جزئی از همین تغییرات است.


جاذبه زمین و افزایش سن

هر چه سن شما بیشتر شود، جاذبه زمین بیشتر روی افتادگی سینه تاثیر می گذارد. این تغییرات چیزی نیست که بتوان آن را پیشگیری کرد. وقتی پروتز سینه درون بافت سینه قرار می گیرد، به آن فشار وارد می شود چرا که مجبور است وزن بیشتری را تحمل کند و به همین دلیل افتادگی خواهد داشت.


شیردهی

مکیدن سینه توسط نوزاد باعث می شود تا سینه حالت افتادگی پیدا کند. همچنین سینه در دوره ای که به نوزاد خود شیر می دهید، خالی و پر می شود. وقتی شیردهی کلا تمام شود و سینه ها خالی شود، سینه ها رو به پایین میل پیدا کرده و افتادگی خواهند داشت.


نوسانات وزنی

اگر کاهش و افزایش وزن به صورت مداوم صورت گیرد، قدرت عضله ها کم می شود و این موضوع خود عامل مهمی در افتادگی سینه ها می شود و نتیجه عمل را تغییر می دهد.


مصرف الکل و مصرف سیگار

مصرف الکل و سیگار باعث می شود تا عضلات بدن ضعیف شود و کل اندام ها تحت تاثیر قرار بگیرند. به همین منظور مصرف سیگار و الکل باعث می شود تا سینه ها حالت افتادگی پیدا کنند مخصوصا در دوران نقاهت.

دلایل افتادگی سینه بعد از پروتز

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

پیشگیری از پایین بودن سینه بعد از پروتز

در صورتی که قصد دارید عمل پروتز سینه را انجام دهید، لازم است تا اقداماتی را هم قبل از عمل و هم بعد از عمل انجام دهید تا به بهترین نتایج ممکن دست پیدا کنید. بافت سینه به دلیل جاذبه زمین، میل به پایین بودن دارد و افتادگی سینه امری کاملا طبیعی است.

دکتر کامبیز ایزدپناه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی، دستورالعمل های ویژه ای را در این خصوص به بیماران خود توصیه می کنند تا از افراد بتوانند با رعایت این دستورالعمل ها نتایج پروتز سینه را طولانی تر کنند:

رعایت نکات مراقبتی در خصوص پروتز سینه

دستورالعمل های در نظر گرفته شده بعد از جراحی پروتز سینه، حاصل سال ها تحقیق و مطالعه پزشکان و تجربه و آزمون و خطا است. به همین دلیل رعایت آن ها تا حد بسیار زیادی می تواند به شما در ماندگاری نتایج پروتز سینه کمک کند.

رعایت کلیه نکات مراقبتی مانند نحوه خوابیدن بعد از عمل، چگونگی مراقبت از زخم، استراحت کافی، عدم انجام فعالیت سنگین تا مدت زمان مشخصی و ... همگی اهمیت زیادی دارند. در صورتی که در هفته های اول بعد از جراحی، اجسام سنگین را بلند کنید، احتمال افتادگی پروتز سینه افزایش پیدا می کند.

شما باید فعالیت های خود را با آرام راه رفتن در خانه شروع کنید و سپس آن را افزایش دهید و به ترتیب کارها و فعایت های دیگر را به برنامه خود بیفزایید. هر گونه فشار بر روی سینه مخصوصا در روزهای اول بعد از جراحی می تواند باعث شود بافت سینه شما تغییر شکل پیدا کند.


تا زمانی که جراح توصیه می کند، به پوشیدن سوتین جراحی ادامه دهید

سوتین های جراحی کاملا از نظر پزشکی استاندارد هستند و باعث می شود افتادگی زودرس سینه نداشته باشید. این سوتین ها از سینه شما به خوبی حمایت می کنند و هنگامی که فعالیت زیادی دارید یا در حال ورزش کردن هستید، جهش و حرکات زیاد را کنترل می کنند. استفاده از سوتین طبی با گذشت زمان باعث می شود بافت سینه شما تقویت شود و سینه افتادگی زودرس نداشته باشد. 


مراقبت از تغییرات وزنی و داشتن ثبات وزن

تغیرات شدید در کاهش یا افزایش وزن می تواند منجر به افتادگی سینه شوند. شما باید مراقبت رژیم غذایی خود باشید و مرتبا ورزش کنید. بهترین کار این است که قبل از انجام جراحی پروتز سینه به وزن ایده آل خود برسید و سپس بعد از جراحی آن را ثابت نگه دارید. همچنین بارداری می تواند نتایج عمل را تغییر دهد و مکیدن پستان توسط نوزاد می تواند منجر به افتادگی سینه ها شود.


استفاده از کرم های مخصوص و در نظر گرفتن راه حل های مراقبت از پوست

اگر چه این یک راه حل قوی و تضمینی نیست اما استفاده از برخی کرم هایی که پوست را محکم وقوی می کنند می تواند تا حدی پوست را سفت کنند و از افتادگی سینه جلوگیری کنند.


انجام غربالگری سینه

ماموگرافی و غربالگری سینه، راه دیگری برای مراقبت از پروتزهاست چرا که انجام غربالگری از عوارض افتادگی سینه جلوگیری می کند. ماموگرافی بافت اطراف سینه را بررسی می کند و در صورت جود مشکل آن را نشان می هد.

توصیه های بعد از پایین بودن سینه بعد از پروتز

دائمی بودن افتادگی سینه بعد از عمل پروتز سینه

پروتزهای سینه تا آخر عمر دوام نمی آورند و افراد تقریبا بعد از 10 الی 15 سال باید آن را تعویض کنند. در صورتی که پروتز سینه برای شما عوارضی داشته باشد یا سینه های شما تغییر سایز پیدا کنند، باید آن ها را تعویض کنید.

به طور کلی از قبل آگاه باشید که سینه های شما بعد از پروتز قرار است کمی افتادگی داشته باشد و این افتادگی به دلیل وزن ناگهانی زیادی است که به یک باره به سینه های شما وارد می شود.

درمان پایین بودن سینه بعد از عمل پروتز

اگر چه پروتز سینه می تواند تا سال های زیادی ظاهر سینه های شما را تغییر دهد اما نمی تواند منجر به متوقف کردن روند پیری شود. هر چه سن شما بیشتر شود، اثر جاذبه زمین روی سینه ها نیز بیشتر می شود و سینه ها بیشتر حالت افتادگی پیدا می کند.

همچنین نوسانات وزنی می تواند منجر به تغییرات زیادی در خصوص پروتز سینه شود. درمان پایین بودن سینه بعد از عمل پروتز با استفاده از عمل ترکیبی پروتز سینه و لیفت سینه صورت می گیرد که در این عمل سینه ها علاوه بر حجم دهی، به سمت بالا نیز می روند و حالت لیفت پیدا می کنند.

درمان پایین بودن سینه بعد از عمل پروتز با استفاده از لیفت سینه

افتادگی یا پتوز سینه، بخش طبیعی از روند پیری است و لیفت سینه می تواند سینه را به سمت بالا ببرد تا سینه های جوان تر داشته باشید. در لیفت سینه، هم بافت سینه و هم آرئول بالاتر از قفسه سینه خواهند رفت و سینه حالت لیفت پیدا می کند.

انجام پروتز سینه برای افرادی که به دنبال افزایش سایز سینه هستند یک گزینه عالی است. اگر افتادگی سینه در حد بسیار کم باشد، خود پروتز سینه می تواند مشکل را برطرف کند و نیازی به لیفت سینه نیست. با این حال اگر افتادگی سینه به طور قابل توجهی زیاد باشد، لیفت سینه همزمان با پروتز سینه توصیه می شود. 

خطرات پایین بودن سینه بعد از پروتز

آیا می توانید از افتادگی سینه های خود جلوگیری کنید؟

در حالی که هیچ فرمول جادویی برای متوقف کردن روند طبیعی پیری بدن (و همه تغییرات فیزیکی که با آن اتفاق می ‌افتد، از جمله تغییرات در سینه ‌ها) وجود ندارد، انتخاب ‌هایی وجود دارد که می ‌توانید انجام دهید که ممکن است این امر را به تاخیر بیندازند.

 • رژیم غذایی و تغذیه مناسب را رعایت کنید

یک رژیم غذایی سالم و متعادل به سالم ماندن پوست شما کمک می کند و خاصیت ارتجاعی طبیعی آن را حفظ می کند و به شما و سینه هایتان اجازه می دهد تا سال ها جوان تر بمانید.

 

علاوه بر سفت و قوی نگه داشتن بافت سینه، هیدراته ماندن با نوشیدن مقدار زیادی آب و همچنین حفظ یک رژیم غذایی سالم فقط یک عادت خوب است که باید آن را رعایت کنید. هر چه بیشتر مراقبت خود باشید و دستورالعمل های غذایی خاصی را رعایت کنید، بیشتر می توانید به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید. به همین دلیل همیشه به توصیه جراح خود گوش دهید.

 • سیگار کشیدن را ترک کنید

یکی دیگر از عادت های خوب که باید به آن دست پیدا کنید، ترک سیگار است.

نه تنها به ریه‌ های شما کمک می‌کند، بلکه دارای اثر جانبی منظمی است که خاصیت ارتجاعی و جوانی پوست شما را حفظ می‌کند، که می ‌تواند شما را از افتادگی زودرس سینه‌ ها نجات دهد.

 • آزمایش هورمونی انجام دهید

تغییرات ناگهانی در سطح هورمون شما می تواند باعث کاهش سطح استروژن و کلاژن شود – چیزی که به نوبه خود می تواند بر شکل سینه شما تأثیر بگذارد.

منتظر نمانید تا علائم قابل مشاهده (مانند افتادگی سینه ها) ظاهر شوند – برای آزمایش هورمون برنامه ریزی کنید، به خصوص اگر در حال نزدیک شدن به یائسگی هستید.

 • بارداری را با دقت برنامه ریزی کنید

به طور خاص، مطمئن شوید که بین بارداری‌ ها زمانی را برای بهبودی بدن خود (از جمله سینه ‌ها) در نظر بگیرید تا از تغییرات فیزیکی زیادی که با بارداری همراه است، بهبود یابد.

 • وزن سالم را حفظ کنید

همانطور که قبلا ذکر شد، افزایش ناگهانی وزن و کاهش وزن اغلب باعث افتادگی سینه ها و از دست دادن سفتی می شود.

درست مانند توصیه های رژیم غذایی و سیگار کشیدن، علاوه بر سایر فواید سلامتی، حفظ وزن سالم نیز می تواند افتادگی سینه ها را عقب بیندازد و به تاخیر بیاندازد.

جلوگیری از پایین بودن سینه بعد از پروتز

پنج نکته برای جلوگیری از افتادگی پروتز سینه

اگر به دنبال کاشت سینه هستید، ممکن است در مورد آنچه که باید قبل و بعد از عمل انتظار داشته باشید تحقیق کرده باشید تا بفهمید چه چیزی در پیش است. یکی از عوارض جانبی که ممکن است نگران آن باشید، افتادگی سینه ها است. این امر رایج است زیرا بافت به دلیل گرانش و پیری تمایل به آویزان شدن دارد.

1. دستورالعمل های ما را دنبال کنید

مهم است که دستورالعمل ‌های بهبودی خود را به دقت دنبال کنید تا از خطرات یا عوارض احتمالی جلوگیری کنید. کارکنان جراحی ما دستورالعمل های دقیقی را در مورد آن چه که در روزها و هفته های بعد از عمل باید انتظار داشته باشید به شما ارائه می دهند. این موارد شامل اطلاعاتی مانند خودداری از خوابیدن روی شکم می شود. در غیر این صورت، ممکن است باعث تغییر یا تاب برداشتن بافت شود.

همچنین بیماران باید حداقل تا چند هفته پس از جراحی از بلند کردن اجسام سنگین و ورزش های سنگین خودداری کنند. تا زمانی که تمرینات با بافت سینه تداخل نداشته باشند، انجام تمرینات ورزشی آسان است. با پیاده روی آهسته در خانه شروع کنید و به فعالیت های سبک ادامه دهید. برای محافظت از بافت در حال بهبود وسایل سنگین بلند نکنید. با جراح خود در مورد اینکه چه زمانی می توانید فعالیت های با شدت بالا را از سر بگیرید صحبت کنید.


2. از پروتز سینه با سوتین جراحی مراقبت کنید

سوتین مناسب می تواند تاثیر جاذبه را محدود کرده و از افتادگی زودرس جلوگیری کند. پس از جراحی سینه، سوتینی را انتخاب کنید که در طول فعالیت‌ های روزانه و ورزش، از سینه‌ های شده شما پشتیبانی کافی را ارائه دهد. حتی برخی از زنان در شب هنگام خواب از لباس مخصوص استفاده می کنند. سعی کنید سوتینی تهیه کنید که از سینه ها در برابر حرکت زیاد و جهش محافظت کند. با گذشت زمان، سوتین ممکن است بافت را تقویت کرده و از اثرات افتادگی پروتز سینه جلوگیری کند.


3. از تغییرات قابل توجه وزن خودداری کنید

نوسانات زیاد وزن می تواند باعث افتادگی بافت سینه به سمت پایین شود. بنابراین، بیمارانی که برای جراحی بزرگ کردن سینه برنامه ریزی می کنند، باید قبل از آن وزن هدف خود یا نزدیک به وزن مورد نظر خود را داشته باشند. اگر قصد بارداری در آینده را دارید، ممکن است لازم باشد قبل از کاشت ایمپلنت تا تکمیل خانواده خود صبر کنید. این به این دلیل است که بارداری می تواند بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد و باعث افتادگی ایمپلنت ها شود. افزایش قدرت بدن و حفظ ورزش منظم با یک رژیم غذایی سالم، راه ‌های عالی برای حمایت از سینه‌ ها هستند.


4. مراقب پوست خود باشید

ممکن است خوانده باشید که برخی از کرم ‌ها یا محصولات داروخانه‌ ها قول می ‌دهند که افتادگی سینه را برطرف کنند. با وجود اینکه بسیاری از این ادعاها می توانند نادرست باشند، ما همچنان بر اهمیت مراقبت از پوست شما تاکید می کنیم. سرمایه‌گذاری روی یک مرطوب‌کننده و ضد آفتاب با کیفیت می‌تواند پوست را برای مدت طولانی‌ تری قوی ‌تر و محکم‌ تر نگه دارد و سرعت تجزیه بافت ‌ها را کاهش دهد.


5. در قرار ملاقات ها و غربالگری های بعدی شرکت کنید

در طول ریکاوری ایمپلنت سینه، دکتر کامبیز ایزد پناه از شما می خواهد که یک قرار ملاقات بعدی را تعیین کنید. ما قادر خواهیم بود موفقیت جراحی را تعیین کرده و محل برش را بررسی کنیم. بیماران باید در تمام جلسات پیگیری شرکت کنند تا بتوانیم سلامت آن ها را ارزیابی کنیم و مطمئن شویم که هیچ مشکل یا مشکلاتی وجود ندارد. ما همچنین می‌توانیم توصیه‌ های بیشتری در مورد حفظ ایمپلنت‌ های سینه با ظاهر طبیعی به شما بدهیم.

انجام معاینات منظم و ماموگرافی راه دیگری برای مراقبت از پروتز سینه و جلوگیری از عوارضی است که باعث افتادگی می شود. یک برنامه غربالگری با پزشک خود تنظیم کنید و به خاطر داشته باشید که به آن پایبند باشید. ماموگرافی یک ابزار ضروری برای مشاهده بافت اطراف ایمپلنت و غربالگری سرطان سینه است.

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.


دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

خیر همه افراد قرار نیست پایین بودن سینه بعد از عمل پروتز را تجربه کنند. اگر پروتز سینه به درستی در جای خود قرار نگیرند، شما دستورالعمل های مراقبتی را به خوبی انجام ندهید، نکات قبل و بعد از عمل را رعایت نکنید یا پروتزی که انتخاب می کنید متناسب با وزن شما نباشد، افتادگی سینه برای شما صورت می گیرد.

 

برخی از خانم ها بعد از عمل پروتز سینه دچار افتادگی سینه می شوند. دلیل آن هر چه باشد مهم این است که خوشبختانه درمان دارد. یکی از موثرترین روش ها برای اصلاح افتادگی سینه، لیفت سینه با استفاده از پروتز سینه است.

اگر شما بتوانید عضلات سینه خود را تقویت کنید، بافت و پوست اطراف سینه سفت می شود و افتاگی آن کاهش پیدا می کند. ورزش کردن منظم و رعایت رژیم غذایی خوب و پیروی از یک سبک زندگی عالی می تواند باعث شود تا از افتادگی سینه جلوگیری کنید.

 • بارداری
 • یائسگی
 • شیردهی
 • تغییرات وزن
 • سرطان سینه
 • مصرف الکل و سیگار
 • عدم محافظت از سینه ها
 • جاذبه زمین و بالا رفتن سن

محبوب ترین روش برای اصلاح افتادگی سینه لیفت سینه است. با این حال، در برخی موارد، این روش ممکن است با جراحی کاشت سینه یا کوچک کردن سینه همراه باشد.

 

عوامل متعددی از افزایش سن و قرار گرفتن در معرض نور خورشید تا سیگار کشیدن وجود دارد که می تواند باعث افتادگی سینه شما شود.

 

عدم حمایت مناسب سینه یکی از شایع ترین علل افتادگی سینه است. برای حفظ یکپارچگی ساختاری و شکل سینه ‌ها، همیشه باید از یک سوتین جراحی یا ورزشی استفاده کنید.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد