لیپوماتیک بعد از سزارین

بهترین زمان برای انجام لیپوماتیک بعد از سزارین

 • رسیدن به ثبات وزنی
 • انجام لیپوماتیک بعد از آخرین زایمان

آیا لیپوماتیک بر قدرت باروری و زایمان تاثیر دارد؟

خیر اگر قبل از بارداری و زایمان عمل لیپوماتیک انجام دهید، هیچ تاثیری بر رحم و قدرت باروری نخواهد گذاشت.

آیا بعد از لیپوماتیک می توان مجددا باردار شد و زایمان کرد؟

بله

آیا  بعد از عمل لیپوماتیک رشد چربی ها امکان پذیر است؟

تا حدودی خیر

آیا لیپوماتیک می تواند ترک های پوستی ناشی از زایمان را از بین ببرد؟

خیر

مزایای لیپوماتیک بعد از سزارین

 • خلاص شدن از شر چربی های اضافی
 • یکنواختی و صاف شدن پوست
 • افزایش اعتماد به نفس

عوارض جانبی لیپوماتیک بعد از سزارین

 • عوارض رایج: کبودی، تورم، خواب آلودگی، بی حسی، درد و ناراحتی، جای زخم، نشت ترشحات از زخم و جای بخیه، توده ها و برجستگی های لیپوساکشن، سروما (پلاسمای خون فیلترشده)
 • عوارض غیررایج: بی حسی مداوم، تشکیل لخته های خون، آمبولی چربی، افتادگی پوست، ایجاد فرورفتگی در پوست، نکروز پوست

یکی از چالش‌ هایی که ممکن است بسیاری از مادران پس از گذراندن دوران بارداری و زایمان، به خصوص زایمان به روش سزارین با آن مواجه شوند، تغییرات بدنی است که ممکن است دغدغه فکری بسیاری از آن‌ ها شود و برای آنان خوشایند نباشد. علاوه بر تمامی تغییراتی که در دوران بارداری ایجاد می‌ شود، خود سزارین نیز معمولاً باعث ایجاد حجم اضافی چربی در بالای شکم می ‌شود. این مسئله ای است که بسیاری از خانم ها با آن مواجه هستند و برخی از آن‌ ها شاید متوجه شوند که حتی با رژیم غذایی و ورزش مداوم هم نمی توانند مشکل خود را حل کنند. گاهی توصیه می‌شود که لیپوماتیک روشی موثر برای خلاص شدن از شر آن‌ها و بازیابی کانتور قبل از بارداری است.

در ادامه همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتر را در مورد لیپوماتیک بعد از سزارین در اختیار شما قرار دهیم. اگرچه جراحی های زیبایی گاهی سخت هستند و زمان و حوصله فراوان را برای رسیدن به نتیجه مطلوب می‌طلبند، اما با وجود دکتر کامبیز ایزدپناه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی نگران نتیجه عمل خود نباشید! تجربه کاری و تخصص در این زمینه سبب می شود تا بهترین تجربه در ذهن شما ماندگار شود.

لیپوماتیک بعد از سزارین

اهمیت عمل لیپوماتیک بعد از سزارین

پس از عمل سزارین، ایجاد برس و جای اسکار در قسمت تحتانی شکم سبب می شود تا چربی در بالای آن به دام افتاده و باعث تشکیل چربی و بد فرم شدن شکم شود. برای از بین بردن این چربی ها امروزه از ساکشن چربی های سرسخت این ناحیه و سایر قسمت هایی که تحت تاثیر بارداری قرار گرفته اند استفاده می کنند. اگرچه این مورد یک روش کاهش وزن در نظر گرفته نمی شود، اما می تواند به مادر کمک کند تا اندام و مهمتر از آن اعتماد به نفس خود را بازیابد.

لیپوماتیک بعد از سزارین

توجه به زمان پیش از اقدام برای عمل لیپوماتیک بعد از سزارین

رسیدن به اندام دلخواه پیش از انجام سزارین و پوشیدن لباس های دوران قبل از بارداری برای بسیاری از مادران وسوسه انگیز است! بیشتر خانم ها بعد از زایمان نگران این هستند که نتوانند وزن اضافه شده در دوران بارداری را کم کنند و به اندام قبلی خود دست یابند.

در حالی که لیپوماتیک برای مادرانی که سزارین کرده‌اند بی‌خطر تلقی می ‌شود، اما پزشکان زیبایی معمولاً توصیه می ‌کنند که لازم است مادران حداقل شش ماه پس از انجام عمل سزارین صبر داشته باشند. چرا که بازگشت بدن به حالت عادی بعد از فارغ شدن زمان می برد و جراحی پلاستیک باید بعد از اینکه شانس بهبودی کامل میسر شد انجام شود.

آیا بعد از عمل لیپوماتیک می‌ توان مجددا اقدام به بارداری کرد؟

بارداری مجددا می تواند منجر به  ایجاد ترک های پوستی، سلولیت و افتادگی پوست در ناحیه باسن، سینه، شکم و ران شود. لیپوماتیک یک روش کاهش چربی و کانتورینگ بدن است. اما این روشی برای تقویت بافت پوست، حذف سلولیت، ترک های پوستی یا سفت کردن پوست افتاده نیست!

گفته می شود که بهتر است برای انجام لیپوماتیک شکم صبر کنید تا جایی که دیگر قصد بارداری نداشته باشید. در مواردی مشاهده شده است که بارداری پس از لیپوماتیک شکم سبب از بین رفتن این عمل زیبایی شده و همه چیز به حالت سابق برگشته است!

مادران همچنین باید این نکته را در نظر داشته باشند که ممکن است برای مدتی پس از عمل لیپوماتیک نیاز به استراحت و مراقبت بیشتر داشته باشند. از این رو بهتر است لیپوماتیک بعد از سزارین را به زمان مناسبی موکول کنند که مراقبت از کودک خود، خللی در این امر وارد نکند و فرایند بهبود به سرعت انجام شود.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

آیا لیپوماتیک جای زخم سزارین را از بین می برد؟

لیپوماتیک تا حد زیادی می تواند اسکار شکمی یا به عبارتی جای زخم سزارین را کاهش دهد، اما نمی تواند آن را به طور کامل از بین ببرد. گفتنی است که اگر به دنبال یک راه حل برای بهبود ظاهر شکم خود پس از زایمان سزارین هستید، بهتر است با یک جراح پلاستیک دارای تجربه و تخصص صحبت کنید و از او در این زمینه مشورت بخواهید

برای کسب اطلاعات بیشتر برای از بین بردن جای زخم بعد از عمل سزارین اینجا کلیک کنید.

آیا لیپوماتیک بعد از سزارین می تواند ترک های پوستی را ازبین ببرد؟

در دوران بارداری، پوست بدن به سرعت دچار کشیدگی می شود. در بیشتر موارد، لایه میانی سخت پوست یا همان درم، در طول مسیر پاره می‌شوند. از این رو همین مورد باعث ایجاد استریا یا ترک های پوستی بر روی نقاط مختلف بدن از جمله سینه ها، ران ها و بازوها و البته روی شکم، زیر و اطراف ناف می شود.

چه زایمان طبیعی داشته باشید و چه زایمان سزارین، علائم کشش ممکن است در نواحی مختلف بدن ظاهر شوند. در حالی که ترک ‌های پوستی دردناک نیستند، اما برای یک عمر به عنوان یادگاری از دوران بارداری بر روی بدن باقی می‌مانند. اما این روزها گزینه هایی برای درمان ترک های پوستی بعد از بارداری وجود دارد!!!

برخی از تبلیغات ممکن است شما را به این باور برسانند که برخی کرم‌ها می‌توانند از ایجاد این ترک‌ ها جلوگیری کنند. برخی دیگر ادعا می‌کنند که کرم‌ هایی دارند که می ‌توانید با آن ها از شر ترک‌های پوستی ایجاد شده خلاص شوید. اما دقت داشته باشید که گول نخورید! زیرا این خطوط ناشی از پارگی داخلی درم است و یک کرم موضعی به سادگی نمی تواند آسیب وارده به لایه عمیق تر پوست را برطرف کند.

شاید بتوان گفت  تنها راه تضمین شده برای خلاص شدن از شر علائم کشش بعد از بارداری، تامی تاک است. با لیپوماتیک می توان از شر رسوبات چربی در بدن که بر روی نقاط مختلف مثل باسن، ران، معده و … متمرکز شده است خلاص شد؛ اما تامی تاک می تواند چربی، پوست اضافی و حتی ترک های پوستی را از بین ببرد.

مزایای لیپوماتیک بعد از سزارین

لیپوماتیک بعد از سزارین به حذف چربی های اضافی، صاف تر شدن پوست و یکنواختی پوست شکم مثل سایر اعضای بدن کمک می کند. برخی از مزایای لیپوماتیک بعد از سزارین عبارت اند از:

 • خلاص شدن از شر چربی های اضافی

اگرچه شاید بتوان با روش های مختلف از جمله رژیم درمانی و ورزش تا حدودی چربی های اضافی را از بین برد، اما شلی پوست جزو مواردی است که  معمولا با روش های خانگی قابل درمان نیست و می‌ توان از طریق لیپوماتیک آن را درمان کرد.

 • یکنواختی و صاف شدن پوست

لیپوماتیک از جمله روش های درمانی است که می تواند پوست و چربی اضافه را یکباره از بین ببرد تا علاوه بر کاهش وزن، فرد بتواند فرم بدنی و پوستی صاف تر و یکنواخت تر داشته باشد.

 • افزایش اعتماد به نفس

بسیاری از مادران پس از زایمان به دلایل متعدد دچار افسردگی پس از زایمان خواهند شد. مشکلاتی مثل عدم تناسب اندام، وجود ترک های پوستی و جای زخم سزارین ممکن است سبب شدت افسردگی و دامن زدن به این موضوع شود. گزارشات حاکی از آن است که با انجام عمل لیپوماتیک و برطرف کردن این مشکلات،  بسیاری از مادران از وضعیت بدنی خود راضی‌ترند که این مسئله با افزایش اعتماد به نفس و حس رضایت همراه خواهد بود.

مزایای لیپوماتیک بعد از زایمان

آیا لیپوماتیک یک روش بی خطر بعد از سزارین است؟

لیپوماتیک زمانی که توسط یک جراح باتجربه انجام شود، یک روش بی خطر محسوب می شود. با این حال، ممکن است عوارضی را به همراه داشته باشد. برخی پزشکان این عمل را با بی حسی هاس موضعی انجام می دهند اما این عمل توسط دکتر کامبیز ایزدپناه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی به صورت بی هوشی انجام می شود. در طول این عمل جراح برش های کوچکی در اطراف ناحیه تحت درمان ایجاد کرده و کانولا را از طریق این برش ها وارد می کند. کانولا در واقع به دستگاه های مکنده متصل می شود که چربی اضافی را از بدن فرد خارج کند.

آیا می توان لیپوماتیک را همزمان با سزارین انجام داد؟

لیپوماتیک مستقیماً بر زایمان و سزارین تأثیر نمی گذارد زیرا در مناطق مختلفی انجام می شود. با این حال، از آن جایی که لیپوماتیک در بسیاری از موارد با بیهوشی عمومی همراه است و ممکن است خطرات دیگری از جمله خونریزی را به همراه داشته باشد، انجام ترکیبی این روش‌ با سزارین به هیچ وجه توصیه نمی‌شود مگر اینکه لازم باشد.

لیپوماتیک یک عمل زیبایی است و به انتخاب فرد بستگی دارد. با این حال، مواردی وجود دارد که ممکن است از نظر پزشکی برای بیمارانی که دارای رسوبات چربی بیش از حد هستند و از شرایط سلامتی مانند دیابت یا فشار خون بالا رنج می برند، ضروری باشد. همچنین این نکته قابل ذکر است، در صورتی که قصد بارداری مجدد دارید، انجام عمل لیپوماتیک تا حد زیادی بی فایده است.

آیا لیپوماتیک بر قدرت باروری تاثیرگذار است؟

اول و مهمتر از همه در این باره باید گفت که لیپوماتیک بر توانایی یک زن برای باردار شدن تأثیر نمی گذارد. لیپوماتیک در واقع رسوبات کوچک چربی را در بدن هدف قرار داده و هیچ خطری برای اندام های تناسلی زنان یا سایر اندام های مربوط به آن ندارد. با این حال، توصیه می‌ شود که اگر به بچه دار شدن فکر می کنید، بهتر است عمل لیوماتیک را به تا آخرین زایمان خود به تاخیر بیاندازید.

عوارض لیپوماتیک بعد از زایمان

آیا می توان در دوران شیردهی لیپوماتیک کرد؟

احتمالا بسیاری مادران می‌خواهند بدانند که طی کردن روند عمل های زیبایی مثل لیپوماتیک در دوران شیردهی چه تأثیری بر روی آنان خواهد داشت. پس از زایمان، اکثر مادران با مقداری چربی اضافی، افتادگی و شلی پوست مواجه خواهند شد که برخی از آنان با رژیم غذایی و ورزش با آن مقابله می کنند. اگر در این شرایط نتایج دلخواه میسر نشد، یکی از بهترین گزینه ها انجام لیپوماتیک است.

انجام لیپوماتیک در دوران شیردهی توصیه نمی شود! زیرا بیهوشی و سایر داروها می توانند به طور بالقوه وارد شیر مادر شوند، بنابراین معمولاً بهتر است صبر کنید تا دوران شیردهی به سر برسد. علاوه بر این، بدن شما در حین شیردهی به تغییر ادامه خواهد داد، بنابراین بهتر است ببینید که بدن شما پس از از شیر گرفتن نوزادتان چگونه واکنش نشان می دهد.

آیا کاهش دائمی سلول های چربی با لیپوماتیک میسر می شود؟

جراحی لیپوماتیک سلول های چربی را از بین می برد. این سلول های چربی پس از برداشتن نمی توانند دوباره رشد کنند. بدن بزرگسالان نیز حتی اگر وزن بدن فرد تا حدی افزایش یابد، معمولاً پس از بلوغ سلول‌های چربی جدید تولید نمی‌کند. بنابراین سلول های چربی که از طریق لیپوماتیک برداشته می شوند برای همیشه از بین می روند.

در صورتی که فرد پس از لیپوماتیک مجددا باردار شود و وزن زیادی اضافه نکند، اندام ایده آٖلی که با لیپوماتیک به دست آمده، دائمی خواهد بود. با این حال، درک این نکته ضروری است که سلول‌های چربی که پس از لیپوساکشن در بدن باقی می‌مانند، در صورت افزایش وزن قابل توجه ممکن است تا حدی از نظر اندازه بزرگتر شوند.

علاوه بر این، روند پیری در طول سال ها باعث تغییرات طبیعی در فرم بدن و افتادگی قسمت های مختلف بدن می شود. اما افراد می توانند مطمئن باشند که نتیجه لیپوماتیک تا زمانی که از یک رژیم غذایی سالم و برنامه ورزشی منظم پیروی کنند، قابل مشاهده خواهد بود.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

تفاوت تامی تاک و لیپوماتیک بعد از سزارین

قبل از اینکه تصمیم بگیرید کدام یک از روش های تامی تاک (جراحی زیبایی شکم) و لیپوماتیک برای شما مناسب است، باید تفاوت گزینه ها را به خوبی بدانید.

هزینه

تامی تاک گران‌تر از لیپوماتیک است و به زمان بیشتری برای بهبودی کامل نیاز دارد.


دوره نقاهت

تامی تاک دارای ریکاوری یا دوره نقاهت طولانی تری است که 6 تا 8 هفته به طول می انجامد و حدود 6 ماه تا بهبود کامل پوست از تمام برش ها زمان لازم است.


خطرات

از آن جایی که در روش تامی تاک معمولا از پزشک خواسته می شود تا پوست اضافه و ترک های پوستی را از بین ببرد، تامی تاک باعث ایجاد جای زخم می شود، از این رو می‌ تواند با مشکلات و خطراتی از قبیل عفونت، خونریزی و تجمع مایع در زیر پوست همراه شود.

در پاسخ به این سوال که پس از سزارین تامی تاک بهتر است یا لیپوماتیک، باید گفت این مورد بستگی به هدف شما دارد. به عنوان مثال اگر به دنبال روش کم ریسک تر و برداشتن چربی ها هستید، لیپوماتیک گزینه بهتری برای شما است. از طرفی دیگر اگر افزایش یا کاهش وزن قابل توجهی از زمان بارداری دارید، تامی تاک می‌ تواند برای شما مناسب تر باشد.

عوارض جانبی رایج لیپوماتیک بعد از سزارین

امروزه لیپوساکشن به روش های مختلفی انجام می شود که هر کدام از روش ها دوره نقاهت خاصی دارند. با این حال، این جراحی ممکن است دارای برخی از عوارض جانبی مشترک در بین تمام روش ها باشد. در ادامه به برخی از شایع ترین عوارض ناشی از انجام لیپوماتیک به اختصار اشاره می شود:

 • کبودی

از آن جایی که در جراحی لیپوماتیک یک دستگاه ساکشن کوچک برای استخراج سلول های چربی به بدن وارد می شود، ممکن است برخی از رگ های خونی در ناحیه درمان پاره شده و کبودی ایجاد کنند. کبودی ممکن است در عمق عضلات و بافت ها یا در زیر سطح پوست به دلیل انجام تزریق ایجاد شود. در هر صورت، این کبودی ها ممکن است 7 تا 10 روز پس از جراحی باقی بماند و رفته رفته محو شود.

 • تورم

تورم واکنش طبیعی بدن به هرگونه جراحی و ضربه است. بنابراین، بدون توجه به اینکه چه روشی برای لیپوماتیک انتخاب می کنید، تورم خفیف تا شدید را تجربه خواهید کرد. تورم در هفته اول پس از عمل به طور مداوم افزایش می یابد، اما با بهبودی بدن، رفته رفته کم می شود. در روش های کم تهاجمی مانند لیپوماتیک و لیپوساکشن با کمک اولتراسوند (UAP)، تورم سه تا چهار هفته پس از جراحی کاهش می یابد. با این حال، تورم ممکن است در روش های تهاجمی تر به مدت سه الی شش ماه  تا حدودی باقی بماند.

 • خواب آلودگی

اگر تحت عمل لیپوماتیک تهاجمی با بیهوشی عمومی قرار بگیرید، تا دو روز بعد از عمل احساس خواب‌ آلودگی خواهید داشت. از این رو نوشیدن مایعات تا زمانی که مواد بیهوشی از بدن شما خارج شود و استراحت کافی؛ برای فرد الزامی می باشد.

 • بی حسی

در تمام روش های لیپوساکشن، جراح داروهای بی حس کننده مانند افدرین و لیدوکائین را برای بی حس کردن ناحیه تحت درمان قبل از ایجاد برش تزریق می کند. بنابراین، بی حسی اولین عارضه جانبی و اجتناب ناپذیر لیپوساکشن است که ممکن است مدت زیادی طول بکشد. همچنین، بی حسی می تواند به دلیل تورم بیش از حد در ناحیه عمل شده رخ دهد. خوشبختانه این نوع بی حسی با کاهش تورم از بین می رود. همچنین قابل ذکر است که بیمار ممکن است در برخی موارد نادر برای همیشه دچار کاهش حساسیت در ناحیه تحت درمان شود.

 • درد و ناراحتی

تقریباً بیشتر بیماران پس از لیپوماتیک ممکن است درد و ناراحتی را تجربه کنند. با این حال، درجه آن به تعداد نواحی تحت درمان، میزان چربی استخراج شده و مواد و روش های مورد استفاده در حین جراحی بستگی دارد. این ناراحتی در روز دوم و سوم پس از جراحی به اوج خود می رسد و به تدریج فروکش می کند. شما می توانید با مصرف مسکن های تجویز شده مورد تایید پزشک، درد خود را تا حد زیادی تسکین بخشید. دکتر کامبیز ایزدپناه روش های بدون درد را برای شما به ارمغان می آورد.

دوران نقاهت بعد از لیپوماتیک

 • جای زخم

بیشتر روش های لیپوماتیک شامل بریدگی در ناحیه مورد نظر است، بنابراین جای زخم در صورتی که از آن مراقبت نشود، ممکن است مشکل ساز شود. یک جراح لیپوماتیک با تجربه و ماهر، برش هایی را روی قسمت هایی از بدن که کمتر دیده می شود ایجاد می کند و بعد از عمل کرم های موضعی برای به حداقل رساندن آنها تجویز می کند.

 • نشت ترشحات از زخم و جای بخیه

تا 48 ساعت پس از لیپوماتیک، ممکن است ترشحاتی از ناحیه ای که مورد جراحی قرار گرفته است؛ خارج شود. این امر کاملا طبیعی است. این ترشحات از زیر پوست و بافت هایی که جراحی شده اند از طریق بخیه ها تخلیه می شود.

 • توده ها و برجستگی های لیپوساکشن

در طول جراحی لیپوماتیک، جراح یک لوله کانولای نازک را برای مکش رسوبات چربی وارد بدن می کند. هنگامی که کانولا از بدن بیرون کشیده می شود، ممکن است آثار تونلی شکل زیر پوست ایجاد شود که پر از مایع است. این آثار مانند توده ها و برجستگی های روی پوست ظاهر می شوند و ممکن است بر روی کانتور بدن تاثیر بگذارند. خوشبختانه این برجستگی ها چندین ماه بعد از عمل برطرف می شوند.

 • سروما (پلاسمای خون فیلترشده)

از آن جایی که بافت های چربی در حین لیپوماتیک دستکاری می شوند، ممکن است مایع شفافی حاوی پلاسما در زیر پوست جمع شود. بدن چند هفته پس از عمل؛ سروما را جذب می کند، اما به تشخیص جراح ممکن است در برخی موارد شدید، سروما از طریق سرنگ یا ایجاد درن خارج شود.

عوارض جانبی غیررایج لیپوماتیک بعد از سزارین

در برخی موارد نادر، لیپوماتیک ممکن است عوارض جانبی زیر را ایجاد کند:

بی حسی مداوم

در لیپوماتیک نیمه تهاجمی، ناحیه عمل شده ممکن است به مدت چندین هفته یا چندین ماه به دلیل تزریق مواد بی حس کننده بی حس شود. با این حال، بی حسی مداوم در ناحیه تحت درمان در روش های لیپوماتیک تهاجمی به دلیل از دست دادن عصب های کوچک امکان پذیر است.


تشکیل لخته های خون

ایجاد لخته های خونی جزئی و  DVT (ترومبوز وریدی عمقی) پس از لیپوماتیک نادر است اما غیرممکن نیست. تشکیل لخته خون یک وضعیت تهدید کننده است و باید فورا درمان شود. چرا که در غیر این صورت ادامه حیات را غیرممکن می سازد.


آمبولی چربی

هنگامی که دیواره های چربی ذوب می شوند، به سلول های چربی تبدیل می شوند که می توانند از طریق عروق در سراسر بدن حرکت کنند. این سلول ها می توانند به راحتی در گردش خون اختلال ایجاد کنند یا به ریه ها برسند و باعث مشکل در تنفس، آسیب مغزی، از دست دادن توانایی شناختی یا حتی مرگ شوند.


افتادگی پوست

بعد از لیپوماتیک، پوست تا حدی شل می شود. اما در برخی موارد، که حجم زیادی از چربی به یکباره از یک ناحیه خاص برداشته می‌شود، ممکن است شلی پوست به شدت به چشم بخورد. عوامل بسیاری مثل سن، نوع پوست و روش جراحی می تواند روی پوست بعد از لیپوماتیک تاثیر بگذارد. خوشبختانه روش های درمانی (مانند جراحی) و روش های پیشگیری (ماساژ قبل از عمل) برای جلوگیری از این عارضه وجود دارد.


ایجاد فرورفتگی در پوست

در لیپوماتیک، اگر حجم زیادی چربی از یک قسمت بدن استخراج شود، باعث ایجاد فرورفتگی های پوستی می شود که غیرطبیعی به نظر می رسند. چنین نقص های پوستی معمولا خود به خود برطرف می شود، اما در برخی موارد، فرورفتگی ها دائمی می شوند و بیمار نیاز به انجام یک لیپوساکشن جزئی به نام تاچ آپ دارد.


نکروز پوست

در روش‌های تهاجمی لیپوماتیک که سلول‌های چربی زیادی از یک ناحیه برداشته می‌شوند، ممکن است بافت قسمت عمل‌شده از بین رفته و باعث نکروز پوست شود. نکروز بیشتر در افراد سیگاری اتفاق می افتد و ممکن است باعث عفونت، لخته شدن خون، التهاب و آسیب به عروق خونی شود.

برخی از عوارض جانبی لیپوساکشن طولانی مدت در نظر گرفته می شوند زیرا ممکن است بیش از شش ماه طول بکشد و روند درمان آنها سخت باشد. برخی از این عوارض عبارتند از عفونت مزمن، آسیب به اندام‌ها و بافت‌های داخلی، تشکیل لخته‌های خون در ریه‌ها که ممکن است به دلیل کاهش سطح اکسیژن باعث آسیب مغزی شود، تغییر رنگ پوست، آسیب به اعصاب و عروق خونی، بی‌حسی مداوم و... که ممکن است به مدت طولانی ادامه یابد.

چگونه عوارض جانبی لیپوماتیک بعد از سزارین را به حداقل برسانیم؟

درمان عوارض جانبی طولانی مدت لیپوماتیک نیازمند صبر و تجربه پزشک است. بنابراین، شما باید قبل از عمل جراحی، تمام جوانب را در نظر گرفته و بر اساس شرایط خود با پزشکتان مشورت کنید و تاریخچه پزشکی دقیقی را در اختیار او قرار دهید. در پرونده خود داروهایی که اکنون مصرف می کنید، جراحی های قبلی، سابقه آلرژی و سوابق بیماری های خانوادگی و ژنتیکی را ذکر کنید.

اگرچه بسیاری از عوارض ذکر شده مثل درد، ناراحتی، تورم، کبودی، خواب آلودگی و بی حسی چند هفته پس از عمل ناپدید خواهند شد؛ اما شما می توانید با پوشیدن لباس مناسب، داشتن رژیم غذایی متعادل، مصرف داروهای تجویز شده طبق دستور پزشک، پیروی مرحله به مرحله دستورالعمل های بعد از عمل، پرهیز از مصرف دخانیات و الکل، پیاده روی و فعالیت های سبک روزانه، این عوارض را کاهش دهید.

در پایان باید گفت که بارداری های متعدد ممکن است باعث ایجاد رسوبات چربی سرسخت در ناحیه شکم در برخی از زنان شود. همانطور که می دانید، قبل از تصمیم برای انجام لیپوماتیک بعد از عمل سزارین باید به نکات زیادی بر اساس شرایط خود توجه کنید. اگر سزارین شده ‌اید و می ‌خواهید لیپوماتیک انجام دهید، مطمئن شوید که از قبل تحقیقات خود را تماما انجام داده ‌اید تا بعداً از تصمیم خود پشیمان نشوید. همچنین اگر در مورد زمان بهبودی یا عوارضی که ممکن است پس از جراحی ایجاد شود اطلاعات کامل و جامعی ندارید، باید با پزشک یا جراح خود مشورت کنید و بهترین تصمیم را بر اساس شرایط خود بگیرید.

 

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

خیر لیپوماتیک نمی تواند هیچ کاری برای کاهش آن ها انجام دهد اما با عمل تامی تاک می توان به بهبود آن ها و حتی گاهی از بین بردنشان کمک کرد.

 

بارداری نتایج لیپوماتیک را برای همیشه تغییر نمی دهد. اگر فردی پس از انجام لیپوماتیک باردار شود و وزن او مجددا اضافه شود و در نهایت کاهش یاید، نتایج اولیه لیپوماتیک مانند قبل از بارداری بازخواهد گشت. اما در غیر این صورت ممکن است وزن اضافه شده پس از بارداری، فرد را به نتیجه دلخواه قبلی نرساند.

جراحی لیپوماتیک تاثیری بر باروری ندارد و مانع بارداری نیست.

این معایب ممکن است شامل خونریزی، واکنش به بیهوشی، بی نظمی کانتور، ایجاد خاصیت ارتجاعی ضعیف پوست، ایجاد زخم، و برآمدگی شود.

نتایج لیپو دائمی در نظر گرفته می‌شوند، زیرا بدن فرد نمی ‌تواند سلول ‌های چربی جدید را برای جایگزینی سلول‌های چربی که در طول عمل ساکشن می‌شوند، رشد دهد. با این حال، حفظ یک سبک زندگی سالم پس از عمل با رژیم غذایی و ورزش همچنان دارای اهمیت است.

 

لیپوماتیک به منظور حذف سلول های چربی از نواحی مختلف بدن، زمانی ایجاد می شود که آن ناحیه به رژیم غذایی و ورزش پاسخ نمی دهد. با این حال، افزایش وزن پس از لیپوماتیک همچنان امکان پذیر است زیرا چربی در سلول های چربی که توسط لیپوماتیک درمان نشده اند رسوب می کند.

 

در صورت ایجاد رسوبات چربی، امکان انجام لیپوماتیک امکان پذیر است. با این حال، از آنجایی که لیپوماتیک یک راه حل برای کاهش وزن نیست، پیشنهاد می شود قبل از انجام دومین درمان لیپوماتیک، تا جایی که می توانید به وزن نهایی مطلوب خود نزدیک شوید.

قبل از تصمیم گیری برای انجام جراحی زیبایی، یک نکته را در نظر بگیرید که آیا تصمیم برای بارداری مجدد و شیردهی دارید یا خیر. ما به شدت توصیه می کنیم تا شش ماه تا یک سال پس از اتمام کامل زایمان و شیردهی منتظر انجام این عمل زیبایی برای ترمیم بدن بمانید.

عوارض جانبی لیپوماتیک بعد از سزارین عبارت اند از: کبودی، تورم، خواب آلودگی، بی حسی، درد و ناراحتی، جای زخم، نشت ترشحات از زخم و جای بخیه، توده ها و برجستگی های لیپوساکشن، سروما، بی حسی مداوم، تشکیل لخته های خون، آمبولی چربی، افتادگی پوست، ایجاد فرورفتگی در پوست، نکروز پوست


نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد