لیفت زیر چشم چیست؟

لیفت زیر چشم برای از بین بردن چروک، پف و تیرگی اطراف چشم انجام می‌شود. از این عمل برای از بین بردن چروک‌های پنجه کلاغی استفاده می شود.

موارد استفاده از عمل

 • افتادگی پلک
 • تیرگی و چروک اطراف چشم
 • گودی زیر چشم

مزایای عمل

 • جوانسازی
 • زیبایی پلک واطراف چشم

عوارض احتمالی عمل

 • التهاب
 • کبودی
 • عفونت

روش های بدون جراحی برای لیفت زیر چشم کدام است؟

 • لیفت چشم با تزریق ژل
 • لیفت زیر چشم با تزریق چربی
 • لیفت چشم از طریق بوتاکس
 • لیفت چشم با نخ
 • لیفت چشم با روش میکرونیدلینگ
 • لیفت چشم با لیزر فرکشنال CO2
 • لیفت چشم با لایه برداری شیمیایی

ماندگاری لیفت زیر چشم چقدر است؟

ماندگاری لیفت چشم از طریق جراحی دائمی است. اما در روش های غیرجراحی معمولا 6 ماه تا 1 سال ماندگاری دارد.

هزینه لیفت زیر چشم چقدر است؟

هزینه لیفت زیر چشم بستگی به روش لیفت دارد. هزینه روش های غیرجراحی در مقایسه با روش جراحی کمتر است.

در روش‌های غیر جراحی، برند مورد استفاده و در روش های جراحی، دستمزد پزشک، هزینه بیمارستان و تجهیزات پزشکی، هزینه بیهوشی، هزینه دارو، آزمایشات و دستمزد پزشک و موقعیت جغرافیایی نیز در تعیین هزینه محاسبه خواهد شد.

سن مناسب یا توصیه شده

30 سال به بالا  اما انجام عمل لیفت زیر چشم برای اشخاصی که به دلایل ژنتیک یا وقوع حوادثی دچار مشکل شده باشند در زیر 35 سال امکان‌پذیر است.

بیهوشی دارد یا خیر؟

لیفت زیر چشم با روش جراحی به بیهوشی نیاز دارد

بعد از عمل بستری نیاز دارد؟

1 شب با توجه به شرایط بیمار

مدت زمان عمل

2 ساعت

احتمال موفقیت

بسیار زیاد

مدت دوران نقاهت

1 هفته

یکی از عمل‌های جراحی پرطرفدار بین خانم‌ها و آقایان عمل جراحی لیفت زیر چشم است زیرا با افزایش سن حلقه تیره‌رنگی اطراف چشم ایجاد می‌شود که زیبایی صورت و چشم‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد. لیفت زیر چشم برای موارد تیرگی، چروک و پف شدن اطراف چشم کاربرد دارد و باعث جوان شدن چهره می‌شود. در این مقاله به تمام مباحث مربوط به لیفت زیر چشم پرداخته می‌شود و به سوالات شما در این زمینه پاسخ داده خواهد شد.

لیفت زیر چشم

آنچه می خوانید

لیفت زیر چشم چیست ؟

لیفت زیر چشم یکی از جراحی‌های زیبایی است که از سوی جراح زیبایی برای از بین بردن چروک، پف و تیرگی اطراف چشم انجام می‌شود. بعضی از افراد به هنگام خندیدن متوجه چروک‌هایی اطراف چشم خود می‌شوند که در اصطلاح به آن چروک پنجه کلاغی گفته می‌شود یا هاله تیره‌ای اطراف چشم را پوشانده است که حتی با استفاده از کانتورها و لوازم آرایشی نیز محو نمی‌شوند. در این موارد عمل جراحی لیفت زیر چشم بهترین راهکار است که در طی آن پلک بالا می‌رود و چشم باز می‌شود.

لیفت زیر چشم

روش های لیفت زیر چشم

لیفت چشم به دو روش جراحی و بدون جراحی انجام می‌شود. اشخاصی که تمایل به بیهوشی و عمل جراحی ندارد همچنین اشخاصی که با مشکل چندان زیادی در اطراف چشم خود مواجه نیستند با روش‌های بدون جراحی نیز به نتیجه می‌رسند.

روش های بدون جراحی

لیفت چشم با تزریق ژل

گود شدن و تیرگی اطراف چشم ظاهر افراد را خسته جلوه می‌دهد اما این مشکل با تزریق ژل و پر شدن این ناحیه برطرف می‌شود. با تزریق ژل حاوی هیالورونیک اسید خطوط اطراف چشم و تیرگی آن نیز از بین می‌رود. هیالورونیک اسید ماده‌ای است که باعث تولید کلاژن و شفافیت پوست می‌شود.

لیفت زیر چشم با تزریق چربی

در این روش با استفاده از ذخایر چربی بدن که معمولأ از باسن، پشت پا یا ران برداشته می‌شود؛ پزشک جراح گودی اطراف چشم را پر می‌کند. چربی با استفاده از لوله‌ای به نام کانولا برداشته می‌شود و با فشار معکوس چربی اضافه را از ناحیه مورد نظر خارج می‌کند. سپس چربی با لیپوساکشن در اطراف چشم تزریق می‌شود.

مضرات لیفت زیر چشم

لیفت چشم از طریق بوتاکس

لیفت چشم از طریق بوتاکس یکی از روش‌های متداول برای لیفت است که با استفاده از آن خطوط اطراف چشم از بین می‌رود. در بوتاکس از سم بوتلونیوم استفاده می‌شود که با از بین بردن سیگنال‌های عصبی اطراف ماهیچه چشم از حرکت عضلات و در نتیجه ایجاد خطوط جدید جلوگیری می‌کند. توصیه می‌شود برای لیفت چشم از طریق بوتاکس با پزشک متخصص مشورت کنید و تزریق بوتاکس را در مراکز غیرمجاز و آرایشگاه‌ها انجام ندهید.

لیفت چشم با نخ

در این روش با استفاده از نخ‌های مخصوص قابل جذب لیفت انجام می‌شود. پزشک با استفاده از سوزن، نخ را زیر پوست قرار می‌دهد. لیفت چشم با استفاده از نخ‌های خاردار نتیجه بهتری دارد زیرا نخ خاردار بدون حرکت در جای خود باقی می‌ماند. لیفت چشم با این روش حدود 30 تا 45 دقیقه طول می‌کشد. برخی از اشخاص به خصوص جوان‌ها تمایل به لیفت چشم با حالت چشم گربه‌ای دارند. این مدل لیفت نیز با استفاده از نخ‌های مخصوص از گوشه چشم انجام می‌شود.

دوران نقاهت لیفت زیر چشم

لیفت چشم با روش میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ با تولید کلاژن و الاستین در پوست چروک، لکه‌های پوستی و اسکارهای موجود را از بین می‌برد. در این روش با استفاده از سوزن مخصوص لایه بالایی پوست برای جوانسازی تحریک می‌شود. میکرونیدلینگ بدون درد است و پزشک می‌تواند در طی ان از سرم‌های جوان‌کننده پوست نیز استفاده کند.

لیفت چشم با لیزر فرکشنال CO2

لیزر فرکشنال جای زخم و چروک در پوست را از بین می‌برد و پوست را برای تولید کلاژن تحریک می‌کند. لیزر قابلیت ارتجاعی پوست را به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

لیفت چشم با لایه برداری شیمایی

از لایه‌برداری شیمیایی بیشتر برای از بین بردن سیاهی اطراف چشم استفاده می‌شود در این روش به دلیل استفاده از موادی مانند الاستین، اسید هیالورونیک و اسید فیتیک ویژگی ارتجاعی پوست افزایش می‌یابد. برای دریافت نتیجه مطلوب از این روش لازم است پلک بالا و پایین چشم سه مرحله لایه‌برداری شود.

لیفت چشم با روش غیر جراحی هزینه کم‌تری در مقایسه با روش جراحی دارد و پزشک حداکثر در 20 دقیقه لیفت چشم را انجام می‌دهد.

روش جراحی

به جراحی برای لیفت چشم، بلفاروپلاستی گفته می‌شود که در آن پزشک جراح برشی را در امتداد بالای پلک ایجاد می‌کند. سپس چربی، عضله و پوست اضافه برداشته می‌شود و در پایان محل جراحی بخیه زده می‌شود. همین مراحل در پلک پایین نیز تکرار می‌شود اما ممکن است پزشک پلک پایین را بخیه نزد. جراحی پلک بالا معمولأ برای بهبود دید چشم و زیبایی انجام می‌شود و چشم را بازتر می‌کند. جراحی پلک پایین برای از بین بردن چروک‌ و پف زیر چشم انجام می‌شود. عمل جراحی لیفت چشم اگر در هر دو چشم انجام شود حدود 2 ساعت طول می‌کشد.

مراقبت های بعد از لیفت زیر چشم

بهترین روش لیفت چشم کدام است ؟

بهترین روش برای لیفت چشم، استفاده از روش ترکیبی است که با استفاده از آن اهداف زیبایی بیشتر محقق می‌شود. پزشک با توجه به شرایط هر بیمار و میزان تیرگی، چروک، گودی و پف اطراف چشم روش لیفت را مشخص می‌کند.

ماندگاری لیفت چشم چه قدر است ؟

لیفت چشم اگر به روش غیر جراحی انجام شده باشد تا 1 سال ماندگاری دارد. لیفت با بوتاکس از 3 تا 6 ماه ماندگار است و لیفت چشم از طریق تزریق ژل نیز با توجه به برند ژل و کیفیت آن تا 9 ماه ماندگار است.

انتخاب بهترین پزشک برای لیفت چشم

اگر به دنبال مشاهده نتیجه دلخواه از لیفت چشم هستید و می‌خواهید تمام مشکلات مربوط به پلک و پوست اطراف چشم برطرف شود در گام اول پزشک کاردان را انتخاب کنید. نتیجه هر عمل جراحی با تبحر و تجربه پزشک ارتباط مستقیم دارد. امروزه تبلیغات زیادی از سوی اشخاص غیر متخصص برای لیفت زیر چشم صورت می‌گیرد و نتایج ناراحت‌کننده آن نیز منتشر می‌شود. اگر به سلامت خود اهمیت می‌دهید انجام عمل لیفت چشم را به هر شخصی نسپارید.

لیفت چشم

جلسه مشاوره قبل از عمل لیفت زیر چشم

در این جلسه پزشک جراح با معاینه شما تشخیص می‌دهد که از روش جراحی یا غیرجراحی برای لیفت زیر چشم استفاده کند. همچنین با بررسی سوابق بیماری و وضعیت جسمانی بیمار بهترین تصمیم برای لیفت چشم گرفته می‌شود. در جلسه مشاوره سوال‌های خود را در مورد لیفت زیر چشم مطرح کنید و از پزشک درخواست کنید نمونه عکس‌های جراحی زیر چشم را به شما نشان بدهد.

مراقبت های قبل از لیفت چشم

در لیفت چشم از طریق جراحی لازم است موارد زیر را رعایت کنید:

مراقبت های بعد از عمل جراحی لیفت چشم

 • 3 تا 6 روز بعد از عمل جراحی برای کشیدن بخیه به مطب پزشک مراجعه کنید.
 • تا زمان بهبود زخم‌ها از مالش دادن چشم خودداری کنید.
 • داروهای تجویز شده را به موقع استفاده کنید.
 • تا زمان بهبود زخم‌ها در معرض نورخورشید قرار نگیرید.
لیفت چشم

دوره نقاهت لیفت چشم

لیفت چشم اگر با روش‌های بدون جراحی انجام شده باشد دوران نقاهت ندارد و شخص همان روز می‌تواند فعالیت‌های روزانه خود را انجام بدهد. اگر از بوتاکس استفاده شده است باید آب به مقدار کافی بنوشید زیرا باعث ماندگاری بیشتر اثر بوتاکس می‌شود. همچنین در روز اول سر خود را به سمت پایین نگه ندارید زیرا باعث تشدید سردرد می‌شود.

در لیفت چشم با روش جراحی لازم است نکات مراقبتی زیر را در دوران نقاهت رعایت کنید:

مزایای لیفت چشم

لیفت چشم

عوارض احتمالی لیفت چشم ( بلفاروپلاستی )

بعد از عمل جراحی لیفت چشم عوارض زیر را که البته برخی از آن‌ها طبیعی هستند تجربه خواهید کرد:

اگر عمل جراحی از سوی پزشک باتجربه و کاردان انجام شده باشد عوارض مذکور را تجربه نخواهید کرد. البته خشکی چشم و التهاب در محل جراحی همچنین تار بودن بینایی تا چند ساعت بعد از عمل جراحی از علائم طبیعی محسوب می‌شوند.

ماندگاری لیفت زیر چشم

هزینه لیفت زیر چشم

هزینه لیفت چشم بستگی به روش لیفت دارد. اگر از روش غیرجراحی استفاده شده باشد هزینه در مقایسه با روش جراحی کم‌تر است. همچنین در بین روش‌های غیر جراحی نیز برند مواد استفاده شده و کیفیت آن‌ها در تعیین هزینه تاثیرگذار است. دستمزد پزشک و محل جغرافیایی مطب نیز در تعیین هزینه محاسبه خواهد شد.

در روش جراحی هزینه بیمارستان و استفاده از تجهیزات پزشکی، هزینه بیهوشی، هزینه دارو، آزمایش و دستمزد پزشک، هزینه لیفت زیر چشم را مشخص می‌کند.

نتیجه گیری

جراحی لیفت زیر چشم یکی از جراحی‌های زیبایی و کم تهاجم است که با از بین بردن افتادگی پلک، تیرگی و چروک اطراف چشم و برطرف کردن گودی زیر چشم زیبایی را به شما بازمی‌گرداند. اما رسیدن به نتیجه مطلوب بستگی به انتخاب پزشک باتجربه و رعایت نکات مراقبتی از سوی بیمار دارد.

 

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

پس از 7 تا 10 سال ممکن است پلک مجددا کمی افتاده شود در این صورت پزشک لیفت پیشانی را توصیه می‌کند.

بهترین کاندید برای لیفت چشم با روش غیر جراحی اشخاصی هستند که در سن پایین علائم اولیه پیری را تجربه می‌کنند.

اشخاص بالای 35 سال که به دلیل ژنتیک یا سایر دلایل با افتادگی شدید پلک مواجه شده باشند.

برخی برای از بین بردن تیرگی و چروک اطراف چشم از کرم‌های مختلف استفاده می‌کنند اما نتیجه‌ای نمی‌بینند. به این دسته از افراد که رنگدانه‌های زیر پوست آن‌ها زیاد شده است لیزردرمانی یا لایه‌برداری شیمیایی توصیه می‌شود.

از افتادگی پلک و چروک شدن پوست اطراف آن تا حدودی با استفاده از ماسک‌های حاوی ویتامین، استفاده از عینک آفتابی برای جلوگیری از انعکاس اشعه خورشید به پوست اطراف چشم می‌توان جلوگیری کرد.