موارد استفاده از عمل

 

 • کاهش سایز ساق پا
 • فرم دهی به ساق پا
 • کاهش چربی در ناحیه ساق پا

مزایای عمل

 

 • قوی شدن عضلات ساق پا
 • عدم نیاز به بستری
 • بهبود سریع تر
 • عمل بدون درد و خون ریزی
 • عدم افتادگی پوست

عوارض احتمالی

 

 • بروز حساسیت
 • عفونت
 • خارش
 • قرمزی پوست

هزینه لیپوماتیک ساق پا

قیمت لیپوماتیک ساق پا می تواند به عواملی مثل تجربه پزشک، موقعیت جغرافیایی، کلینیک یا بیمارستان انتخابی، پیچیدگی عمل و تجهیزات مورد استفاده در اتاق عمل بستگی داشته باشد.

سن مناسب

30 تا 50 سال

نیاز به بیهوشی

خیر

نیاز به بستری پس از عمل

در صورت صلاحدید پزشک

مدت زمان عمل

بین سه تا پنج ساعت

احتمال موفقیت

بسیار بالا

مدت دوران نقاهت

تا یک هفته

ساق پا یکی از آن دسته قسمت های بدن است که چربی های ذخیره شده در آن به سختی از بین می روند. عضله‌سازی در ساق پا، به سال‌ها ورزش منظم و رژیم غذایی سنگین نیاز دارد. برای برخی افراد، چاقی ساق پا دشوارتر است زیرا در سایز لباس و کفش آنها هم تاثیر می گذارد. بوت های ساق دار به سختی در پایشان جا می گیرد و قسمت کمر شلوارشان همیشه گشادتر است. علم پزشکی در حوزه زیبایی پیشرفت کرده و امروز به شما اجازه می دهد تنها با یک جلسه جراحی، ساق پایتان را به طرز شگفت آوری کوچک کنید.

لیپوماتیک ساق پا

عمل لیپوماتیک ساق پا چطور انجام می‌شود؟

این جراحی از طریق ارسال لوله‌ای مخصوص به نام لوله کانولا و دستگاه لیپوماتیک به بدن شما انجام می شود. برای این کار، پزشک اول منافذی کوچک به قطر دو تا پنج میلی متر روی پوست ساق پای شما ایجاد می کند. لوله ای مخصوص با نام لوله کانولا، از این سوراخ های کوچک وارد می شود و دستگاهی را به داخل ساق پا پای شما هدایت می کند. این دستگاه، با ایجاد ارتعاشات جدید بافت های چربی را از هم باز می کند و سبب می شود چربی ها با حرارت زیادی ذوب شوند. همچنین این دستگاه به ماده ای برای بی حسی و جلوگیری از خونریزی به داخل بدن مجهز است. دستگاه لیپوماتیک به عضلات یا سایر بافت های داخلی بدن شما آسیبی نمی رساند.

لیپوماتیک ساق پا

شیوه بیهوشی برای عمل

حتماً شنیده اید که یکی از مهم ترین مزایای لیپوماتیک نسبت به سایر روش‌ها، این است که این عمل را می توان با انواع زیادی از بی حسی ها انجام داد. بعضی افراد ترجیح می دهند که از روش بی حسی موضعی لیپوماتیک ساق پای خود را جراحی کنند (روش هایی مثل آرام بخش، وضعیت نیمه خواب و غیره) و برخی بیهوشی عمومی را انتخاب می کنند. اصولاً پزشکان آن قسمت های بدن که چربی خارج شده از آن بین 1 تا 2 لیتر باشد را با بی حسی موضعی جراحی می کنند. اما از آنجا که بی حسی موضعی طولانی مدت خطرات جدی برای سلامت به وجود می آورد، اگر چربی اضافی بدن شما بیش از 2 لیتر باشد دکتر بیهوشی عمومی را توصیه می کند.

دستگاه لیپوماتیک چطور کار میکند؟

دستگاه لیپوماتیک، یک وسیله الکتریکی است که با لرزش زیاد و سریع کار می کند و از این ارتعاش های پشت سر هم برای از بین بردن چربی های اضافی اندام بدن کمک می گیرد. ممکن است برای شما سوال شود که این دستگاه، چه ویژگی هایی دارد که سبب می شود موثرترین و سریع ترین روش لاغری باشد؟

لیپوماتیک

مزایای عمل لیپوماتیک ساق پا چیست؟

مزیت های عمل لیپوماتیک نه تنها نسبت به معایب آن، بلکه به طور کلی نسبت به همه روش های جراحی لاغری، بیشتر است. از میان این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لیپوماتیک و هر انچه باید بدانید

چه کسانی از لیپوماتیک ساق بهترین نتیجه را می‌گیرند؟

چرا پزشکان به بعضی افراد روش لاغری طبیعی، به بعضی لیپوماتیک و به بعضی، لیپوساکشن را توصیه می کنند؟ دلیل این امر آن است که لیپوماتیک ممکن است برای شما جراحی مناسبی نباشد. تایپ بدنی شما، میزان چربی ها و شکل آنها، تعیین می کند که آیا نتیجه مورد نظر را از عمل می گیرید یا خیر. عموماً اولین شرط برای عمل لیپوماتیک نتیجه بخش این است که bmi (شاخص توده چربی) شما بین 25 تا 31 باشد. البته اگر bmi شما کمتر یا بیشتر از این عدد است، باز هم ممکن است با توصیه و مراقبت های خاص پزشک بتوانید از این عمل نتیجه دلخواهتان را بگیرید.

چه کسانی نباید عمل لیپوماتیک ساق پا را انجام دهند؟

برخی افراد، نباید لیپوماتیک ساق پا را انجام دهند، زیرا ممکن است این عمل برای آنها بی نتیجه یا حتی مضر باشد. این افراد عبارتند از:

انتخاب پزشک مناسب برای لیپوماتیک ساق پا

بعد از این که از تصمیم خود برای انجام عمل مطمئن شدید، مهم ترین قدم شما انتخاب یک پزشک متخصص و با تجربه در زمینه لیپوماتیک ساق پا است. در صورتی که بدن خود را به دست افرادی بسپارید که یا مهارت های پیکر تراشی را تجربه نکرده اند و یا تخصص کافی برای انجام این عمل را ندارند ، ممکن است نه تنها نتیجه دلخواه خود را نگیرید، بلکه ممکن است جان خود را به خطر بیندازید. بسیاری افراد که پس از عمل خود دچار عدم هماهنگی در اندام ها، آمبولی، عفونت و سایر عوارض می شوند، همیشه از این که زمان کافی برای انتخاب پزشک متخصص صرف نکرده اند پشیمان می شوند. برای این که پزشکی با تجربه انتخاب کنید، باید موارد زیر را انجام دهید:

بهترین پزشک برای عمل لیپوماتیک ساق پا

آسان ترین قدم دیدن نمونه کارهای پزشک مورد نظر و مقایسه آن با چیزی است که در ذهن دارید و یا در نمونه کارهای دیگر پزشکان دیده اید. این روزها بیشتر پزشک های جراحی زیبایی تلاش می کنند از طریق شبکه های اجتماعی، سابقه کاری خود را به راحتی در دسترس بیمار قرار دهند. شما می توانید قبل از صرف وقت و هزینه برای مراجعه به مطب پزشک، ابتدا نمونه کارهای او را ببینید. این کار اعتماد شما را نسبت به پزشک جلب می کند.

شب قبل از عمل لیپوماتیک چه کارهایی انجام دهیم ؟

شب قبل از عمل چه کاری باید انجام دهیم و صبح چگونه در محل جراحی حاضر باشیم؟ این سوالاتی است که مراجعین ما اغلب می پرسند. دکتر ایزدپناه چند روز قبل از عمل لیپوماتیک ساق پا، به شما یک جلسه مشاوره اختصاص می دهد. در این جلسه می توانید هر سوالی که در مورد عمل و مراقبت های بعد از آن دارید را از ایشان بپرسید. با این حال بعضی مراقبت های قبل از عمل برای همه لازم است:

البته با توجه به وضعیت سلامتی و داروهایی که مصرف می کنید، دکتر ممکن است توصیه هایی منحصر به فرد هم به شما داشته باشد. بنابراین در جلسه مشاوره پیش از عمل، یک خودکار و کاغذ به همراه داشته باشید که این توصیه ها را یادداشت کنید. می توانید از قبل سوالات خود را یادداشت کنید که در جلسه مشاوره نکته ای از دید شما دور نماند.

تفاوت لیپوماتیک با لیپوساکشن ساق پا یا لیپولیزر ساق پا

نام عمل

بی حسی

ترشحات

تورم

میزان کوفتگی

احتمال آمبولی چربی

لیپوماتیک

بی حسی موضعی

حداکثر 36 ساعت

بسیار کم

کم

بسیار کم

لیپولیزر

بیهوشی عمومی به همراه داروی آرامبخش و خواب آور

بیش از چند روز

زیاد

زیاد

بالا

لیپوساکشن

بیهوشی عمومی به همراه داروی آرامبخش و خواب آور

بیش از چند روز

زیاد

زیاد

بالا

هزینه عمل لیپوماتیک ساق پا چقدر است؟

هزینه عمل لیپوماتیک ساق پا مبلغی ثابت نیست و با توجه به این متغیرها تعیین می شود:

ترکیب عمل لیپوماتیک ساق پا با دیگر عمل ها

بسیاری از مراجعین ما ترجیح می دهند که برخی عمل های زیبایی دیگر را نیز همراه لیپوماتیک ساق پای خود انجام دهند. زمان بر بودن این عمل باعث می شود در صورتی که پزشک شما تبحر و تجربه کافی را نداشته باشد، قادر به گرفتن مطلوب ترین نتیجه نباشد. هرچند با انتخاب دکتر کامبیز ایزدپناه، فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیم و زیبایی لازم نیست نگران نتیجه عمل لیپوماتیک خود باشید. ایشان به انجام چند عمل زیبایی به همراه یکدیگر به نحوی که همه عمل ها بهترین نتیجه را داشته باشند، تسلط کافی دارند. بسیاری از بیماران ایشان، این عمل ها را با هم همراه می کنند و از نتایج خود بسیار راضی هستند:

معایب لیپوماتیک ساق پا

لیپوماتیک ساق پا همزمان با ابدومینوپلاستی

یکی از متداول ترین جراحی ها همراه با ساق پا، لیپوماتیک شکم و پهلو است. اگر از این ناحیه بدن شما چربی زیادی استخراج شود، فاصله عمیقی بین پوست و عضلات شما ایجاد خواهد شد. به همین دلیل کسانی که ناگهان چربی زیادی از بدنشان استخراج می کنند ممکن است دچار شل شدگی و افتادگی پوست شوند.

لیفت شکم یا ابدومینوپلاستی یک جراحی زیبایی است که به شما کمک می دهد در یک جلسه پوست خود را لیفت کرده و ظاهری بسیار زیبا به بدن خود ببخشید. با انجام ابدومینوپلاستی، تمام پوست اضافه شما برداشته و کشیده می شود. به نحوی که انگار از روی اول شکمی صاف و لاغر داشته اید. این عمل قابل انجام همراه لیپوماتیک است.

تزریق چربی همراه با لیپوماتیک ساق پا

اگر همیشه قصد داشته اید برای زیباتر شدن به برخی اندام های خود چربی تزریق کنید، یکی از بهترین زمان ها برای این کار، پس از عمل لیپوماتیک است. دیگر هم نیاز نیست که برای چربی هزینه اضافی بدهید، بلکه می توانید از چربی هایی که از ساق پا پایتان خارج شده است استفاده کنید. این کار در وقت و هزینه شما صرفه جویی کرده و حتی سالم تر هم هست. حتماً پزشک خود را قبل از انجام عمل در جریان تصمیم خود برای استفاده از چربی های ساق پا در سایر نقاط بدنتان قرار دهید.

عمل لیپوماتیک ساق پا برای آقایان

بسیاری از آقایان رویای پاهایی لاغر و عضلانی را در سر دارند، اما حتی با ورزش فراوان نتوانسته اند به ساق پای خود فرم دلخواهشان را بدهند. اگر شما یکی از این افراد هستید، باید بدانید که بسیاری از مراجعین عمل لیپوماتیک ساق پای ما را آقایان تشکیل می دهند و اتفاقاً از نتیجه عمل خود بسیار راضی هستند. لیپوماتیک ساق پا عضلات شما را تقویت می کند و باعث می شود که این عضلات به راحتی دیده شوند.

در صورتی که پس از عمل لیپوماتیک به رژیم غذایی متناسب و ورزش خود وفادار بمانید، به راحتی می توانید ساق پایی عضلانی داشته باشید.

عمل لیپوماتیک ساق پا چقدر طول می‌کشد ؟

با توجه به میزان چربی موجود در ساق پای شما، مدت زمان عمل لیپوماتیک تفاوت دارد. علاوه بر این، تعداد ناحیه های بدن که می خواهید در یک جلسه به همراه ساق پا پای خود مورد عمل قرار دهید هم در مشخص کردن زمان این جراحی موثر است. به طور مثال اگر بخواهید به همراه ساق پا، عمل لیپوماتیک کمر یا بازو را هم انجام دهید، میزان زمان جراحی شما بیشتر خواهد شد.

 به طور کلی این عمل بین سه تا پنج ساعت طول می کشد و در برخی موارد ممکن است جراحی تا 6 ساعت هم به طور بینجامد. بیشتر پزشکان توصیه می کنند که بهتر است مدت جراحی طولانی نباشد، به همین دلیل در صورتی که تمایل داشته باشید اعضای بیشتری را عمل کنید ممکن است دکتر نوبت هایی در روزهای مختلف به شما بدهد.

دوران نقاهت لیپوماتیک ساق پا

دوران نقاهت عمل لیپوماتیک ساق پا

همه می دانند که دوران نقاهت عمل لیپوماتیک، بسیار کوتاه است و حداکثر هفت روز طول خواهد کشید. ولی اگر می خواهید به سرعت به زندگی عادی خود برگردید باید دستورالعمل های پزشک برای این دوره را رعایت کنید. این توصیه ها را می توان این طور خلاصه کرد:

 • باید ها و نباید های عمل لیپوماتیک

شیوه خوابیدن بعد از عمل لیپوماتیک ساق پا

برای این که محل زخم های شما دچار درد نشود و فرم بدنتان مشکلی پیدا نکند باید تا مدتی مراقب باشید که به محل زخم ها فشار وارد نشود. برای خوابیدن بعد از عمل دستورالعمل های زیر را دنبال کنید:

ورم بعد از لیپوماتیک ساق پا

یکی از عوارض اصلی این عمل، ورم ساق پا پا است و شما باید در طی این زمان تنها صبور باشید. در طی 6 الی 8 روز بیشتر ورم ناحیه جراحی شده از بین می رود. ممکن است میزان خیلی کمی از ورم تا 6 ماه در بدن شما باقی بماند، اما اگر روتین ورزشی و رژیم غذایی خود را با جدیت دنبال کنید و در کنار آن، حال روحی خوبی داشته باشید و ماساژ بگیرید، بعد از رفع کامل ورم و مشاهده نتیجه قطعی عمل خود غافلگیر خواهید شد!

ماساژ بعد از لیپوماتیک ساق پا

جراحان زیبایی اعتقاد دارند اضافه کردن ماساژ به مراقبت های پس از لیپوماتیک ساق پا می تواند سودمند باشد و به بهبود سریع تر کمک کند. درست است که خونابه و مایعات تجمع یافته زیر پوست، خود به مرور زمان و به صورت طبیعی از بین خواهند رفت ولی ماساژ دادن می تواند به خروج سریع تر این مایعات کمک کند.  ماساژ دادن علاوه بر این، می تواند به بهبود گردش خون ناحیه جراحی شده کمک کند و حس سطحی شما را بازگرداند. البته به خاطر داشته باشید که نباید بلافاصله بعد از عمل خود ماساژ بگیرید، بلکه پس از یک فاصله دو هفته ای از جراحی بهترین زمان برای شروع ماساژ گرفتن است.

عوارض لیپوماتیک ساق پا

معایب عمل لیپوماتیک ساق پا

درست است که لیپوماتیک یکی از کم خطر ترین جراحی های زیبایی است، اما با این حال اگر پزشکی که انتخاب کرده اید، تخصص، تجربه یا مهارت مورد نیاز را نداشته باشد، می تواند به راحتی شما را با این عوارض مواجه کند:

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

تغییرات بدن بعد از عمل لیپوماتیک ساق پا

یکی از خوبی های لیپوماتیک این است که شما بلافاصله بعد از عمل، کوچک شدن ساق پا را می بینید و متوجه می شوید که میزان زیادی چربی از پای شما خارج شده است. هرچند این نتیجه نهایی عمل شما نیست و ممکن است ورم هم داشته باشید. با رعایت رژیم غذایی، ورزش، ماساژ گرفتن و نوشیدن آب فراوان می توانید طی 6 هفته به شکل ثابتی از ساق پا برسید. در اینجا باید از نتیجه عمل خود احساس رضایت کنید.

البته فراموش نکنید که کاهش چربی و سایز در نقاط عمل شده، تا ماه ها ادامه خواهد داشت. در صورتی که همه دستورات و مراقبت ها را به دقت انجام بدهید، ممکن است نتیجه جراحی شما از آنچه فکر می کردید هم بیشتر بشود.

 • ایا چربی بعد از لیپوماتیک برمی گردد؟

ورزش بعد از عمل لیپوماتیک ساق پا

لازم است که برای تثبیت نتیجه عمل لیپوماتیک ساق پای خود یک رژیم غذایی و روتین ورزشی منظم را رعایت کنید. اما شما چه زمانی بعد از عمل لیپوماتیک ساق پا می توانید ورزش کنید؟ پزشکان توصیه می کنند که در مدت 2 تا 3 هفته پس از عمل هیچگونه فعالیت بدنی شدید انجام ندهید. قدم زدن آهسته در یک مسیر طولانی می تواند جایگزین مناسبی برای یک ورزش کامل در این زمان باشد. بعد از این که توان فیزیکی خود را به دست آوردید می توانید به مرور ورزش خود را سنگین تر کنید. شش هفته پس از لیپوماتیک ساق پا، شما به اندازه ای بهبود یافته اید که ورزشی نسبتاً سنگین انجام دهید.

ماندگاری لیپوماتیک ساق پا

بهترین ورزش بعد از لیپوماتیک ساق پا

دقت کنید که لیپوماتیک ساق پا یک روش جراحی موقت است. یعنی در این روش چربی های انباشته شما برداشته می شود و اگر به سبک زندگی سابق خود ادامه دهید، چربی های جدیدی در همان نواحی بدن شما تجمع می کند. بنابراین باید ورزش کردن را به عادت های زندگی روزمره خود اضافه کنید. بهتر است روتین ورزشی شما شامل رشته های هوازی، کار با وزنه و ورزش های موضعی برای ساق پا باشد.

بهترین ورزش های هوازی برای بعد از لیپوماتیک ساق پا عبارتند از:

 • شنا
 • ایروبیک
 • دوچرخه سواری
 • سایکلینگ

دقت کنید که شما می توانید این ورزش ها را بعد از این که زخم ها و بخیه های شما به طور کامل بهبود پیدا کرد، انجام دهید. هنگامی که جراحت هنوز تازه است یا در قسمت ساق پا احساس ناراحتی می کنید از ورزش بپرهیزید.

رژیم غذایی بعد از عمل لیپوماتیک ساق پا

برای این که بهترین نتیجه را از لیپوماتیک ساق پای خود بگیرید نمی توانید فقط به ورزش کردن اکتفا کنید. توصیه های غذایی زیر را هم جدی بگیرید:

قبل و بعد از لیپوماتیک پا

قبل از عمل لیپوماتیک ساق پا چه کارهایی باید انجام دهیم؟

مراقبت های قبل از عمل از 15 روز قبل شروع می شوند ولی بهتر است برای احتیاط بیشتر از یک ماه قبل از عمل این توصیه ها را رعایت کنید؟

پوشیدن گن بعد از لیپوماتیک ساق پا

یکی از مراقبت هایی که بلافاصله پس از عمل شما به عهده تان قرار می گیرد، پوشیدن گن است. گن ساق پا، به پر کردن خلائی که در نتیجه خارج کردن چربی ها از زیر پوست ایجاد شده کمک می کند. گن، روی پوست فشار می‌آورد تا آرام آرام به سطح بدون چربی متصل شود و سبب می شود دوست به خوبی و بدون هیچ جای خالی به عضلات بچسبد. پزشک شما روش استفاده از گن را پس از عمل لیپوماتیک ساق پا به شما آموزش خواهد داد. این آموزش را با دقت یاد بگیرید و انجام دهید.

کاندیدای عمل لیپوماتیک پا

اگر بعد از عمل لیپوماتیک گن نپوشیم چه اتفاقی می‌افتد؟

در صورتی که به توصیه های پزشک خود بی توجهی کنید و گن را نبدید، پوست به خوبی به عضله شما جوش نمی خورد. در اثر این اتفاق، احتمال آمبولی و عفونت در بدن شما بسیار بالا می رود. در صورتی که در پوشیدن گن تنبلی کنید، در بهترین حالت چربی ها مجدداً باز می گردند و بدن شما هیچ فرمی نمی گیرد. در بدترین حالت هم ممکن است جان و سلامت خود را به خطر بیندازید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان