نحوه خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی

نکاتی در خصوص نحوه خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی

 • عواملی که به خواب بهتر شما کمک می کند را پیش از عمل آماده کنید
 • از عواملی که خواب شما را مختل می کند دوری کنید
 • حرکات آرام و فعالیت های سبک را شروع کنید
 • لباس های مناسب خواب بپوشید
 • داروهای خود را به موقع مصرف کنید

بعد از عمل ماموپلاستی چه مدت باید به پشت بخوابم؟

به مدت 4 تا 6 هفته پس از جراحی ماموپلاستی

آیا بعد از جراحی ماموپلاستی باید سوتین بپوشم؟

در 4 هفته اول پس از جراحی ماموپلاستی

نحوه خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی باید به چه صورت باشد؟

بعد از عمل ماموپلاستی برای کاهش فشار به سینه ها باید به پشت خوابید.

آیا ممنوعیتی در نحوه خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی وجود دارد؟

بعد از عمل ماموپلاستی باید از به پهلو یا به شکم خوابیدن پرهیز کرد.

برای جلوگیری از غلتیدن در هنگام خواب بعد از عمل ماموپلاستی چه باید کرد؟

برای جلوگیری از غلتیدن در هنگام خواب بعد از عمل ماموپلاستی باید از بالش زیر هر دو بازو در خواب استفاده کرد.

تاثیر خواب به موقع و منظم بعد از عمل ماموپلاستی چیست؟

داشتن برنامه منظم برای خواب آرام، اثر ترمیمی بر کل بدن دارد و می تواند به افراد بعد از عمل ماموپلاستی کمک کند.

اهمیت خواب بعد از عمل ماموپلاستی چیست؟

 • افزایش سطح انرژی
 • بهبود خلق و خو
 • افزایش عملکرد بدن
 • بهبود تمرکز
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • جلوگیری از افزایش وزن

آیا درد سینه هنگام خواب بعد از عمل ماموپلاستی طبیعی است؟

پس از جراحی سینه، حساس شدن سینه‌ ها، تورم و درد معمولا تا 1 الی 3 هفته طبیعی است.

ماموپلاستی یا کوچک کردن سینه، یکی از رایج ترین عمل های جراحی است که به دلایل و اهداف مختلفی صورت می گیرد. عوامل مهمی در بهبودی شما نقش خواهند داشت که مهمترین آن رعایت کلیه دستورالعمل های جراح خود قبل و بعد از عمل است.

یکی از مهمترین نکاتی که باید برای عمل ماموپلاستی به آن توجه کنید، نحوه خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی است. در ادامه با ما همراه باشید تا هر آن چه در خصوص این عمل نیاز دارید بدانید را برای شما توضیح دهیم.

آنچه می خوانید

نحوه خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی بر اساس هفته های مختلف

 

۲ هفته اول پس از جراحی ماموپلاستی در حالت دراز کشیده بخوابید. نیمه نشستن و خوابیدن، فشار روی سینه های شما را کاهش می دهد و آن ها را در وضعیت طبیعی نگه می دارد. همچنین گردش خون را در سینه های شما افزایش می دهد که باعث بهبودی می شود. این امر به ویژه بلافاصله پس از انجام عمل جراحی بسیار مهم است.

 می‌توانید از تکیه‌گاه، تختی که دارای تنظیمات ارتفاع است یا بالش‌ استفاده کنید. به مدت 6 هفته به پشت بخوابید تا فشار روی سینه ها کاهش یابد. اگر به پهلو یا شکم خوابیده اید، به پشت بخوابید. سینه های شما نباید در هنگام خواب فشاری را تحمل کنند. اگر عادت ندارید به پشت بخوابید، از چند روز قبل از عمل این کار را کنید تا عادت کنید.  

برای حمایت بیشتر از سینه های خود، یک بالش زیر کمر یا زانوهای خود قرار دهید. هنگامی که به پشت می خوابید، ممکن است متوجه شوید که به کمر شما فشار وارد می شود. یک بالش زیر کمر یا زانوهایتان اضافه کنید تا وقتی در موقعیت جدیدی می‌خوابید، آرامش پیدا کنید.

تا 6 هفته پس از جراحی از خوابیدن به پهلو یا شکم خودداری کنید. وارد کردن وزن یا فشار غیرضروری بر روی سینه‌ ها بلافاصله پس از جراحی می ‌تواند باعث بهبود آهسته ‌تر سینه ها شود. حداقل تا 6 هفته پس از انجام عمل جراحی صبر کنید تا روی شکم یا پهلو بخوابید. اگر جراح به شما توصیه کرد که بیشتر منتظر بمانید، توصیه های او را دنبال کنید.

نحوه خوابیدن بعد از ماموپلاستی

دیگر نکات در خصوص نحوه خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی

 • عواملی که به خواب بهتر شما کمک می کند را پیش از عمل آماده کنید

ملحفه و پتوهای اضافی در نزدیکی خود داشته باشید تا بتوانید آن ها را تعویض کنید. شما در دوره بهبودی خود بیشتر دراز می کشید و ممکن است انرژی لازم برای شستن ملحفه های خود را نداشته باشید. بنابراین چندین پتو و ملحفه تمیز را در نزدیکی تخت خود نگه دارید تا بتوانید در صورت کثیف شدن آن ها را تعویض کنید.

سینه‌ های شما همچنین ممکن است هنگام بهبودی ترشحاتی تولید کنند که می‌ تواند ملحفه‌ های شما را کثیف کند.

 • از عواملی که خواب شما را مختل می کند دوری کنید

از مواد مختل کننده خواب مانند کافئین، شکر و الکل خودداری کنید. استراحت مهمترین بخش فرآیند درمان است. اگر نمی توانید بخوابید، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا بهبود پیدا کنید. مواردی که الگوی طبیعی خواب بدن شما را مختل می کنند، می تواند دوره نقاهت شما را طولانی تر کند.

 • حرکات آرام و فعالیت های سبک را شروع کنید

در طول روز قدم بزنید تا خسته شوید و بهتر بخوابید. اگر تمام روز را در رختخواب دراز کشیده اید، خوابیدن سخت می شود. سعی کنید حدود 30 دقیقه به راه رفتن یا حرکت دادن بدن خود بپردازید تا خسته شوید.

پیاده روی همچنین به شما کمک می کند تا از لخته شدن خون جلوگیری کنید، جریان خون و روند بهبودی را بهبود می بخشد.

نکته: در 2 هفته اول پس از جراحی از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

 • دمای اتاق خود را راحت نگه دارید

اتاق خواب خود را در دمایی مطلوب نگه دارید. با بهبودی پس از جراحی، ایجاد یک محیط راحت برای خواب بسیار مهم است. اتاق خود را بین 60 درجه فارنهایت (16 درجه سانتیگراد) و 67 درجه فارنهایت (19 درجه سانتیگراد) نگه دارید تا در هنگام خواب گرمتان نشود.

مراقبت های بعد از ماموپلاستی

 • لباس های مناسب خواب بپوشید

برای خوابیدن از تی شرت های گشاد و راحت استفاده کنید. سینه های شما ممکن است هنگام بهبودی پس از جراحی حساس یا دردناک باشند. لباس های شما نباید تنگ باشند و برای شما محدودیت ایجاد کنند.

توجه داشته باشید که سوتین جراحی خود را به مدت 6 تا 8 هفته پس از جراحی یا هر مدت زمانی که جراح شما توصیه می کند، بپوشید.

 • داروهای خود را به موقع مصرف کنید

داروی مسکن خود را کمی قبل از خواب مصرف کنید. خوابیدن در هنگام درد یک کار تقریبا غیرممکن است. اگر برای شما داروی ضد درد تجویز شده است، 1 دوز را حدود 30 دقیقه قبل از رفتن به رختخواب مصرف کنید تا بتوانید راحت و بدون درد بخوابید.

اگر درد دارید و داروهایتان مؤثر نبود، با پزشک خود در مورد تغییر نسخه خود صحبت کنید. اگر دچار اسپاسم عضلانی هستید، از پزشک خود بخواهید که شل کننده های عضلانی را نیز برای شما تجویز کند.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

نکاتی کلیدی برای نحوه خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی

پس از انجام یک عمل سینه مانند بزرگ کردن سینه، کوچک کردن سینه (ماموپلاستی)، لیفت سینه یا بازسازی سینه، معمولاً حرکت و راه رفتن و افزایش فعالیت تشویق می شود. با این حال، هنگامی که در حال استراحت هستید، نحوه خوابیدن شما ممکن است به بهبودی بهتر کمک کند.

دکتر کامبیز ایزدپناه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی، نکاتی کلیدی را در خصوص نحوه خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی یادآوری می کند:

به پشت بخوابید

به خصوص در چند هفته اول پس از عمل، خوابیدن به پشت، در حالی که معمولاً از سوتین جراحی استفاده می‌شود، به سینه ‌ها اجازه می ‌دهد تا در وضعیت راحت ‌تر و مطلوب‌ تری بهبود یابند. خوابیدن بر روی شکم یا پهلو ممکن است به سینه ها فشار وارد کند. اگر معمولاً به روی شکم یا پهلو می‌خوابید، دکتر کامبیز ایزد پناه پیشنهاد می‌کند که در هفته ‌های منتهی به عمل جراحی به پشت بخوابید.

به طور معمول، بیماران چهار تا شش هفته پس از جراحی می توانند با خیال راحت به سبک خواب دلخواه خود ادامه دهند. برخی از زنان ممکن است متوجه شوند که ترجیحات خواب آن ها پس از عمل سینه تغییر کرده است.


از چند بالش برای بالا بردن سر خود استفاده کنید

قرار گرفتن سر خود کمی بالاتر از بدن در هنگام خواب به طور همزمان به چند هدف کمک می کند. اولاً، داشتن دو یا سه بالش که گردن شما را نگه می‌دارد، غلت زدن به پهلو یا شکم را در طول شب، حتی ناخودآگاه، دشوارتر می‌کند. ثانیاً، این موقعیت بالا ممکن است احساس راحتی بیشتری داشته باشد زیرا تورم را کاهش می دهد.


هر کاری که به بهبودی شما کمک می کند را انجام دهید

بدن شما بسیاری از اقدامات درمانی خود را در هنگام خواب انجام می دهد. بنابراین، مهم است که خواب خوب شبانه را در اولویت قرار دهید. برای اطمینان از راحت ‌تر به خواب رفتن، از نوشیدنی ‌ها و غذاهای کافئین‌ دار مانند قهوه، چای، نوشابه‌ های گازدار و شکلات در شب قبل از خواب اجتناب کنید. یک ساعت قبل از رفتن به رختخواب به تلفن خود نگاه نکنید یا تلویزیون تماشا نکنید، زیرا نوری که از این دستگاه ها ساطع می شود ممکن است خواب را مختل کند.


جلوگیری از غلتیدن در هنگام خواب

مهم است که بعد از جراحی ماموپلاستی به پهلو نغلتید. پس از بهبودی کامل، خوابیدن به پهلو مشکلی ندارد، اما مستقیماً پس از عمل، باید از این وضعیت اجتناب کنید. به همین دلیل برخی از بیماران هنگام خواب بالش هایی را در دو طرف خود قرار می دهند - معمولاً زیر هر بازو.

اگر فردی هستید که در طول خواب تمایل زیادی به غلت زدن و حرکت دارید، قرار دادن یک بالش زیر هر بازو می تواند به جلوگیری از این امر کمک کند.


وضعیت جدید خواب خود را قبل از جراحی تمرین کنید

برای بسیاری از بیماران، پشت خوابیدن ناراحت کننده است. بیشتر افراد تمایل دارند به پهلو یا شکم بخوابند یا هر دو.

با این حال، داشتن خواب با کیفیت بعد از جراحی مهم است. بنابراین، اگر عادت ندارید به پشت بخوابید، بهتر است قبل از جراحی برنامه ریزی شده به آن عادت کنید.


توصیه های مراقبتی بعد از ماموپلاستی

به اندازه کافی بخوابید

هنگامی که شما خواب هستید، بدن شما وارد حالت ترمیم می شود. به همین دلیل بسیار مهم است که در طول دوران نقاهت پس از جراحی ماموپلاستی خواب کافی داشته باشید. خواب به بدن شما فرصتی می دهد تا خود را درمان کند و درد و التهاب را کاهش دهد، در نتیجه روند بهبودی بعد از عمل را تسریع می بخشد.


از تکنیک های ذهنی برای آرامش استفاده کنید

استرس یا خستگی ذهنی می تواند بهبودی پس از جراحی ماموپلاستی را به تاخیر بیندازد. تجربه طیف وسیعی از احساسات مختلف پس از جراحی غیرمعمول نیست و این احساسات می توانند بر کیفیت خواب شما تأثیر بگذارند. به همین دلیل مهم است که به طور فعال تکنیک های تمرکز حواس و آرامش را تمرین کنید، که به نوبه خود زمینه را برای خواب آرام تر فراهم می کند. حتی چیزی به سادگی تنفس عمیق یا تمرکز بر افکار خوشایند می تواند برای بیماران در دوران نقاهت معجزه کند.


بهداشت خواب خوب را تمرین کنید

برنامه ریزی کنید که هر روز، از جمله آخر هفته، تقریباً در یک ساعت مشخص به رختخواب بروید و از خواب بیدار شوید. اطمینان حاصل کنید که اتاق خواب شما تاریک، ساکت، آرامش بخش و در دمای مناسب است. حداقل 2 ساعت قبل از خواب استفاده از وسایل الکترونیکی مانند رایانه، تبلت، تلفن همراه و تلویزیون را متوقف کنید. از نوشیدن الکل و کافئین در اواخر روز خودداری کنید. این ها تغییرات کوچکی هستند که می توانند ذهن شما را قبل از خواب آرام  کنند و به شما کمک کنند راحت بخوابید.


پیاده روی را شروع کنید

به محض اینکه جراح پلاستیک به شما اجازه داد، باید بعد از جراحی ماموپلاستی شروع به حرکت کنید. معمولاً از روز اول پیاده روی ملایم توصیه می شود. این کار نه تنها برای سلامت کلی شما مفید است، بلکه کیفیت و مدت خواب را نیز افزایش می دهد. با این حال، بهتر است تا زمانی که جراح به شما اجازه نداده است ورزش سنگین را شروع نکنید.


سیگار نکشید

کشیدن سیگار یا هر فرآورده تنباکوی دیگری می تواند جریان خون را در بافت سینه در محل جراحی کاهش داده و بهبودی را به تاخیر بیاندازد.


دوش نگیرید، حمام نکنید یا شنا نکنید تا زمانی که جراح اجازه نداده است

دستورالعمل های جراح پلاستیک خود را در مورد دوش گرفتن، حمام کردن و شنا کردن دنبال کنید. به طور کلی، دوش گرفتن 48 ساعت پس از جراحی اشکالی ندارد. با این حال، شما باید به مدت 6 هفته از حمام، جکوزی و استخر خودداری کنید.


هیچ چیز سنگینی را تا زمانی که جراح اجازه نداده است بلند نکنید

شما باید از بلند کردن وسایل سنگین، از جمله بلند کردن و حمل کیسه های مواد غذایی سنگین، کودکان کوچک و غیره، پس از جراحی ماموپلاستی خودداری کنید تا دوره بهبودی شما به خوبی سپری شود.


بعد از ماموپلاستی چقدر باید به پشت خوابید؟

بیماران اغلب می خواهند بدانند که چه مدت باید وضعیت به پشت خوابیدن را تحمل کنند.

اساساً، پس از جراحی ماموپلاستی باید حداقل یک تا دو ماه (حدود شش هفته برای اکثر بیماران) در این وضعیت بخوابید. همچنین سر شما باید بالاتر از بقیه بدن باشد دلیل آن این است که این وضعیت به کاهش تورم کمک می کند.

به پهلو خوابیدن بعد از ماموپلاستی

چه زمانی می توانم بعد از ماموپلاستی به پهلو بخوابم؟

به مدت حداقل چهار تا شش هفته بعد از عمل، باید به وضعیت پشت بخوابید. با این حال، اینگونه خوابیدن نیز می تواند خسته کننده شود، بنابراین بیماران در نهایت می خواهند بدانند: “چه زمانی می توانم بعد از ماموپلاستی به پهلو بخوابم؟”

در نهایت، خوابیدن به پهلو معمولاً می تواند شش تا هشت هفته (حدود دو ماه) پس از جراحی شما از سر گرفته شود. باز هم، همیشه وضعیت منحصر به فرد خود را با دکتر کامبیز ایزد پناه در میان بگذارید زیرا توصیه های خواب از بیمار به بیمار دیگر متفاوت است.

نکاتی برای خواب آرام بعد از عمل ماموپلاستی

خوابیدن یکی از دغدغه های اصلی بیمارانی است که ماموپلاستی انجام داده اند. در این جا چند نکته دیگر از دکتر کامبیز ایزد پناه برای کمک به خواب بهتر بعد از جراحی آورده شده است.

 • هر شب حداقل هشت ساعت بخوابید.

داشتن مقدار کافی خواب در هر شب برای بهبودی بهینه سینه بسیار مهم است. ساعت های طولانی خواب آرام، اثر ترمیمی بر کل بدن شما خواهد داشت. این کار به عضله، بافت و استخوان شما زمان می‌ دهد تا رشد کنند و خود را ترمیم کنند – به خصوص پس از جراحی ماموپلاستی

 • فراموش نکنید که لباس های فشرده سازی خود را بپوشید

لباس‌ های فشرده به کاهش تورم و کبودی کمک می‌کنند و همچنین تنش ‌هایی را که در اطراف محل ‌های برش روی سینه ‌ها احساس می‌کنید، کاهش می ‌دهند. بیمارانی که لباس های فشرده سازی خود را به طور مداوم و طبق دستورالعمل می پوشند، به طور مداوم پس از جراحی به نتایج مطلوب دست می یابند.

 • قبل از خواب بدن خود را در حالت آرام نگه دارید

این نکته می تواند برای هر کسی در هر زمانی مفید باشد، اما برای بیمارانی که پس از جراحی می خواهند بهبود یابند بسیار مهم است.

آرام کردن بدن قبل از خواب بسیار مهم است زیرا ذهن و بدن شما برای خواب آماده می شود. از فضای مجازی دور بمانید ، نور چراغ ها را کم کنید و لباس خوابتان را بپوشید. انجام همه این کارها ذهن و بدن شما را برای یک دوره خواب آرام آماده می کند.

 • فضای خواب خود را تا حد امکان راحت کنید

چه قصد دارید بعد از جراحی در اتاق خواب خود بخوابید یا روی کاناپه در اتاق نشیمن، هر جایی که می خوابید را تا حد امکان آماده و راحت کنید.

فضای خواب خود را تا حد امکان آرام نگه دارید. روی ملحفه ‌ها، پتوها و بالش‌ های راحت سرمایه‌گذاری کنید تا تجربه خواب لذت‌ بخش ‌تری داشته باشید. هنگام آماده شدن برای خواب، مقداری موسیقی ملایم و آرامش بخش پخش کنید. چند لباس خواب راحت از پیش تهیه کنید که در آن احساس خوبی داشته باشید. انجام همه این کارها کمک می‌کند تا خواب را به تجربه‌ ای آرامش ‌بخش و لذت ‌بخش تبدیل کنید.

 • قرار ملاقات ها را نادیده نگیرید

مهم است که تمام قرارهای بعدی را با جراح خود هماهنگ کنید تا مطمئن شوید که بهبودی شما پس از ماموپلاستی، لیفت یا سایر جراحی های زیبایی روی سینه ها خوب پیش می رود.

بهترین و ضعیت خوابیدن بعد از ماموپلاستی

بهترین وضعیت خواب بعد از ماموپلاستی چیست؟

بهترین حالت خواب بعد از جراحی ماموپلاستی، خوابیدن به پشت در حالی است که بالاتنه کمی بالا رفته روی چند بالش نرم است. شما همچنین می توانید به یک تکیه گاه بخوابید. این وضعیت خواب تضمین می کند که برش های شما بدون هیچ فشاری بر روی سینه ها بهبود می یابند. این ایمن ترین وضعیت خواب است که همچنین به کاهش درد و تورم سینه کمک می کند. خوابیدن به پشت نیز باعث می شود که بافت اسکار بهبود یابد.

آیا می توانید بعد از جراحی ماموپلاستی به پهلو بخوابید؟

بعد از جراحی ماموپلاستی، خوابیدن به پهلو دومین وضعیت مناسب است. اگر مطلقاً نمی توانید به پشت بخوابید، انجام این کار اشکالی ندارد. اگر ترجیح می دهید به پهلو بخوابید، باید اقدامات احتیاطی را انجام دهید. شما باید یک بالش زیر سینه های خود قرار دهید تا فشار روی سینه ها کاهش یابد. همچنین باید از سوتین جراحی توصیه شده توسط جراح پلاستیک خود استفاده کنید تا از تورم جلوگیری کنید.

بعد از عمل ماموپلاستی چه مدت باید به پشت بخوابم؟

جراحان پلاستیک توصیه می کنند که به مدت 4 تا 6 هفته پس از جراحی ماموپلاستی، به پشت بخوابید و بالاتنه با زاویه 30 تا 45 درجه بالا باشد.

 

آیا بعد از جراحی ماموپلاستی باید سوتین بپوشم؟

بله، جراح پلاستیک شما به شما توصیه می کند که در 4 هفته اول پس از جراحی ماموپلاستی، همیشه از یک سوتین ساپورت جراحی استفاده کنید. بعد از 4 هفته، ممکن است استفاده از سوتین در شب را متوقف کنید. با این حال، باید به مدت 8 هفته پس از ماموپلاستی، از یک سوتین بدون سیم استفاده کنید. پس از 8 هفته، می توانید به پوشیدن سوتین های سیمی بازگردید.

سوتین بعد از ماموپلاستی

چگونه برای نحوه خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی آماده شوم؟

بسیاری از مردم عادت دارند به پهلو یا شکم بخوابند. خوابیدن به پشت پس از ماموپلاستی ممکن است کمی به عادت کردن نیاز داشته باشد. به همین دلیل مهم است که قبل از جراحی تمرین برای این نوع خوابیدن را شروع کنید. فقط چند شب تمرین می تواند به شما کمک کند تا موقعیتی راحت پیدا کنید که برای خواب بعد از ماموپلاستی نیز بی خطر است. در اینجا چند نکته وجود دارد که ممکن است کمک کند.

بالش های بیشتر می توانند به شما کمک کنند تا راحت باشید. به عنوان مثال، یک بالش زیر هر بازو می‌تواند خوابیدن به پشت را آسان ‌تر کند.

افراد مبتلا به ناراحتی در ناحیه کمر ممکن است متوجه شوند که بالش زیر زانو این وضعیت خوابیدن را راحت ‌تر می‌کند.

در هنگام خواب چه اتفاقی می افتد؟

الگوی خواب خوب بخش مهمی از داشتن آرامش در زندگی همه افراد است. ما به خواب نیاز داریم تا بتوانیم از نظر جسمی و ذهنی عملکرد خوبی داشته باشیم و ساعاتی را که در رختخواب می گذرانیم، به ذهن و بدن اجازه می دهد تا شارژ و بازیابی شوند.

ایجاد یک برنامه روتین در شب برای کمک به آرام شدن شما پس از یک روز طولانی اهمیت زیادی دارد، گنجاندن چیزهایی در برنامه خود مانند مراقبت از پوست، حمام کردن یا خواندن کتاب قبل از خواب، می تواند به شما کمک کند تا آرامش داشته باشید و خواب خوبی داشته باشید.

خواب چگونه به بهبودی کمک می کند؟

خواب نه تنها به ما کمک می کند تا دوباره انرژی داشته باشیم، بلکه برای ترمیم و بازیابی بدن نیز حیاتی است. پس از جراحی، استراحت برای چند هفته مهم است تا بدن و هر زخمی در ناحیه سینه بهبود یابد.

عجله برای بازگشت به فعالیت های عادی مانند ورزش، ممکن است برای نتیجه نهایی شما مضر باشد و روند بهبودی را طولانی تر کند. محرومیت از خواب پس از جراحی به طور بالقوه می تواند تأثیر منفی بر بهبودی پس از عمل داشته باشد، بنابراین خواب کافی کلیدی برای حمایت از سیستم ایمنی مقاوم است و به شما در بهبودی کمک می کند.

یک خواب خوب شبانه می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • افزایش سطح انرژی
 • بهبود خلق و خو
 • افزایش عملکرد بدن
 • بهبود تمرکز
 • سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید
 • جلوگیری از افزایش وزن

اهمیت خوابیدن بعد از ماموپلاستی

اهمیت خوابیدن به پشت بعد از ماموپلاستی

دکتر کامبیز ایزد پناه توصیه می کند که حداقل به مدت 2 هفته پس از ماموپلاستی سینه یا هر عمل جراحی زیبایی دیگر، به پشت با زاویه 45 درجه بخوابید. این وضعیت به کاهش تورم، فشار یا ناراحتی بعد از عمل کمک می کند و تقارن سینه را بهبود می بخشد. این نوع خوابیدن پس از جراحی نیز به جلوگیری از غلتیدن به پهلو در شب و بهبودی سینه های جدید کمک می کند. بیماران باید حداقل 2 هفته پس از عمل جراحی زیبایی خود به پشت بخوابند.

چرا موقع خواب سینه هایم درد می کند؟

پس از جراحی سینه، حساس شدن سینه‌ ها طبیعی است، هر گونه ناراحتی و تورم باید پس از 7 تا 21 روز از بین برود.

کوچک کردن سینه می تواند فرم سینه شما را از خود بهبود بخشد و سبک زندگی مورد نظر شما را فراهم کند. به عنوان مثال، ممکن است در نهایت بدون نگرانی در مورد درد سینه ورزش کنید یا لباس شنا بپوشید بدون اینکه خودآگاه باشید.

خوابیدن به پهلو یا شکم خیلی زود پس از جراحی سینه – از جمله کوچک کردن سینه – می تواند برش های تازه را تحت فشار قرار دهد و زخم هایی را که هنوز در حال بهبود هستند مجبور به خونریزی یا کشش کند. فشار بیش از حد ممکن است باعث تورم و ناراحتی شود که می تواند خواب را مختل کند. مهم است که بعد از جراحی استراحت لازم را داشته باشید زیرا این زمانی است که بدن شما بهبود می یابد.

به عبارت ساده، خوابیدن به پشت، سینه ‌های شما را در وضعیت مطلوبی برای بهبودی نگه می ‌دارد. بنابراین توصیه می کنیم که این وضعیت را به مدت 8 تا 12 هفته پس از جراحی حفظ کنید. برخی منابع آنلاین پیشنهاد می کنند که چهار تا شش هفته کافی است، اما شما پس از این مدت کوتاه به بهبودی خود ادامه خواهید داد. برای همگام شدن با این روند، باید حداقل هشت هفته به پشت بخوابید.

مزایای بیشتر نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی

خوابیدن صحیح و اصولی بعد از عمل ماموپلاستی به پوست شما اجازه می دهد تا محصولات مفیدی را که درست قبل از خواب استفاده می شود، جذب کند. این بدان معنی است که مرطوب کننده شب شما ممکن است عمیق تر در بافت ها فرو رود و نتایج قابل مشاهده تری ایجاد کند. همچنین منجر به موارد زیر می شود:

 • جلوگیری از چین و چروک صورت مرتبط با خواب ناکافی
 • جوش های صورت را کاهش دهید
 • پف زیر چشم را به حداقل برسانید

چگونه بعد از ماموپلاستی بخوابیم: راهنمای شما برای بهترین استراحت

داشتن خوابی آرام همیشه برای بدن و ذهن شما مفید است، اما بعد از ماموپلاستی اهمیت ویژه تری دارد. خوب خوابیدن به اندازه خوب غذا خوردن و هیدراته ماندن در طول روند بهبودی مهم است.

راهنمای خوابیدن بعد از ماموپلاستی

چرا خواب خوب بعد از جراحی مهم است؟

خواب برای بهبودی و تندرستی، هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی ضروری است. استراحت زیاد در روزهای بعد از عمل یکی از بهترین راه ‌ها برای بازگشت به روال عادی زندگی ‌تان در سریع ‌ترین زمان ممکن است.

هدف گذاری برای 8 ساعت خواب در شب چندین مزیت دارد، از جمله:

 • کاهش التهاب
 • جریان خون
 • تشویق به بازسازی سلولی
 • بهبود عملکرد شناختی

با بهبودی پس از جراحی، به خواب بیشتری نسبت به معمول نیاز خواهید داشت، بنابراین تمام استراحتی را که برای بهبودی نیاز دارید به بدن خود بدهید.

نکاتی برای استراحت بهتر بعد از عمل ماموپلاستی

اگر در طول دوران نقاهت به سختی به خواب می روید، این نکات را امتحان کنید:

 • قبل از جراحی تمرین کنید: چند روز قبل از عمل به پشت بخوابید تا بدن خود را با این وضعیت جدید وفق دهید.
 • قدم بزنید: در طول روز در خانه قدم بزنید تا انرژی مصرف کنید. به یاد داشته باشید که در این مدت عضلات بالاتنه خود را تحت فشار قرار ندهید یا خیلی شدید حرکت نکنید.
 • پرهیز از کافئین و نور گوشی: ممکن است باعث بی قراری و خوابیدن به خصوص در شب شوند.
 • استرس را مدیریت کنید: در مورد احساسات خود با یکی از عزیزان خود صحبت کنید یا روش هایی که استرس شما را کاهش می دهد را به کار بگیرید.
دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

در حالی که خواب هستید، مغز و بدن شما در حال انجام کارهای مهم هستند. اگر بیمار هستید یا پس از یک آسیب فیزیکی یا جراحی در حال نقاهت هستید، بدن شما فعالانه در تلاش برای التیام چیزی است که نیاز به بهبودی دارد. خواب دوره تجدید قوا و ترمیم است. بقیه سیستم های شما برای شب “خاموش” هستند، و این به این فرآیندهای دیگر (درمان و بازسازی) فرصتی برای کار می دهد.

 

اگر سیگاری هستید، قبل از جراحی از شما خواسته می شود که سیگار را ترک کنید. آسپرین و داروهای ضدالتهابی خاص می توانند باعث افزایش خونریزی شوند، بنابراین باید برای مدتی قبل از جراحی از مصرف این داروها خودداری کنید. شما 36 ساعت بعد از عمل در بیمارستان خواهید ماند. شما به کسی نیاز دارید که شما را به خانه برساند و تا یکی دو روز بعد کنار شما باشد.

شما به بیهوشی عمومی نیاز دارید، به طوری که در تمام طول عمل خواب خواهید بود. پس از اتمام عمل جراحی، شما را به یک اتاق ریکاوری منتقل می کنند که در آن جا به دقت تحت نظر خواهید بود. لوله های درن کوچکی در سینه های شما قرار داده می شود تا از تجمع مایعات جلوگیری شود. پانسمان ‌های گازی روی سینه ‌های شما قرار می‌گیرند و با بانداژ الاستیک یا سوتین جراحی پوشانده می‌شوند.

روز بعد از جراحی، شما تشویق می شوید که برای مدت کوتاهی از رختخواب خارج شوید. پس از روز دوم، می توانید راحت تر حرکت کنید. با این حال باید از زور زدن، خم شدن و بلند کردن اجسام سنگین خودداری شود، زیرا این فعالیت ها ممکن است باعث افزایش تورم یا حتی خونریزی شود. بهتر است به پشت بخوابید تا به سینه هایتان فشار نیاید.

هر گونه درن جراحی در ساعت 36 برداشته می شود و به شما اجازه داده می شود به خانه بروید. پانسمان شما در روز 5 عوض می شود و به شما آموزش داده می شود که به مدت شش هفته یک سوتین ورزشی بپوشید. هیچ بخیه ای برای کشیدن وجود نخواهد داشت زیرا همه آنها قابل جذب هستند.

ممکن است متوجه شوید که احساس کمتری در نوک پستان و ناحیه آرئول دارید. این معمولا موقتی است. با این حال، ممکن است هفته ها، ماه ها یا حتی بیش از یک سال طول بکشد تا حس به حالت عادی بازگردد. سینه ‌های شما نیز ممکن است به زمان نیاز داشته باشند تا شکل طبیعی ‌تری به خود بگیرند. برش ها در ابتدا به رنگ قرمز یا صورتی خواهند بود. آن ها تا ماه های زیادی پس از جراحی به همین شکل باقی خواهند ماند.

پس از جراحی کوچک کردن سینه، بسته به شغل شما، اغلب ممکن است ظرف چند هفته به سر کار بازگردید. در بسیاری از موارد، می توانید بیشتر فعالیت های عادی خود، از جمله نوعی ورزش ملایم را پس از سه هفته از سر بگیرید. ممکن است در این مدت کمی ناراحتی های خفیف و دوره ای را تجربه کنید، اما چنین احساساتی طبیعی هستند. درد شدید باید فوراً به من یا تیمم گزارش شود.

از هرگونه فعالیت جنسی باید حداقل به مدت یک هفته اجتناب شود. پس از آن، باید مراقب باشید که حداقل تا شش هفته آینده به سیه های شما فشاری وارد نشود.

 

اندازه سینه شما باید نسبتاً ثابت بماند مگر اینکه مقدار قابل توجهی وزن اضافه یا کم کنید یا باردار شوید. با این حال، جاذبه و اثرات پیری در نهایت اندازه و شکل سینه‌ های هر زنی را تغییر می‌ دهد. اگر پس از گذشت چند سال از ظاهر سینه ‌های خود ناراضی شدید، می توانید لیفت سینه انجام دهید.

 

جراحی کوچک کردن سینه سینه های شما را کوچکتر و سفت تر می کند. بدون وزن بیش از حد سینه های بزرگ، ممکن است از ورزش و فعالیت بدنی لذت بیشتری ببرید.

برش های حاصل از جراحی کوچک کردن سینه شما به مرور زمان بهبود یافته و محو می شوند. با این حال، درک این نکته مهم است که خطوط برش به طور دائمی قابل مشاهده خواهند بود، در برخی افراد بیشتر از دیگران. خوشبختانه، برش‌ های کوچک کردن سینه در مکان ‌هایی هستند که به راحتی توسط لباس‌ ها پنهان می‌شوند. کوچک کردن سینه اغلب تغییر چشمگیری در ظاهر شما ایجاد می کند. به همین دلیل، ممکن است کمی طول بکشد تا با تصویر جدید بدن خود سازگار شوید.

کوچک کردن سینه به طور کلی برای بیمارانی که سینه‌ های بسیار بزرگی دارند و می‌خواهند آن ‌ها کوچک‌ تر باشد، اختصاص دارد.

به جای کوچک کردن سینه، بیمارانی که سینه‌ های کوچک‌ تری دارند، معمولاً روشی بسیار مشابه به نام لیفت سینه را انتخاب می‌کنند. این روش بیشتر پوست را برداشته و سینه ‌ها را بالا می‌آورد، بنابراین سینه‌ ها پرتر به نظر می‌رسند و بالاتر روی سینه می‌نشینند بدون اینکه اندازه ‌شان خیلی کم شود.

اگر سینه های کوچک یا متوسطی برای سینه خود دارید و می خواهید کوچک تر باشد، نظر جراح خود را جویا شوید. آن ها قادر خواهند بود برای شما یک طرح ایجاد کنند که بدون توجه به نام این روش، نتایجی را که می خواهید بدست آورید.

توصیه می شود که بیماران حداقل 3 تا 6 ماه پس از بارداری برای کوچک کردن سینه صبر کنند. این به این منظور است که قبل از انجام عمل، زمان کافی برای فرم گرفتن شکل سینه ‌ها بعد از بارداری در نظر گرفته شود.

بیماران همچنین ممکن است لازم باشد محدودیت‌ های پس از عمل را برای بلند کردن و حمل نوزاد در نظر بگیرند. مهم است که اهداف خود را در جلسه مشاوره با جراح خود در میان بگذارید تا بتوانید بفهمید چه کاری می توانید انجام دهید و چه کاری نمی توانید انجام دهید.

جراحی کوچک کردن سینه یک نوع جراحی کاهش وزن نیست. در حالی که مقداری وزن از سینه ها برداشته می شود، سایر نواحی چربی روی شکم و پشت در طول عمل دست نخورده باقی می مانند.

لیپوساکشن را می توان علاوه بر کوچک کردن سینه برای کاهش ظاهر نواحی ناخواسته چربی انجام داد. به خاطر داشته باشید که این کار باعث افزایش قیمت کل عمل و افزایش زمان بهبودی می شود.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد