نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک

نکاتی برای خواب بهتر پس از لیپوماتیک

 • در چند هفته اول از خوابیدن روی شکم خودداری کنید. (اگر لیپوماتیک شکم انجام داده اید)
 • از یک بالش در کنار خود استفاده کنید تا در جای خود بمانید.
 • برای کاهش فشار روی بخیه ها و برش ها، به صورت نیمه نشسته بخوابید.
 • اگر هر گونه درد غیرطبیعی را تجربه کردید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

آماده شدن برای خواب پس از لیپوماتیک

 • وضعیت جدید خواب خود را تمرین کنید.
 • لباس های فشرده خود را بپوشید.
 • بدن خود را حرکت دهید.
 • فعالیت های آرام بخش قبل از خواب را فراموش نکنید.

علت اهمیت داشتن خواب پس از لیپوماتیک

بهبود و ترمیم زخم و کاهش درد

زمانی که می توان دوباره به پهلو خوابید

3 تا 4 هفته پس از جراحی

چگونه کیفیت خواب را بعد از لیپوماتیک بهبود بخشیم؟

 • برخی از داروها ممکن است در خواب شما خللی ایجاد کنند پس بهتر است برای تغییر داروها یا تغییر دز آن با پزشکتان تماس حاصل فرمایید.
 •   اگر اضطراب و استرس مانع از استراحت شما می شود، می توانید از تکنیک های آرام سازی ذهن مثل مدیتیشن بهره ببرید.
 •   در دوران نقاهت بهتر است مصرف محرک ها مثل کافئین، غذاهای پرچرب و غذاهایی که هضم آن ها دشوار است را به خصوص قبل از خواب به حداقل برسانید.
 • هر کاری که باعث می شود خللی در نحوه خوابیدن ایجاد شود اعم از سر و صدا، نور و دما را کنترل کنید.

بهترین نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک چگونه است؟

بهتر است یک موقعیت راحت پیدا کنید که فشار بر روی نواحی برش و بخیه ها به حداقل برسد. چرا که نحوه خوابیدن اشتباه می تواند باعث کشیده شدن یا باز شدن زخم ها شود.

نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک، بسته به ناحیه ای که چربی را از آن برداشته اید متفاوت است. اگر لیپوماتیک را در چند قسمت از بدن خود انجام داده اید، ممکن است تا چند هفته بعد از عمل، در این نواحی احساس ناراحتی یا درد داشته باشید. برای کمک به روند بهبودی و اطمینان از اینکه می توانید تا حد امکان استراحت کنید، بهتر است از خوابیدن روی ناحیه ای که جراحی شده است خودداری کنید.

خبر خوب این است که به کارگیری نکاتی در خصوص نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک، به شما کمک می کند تا خواب بهتری داشته باشید. در ادامه با ما همراه باشید تا هر آن چه در خصوص نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک نیاز است بدانید را برای شما شرح دهیم.

نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک

آیا بعد از لیپوماتیک باید به پشت بخوابم؟

در صورتی که لیپوماتیک شکم انجام داده اید بله. ممکن است لازم باشد بعد از لیپوماتیک به پشت بخوابید. در این موقعیت، هیچ فشاری به ناحیه تحت درمان وارد نمی‌کنید. خوابیدن روی کمر ممکن است بلافاصله پس از جراحی زمانی که احساس درد و کبودی می کنید بهترین کار باشد. با این حال، اگر احساس ناراحتی می کنید، سعی کنید به حالت نیمه نشسته بخوابید.

با این حال، هیچ قانون خاصی در مورد نحوه خوابیدن بعد از لیپوساکشن وجود ندارد. شما می توانید در هر وضعیتی که پس از جراحی راحت هستید بخوابید. حتی اگر بخواهید و اگر خیلی دردناک نیست، می توانید به شکم بخوابید. تنها استثنا در این مورد این است که شما انتقال چربی نیز داشته باشید. در چنین مواردی باید از وارد کردن هرگونه فشار به ناحیه دریافت کننده چربی خودداری کنید.

از آنجایی که هدف از لیپوماتیک، انتقال چربی به نقاط دیگر بدن است، بنابراین نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک اهمیت بیشتری پیدا می کند تا زمانی که شما لیپوساکشن انجام داده اید. حتما به گونه ای بخوابید که نه فشاری روی زخم ها وارد شود و نه فشاری روی محل های گیرنده چربی.

بعد از لیپوماتیک خوابیدن برایم سخت است. چه می توانم بکنم؟

برخی افراد خوابیدن بلافاصله پس از لیپوماتیک را دشوار می دانند. در برخی موارد، این ممکن است به دلیل داروهایی باشد که مصرف می کنند. اگر جراح شما داروهای ضد درد تجویز کرده باشد، ممکن است این داروها باعث بی خوابی بیش از حد شما شود. می توانید از جراح خود راهنمایی بخواهید و شاید نیاز باشد داروهای دیگری را مصرف کنید. از طرف دیگر، ممکن است جراحان، دوز مصرفی داروهای شما را تغییر دهند یا به شما توصیه کنند که آن ها را در زمان دیگری از روز مصرف کنید.

همچنین ممکن است تکنیک های مدیتیشن برای شما مفید باشد. اگر احساس اضطراب یا استرس می کنید، ممکن است برای خوابیدن دچار مشکل شوید. تنفس عمیق، مدیتیشن ممکن و … می تواند به آرام کردن ذهن شما کمک کند.

همچنین غذاها و نوشیدنی هایی که در دوره نقاهت مصرف می کنید در نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک موثر هستند. غذاهای پرچرب، کافئین، وعده های غذایی سنگین و غذاهای سخت هضم خواب را سخت می کنند. باید آن ها را قطع کنید تا ببینید آیا استراحت شما تغییری می یابد یا خیر.

همچنین خنک کردن اتاق، استفاده از چشم بند و گوش گیر ممکن است به خواب شما کمک کند. این اقدامات نور، سر و صدا و نوسانات دما را که می تواند مانع خواب شما شود را از بین می برد.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

4 راه برای داشتن خواب بهتر در هنگام بهبودی پس از لیپوماتیک

یکی از مهم ‌ترین کارهایی که می ‌توانید در طول دوران نقاهت انجام دهید تا مطمئن شوید که به درستی بهبود می ‌یابید، خواب و استراحت مورد نیاز بدنتان است. با این حال، بسیاری از کاندیدها به دلیل ناراحتی، سطح بالاتری از هورمون استرس یا به دلیل عوارض جانبی داروهایی که مصرف می‌کنند، خواب ضعیفی دارند. پس از انجام لیپوماتیک برای بهبود خطوط بدن با حذف چربی های مقاوم در برابر رژیم غذایی و ورزش از نقاط خاص، ما می خواهیم که راحت ترین و سریع ترین بهبودی ممکن را داشته باشید. با در نظر گرفتن این موضوع، اگر بی خوابی پس از جراحی برای شما مشکل ساز است، می توانید این نکات را دنبال کنید:

 • 1. داروهای خود را تغییر دهید

این امکان وجود دارد که داروهای مسکنی که مصرف می‌کنید می‌ توانند شما را بیدار نگه دارند، بنابراین اگر فکر می‌کنید اینطور است، با جراح خود در مورد تغییر نوع دیگری از داروها یا تغییر دوز آن ها صحبت کنید.

 • 2. از تکنیک های آرامش بخش استفاده کنید

احتمالاً پس از لیپوماتیک، فراز و نشیب های احساسی قابل توجهی را تجربه خواهید کرد. اگر اضطراب و استرس مانع از استراحت شما می شود، تکنیک های آرام سازی ذهن را درست قبل از خواب امتحان کنید، مانند تمرینات تنفس عمیق، مدیتیشن و … . این اقدامات به آرام کردن ذهن شما کمک می کند و باعث می شود خواب بهتری را در دوره نقاهت داشته باشید.

 • 3. مصرف محرک ها را قطع کنید

در دوران نقاهت مراقب آن چه می خورید و می نوشید باشید. برخی از غذاها به خواب کمک می کنند، در حالی که برخی دیگر محرک هایی هستند که خوابیدن را دشوار می کند. از  مصرف کافئین، غذاهای پرچرب، غذاهایی که هضم آن ها دشوار است و وعده های غذایی سنگین درست قبل از خواب اجتناب کنید.

 • 4. هر کاری که باعث می شود نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک راحت تر باشد را انجام دهید

سر و صدا، نور و دما می توانند به نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک شما کمک کنند. اطمینان حاصل کنید که اتاق شما تا دمای حدود 65 درجه فارنهایت خنک می شود، اطمینان حاصل کنید که اتاق شما ساکت و آرام است و در صورت نیاز از گوش گیر و چشم بند استفاده کنید.

دوره نقاهت لیپوماتیک

نکاتی برای خواب آرام بعد از لیپوماتیک

خوابیدن یکی از دغدغه های اصلی کاندیدهایی است که ماموپلاستی انجام داده اند. در این جا چند نکته دیگر از دکتر کامبیز ایزد پناه برای کمک به خواب بهتر بعد از جراحی آورده شده است.

فضای خواب خود را تا حد امکان راحت کنید

چه قصد دارید بعد از جراحی در اتاق خواب خود بخوابید یا روی کاناپه در اتاق نشیمن، هر جایی که می خوابید را تا حد امکان آماده و راحت کنید.

فضای خواب خود را تا حد امکان آرام نگه دارید. روی ملحفه ‌ها، پتوها و بالش‌ های راحت سرمایه‌گذاری کنید تا تجربه خواب لذت‌ بخش ‌تری داشته باشید. هنگام آماده شدن برای خواب، مقداری موسیقی ملایم و آرامش بخش پخش کنید. چند لباس خواب راحت از پیش تهیه کنید که در آن احساس خوبی داشته باشید. انجام همه این کارها کمک می‌کند تا خواب را به تجربه‌ ای آرامش ‌بخش و لذت ‌بخش تبدیل کنید.

قبل از خواب بدن خود را در حالت آرام نگه دارید

این نکته می تواند برای هر کسی در هر زمانی مفید باشد، اما برای کاندیدهایی که پس از جراحی می خواهند بهبود یابند بسیار مهم است.

آرام کردن بدن قبل از خواب بسیار مهم است زیرا ذهن و بدن شما برای خواب آماده می شود. از فضای مجازی دور بمانید ، نور چراغ ها را کم کنید و لباس خوابتان را بپوشید. انجام همه این کارها ذهن و بدن شما را برای یک دوره خواب آرام آماده می کند.

فراموش نکنید که لباس های فشرده سازی خود را بپوشید

لباس‌ های فشرده به کاهش تورم و کبودی کمک می‌کنند. افرادی که لباس های فشرده سازی خود را به طور مداوم و طبق دستورالعمل می پوشند، به طور مداوم پس از جراحی به نتایج مطلوب دست می یابند.

هر شب حداقل هشت ساعت بخوابید.

داشتن مقدار کافی خواب در هر شب برای بهبودی بهینه بدن شما بسیار مهم است. ساعت های طولانی خواب آرام، اثر ترمیمی بر کل بدن شما خواهد داشت. این کار به عضله، بافت و استخوان شما زمان می‌ دهد تا رشد کنند و خود را ترمیم کنند.

قرار ملاقات ها را نادیده نگیرید

مهم است که تمام قرارهای بعدی را با جراح خود هماهنگ کنید تا مطمئن شوید که بهبودی شما پس از لیپوماتیک خوب پیش می رود.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک شکم و پهلو

خواب، بخشی جدایی ناپذیر از روند درمانی بدن به سمت بهبودی است و باید بعد از لیپوماتیک جدی گرفته شود.

یکی از چالش ‌های کاندیدهای جراحی لیپوماتیک این است که بعد از جراحی یک موقعیت خواب راحت پیدا کنند و خانه خود را برای راحتی هر چه بیشتر آماده کنند. در اینجا چند نکته مفید برای اطمینان از استراحت و خواب مورد نیاز در طول ریکاوری بعد از لیپوماتیک آورده شده است.

 • دستورالعمل های جراح خود را به درستی انجام دهید

هنگامی که از به هوش می آیید، ممکن است کمی ناراحتی و درد را تجربه کنید، به خصوص پس از از بین رفتن اثر داروی بیهوشی. اگر این اتفاق افتاد، باید در اتاق ریکاوری چیزی برای تسکین درد بخواهید. هنگامی که به خانه رسیدید، بلافاصله داروهای ضد درد تجویز شده خود را طبق دستور مصرف کنید تا از درد پیشی بگیرید. در مرحله بعد، طبق دستور جراح خود، برای چند روز آینده داروهای خود را سر وقت مصرف کنید تا زمانی که مطمئن شوید که می توانید بدون داروهای خود به بهبودی ادامه دهید. این دارو به خوابیدن شما نیز کمک می کند، بنابراین اگر در شب برای خوابیدن مشکل دارید، می توان از آن به عنوان کمک خواب برای یک یا دو هفته اول استفاده کرد.

پس از یک هفته از مصرف دارو، باید سعی کنید بدون دارو پیش بروید. روند بهبودی به سرعت پیش می رود و نیاز به مسکن روزانه کاهش می یابد. در هر صورت دستورالعمل های جراح را به درستی انجام دهید. اگر جراح به شما توصیه کرده که دوره کامل داروهای خود را مصرف کنید، حتی اگر احساس بهتری دارید، حتما داروها را تا انتها مصرف کنید.

 • صاف دراز نکشید

صاف دراز کشیدن مستقیماً از سر تا پا ممکن است بر برش ‌های شما فشار وارد کند و روند بهبودی آن ها را مختل کند. بهتر است یک موقعیت راحت پیدا کنید که این فشار را کاهش دهد و اجازه دهد آن بخیه ها بدون هیچ گونه کشش در جای خود باقی بمانند. اگرچه خوابیدن به پهلو ممکن است قابل قبول باشد، اما بسیاری ممکن است بچرخند که می تواند باعث کشیده شدن یا باز شدن زخم ها شود. از آن جایی که نمی توانید روی شکم خود بخوابید، توصیه می کنیم به پشت بخوابید تا راحت تر بخوابید.

استفاده از بالشت به عنوان تکیه گاه، موقعیت بهینه ای را ارائه می‌دهند تا اطمینان حاصل شود که حتی فشار کمی روی زخم‌ های شما وارد نمی ‌شود. این وضعیت برای بهبودی ایده آل است، اما ممکن است برای بسیاری از افراد برای به خواب رفتن بهترین حالت نباشد. بهتر است از روزهای قبل از جراحی، شروع کنید به گونه خوابیدن تا بتوانید عادت کنید بعد از لیپوماتیک اینگونه بخوابید.

 • خانه خود را آماده کنید

ضروری است که پس از جراحی، همه چیزهایی را که نیاز دارید در دسترس داشته باشید. آب، تنقلات، مواد غذایی، شارژر و پریز نزدیک تخت و …  باید در جایی باشد که بتوانید راحت باشید. این راحتی به شما کمک می‌کند نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک، به بهترین حالت ممکن بگذرد.

اگرچه باید حداقل یک بار در روز پس از لیپوماتیک راه بروید، اما باید مطمئن شوید که یک محل استراحت راحت دارید که بتوانید بدون مزاحمت بخوابید.

نکات کلیدی دیگر در خصوص نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک

 • مواردی که منجر به خواب بهتر شما می شود را پیش از عمل آماده کنید

سعی کنید ملحفه و پتوهای اضافی در نزدیکی خود داشته باشید تا بتوانید آن ها را تعویض کنید و نخواهید مرتب از جای خود بلند شوید. شما در دوره بهبودی خود بیشتر دراز می کشید و ممکن است انرژی لازم برای شستن ملحفه های خود را نداشته باشید. بنابراین چندین پتو و ملحفه تمیز را در نزدیکی تخت خود نگه دارید تا بتوانید در صورت کثیف شدن آن ها را تعویض کنید.
بعد از لیپوماتیک، خروج خونابه از محل های برش خود خواهید داشت به همین دلیل احتمال کثیف شدن زود به زود ملحفه ها وجود دارد. اگر به کمک نیاز دارید، از شخصی بخواهید که در شستن ملحفه ها به شما کمک کند.

 • داروهای خود را به موقع مصرف کنید

داروی مسکن خود را کمی قبل از خواب مصرف کنید. خوابیدن در هنگام درد یک کار تقریبا غیرممکن است. اگر برای شما داروی ضد درد تجویز شده است، 1 دوز را حدود 30 دقیقه قبل از رفتن به رختخواب مصرف کنید تا بتوانید راحت و بدون درد بخوابید.

اگر درد دارید و داروهایتان مؤثر نبود، با پزشک خود در مورد تغییر نسخه خود صحبت کنید. اگر دچار اسپاسم عضلانی هستید، از پزشک خود بخواهید که شل کننده های عضلانی را نیز برای شما تجویز کند

 • حرکات آرام و فعالیت های سبک را شروع کنید

در طول روز قدم بزنید تا خسته شوید و  بتوانید هنگام شب بهتر بخوابید. اگر تمام روز را در رختخواب دراز کشیده اید، خوابیدن در شب سخت می شود. سعی کنید حدود 30 دقیقه به راه رفتن یا حرکت دادن بدن خود بپردازید تا خسته شوید.

پیاده روی همچنین به شما کمک می کند تا از لخته شدن خون جلوگیری کنید، جریان خون و روند بهبودی را بهبود می بخشد.

نکته: در 2 هفته اول پس از جراحی از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

 • از عواملی که خواب شما را مختل می کند دوری کنید

از مواد مختل کننده خواب مانند کافئین، شکر و الکل در دوره نقاهت خودداری کنید. این موارد بر نحوه خوابیدن بعد از لیپوماتیک تاثیر می گذارد. استراحت مهمترین بخش فرآیند درمان شما بعد از لیپوماتیک  است. اگر نمی توانید بخوابید، مدت زمان بیشتری طول می کشد تا بهبود پیدا کنید. مواردی که الگوی طبیعی خواب بدن شما را مختل می کنند، می تواند دوره نقاهت شما را طولانی تر کند. این محرک ها را بشناسید و تا جای ممکن از انجام آن ها دوری کنید.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک

 • دمای اتاق خود را مطلوب نگه دارید

اتاق خواب خود را در دمایی مطلوب نگه دارید. با بهبودی پس از جراحی، ایجاد یک محیط راحت برای خواب بسیار مهم است. اتاق خود را بین 60 درجه فارنهایت (16 درجه سانتیگراد) و 67 درجه فارنهایت (19 درجه سانتیگراد) نگه دارید تا در هنگام خواب گرمتان نشود.

 • لباس های مناسب خواب بپوشید

برای خوابیدن از تی شرت های گشاد و راحت استفاده کنید. زخم های شما ممکن است هنگام بهبودی پس از جراحی حساس یا دردناک باشند. لباس های شما نباید تنگ باشند و برای شما محدودیت ایجاد کنند.

توجه داشته باشید که گن جراحی خود را به مدت 6 تا 8 هفته پس از جراحی یا هر مدت زمانی که جراح شما توصیه می کند، بپوشید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

لیپوماتیک یکی از روش های کانتورینگ بدن است که خطرناک نیست. تجمع انبوه چربی در بدن ممکن است شما را دچار بیماری هایی مانند کلسترول و کبد چرب کند که با استخراج این چربی کمتر در خطر ابتلا به این بیماری ها خواهید بود. با این حال، زیبایی اعتماد به نفس شما را در لیپوماتیک افزایش می دهد و هیچ دردی را احساس نمی کنید. پس از انجام این جراحی سبک زندگی و ورزش بهتر و سالم تری داشته باشید تا همیشه زیبا و سالم بمانید.

 

به طور کلی، جراحان به کسانی که می خواهند عمل جراحی لیپوماتیک را انجام دهند، توصیه می کنند که بعد از آن بچه دار شوند، زیرا بارداری بر نتایج جراحی شما تأثیر می گذارد.

مواردی وجود دارد که ممکن است فردی در سنین پایین صاحب فرزند شده باشد و در آینده ‌ای دورتر صاحب فرزند شود که مایل است در این مدت جراحی لیپوماتیک انجام دهد که کاملاً ممکن است. اگر قصد دارید بعد از عمل جراحی لیپوماتیک باردار شوید، پزشکان به شدت توصیه می کنند حداقل 5 تا 6 سال بعد از عمل صبر کنید، اما اگر فرد 6 ماه پس از عمل لیپوماتیک باردار شود، یک بارداری سالم (برای مادر و کودک) ممکن است رخ دهد. با جراح خود مشورت کنید.

مناطقی که معمولا تحت عمل لیپوماتیک قرار می گیرند عبارتند از:

 • شکم
 • کمر
 • ران
 • پشت
 • باسن

همانطور که گفتیم علت اصلی تورم بعد از جراحی لیپوماتیک آسیب به سلول های اطراف سلول های چربی است. اما علاوه بر این عوامل دیگری نیز در درماتیت (التهاب) پس از لیپوماتیک موثر است.

با توجه به اینکه چربی به طور ناگهانی در حین لیپوساکشن برداشته می شود، طبیعی است که بدن به روش خاصی واکنش نشان دهد. بدن با تجمع آب در ناحیه جراحی به این شرایط پاسخ می دهد. در نتیجه، تورم رخ می دهد.

التهاب یکی از پاسخ های طبیعی بدن به جراحی لیپوماتیک شکم و پهلو است که مدت زمان آن بسته به شرایط جسمانی فرد متفاوت است. معمولاً یک یا دو روز پس از جراحی لیپوماتیک شاهد تورم خواهید بود، اما تورم به تدریج در طی چند هفته از بین می‌رود.

 

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد