نکاتی برای خواب بهتر پس از پروتز سینه

 • در چند هفته اول از خوابیدن روی شکم خودداری کنید.
 • از یک بالش در کنار خود استفاده کنید تا در جای خود بمانید.
 • برای کاهش فشار روی ایمپلنت‌ ها، به صورت نیمه نشسته بخوابید.
 • برای کمک به کاهش فشار روی برش، از سوتین ورزشی استفاده کنید.
 • اگر هر گونه درد غیرطبیعی را تجربه کردید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

آماده شدن برای خواب پس از پروتز سینه

 • وضعیت جدید خواب خود را تمرین کنید
 • لباس های فشرده خود را بپوشید
 • بدن خود را حرکت دهید
 • فعالیت های آرام بخش قبل از خواب

علت اهمیت داشتن خواب پس از پروتز سینه

بهبود و ترمیم زخم و کاهش درد

زمانی که می توان دوباره به پهلو خوابید

3 تا 4 هفته پس از جراحی پروتز سینه

بعد از عمل پروتز سینه در چه موقعیتی باید خوابید؟

بعد از عمل پروتز سینه باید به پشت خوابید

آیا به پهلو خوابیدن بعد از عمل پروتز سینه مشکل ساز است؟

بله. بعد از پروتز سینه باید از به پهلو خوابیدن یا حتی به پهلو غلطیدن در خواب پرهیز کنید.

اگرچه استراحت و خواب خوب پس از هر عمل جراحی اعم از جراحی های زیبایی و درمانی مهم است، اما برای برخی از جراحی ها نحوه خوابیدن بیمار پس از عمل اهمیت بیشتری دارد. یکی از جراحی هایی که نحوه خوابیدن بعد از اتمام عمل اهمیت دارد، پروتز سینه است. در این بخش، ما توصیه هایی را در مورد نحوه خواب راحت و با احتیاط بعد از عمل را ارائه خواهیم کرد.

نحوه خوابیدن بعد از عمل پروتز سینه

آنچه می خوانید

اهمیت خواب خوب بعد از عمل پروتز سینه

هنگامی که به خواب می روید، بدن شما به حالت التیام می رود، بافت های آسیب دیده را ترمیم می کند و به بدن فرصت می دهد تا دوباره جوان شود. جریان خون به بافت‌ ها افزایش می‌یابد و اکسیژن و مواد مغذی را به مناطق آسیب‌ دیده می‌رساند تا بهبودی را تحریک کند. همچنین در این زمان هورمون‌ های رشد که ترمیم بافت را تحریک می‌کنند و پرولاکتینی که التهاب را تنظیم می‌کند، آزاد می‌شوند. پس از پروتز سینه، استراحت زیاد نیز به کاهش درد کمک می کند و به شما کمک می کند تا از درد بعد از عمل جلوگیری کنید.

خواب برای داشتن سیستم ایمنی سالم و بهبودی سریع تر ضروری است. بدن شما برای بهبودی پس از جراحی باید سخت تلاش کند، به همین دلیل است که احتمالاً در روزهای بعد از عمل پروتز سینه احساس خستگی خواهید کرد. با این حال، زمانی که می‌خوابیم، بدن ساکن است و می‌تواند جریان خون بیشتری را به عضلات و بافت‌های آسیب‌دیده اختصاص دهد و اکسیژن و مواد مغذی را برای بهبود بهبودی به بدن برساند.

علاوه بر این، خواب می تواند در پاسخ ما به درد نقش داشته باشد. خواب بیشتر می تواند به کاهش میزان درد شما کمک کند. در حالت ایده‌آل، شما باید سعی کنید 8 ساعت در شب استراحت کنید.

نحوه خوابیدن بعد از پروتز سینه

چگونگی نحوه خوابیدن بعد از عمل پروتز سینه

بعد از جراحی پروتز سینه مدتی باید به پشت بخوابید. برای کاهش تورم، بالاتنه شما باید بالا باشد، به خصوص در هنگام خواب. این امر به کاهش تجمع مایعات کمک می‌کند، گردش خون را افزایش می‌دهد و همچنین سینه‌ ها را در وضعیت طبیعی‌تری نگه می‌دارد.

یکی دیگر از دلایل خوابیدن با بالا تنه بدن بالا این است که می تواند به تحرک کمک کند. بیرون آمدن از رختخواب به مقداری قدرت بالاتنه نیاز دارد. در طول دوران نقاهت، استفاده از عضلات بازو و قفسه سینه توصیه نمی‌شود و عمود خوابیدن می‌تواند تضمین کند که برای بلند شدن از رختخواب نیازی به کشیدن دست‌ های خود ندارید. اغلب بیماران از بالش‌های مخصوص استفاده می‌کنند تا مطمئن شوند که در وضعیت مناسب قرار دارند.

پس از چند روز، زمانی که تورم و کبودی کاهش یافت، اگر احساس راحتی کردید، معمولاً می توانید به پشت بخوابید. با این حال، مهم است که به پهلو نخوابید یا در خواب به پهلو نغلتید. این امر می تواند بر روی ایمپلنت یا برش های شما در حین بهبود فشار وارد کند که ممکن است بر نتایج شما تأثیر بگذارد. بیماران ما معمولاً می توانند در عرض 2 هفته به خوابیدن به پهلو برگردن. خوابیدن روی شکم تا زمانی که از جراح اجازه نداده است مجاز نیست.

اهمیت خواب بعد از عمل پروتز سینه

 • صفر تا صد پروتز سینه

پیش از عمل پروتز سینه برای وضعیت خواب جدید تمرین کنید.

اگر به طور معمول به پشت نمی خوابید، ممکن است ایجاد تغییر دشوار به نظر برسد. برای آماده شدن برای جراحی، ایده خوبی است که قبل از تاریخ جراحی واقعی خود، تمرین خوابیدن به پشت را شروع کنید.

بالش های اضافی در تخت می تواند به شما کمک کند تا بدن خود را به درستی در وضعیت مد نظر قرار دهید. بسیاری از افراد با قرار دادن یک بالش زیر هر بازو با موفقیت به پشت می خوابند.

یک بالش زیر زانوهای خود نگه دارید تا به حفظ تراز مناسب کمرتان کمک کند. این همچنین می تواند به افرادی که ناراحتی در ناحیه کمر را تجربه می کنند کمک کند.

پس از بهبودی کامل، می‌توانید به هر موقعیتی که دوست دارید برگردید. با این حال، ادامه به پشت خوابیدن فوایدی دارد. این وضعیت می تواند از درد گردن و کمر جلوگیری کند زیرا سر، گردن و ستون فقرات شما را در وضعیت خنثی نگه می دارد.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

خوابیدن بعد از پروتز سینه

آماده شدن برای یک خواب خوب پس از پروتز سینه

پس از عمل، به احتمال زیاد دچار استرس، خستگی و درد خواهید شد، که طبیعی است، اما برای داشتن خواب خوب مناسب نیست. با این مراحل برای چند شب اول خواب خود آماده شوید:

 • وضعیت جدید خواب خود را تمرین کنید

اگر به شکم می‌خوابید یا به پهلو می‌خوابید، ممکن است لازم باشد یک هفته یا بیشتر قبل از جراحی «تمرین» خوابیدن به پشت را شروع کنید.

 • لباس های فشرده خود را بپوشید

به شما لباس های فشرده داده می شود که تورم را کاهش می دهد و بهبودی شما را بهبود می بخشد. این لباس ها همچنین تنش را در اطراف برش ها کاهش می دهد و حرکت را به حداقل می رساند که به شما کمک می کند هنگام خواب احساس راحتی بیشتری داشته باشید.

 • بدن خود را حرکت دهید

حتی در اولین روز پس از جراحی، مهم است که بلند شوید و حرکت کنید. این کار لخته شدن خون پس از جراحی را کاهش می دهد، به علاوه از سفتی و درد در یک وضعیت جلوگیری می کند. قدم زدن در فواصل منظم در اطراف خانه برای چند روز اول خوب است، اما با بهبودی، می توانید به پیاده روی در اطراف خانه و انجام تمرینات کششی سبک افزایش دهید. این ‌ها نه تنها می‌توانند به بهبودی شما کمک کنند، بلکه می‌توانند توانایی شما را برای خوابیدن بهبود بخشند.

 • فعالیت های آرام بخش قبل از خواب

از چیزهایی که می توانند خواب شما را مختل کنند، مانند کافئین، الکل و زمان تماشای صفحه موبایل قبل از خواب اجتناب کنید. در عوض، به پادکست یا موسیقی گوش دهید، کتاب بخوانید یا دوش آب گرم بگیرید (نه حمام) تا به شما کمک کند ذهن و بدن خود را آرام کنید. اگر باید از تلفن یا صفحه نمایش خود استفاده کنید، روشنایی را کم کنید.

مراقبت های بعد از پروتز سینه

پیدا کردن موقعیت خواب مناسب بعد از پروتز سینه

پس از جراحی پروتز سینه، باید در چند روز اول به پشت و در وضعیت بالا بخوابید. این امر سینه های شما را در وضعیت طبیعی تری نگه می دارد، گردش خون را بهبود می بخشد و تورم را به حداقل می رساند. همچنین باعث می شود بدون فشار آوردن به عضلات بازو و قفسه سینه، راحت تر وارد تخت شوید و از رختخواب خارج شوید.

در رختخواب، از بالش های اضافی برای تامین تکیه گاه مورد نیاز خود استفاده کنید، یک بالش در زیر هر بازو قرار دهید تا بدن خود را از یک طرف به سمت دیگر غلت ندهد و یک بالش زیر زانوها برای حفظ کمر در یک راستا قرار دهید. بسیاری از خانم‌ ها خوابیدن روی صندلی را راحت ‌تر از تخت خواب می‌دانند.

تفاوت خوابیدن به پهلو و پشت و خوابیدن روش شکم بعد از پروتز سینه

 • در پهلو یا پشت

هنگامی که صحبت از بهبود پروتز سینه به میان می آید، بسیاری از زنان نگران این هستند که آیا برنامه خواب آن ها ممکن است مختل شود یا خیر. از دست دادن خواب در طول شب می تواند هم ناراحت کننده و هم ناسالم باشد، بنابراین اطمینان از اینکه می توانید خواب خوبی داشته باشید بسیار مهم است. برخی از پزشکان توصیه می کنند که حداقل چند هفته پس از جراحی اولیه فقط به پشت بخوابید. این به زمان ایجاد کپسول اسکار در اطراف ایمپلنت اجازه می دهد و خطر تغییر شکل ناشی از خوابیدن روی ایمپلنت را کاهش می دهد.

 • خوابیدن روی شکم

بسیاری از افراد خوابیدن روی شکم را راحت ‌تر می‌دانند، با این حال ممکن است پس از انجام عمل جراحی پروتز سینه، این حالت برعکس باشد. همانطور که در بالا ذکر شد، در طول فرآیند بهبودی، توصیه می شود تا زمانی که ممکن است به پشت بخوابید، اما زمانی که بدن شما پس از جراحی بهبود یافت، خوابیدن روی شکم هیچ خطری برای ایمپلنت ها ایجاد نمی کند. با این حال، ممکن است متوجه شوید که به دلیل تغییراتی که در بدن شما ایجاد شده است، اکنون خوابیدن در این وضعیت نسبت به قبل ناراحت کننده تر است.

دوره نقاهت پروتز سینه

نکاتی کلیدی در خصوص خوابیدن بعد از پروتز سینه

 • هنگام خواب از سوتین حمایتی استفاده کنید. این سوتین به ثابت نگه داشتن سینه ها، کاهش درد روی برش ها، کاهش تورم و بهبود کلی شما کمک می کند.
 • بعد از ظهر دوش آب گرم بگیرید (نه حمام). این یک تکنیک اثبات شده برای آرامش و خوابیدن سریع تر است.
 • در طول روز به طور منظم در اطراف قدم بزنید. این امر به گردش خون کمک می کند و خطر ایجاد لخته های خون را کاهش می دهد. همچنین از سفت شدن و درد ناشی از بی حرکتی بیش از حد کمک می کند.
 • از مختل کننده های شناخته شده خواب مانند کافئین، الکل، شکر و صفحه نمایش های الکترونیکی خودداری کنید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

خواب کافی برای روند بهبودی پس از هر نوع جراحی سینه بسیار مهم است. وقتی چشمان خود را می بندید و داخل تخت می روید، تقریباً می توانید احساس کنید که بدن شما در حال استراحت است. این زمانی است که بدن شما در حال بهبود، ترمیم و جوان سازی است. هنگام خواب، مغز شما به نواحی در بدن که نیاز به درمان و ترمیم دارند، توجه می کند. مغز شما هورمون هایی را تحریک می کند که باعث رشد بافت ها و ترمیم رگ های خونی می شوند.

منجر به ترمیم عضلات دردناک و آسیب دیده و بهبود سریع می شود. علاوه بر این، خواب یک تقویت کننده مهم ایمنی است که به بدن شما کمک می کند تا با عفونت های احتمالی مبارزه کند. خوابیدن تنفس شما را کند می کند، عضلات دردناک شما را شل می کند، تورم در بافت سینه را به حداقل می رساند و به بهبودی شما کمک می کند.

توصیه می شود حدود شش هفته پس از جراحی پروتز سینه، در وضعیت بالا با زاویه 30 تا 45 درجه بخوابید. این وضعیت به کاهش تورم و درد کمک می کند و می تواند خطر تشکیل بافت اسکار را کاهش دهد.

3 تا 4 هفته پس از جراحی پروتز سینه می توانید به پهلو بخوابید. خوابیدن زودتر به پهلو می تواند فشار زیادی بر برش های شما وارد کند و عوارض ناخواسته ای ایجاد کند.

حدود 12 هفته پس از جراحی می توانید روی شکم خود بخوابید. از خوابیدن به پهلو نیز خودداری کنید. خوابیدن به پهلو می‌تواند منجر به ناراحتی شدید قفسه سینه شود.

حداقل شش تا هشت هفته پس از پروتز سینه، حتی در هنگام خواب، از سوتین حمایتی استفاده کنید. بنابراین، خوابیدن بدون سوتین فشاری خوب نیست.

بارداری، سیگار کشیدن و نوسانات وزن می تواند بر روی سینه های شما تأثیر بگذارد. اطمینان حاصل کنید که از سوتین های مناسب شده استفاده می کنید، مراقب وضعیت بدن خود باشید، وزن خود را سالم نگه دارید، سبک زندگی فعالی داشته باشید و به تمام دستورالعمل های مراقبت قبل و بعد از عمل که در زمان جراحی به شما داده شده است پایبند باشید.

خوب، اگر حتی پس از پیروی از تمام دستورالعمل های ارائه شده در این مقاله موفق به استراحت شبانه نشدید، وقت آن است که با جراح خود تماس بگیرید. جراح شما ممکن است به شما کمک کند تا علت را پیدا کنید.

هر کسی که تا به حال بی خوابی را تجربه کرده است، می داند که دراز کشیدن در رختخواب و بستن چشمان خود مانند خواب، بدن شما را شارژ نمی کند. مجموعه ای از تغییرات فیزیولوژیکی که هنگام به خواب رفتن رخ می دهد به بدن شما کمک می کند بدن را شارژ کند.

این موضوع در هر زمان صادق است و برای افراد پس از جراحی بسیار مهم می شود. همانطور که می خوابید، بدن شما به طور فعال خود را بهبود می بخشد، التهاب را کاهش می دهد و خون را به طور موثرتری به عضلات و بافت هایی که بیشتر به آن نیاز دارند، گردش می دهد. خواب حتی به کاهش خفیف درد بعد از عمل کمک می کند.

اگر بالش ها را طوری قرار دهید که روی شکمتان غلت نزنید، خوابیدن به پهلو مشکلی ندارد. همچنین مهم است که از سوتین جراحی استفاده کنید تا مطمئن شوید که ایمپلنت ‌ها در جای خود باقی می‌مانند و تنش روی برش‌ هایتان به حداقل می‌رسد.

خواب خوب یکی از اجزای اصلی بهبودی شماست. اگر استراحت، تغذیه و پیروی از دستورالعمل های پزشک خود را در اولویت قرار دهید، می توانید همه فعالیت های مورد علاقه خود را زودتر از سر بگیرید و عوارض را به حداقل برسانید.

پزشکان معمولاً توصیه می‌کنند تا زمانی که ممکن است به پشت دراز بکشید و توصیه می‌کنند از بالش ‌هایی برای بالا بردن کمرتان برای کمک به سینه ‌ها استفاده کنید. مهم است که استراحتی را که برای بهبودی و ریکاوری نیاز دارید دریافت کنید.

اگرچه هیچ قانون خاصی در مورد بهترین روش خوابیدن برای بهبود سینه‌ ها پس از پروتز کردن وجود ندارد، اما نکاتی وجود دارد که چگونه راحت بمانید و از آسیب به ایمپلنت ‌های خود جلوگیری کنید.

 • در چند هفته اول از خوابیدن روی شکم خودداری کنید.
 • از یک بالش در کنار خود استفاده کنید تا در جای خود بمانید.
 • برای کاهش فشار روی ایمپلنت‌ ها، به صورت نیمه نشسته بخوابید.
 • برای کمک به کاهش فشار روی برش، از سوتین ورزشی استفاده کنید.
 • اگر هر گونه درد غیرطبیعی را تجربه کردید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.