چرا خواب بعد از ابدومینوپلاستی دارای اهمیت است؟

 • بهبود جریان خون
 • تسریع فرایند ترمیم زخم
 • بازسازی سلول های جدید
 • رشد و ترمیم ماهیچه ‌های آسیب دیده
 • کاهش تورم
 • کاهش درد
 • تسریع فرایند بهبودی و کوتاه شدن دوران نقاهت

بهترین وضعیت خواب بعد از عمل ابدومینوپلاستی کدام است؟

به پشت خوابیدن

آيا می توان بلافاصله بعد از ابدومینوپلاستی به پهلو یا روی شکم خوابید؟

خیر، این نحوه خوابیدن می تواند نتایج عمل را تحت تاثیر قرار داده و شما را دچار مشکل کند.

بعد از عمل ابدومینوپلاستی چه زمانی می توان به حالت عادی خواب برگشت؟

4 تا 6 هفته پس از عمل لازم است تا به پشت بخوابید و بالا تنه خود را بالاتر از بقیه قسمت های بدن قرار دهید، اما پس از آن می توانید به حالت عادی برگردید.

چگونه می توان بعد از عمل ابدومینوپلاستی خواب بهتر و عمیق تری را تجربه کرد؟

 • از پیش از جراحی  خوابیدن به روش بعد از عمل را تمرین کنید
 • از یک تکیه گاه و بالش های اضافه اطرافتان استفاده کنید
 • استفاده از گن های فشاری را به طور منظم فراموش نکنید
 • یک روتین خواب درست داشته باشید
 • استفاده از داروهای مسکن و سایر داروهای تجویزی را به طور مرتب از یاد نبرید

ابدومینوپلاستی یا به‌عنوان متداول ‌تر آن تامی تاک، یک عمل جراحی زیبایی زیبایی است که محبوبیت آن هم برای زنان و هم برای مردان، به ‌ویژه پس از کاهش وزن یا بارداری زیاد شده است. تامی تاک با هدف خلاص شدن از شر پوست اضافی و چربی مزاحم شکم، برای داشتن شکمی صاف و محکم صورت می گیرد. این عمل باعث می‌ شود با بدن خود احساس راحتی و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و همچنین ظاهر و تناسب لباس ‌تان را به‌طور چشمگیری تغییر می‌دهد.

این عمل می تواند به ویژه پس از کاهش وزن یا بارداری مفید باشد. آمادگی برای روند بهبودی می تواند به شما کمک کند تا در سریع ترین زمان ممکن بهبود پیدا کنید. یکی از مواردی که باید در نظر بگیرید این است که چگونه بعد از جراحی شکم بخوابید، زیرا برخی از پوزیشن های خواب می ‌توانند در چند هفته اول پس از جراحی دردناک ‌تر باشند یا بر بهبودی شما تأثیر بگذارند.

آنچه می خوانید

ابدومینوپلاستی چیست ؟

ابدومینوپلاستی یک عمل جراحی است که برای تقویت، سفت کردن و تغییر شکل شکم شما انجام می شود و ظاهری باریک تر از نظر زیبایی شناختی به شما می دهد. تغییرات زیادی در روش استاندارد جراحی شکم وجود دارد، از جمله: مینی ابدومینوپلاستی و لیپو ابدومینوپلاستی. هر گونه تغییر ابدومینوپلاستی می تواند ظاهری طبیعی با کمترین جای زخم ایجاد کند که توسط یک جراح ماهر انجام شود. در صورتی که:

در طی عمل تامی تاک، عضلات شکم شما سفت شده و هر گونه پوست و چربی اضافی برداشته می شود. این عمل باعث می شود شکمی صاف تر و خوش رنگ تر و کانتور بدنی هماهنگ تر داشته باشید. با این حال، این روش متحول کننده شامل دستکاری شدید ماهیچه ها و بافت شکم شما است که برای بهبودی کامل بدن شما نیاز به یک فرآیند بازیابی گسترده دارد.

خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی

در دوران نقاهت بعد از ابدومینوپلاستی چه انتظاری باید داشت ؟

پس از انجام عمل جراحی شکم، ممکن است مجبور شوید یک شب در بیمارستان بستری شوید تا تحت نظر باشید. در هفته اول، درد متوسطی را تجربه خواهید کرد، اما به گونه ای نیست که با داروهای مسکن قابل کنترل نباشد. همچنین ممکن است متوجه مقداری کبودی و تورم در محل جراحی ابدومینوپلاستی خود شوید، این نیز کاملا طبیعی است. برای کمک به جلوگیری از تجمع مایعات، می‌توان درن ‌ها را برای چند روز در محل ‌های برش باقی گذاشت.

 جراح پلاستیک به شما نشان می دهد که چگونه آن ها را خالی کنید و برای جلوگیری از عفونت احتمالی برای شما آنتی بیوتیک تجویز می کند. قرار ملاقات بعدی برای برداشتن درن ها یا بخیه های باقیمانده شکم پس از جراحی شما برنامه ریزی می شود.

دو هفته تا یک ماه اول پس از عمل جراحی شکم، می توانید انتظار داشته باشید که احساس درد و کمی ناراحتی داشته باشید. مطمئن شوید که مدتی از کار و فعالیت های روزانه را فاصله می گیرید تا در خانه به آرامی استراحت کنید. بهبودی پس از ابدومینوپلاستی ممکن است دشوار باشد. شما باید از هر موقعیتی که ممکن است باعث ایجاد فشار بر روی خطوط برش جراحی شما شود، حتی در هنگام خواب خودداری کنید. مهم است که دستورالعمل های جراح پلاستیک خود را در مورد نحوه خواب راحت و مناسب بعد از ابدومینوپلاستی دنبال کنید.

نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی

چرا خواب بعد از ابدومینوپلاستی مهم است ؟

خواب عنصر کلیدی در موفقیت هر جراحی زیبایی است. شما باید بتوانید خوب بخوابید تا به طور کامل پس از عمل جراحی شکم بهبود پیدا کنید. بعید است که یک شب کم خوابی تأثیر منفی بر توانایی شما برای بهبودی داشته باشد. با این حال، زمانی که به یک عادت تبدیل شود، ممکن است مشکلات شروع به بروز دادن کنند و این می تواند بهبودی شما را به تاخیر بیندازد. شما باید هفت تا نه ساعت در شب بخوابید تا انرژی از دست رفته را جبران کنید و بتوانید سریع تر بهبود پیدا کنید.

در طول این ساعات خواب، جریان خون عضلات و بافت ‌های شکم شما افزایش می‌یابد و این به نوبه خود باعث افزایش اکسیژن و مواد مغذی می‌شود. این به شما کمک می کند تا هر گونه بافت آسیب دیده پس از عمل شکم را بازیابی و ترمیم کنید و همچنین سلول های جدید را بازسازی کنید. علاوه بر این، با ورود به مراحل عمیق ‌تر خواب، مغز شما هورمون‌ های رشدی را ترشح می‌کند که رشد و ترمیم ماهیچه ‌های شکننده شکم شما را تحریک می‌کنند. سایر هورمون های آزاد شده می توانند التهاب را بهتر کنند. کاهش التهاب می تواند به کاهش درد و تورم که معمولاً در روزهای پس از ابدومینوپلاستی به اوج خود می رسد کمک کند.

خواب کافی می تواند کاری را که جراح پلاستیک شما شروع کرده است به پایان برساند. اما وضعیتی که بعد از عمل شکم در آن می‌خوابید کم اهمیت نیست و تأثیر قابل‌توجهی بر کیفیت نتیجه نهایی و همچنین سرعت بهبودی شما دارد.

خواب بعد از ابدومینوپلاستی

چگونه بعد از ابدومینوپلاستی بهتر بخوابیم ؟

شکم می ‌تواند بر نحوه ایستادن، نشستن و مهم ‌تر از همه خواب شما تأثیر بگذارد. نداشتن خواب راحت یکی از چالش های اصلی بیماران پس از ابدومینوپلاستی است. خوابیدن در وضعیت نامناسب می تواند نتایج عمل جراحی شکم را به خطر بیندازد و از استراحت لازم برای بهبودی جلوگیری کند. این توصیه ها و نکات را دنبال کنید تا بعد از عمل شکم بهتر بخوابید.

بهتر خوابیدن بعد از ابدومینوپلاستی

 • از پیش از جراحی شروع به تمرین کنید

اگر تمایل دارید به پهلو بخوابید یا صاف روی شکم بخوابید، خوابیدن به پشت ممکن است برای شما غیرطبیعی باشد. توصیه ما به شما این است که یک هفته یا بیشتر قبل از عمل به پشت بخوابید. این به شما کمک می‌کند بعد از جراحی شکم راحت ‌تر به وضعیت جدید خواب خود بروید و از خواب کافی مطمئن شوید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت
 • از یک تکیه گاه استفاده کنید

در طی عمل جراحی شکم، جراح پلاستیک شما یک برش افقی طولانی بین استخوان لگن و ناحیه شرمگاهی شما برای برداشتن چربی و پوست اضافی انجام می دهد. سپس شکم شما را در یک خط نازک محکم به سمت بالا بخیه می زنند. در نتیجه، توصیه می‌شود در دو تا چهار هفته اول بعد از ابدومینوپلاستی، در وضعیت کمی خمیده و بالا بخوابید تا از فشار غیرضروری روی بخیه ‌های خود جلوگیری کنید.

 • از بالش های اضافی استفاده کنید

برای گزینه ای مقرون به صرفه تر، همیشه می توانید از بالش های بیشتر استفاده کنید.

 • نشستن و خارج شدن از تخت/صندلی

با توجه به ماهیت و محل بخیه های شما پس از ابدومینوپلاستی، باید سعی کنید در هفته های بعد از عمل همیشه در وضعیت خمیده باقی بمانید. این نه تنها فشار روی خطوط برش شما را کاهش می دهد، بلکه به کاهش جای زخم نیز کمک می کند. برای نشستن روی صندلی یا تخت، روی لبه بنشینید و زانوهایتان به سمت بیرون باشد و سعی کنید قبل از اینکه پاهایتان را جلوی خود و روی تخت بچرخانید، یک حالت خمیده داشته باشید. در نهایت می توانید تنه خود را به آرامی جا به جا کنید.

برای بلند شدن از رختخواب، همچنان باید در حالی که به پهلو می‌چرخید، حالت خمیده داشته باشید. از دستان خود استفاده کنید تا به آرامی خود را به حالت نشسته برگردانید، سپس به سمت جلو تکان دهید و از عضلات پای خود استفاده کنید تا در نهایت بایستید.

وضعیت خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی

 • لباس های فشرده سازی بپوشید

پس از ابدومینوپلاستی، جراح پلاستیک از شما می‌خواهد تا حدود شش هفته از لباس ‌های فشرده سازی شکم استفاده کنید. انواع مختلفی از لباس های فشرده وجود دارد. پوشیدن لباس فشرده، اگرچه ممکن است مانع از خواب خوب شما شود، به جلوگیری از تجمع مایع در داخل بافت های شما کمک می کند. لباس های فشرده همچنین به کاهش تورم کمک می کنند و در حین بهبودی شکم شما را پشتیبانی می کنند.

 • یک روتین خواب درست داشته باشید

داشتن یک برنامه خواب ثابت راهی عالی برای لذت بردن از یک خواب خوب شبانه در دوران نقاهت پس از ابدومینوپلاستی است. خستگی، کبودی، تورم و تشدید احساسات پس از عمل جراحی شکم می‌تواند خواب را دشوار کند. داشتن یک برنامه خواب ثابت به عنوان بخشی از روتین شما می تواند به آموزش ذهن و بدن شما کمک کند تا خواب خوبی داشته باشید. موارد دیگری مانند دوش آب گرم در عصر،  کنار گذاشتن گوشی و پرهیز از مختل‌کننده‌های خواب مانند کافئین نیز می‌تواند به خواب بهتر شما کمک کند.

 • داروهای ضد درد خود را مصرف کنید

در هفته اول یا بیشتر، باید انتظار سطوح قابل توجهی از التهاب را داشته باشید. متأسفانه، التهاب سطح درد را افزایش می دهد. این التهاب را می توان به ویژه در شب ها که ذهن شما بیکار است احساس کرد. جراح پلاستیک شما برای تسکین ناراحتی و کمک به خواب بهتر برای شما داروی مسکن تجویز می کند.

 • برای دنبال کردن جراحی شکم خود با ما مشورت کنید

پس از انجام عمل ابدومینوپلاستی هرگز در تماس با ما تردید نکنید. ما تجربه ای زیاد داریم که به بیماران کمک می کنیم بعد از عمل جراحی شکم راحت بخوابند و می توانیم نکات دیگری را برای بهبود خواب خود در طول دوره بهبودی به شما ارائه دهیم. اگر همه نکات ذکر شده جواب نداد، گاهی اوقات می توان قرص های خواب آور را تجویز کرد.

عمل ابدومینوپلاستی

چرا بعد از عمل شکم نمی‌توانید روی شکم یا پهلو بخوابید ؟

پس از انجام عمل جراحی شکم، برشی در قسمت پایین شکم خود خواهید داشت. این بدان معنی است که در مراحل اولیه روند بهبودی نمی توانید روی شکم خود بخوابید چرا که با انجام این کار فشار زیادی بر برش وارد می شود. این کار نه تنها دردناک است بلکه خطرناک است و می تواند نتایج عمل شما را به خطر بیندازد.

خوابیدن به پهلو ممکن است بهتر از خوابیدن روی شکم به نظر برسد، اما همچنان به برش ها فشار وارد می کند. همچنین امکان غلتیدن روی شکم در طول شب در این حالت وجود دارد.

نحوه خوابیدن بعد از عمل تامی تاک

بهترین وضعیت خواب بعد از عمل جراحی شکم

بهترین راه برای خوابیدن بعد از جراحی شکم این است که به پشت بخوابید. این کار از وارد کردن فشار بیش از حد بر برش های جراحی جلوگیری می کند.

برای کاهش بیشتر فشار و بهبودی بهتر، بالاتنه خود را بالاتر از بقیه بدن قرار دهید. یکی از راه‌ هایی که می‌توانید این کار را راحت‌ تر انجام دهید، این است که در صورت امکان بدن خود را روی صندلی قرار دهید.

برای کمک به عادت کردن به خوابیدن به این روش، ایده خوبی است که از چند هفته قبل از جراحی شروع کنید اینگونه بخوابید که عادت کنید. استراحت کافی برای بهبودی شما ضروری است.

پشت خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی

چه زمانی میتوانید به خواب عادی برگردید؟

جدول زمانی بهبودی پس از هر جراحی پلاستیک بسیار فردی است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. شما باید دستورالعمل‌ های خاصی را که جراح به شما می‌دهد دنبال کنید و همیشه قبل از ایجاد هر گونه تغییر در روال خود از آن ها سوال بپرسید.

به طور کلی، اکثر بیماران باید چهار تا شش هفته پس از عمل به پشت بخوابند و بالا تنه خود را بالاتر از بقیه قسمت های بدن قرار دهند. در مورد مینی تامی تام، جدول زمانی معمولا کوتاه تر است و بیماران ممکن است بعد از یک تا سه هفته به وضعیت خواب عادی خود بازگردند.

 • فیلم جراحی ابدومینوپلاستی و کاندیدای مناسب عمل

عادات خواب عمیق برای بیماران جراحی زیبایی

پس از جراحی های زیبایی مانند لیفت صورت و ابدومینوپلاستی، می توانید برای مدتی خوابیدن روی شکم را فراموش کنید. به همین ترتیب، اگر عادت دارید به پهلو بخوابید. باید به خوابیدن به پشت عادت کنید، حداقل تا زمانی که بدنتان به طور کامل بهبود یابد.

 • داروهای ضد درد خود را مصرف کنید

در طول فرآیند بهبودی اولیه، تمام تلاش خود را بکنید تا روی پشت خود بخوابید و سر خود را بالا قرار دهید. این وضعیت را در طول شب و تا صبح حفظ کنید. انجام این کار سه مزیت اصلی دارد:

تورم کمتر: بالا نگه داشتن سر و بدن میزان مایعی را که در نزدیکی محل برش جمع می شود کاهش می دهد. با مایعات کمتر، می توانید تورم را کاهش دهید که می تواند زمان راحتی و بهبودی را بهبود بخشد.

محافظت از محل برش: دراز کشیدن به پشت از مالش بالش و ملحفه ‌ها به برش‌ های اطراف شکم پس از ابدومینوپلاستی جلوگیری می‌کند. این موضوع اجازه می دهد تا هنگام چرت زدن با آرامش، محل برش بهبود یابد.

حداکثر نتایج: خوابیدن به پشت به شما کمک می کند ظاهر زیبایی را که جراح زیبایی به شما داده است حفظ کنید.

راهنمای خوابیدن بعد از عمل ابدومینوپلاستی

 • خوابیدن به روش جدید را زودتر تمرین کنید

زمان شروع تمرین خوابیدن به پشت حدود دو هفته قبل از عمل است. این به شما کمک می کند تا به طور طبیعی با موقعیت جدید خود سازگار شوید. همچنین می‌توانید موقعیت خود را تغییر دهید تا زمانی که تکنیک ‌هایی را که برای شما مناسب‌ تر است را پیدا کنید.

حداقل برای چند روز پس از جراحی، خوابیدن روی یک صندلی ممکن است ایده خوبی باشد. اگر نمی‌خواهید آن مسیر را طی کنید، یک تشک سفت انتخاب کنید یک یا دو بالش زیر زانو خود بگذارید. اگر در خواب تمایل به غلت زدن دارید، بالش های اضافی را در اطراف بدن خود قرار دهید تا در شب غلت نزنید. این وضعیت باید شما را به اندازه کافی راحت نگه دارد تا پس از جراحی ابدومینوپلاستی به خوبی بهبود یابید.

 • اتاق خواب خود را قبل از عمل آماده کنید

در حالی که چند هفته زودتر عادت‌ های خواب خود را تمرین می‌کنید، می‌ توانید با تمیز کردن خانه، آماده کردن وعده ‌های غذایی و انجام هر کاری که فضای زندگی شما را به اندازه کافی برای استراحت شبانه راحت می‌کند، قدم بیشتری را بردارید. همچنین ممکن است.

 • کاهش استرس

بسیاری از افراد هنگام انجام جراحی زیبایی به شدت استرس دارند. آن ها نگران نتایج خود هستند. اگر برای یافتن یک جراح زیبایی با تجربه وقت گذاشته اید، احتمال اینکه دچار عوارض شوید کم است. این مسائل باید از قبل با جراح خود در میان گذاشته شود. تمام تلاش خود را بکنید تا آرامش داشته باشید. تنها زمانی که ذهن و بدن شما کاملاً آسوده باشد، می توانید امیدوار باشید که به بهبودی سریع و مؤثر برسید.

 • مراقبت از هر گونه تورم

اگر بعد از جراحی زیبایی متوجه نواحی تورم شدید، از کمپرس سرد برای کاهش بافت متورم استفاده کنید. با کمپرس به آرامی روی پوست خود به مدت سی ثانیه فشار دهید، سپس بردارید. این چرخه را حدود پانزده دقیقه تکرار کنید. در صورت نیاز می توانید این روال را هر ساعت انجام دهید. سرمای کمپرس به کاهش التهاب و کندی جریان خون کمک می‌کند که به کاهش تورم کمک می‌کند.

راهنمای خوابیدن بعد از عمل تامی تاک

 • فعالیت کنید

در طول ساعات بیداری خود، سعی کنید تا حد امکان فعالیت بیشتری داشته باشید (تا زمانی که روش های فعالیت توسط پزشک شما تایید شود). به عنوان مثال، تحرک بدن با راه رفتن تند، گردش خون را بهبود می بخشد. همچنین می‌توانید در شب کمی عمیق ‌تر بخوابید.

 • مصرف کافئین را کاهش دهید

برای اینکه بیشترین استراحت را داشته باشید، سعی کنید مصرف نوشیدنی انرژی زا و کافئین خود را به حداقل ممکن کاهش دهید. این نوشیدنی ‌ها می‌توانند شما را شب ‌ها بیدار نگه دارند یا خواب عمیق را از شما سلب کنند، که هیچ کدام برای بهبودی مناسب نیستند.

به طور خلاصه، خواب کافی باعث بهبودی مناسب می شود و برای دستیابی به زیباترین و ماندگارترین نتایج پس از لیفت صورت، ابدومینوپلاستی یا هر جراحی زیبایی بزرگ دیگر ضروری است.

بهبودی بعد از ابدومینوپلاستی

بهبودی بعد از ابدومینوپلاستی

بهبودی شما از ابدومینوپلاستی چند ماه طول خواهد کشید. به هر حال، شما به تازگی یک عمل جراحی بزرگ روی عضلات مرکزی خود انجام داده اید. برای اینکه بهبودی شما راحت ‌تر پیش برود و از عوارض جلوگیری کنید، مهم است که دستورالعمل‌های دکتر کامبیز ایزد پناه را دقیقاً دنبال کنید.

همچنین باید از خوابیدن روی شکم خودداری کنید. در عوض، سعی کنید به پشت بخوابید و سر و شانه های خود را بالا و پاهای خود را کمی بالا آورده باشید. اگر متوجه می‌شوید که نمی‌توانید در رختخواب راحت باشید، خوابیدن در یک صندلی یک گزینه خوب دیگر است.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

بله . کم خوابی یک شکایت رایج بیماران پس از عمل جراحی شکم است. عوامل زیادی مانند بیهوشی، مصرف مواد مخدر، درد و تغییر موقعیت خواب در کم خوابی نقش دارند.

هنگام راه رفتن برای اولین بار پس از ابدومینوپلاستی، بدن شما به طور غریزی وضعیت کمی خمیده را اتخاذ می کند. یک هفته یا بیشتر طول می کشد تا بتوانید به طور کامل صاف بایستید بدون اینکه به خطوط برش فشار وارد کنید.

 • در حالی که حالت نیمه خمیده دارید، به پهلو بغلتانید تا پاهایتان در لبه تخت قرار بگیرند.
 • سپس، با استفاده از دستان خود، به آرامی خود را در وضعیت نشسته نگه دارید.
 • بدن خود را به سمت جلو تکان دهید و از عضلات پای خود برای کمک به ایستادن استفاده کنید.

اگر موارد ذکر شده جواب نداد، جراح پلاستیک شما ممکن است قرص خواب برای شما تجویز کند تا در دو هفته اول پس از جراحی شکم بهتر بخوابید. همیشه قبل از مصرف هر دارویی با جراح پلاستیک خود مشورت کنید.