لیپوماتیک غبغب چیست؟

در لیپوماتیک غبغب چربی های اضافی زیر چانه تخلیه شده و همین مورد سبب می شود تا فرد جوان تر به نظر برسد. غبغب بزرگ تر از حد معمول، سن فرد را بیشتر نشان می دهد.

موارد استفاده از عمل

 • از بین بردن چربی در ناحیه غبغب
 • فرم دهی به صورت
 • تخلیه چربی صورت

مزایای عمل

 • روند جراحی آسان تر (نسبت به سایر روش ها)
 • نتیجه کم ریسک
 • نتیجه سریع در زیبایی صورت

عوارض احتمالی

 • قرمزی پوست
 • حساسیت
 • عفونت
 • خارش

چه کسانی نباید عمل لیپوماتیک غبغب را انجام دهند؟

 • برای افراد بالای 50 سال و زیر 20 سال توصیه نمی شود
 • افرادی که پرخوری می کنند، نمی توانند عادت های غذایی خود را تغییر دهند
 • زنان باردار یا شیرده
 • کسانی دخانیات مصرف می کنند
 • کسانی که از داروهای بر پایه کورتون یا داروهای خاص استفاده می کنند و امکان قطع آن را ندارند
 • افراد دارای بیماری های خاص
 • افرادی که برنامه ورزشی منظم ندارند

سن مناسب

30 تا 50 سال

نیاز به بیهوشی

خیر

نیاز به بستری پس از عمل

خیر

مدت زمان عمل

دو ساعت

احتمال موفقیت

بسیار بالا

مدت زمان نقاهت

تا یک هفته

ممکن است شما یکی از افرادی باشید که با مشکل چربی زیر چانه یا غبغب مواجه هستند. شما ممکن است با وجود بدنی متناسب، غبغب داشته باشید یا غبغب شما، به علت چاقی و اضافه وزن شکل گرفته باشد. لاغر کردن صورت و فرم دادن به آن، یکی از دشوارترین نقاط بدن هستند و عموماً در مورد آن دسته افرادی که چربی صورت آنها مقاوم است، غبغب با رژیم و ورزش معمول به راحتی از بین نمی رود. به علاوه در صورتی که از فرم بدن خود راضی هستید اما غبغب دارید، باید بدانید که بدون کاهش وزن در همه نقاط بدن، قادر نخواهید بود به روش طبیعی غبغب خود را از بین ببرید. اما علم پزشکی، به شما اجازه می دهد تنها چربی های زیر چانه خود را از بین ببرید. برای این که بیشتر در مورد جراحی لیپوماتیک غبغب بدانید، با این متن همراه باشید.

لیپوماتیک غبغب

آنچه می خوانید

عمل لیپوماتیک غبغب چطور انجام می شود؟

برای انجام این عمل، ابتدا پزشک تلاش می کند سوراخ هایی کوچک به قطر 2 تا 5 میلی متر روی پوست زیر چانه شما ایجاد کند. لوله کانولا وارد سوراخ های ایجاد شده می شود و دستگاهی را به داخل غبغب شما هدایت می کند. این دستگاه، با ارتعاش، باعث از بین رفتن بافت چربی شده و باعث می شود چربی ها با حرارت شدید ناشی از لرزش ذوب شوند. به علاوه، این دستگاه به ماده ای برای بی حسی و جلوگیری از خونریزی به داخل بدن تجهیز شده است. دستگاه لیپوماتیک این طور طراحی شده که به بافت هایی به جز بافت چربی برخوردی نداشته باشد و به همین دلیل در این روش خطر آسیب زدن به اندام های داخلی بدن کمتر خواهد بود. بافت های چربی که توسط دستگاه لیپوماتیک خرد شده اند از طریق ساکشن از بدن خارج می شود.

لیپوماتیک غبغب

شیوه بیهوشی برای عمل

پزشکان مختلف شیوه های متفاوتی برای بی حس کردن غبغب هنگام جراحی لیپوماتیک پیشنهاد می کنند. ممکن است پزشک شما از روش بی حسی موضعی (آرام بخش، وضعیت نیمه خواب و غیره) استفاده کند و یا با توجه به وضعیت شما بیهوشی عمومی را انتخاب نماید. در صورتی که مقدار چربی استخراج شده بین یک تا دو لیتر باشد، جراحی شما، این یک جراحی سبک به حساب می رود؛ به همین خاطر می توانید بدون بیهوشی آن را انجام دهید. ولی از آن جا که بی حسی موضعی در طولانی مدت سبب تنگی نفس و مشکلات دیگر می شود، بیهوشی عمومی برای عمل هایی تجویز می شود که چربی خارج شده از آنها بیش از 2 لیتر باشد. بنابراین، شما قادر هستید با مشورت پزشک خود، بدون بیهوشی عمومی و تنها با بی حسی موضعی، اقدام به جراحی لیپوماتیک غبغب نمایید.

 • لیپوماتیک غبغب با دکتر کامبیز ایزدپناه

دستگاه لیپوماتیک چطور کار می کند؟

دستگاه لیپوماتیک، یک وسیله الکتریکی است که با لرزش سریع کار می کند و از این ارتعاش های پشت سر هم برای از بین بردن چربی های اضافی اندام بدن کمک می گیرد. امواج صوتی مورد استفاده این دستگاه دارای فرکانس پایینی است و به همین دلیل، صدای آن با گوش انسان شنیده نمی شود. با این وجود، دستگاه لیپوماتیک با شدت زیادی چربی های ناخواسته بدن شما را با شکستن سلول های آن از بین می برد. این دستگاه به شکلی طراحی شده که به پوست غبغب شما آسیبی وارد نکند.

دستگاه لیپوماتیک

عمل لیپوماتیک غبغب چطور انجام می شود؟

در این روش افتادگی پوست پس از عمل لیپوماتیک به حداقل می رسد. صورت به سرعت فرم می گیرد و نتیجه عمل بلافاصله پس از جراحی قابل مشاهده است. این عمل هم برای کسانی که غبغب آنها به دلیل چاقی شکل گرفته و هم برای افرادی که به دلایل ژنتیکی، غبغب دارند اما نمی خواهند لاغر شوند مناسب است. عمل جدا سازی چربی از قسمت زیر چانه در این روش بدون درد و خونریزی انجام می شود و مدت استراحت پس از آن از سایر روش های لاغری کوتاه تر است. مزایای دیگر این روش عبارت است از:

مزایای عمل لیپوماتیک غبغب چیست؟

لیپوماتیک غبغب

چه کسانی از لیپوماتیک غبغب بهترین نتیجه را می گیرند؟

لیپوماتیک غبغب

هر فردی با هر نوع بدن، نمی تواند عمل لیپوماتیک را انجام دهد. ممکن است روش مناسب شما برای لاغری روش طبیعی مبتنی بر رژیم غذایی و ورزش باشد. در عین حال ممکن است شما از آن دسته چاقی هایی را تجربه کنید که لیپوماتیک غبغب برای آن بهترین روش داخلی است. بهتر است قبل از مراجعه به پزشک bmi بدن خود را اندازه گیری کنید. اگر عدد bmi شما بین 25 تا 31 باشد، می توانید این عمل را انجام دهید. در صورتی که این عدد کمتر از 25 یا بیش از 31 باشد، بهتر است با مشورت پزشک مورد نظر خود، روش دیگری را برای فرم دهی به صورت خود خود انتخاب کنید. در صورتی که پزشک شما تائید کند، می توانید حتی با یک bmi متوسط اقدام به جراحی لیپوماتیک غبغب نمایید.

چه کسانی نباید عمل لیپوماتیک غبغب را انجام دهند؟

 • کسانی که در سن بلوغ قرار دارند یا سن آنها بالای 50 سال است (برای زیر 20 سال اصلاً توصیه نمی شود.)
 • آن دسته از افرادی که پرخوری می کنند و علاقه ای به تغییر عادت های غذایی خود ندارند
 • افرادی که باردار هستند و یا در دوران شیردهی قرار دارند.
 • کسانی که به استعمال دخانیات عادت دارند
 • کسانی که از داروهای بر پایه کورتون یا داروهای خاص دیگر استفاده می کنند و نمی توانند مصرف آن را متوقف کنند
 • کسانی که از بیماری های خاص رنج می برند.
 • کسانی که می خواهند لاغری دائمی بدون هیچگونه فعالیت بدنی داشته باشند و به هیچ عنوان حاضر به ورزش منظم نیستند

انتخاب دکتر خوب برای لیپوماتیک غبغب

صورت شما، اولین معیار زیبایی برای شماست. احتمالاً به این دلیل است که شما هم می خواهید غبغب خود را جراحی لیپوماتیک کرده و چربی های آن را از بین ببرید؛ تا زیباتر شوید. به همین دلیل باید بدانید که اگر اشتباهی در انتخاب پزشک خود مرتکب شوید و جراحی را برای خود انتخاب کنید که تبحر و تخصص کافی را در جراحی زیبایی، ترمیم و لیپوماتیک نداشته باشد، ممکن است آسیب های غیر قابل جبرانی به زیبایی شما وارد شود. کسانی که جراحی لیپوماتیک غبغب خود را بدون تحقیقات کافی و تحت نظر پزشک غیر متخصص انجام داده اند؛ حالا پشیمان هستند که به میزان کافی در انتخاب پزشک معالج خود حساسیت به خرج نداده اند. برای آن که یک پزشک قابل اعتماد پیدا کنید و صورت خود را به او بسپارید قبل از هر کاری مراحل زیر را انجام دهید:

 • نمونه های موفقیت آنها را ببینید
 • در صورتی که می توانید با مراجعین قدیمی آنها صحبت کنید
 • نتایج پزشک خود را با سایر پزشک های زیبایی مورد نظرتان مقایسه کنید
هزینه عمل لیپوماتیک غبغب چقدر است؟

بهترین پزشک برای عمل لیپوماتیک غبغب

در حال حاضر کمتر پزشک حرفه ای پیدا می شود که شبکه اجتماعی نداشته باشد و یا نتواند نمونه جراحی های لیپوماتیک خود را از طریق پلتفرم های اینترنتی در اختیار شما قرار دهد. بنابراین، آسان ترین قدم برای پیدا کردن بهترین پزشک برای جراحی لیپوماتیک غبغب شما، دیدن نمونه کارهای پزشک مورد نظر و مقایسه آن با چیزی است که در ذهن دارید. شما می توانید پیش از صرف وقت و هزینه برای مراجعه به مطب پزشک، ابتدا نمونه کارهای او را در فضای مجازی ببینید. جلب اعتماد شما عزیزان یکی از اهداف دکتر ایزدپناه است. شما می توانید با خیالی آسوده و با کم ترین عوارض عمل جراحی لیپوماتیک غبغبی خود را به ایشان بسپارید. همچنین می تونید برای مشاهده نمونه کارهای دکتر پیچ اینستاگرام ایشان را ببینید و یا به وب سایت ما برای اطلاعات بیشتر مراجعه کنید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

شب قبل از عمل لیپوماتیک چه کارهایی انجام دهیم؟

بسیاری از افرادی که می خواهند صورت خود را به جراحی لیپوماتیک بسپارند سوال می کنند که آیا مراقبت های بعد از جراحی لیپوماتیک بقیه اعضای بدن، در جراحی غبغب هم لازم است؟ دیگر لزومی ندارد که درباره مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک غبغب خود نگران باشید. دکتر ایزدپناه چند روز قبل از جراحی به شما یک جلسه مشاوره اختصاصی می دهد که شما می توانید در این جلسه هر سوالی که در مورد عمل و مراقبت های بعد از آن دارید را از ایشان خود بپرسید. به یاد داشته باشید که دکتر با توجه به سابقه پزشکی و دارویی شما توصیه هایی مخصوص خود شما خواهد کرد. با این حال بعضی مراقبت های قبل از عمل برای همه لازم است:

 • در شب قبل از عمل خود، یک شام سبک میل کنید. قبل از عمل خود چیزی میل نکنید.
 • توصیه های دارویی پزشک خود را دقیق و با جدیت به کار ببندید
 • قبل از عمل خود دوش بگیرید
 • از مصرف مشروبات الکلی و دخانیات جداً خودداری کنید
 • داروهای رقیق کننده خون مصرف نکنید
 • شب قبل از عمل خوب بخوابید و از استرس دوری کنید
 • لباس های مناسب برای بعد از عمل تهیه کنید و به همراه ببرید

مضرات لیپوماتیک غبغب

تفاوت لیپوماتیک با لیپوساکشن غبغب یا لیپولیزر غبغب

نام عمل

لیپوماتیک

بی حسی

بی حسی موضعی  

تورم

بسیار کم

احتمال آمبولی چربی

بسیار کم

میزان کوفتگی

کم

ترشحات

حداکثر 36 ساعت  

نام عمل

لیپولیزر

بی حسی

بیهوشی عمومی به همراه داروی خواب آور  

تورم

زیاد

احتمال آمبولی چربی

بالا

میزان کوفتگی

زیاد

ترشحات

بیش از چند روز   

نام عمل

لیپوساکشن

بی حسی

بیهوشی عمومی به همراه داروی خواب آور  

تورم

زیاد

احتمال آمبولی چربی

بالا

میزان کوفتگی

زیاد

ترشحات

بیش از چند روز   

هزینه عمل لیپوماتیک غبغب چقدر است؟

لیپوماتیک غبغب به تنهایی یکی از جراحی هایی محسوب می شود که قیمت مناسبی دارد و کاملاً به نتایج آن می ارزد. با این حال برای تعیین قیمت دقیق باید به پزشک خود مراجعه کنید زیرا شرایط بدنی شما، میزان گستردگی چربی هایی که می خواهید حذف کنید، تعداد پرسنلی که در اتاق عمل به جراحی شما کمک خواهند کرد، زمان عمل و متغیرهایی مانند این در تعیین مبلغ نهایی جراحی بسیار تاثیرگذار است. شما می توانید جهت اطلاع از قیمت دقیق عمل لیپوماتیک غبغب، از دکتر ایزدپناه مشاوره دریافت کنید. دکتر کامبیز ایزدپناه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیم و زیبایی، برای رفاه حال شما عزیزان از روزهای شنبه تا سه شنبه از ساعت 14 الی 17 آماده پاسخگویی به شماست. اگر بعد از خواندن این مقاله، نیازمند اطلاعات بیشتری بودید هم می توانید با ما در تماس باشید.

ترکیب عمل لیپوماتیک غبغب با دیگر عمل ها

ممکن است تصمیم داشته باشید به همراه عمل لیپوماتیک غبغب خود، برخی جراحی های زیبایی دیگر را هم انجام دهید. زمان بر بودن انجام لیپوماتیک باعث می شود در صورتی که پزشک شما تبحر و تجربه کافی را نداشته باشد، قادر به انجام صحیح آن نباشد. اما دکتر کامبیز ایزدپناه، فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیم و زیبایی نگغبغب نتیجه عمل لیپوماتیک خود نباشید. ایشان به انجام چند عمل زیبایی به همراه یکدیگر به نحوی که همه عمل ها بهترین نتیجه را داشته باشند، تسلط کافی دارند. بسیاری از بیماران ایشان، این عمل ها را با هم همراه می کنند و از نتایج خود بسیار راضی هستند:

لیپوماتیک غبغب همزمان با ابدومینوپلاستی
لیفت شکم یا ابدومینوپلاستی زمانی انجام می شود که فرد در اثر لاغری دچار افتادگی و شل شدگی پوست شود و نتواند از روش های دیگر پوست بدن خود را لیفت کند. در شرایطی که چربی زیادی از زیر پوست شکم شما خارج شود ممکن است شما هم افتادگی پوستی را تجربه کنید. همچنین در صورتی که به همراه لیپوماتیک غبغب، شکم و پهلوی خود را جراحی کنید و از چربی های خیلی زیادی در یک روز خلاص شوید، ممکن است برای گرفتن بهترین نتیجه لازم باشد جراحی خود را با ابدومینوپلاستی همراه کنید.
تزریق چربی همراه با لیپوماتیک غبغب
شما می توانید از چربی هایی که از صورتتان خارج شده است، برای تزریق چربی به بقیه قسمت های بدن خود استفاده کنید. بنابراین اگر قصد دارید به باسن، دست ها یا دیگر اندام های خود چربی تزریق کنید، بهترین زمان بعد از عمل لیپوماتیک است. البته چربی به دست آمده از غبغب به تنهایی ممکن است برای تزریق به چند نقطه دیگر بدن کافی نباشد. برای سنجش این امر، پیش از عمل پزشک خود را در جریان تصمیم خود برای استفاده از چربی های غبغب در سایر نقاط بدنتان قرار دهید.
Previous slide
Next slide

عمل لیپوماتیک غبغب برای آقایان

آقایانی که چربی های بدن آنها در غبغب ها ذخیره شده است و موفق نشده اند این چربی های مقاوم را از طریق رژیم غذایی و ورزش سخت گیرانه از بین ببرند هم می توانند از این عمل استفاده کنند. لیپوماتیک غبغب برای آقایان هم روش بسیار متداولی برای خارج کردن چربی از صورت طی یک جلسه است. آقایانی که عمل لیپوماتیک غبغب را انجام دهند و سپس به رژیم غذایی و ورزش خود وفادار بمانند، می توانند در زمانی مشخص فرم چهره ای را داشته باشند که همیشه می خواسته اند. بنابراین داشتن صورتی زیبا و لاغر با زاویه های مورد نظر خودتان؛ دیگر یک رویا نیست و تنها با یک جلسه جراحی بدون بیهوشی می توانید از چربی های غبغب خود رها شوید.

عمل لیپوماتیک غبغب چقدر طول می کشد؟

بسیاری از بیماران هستند که از چاقی رنج می برند و به همین دلیل؛ تنها برای عمل لیپوماتیک غبغب خود به ما مراجعه نمی کنند. این دست بیماران می خواهند سایر اندام های خود را جراحی کنند و لیپوماتیک ران، شکم و پهلو، بازو و غیره را با لیپوماتیک صورت و غبغب خود همراه نمایند. بنابراین مدت زمان عمل شما با توجه به اندام های دیگر و میزان چربی که می خواهید از بدن خارج کنید معلوم می شود. مثلاً اگر بخواهید به همراه غبغب، عمل لیپوماتیک کمر یا بازو را هم انجام دهید، مدت زمان جراحی شما طولانی تر خواهد شد. این عمل عموماً بین دو و نیم تا پنج ساعت طول می کشد و در برخی موارد ممکن است جراحی تا 6 ساعت هم به طور بینجامد. بیشتر پزشکان توصیه می کنند که بهتر است مدت جراحی طولانی نباشد، به همین دلیل در صورتی که تمایل داشته باشید اعضای بیشتری را عمل کنید بهتر است این کار را در چند نوبت مختلف انجام دهید.

 • لیپوماتیک غبغب

دوران نقاهت عمل لیپوماتیک غبغب

دوران نقاهت این عمل حداکثر یک هفته طول می کشد. عمل لیپوماتیک غبغب و به طور کلی صورت، یکی از آسان ترین اندام ها برای جراحی هستند و در صورتی که تنها غبغب خود را جراحی کنید ممکن است طی چند روز به سرعت زخم های شما مداوا شوند. در واقع، میان روش های لاغری با جراحی، کوتاهترین دوران نقاهت مربوط به عمل لیپوماتیک است. برای گرفتن بهترین نتیجه لازم است مراقبت های زیر را در دوران نقاهت خود انجام دهید:

 • محل بخیه را به طور روزانه شسته و با گاز استریل پانسمان کنید. این کار باید تا رسیدن به بهبود کامل ادامه داشته باشد. دقت کنید که در صورت عدم پانسمان به موقع و رعایت نکردن بهداشت ممکن است محل بخیه دچار عفونت شود.
 • تا مدتی پس از عمل لیپوماتیک غبغب هیچ گونه فعالیت سنگین انجام ندهید. ورزش سخت نکنید، وسایل سنگین را بلند نکنید و از فریاد زدن یا به کار گیری عضلات صورت به نحوی که به زیر چانه شما فشار بیاید جداً خودداری نمایید.
 • همان طور که دکتر به شما توصیه می کند از گن فرم دهنده استفاده کنید و تلاش کنید حرکات گردن و صورت را به حداقل برسانید.
 • تورم و کبودی که روی پوست صورتتان ایجاد می شود ممکن است تا مدتی همراه شما باشد و بعد به صورت خود به خود، از بین می رود. در این مورد صبور باشید.
 • دستور العمل هایی که هر پزشک به شما می دهد، با توجه به وضعیت شخصی شما ممکن است متفاوت باشد. با دقت به این توصیه ها عمل کنید زیرا عدم رعایت آنها ممکن است نتیجه ای که از عمل می خواهید را به شما ندهد و حتی جراحی شما را با پیچیدگی هایی همراه کند.

شیوه خوابیدن بعد از عمل لیپوماتیک غبغب

برای این که محل زخم های شما دچار درد نشود و فرم بدنتان مشکلی پیدا نکند باید تا مدتی مراقب باشید که به محل زخم ها فشار وارد نشود. برای خوابیدن بعد از عمل دستورالعمل های زیر را دنبال کنید:

 • بهتر است برای مدتی زاویه 45 درجه بالای بدن خود را رعایت کنید. این شیوه خوابیدن باعث می شود ورم اندام های شما هرچه سریع تر از بین برود و زخم ها زودتر بهبود پیدا کند.
 • پوشیدن گن در زمان خواب یکی از سخت ترین و البته مهم ترین قسمت های این عمل است. باید صبور باشید و برای حدود دو تا سه هفته، گن فرم دهی را حتی در خواب نیز بر تن خود نگه دارید.
 • مراحل استفاده از گن غبغب را از پزشک خود بپرسید و به دقت اجرایی کنید.

ورم بعد از عمل لیپوماتیک غبغب

یکی از عوارض اصلی این عمل، ورم صورت – به خصوص ناحیه زیر چانه- است و شما باید در طی این زمان تنها صبور باشید. میزان تورم و این که چه زمانی به طور کامل از بین می رود، در هر فردی متفاوت است و با توجه به تایپ بدنی بیمار و وسعت عمل مشخص می شود. برای این که متوجه شوید ورم بدن شما تا کی باقی خواهد ماند می توانید از دکتر ایزدپناه مشاوره دریافت کنید. نکته ای که باید رعایت کنید این است که بدانید بعد از عمل لیپوماتیک، غبغب شما ممکن است دچار ورم شود.در طی 6 الی 8 روز بیشتر تورمی که به واسطه جراحی در بدن شما ایجاد شده، از بین می رود. ممکن است میزان خیلی کمی از ورم تا 6 ماه در بدن شما باقی بماند، اما اگر روتین ورزشی و رژیم غذایی خود را با جدیت دنبال کنید و در کنار آن ماساژ بگیرید، بعد از رفع کامل ورم و مشاهده نتیجه قطعی عمل خود غافلگیر خواهید شد!

لیپوماتیک غبغب

ماساژ بعد از لیپوماتیک غبغب

جراحان زیبایی اعتقاد دارند اضافه کردن ماساژ به مراقبت های پس از لیپوماتیک غبغب بسیار مفید است و به بهبود سریع تر شما کمک می کند. ماساژ دادن ناحیه جراحی شده، علاوه بر این که می تواند به بهبود گردش خون ناحیه جراحی شده کمک کند، حس سطحی شما را نیز باز می گرداند. خونابه و مایعاتی که زیر پوست تجمع یافته هم خود به خود و با مرور زمان، به صورت طبیعی از بین خواهند رفت ولی ماساژ دادن می تواند به خروج سریع تر این مایعات کمک زیادی بکند. البته به یاد داشته باشید که نمی توانید بلافاصله بعد از عمل خود ماساژ بگیرید، بلکه بهترین زمان برای شروع روتین ماساژ، دو هفته پس از انجام جراحی لیپوماتیک غبغب است.

معایب عمل لیپوماتیک غبغب

از دست دادن حالت ارتجاعی پوست برای مدتی پس از عمل

قرمزی پوست

لیپوماتیک غبغب
لیپوماتیک غبغب

احتمال مسمومیت با ماده بی حسی

احتمال ضعیف عفونت

تغییرات بدن بعد از عمل لیپوماتیک غبغب

این را هم فراموش نکنید که انتخاب پزشک با تجربه و متخصص می تواند به راحتی از تمام این خطرات و معایب جلوگیری کند. کافی است شما نکات انتخاب پزشک خوب برای لیپوماتیک غبغب را رعایت کنید.

شما بعد از عمل بلافاصله تغییرات صورت خود را احساس می کنید و کوچک شدن غبغب خود را می بینید. با وجود این که صورت شما فرم می گیرد باید به یاد داشته باشید که این نتیجه اصلی جراحی لیپوماتیک شما نیست. بعد از عمل شما ورم بعد عمل خواهید داشت. این تورم حدود 6 هفته زمان نیاز دارد تا به طور کامل درمان شود. برای این که سریع تر ورم خود را از بین ببرید لازم است یک رژیم غذایی با پروتئین بالا داشته باشید و آب فراوان بنوشید. ورزش سبک مثل قدم زدن در کم کردن ورم و خروج مایعات باقی مانده از بدن موثر است. با گذر زمان، شما متوجه خواهید شد که غبغب شما در حال کوچک تر شدن و و صورت شما در حال لاغر شدن و زاویه گرفتن است.

ورزش بعد از عمل لیپوماتیک غبغب

برای گرفتن نتیجه دلخواه از عمل لیپوماتیک غبغب لازم است که شما یک روتین ورزشی و رژیم غذایی سالم و منظم را رعایت کنید. در روش لیپوماتیک غبغب، چربی زیر پوست چانه شما خارج می شود. بنابراین اگر عادت های ناسالم غذایی و ورزشی خود را کنار نگذارید و همان شیوه زندگی قبل عمل خود را پیش بگیرید، چربی ها مجدداً بازگشت خواهند داشت. جراحان زیبایی توصیه می کنند که در مدت 2 تا 3 هفته پس از عمل هیچگونه فعالیت بدنی شدید انجام ندهید. قدم زدن آهسته در یک مسیر طولانی می تواند جایگزین مناسبی برای یک ورزش کامل در این زمان باشد. شش هفته پس از لیپوماتیک غبغب، شما به اندازه ای بهبود یافته اید که ورزشی معمولی داشته باشید. تا آن زمان سختی ورزش خود را آهسته و به مرور بالا ببرید.

 • نحوه ی انجام لیپوماتیک غبغب

بهترین ورزش بعد از لیپوماتیک غبغب

برای این که چربی های غبغب شما بازنگردد و بهترین نتیجه را از جراحی خود بگیرید، باید یک روتین ورزشی که شامل ورزش هوازی و ورزش موضعی صورت می شود را رعایت کنید. بهترین ورزش های ترکیبی برای شما عبارتند از:

 • شنا
 • ایروبیک
 • دوچرخه سواری
 • یوگای صورت

دقت داشته باشید که از زمانی مجاز به انجام حرکات یوگای صورت یا رفتن به استخر و تماس با آب هستید که جراحات و زخم های ناشی از عمل تا حد قابل قبولی بهبود یافته باشد.

خطرات لیپوماتیک غبغب

رژیم غذایی بعد از عمل لیپوماتیک غبغب

ورزش به تنهایی نمی تواند نتیجه عمل لیپوماتیک شما را حفظ کند و به همین دلیل لازم است که یک رژیم غذایی سالم هم داشته باشید. برای گرفتن بهترین نتایج، رژیمی که می گیرید باید متعادل باشد. یعنی شامل میزانی متناسب از کربوهیدرات ها، پروتئین ها و چربی ها باشد و در عین حال شما را گرسنه نکند. همچنین حواستان باید به کالری های مصرفی تان هم باسد. تا جایی که می توانید موادی که قند افزوده دارند مصرف نکنید و مصرف میوه و سبزیجات تازه را در اولویت قرار دهید. سعی کنید در غذاهای خود نمک کمتری استفاده کنید و در صورت توان نمک را به طور کامل حذف کنید. نوشیدن آب فراوان، علاوه بر این که به پوست شما برای جمع شدن کمک می کند، باعث از بین رفتن سموم و چربی های اضافی بدن هم می شود.

قبل از عمل لیپوماتیک غبغب چه کارهایی باید انجام دهیم؟

مدتی قبل از این که عمل خود را انجام دهید، ملزم به رعایت برخی نکات هستید که عبارتند از:

 • داروهایی که بر پایه هورمون هستند مانند داروهای پیشگیری از بارداری، باید تحت نظر پزشک مصرف شوند.
 • سابقه پزشکی خود را صادقانه با جراح خود در میان بگذارید.
 • از حداقل 2 هفته پیش از عمل خود، استعمال هرگونه دخانیات (سیگار، قلیان و...) و مصرف مشروبات الکلی را متوقف کنید.
 • داروهای دارای کورتون باید از چند ماه قبل از عمل قطع شوند و یا تحت نظر پزشک و با توجه به تصمیم عمل مصرف گردند.
 • هرگونه مصرف دارو و یا حساسیت دارویی را به پزشک خود اطلاع دهید.
 • از 14 روز قبل از عمل مصرف داروهایی مانند ایبوبروفن و آسپرین را متوقف کنید و در صورتی که نیاز به استفاده یکی از این دو داشتید، موارد را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • از دو هفته پیش از عمل مصرف نمک را کم کنید.

پوشیدن گن بعد از لیپوماتیک غبغب

غبغب شما هم بعد از جراحی لیپوماتیک به بستن گن نیاز خواهد داشت. پزشک شما حتماً در مورد استفاده از گن به شما آموزش خواهد داد. این یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از عمل است که باید حتماً آن را درست و تا زمان لازم اجرا کنید. این گن در واقع برای پر کردن خلائی که در نتیجه خارج کردن چربی ها از زیر پوست ایجاد شده، مورد استفاده قرار می گیرد. گن با قرار دادن نوعی فشار بر پوست، باعث می شود پوست به خوبی به عضله بچسبد و جای خالی چربی ها از بین برود. به علاوه اگر نگغبغب آمبولی بعد از لیپوماتیک هستید باید بدانید که استفاده از گن این خطر را بسیار کاهش می دهد.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

بله. اگر بخواهید می توانید چربی هایی که از هر ناحیه بدن شما خارج شده را به قسمت هایی مثل سینه، باسن و گونه تزریق کنید. برای استفاده از چربی های خارج شده از غبغب خود، پزشک را قبل از عمل در جریان قرار دهید.

ممکن است بعضی چاقی ها روش های بهتری برای جراحی داشته باشند. برای این که پزشک متوجه شود چاقی شما قابل درمان با لیپوماتیک است یا خیر، پوست، شدت چاقی و نوع چاقی را معاینه می کند و سپس نظر قطعی خود را با شما در میان می گذارد.

لیپوماتیک برای کاهش چربی موضعی در یک اندام خاص مورد استفاده قرار می گیرد. با این کار، چربی هایی که در یک قسمت بدن تجمع یافته از بدن خارج می شود. در نتیجه شما می توانید از این روش برای کاهش چربی و سایز شکم، پهلو، چانه، بازو و سایر نقاطی که چربی های مقاومی وجود دارد، استفاده کنید. به علاوه با چربی های خارج شده می توانید به سینه ها، باسن و غیره شکل بدهید.

مانند تمام عمل های جراحی کوچک و بزرگ، لیپوماتیک غبغب هم ممکن است همراه با عوارضی باشد. بیشتر عوارضی که در عمل لیپوماتیک پیش می آیند، ناشی از اشتباه بیمار و یا بی تجربگی پزشک هستند. اگر پزشک شما این موارد را رعایت کند عوارض لیپوماتیک غبغب به حداقل می رسد:

این عمل باید حتماً توسط پزشک دارای صلاحیت جراحی پلاستیک انجام شود.

عمل نباید برای کل بدن همزمان انجام شود.

مراقبت های بعد از عمل باید به خوبی به بیمار آموزش داده شود و این مراقبت ها باید به طور کامل اجرا شوند.

از اعتماد به افرادی که پزشک متخصص جراحی پلاستیک و زیبایی نیستند جداً خودداری کنید.

مطمئن شوید که عمل شما در اتاق عملی مجهز در بیمارستان یا کلینیک جراحی انجام می شود.

بهتر است عمل شما با بی حسی موضعی انجام شود و نه بیهوشی عمومی.

تمامی عمل های جراحی لاغری ممکن است با خطرات خود همراه باشند. هرچند ریسک لیپوماتیک غبغب نسبت به سایر روش های لاغری کمتر است. با این حال لیپوماتیک غبغب ممکن است باعث بی نظمی کانتور و کاهش کشسانی پوست شود. با انتخاب یک پزشک متخصص و با تجربه می توانید بدون هیچگونه خطری جراحی خود را انجام دهید.

پس از لیپوماتیک حتماً ورزش کنید و رژیم غذایی سالم خواری را پیش بگیرید. اجازه بدهید این عمل جراحی برای بدن شما یک سرآغاز جدید باشد. نتیجه اصلی عمل شما وقتی مشخص می شود که تورم و التهاب ناشی از جراحی از بین برود. با شروع یک فعالیت ورزشی سبک بعد از لیپوماتیک، جریان خون افزایش می یابد و باعث می شود التهاب و تورم به سرعت از بین برود. همچنین از ایجاد لخته خونی جلوگیری می شود.

برای انجام عمل لیپوماتیک، پزشک باید روی پوست شما سوراخ های کوچکی ایجاد کند و لوله مخصوصی را زیر پوست شما ببرد که چربی ها را بیرون بکشد. این برش ها، به طول 2 تا 5 میلی متر خواهند بود و به همین دلیل، شما درد و خونریزی به خصوصی را تحمل نمی کنید. خطر عفونت هم در این روش بسیار کم است.