مزایای پوشیدن گن لیپوماتیک

 • تسریع ترمیم زخم بعد از جراحی
 • تخلیه کامل خونابه و ترشحات از محل زخم
 • جلوگیری از افتادگی پوست
 • کاهش تورم و کبودی
 • پیشگیری از ایجاد چین و چروک در پوست
 • جلوگیری از عفونت و تجمع مایع در زیر پوست

 

 

 

 

 

انواع گن لیپوماتیک

بر اساس جنس و سایز تقسیم بندی شده و بر اساس محل جراحی به انواع زیر تفکیک می شوند:

 • گن شکم و پهلو
 • گن بازو
 • گن غبغب
 • گن باسن
 • گن سینه
 • گن ران
 • گن ساق پا
 • گن شکم و پهلو همراه با تزریق مجدد
 • گن کمر و پشت

موارد استفاده

بعد از تمام جراحی های لیپوماتیک

مدت پوشین

بر اساس نظر پزشک متخصص تعیین می گردد (معمولا ۶ تا ۸ هفته)

روش استفاده

به طور مداوم به جز زمان استحمام

عوارض عدم پوشیدن

 • کندی روند بهبودی زخم
 • تجمع مایه زیر پوست و عفونت
 • شل شدگی و افتادگی پوست
 • طولانی شدن مدت التهاب و تورم

مراقبت های بعد جراحی زیبایی عاملی تعیین کننده در نتیجه بعد از عمل هستند. پوشیدن گن بعد از عمل لیپوماتیک به شکل درست و به طور منظم مهم ترین وظیفه شما بعد از انجام این جراحی زیبایی است. بنابراین اگر تصمیم به انجام لیپوماتیک دارید باید چون و چرای پوشیدن گن بعد از عمل لیپوماتیک را بدانید.

بدون شک تناسب اندام یکی از معیارهای اصلی زیبایی است که نقش بسیار موثری در اعتماد به نفس افراد دارد. زنان و مردانی که پس از تحمل سال‌ ها رنج اضافه وزن توانسته‌اند یک شبه با انجام عمل‌های لاغری مانند لیپماتیک به اندام ایده‌آل خود برسند این احساس را به خوبی درک می‌کنند.

اگرچه تخصص، مهارت و تجربه یک جراح پلاستیک و زیبایی مهم ترین عامل در نتیجه جراحی هایی همچون لیپوماتیک است با این وجود خود فرد نیز مسئولیت مراقبت های بعد از عمل را بر عهده دارد چرا که عدم رعایت نکات بعد از جراحی می تواند نتیجه کار جراح را دستخوش تغییر قرار داده و عوارض جدی برای فرد به همراه داشته باشد.

گن بعد از لیپوماتیک

آنچه می خوانید

عمل لیپوماتیک بازو چطور انجام می شود؟

گن به طور کلی نوعی لباس است که احتمالا همه‌ی بانوان با ان آشنایی دارند. در حالت معمولی گن به لباسی کشی و بسیار تنگ گفته می شود که در انواع و سایزهای مختلف وجود دارد و معمولا زنان از ان برای جمع کردن چربی های خود استفاده می کنند تا در مجالس با تناسب اندام بهتری ظاهر شوند.

گن تنها عملکرد زیبایی نداشته و می تواند خاصیت درمانی نیز داشته باشد. گن های طبی را با هدف کاهش عوارض و تثبیت فرم جدید بدن بعد از انجام انواع جراحی های پیکرتراشی مانند لیپوماتیک به کار می برند. گن لیپوماتیک با ایجاد فشار یکسان در تمام نواحی جراحی شده موجب تخلیه خونابه و سایر ترشحات پس از جراحی از طریق لوله های درن شده و مانع تجمع مایع در زیر پوست ناحیه عمل می گردد.

پوشیدن گن بعد از عمل لیپوماتیک اصلی ترین اقدامی است که به هیچ وجه نباید در انجام ان کوتاهی کنید. اگر می خواهید دوره نقاهت یک الی دو هفته ای پس از جراحی شکم را با کمترین عوارض ممکن پشت سر گذاشته و در کوتاه ترین زمان ممکن نتیجه را مشاهده کنید باید پوشیدن گن لیپوماتیک را جدی بگیرید.

پزشک جراح و تیم همراه او در جلسات مشاوره قبل از عمل به خوبی شما را برای خرید گن مخصوص راهنمایی کرده و اموزش های لازم در خصوص نحوه استفاده از ان را می دهند. یک تیم جراحی معتبر و متعهد بیمار را از روز اول تحت حمایت خود گرفته و در تمام طول دوران نقاهت نیز پشتیبان او خواهد بود.

تیم ما بسیار مفتخر است که بهترین متخصصان جراحی زیبایی و پیکرتراشی را در طول عمل لیپوماتیک در کنار شما قرار دهد. 

گن لیپوماتیک چیست؟

گن های مخصوص بعد از لیپوماتیک

گن لیپوماتیک با توجه به نوع عمل یعنی ناحیه‌ای که لاغری موضعی بر روی ان انجام شده متفاوت می باشد. این گن ها معمولا از جنس نخ همراه با الیاف پلاستیکی هستند که از پارچه های کشی در چندین سایز برای نواحی مختلف بدن طراحی می شوند. گن لیپوماتیک معمولا بدون درز دوخته شده تا هنگام استفاده از توالت نیازی به دراوردن ان نباشد.

در تولید این لباس های مخصوص و درمانی متناسب با کیفیت و مدل آن از پارچه های الاستیک معمولی یا انواع پارچه های کشی باکیفیت (لیکرا) استفاده می کنند. علت کشسانی بودن گن طبی این است که فرد بتواند به راحتی و بدون هیچ سختی ان را بپوشد همچنین این حالت چسبندگی موجب فشار بر ناحیه جراحی شده و احتمال عوارض بعدی همچون افتادگی و تجمع مایع در زیر پوست را به صفر می رساند.

 

گن لیپوماتیک شکم و پهلو

لیپوماتیک شکم و پهلو را می توان پرطرفدارترین نوع این عمل لاغری موضعی دانست که اگر توسط یک تیم جراحی متخصص و باتجربه انجام شود نتایج ان شگفت انگیز خواهد بود. در کمتر از دو هفته می توانید جلوی آینه بایستید و از دیدن شکم صاف و سفت خود لذت ببرید اما برای رسیدن به این منظور باید تا مدت تعیین شده از سوی پزشک، حتی برای یک روز، پوشیدن گن مخصوص را ترک نکنید.

گن لیپوماتیک شکم و پهلو تمام ناحیه تخلیه چربی از قسمت فوقانی تا قسمت تحتانی شکم و پهوها را به طور کامل پوشش داده و با ایجاد فشار یکسان در تمام سطح پوست مانع از ایجاد ناهمواری و افتادگی پوست می گردد.

گن لیپوماتیک شکم و پهلو

گن لیپوماتیک شکم و پهلو همراه با تزریق چربی به باسن

این گن را می توان یک گن تقریبا سرتاسری دانست که معمولا از زیر سینه ها شروع شده و تا قسمت تحتانی باسن ادامه می یابد. یکی از مزایای عمل لیپوماتیک در مقایسه با سایر روش های پیکرتراشی این است که می توان چربی استخراج شده از بدن فرد را به برای حجم دادن به نواحی دیگر مانند سینه ها و باسن استفاده کرد.

این گن فشار را به طور متعادل در تمام سطح جراحی پخش کرده و باعث می شود تا شکم و باسن در فرم جدید خود تثبیت شوند. اگرچه ممکن است که در روزهای ابتدایی پوشیدن گن، احساس درد و ناراحتی داشته باشید اما با گذشت چند روز همین گن است که اثر تورم، کبودی و درد را کاهش می دهد.

گن لیپوماتیک بازو

این نوع لیپوماتیک برای کسانی مفید است که به دلیل کاهش و افزایش پی در پی وزن دچار شل شدگی و افتادگی چربی های ناحیه بازو شده‌اند. این نوع گن معمولا به شکل یکپارچه بوده و هر دو دست را در بر می گیرد. مدل گن لیپوماتیک بازو در زنان و مردان متفاوت بوده و یکی از اثرات مهم ان ایجاد تقارن در فرم نهایی هر دو بازو می باشد.

گن لیپوماتیک ران

در این گن نیز معمولا مدل های زنانه و مردانه کمی با یکدیگر تفاوت دارند اما اکثرا به شکل شلوارک کوتاهی هستند که سرتاسر هر دو ران را می پوشاند. پوشیدن گن لیپوماتیک برای ایجاد تقارن در فرم نهایی ران ها ضرورت داشته و از مزایای ان این است که می توانید به راحتی زیر شلوار بپوشید بدون ان که ظاهر ناخوشایندی داشته باشد.

گن لیپوماتیک سینه

پیکرتراشی و جراحی زیبایی ناحیه سینه در میان بانوان طرفداران بسیاری دارد اگر شما هم متقاضی زیباتر کردن سینه های خود هستید لیپوماتیک سینه می تواند گزینه‌ای طلایی برای رسیدن به فرم و سایز دلخواه باشد. پوشیدن گن لیپوماتیک سینه از الزامات این جراحی است.

 این گن، مانند یک سوتین بزرگ است که سینه ها و تمام اطراف ان را در بر گرفته و با سفت نگه داشتن سینه ها مانع از افتادگی مجدد و ناقرینگی آن ها پس از جراحی می گردد.

گن لیپوماتیک غبغب

شاید به نظرتان دور از دسترس به نظر برسد که بخواهید یک شبه از شر چربی اضافه جمع شده در زیر چانه یا همان غبغب خلاص شوید اما این اتفاق با عمل لیپوماتیک غبغب کاملا امکان پذیر است. کافیست که زیبایی چهره‌ی خود را به دستان یک جراح زیبایی باتجربه بسپارید.

 تنها نکته حائز اهمیت این است که برای کاهش تورم، کبودی و جلوگیری از ایجاد ناقرینگی حتما باید گن بعد از لیپوماتیک غبغب را تا چند هفته پس از عمل به طور منظم استفاده نمایید. این گن تمام ناحیه گردن را پوشش داده و در بالای سر محکم می شود تا فشار به طور کاملا همسان در ناحیه جراحی پخش شده و فرم نهایی در بهترین حالت باشد.

گن لیپوماتیک کمر و پشت

پوشیدن این گن مخصوص برای کسانی است که با انجام عمل لیپوماتیک چربی های اضافه ناحیه کمر و پشت خود را تخلیه می کنند. هدف اصلی از پوشیدن این گن نیز کاهش تورم و پیشگیری از تجمع ناهموار چربی ها در زیر پوست ناحیه جراحی می باشد.

گن لیپوماتیک کمر و پشت

گن لیپوماتیک ساق پا

از جمله مزایای جدیدترین روش پیکرتراشی یعنی جراحی لیپوماتیک این است که با این روش می توان چربی های موضعی تمام نواحی بدن را تخلیه کرد که یکی از این نواحی ساق پا می باشد. در صورتی که عمل لیپوماتیک ساق پا را انجام دهید درست مانند سایر انواع لیپوماتیک باید برای مدت ۶ تا ۸ هفته از گن مخصوص استفاده کنید.

علت پوشیدن گن لیپوماتیک چیست؟

همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم مراقبت های بعد از عمل در جراحی های زیبایی عامل تعیین کننده کیفیت نتیجه نهایی و راهکار اصلی پیشگیری از عوارض بعد از عمل می باشد. مهم ترین مورد در میان تمامی مراقبت های بعد از جراحی پیکرتراشی را می توان پوشیدن مداوم و صحیح گن بعد از لیپوماتیک دانست که نقش بسیار مهمی در کاهش عوارض و تثبیت فرم نهایی بدن بازی می کند.

اصلی ترین دلایل تاکید جراحان بر پوشیدن گن مخصوص بعد از جراحی لیپوماتیک عبارت است از:

 • کاهش تورم و کبودی در ناحیه جراحی
 • جلوگیری از تجمع مایع در زیر پوست ناحیه جراحی
 • تسریع بهبود زخم و کم رنگ کردن اسکار
 • جلوگیری از ایجاد چین و چروک و افتادگی پوست در ناحیه جراحی

سرعت مشاهده نتیجه نهایی و طول دوره نقاهت رابطه مستقیمی با سن فرد و شدت خاصیت ارتجاعی پوست او دارد. با توجه به اینکه کلاژن سازی نقش مهمی در خاصیت کشسانی و جوانی پوست دارد افزایش سن موجب کاهش کلاژن سازی شده و به این ترتیب سرعت بهبود و کاهش احتمال ایجاد چین و چروک بعد از عمل نیز در کسانی که در سنین پایین تر و سال های جوانی اقدام به انجام جراحی های پیکرتراشی مانند لیپوماتیک می کنند بیشتر است.

با این حال استفاده از گن مخصوص همان راهکاری است که متخصصان این حوزه در نظر گرفته اند تا از این طریق تمام افراد در هر سنی که هستند بتوانند با خیال راحت جراحی لاغری خود را انجام داده و با استفاده از این گن های مخصوص ریسک عوارضی همچون شل شدگی پوست و ایجاد چین و چروک را به صفر برسانند.

تا چه مدت بعد از لیپوماتیک باید گن پوشیده شود؟

پوشیدن گن مخصوص برای تمام کسانی که هر نوعی از عمل لیپوماتیک را انجام می دهند صد درصد اجباری بوده و یکی از نکات مهمی است که جراحان پلاستیک و زیبایی در جلسات مشاوره قبل از عمل بر روی ان تاکید دارند. در اکثر موارد این لباس مخصوص باید به طور مداوم در یک بازه زمانی تعیین شده از سوی پزشک پوشیده شده و فرد تنها در زمان استحمام مجاز به دراوردن ان می باشد.

پزشکان به طور معمول توصیه می کنند که تا زمان رسیدن به بهبودی نسبی یعنی حدود ۶ تا ۸ هفته بعد از عمل گن مخصوص پوشیده شود تا احتمال عوارضی همچون افتادگی پوست، ناقرینگی، ایجاد ناهمواری زیر پوست و چین و چروک از بین برود. این مدت زمان می تواند بنا بر سن بیمار، نوع عمل لیپوماتیک و گستردگی ناحیه جراحی کمتر یا بیشتر باشد که باید توسط جراح متخصص تعیین شود.

همچنین در برخی موارد پزشک توصیه می کند که دو نوع گن با خاصیت کشسانی متفاوت یعنی یک گن شل تر و یک گن تنگ تر تهیه کنید تا در چند هفته ی ابتدایی از گن تنگ تر استفاده نموده و پس از پایان دوره نقاهت اصلی و زمانی که فرد به زندگی روزمره باز می گردد تا چند مدت گن شل تر پوشیده شود.

بعد عمل لیپوماتیک چه نوع گنی باید بپوشیم؟

بدون شک از خود فرد توقع نمی رود که با انواع گن لیپوماتیک و بهترین کیفیت ان برای نوع نیاز خود اگاهی داشته باشد به همین دلیل جراح متخصص پلاستیک و زیبایی همراه با جراحی و پرستاری حرفه ای خود در جلسات مشاوره به بیمار و همراه او توضیح خواهند داد که چه نوع گنی مناسب است و چه جنسی باید خریداری شود.

در صورت اطمینان خاطر بهتر است که مطابق با راهنمایی پزشک، گن بعد از عمل لیپوماتیک را قبل از روز جراحی تهیه نموده و به پزشک نشان دهید. ناحیه جراحی نوع گن را تعیین می کند. در صورتی که عمل لیپوماتیک دو ناحیه مختلف از بدن را مطابق با نظر پزشک به طور همزمان انجام دهید لازم است که گن مخصوص به هر کدام را جداگانه تهیه نموده و بپوشید.

بعد عمل لیپوماتیک چه نوع گنی باید بپوشیم؟

مزایای پوشیدن گن بعد از عمل لیپوماتیک

به طور کلی اگر بخواهیم اثرات مهم پوشیدن گن مخصوص بعد از عمل لیپوماتیک را نام ببریم می توان به این موارد اشاره کرد:

 • کمک به تخلیه مایعات وجراحی د ترشحات بعد از ر لوله های درن
 • کمک به بهبود سریع زخم
 • جلوگیری از عفونت و لخته شدن خون در ناحیه جراحی
 • کمک به صافی پوست و جلوگیری از جمع شدن ذرات چربی زیر پوست که موجب ناهمواری می شوند
 • کمک به فرم گرفتن نهایی بدن
 • کاهش درد و تورم در طول دوره نقاهت
 • پیشگیری از افتادگی و شل شدگی پوست در محل جراحی
 • بهبود کانتور (از بین بردن فاصله میان پوست و لالیه های زیرین برای جلوگیری از ایجاد چین و چروک)
دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

بستن گن لیپوماتیک در هنگام خواب

در اکثر جراحی های زیبایی شکم مانند لیپوماتیک و ابدومینوپلاستی پزشکان معمولا توصیه می کنند که در یک ماه اول حتی هنگام خواب نیز گن مخصوص را از بدن خود خارج نکنید. تنها زمانی که مجاز به دراوردن ان هستید هنگام حمام کردن است زیرا به دلیل دوخت بدون درز و یکسره این گن ها حتی برای توالت نیز نیازی به دراوردن ان ها نیست.

عوارض نپوشیدن گن بعد از عمل لیپوماتیک

همانطور که تاکنون بارها تاکید کردیم استفاده از گن مخصوص به طور منظم و طبق دستورالعمل پزشک یکی از اصلی ترین مراقبت های بعد از عمل لیپوماتیک می باشد که هدف اصلی ان از بین بردن عوارض و خطرات پس از جراحی است.

در صورتی که در انجام این مهم کوتاهی کنید احتمالا با این اثرات رو به رو خواهید شد:

 • خطر تجمع مایعات در محل زخم و عفونت داخلی
 • به جا ماندن اثر شدید زخم در دراز مدت
 • شل شدگی و بد فرمی ناحیه جراحی شده به دلیل فضای خالی بین پوست و شکم
 • افزایش ورم و التهاب به دلیل تجمع مایع در محل زخم

قیمت گن لیپوماتیک

نمی توان یک قیمت ثابت را برای گن مخصوص بعد از لیپوماتیک در نظر گرفت زیرا به عواملی مختلفی از جمله جنس، نوع گن، کیفیت و شرکت تولید کننده ان بستگی دارد. استفاده از گن باکیفیت که مناسب نوع نیاز و سایز شما باشد را نمی توان فدای قیمت ان کرد زیرا نقش بسیار مهمی در رسیدن به نتیجه نهایی و فرم دلخواه بدن دارد.

 

نکات مهم پوشیدن گن بعد از عمل لیپوماتیک

 • به رعایت بهداشت فردی در هنگام پوشیدن گن اهمیت دهید.
 • در صورتی که گن به خون و سایر ترشحات زخم الوده شد حتما ان را شسته و از یک گن دیگر استفاده کنید.
 • بهتر است که از گن شخص دیگری استفاده نکرده و سایز مناسب خود را تهیه نمایید.
 • در هنگام انتخاب نوع گن به توصیه افراد غیر کارشناس توجه نکرد و این مورد را درست مطابق نسخه پزشک انجام دهید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

خیر همچین چیزی امکان پذیر نبوده و حتما باید گن مخصوص عمل لیپوماتیک خود را تهیه و استفاده نمایید. گن های طبی با توجه به جنس و طراحی خاصی که دارند فشار را به طور همسان در تمام ناحیه جراحی پخش کرده و مانع عوارضی همچون تجمع مایع زیر پوست، شل شدگی و چین و چروک می شوند.
اکثر گن های طبی به شکلی طراحی شده اند که کاملا به بدن چسبیده و سطحی صاف ایجاد می کنند در نتیجه می توانید به راحتی ان ها را زیر لباس خود بپوشید بدون انکه کسی متوجه شود.
طول دوره نقاهت به سن فرد، وضعیت کلی سلامت جسمی، مهارت جراح و ناحیه عمل بستگی دارد. به طور کلی طول دوره نقاهت لیپوماتیک در مقایسه با بسیاری از جراحی های لاغری دیگر کوتاه بوده و حدود ۳ تا ۷ روز می باشد.