موارد استفاده از عمل

گونه

مزایای عمل

 • شما هیچ جای زخم قابل مشاهده ای از کوچک کردن گونه نخواهید داشت زیرا جراحی از داخل دهان شما انجام می شود.
 • وقتی جراحی بوکال فت به درستی انجام شود، به چهره شما ظاهری مانند «مدل‌ها» می‌دهد!
 • نتایج عمل نهایی دائمی است، حتی اگر وزن اضافه داشته باشید.
 • عمل جراحی نهایتا 1 ساعت طول می کشد.
 • زمان نقاهت نسبتاً کم است و اکثر بیماران پس از 3 روز به سر کار باز می گردند.

عوارض احتمالی عمل

 • عفونت یا خونریزی
 • بهبود ضعیف برش ها
 • هماتوم
 • آسیب به اعصابی که عضلات صورت را کنترل می کنند (معمولاً موقتی هستند)،
 • واکنش های نامطلوب به بیهوشی
 • بی حسی
 • تورم طولانی مدت
 • تجمع مایع
 • آسیب مجرای بزاقی

سن مناسب یا توصیه شده

سنین بین 20 تا 35 سال

بیهوشی دارد یا خیر؟

بی حسی موضعی

بعد از عمل بستری نیاز دارد؟

خیر

مدت زمان عمل

30 دقیقه

احتمال موفقیت

بالا

مدت دوران نقاهت

3 هفته

آنچه می خوانید

رفع چربی بوکال

چربی بوکال چربی بین استخوان گونه و استخوان فک در صورت افراد است. این چربی ها در واقع به شکل گیری فرم صورت شما کمک می کند. برداشتن چربی بوکال یک عمل جراحی برای برداشتن چربی از این ناحیه از صورت است. این عمل می تواند ساختار استخوانی صورت شما، به خصوص استخوان گونه و نواحی توخالی شده بین گونه ها و خط فک را برجسته کند. گاهی اوقات به این روش کوچک کردن گونه نیز می گویند.

بوکال فت

حذف چربی بوکال چیست؟

چربی بوکال، چربی بین استخوان گونه و فک است که به شکل گیری صورت شما کمک می کند. همه افراد دارای چربی بوکال هستند، اما این چربی در برخی افراد بیشتر از سایرین است. برداشتن چربی بوکال یک عمل جراحی برای برداشتن چربی در این ناحیه از صورت است.

جراحی برداشتن چربی بوکال نوعی جراحی پلاستیک به شمار می رود. تصمیم برای انجام جراحی پلاستیک یک تصمیم شخصی است اما در هر صورت بهتر است این عمل را فقط در صورتی در نظر بگیرید که واقعاً می خواهید ظاهر خود را اصلاح کنید و نه به این دلیل که شخص دیگری از شما می خواهد.

 • جراحی بوکال فت

چه کسی کاندید مناسبی برای جراحی بوکال فت است؟

جراحی بوکال فت ممکن است ساده باشد، اما یک نکته وجود دارد: این عمل برای همه مناسب نیست. قبل از اینکه مجاز به انجام این عمل شوید، باید چند ویژگی داشته باشید. برخی از افراد ممکن است احساس کنند گردی گونه ‌هایشان باعث ایجاد پری در صورتشان می ‌شود که دوست ندارند. کوچک کردن گونه می تواند احساس پری یا چربی گونه های شما را کاهش دهد.

بهترین کاندیدهای انجام عمل بوکال فت عبارت اند از:

اگر صورت شما خیلی استخوانی و لاغر است یا اگر سن پایینی دارید، ممکن است کاندیدای خوبی برای جراحی بوکال فت نباشید، زیرا چربی بوکال به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می یابد.

قبل از جراحی بوکال فت چه اتفاقی می افتد؟

قبل از جراحی بوکال فت، شما با جراح خود ملاقات خواهید کرد. پزشک با شما در مورد آنچه از جراحی انتظار دارید و همچنین آنچه در طول و بعد از عمل خود انتظار دارید، بحث خواهد کرد.

در طول مشاوره اولیه، پزشک شما را معاینه می کند و احتمالاً از چهره شما عکس می گیرد. او همچنین از شما سؤالات کلی در مورد سلامت عمومی شما می پرسد، مانند سابقه سلامت خانوادگی و هر عمل جراحی قبلی که داشته اید. پزشک همچنین فشار خون شما را می گیرد و در مورد داروهای فعلی که مصرف می کنید صحبت می کند. مهم است که در مورد تمام داروهای خود، از جمله داروهای گیاهی و مکمل ها، به پزشک خود بگویید. برای اخذ بهترین نتایج، ممکن است از شما خواسته شود که قبل از جراحی سیگار را ترک کنید.

در طول این مدت، پزشک شما به هر سوالی که دارید پاسخ می دهد و توضیح می دهد که در طول جراحی چه اتفاقی برای شما می افتد. پزشک می تواند توصیه هایی متناسب با اهداف خاص شما ارائه دهد و در مورد خطرات احتمالی این عمل صحبت کند.

پروسه جراحی بوکال فت چیست؟

جراحی بوکال فت را می توان در بیمارستان یا در مطب انجام داد و شما همان روز به خانه می روید.

روش عمل شما معمولا به صورت زیر خواهد بود:

یک بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن پوست، به شما تزریق می شود تا دردی احساس نکنید. یعنی در طول عمل بیدار خواهید ماند. اگر بیش از یک عمل را همزمان انجام می دهید، ممکن است بیهوشی عمومی برای شما تشخیص داده شود. اگر بیهوشی شما از نوع عمومی باشد، باید برنامه ریزی کنید که فردی شما را بعد از عمل به خانه برساند.

بوکال فت

پس از جراحی بوکال فت، پزشک شما نحوه مراقبت از برش ها را توضیح می دهد. پزشک ممکن است به شما دهانشویه مخصوصی بدهد تا به بهبودی زخم و جلوگیری از عفونت کمک کند. طی یک یا دو روز رژیم غذایی شما آبکی و مایع خواهید بود. به تدریج، می توانید غذاهای نرم را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

برخی از عوارضی که بعد از جراحی بوکال فت خواهید داشت عبارت اند از:

 • تورم
 • کبودی
 • بی حسی در محل های برش

این عوارض باید به تدریج با بهبودی بدن شما از بین بروند. زمان نقاهت شما معمولاً حدود سه هفته است و معمولاً چندین ماه طول می کشد تا نتایج نهایی را ببینید.

پس از بازگشت به خانه پس از جراحی، اطمینان حاصل کنید که تمام اقدامات احتیاطی که توسط جراح تجویز شده است را انجام دهید:

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت
بوکال فت

عوارض جراحی بوکال فت چیست؟

در هر جراحی، باید خطرات و مزایای بالقوه عمل مد نظر را بسنجید. پزشک شما در مورد خطرات احتمالی با شما صحبت خواهد کرد تا بتوانید آگاهانه تصمیم بگیرید.

برخی از عوارض جراحی بوکال فت عبارتند از:

 • عفونت در محل برش
 • آسیب به اعصاب صورت یا آسیب مجرای بزاقی
 • بی حسی یا تغییر حس
 • عدم تقارن

چگونه باید برای بوکال فت آماده شد؟

بسته به عوامل فوق، جراح نوع جراحی را برای شرایط شما تعیین می کند. علاوه بر این، جراح همچنین در مورد کل برنامه درمانی، هزینه درمان و آماده سازی های خاص قبل و بعد از جراحی صحبت خواهد کرد.

بوکال فت

آماده شدن برای عمل بوکال فت

قبل از اقدام به جراحی بوکال فت، جراح به شما توصیه می کند تا اقدامات مهمی را برای آمادگی برای جراحی دنبال کنید.

مشاوره با جراح خود قبل از جراحی بوکال فت

در ملاقات با جراح حتما تمام سوالات و ابهامات خود را مطرح کنید. مهم است که تا آنجا که می توانید جزئیات بیشتری به دست آورید تا اضطراب خود را کاهش دهید. فراموش نکنید که در مورد محل جای زخم بپرسید. اگر می‌خواهید افتادگی گونه ‌ها را به حداقل برسانید در مورد اهداف خود با جراح در میان بگذارید.

گاهی اوقات، جراحی بوکال فت با جراحی لیفت صورت همراه است. اما ممکن است انتظارات بیشتری از جراحی داشته باشید، مانند سفت کردن گونه ها یا خلاص شدن از شر پوست بیش از حد روی خط فک. در هر یک از این موارد، بهتر است قبل از عمل به طور واضح با جراح خود صحبت کنید. در چنین شرایطی، جراح ممکن است علاوه بر جراحی حذف بوکال فت، لیفت صورت را برای دستیابی به نتایج مورد انتظار توصیه کند.   

داروهای مورد نیاز بعد از جراحی بوکال فت

جراح برای هفته اول شما داروهای ضد درد تجویز می کند. این داروها به شما در کاهش درد گونه ها و در ناحیه کلی صورت کمک می کند. ممکن است در دو روز اول احساس درد زیاد داشته باشید که داروهای مسکن به شما کمک خواهد کرد.

چگونگی کاهش تورم بعد از جراحی بوکال فت

به مدت دو هفته پس از جراحی، گونه ‌های شما متورم خواهد شد که می ‌تواند با کبودی یا احساس حساسیت همراه باشد، اگرچه این مورد ممکن است از بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد. بیشتر این اثرات قابل مشاهده هستن و درد بعد از سه هفته کاهش می یابد.

اطمینان حاصل کنید که قرار ملاقات های خود را به درستی پیگیری می کنید تا وضعیت جراحی شما بررسی شود. پس از کاهش تورم، نتایج جراحی قابل مشاهده خواهد بود. نتیجه کامل جراحی را می توان پس از گذشت سه تا چهار ماه از جراحی به درستی مشاهده کرد.

اگر عمل با موفقیت انجام شود، جراحی حذف چربی بوکال نتایج دائمی برای شما به همراه خواهد داشت، مشروط بر اینکه سبک زندگی سالمی داشته باشید. از این رو، اگر می خواهید چربی اضافی روی گونه های خود را کاهش دهید، این جراحی شاید بهترین انتخاب شما باشد.

بوکال فت

زمان نقاهت جراحی بوکال فت چقدر است؟

پس از انجام عمل، پزشک به شما می گوید که برای بهبودی سریع خود چه کاری انجام دهید. پیروی از دستورالعمل ‌های پزشک برای مراقبت‌ های بعد از عمل، از جمله نوبت معاینه بعدی، مهم است. زمان بهبودی این عمل معمولاً حدود سه هفته است، اما چندین ماه طول می کشد تا نتایج نهایی را مشاهده کنید.

زمان نقاهت جراحی بوکال فت چقدر است؟

جراحی بوکال فت به طور کلی یک عمل بی خطر است. اما اگر هر یک از موارد زیر را تجربه کردید، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

همچنین عوارض زیر بسیار نادر است، اما اگر هر یک از موارد زیر را تجربه کردید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

برخی از سوالات رایجی که میتوانید در مورد جراحی بوکال فت از پزشک خود بپرسید:

بوکال فت

هزینه حذف چربی باکال چقدر است؟

هزینه واقعی برداشتن چربی باکال به نیازهای هر فرد و نیازهای جراحی بستگی دارد. به همین دلیل است که هزینه جراحی شما و قیمت قطعی آن تنها با مشاوره حضوری با جراح تعیین می شود.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

جراحی بوکال فت عملی است که اغلب در آسیا، خاورمیانه و ایالات متحده آمریکا انجام می شود. حجم گونه ها در این عمل کاهش می یابد و گونه ها برجسته تر به نظر می رسند. این روش پس از یک بی حس کننده کوچک در دهان انجام می شود و چربی از طریق یک برش کوچک در مخاط گونه برداشته می شود. به این ترتیب زخم های قابل مشاهده ای ایجاد نمی کند. نتایج فوق را نمی توان تضمین کرد. نتایج از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

معمولاً بعد از چند روز تا یک هفته، می‌توانید به فعالیت‌های عادی بازگردید.

روش جراحی بوکال فت، کانتور بیشتری را به صورت شما ارائه می دهد. استخوان های گونه شما برجسته تر می کند، گونه های چاق شما کمتر دیده می شوند و خط فک شما مشخص تر می شود. با این حال، گاهی اوقات ممکن است یک چانه دوتایی سرسخت وجود داشته باشد که صرف نظر از میزان ورزش یا رژیم غذایی به نظر می رسد نمی توانید از شر آن خلاص شوید،. اگرچه جراحی بوکال فت به شکل دهی بیشتر به صورت شما کمک می کند، اما ممکن است برای رسیدن به نتایج دلخواه کافی نباشد. در این صورت می‌توانید برای درمان لاغری صورت منحصربفرد به ما مراجعه کنید، مخصوص افرادی که علاوه بر گونه ‌های چاق، از چانه دوتایی نیز رنج می‌برند.

 این روش درمانی خاصی است که در آن روش برداشتن چربی بوکال با لیپوساکشن گردن ترکیب می شود تا چربی از چانه دوتایی برداشته شود. این عمل نتایج طبیعی، اما طولانی مدت می دهد: اگر سبک زندگی سالمی داشته باشید، چربی معمولاً بر نمی گردد.

 • شما با این روش اسکار قابل مشاهده ای نخواهید داشت زیرا چربی بوکال از طریق داخل دهان برداشته می شود.
 • نتایج عمل نهایی دائمی است، حتی اگر وزن اضافه کنید.
 • زمان بهبودی حداقل است، اکثر بیماران پس از سه روز به سر کار باز می گردند.
 • با برداشتن حجم چربی بوکال، حجم گونه کاهش می یابد و گونه ها مشخص تر به نظر می رسند.
 • ممکن است در ابتدا مقداری ورم داشته باشید، که ممکن است به نظر برسد گونه‌ های بزرگ‌ تر و چاق ‌تری دارید. این موضوع به مرور زمان محو خواهد شد.

  خطر کمی آسیب به عصب بوکال وجود دارد، عصبی که به شما اجازه می دهد لب های خود را به درستی بیرون بیاورید. بدیهی است که در صورت انجام این عمل توسط جراح مجرب، این خطرات کاهش می یابد.

 • این روش با کمک بی حسی موضعی انجام می شود. سپس جراح برش های کوچکی در داخل گونه های شما ایجاد می کند.

  سپس چربی حذف می شود. شما همچنین می توانید کشیدن چربی توسط جراح را تجربه کنید. هنگامی که چربی برداشته شد، برش ها با بخیه های جذب شدنی، دوخته می شوند.

  برای جلوگیری از عفونت احتمالی و با توصیه به شستشوی منظم دهان با دهانشویه، شما را با آنتی بیوتیک به خانه می فرستند.

 • ممکن است یک هفته بعد از عمل کمی تورم داشته باشید و در گونه هایتان احساس درد داشته باشید. شما باید بتوانید پس از چند روز فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرید. اگر ورم زیاد دارید، می توانید کمی استراحت کرده و گونه های خود را با کمپرس سرد خنک کنید. هر تورمی باید در عرض دو تا سه هفته به طور کامل از بین برود.

  از جویدن شدید غذاهای جامد خودداری کنید و از هر غذایی که خیلی داغ یا تند است به مدت حداقل 24 ساعت خودداری کنید تا از تحریک برش های گونه خود جلوگیری کنید. ورزش بعد از 2 هفته دوباره مجاز است.

 • وقتی آن چربی از بین رفت، برای همیشه از بین می روند! نتایج دائمی است. حتی اگر وزن اضافه کنید، چربی بوکال شما بر نمی گردند. با این حال، صورت چاق ‌تر به دلیل افزایش وزن می‌تواند نتایج روش حذف چربی باکال شما را پنهان کند.

 • حذف چربی بوکال را می توان با چندین روش دیگر برای بهبود ظاهر کلی صورت انجام داد که در زیر آورده شده:

  • بلفاروپلاستی
  • لیفت صورت و گردن
  • بزرگ کردن چانه
 • جراحی بوکال فت روشی مناسب برای بیماران در تمام سنین است که رشد آن ها به طور کامل صورت گرفته زیرا اکثریت شروع به از دست دادن چربی روی صورت خود در سنین بین 20 تا 35 سال می کنند. اگر چربی زودرس برداشته شود، ممکن است صورت شما ظاهری بیش از حد لاغر یا خسته باشد.