ورزش بعد از ماموپلاستی

عمل ماموپلاستی چیست؟

عمل ماموپلاستی در واقع برداشتن چربی و پوست اضافی سینه برای دستیابی به سینه ‌های کوچک‌ تر و متناسب با بقیه اندام شما است.

آیا شروع ورزش بلافاصله بعد از ماموپلاستی توصیه می شود؟

خیر

چه مدت باید از سوتین های جراحی استفاده کرد؟

توصیه می شود به مدت شش هفته از سوتین جراحی و پس از آن از سوتین های ورزشی استفاده شود.

ورزش بعد از عمل ماموپلاستی را چه زمانی می توان شروع کرد؟

اگرچه فعالیت های سبک مثل پیاده روی می تواند در روزهای آغازین بعد از جراحی شروع شود اما برای پیشگیری از آسیب های ناشی از ورزش، در 6 هفته اول پس از عمل بهتر است از ورزش دوری کرد.

چه مدت پیاده روی بعد از عمل ماموپلاستی توصیه می شود؟

در روزهای اول 10 الی 15 دقیقه

از چه فعالیت هایی بعد از عمل ماموپلاستی باید خودداری کرد؟

 • بلند کردن اجسام سنگین
 • دویدن
 • انجام حرکت های ورزشی پرفشار

آیا مدت زمان مشخصی برای از سرگیری ورزش بعد از عمل ماموپلاستی تعیین می شود؟

اگرچه شروع ورزش از 6 هفته بعد از عمل توصیه شده اما این عدد بسته به دستور پزشک متفاوت است و ممکن است بر اساس نوع عمل، سرعت بهبود بدن و میزان پیروی از دستورالعمل های بعد از جراحی متفاوت باشد.

مزایای فعالیت سبک در دو هفته اول بعد از عمل ماموپلاستی چیست؟

 • افزایش جریان اکسیژن در سراسر بدن
 • بهبود گردش خون
 • پیشگیری از خطر لخته شدن خون
 • آزاد شدن اندورفین در بدن
 • کمک به بهبود خلق و خو بعد از جراحی
 • کمک به تسکین درد و ناراحتی

اگر به دنبال داشتن اندامی متناسب ‌تر و کمک به رفع درد شانه، کمر و گردن خود هستید، جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی یک گزینه عالی برای شماست است. عمل ماموپلاستی شامل برداشتن چربی و پوست اضافی برای دستیابی به سینه ‌های کوچک‌ تر و متناسب با بقیه بدن شما است. اندازه جدید سینه ها در طی مشاوره اولیه با دکتر کامبیز ایزد پناه تعیین می شود. در این جا بهترین نکات و توصیه های دکتر ایزد پناه برای ورزش بعد از ماموپلاستی آورده شده است.

آنچه می خوانید

مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی

برای دستیابی به نتایج زیبایی شناختی مورد نظر می توان از تکنیک های جراحی متعددی استفاده کرد. جراحی ماموپلاستی، یک عمل پیچیده است که هدف آن کم کردن حجم سینه و کوچک کردن سینه است. بعد از ماموپلاستی متوجه خواهید شد که وقتی حجم سینه‌ هایتان کاهش می ‌یابد، ممکن است بتوانید فعالیت ‌هایی را انجام دهید که قبلاً برای شما یک چالش واقعی بودند – مثلاً ورزش کردن. ممکن است مشتاق شروع یک برنامه ورزشی باشید، اما باید به بدن خود فرصت استراحت و بهبودی بدهید.

تورم و التهاب پس از کوچک کردن سینه بسیار رایج است. توصیه می شود لباس فشاری بپوشید و به پشت بخوابید تا تورم شما کاهش پیدا کند. ورزش بلافاصله پس از جراحی توصیه نمی شود زیرا می تواند منجر به عوارض احتمالی شود.

به مدت چند هفته اول بعد از جراحی می توانید در خانه کمی شروع به قدم زدن کنید. این کار، یکی از بهترین تمرینات بعد از کوچک کردن سینه است، زیرا گردش خون را بهبود می بخشد، به بهبودی سرعت می بخشد و از لخته شدن خون جلوگیری می کند.

پس از تایید دکتر کامبیز ایزد پناه، می توانید به انجام فعایلت های روزانه خود بازگردید و ورزش سبک را شروع کنید. مهم است که در ابتدا فقط فعالیت های سبک را انجام دهید. استفاده از دوچرخه ثابت در خانه برای شروع عالی است. شما باید به بدن خود گوش دهید و بیش از حد به آن فشار نیاورید. تا زمانی که سینه های شما به طور کامل بهبود نیافته اند، بهتر است از تمام ورزش هایی که عضلات سینه شما را هدف قرار می دهند خودداری کنید. از شنا، قایقرانی و دویدن در مرحله بهبودی جراحی خودداری کنید.

ورزش بعد از ماموپلاستی

 

ملاحظات و اقدامات احتیاطی برای جراحی ماموپلاستی

اول از همه، تمام دستورالعمل های ارائه شده توسط دکتر کامبیز ایزد پناه را به دقت دنبال کنید. برای جلوگیری از تورم، درد و آسیب بعد از جراحی، لباس بپوشید. بهتر است به مدت شش هفته از سوتین جراحی استفاده کنید و سپس به پوشیدن سوتین ورزشی روی بیاورید.

برای جلوگیری از آسیب های ناشی از ورزش، در شش هفته اول پس از عمل از ورزش دوری کنید. اگر در حین ورزش دچار تنگی نفس، ضربان قلب سریع و درد قفسه سینه شدید، بلافاصله ورزش را متوقف کرده و مقداری آب بنوشید. اگر علائم ادامه یافت، با جراح خود تماس بگیرید.

مراقب علائم عفونت مانند قرمزی، بوی بد یا چرک از سینه باشید، در صورت تداوم هر یک از این موارد فوراً با دکتر کامبیز ایزد پناه تماس بگیرید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

جدول زمانی برای ورزش بعد از ماموپلاستی

مهم است که به یاد داشته باشید که همه افراد با سرعت متفاوتی بهبود می یابند و مهم است که در مرحله بهبودی بسیار صبور باشید. با این حال، در اینجا یک جدول زمانی کلی برای ورزش بعد از ماموپلاستی وجود دارد:

 • هفته 1 تا 2 بعد از ماموپلاستی

دکتر کامبیز ایزد پناه، همه بیمارانی که ماموپلاستی انجام داده اند را تشویق می کند تا در اسرع وقت به پیاده روی کوتاه بروند. این پیاده روی نباید خیلی طولانی باشد. یک پیاده روی ساده ده تا پانزده دقیقه ای برای شما مناسب است. پیاده روی از سفتی سینه جلوگیری می کند و باعث می شود احساس بهتری داشته باشید. با این حال، حتما استراحت کنید. به غیر از پیاده روی های کوچک، حداقل هشت ساعت در شب بخوابید و در صورت نیاز در طول روز چرت بزنید. این فعالیت سبک در دو هفته اول پس از جراحی به شما در موارد زیر کمک می کند:

 • بهبود سطح اکسیژن در بدن
 • افزایش گردش خون در بدن
 • به حداقل رساندن خطر لخته شدن خون
 • ترشح اندورفین در بدن شما
 • کاهش درد و شروع دوره بهبودی
 • هفته 2 تا 4 بعد از ماموپلاستی

بعد از هفته دوم می توانید تمام فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرید. در طول این مدت، اکثر افراد اجازه دارند به سر کار برگردند (بسته به اینکه آیا کار میز کار دارید یا کار شما از نظر فیزیکی سخت است). اگر دوره نقاهت شما به آرامی پیش می رود، دکتر کامبیز ایزد پناه به شما اجازه می دهد تا تمرینات سبکی را که پاها و شکم شما را هدف قرار می دهند، از سر بگیرید. تمرینات پایین تنه نقطه خوبی برای شروع هستند. همچنین می توانید مدت زمان پیاده روی خود را افزایش دهید. اطمینان حاصل کنید که در حین تمرین از سوتین حمایتی استفاده می کنید. اگر احساس تنگی نفس یا خستگی می کنید، به خود استراحت دهید.

 • هفته 4 تا 6 بعد از ماموپلاستی

در این بازه شروع به از سرگیری بیشتر فعالیت های روزمره خود خواهید کرد. اکثر افراد می توانند ورزش هایی با شدت سختی متوسط را شش هفته پس از جراحی از سر بگیرند. حتما برنامه ورزشی خود را با دکتر کامبیز ایزد پناه هماهنگ کنید. هنوز هم توصیه می شود تا زمانی که جراح به شما اجازه ندهد از تمرین در قسمت عضلات قفسه سینه خودداری کنید. در این مرحله می توانید تمام تمرینات دیگر را انجام دهید.

 • هفته 6 تا 8 بعد از ماموپلاستی

اکثر بیماران در این مرحله به طور کامل بهبود می یابند و می توانند به تمرینات ورزشی قبل از جراحی خود بازگردند. می توانید وزنه بردارید، تمرینات قفسه سینه انجام دهید، تمرینات با شدت متوسط تا زیاد انجام دهید. با این حال، مهم است که ورزش را آهسته شروع کنید و به تدریج شدت را افزایش دهید.

مراقبت های بعد از ماموپلاستی

بایدها و نبایدهای ورزش بعد از ماموپلاستی

در این جا چند مورد از بایدها و نبایدهای ورزش پس از ماموپلاستی آورده شده است:

باید های بعد از ماموپلاستی:

پیاده روی را فراموش نکنید

هر عمل جراحی زیبایی سینه چه پروتز چه ماموپلاستی، نیاز به سپری کردن یک دوره نقاهت دارد. اکثر مردم مشتاق هستند که به روال عادی زندگی خود بازگردند، اما همیشه بهترین کار این است که صور باشید. یکی از اولین کارهایی که باید در دوره بهبودی خود انجام دهید این است که «هر روز پیاده روی» کنید. پیاده روی برای افزایش جریان خون شگفت انگیز است چرا که در نهایت منجر به بازیابی سریع بافت ها و عضلات بدن می شود.


انجام حرکات کششی بعد از جراحی

پس از بهبود کامل برش ها، ایده خوبی است که به آرامی بدن و قسمت عضلات سینه را کشش دهید. حرکات کششی عضلات شما را سالم نگه می دارد، آسیب دیدگی عضلات را ترمیم می کند و به کاهش سفتی سینه کمک می کند. قبل از شروع حرکات کششی با دکتر کامبیز ایزد پناه مشورت کنید. در ابتدا با حرکات کششی 5 دقیقه ای شروع کنید و سپس مدت زمان آن را افزایش دهید.


همه چیز را با جراح خود هماهنگ کنید

قبل از شروع هر برنامه ورزشی با تیم جراح خود تماس بگیرید. تمام دستورالعمل های داده شده پس از جراحی را رعایت کنید. در حین تمرین، اگر متوجه تنگی نفس، سرگیجه، خستگی شدید، توقف کرده و استراحت کنید. اگر این وضعیت ادامه داشت، فوراً با پزشک خود در تماس باشید.

نباید های ورزش بعد از ماموپلاستی

از دویدن در مراحل اولیه بهبودی خودداری کنید

اگر قبل از ماموپلاستی به دویدن عادت داشتید باید برای از سرگیری آن کمی صبر کنید. حتی آهسته دویدن بلافاصله بعد از ماموپلاستی می تواند فشار زیادی را بر روی عضلات قفسه سینه، بخیه ها و برش ها وارد کند و برای شما عوارض ایجاد کند. بهتر است شش هفته صبر کنید تا بتوانید دویدن را شروع کنید.


از بلند کردن وزنه خودداری کنید

وزنه برداری یک راه عالی برای عضله سازی و دستیابی به اندام ایده آل شما است. با این حال، دکتر کامبیز ایزد پناه توصیه می کند از بلند کردن وزنه های سنگین تر از 2 تا 3 کیلوگرم برای حداقل یک ماه پس از عمل خودداری کنید. مهم است که حداقل شش هفته صبر کنید تا بتوانید وزنه های سنگین را بلند کنید. زمانی که تصمیم به بلند کردن وزنه می‌گیرید، از وزنه های کوچک شروع کنید و سپس سنگینی وزنه خود را افزایش دهید تا از وارد کردن فشار بیش از حد به سینه خود جلوگیری کنید.

دوره نقاهت بعد از ماموپلاستی

نکاتی برای گذراندن راحت تر دوره نقاهت بعد از ماموپلاستی

دکتر کامبیز ایزدپناه فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی، نکات زیر را برای سپری کردن بهتر دوره نقاهت بعد از ماموپلاستی توصیه می کند:

 • 1. تا حد امکان استراحت کنید. حداقل 8 ساعت در شب بخوابید و زمانی که احساس خستگی می کنید چرت بزنید.
 • 2. به پشت بخوابید و چند بالش زیر سر و شانه های خود بگذارید.
 • 3. ترتیبی دهید که شخصی شما را به خانه برساند و در کارهای خانه و مراقبت از شما به شما کمک کند.
 • 4. حداقل تا 2 هفته پس از جراحی از حمام کردن، غوطه ور شدن در وان آب گرم، شیرجه رفتن در استخرها و رفتن به سوناهای گرم خودداری کنید.
 • 5. از یک رژیم غذایی سالم غنی از فیبر و کم سدیم استفاده کنید.
 • 6. حداقل 8 لیوان آب در روز بنوشید تا بدن خود را هیدراته نگه دارید.
 • 7. سیگار نکشید، داروهای رقیق کننده خون مصرف نکنید و الکل مصرف نکنید.
 • 8. حداقل دو هفته از محل کار خود مرخصی بگیرید. این بازه زمانی را به بهبودی خود و استراحت اختصاص دهید.
 • 9. تمام داروهایی که جراح شما داده است را به موقع مصرف کنید. تحت هیچ شرایطی از آن ها نگذرید.
 • 10. برش های خود را همیشه تمیز و خشک نگه دارید و طبق دستور جراح از آن ها مراقبت کنید.
 • 11. هر روز چند دقیقه پیاده روی کنید تا گردش خون حفظ شود.
 • 12. برای به حداقل رساندن تورم از کیسه سرد استفاده کنید. مراقب باشید یخ پوست شما را نسوزاند.
 • 13. برای به حداقل رساندن تورم و جلوگیری از تجمع مایع، همیشه از دستورالعمل های مربوط به سوتین بعد از جراحی یا لباس مخصوص پیروی کنید.
 • 14. همیشه نوبت ویزیت با دکتر خود را جدی بگیرید چرا که رعایت دستورالعمل های جراح، بخش مهمی از فرایند بهبودی شما هستند.
 • 15. اگر درد غیرعادی، عفونت، سرگیجه، تنگی نفس و تغییر رنگ پوست را تجربه کردید، فوراً با مطب دکتر کامبیز ایزد پناه تماس بگیرید.

چه زمانی می توانم بعد از ماموپلاستی ورزش را از سر بگیرم؟

استراحت در مراحل اولیه بهبودی شما پس از جراحی ماموپلاستی بسیار مهم است و مدتی طول می کشد تا بتوانید ورزش را از سر بگیرید. بیشتر زنان می‌ توانند پس از حدود یک ماه فعالیت ‌های ورزشی را به صورت سبک شروع کنند، اما اغلب حداقل شش هفته و گاهی بیشتر طول می‌کشد تا ورزش های مربوط به قفسه سینه و بلند کردن اجسام برای شما بی‌ خطر باشد.

همانطور که گفته شد، هر زنی پس از جراحی سینه با سرعت متفاوتی بهبود می یابد و جدول زمانی برای از سرگیری ورزش تا حد زیادی به سرعت بهبودی شما بستگی دارد. عوامل متعددی وجود دارد که مدت زمان مشخصی را برای از سرگیری ورزش تعیین می کند. مثل:

نوع عمل ماموپلاستی شما

اینکه بدن شما با چه سرعتی شروع به بهودی پیدا می کند.

میزان پیروی شما از دستورالعمل های جراح

دکتر کامبیز ایزد پناه به دقت شما را در طول دوره نقاهت زیر نظر خواهد داشت و دستورالعمل های مشخص تری را برای از سرگیری ورزش به شما ارائه می دهد تا مطمئن شود انجام این کار برای شما بی خطر است. همانطور که بعد از جراحی ماموپلاستی شروع به ورزش می کنید، مهم است که به بدن خود گوش دهید. آهسته شروع کنید و ببینید بدن شما پس از چند تمرین سبک چگونه واکنش نشان می دهد. اگر هر گونه ناراحتی یا تورم را تجربه کردید، باید برای مدتی طولانی تر دست نگه دارید تا بدن شما بتواند فعالیت های شدید را تحمل کند.

درک این نکته مهم است که فشار دادن بیش از حد به بدن قبل از اینکه بتوانید از نظر فیزیکی از عهده سختی ‌های ورزش برآیید، می‌تواند تأثیر منفی بر نتایج عمل شما داشته باشد. درعوض، بهتر است تمرینات سبک را شروع کنید. همانطور که رفته رفته قوی تر می شوید، می توانید به تدریج رژیم ورزشی خود را افزایش دهید.

فعالیت سبک در دو هفته اول بهبودی جراحی ماموپلاستی

دکترکامبیز ایزد پناه همه بیماران خود را تشویق می کند که پس از انجام عمل، فعالیت های سبک را شروع کنند. شما باید بتوانید مدت کوتاهی پس از جراحی (چه در آن شب یا روز بعد) راه رفتن سبک را بگیرید. این سطح فعالیت سبک به چند دلیل مهم است:

جریان مناسب اکسیژن را در سراسر بدن شما افزایش می دهد.

گردش خون را بهبود می بخشد و خطر لخته شدن خون را به حداقل می رساند.

اندورفین را در بدن شما آزاد می کند و به بهبود خلق و خوی شما بعد از جراحی و تسکین ناراحتی کمک می کند.

سایر حرکات سبک نیز در تسهیل روند بهبودی مفید خواهد بود. یک تا دو روز پس از جراحی باید حرکت مربوط به بازوها را شروع کنید. این کار به جلوگیری از سفتی بعد از جراحی کمک می کند. مانند تمام فعالیت ‌های بعد از جراحی سینه، مطمئن شوید که هنگام انجام این حرکت سبک به بدن خود گوش می‌ دهید و مطمئن شوید که زمانی که احساس می‌کنید به آن نیاز دارید، استراحت کافی داشته باشید.

فعالیت طبیعی دو تا چهار هفته پس از ماموپلاستی

به طور کلی، شما باید بعد از حدود دو هفته احساس کنید که می توانید فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. همچنین باید بتوانید در این زمان به سر کار خود بازگردید. اگر دکتر کامبیز ایزد پناه احساس می کند که بهبودی شما به آرامی پیش می رود، ممکن است از شما بخواهد در این مرحله ورزش های سبک را از سر بگیرید.

فعالیت طبیعی بعد از ماموپلاستی

چهار هفته پس از ماموپلاستی، ورزش در حد متوسط را انجام دهید

هنگامی که یک ماه از جراحی ماموپلاستی شما گذشت، به طور کلی بی خطر است که ورزش در سطح متوسط را از سر بگیرید. همانطور که گفته شد، همیشه منتظر بمانید تا دکتر کامبیز ایزد پناه به شما بگوید مشکلی ندارد که فعالیت های عادی را از سر بگیرید. بسته به سرعت بهبودی شما، ممکن است لازم باشد کمی بیشتر برای تمرینات خاصی صبر کنید.

در بیشتر موارد، تمرینات قلبی کامل و یوگا را می توان پس از یک ماه از سر گرفت. با این حال، بدن شما هنوز برای بلند کردن اجسام سنگین یا ورزش های قفسه سینه آماده نخواهد بود زیرا سینه های شما هنوز در حال بهبود هستند. همچنین باید در طول این مرحله از بهبودی، هنگام ورزش کردن، به پوشیدن سوتین حمایتی ادامه دهید.

تمرین کامل شش هفته پس از ماموپلاستی

به طور کلی، از سرگیری تمرینات کامل شش هفته پس از جراحی ماموپلاستی باید بی خطر باشد. هنگامی که برای اولین بار تمرینات قفسه سینه را از سر می گیرید، مهم است که آهسته شروع به انجام آن کنید. از وزنه های سبک تری نسبت به تمرین قبل از جراحی خود استفاده کنید زیرا باید قدرت خود را کم کم به دست آورید. به بدن خود گوش دهید و به تدریج وزنه ها را سنگین کنید.

 

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

ممکن است کاندیدای خوبی برای کوچک کردن سینه (ماموپلاستی کاهش دهنده) باشید اگر موارد زیر را دارید:

 • سینه هایی که بیش از حد بزرگ هستند و به نظر می رسد با بقیه بدن شما تناسب ندارند.
 • درد در گردن، پشت و شانه ها که به دلیل وزن سینه های شما ایجاد می شود.
 • شیارهایی در بالای شانه های شما ناشی از بند سوتین شما به وجود آمده است.
 • دشواری در انجام تمرینات ورزشی و سایر فعالیت های روزمره زندگی به دلیل اندازه سینه شما
 • کاهش اعتماد به نفس به دلیل اندازه غیر معمول سینه های شما که توجه دیگران را به خود جلب می کند

 

بیماران زمانی که سینه های بزرگشان باعث درد گردن، شانه یا کمر می شود و توانایی آن ها را برای ورزش یا انجام فعالیت های روزانه مهار می کند، به دنبال کوچک کردن سینه هستند. اگر از اندازه سینه خود راضی هستید اما فقط می خواهید شکل و موقعیت سینه خود را تغییر دهید، لیفت سینه می تواند با از بین بردن پوست اضافی و تغییر شکل بافت باقیمانده سینه برای رسیدن به ظاهری جوان تر، به بالا بردن سینه های شما کمک کند. در بیشتر موارد، هر دو روش را می توان برای دستیابی به یک نتیجه بالینی بهتر ترکیب کرد – یعنی لیفت و کاهش. سینه همزمان با هم

لیفت سینه و کوچک کردن سینه تقریبا مشابه هستند. جراحی کوچک کردن سینه شامل کاهش اندازه یا وزن سینه است در حالی که لیفت سینه معمولاً شکل را تغییر می دهد نه وزن. لیفت سینه باعث برداشتن پوست اضافی برای دستیابی به کانتور سینه ‌های جوان ‌تر می ‌شود، در حالی که کوچک کردن سینه، پوست، چربی و بافت‌ های اضافی را از بین می ‌برد تا سینه‌ های متناسبی داشته باشید. کوچک کردن سینه معمولاً شامل لیفت می شود، اما لیفت همیشه شامل کوچک کردن سینه نمی شود.

چند هفته قبل از جراحی کوچک کردن سینه باید سیگار را ترک کنید. دستورالعمل های قبل از عمل جراح خود را به دقت دنبال کنید. از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی خودداری کنید زیرا می توانند خطر خونریزی شما را افزایش دهند. 12-18 ساعت قبل از جراحی غذا نخورید. یک ماموگرافی قبل از جراحی و یک ماموگرافی دیگر بعد از جراحی برای کمک به تشخیص هرگونه تغییر آتی در بافت سینه خود انجام دهید.

 

کوچک کردن سینه در دوران بارداری انتخاب خوبی نیست. اندازه سینه شما در این مدت افزایش می یابد که اثرات کوچک کردن سینه را از بین می برد. اکثر جراحان پلاستیک در صورت بارداری، جراحی زیبایی روی شما انجام نمی دهند.

 

بله، شما باید حداقل 18 سال داشته باشید. اگرچه برای برخی نوجوانان می توان استثنا قائل شد.

 

شما باید حداقل 18 سال داشته باشید. با این حال، برخی از جراحان ممکن است آن را در نوجوانانی که به دلیل اندازه سینه خود از ناراحتی جسمی و روحی رنج می برند، انجام دهند. قبل از عمل، جراح شما یک ارزیابی سلامت کامل انجام می دهد تا مشخص کند آیا شما برای این عمل مناسب هستید یا خیر.

این عمل معمولاً 2 تا 4 ساعت طول می کشد. مدت زمان عمل بستگی به مقدار بافت سینه ای که برداشته می شود و اینکه آیا نیاز به سایر جراحی های ترکیبی سینه دارید یا خیر بستگی دارد.

بهبودی کامل پس از کوچک کردن سینه معمولاً 8 تا 12 هفته طول می کشد. این بازه به وسعت جراحی و توانایی شما برای بهبودی بستگی دارد. پس از جراحی باید از کار و ورزش با شدت بالا و به طور سنگین اجتناب کرد.  

پس از جراحی باید به پشت بخوابید. این کار به جلوگیری از فشار بیش از حد به سینه شما کمک می کند.

تورم بعد از کوچک کردن سینه می تواند حدود سه تا چهار ماه طول بکشد. این تورم را می توان با پوشیدن لباس های فشاری و مصرف داروهای تجویز شده کنترل کرد. علاوه بر این، با پرهیز از بلند کردن اجسام سنگین و سایر فعالیت‌ های شدید نیز می‌توان از تورم بیشتر جلوگیری کرد.

باید منتظر بمانید تا جراحتان دستور دهد. در چند روز اول پس از عمل، به شما اجازه انجام تمرینات پیاده روی سبک برای جلوگیری از لخته شدن خون و بهبود گردش خون شما داده خواهد شد. معمولاً حدود 3-4 هفته طول می کشد تا بتوانید ورزش های سبک را شروع کنید. تمرینات شدیدتر ممکن است حدود 8-12 هفته بعد از جراحی شروع شود..

پس از جراحی ماموپلاستی، توصیه می شود که حداقل سه هفته برای داشتن رابطه جنسی صبر کنید.

قبل از پوشیدن سوتین زیر سیمی باید 3 تا 6 ماه صبر کنید زیرا ممکن است منجر به آسیب دیدگی سینه شود.

بعد از 6 هفته می توانید دویدن را از سر بگیرید.

دو ماه بعد از جراحی می توانید شنا کنید.

6 هفته پس از کوچک کردن سینه شما مجاز به انجام فعالیت هایی هستید که به سینه و قفسه سینه شما مربوط هستند.

شما باید یک سوتین ساپورت بدون سیم بپوشید. این سوتین از آسیب بیشتر به سینه شما جلوگیری می کند.

سوتین شما باید مناسب باشد اما نه خیلی تنگ. هنگام انجام فعالیت های مختلف، نباید هنگام پوشیدن سوتین ورزشی خود احساس ناراحتی یا فشاری کنید.

توصیه می شود قبل از خوابیدن به پهلو، 2 تا 4 هفته صبر کنید.

در عرض 2 تا 3 ماه، حساسیت نوک پستان شما به طور طبیعی بازیابی می شود. احساس تغییرات در حس نوک سینه ها پس از کوچک کردن سینه طبیعی است، اما این فقط موقتی است. اگر بعد از 2 تا 3 ماه حساسیت نوک سینه شما درست نشد، باید با جراح خود مشورت کنید تا بهترین اقدام را تعیین کنید.

تعدادی روش درمانی برای به حداقل رساندن جای زخم پس از کوچک کردن سینه وجود دارد. نوع برش، لیزر و محصولات می تواند کمک کننده باشد. ژل اسکار ممکن است برای اسکارهای تازه یا قدیمی استفاده شود تا به کاهش ظاهر آن ها کمک کند. با گذشت زمان، اسکارها معمولاً رنگ خود را از دست می دهند و حتی اندازه آن ها کوچک می شود. جراح شما توصیه می کند که به محض بهبودی برش از ژل اسکار استفاده کنید. برخی از بیماران دچار اسکارهای برجسته، هیپرتروفیک یا کلوئید می شوند که نیاز به درمان های خاصی دارند.

احتمال زیادی وجود دارد که بعد از عمل ماموپلاستی همچنان بتوانید شیر دهید. دکتر کامبیز ایزد پناه از تکنیک های خاصی برای حفظ مجاری شیر شما استفاده می کند تا توانایی شیردهی شما کمتر تحت تاثیر قرار گیرد.

بله، بافت های برداشته شده از عمل ماموپلاستی هرگز دوباره رشد نمی کنند. با این حال، افزایش وزن قابل توجه و بارداری همچنان می تواند با افزایش اندازه سینه ها با چربی اضافی، بر نتایج کاهش سینه تأثیر بگذارد.

بعید است که به همان اندازه بزرگ رشد کنند. با این حال، عواملی مانند بارداری و افزایش وزن قابل توجه می تواند باعث بزرگتر شدن مجدد سینه شما شود.

عمل ماموپلاستی یک روش ایمن و موثر برای کاهش اندازه سینه ها در نظر گرفته می شود. معمولاً اگر توسط متخصص سینه و جراح پلاستیک واجد شرایط انجام شود، خطر عوارض کمتری دارد.

بله امکان دارد. اگر توسط یک جراح مجرب انجام شود، دومین جراحی کوچک کردن سینه شما می‌تواند افتادگی یا سنگینی سینه‌ ها را پس از زایمان بیشتر یا نوسانات وزن بهبود بخشد.

خیر، پس از کوچک کردن سینه همچنان می توانید باردار شوید.

بارداری می تواند تغییرات زیادی را در بدن شما ایجاد کند، بنابراین می تواند بر نتایج کوچک کردن سینه شما تأثیر بگذارد. به طور خاص، تغییرات سینه مانند افزایش قابل توجه اندازه سینه در دوران بارداری می تواند نتایج کوچک کردن سینه شما را خراب کند. به همین دلیل است که عمل جراحی ماموپلاستی برای زنانی که بچه دار شده اند و قصد بارداری مجدد در آینده را ندارند توصیه می شود.

بعد از عمل سینه شما به نظر می رسد که یک کبودی بزرگ دارد. این فقط موقتی است و بعد از چند هفته برطرف می شود. این هماتوم می تواند ناشی از خونریزی داخلی باشد و ممکن است نیاز به تخلیه یا جراحی مجدد داشته باشد.

دوره نقاهت برای اکثر بیماران به طور معمول حدود شش تا هشت هفته طول می کشد. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که هر بیمار متفاوت است و ممکن است با سرعت متفاوتی بهبود یابد.

تنها تمرینی که یک روز پس از جراحی مجاز به انجام آن هستید پیاده روی است. باید با سرعت بسیار آهسته باشد و نباید بیشتر از ده تا پانزده دقیقه باشد.

معمولاً چند هفته پس از جراحی می توانید کمی کارهای خانه را انجام دهید. در این زمان، اکثر بیماران نیز می توانند به سر کار برگردند (به شرطی که کار شما از نظر فیزیکی فشرده نباشد). تقریباً بلافاصله پس از جراحی می توانید راه رفتن را شروع کنید. پس از شش هفته، اکثر بیماران احساس می کنند که حالشان خوب است و به تمام فعالیت های معمول خود باز می گردند.

بیشتر تورم در حدود شش هفته پس از جراحی کوچک کردن سینه از بین خواهد رفت. ورم جزئی ممکن است حدود دو ماه طول بکشد تا از بین برود.

خیر، حداقل یک ماه بعد از جراحی باید از لباس فشاری استفاده کنید. این لباس به کاهش تورم کمک می کند و نتیجه عمل شما بهبود پیدا می کند.

در چهار تا شش هفته اول پس از جراحی کوچک کردن سینه از سوتین فشاری استفاده کنید. بسپس می توانید به پوشیدن سوتین های ورزشی روی بیاورید. پس از آن، می توانید هر سوتین دلخواه خود را بپوشید.

از غذاهای شور و فرآوری شده خودداری کنید زیرا می توانند آب را در خود نگه دارند و منجر به تورم می شود. علاوه بر این، برای جلوگیری از یبوست، باید غذاهای سبک و آسان بخورید.

مهم است که به یاد داشته باشید که همه افراد با سرعت متفاوتی بهبود می یابند. برای اکثر افراد، برش ها در حدود سه هفته بهبود می یابند.


نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد