پانسمان بعد از ماموپلاستی

موارد استفاده از عمل

سینه

مزایای عمل

 • تقارن سینه ها
 • افزایش اعتماد به نفس
 • کاهش سینه
 • خوش فرم شدن سینه ها

عوارض احتمالی عمل

 • عفونت
 • کبودی که موقتی است
 • جای زخم
 • مشکل یا ناتوانی در شیردهی
 • تفاوت در اندازه، شکل و ظاهر سینه های چپ و راست
 • از نتایج راضی نبودن
 • به ندرت، از دست دادن نوک پستان و پوست اطراف نوک پستان یا احساس در آنها

آیا ماساژ جای زخم بعد از ماموپلاستی توصیه می شود؟

ماساژ اسکار، تکنیکی است که به افزایش کلاژن سازی و انعطاف پذیری کمک می کند و حدود دو هفته پس از جراحی بهتر است انجام شود.

آیا ورقه های سیلیکونی یا ژل زخم موثر هستند؟

ورقه های سیلیکونی به صورت بانداژهایی هستند که به آبرسانی ناحیه زخم و انعطاف پذیری پوست کمک می کنند.

مزایای استفاده از پانسمان بعد از ماموپلاستی کدام اند؟

 • پیگیری از عوارض شدید بعد از عمل مانند عفونت زخم یا خونریزی
 • پیشگیری از تشکیل سروما
 • درد کمتر
 • تاثیر در نتیجه نهایی و زیبایی سینه ها

سن مناسب یا توصیه شده

18 به بعد

بیهوشی دارد یا خیر؟

بله معمولا بیهوشی عمومی مورد نیاز است.

بعد از عمل بستری نیاز دارد؟

معمولا خیر

مدت زمان عمل

4 ساعت

احتمال موفقیت

زیاد

مدت دوران نقاهت

یک الی دو هفته

آنچه می خوانید

ماموپلاستی چیست؟

کوچک کردن سینه که به عنوان ماموپلاستی نیز شناخته می شود، راهی برای خلاص شدن از شر چربی های اضافی سینه، بافت غدد و پوست به منظور دستیابی به سینه ای متناسب با بدن و رفع مشکلات سینه های بیش از حد بزرگ از سینه های معمولی است. (ماکروماستی).

بزرگی نامتناسب سینه ها می تواند باعث ناراحتی جسمی و روحی شود. افراد مبتلا به ماکروماستی ممکن است مشکلات جسمی ناشی از اضافه وزن سینه ها را تجربه کنند. درد ناشی از آن می تواند انجام برخی فعالیت های بدنی منظم را نیز چالش برانگیز کند. علاوه بر بیماری ‌های جسمی مرتبط با ماکروماستی، برخی از افراد ممکن است به دلیل بزرگی سینه‌ ها، ناراحتی عاطفی یا مشکلات روانی قابل توجهی را تجربه کنند.

اگرچه کوچک کردن سینه اغلب برای درمان مشکلات پزشکی انجام می شود، متقاضیانی که هیچ علامتی از ماکروماستی ندارند اما از اندازه سینه خود ناراضی هستند، می توانند ماموپلاستی را به عنوان یک عمل زیبایی انجام دهند. افرادی که به دلایل زیبایی تحت عمل جراحی کوچک کردن سینه قرار می‌گیرند ممکن است به دلایل مختلفی از جمله مشکلات اجتماعی و نگرانی ‌های مربوط به پوشیدن لباس های دلخواه، به سراغ این عمل بروند.

پانسمان بعد از ماموپلاستی، یکی از مهمترین موارد مراقبتی است که افراد باید بعد از عمل انجام دهند. در ادامه با ما همراه باشید تا هر آن چه در خصوص پانسمان بعد از ماموپلاستی نیاز دارید بدانید را برای شما شرح دهیم.

پانسمان بعد از ماموپلساتی

برخی از علائم مشکل ساز سینه های بزرگ

 • درد مزمن

درد مداوم در گردن، پشت کمر و شانه ها برای بسیاری از زنان با سینه های بزرگ معضل بزرگی است. خود سینه ها می توانند بیش از حد سنگین باشند و حمل کردن آن ها مشکل است. درد شما ممکن است از خفیف تا شدید متغیر باشد، اما درد مزمن همیشه دلیلی برای تماس با پزشک است.

 • مشکلات تنفسی

وزن سینه می تواند توانایی شما برای تنفس طبیعی را مختل کند و حتی ممکن است متوجه آن نباشید. فشار زیاد روی دنده ها و دیافراگم می تواند تنفس عمیق را برای شما دشوارتر کند. برخی از زنان در هنگام دراز کشیدن به پشت بیشتر متوجه این اثرات می شوند.

 • وضعیت بدنی ضعیف

وزن سینه ها روی وضعیت بدنی شما تاثیر می گذارد. سینه‌ های بزرگ می‌ توانند فشار بیش از حدی به بدن شما وارد کنند و در نتیجه حالتی خمیده ایجاد کنند. اگر ماهیچه‌ های سینه و پشت کمر برای تحمل سینه قوی نباشند، سال ‌ها تحمل وزن می ‌تواند در نهایت منجر به تغییر شکل ستون فقرات شود.

 • اعتماد به نفس پایین

سینه های شما می توانند بر احساس شما نسبت به خود تأثیر بگذارند. خواه با درد دست و پنجه نرم می کنید، از پیدا کردن لباس مناسب خسته شده اید یا توجه دیگران روی شماست، می توانید کاندیدای این روش باشید. اگرچه زنان با سینه های بزرگ کاندیدای معمولی برای این روش هستند، اما ما می توانیم به هر زنی که می خواهد اندازه سینه خود را کاهش دهد کمک کنیم.

 • جا ماندن بند سوتین روی بدن و ایجاد شیار

یافتن سوتین برای سینه های بزرگ تر در سال های اخیر آسان تر شده است، اما یافتن نسبت بند مناسب به وزن هنوز یک چالش است. سینه های بزرگ نیاز به بند سوتین پهن دارند، اما حتی بند های پهن هم گاهی اوقات کافی نیست. اگر بندهای سوتین شما وزن سینه های شما را به طور کامل تحمل نمی کند، می تواند منجر به تشکیل شیارهای عمیق و دردناک در شانه ها شود. پس از مدتی، این شیارها حتی می توانند باعث ایجاد زخم بر روی شانه های شما شوند.

 • راش یا عفونت زیر سینه

وزن تنها دلیل نگرانی در مورد سینه های بزرگ نیست: بثورات زیر سینه نیز شایع است. سینه‌ های بزرگ در گرما، رطوبت و باکتری ‌ها محبوس می‌ شوند که می‌ توانند منجر به راش یا سایر عفونت ‌ها شوند. عفونت یا بثورات پوستی تقریباً همیشه منجر به نوعی تحریک یا درد می شود.

 • میگرن و سردردهای تنشی

سینه های شما ممکن است باعث میگرن یا سردرد تنشی شود. شواهد حاکی از آن است که زنانی که سینه ‌های بزرگ دارند، پس از کاهش سایز سینه ‌هایشان، سردردهاشان کاهش می‌یابد.

 • سوزن سوزن شدن و بی حسی

اگر در بازوها، انگشتان یا دستان خود احساس سوزن سوزن شدن یا بی حسی دارید، سینه های بیش از حد بزرگ می تواند علت آن باشد. سینه های بیش از حد بزرگ همراه با وضعیت نامناسب می تواند مسیرهای اعصاب را مسدود کند تا احساس بی حسی یا سوزن سوزن شدن ناخوشایند ایجاد کند.

 • مشکل در ورزش

اگر به دلیل بزرگی سینه هایتان برای ورزش کردن مشکل دارید، تنها نیستید. بسیاری از زنان با اندازه ‌های سینه بزرگ ‌تر از استاندارد، برای انجام میزان فعالیت بدنی توصیه‌ شده در روز با مشکل مواجه می‌ شوند. یک سوتین ورزشی فقط می تواند در محافظت از بافت های حساس شما تا حد زیادی کمک کننده باشد و کوچک کردن سینه ممکن است بهترین گزینه برای شما باشد.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

پانسمان بعد از ماموپلاستی

پس از هر نوع جراحی زیبایی سینه، پانسمان بسیار مهم است. هر جراح، روش خاص خودش را برای پانسمان و بانداژ دارد، اما نوع رایج پانسمان به طور گسترده در اکثر جراحی های پلاستیک در همه کشورها به یک صورت خواهد بود. تحقیقات نشان داده است که وقتی از یک پانسمان مناسب که بی تحرکی، حداقل فضای مرده، فشردگی و محافظت در برابر ضربه را فراهم می کند و به طور مداوم استفاده شود، عوارض شدید پس از جراحی سینه کاهش می یابد.

پانسمان های متداول زیبایی سینه بعد از عمل شامل استفاده از گاز در اطراف سینه و خط بخیه بعد از عمل است. پانسمان با یک باند کوچک بر روی زخم گذاشته می شود که توسط بانداژی که دور سینه و پشت بسته می شود در جای خود نگه داشته می شود. اگرچه پانسمان در ابتدا به خوبی در جای خود قرار می گیرد، اما پس از مدتی تمایل دارد از سطح سینه جمع شود، بنابراین به نظر می رسد پس از مدتی اثر فشرده سازی و حمایتی خود را از دست می دهد.

علاوه بر این، استفاده مجدد از بانداژ شل می تواند دشوار باشد. با این حال، استفاده و نگهداری از پانسمان دشوار است زیرا سینه دارای خطوط و برآمدگی های پیچیده است.

پانسمان سنتی رایج که از یک گاز، یک پد و یک باند تشکیل شده است، ممکن است از جای خود جدا شود یا در صورت بسته شدن محکم باعث نکروز بیش از حد شود. علاوه بر این، چنین پانسمانی ممکن است باعث رطوبت و ناراحتی بیش از حد شود زیرا کل سینه و ناحیه اطراف آن باندپیچی شده است. برداشتن این پانسمان ها نیز دشوار و گاهی حجیم، سنگین و ناراحت کننده است. سوتین مخصوص به راحتی روی سینه اعمال می شود و می تواند وضعیت را کنترل کند. علاوه بر این، ارزان است.

با این حال، شما باید حتما از پانسمان بعد از ماموپلاستی خود به خوبی مراقبت کنید و از دستورالعمل های جراح خود پیروی کنید.

آیا جای زخم بعد از جراحی ماموپلاستی قابل پیشگیری است؟

در جراحی کوچک کردن سینه، برش هایی در پوست ایجاد می شود. ایجاد اسکار در هر جراحی از جمله کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی اجتناب ناپذیر است.

اما این بدان معنا نیست که لزوماً پس از جراحی جای زخم های زیادی وجود خواهد داشت. راه هایی برای کاهش اندازه ظاهری زخم ها در حین و بعد از جراحی وجود دارد.

اولین قدم این است که یک جراح پلاستیک با تجربه و متخصص در ماموپلاستی پیدا کنید. سپس می توانید تکنیک های مختلفی را بعد از عمل برای کاهش زخم های ناشی از ماموپلاستی امتحان کنید.

مراقبت های بعد از ماموپلاستی

تکنیک های مختلف جراحی اسکارهای متفاوتی را ایجاد می کنند

مانند هر جراحی دیگری، کاهش اندازه سینه می تواند منجر به زخم شود. با این حال، اندازه زخم به انواع تکنیک های مورد استفاده بستگی دارد.

در جلسه مشاوره، حتماً در مورد تکنیک های مختلف سؤال کنید تا تفاوت ها را بیابید. این موضوع به شما کمک می کند تا بدانید پس از عمل چه انتظاری دارید.

چگونه از زخم ها پس از جراحی مراقبت کنیم و تاثیر ظاهری آن ها را به حداقل برسانیم؟

شما باید دستورالعمل‌ های جراح خود را برای مراقبت ‌های بعد از عمل بسیار قبل از اینکه برش‌ های جراحی برای کاهش اندازه سینه تبدیل به زخم شوند را دنبال کنید.

مطمئن شوید که از پانسمان بعد از ماموپلاستی، به خوبی مراقبت می کنید مخصوصا در روزهای اول بعد از جراحی. پس از این مدت، احتمالاً برای بررسی وضعیت خود به جراح خود مراجعه خواهید کرد. او به شما توصیه می کند که چگونه از پوست خود برای بهبود سریع تر مراقبت کنید.

از آنجایی که تکنیک هایی برای به حداقل رساندن جای زخم وجود دارد، ممکن است در طول فرآیند بهبودی در نظر گرفته شوند (اما ابتدا از جراح خود بپرسید). پزشک شما ممکن است بیش از یک روش را برای کمک به بهبودی توصیه کند.

ماساژ زخم یا جای زخم

ماساژ اسکار تکنیکی است که شامل حرکات ملایم با نوک انگشتان فرد است. در این روش ابتدا باید اسکار را به آرامی به صورت عمودی و سپس به صورت افقی ماساژ دهید. همچنین باید جای زخم ها را با حرکات دایره ای ماساژ دهید. تصور می شود این روش به افزایش کلاژن و انعطاف پذیری کمک می کند و در عین حال ناراحتی را نیز کاهش می دهد.

برخی از مراکز توصیه می کنند ماساژ جای زخم را حدود دو هفته پس از جراحی شروع کنید. هر بار که ماساژ ایده آل است، روزانه 10 دقیقه ماساژ دهید. می توانید این کار را تا سه بار در روز تکرار کنید.

ورقه های سیلیکونی یا ژل زخم

ورقه های سیلیکونی و ژل های زخم محلول های OTC برای ترمیم جای زخم هستند. ورقه های سیلیکونی به صورت بانداژهایی هستند که حاوی سیلیکون هستند. کار آن ها آبرسانی به ناحیه زخم برای کمک به انعطاف پذیری پوست است. استفاده از ورقه های سیلیکونی در مدت کوتاهی پس از عمل ممکن است مفید باشد زیرا می تواند درد، خارش و سایر ناراحتی ها را کاهش دهد.

ژل های زخم  ممکن است بر روی اسکارهای جدید یا قدیمی برای کمک به بهبود ظاهر و کاهش اندازه آن ها استفاده شود. با گذشت زمان، زخم ها ممکن است محو شوند و حتی اندازه آن ها کوچک شود. پزشک ممکن است به شما توصیه کند که به محض بهبودی برش، از ژل اسکار استفاده کنید. برای اینکه ژل های زخم به خوبی عمل کنند، باید هر روز از آن ها استفاده کرد تا به نتیجه دلخواه رسید. این ممکن است چندین ماه طول بکشد.

پانسمان بعد از ماموپلاستی و نکاتی بعد از ماموپلاستی

پس از جراحی کوچک کردن سینه، دستورالعمل های زیر ممکن است مفید باشد. اگر سؤال یا ابهامی دارید، لطفاً با مطب دکتر کامبیز ایزد پناه تماس بگیرید:

 • 1. وقتی به هوش آمدید، متوجه پانسمان بعد از ماموپلاستی خواهید شد. این امر خطر ایجاد سروما و عفونت بعد از عمل را به حداقل می رساند. لطفا بانداژ/سوتین و پانسمان های جراحی را تا زمان ویزیت بعد از عمل تمیز نگه دارید.
 • 2. لطفاً در صورت بروز تب، لرز، قرمزی یا تورم غیرعادی پس از جراحی به مطب اطلاع دهید.
 • 3. لطفاً مصرف تمام آنتی بیوتیک های خود را طبق تجویز تمام کنید. اغلب، خوردن ماست ممکن است به کاهش برخی از عوارض جانبی گوارشی آنتی بیوتیک ها کمک کند. اگر برای شما مسکن برای کنترل درد تجویز می شود، مهم است که آب کافی بنوشید و میوه ها و سبزیجات را در رژیم غذایی خود افزایش دهید تا عوارض جانبی یبوست را در حین مصرف مسکن به حداقل برسانید.
 • 4. لطفاً تا 6 هفته پس از جراحی از انجام تمرینات شدید عضلات بالای بازو/قفسه سینه خودداری کنید. وزنه های سنگین را جا به جا نکنید.
 • 5. برای چند روز از هر سینه درن جراحی خواهید داشت. لطفاً این درن ها را خالی کنید و خروجی را مطابق دستورالعمل بنویسید. شما یک بخیه در قسمت پایین سینه خود خواهید داشت. این بخیه در دومین ویزیت بعد از عمل شما برداشته می شود. تمام بخیه های دیگر جذب می شوند.
 • 6. شما می توانید سوتین و پانسمان های جراحی خود را 24 ساعت پس از جراحی، به مدت یک ساعت برای ارزیابی زخم و پوست جراحی خود بردارید. سپس سوتین و پانسمان بعد از ماموپلاستی دوبراه برای شما اعمال می شود. توصیه می شود 24 ساعت شبانه روز / 7 روز هفته به مدت 21 روز از سوتین جراحی / سوتین ورزشی استفاده کنید. می توانید سوتین را برای دوش گرفتن/حمام بردارید.
 • 7. ممکن است در روز سوم پس از جراحی بتوانید دوش بگیرید.
 • 8. 4 هفته پس از جراحی، ممکن است لازم باشد شروع به استفاده از محصولات روغن ویتامین E و غیره را متوقف کنید تا جای زخم های جراحی را به حداقل برسانید.
 • 9. 4 ماه پس از جراحی، ماموگرافی انجام خواهید داد.
 • 10. سیگار نکشید

خطرات ماموپلاستی

مزایای استفاده از پانسمان بعد از ماموپلاستی

اگرچه پانسمان بعد از ماموپلاستی می تواند کمی ناراحت کننده باشد، اما مزایای زیادی دارد:

 • نقش مهمی در نتیجه نهایی زیبایی سینه شما دارد.
 • بانداژ بعد از ماموپلاستی از عوارض بعد از عمل مانند عفونت زخم یا خونریزی جلوگیری می کند.
 • از تشکیل سروما جلوگیری می شود.
 • درد کمتری خواهید داشت.

چه مدت باید پانسمان بعد از ماموپلاستی را بپوشید؟

اهمیت پانسمان بعد از ماموپلاستی را نباید دست کم گرفت. پانسمان بعد از ماموپلاستی، به نتیجه نهایی شما کمک می کند. پس از حدود دو هفته، بانداژ کار خود را انجام می دهد و ممکن است دوباره برداشته شود. از آن به بعد می توانید بی نهایت و بی دغدغه از سینه رویایی خود لذت ببرید!

آیا استفاده از پانسمان بعد از ماموپلاستی ضروری است؟

در بیشتر موارد، خود جراح بلافاصله بعد از اتمام عمل، پانسمان را برای شما اعمال می کند و سپس شما به اتاق ریکاوری برده می شوید. پانسمان بزرگ به احتمال زیاد فقط روز اول روی سینه های شماست و فردای آن روز، پانسمان بزرگ برداشته می شود و پانسمان های کوچک جایگزین می شود. تشخیص همه این موارد بر عهده جراح است اما به طور کلی بله استفاده از پانسمان بعد از ماموپلاستی ضروری است. سعی کنید همواره به جراح خود گوش دهید و تمام نکات مراقبتی را انجام دهید تا به خوبی بهبود پیدا کنید.

مراقبت از پانسمان بعد از ماموپلاستی

نکات مهم زیر، در خصوص مراقبت از پانسمان بعد از ماموپلاستی اهمیت دارد:

 • شما نباید به مدت طولانی دراز بکشید و هر زمان که احساس بهتری داشتید باید کمی راه بروید.
 • حداقل تا هفته بعد از ماموپلاستی، از نوشیدن الکل و سیگار کشیدن، دوری کنید.
 • داروهایی که جراح برای شما تجویز کرده است را به موقع مصرف کنید تا امکان کشیدن بخیه ها زودتر میسر باشد.
 • تا دو ماه بعد از جراحی، ورزش های سنگین انجام ندهید.
 • حتما آب کافی بنوشید.
 • جای بخیه های شما نباید خیس شود و باید آن ها را خشک نگه دارید بنابراین تا زمانی که جراح به شما اجازه نداده است، شنا نکنید.

چشم انداز طولانی مدت پس از جراحی ماموپلاستی سینه

با گذشت زمان، تورم ناشی از جراحی کاهش می یابد. ممکن است حدود 18 ماه طول بکشد تا جای زخم به صورت خطوط ضعیف محو شود. با بهبودی، رضایت از شکل سینه جدید شما باید افزایش یابد. اندازه سینه جدید شما باید به کاهش درد و محدودیت های فیزیکی قبل از کوچک کردن سینه کمک کند و ممکن است متوجه شوید که تناسب اندام بهتر اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد.

نتایج این روش باید دائمی باشد. با این حال، با گذشت زمان، سینه های شما به دلیل افزایش سن، نوسانات وزن، عوامل هورمونی و جاذبه زمین تغییر می کند.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

وقتی بخیه های خود را کشیدید، می توانید جای بخیه ها را بشورید. معمولا یک الی دو هفته بعد از عمل، بخیه ها کشیده می شوند.

 

به منظور جلوگیری از عفونت و عدم طولانی شدن دوره نقاهت.

بهبودی کامل پس از جراحی ماموپلاستی ممکن است 2 تا 6 هفته طول بکشد.

ممکن است لازم باشد 2 تا 3 هفته از محل کار خود مرخصی بگیرید و برای کارهای خانه، مراقبت از کودکان و خرید به کمک نیاز داشته باشید. تا زمانی که بستن کمربند ایمنی دردناک باشد، نباید رانندگی کنید. بهبودی ممکن است چند هفته طول بکشد.

تا 6 هفته پس از عمل از انجام حرکات کششی، ورزش های شدید و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.برخی از جراحان استفاده از سوتین ورزشی را 24 ساعت در روز تا 3 ماه پس از جراحی توصیه می کنند. مدت زمانی که برای داشتن پانسمان نیاز دارید به سرعت بهبود زخم بستگی دارد. بخیه ها بعد از یک یا 2 هفته باید کشیده شوند، مگر اینکه قابل جذب باشند.

از این چک لیست به عنوان راهنمایی در طول مشاوره ماموپلاستی خود استفاده کنید:

 • آیا به طور خاص در زمینه جراحی پلاستیک آموزش دیده اید؟
 • چند سال آموزش جراحی پلاستیک داشته اید؟
 • روش ماموپلاستی سینه من را کجا و چگونه انجام خواهید داد؟
 • آیا من کاندید خوبی برای ماموپلاستی هستم؟
 • چه انتظاری از من می رود تا بهترین نتیجه را از جراحی ماموپلاستی بگیرم؟
 • چه تکنیک جراحی برای من توصیه می شود؟
 • چه مدت می توانم انتظار یک دوره نقاهت را داشته باشم و در طول بهبودی به چه نوع کمکی نیاز خواهم داشت؟
 • خطرات و عوارض مربوط به عمل ماموپلاستی چیست؟
 • عوارض ماموپلاستی چگونه درمان می شود؟
 • کوچک کردن سینه چه تاثیری بر توانایی من برای شیر دادن دارد؟
 • اگر از نتیجه ناراضی باشم، چه گزینه هایی وجود دارد؟
 • آیا عکس های قبل و بعد از ماموپلاستی از بیماران خود دارید که نگاه کنم؟ انتظار کدام نتایج برای من منطقی است؟

انجام ماموپلاستی درمانی مزایای مختلفی دارد:

 • برای زنانی که سینه های بزرگی دارند، این روش باعث کاهش سایز می شود که می تواند یک مزیت اضافی باشد.
 • مانند ماستکتومی نیازی به از دست دادن سینه خود ندارید و سرطان به طور کامل برداشته می شود.
 • کاهش اندازه سینه می تواند درمان رادیوتراپی را آسان تر و موثرتر کند.
 • برخلاف لامپکتومی، احتمال کمتری دارد که بعد از عمل دچار تغییر شکل کوچکی در سینه شوید. این روش با هدف ایجاد یک شکل طبیعی سینه انجام می شود.

 

جراح پلاستیک شما به احتمال زیاد موارد زیر را با شما بررسی خواهد کرد:

 • در خصوص سابقه پزشکی و سلامت کلی شما سوال می پرسد.
 • در مورد اندازه سینه ها و نحوه مراقبت از سینه ها بعد از جراحی بحث می کنید.
 • جراحی و خطرات و مزایای آن، از جمله زخم احتمالی و از دست دادن احساس احتمالی را شرح می دهد.
 • سینه های شما را معاینه کرده و اندازه می گیرد.
 • از سینه های شما برای پرونده پزشکی شما عکس می گیرد.
 • در خصوص بیهوشی در حین عمل به شما توضیح می دهد.

جراح شما ممکن است موارد زیر را نیز توصیه کند:

یک ماموگرافی

 • حداقل شش هفته قبل و بعد از جراحی سیگار نکشید
 • عدم مصرف آسپرین، داروهای ضدالتهابی و مکمل های گیاهی برای کنترل خونریزی حین جراحی
 • معمولا روز جراحی می توانید به خانه بروید. ترتیبی دهید که شخصی شما را از بیمارستان به خانه برساند

 

مانند هر عمل جراحی، ماموپلاستی درمانی خطراتی را به همراه دارد. برخی از عوارض جانبی رایج عبارتند از تهوع و استفراغ پس از بیهوشی. سینه های شما نیز ممکن است برای مدتی بعد از عمل درد، متورم و کبود شده باشد.

جراحی کوچک کردن سینه خطرات مشابهی با سایر جراحی های بزرگ دارد – خونریزی، عفونت و واکنش بد به بیهوشی. سایر خطرات احتمالی عبارتند از:

 • کبودی که موقتی است
 • جای زخم
 • مشکل یا ناتوانی در شیردهی
 • تفاوت در اندازه، شکل و ظاهر سینه های چپ و راست
 • از نتایج راضی نبودن
 • به ندرت، از دست دادن نوک پستان و پوست اطراف نوک پستان یا احساس در آنها

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد