موارد استفاده از عمل

چانه

مزایای عمل

 • تناسب چانه
 • زیبایی لب ها بینی و ساعیر اعضا

عوارض احتمالی عمل

 • عفونت
 • واکنش آلرژیک به ایمپلنت
 • بی حسی لب و دهان

سن مناسب یا توصیه شده

18 به بالا

 

بیهوشی دارد یا خیر؟

بله بیشتر بیهوشی عمومی توصیه می شود و در برخی موارد بی حسی موضعی

مدت زمان عمل

1 ساعت

احتمال موفقیت

بالا

مدت دوران نقاهت

10 الی 14 روز

آنچه می خوانید

جراحی زیبایی چانه ( ژنیوپلاستی )

جراحی چانه یا ژنیوپلاستی بیشتر به عنوان تغییر موقعیت چانه شناخته می شود. ژنیوپلاستی نوعی جراحی است که روی چانه انجام می شود. هم جراحان پلاستیک و هم جراحان فک و صورت (جراحانی که روی دهان و فک کار می کنند) می توانند این نوع جراحی را انجام دهند. ژنیوپلاستی اغلب یک جراحی زیبایی است، به این معنی که افراد آن را برای ظاهر و نه به دلیل یک مشکل پزشکی انتخاب می کنند. به همین دلیل، اغلب تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد.

جراحی زیبایی چانه شامل مجموعه ای از جراحی های استخوان، کاشت پروتز، تزریق و شکل دادن به استخوان چانه است که هدف از انجام آن، دادن اندازه و شکل مناسب به چانه است. در جراحی زیبایی چانه بسته به اینکه چانه فرد در جلوتر یا عقب تر از حد استاندارد باشد، می توان یکی از تکنیک های جراحی چانه را انجام داد تا چانه بزرگ یا کوچکتر شود.

 

جراحی زیبایی چانه
 • انیمیشن ژنیوپلاستی| دکتر کامبیز ایزدپناه

چرا عمل جراحی زیبایی چانه (ژنیوپلاستی) انجام دهیم؟

چانه تأثیر بسزایی در ظاهر و چهره افراد دارد. با انجام عمل ژنیوپلاستی، بیماران می توانند نمای کلی و تقارن صورت خود را تغییر دهند. جراحی چانه یا ژنیوپلاستی یک عمل جراحی زیبایی برای بهبود شکل و ظاهر چانه است. اهداف جراحی شامل ایجاد کانتور پایین صورت از نظر زیبایی شناختی و ایجاد تقارن متناسب برای صورت است.

بسته به شرایط بالینی، این عمل ممکن است مستلزم بزرگ شدن چانه یا کاهش چانه بزرگ باشد. در برخی موارد، ژنیوپلاستی ممکن است همراه با سایر روش‌ های جراحی پلاستیک صورت مانند رینوپلاستی، جراحی کانتورینگ صورت یا لیفت صورت انجام شود تا تناسب صورت مطلوب حاصل شود.

جراح پلاستیک و زیبایی پس از معاینه فرد، با استفاده از معیارهای علم زیبایی و اندازه گیری های لازم به همراه انجام آزمایشات و معاینات لازم می تواند تشخیص دهد که کدام روش برای جراحی زیبایی چانه فرد مناسب است. در چانه های کوچک و جمع شده که معمولاً رشد خوبی ندارند، معمولاً با کمک پروتز چانه یا بریدن استخوان چانه و کشیدن آن به سمت جلو، مشکل حل می شود. جراحی بزرگ کردن چانه برای افرادی که سن بالایی دارند و پوست یا استخوان فک ضعیفی دارند نیز مناسب است.

جراحی زیبایی چانه

آیا جراحی چانه (ژنیوپلاستی) برای شما مناسب است؟

جراحی چانه/ژنیوپلاستی عقب‌رفتگی چانه، نا هماهنگی چانه یا چانه اضافی را اصلاح می‌کند. اگر نگران موقعیت، شکل یا کانتور چانه خود هستید، جراحی چانه ممکن است گزینه خوبی برای شما باشد. در افرادی که چانه بزرگ و بیرون زده دارند و یا شکل و زاویه چانه با صورت و سایر اجزای آن تناسب ندارد، می توان جراحی کوچک کردن چانه را انجام داد. در این روش یا قسمتی از استخوان چانه بریده و برداشته می شود و یا قسمت جلویی استخوان چانه. به عقب گرفته می شود.

بهترین کاندیدها برای انجام جراحی چانه (ژنیوپلاستی)

ژنیوپلاستی برای بیمارانی که از سلامت خوبی برخوردارند و بیماری فعال یا شرایط پزشکی جدی ندارند، بسیار مناسب است.  ژنیوپلاستی همچنین می تواند برای بیمارانی که چانه کوچک یا عقب رفته دارند موثر باشد. چانه ای که به نسبت سایر اجزای صورت خیلی کوچک به نظر می رسد می تواند بینی را بیش از حد بلند نشان دهد. جراحان پلاستیک اغلب از پروتز چانه برای بیماران جوان ‌تر استفاده کنند یا ممکن است از ژنیوپلاستی همراه با یک عمل زیبایی دیگر برای یک بیمار با سن بیشتر استفاده کنند.

بهترین کاندیدها برای انجام جراحی چانه (ژنیوپلاستی) عبارتند از :

جراحی زیبایی چانه

هدف از ژنیوپلاستی چیست؟

جراحی چانه برای کسانی است که می خواهند شکل چانه خود را تغییر دهند تا به نیمرخ صورت دلخواه خود برسند. این جراحی می تواند به تغییر موقعیت، شکل و خطوط چانه برای اهداف زیبایی کمک کند. ژنیوپلاستی برای بیمارانی که در غیر این صورت از سلامت خوبی برخوردارند، بدون بیماری فعال یا شرایط پزشکی جدی و از قبل موجود، بهترین است.

به چند دلیل ممکن است افراد انجام عمل ژنیوپلاستی را انتخاب کنند که عبارتند از :

جراحی زیبایی چانه در ایران

چانه قسمتی از صورت است که اگر متعادل و متناسب با سایر قسمت های صورت نباشد، زیبایی چهره را کاملاً تحت تأثیر قرار می دهد و بینی و لب ها را بزرگ یا کوچکتر می کند و چهره را از حالت عادی خارج می کند. حتی تغییرات بسیار کوچک در سایز چانه در زیبایی صورت بسیار موثر است.

به این عمل زیبایی ژینوپلاستی نیز می گویند. جراحی چانه که زیرمجموعه ای از جراحی زیبایی صورت است معمولا به دو دسته کلی کوچک کردن چانه و بزرگ کردن چانه تقسیم می شود. همچنین این دو عمل با دو تکنیک کاشت پروتز یا برش استخوان فک و حرکت آن انجام می شود.

تعیین اینکه چانه از حالت طبیعی خود خارج شده است یا خیر و اینکه چقدر باید کوچک یا بزرگ شود بستگی به معاینه جراح پلاستیک و زیبایی دارد. معمولاً مجموعه ای از استاندارد ها بر اساس علم زیبایی شناسی وجود دارد که مشخص می کند اندازه، رابطه و تناسب بین قسمت های مختلف صورت چگونه باید باشد تا زیبا به نظر برسد.

مثلاً بیرون زدگی چانه نسبت به گردن باید حدود 5 سانتی متر باشد. ارتباط بین چانه و لب پایین نیز بسیار مهم است. همچنین یک شیار بین لب پایین و چانه وجود دارد که اگر چانه خیلی عقب باشد از بین می رود. در این حالت لب پایین بزرگتر و بیرون زده است.

اصلاح شکل و اندازه چانه گاهی با چینش دندان ها همراه است. اگر دندان ها به درستی در جای خود قرار نگرفته باشند، ممکن است علاوه بر جراحی زیبایی چانه، به ارتودنسی نیز نیاز باشد. اما اگر وضعیت دندان ها مشکلی ندارد، فقط می توانید با جراحی زیبایی مشکل زیبایی چانه را برطرف کنید، چانه را به جلو یا عقب ببرید، شکل چانه را تغییر دهید و چانه و صورت را زاویه دهید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت
جراحی زیبایی چانه

انواع ژنیوپلاستی

دو نوع اصلی ژنیوپلاستی وجود دارد: ژنیوپلاستی کشویی و پروتز چانه

 • ژنیوپلاستی کشویی

در ژنیوپلاستی کشویی، جراح با استفاده از چاقوی جراحی یا اره، استخوان چانه را از بقیه فک جدا می کند و آن را حرکت می دهد تا کمبود چانه را اصلاح کند. به این عمل ژنیوپلاستی استخوانی نیز می گویند.

این نوع از ژنیوپلاستی برای افرادی که چانه آن ها نسبت به بقیه قسمت های صورتشان خیلی عقب است توصیه می شود. همچنین می تواند به اصلاح چانه هایی که بیش از حد به جلو کشیده شده اند و خیلی بلند هستند کمک کند.

 • پروتز چانه

از پروتز چانه می توان برای تغییر شکل، بزرگ کردن یا جلو بردن ظاهر چانه استفاده کرد. این تغییر را می توان از طریق جراحی یا تزریق انجام داد. بسیاری از انواع ایمپلنت ها در دسترس هستند که از مواد مختلفی از جمله سیلیکون یا مواد دیگر ساخته می شوند. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ایمپلنت های سیلیکونی باعث ایجاد بیماری می شوند. جراح شما با شما مشورت می کند و توصیه هایی را برای نوع ایمپلنت مورد استفاده به بحث می گذارد.

عمل جراحی بزرگ کردن چانه شامل قرار دادن یک ماده پلاستیکی در چانه و چسباندن آن به استخوان است. ایمپلنت های آلوپلاستیک (آن هایی که از مواد مصنوعی ساخته شده اند) رایج ترین هستند.

بزرگ کردن چانه در روش غیر جراحی شامل استفاده از سوزن برای تزریق فیلرها، مانند چربی بدن، برای بهبود ظاهر چانه است. ژنیوپلاستی اغلب با لیپوساکشن گردن، جراحی بینی (رینوپلاستی)، لیفت گردن یا بازسازی پوست با لیزر ترکیب می شود.

هزینه عمل ژنیوپلاستی چقدر است؟

مشخص کردن اینکه ژنیوپلاستی چقدر هزینه دارد دشوار است. مواردی که می تواند بر هزینه عمل تاثیر بگذارد:

جراحی زیبایی چانه

جراحی ژنیوپلاستی کشویی به چه صورت انجام می شود؟

این روش می تواند در بیمارستان یا اتاق عمل انجام شود. اکثر این مدل جراحی ها، بیهوشی عمومی دارند. برای شروع، جراح لب پایین شما را پایین می کشد و لثه لب پایین زیر دندان های پایینی شما را برش می دهد. سپس بافت نرم از استخوان چانه جدا می شود. جراح شما از یک اره برای برش یک خط عمودی کوچک در چانه استفاده می کند. این کار تضمین می کند که استخوان هنگام حرکت به جلو یا عقب صاف بماند.

سپس پزشک یک برش افقی در امتداد استخوان چانه ایجاد می کند. اگر چانه ‌تان به عقب حرکت می‌کند یا کوچک‌ تر می‌شود، پزشک شما یک قطعه استخوان را نیز برش می‌دهد. سپس استخوان را به جلو یا عقب می برد و برای اطمینان از ثابت ماندن آن، پیچ ‌ها و احتمالاً یک صفحه فلزی را وصل می‌کند.

برای بلند تر شدن چانه، استخوان را با فاصله ای بین بقیه فک و چانه دوباره می چسبانند. استخوان با گذشت زمان دوباره رشد می کند و این شکاف را پر می کند. سپس برش بسته شده بخیه می شود. سپس پزشک شما پانسمانی را در قسمت بیرونی دهان و چانه شما قرار می دهد تا اطمینان حاصل شود که ناحیه مورد نظر در طول بهبودی اولیه محافظت می شود.

مراقبت های بعد از جراحی ژنیوپلاستی کشویی

پس از جراحی، جراح به شما دستور می دهد که به مدت دو روز آنتی بیوتیک مصرف کنید. بخیه های دهانی قابل جذب هستند، بنابراین لازم نیست برای کشیدن آن ها به بیمارستان مراجعه کنید.

به محض اینکه احساس کردید بهتر هستید، می توانید شروع به خوردن غذای عادی کنید. رژیم غذایی مایع یا نرم در روزهای اول به شدت توصیه می شود. بعد از هر وعده غذایی باید دهان خود را با آب یا ضد عفونی کننده بشویید.

پس از سه تا پنج روز، می‌توانید پانسمان زخم خود را بردارید و به روال روزانه خود بازگردید. 10 روز اول بعد از جراحی ورزش نکنید. به مدت شش تا هشت هفته در ورزش های شدید شرکت نکنید. بعد از جراحی ممکن است متوجه تورم، قرمزی یا کبودی شوید که باید پس از چند روز برطرف شود.

در صورت بروز چه علائمی بعد از جراحی ژنیوپلاستی کشویی به پزشک مراجعه کنم؟

جراحی زیبایی چانه

جراحی پروتز چانه

برای پروتز چانه، جراح می تواند داخل دهان یا زیر چانه شما را برش دهد. قبل از جراحی، جراح شما ایمپلنت را به اندازه و شکل مناسب تراش می دهد تا برای استفاده آماده باشد.

انواع مختلفی از آلوپلاستیک ها برای پروتز چانه استفاده می شود، مانند سیلیکون، تفلون و مدپور. در واقع مدپور یک ماده جدیدتر است که محبوبیت آن در حال افزایش است زیرا دارای منافذی است که به بافت اجازه می دهد به جای کاشت به جای اطراف آن بچسبد. ایمپلنت ها با استفاده از پیچ به استخوان می چسبند.

پس از کاشت مواد، جراح برش را بخیه می‌زند. این روش می تواند از 30 دقیقه تا سه ساعت طول بکشد. اگر پروتز ایمپلنت غیرجراحی را انتخاب کنید، پزشک ممکن است پس از لیپوساکشن، فیلرهای پوستی یا مقداری چربی به چانه شما تزریق کند.

مراقبت های بعد از جراحی پروتز چانه

فیلرها با سوزن تزریق می شوند و بدون جای زخم و دارای حداقل زمان نقاهت هستند. ایمپلنت های جراحی دارای زمان بهبودی مشابه با ژنیوپلاستی کشویی هستند زیرا بافت باید زمان لازم برای چسبیدن به ایمپلنت را داشته باشد. بخیه های داخل دهان قابل جذب هستند و نیازی به کشیدن ندارند.

به محض اینکه احساس بهتری داشتید، می توانید شروع به خوردن یک رژیم غذایی نرم یا مایع کنید. حتما بعد از هر وعده غذایی، دهان خود را با آب یا شستشوی ضد عفونی کننده بشویید.

مزایای جراحی ژنیوپلاستی

روش های ژنیوپلاستی می تواند ظاهر زیبایی چانه عقب رفته، بیرون زده یا نامرتب را تغییر دهد. محل و اندازه چانه نقش مهمی در ایجاد تعادل در سایر ویژگی های صورت مانند بینی، پیشانی و گونه ها دارد که به هماهنگی کلی صورت کمک می کند. ژنیوپلاستی می تواند مزایای قابل توجهی برای افرادی که از چانه خود ناراضی هستند ارائه دهد. در یک مطالعه قدیمی در سال 2011 از 37 نفر که روش‌های ژنیوپلاستی کشویی را انجام داده بودند، بیش از 94 درصد از نتایج آن ها بسیار راضی بودند.

بزرگ کردن چانه این فرصت را به شما می دهد تا به معنای واقعی کلمه صورت خود را به روش های ظریف و در عین حال عمیق تغییر دهید. کاشت چانه می تواند دید شما را تغییر دهد. انواع ایمپلنت ها در اندازه های مختلف در دسترس هستند.

پروتزهای چانه به گونه ای طراحی شده اند که با جزئیات طبیعی چهره شما ترکیب شوند و جنبه های آناتومیکی مورد نظر را برجسته کنند و در عین حال بقیه موارد مد نظر را کمرنگ جلوه کنند. در واقع تا 50 درصد از ایمپلنت را می توان در زمان جراحی شکل داد.

معایب جراحی ژنیوپلاستی

برای بیماران بسیار مهم است که بدانند هر عمل جراحی عوارض و خطرات خود را دارد. با این حال، اگر بیمار قبل از جراحی به اندازه کافی ارزیابی شود و مراقبت های مناسب پس از عمل انجام شود. این خطرات را می توان حذف یا کاهش داد. برخی از عوارض ژنیوپلاستی عبارتند از :

جراحی زیبایی چانه

مشاوره قبل از عمل ژنیوپلاستی

اگر به جراحی چانه/ژنیوپلاستی علاقه دارید، ابتدا شما را برای مشاوره شخصی با جراح پلاستیک خود دعوت می کنیم. شما این فرصت را خواهید داشت که در مورد اهداف خود و نتایجی که می خواهید به دست آورید صحبت کنید. جراح شما با شما همکاری خواهد کرد تا به درک درستی در مورد آن چه می توانید از این روش و مزایای طولانی مدت آن داشته باشید، برسید. شرایط هر بیمار متفاوت است و جراح شما روش جراحی و طرح درمانی را که برای شما مناسب است انتخاب می کند. در طول مشاوره اولیه، باید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • ارزیابی های قبل از عمل و آمادگی برای ژنینوپلاستی عبارتند از:

جراحی زیبایی چانه

اقدامات پیش از عمل جراحی زیبایی چانه

در صورت داشتن شرایطی مانند دیابت، بیماری های قلبی عروقی، آلرژی، ابتدا باید با جراح خود مشورت کنید. دو هفته قبل از جراحی باید تعدادی از داروها را قطع کرد. مثلا مصرف داروهای ضد انعقاد مثل آسپرین، داروهای ضد حساسیت و برخی ویتامین ها باید کنترل شود.

از آنجایی که این جراحی با بیهوشی عمومی انجام می شود، شب قبل از عمل نباید آب بخورید یا حتی آب بنوشید. صبح روز جراحی باید ناشتا باشید و معده شما کاملا خالی باشد. همچنین ممکن است تا چند روز پس از جراحی نتوانید حمام کنید، بنابراین بهتر است شب قبل از جراحی دوش بگیرید.

اگر پزشک برایتان بانداژ چانه یا داروی صورت تجویز کرد، آن را در روز جراحی با خود ببرید. لباس های گشاد با دکمه ای بپوشید که نیازی به پوشیدن از بالای سر نباشد. بهتر است یک همراه از بیمارستان تا خانه شما را همراهی کند و یک روز پیش شما بماند.

چه چیزی در روز جراحی انتظار می رود

در روز عمل ژنیوپلاستی، بیهوشی عمومی یا موضعی با داروهای آرام بخش در نظر گرفته می شود. هنگامی که بیهوش شدید جراح شما یک برش کوچک در اطراف چانه شما ایجاد می کند. تیم جراحی به تغییر شکل چانه شما ادامه می دهند. این عمل ممکن است شامل اضافه کردن یک ایمپلنت یا پیوند استخوان در اطراف استخوان چانه شما باشد. برش شما با بخیه بسته می شود و چانه شما پانسمان می شود.

معمولاً عمل ژنیوپلاستی یک عمل سرپایی است. می توانید انتظار داشته باشید که جراحی شما حدود یک ساعت طول بکشد. در صورت عدم وجود عارضه طی چند ساعت پس از جراحی ترخیص خواهید شد.

پروسه عمل جراحی زیبایی چانه

آماده شدن برای جراحی شما

پس از مشاوره و تصمیم گیری شما در مورد جراحی، ما اطلاعات قبل از عمل را به شما می دهیم که همه چیزهایی را که باید قبل از عمل انجام دهید و بدانید را توضیح می دهد.

تیم جراحی شما نحوه آماده سازی برای عمل را به شما آموزش می دهد. باید ترتیبی دهید که بعد از جراحی شخصی شما را به خانه برساند. همچنین ممکن است لازم باشد برنامه ریزی کنید که شخصی برای یک یا دو روز در حین بهبودی به شما کمک کند.

بیهوشی

در بیشتر موارد، ما از بیهوشی عمومی استفاده می کنیم تا در طول عمل بخوابید. بی حسی موضعی همراه با آرامبخشی داخل وریدی نیز برای برخی از بیماران یک گزینه در نظر گرفته می شود.

نقاهت و بهبودی

بسیار مهم است که دستورالعمل های جراح خود را دنبال کنید. این کار باعث بهبودی ظاهر فیزیکی جدید شما می شود. همچنین، مهم است که در تمام جلسات بعد از عمل شرکت کنید تا جراح شما بتواند نتایج بلند مدت شما را ارزیابی کند و به هر سوال یا نگرانیی شما پاسخ دهد.

انتظارات بعد از جراحی ژنیوپلاستی

در مرحله بهبودی اولیه، بیمار ممکن است ناراحتی، بی حسی، کبودی و تورم اطراف چانه را تجربه کند. این علائم موقتی هستند. معمولا، حدود 2-3 هفته طول می کشد. بیشتر ژنیوپلاستی از طریق یک برش در دهان انجام می شود. بنابراین نیازی به برداشتن بخیه نیست. اما اگر این جراحی از طریق برش زیر چانه انجام شود، بخیه ها در 7 تا 10 روز پس از جراحی برداشته می شوند. آنتی بیوتیک های خوراکی و مسکن ها به ترتیب برای کاهش خطر عفونت و درد بعد از عمل تجویز می شوند.

پس از جراحی، درد، کبودی و تورم واکنش طبیعی بدن است و به مرور زمان از بین خواهد رفت. جراح معمولا استفاده از مسکن ها، آنتی بیوتیک ها و کمپرس سرد و گرم را توصیه می کند. اگر برش از خارج باشد، دو روز پس از جراحی پانسمان برداشته می شود. در صورت نیاز به کشیدن بخیه، این کار 7 تا 10 روز پس از جراحی انجام می شود.

شما باید چند روز استراحت کنید. شما باید از خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن، صحبت کردن و تکان دادن بیش از حد فک خود دارند خودداری کنید. در دوره نقاهت سر خود را بالا نگه دارید و خم نشوید. هنگام استراحت یا خواب، سر خود را تا دو هفته بالاتر از بدن خود نگه دارید. به پهلو نخوابید تا فشاری به فک وارد نشود.

آب ‌میوه‌ های تازه و سبزیجات از جمله آناناس و کیوی و همچنین ماهی و میگو به شما کمک می‌کنند تا سریع تر بهبود پیدا کنید. یک ماه نمک نخورید یا مصرف آن را به حداقل برسانید. به مدت سه روز بهتر است فقط غذاهای آبکی مانند سوپ بخورید.

پس از 4 تا 5 روز استراحت می توانید به زندگی روزمره بازگردید اما برای یک تا دو ماه باید از هرگونه فعالیت بدنی شدید و ورزش خودداری کنید. استخر و سونا را با مشورت جراح خود از سر بگیرید.

اگر برای شما چانه بند یا ماسک صورت طبی تجویز شده است، در تمام ساعات شبانه روز طبق توصیه جراح از آن استفاده کنید تا بهترین نتیجه را از عمل خود بگیرید. یک ماه بعد از عمل می توانید شکل جدید چانه خود را ببینید. پس از حدود دو تا چهار ماه، تورم چانه از بین می رود و فرم نهایی بعد از جراحی زیبایی چانه ظاهر می شود.

 • فیلم واقعی جراحی زیبایی چانه (فیلم جنیوپلاستی)

عمل کوچک کردن چانه

برای انجام این جراحی، پزشک ابتدا باید برشی در پوست ایجاد کند تا به استخوان فک دسترسی پیدا کند. این برش را می توان از داخل دهان یا زیر چانه انجام داد. برش های داخل دهانی با مشکلات بیشتری همراه است، اما هیچ جای زخمی روی صورت باقی نمی گذارد.

پس از برش و دسترسی به استخوان، چانه را می توان به دو صورت تغییر داد:

 • انقباض یا کاهش مستقیم

در این روش استخوان اضافی با کمک ابزار جراحی مخصوص بریده و خارج می شود. در این روش جراح باید بتواند شکل مناسب چانه را در استخوان فک ایجاد کند و انحنای لازم را ایجاد کند. در غیر این صورت، شکل چانه پس از جراحی غیر طبیعی می شود.

جراحی زیبایی چانه
 • روش ژنیوپلاستی کشویی

در این روش ابتدا استخوان فکر بریده شده و بخشی از آن برداشته می شود. سپس قسمت جلویی فک با پیچ و مهره های مخصوص به پشت بسته می شود. با این تکنیک قسمت قدامی استخوان فک که شکلی مناسب و طبیعی دارد حفظ می شود و فقط قسمت های میانی آن برداشته می شود تا فک کوچک تر شود.

همچنین در این تکنیک، جراح پلاستیک بخشی از استخوان چانه را که شبیه نعل اسب است با چاقو برش بریده و به عقب یا جلو می برد. پس از انتخاب محل مناسب، استخوان جدا شده با استفاده از سیم یا صفحات فلزی مخصوص و پیچ های تیتانیوم به بقیه استخوان فک متصل شده و در جای خود محکم می شود.

بزرگ کردن چانه روشی برای اصلاح عوارض پیری بر روی صورت نیز محسوب می شود. با افزایش سن، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. بافت چربی زیر پوست نیز به تدریج از بین می رود. پوست صورت و چانه افتاده و در نتیجه چانه کمی عقب تر از حد معمول دیده می شود. چانه همچنین ممکن است به دلیل پوسیدگی استخوان فک به دلیل آسیب، بیماری یا استفاده از دندان مصنوعی یا دندان های دستی کوچک و منقبض شود.

علاوه بر مشکلات جسمی، در موارد شدید، چانه کوتاه می تواند باعث ایجاد مشکل در بسته شدن کامل دهان شود. در تمام این موارد، جراحی زیبایی چانه مفید خواهد بود. بزرگ کردن چانه مانند کوچک کردن آن به دو صورت انجام می شود. در هر دو روش می توان برش لازم را در داخل دهان و پشت لب پایین یا زیر چانه و از خارج ایجاد کرد.

 • کاشت پروتز

فضای خالی برای قرار دادن پروتز در بافت داخل چانه ایجاد می شود تا پروتز استریل شده در جای مناسب خود روی استخوان چانه قرار گیرد. کاشت پروتز معمولاً سریعتر و آسان تر است و معمولاً نیازی به برش و تغییر شکل استخوان فک نیست.

یکی از ویژگی های مهم کاشت پروتز در چانه این است که شکل و فرم آن پیش ساخته بوده و بسیار متقارن و متناسب خواهد بود. جنس و اندازه پروتز را می توان حتی بسته به نیاز بیمار از قبل سفارش داد و ساخت. این پروتزها معمولاً از سیلیکون ساخته می شوند، اما از مواد آلوژنیک دیگر نیز می توان برای ساخت پروتز چانه استفاده کرد. البته باید توجه داشت که کاشت چانه با مشکلاتی مانند حرکت پروتز همراه است.

سازگاری پروتز با بدن و تغییراتی که در اطراف آن در طول زمان ایجاد می شود در نتایج طولانی مدت جراحی پروتز چانه بسیار مهم است. پروتزهایی که سطح صاف و یک دست دارند باعث ایجاد بافت کپسولی و فیبروز در اطراف آن ها می شود. همچنین این پروتزها وقتی روی استخوان قرار می گیرند در نهایت باعث تحلیل رفتن استخوان مجاور می شوند. به همین دلیل بعد از گذشت چند سال نتیجه جراحی زیبایی چانه با تغییر ناخوشایندی مواجه می شود.

به همین دلیل بهتر است از پروتزهای متخلخل با بافت اسفنجی استفاده شود. وجود حفره های متعدد از فیبروز در اطراف پروتز چانه جلوگیری می کند و هیچ خوردگی در استخوان فک ایجاد نمی شود. این پروتزها در برابر عفونت نیز مقاومت بیشتری دارند. البته نصب و تراشیدن این پروتزها نیاز به دقت بالایی دارد و هزینه بیشتری نیز خواهد داشت.

جراحی زیبایی چانه

جمع‌بندی

ژنیوپلاستی یک روش ساده است و اکثر افرادی که این جراحی را انجام می دهند از نتیجه آن راضی هستند. در یک مطالعه با منبع معتبر از 16 بیمار ژنیوپلاستی، همگی گفتند که از ظاهر جدید خود راضی هستند و احساس اعتماد به نفس بالاتری را تجربه کردند. در مطالعه دیگری که بر روی 37 بیمار ژنیوپلاستی انجام شد، 36 نفر گفتند که از این روش راضی هستند، 34 نفر آن ها را “بسیار راضی” و دو نفر را “راضی” معرفی کردند.

ژنیوپلاستی نوعی جراحی زیبایی بر روی چانه است. هم جراحان پلاستیک و هم جراحان فک و صورت می توانند عمل های ژنیوپلاستی را انجام دهند. دو نوع روش ژنیوپلاستی وجود دارد – ژنیوپلاستی کشویی و پروتز چانه.

انتخاب روشی که باید استفاده شود به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله میزان بزرگ کردن چانه که یک فرد نیاز دارد، آموزش و تجربه جراح و ترجیحات فردی. ژنیوپلاستی می تواند مزایای زیادی برای افرادی که نگران ظاهر چانه خود هستند ارائه دهد. این روش می تواند با تغییر موقعیت و اندازه چانه برای تکمیل بهتر سایر ویژگی های صورت مانند پیشانی، گونه ها و بینی، ظاهر کلی صورت را بهبود بخشد.

 

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

این عمل از داخل دهان شما انجام می شود تا جای زخم قابل مشاهده روی پوست صورت شما وجود نداشته باشد. یک برش از طریق لثه در قسمت داخلی لب پایین ایجاد می شود تا به استخوان فک پایین و چانه دسترسی پیدا کند. سپس چانه با یک اره کوچک بریده می شود تا به صورت کنترل شده شکسته شود.

سپس به موقعیت جدید خود منتقل می شود و با صفحات فلزی و پیچ های کوچک در جای خود نگه داشته می شود. لثه داخل دهان با بخیه های جذب به جای خود دوخته می شود که ممکن است دو هفته یا حتی بیشتر طول بکشد تا بیفتد.

شاید تعجب آور باشد که این عمل دردناک خاصی نباشد، اما همچنان احتمال دارد که درد داشته باشید و داروهای مسکن معمولی برای شما تجویز می شود. این ناراحتی و درد معمولاً در چند روز اول بدتر است، اگرچه ممکن است چند هفته طول بکشد تا کاملاً از بین برود. همچنین لازم است مطمئن شوید که ناحیه چانه بدون هیچ گونه عفونتی بهبود می یابد و بنابراین در زمانی که در بیمارستان هستید به شما آنتی بیوتیک داده می شود. با داروهای مسکن و یک دوره آنتی بیوتیک به خانه فرستاده می شوید.

بلافاصله پس از عمل، چانه شما متورم و سفت خواهد شد. تورم و کبودی متغیر است اما به طور کلی در روز دوم یا سوم پس از عمل بدتر می شود. تورم را می توان با استفاده از کمپرس سرد و خوابیدن به صورت ایستاده برای چند روز کاهش داد. بیشتر تورم می تواند پس از یک دو هفته ناپدید شود، اما اغلب مقداری کبودی وجود دارد.ش

بعد از عمل باید با یک رژیم غذایی نرم شروع به غذا خوردن کنید و سپس به تدریج طی چند روز به غذای معمولی برسید.

این بدیهی است که از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما بیشتر بیماران فقط یک شبه در بیمارستان بستری می شوند. موقعیت چانه شما قبل از ترخیص با اشعه ایکس بررسی می شود.

این موضوع از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است و به نوع کاری که انجام می دهید بستگی دارد. توصیه ما این است که اکثر افراد در صورتی ژنینوپلاستی انجام دهند، حدود یک هفته از کار خود مرخصی داشته باشند. مهم است به خاطر داشته باشید که تا 48 ساعت پس از بیهوشی عمومی قادر به رانندگی نخواهید بود.

هر عملی عوارض احتمالی دارد. خوشبختانه در این نوع جراحی عوارض نادر است و ممکن است برای شما اتفاق نیفتد. با این حال، مهم است که شما از برخی از آن ها آگاه باشید و این فرصت را داشته باشید که آن ها را با جراح خود در میان بگذارید.

 • خونریزی – مقداری تراوش از بریدگی های داخل دهان در شب عمل طبیعی و قابل انتظار است. خونریزی قابل توجه بسیار غیرمعمول است، اما در صورت وقوع معمولاً می توان با اعمال فشار بر روی ناحیه حداقل به مدت 10 دقیقه با یک دستمال آن را متوقف کرد.
 • بی حسی – لب پایینی شما بعد از عمل بی حس و گزگز می شود، مانند احساس پس از تزریق بی حسی در دندانپزشک. این بی حسی ممکن است چندین ماه طول بکشد تا از بین برود و در تعداد کمی از بیماران ممکن است برای همیشه ادامه یابد.
 • عفونت – صفحات و پیچ‌ های کوچکی که فک شما را در موقعیت جدید نگه می‌دارند، معمولاً برای همیشه در جای خود باقی می‌مانند. گاهی اوقات آن ها ممکن است عفونی شوند و باید برداشته شوند، اما اگر این اتفاق بیفتد معمولاً مشکل جدی ایجاد نمی کند.

بیماران می توانند انتظار داشته باشند که در روزها و هفته های بعد از عمل، درد خفیفی را تجربه کنند، اگرچه پاسخ فردی بسته به سلامتی و نگرش ذهنی مثبت شما متفاوت است. چانه ممکن است در ابتدا متورم، کبود شده و به طور ناراحت کننده ای سفت شود. این موضوع معمولاً پس از چند هفته فروکش می‌کند، اگرچه مقداری تورم ممکن است برای چند ماه باقی بماند. بلافاصله پس از جراحی چانه، داروهای ضد درد و آنتی بیوتیک تجویز می شود.

بعد از جراحی چانه نیازی به رژیم مایعات ندارید. غذاهای نرم ممکن است در ابتدا بر اساس ترجیح شخصی شما راحت تر باشند.