موارد استفاده از عمل

ناهنجاری در چانه مانند جلو یا عقب بودن آن از حد طبیعی

مزایای عمل

ایجاد فرم زیبا در چانه و ایجاد تقارن بین چانه با سایر اجزای صورت

عوارض احتمالی عمل

 • التهاب
 • کبودی
 • عفونت

سن مناسب یا توصیه شده

در تمام سنین اما ترجیحأ 18 سال به بعد که شکل واقعی صورت مشخص شده است

بیهوشی دارد یا خیر؟

بله

بعد از عمل بستری نیاز دارد؟

2 ساعت

مدت زمان عمل

2 ساعت

احتمال موفقیت

بسیار زیاد

مدت دوران نقاهت

2 تا 3 هفته. این مدت با توجه به وضعیت هر بیمار متفاوت است

فرم و شکل چانه تاثیر زیادی در زیبایی صورت دارد و هرگونه ایراد در آن نیز می‌تواند زیبایی صورت را تحت تاثیر قرار بدهد. اگر ایرادی در فرم چانه شما وجود دارد یا از شکل آن احساس رضایت ندارید خوب است بدانید که با روش‌های مدرن جراحی که با استفاده از تجهیزات پزشکی پیشرفته انجام می‌شوند رفع نقص در چانه و زیباسازی آن به راحتی از سوی پزشک جراح زیبایی در تبریز انجام می‌شود. در این مقاله تمام موارد مربوط به جراحی زیبایی چانه و انتخاب پزشک در تبریز توضیح داده می‌شود؛ لطفأ با ما همراه باشید.

آنچه می خوانید

جراحی زیبایی چانه چیست؟

جراحی زیبایی چانه یا ژنیوپلاستی به جراحی زیبایی گفته می‌شود که در طی آن چانه بزرگ یا کوچک می‌شود و هدف از آن زیبا کردن فرم چانه است. پزشک جراح با ایجاد برش و تغییر محل استخوان فک یا با استفاده از پروتز جراحی زیبایی چانه را انجام می‌دهد.

جراحی زیبایی چانه در تبریز

علل ناهنجاری در چانه

 • دلایل مرتبط با ژنتیک
 • وقوع حادثه و آسیب به چانه
 • جراحی‌های قبلی
دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

روش‌های جراحی زیبایی چانه در تبریز

برای رفع ایراد چانه یا زیباسازی آن از روش‌های جراحی و غیر جراحی استفاده می‌شود. پزشک جراح در تبریز با توجه به موقعیت چانه از این نظر که جلوتر یا عقب‌تر از حد استاندارد قرار گرفته است و با توجه به حالت چانه از نیمرخ بهترین روش برای زیباسازی چانه را تجویز می‌کند.

 • جراحی زیبایی چانه| دکتر کامبیز ایزدپناه

روش بدون جراحی

 روش بدون جراحی به اشخاصی توصیه می‌شود که چانه آن‌ها عقب‌تر یا جلوتر از حد استاندارد نیست و فقط می‌خواهند فرم آن را زیبا کنند:

تزریق ژل

یکی از روش‌های متداول برای فرم‌دهی به بخش‌های مختلف صورت تزریق ژل است که حتمأ باید از سوی پزشک انجام شود. تزریق ژل در مراکز غیرمجاز و آرایشگاه‌ها عواقب خطرناکی را برای شخص به دنبال دارد زیرا تزریق ژل در لایه‌ای از پوست به طور اشتباه به بافت صورت آسیب وارد می‌کند.

جراحی زیبایی چانه

روش جراحی

از روش جراحی برای افرادی استفاده می‌شود که چانه آن‌ها رشد مناسبی نداشته و کوچک است یا عقب‌تر از حد استاندارد قرار دارد. همچنین برای اشخاصی که در اثر افزایش سن استخوان چانه آن‌ها تحلیل رفته است؛ زیبایی چانه با روش جراحی انجام می‌شود. در مواردی هم که چانه بزرگ و جلو آمده است و فرم آن متناسب با سایر اجزای صورت نیست جراحی زیبایی چانه توصیه می‌شود. پزشک جراح با توجه به معیارهای زیبایی شناختی عمل جراحی زیبایی چانه را به ترتیب زیر انجام می‌‌دهد:

بیهوشی

ابتدا بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد.

ایجاد برش

برش زیر چانه یا در دهان ایجاد می‌شود. نوع برش به روش عمل جراحی زیبایی چانه بستگی دارد.

جراحی زیبایی چانه

کار گذاشتن پروتز

اگر رشد چانه کم باشد برای بزرگ کردن و جلو آوردن ان از پروتز یا ایمپلنت استفاده می‌شود. در این روش یک پروتز مصنوعی روی استخوان فک قرار می‌گیرد و به چانه فرم زیبا می‌دهد. به این ترتیب که در بافت همبند چانه یک فضای خالی برای قرار گرفتن پروتز ایجاد می‌شود. در این روش نیازی به برش و تغییر استخوان فک نیست.

مزیت استفاده پروتز این است که فرم و شکل آن از قبل با توجه به معیارهای زیبایی‌شناختی تنظیم شده است و با قرار گرفتن روی چانه بسیار متقارن و متناسب با سایر اجزای صورت به نظر می‎‌‌رسد. بعضی از پروتزها  به دلیل داشتن بازوی بلند، گودی دو طرف چانه را نیز پر می‌کنند و تاثیر زیادی در جوانسازی چهره دارند. پزشک با توجه به نیاز بیمار و شکل صورت او بهترین پروتز را برای او انتخاب می‌کند.

پروتز از جنس سیلیکون است و اگر سطح آن صاف و یکدست باشد پس از مدتی در اطراف آن بافت‌های کپسولی و فیبروز ایجاد می‌شود و استخوان مجاور آن نیز تحلیل می‌رود به همین دلیل ممکن است بعد از چند سال مجددأ عمل جراحی زیبایی چانه ضرورت پیدا کند.

امروزه در جراحی‌هایی که برای گذاشتن پروتز در فک انجام می‌شود بیشتر از پروتزهای متخلخل با بافت اسفنجی استفاده می‌شود. زیرا وجود حفره‌های زیاد در بافت پروتز مانع از ایجاد بافت کپسولی در اطراف آن و عفونت می‌شود. گذاشتن پروتز اسفنجی نیاز به دقت و مهارت زیاد دارد.

ژنیوپلاستی

روش دیگر جراحی زیبایی چانه در تبریز، استئوتومی یا ژنیوپلاستی است که برای کوچک و بزرگ کردن چانه و به طور کلی تغییر فرم چانه از آن استفاده می‌شود. در طی این عمل جراحی پزشک استخوان چانه را برش می‌دهد و تکه جلویی فک به بخش عقب آن از طریق پیچ و مهره‌های مخصوص متصل می‌شود. به این ترتیب بخش جلویی فک که فرم آن طبیعی است شکل خود را حفظ می‌کند و تغییرات عمده در بخش عقب فک انجام می‌شود. ژنیوپلاستی به این دلیل که در آن از استخوان طبیعی چانه استفاده می‌شود و ایمپلنت روی آن قرار نمی‌گیرد بیشتر مورد پسند بیماران است.

بخیه زدن

در مرحله آخر برش‌های ایجاد شده بخیه می‌شوند و در صورت لزوم لوله‌هایی به نام درن برای تخلیه مایع و خونابه روی محل جراحی قرار می‌گیرد.

انواع روش های ژنیوپلاستی در تبریز

ژنیوپلاستی انواع مختلفی دارد که در ادامه توضیح داده می‌شود:

ژنیوپلاستی کشویی

از روش ژنیوپلاستی کشویی در مواردی استفاده می‌شود که به دلایل ژنتیک، ایجاد زخم یا بیماری ناهنجاری مانند انسداد راه هوایی در چانه ایجاد شده باشد. در این روش نیازی به پیوند استخوان نیست.

جراحی زیبایی چانه

ژنیوپلاستی افقی و عمودی

ژنیوپلاستی ممکن است به طور افقی، عمودی یا ترکیبی انجام شود. از ژنیوپلاستی افقی برای چانه‌هایی استفاده می‌شود که از حالت عادی خارج هستند اما ژنیوپلاستی عمودی برای از بین بردن یا اضافه کردن بافت استخوانی به چانه به منظور افزایش یا کاهش طول چانه کاربرد دارد.

بهترین پزشک برای عمل جراحی زیبایی چانه در تبریز

عمل جراحی زیبایی چانه در تبریز جزء عمل‌های بسیار حساسی است که برای حفظ سلامت بیمار و ایجاد نتیجه مطلوب باید از سوی پزشک باتجربه انجام شود. در هر یک از روش‌های جراحی زیبایی چانه دقت عمل زیادی در حین انجام عمل جراحی باید به کار گرفته شود که فقط جراح زیبایی از عهده آن برمی‌آید. توصیه می‌شود برای انتخاب پزشک در تبریز به نکات زیر دقت کنید:

جلسه مشاوره قبل از جراحی زیبایی چانه در تبریز

قبل از عمل جراحی زیبایی در تبریز چانه لازم است در جلسه مشاوره حضور پیدا کنید. در این جلسه پزشک با معاینه بیمار و با توجه به آناتومی صورت، بهترین روش جراحی زیبایی چانه را تشخیص می‌دهد. همچنین با ارائه اطلاعات مربوط به سوابق بیماری عمل جراحی و دوره نقاهت را به سلامت پشت سر می‌گذارید. پرسیدن سوالات مربوط به عمل زیبایی چانه نگرانی شما در این مورد برطرف می‌شود و روز عمل جراحی بدون استرس در بیمارستان حاضر می‌شوید. در جلسه مشاوره از پزشک درخواست کنید عکس مربوط به عمل‌های جراحی زیبایی چانه را به شما نشان بدهد.  

مراقبت های قبل از عمل جراحی زیبایی چانه در تبریز

مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبایی چانه در تبریز

جراحی زیبایی چانه

مزایای عمل جراحی زیبایی چانه در تبریز

 • انیمیشن ژنیوپلاستی| دکتر کامبیز ایزدپناه

عوارض احتمالی عمل جراحی زیبایی چانه در تبریز

با انجام عمل جراحی زیبایی چانه از سوی پزشک کاردان در تبریز عوارض شدید بعد از عمل جراحی را تجربه نخواهید کرد.

چه اشخاصی کاندید مناسب برای عمل جراحی زیبایی چانه هستند؟

 • اشخاصی که به دلایل ژنتیک، افزایش سن و بروز حادثه در چانه آن‌ها ناهنجاری ایجاد شده باشد.
 • اشخاصی که از سلامت جسمی و روانی برخوردار هستند.
 • اشخاصی که از عمل جراحی انتظار واقع‌بینانه دارند
 • اشخاصی که مبتلا به بیماری‌های خاص نباشند.

هزینه عمل جراحی زیبایی چانه در تبریز

هزینه عمل جراحی زیبای چانه در تبریز با توجه به موارد زیر مشخص می‌شود:

هزینه عمل جراحی زیبایی چانه تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد.

جراحی زیبایی چانه

نتیجه گیری

عمل جراحی زیبایی چانه در تبریز یکی از عمل‌های جراحی بسیار حساس است که انجام آن نیاز به مهارت و تجربه زیاد دارد بنابراین در گام اول یعنی انتخاب پزشک جراح دقت زیادی داشته باشید. همچنین رعایت کردن توصیه‌های مراقبتی مربوط به قبل و بعد از عمل جراحی تاثیر زیادی در حاصل شدن نتیجه مطلوب از عمل جراحی زیبایی چانه دارد. پزشک با معاینه بیمار و آناتومی صورت او همچنین با توجه به معیارهای زیبایی‌شناختی بهترین روش برای از بین بردن ناهنجاری‌های چانه را تجویز می‌کند پس به پزشک اعتماد داشته باشید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

بعد از عمل جراحی زیبایی چانه درد نه چندان شدیدی احساس می‌کنید که با مصرف داروهای مسکن قابل کنترل است. به طور کلی جراحی زیبایی چانه عمل کم‌تهاجمی است که عوارض زیادی به همراه ندارد.

دوره نقاهت بعد از جراحی زیبایی چانه تقریبأ 2 هفته است که این مدت در اشخاص مختلف با توجه به شرایط جسمانی آن‌ها می‌تواند متفاوت باشد. تا 14 روز بعد از عمل جراحی توصیه می‌شود در منزل استراحت کنید و از رفتن به سرکار یا انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید.

بهترین روش جراحی برای هر شخص متفاوت است و پزشک با توجه ناهنجاری در چانه آن را تشخیص می‌دهد.

ایمپلنت‌های جدید طوری طراحی شده‌اند که با قرار گرفتن در چانه فرم زیبا ایجاد می‌کند و چانه نیز طبیعی به نظر می‌رسد.

در جراحی زیبایی چانه برش کوچک در چانه یا داخل دهان ایجاد می‌شود و جای برش بعد از مدتی از بین می‌رود. بخیه محل جراحی نیز با دقت و ظرافت انجام می‌شود به همین دلیل جای آن مشاهده نمی‌شود.

از آنجایی که ایمپلنت در زیر عضله چانه قرار می گیرد که یکی از ماهیچه هایی است که لب ها را حرکت می‌دهد، ممکن است تغییر موقتی در لبخند شما ایجاد شود. این تغییر معمولاً بسیار مختصر است و مربوط به تورم ناشی از جراحی است که پس از مدتی برطرف می‌شود.

شکل پروتز می‌تواند چانه را باریک نشان دهد و در نتیجه فرم صورت را نیز تغییر بدهد. پروتزهایی که شبیه به قلب هستند چانه را باریک نشان می‌دهند.

 ورزش یکی از ساده‌ترین کارهایی است که می‌توانید برای سفت کردن پوست و از بین بردن لایه اضافی چربی اطراف گردن و چانه انجام دهید. این تمرینات که یوگای صورت نیز نامیده می‌شود، به سفت پوست در اشخاصی هم که چانه دو تایی دارند کمک می‌کند.

با تغییر فرم چانه ممکن است جراحی زیبایی بینی هم برای متقارن شدن چانه و بینی انجام شود.

ایمپلنت‌های جدید با فناوری تولید می‌شوند که کاملأ طبیعی به نظر می‌رسند و بعد از قرار گرفتن در چانه نیز احساس عجیبی نخواهید داشت.

ایمپلنت از طریق بخیه به بافت اطراف متصل می‌شود. معمولأ ایمپلنت سیلیکونی با یک بخیه دائمی در جای خود ثابت می‌شود و برای برخی دیگر از پروتزها از پیچ و مهره استفاده می‌شود.

چانه کوچک و عقب بینی را بزرگ نشان می‌دهد به خصوص از زاویه نیم‌رخ. به همین دلیل است که اشخاص با چانه کوچک برای عمل جراحی زیبایی چانه اقدام می‌کنند.

تا 3 روز بعد از عمل جراحی صحبت کردن را به حداقل برسانید.

چانه محدب نیاز به پروتز افقی 1 تا 3 میلی‌متری دارد. برای چانه منحنی‌‌دار از پروتز افقی 4 تا 6 میلی‌متری استفاده می‌شود. چانه‌های صاف نیز به پروتز افقی بیش از 7 میلی‌متر نیاز دارند.