برای کاهش درد پس از عمل لیفت سینه چه باید کرد؟

 • استفاده از کمپرس سرد
 • بالاتر قراردادن موقعیت سر از بدن
 • استفاده مرتب از داروهای تجویزی و مسکن ها

مراقبت های غذایی بعد از عمل لیفت سینه چیست؟

 • پرهیز از خوردن غذاهای پر نمک که باعث تورم بیشتر می شود.
 • نوشیدن آب فراوان
 • استفاده از میوه و سبزیجات
 • استفاده از غذاهای فیبردار

مراقبت های دارویی بعد از عمل لیفت سینه چیست؟

استفاده از داروهای تجویزی و مسکن تحت نظر پزشک

چه مدت بعد از جراحی لیفت سینه می توان به برنامه ورزشی بازگشت؟

4 تا 6 هفته پس از عمل. اما پیاده روی را می توان از همان بدو عمل لیفت سینه به صورت سبک شروع کرد.

پس از هر نوع جراحی، یک روند بهبودی وجود دارد که به شما امکان می دهد تا بهبود یافته و به حالت عادی برگردید. از آن جایی که ممکن است نگران این باشید که بعد از جراحی لیفت سینه چه چیزی در انتظار شماست، این مقاله را برای شما تهیه کرده ایم تا آگاهی شما بیشتر شود و بدانید مراقبت های بعد از عمل لیفت سینه به چه صورت است.

ما از شما می خواهیم تا حد امکان اطلاعات بیشتری در این باره داشته باشید تا به شما در تصمیم گیری آگاهانه کمک کند. این اطلاعات همچنین تجربه شما را افزایش می‌دهد و مطمئن می‌شود که بیشترین بهره را از لیفت سینه خود می‌برید و به سرعت بهبود می‌یابید.

مراقبت های بعد از لیفت سینه

آنچه می خوانید

پس از جراحی، روند بهبودی شما به 4 قسمت اصلی تقسیم می شود: درد، جای زخم، سوتین و ورزش. در هر بخش به جزئیات آنچه باید در رابطه با دوره نقاهت بدانید و کارهایی که می توانید برای بهبودی انجام دهید، توضیح می دهیم.

فرآیند ریکاوری لیفت سینه

فرایند ریکاوری لیفت سینه

گاهی اوقات، بهتر است به بهبودی خود به عنوان یک دوره نگاه نکنید، بلکه یک فرآیندی در نظر بگیرید که بهتر صورت گرفتن آن فقط بستگی به خودتان دارد. آمادگی برای قبل و بعد از لیفت سینه به اندازه خود عمل مهم است.

به همین دلیل است که هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر، مهم است که  مراقبت های قبل و بعد از لیفت سینه را هم در نظر بگیرید. برای اینکه روند به خوبی پیش برود، باید همه جنبه ها را بررسی کرد: آماده سازی پیش از عمل، خود جراحی و بهبودی و مراقبت های بعد از عمل لیفت سینه.

با دادن اطلاعاتی که برای تصمیم گیری آگاهانه نیاز دارید، می توانید تجربه و نتایج خود را بهبود دهید. عجله نکنید! مطمئن شوید که آماده تصمیم گیری هستید، جراح لیفت سینه ای را پیدا کرده اید که برای شما مناسب است و می دانید چه چیزی در انتظار شماست.

مراقبت های بعد از عمل لیفت سینه در خانه

از آنجایی که جراحی لیفت سینه از الگوی برش استفاده می کند، همیشه درد بعد از عمل وجود خواهد داشت. میزان درد پس از جراحی از بیمار به بیمار دیگر بسیار متفاوت است، با این حال، درد در اکثر بیماران لیفت سینه به طرز شگفت انگیزی قابل تحمل است. اقداماتی وجود دارد که می توانید بعد از عمل جراحی خود در خانه انجام دهید تا روزهای اول را قابل تحمل تر کنید.

کلید اصلی برای اطمینان از اینکه فرآیند لیفت سینه تا حد امکان راحت است، برنامه ریزی از قبل است. بیشتر ناراحتی های بعد از عمل لیفت سینه به دلیل تورم است. در حالی که پوشیدن سوتین مناسب، به مدیریت بخشی از تورم و کاهش درد کمک می کند، کارهای دیگری نیز وجود دارد که می‌توان برای کاهش تورم و بهبودی آسان‌ تر انجام داد.

لیفت سینه

نکات زیر در خصوص مراقبت های بعد از عمل لیفت سینه در خانه را در نظر بگیرید.

 • کمپرس سرد

یکی از مراقبت های بعد از عمل لیفت سینه، کمپرس سینه است. در اغلب موارد، بیماران از کمپرس سرد برای کاهش تورم و جلوگیری از کبودی استفاده می کنند. استفاده از کمپرس آب سرد اهمیت زیادی دارد زیرا سرما از تورم جلوگیری می کند. با این حال استفاده زیاد از کمپرس آب سرد می تواند باعث شود بدن شما به سرما عادت کند و از اثرات آن کسته شود.

اگر مشکل تورم دارید، کمپرس آب سرد را به مدت 20 دقیقه روی محل بگذارید، سپس کمپرس را به مدت 40 دقیقه بردارید و پس از آن، می توانید این کار را تکرار کنید. هرگز کمپرس را روی پوست لخت قرار ندهید. از یک حوله یا پارچه به عنوان مانع استفاده کنید. دقت داشته باشید که کمپرس هایی وجود دارد که به طور خاص برای کسانی که لیفت سینه انجام می دهند طراحی شده اند اما استفاده از کمپرس های آب سرد معمولی نیز بلامانع است.

 • قسمت بالا تنه شما باید بالاتر از بقیه قسمت های بدن باشد

در چند روز اول پس از عمل لیفت سینه، باید مطمئن شوید که بالاتنه شما بین 25 تا 45 درجه بالاتر از قسمت های دیگر بدن است. این قضیه به کاهش تورم و بهبود گردش خون کمک می‌کند.

درک این نکته مهم است که تورم ممکن است در سه روز اول پس از جراحی افزایش یابد، اما ممکن است چند هفته تا چند ماه یا حتی بیشتر طول بکشد تا به طور کامل برطرف شود. بالا نگه داشتن بالا تنه در هنگام خواب یا استراحت ممکن است به بهبود تورم کمک کند، اما به مرور زمان اهمیت کمتری پیدا می کند.

 • در مورد درد بعد از عمل نگران نباشید

مدیریت درد یک موضوع کاملا شخصی است زیرا درد دو نفر یکسان نیست. قبل از عمل، مطمئن شوید که در مورد مدیریت درد با جراح خود صحبت کنید. گاهی اوقات، بخشی از برنامه لیفت سینه شامل داروهای تجویزی برای کنترل ناراحتی و درد در دوران نقاهت است.

مراقبت های غذایی بعد از عمل لیفت سینه

مراقبت های غذایی بعد از عمل لیفت سینه

بخش مهمی از نتیجه خوب گرفتن از عمل مربوط به مراقبت های بعد از عمل لیفت سینه است. یکی از مورد بسیار مهمی که باید در این باره رعایت کنید، مراقبت های غذایی است.

به نکات زیر در این باره توجه کنید:

مراقبت های بعد از عمل لیفت سینه

مراقبت های دارویی بعد از عمل لیفت سینه

از دیگر بخش های مهم مراقبت های بعد از عمل لیفت سینه، استفاده از داروی مناسب است. اگر نمی خواهید دچار عفونت شوید، از داروهایی که پزشک برای شما تجویز می کند غافل نشوید. دوره نقاهت شما شامل استفاده کردن از داروهای مسکن و برخی آنتی بیوتیک هاست.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

مراقبت از زخم بعد از عمل لیفت سینه

نکات زیر را در خصوص مراقبت های بعد از عمل لیفت سینه از زخم در نظر بگیرید:

 • رسیدگی به جای زخم لیفت سینه

الگوی برش جراحی لیفت سینه باعث ایجاد مقداری اسکار می شود. محل برش ها ممکن است متفاوت باشد و این موضوع باید قبل از عمل با شما در میان گذاشته شود تا آماده باشید. به خاطر داشته باشید که جراح شما باید همیشه سعی کند از حداقل مقدار برش استفاده کند که نتیجه جذابی را تضمین کند و سعی کند خطوط برش را در چین سینه پنهان کند، اما این همیشه ممکن نیست.

رایج‌ترین الگوهای برش برای لیفت سینه شامل برش‌هایی در اطراف آرئول، از ناحیه آرئول به سمت پایین تا چین سینه و به صورت افقی در امتداد چین است. بلافاصله پس از جراحی، خطوط برش شما احتمالاً بسیار برجسته تر از آنچه بعداً ظاهر می شوند، به نظر می رسد. با بهبودی، آن ها کمتر آشکار می شوند و مانند همه جای زخم ها، به مرور زمان محو می شوند. همانطور که گفته شد، کارهایی وجود دارد که می توانید برای بهبود ظاهر اسکار خود، چه بلافاصله پس از جراحی و چه پس از بسته شدن برش، انجام دهید.

رسیدگی به جای زخم لیفت سینه
 • سیگار نکشید

برای بهترین نتایج بعد از جراحی، باید حداقل دو هفته قبل و بعد از لیفت سینه از مصرف دخانیات خودداری کنید. حتی یک نخ سیگار در روز ممکن است بر بهبودی تأثیر بگذارد. استعمال دخانیات می تواند منجر به بهبودی ضعیف اسکار یا بروز عفونت بیشتر شود و خطوط برش سینه را برجسته تر کند. بخش عمده ای از لیفت سینه شما قبل و بعد از برنامه ریزی باید ترک سیگار باشد.

 • مراقب خودت باش!

همچنین مهم است که مطمئن شوید که بدن خود را با تغذیه مناسب تامین می کنید. در طول دوره نقاهت، مطمئن شوید که مولتی ویتامین مصرف می کنید و یک رژیم غذایی متعادل می خورید.

 • از برنزه کردن خودداری کنید

قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند باعث تیره شدن جای زخم شود. اطمینان حاصل کنید که پس از بسته شدن برش ها، از ضد آفتاب روی آن ها استفاده کنید. این اطمینان حاصل می کند که اسکارهای شما بدتر نمی شوند.

مراقبت های ورزشی بعد از لیفت سینه
 • درمان اسکار OTC

انواع مختلفی از درمان ‌های اسکار در بازار وجود دارد که پس از بهبودی برش‌ ها می‌توان از آن ها استفاده کرد. اگرچه ممکن است وسوسه انگیز باشد اما هرگز از کرم ها یا ژل هایی که توسط پزشکتان تجویز نشده است، قبل از بهبودی برش ها استفاده نکنید. بسیاری از بیماران نتیجه بسیار خوبی را با استفاده از ژل ها برای کاهش ظاهر اسکارهای لیفت سینه گزارش می دهند.

مراقبت های ورزشی بعد از عمل لیفت سینه

بسیار مهم است که هر گونه فعالیت شدید را برای مدتی پس از عمل متوقف کنید. برای به دست آوردن بهترین نتایج لیفت سینه، باید به بدن خود اجازه دهید تا بهبود یابد. ورزش و سایر فعالیت های با شدت بالا می تواند باعث آسیب به محل جراحی و افزایش تورم شود.

شما و پزشکتان برنامه ‌ای را برای کمک به شما در مسیر بهبودی و بازگشت به فعالیت ‌های روزانه ‌تان تنظیم می‌کنید. برنامه بهبودی هر کس متفاوت است، اما معمولاً باید بتوانید در عرض چهار تا شش هفته به فعالیت کامل بازگردید .برخی از تمرین‌ ها وجود دارد که می ‌توانید تقریباً بلافاصله انجام دهید، به عنوان مثال، ورزش با دوچرخه ثابت.

سایر احتیاطات بعد از عمل لیفت سینه

سایر احتیاطات بعد از عمل لیفت سینه در زیر آورده شده است:

 • یک هفته پس از جراحی لیفت سینه

در هفته اول، می توانید شروع به فعالیت های سبک کنید، مانند پیاده روی کوتاه. حرکت شانه ها و بازوهای خود را محدود نکنید، بلکه از احساس بدن خود مطلع شوید و تا جایی که می توانید بدون فشار آوردن به بدنتان کارهایتان را انجام دهید.

مراقبت های لازم بعد از لیفت سینه
 • دو تا چهار هفته پس از جراحی لیفت سینه

بسته به شریط بدنی خود می توانید به باشگاه برگردید، اما باید از هر گونه ورزش سنگین اجتناب کنید. دوچرخه زدن به صورت خوابیده میزان استرسی که فعالیت بر روی محل جراحی شما وارد می کند را کاهش می دهد و در عین حال به شما امکان می دهد سریع تر بهبود یابید.

 • چهار تا شش هفته پس از جراحی لیفت سینه

پس از چهار هفته، باید بتوانید فعالیت خود را به طور کامل از سر بگیرید، اما مطمئن شوید که به روال عادی خود بازگشته اید. به جای اینکه فوراً برای یک دوی طولانی مدت بروید، یک دوی بسیار کوتاه تری داشته باشید و ببینید روز بعد چه احساسی دارید.

چیزی که بسیار مهم است این است که با پزشک خود مشورت کنید. درمان هر فردی متفاوت است. در حالی که ممکن است بخواهید در اسرع وقت به فعالیت های معمول خود بازگردید، همچنین باید مطمئن شوید که در این روند به خود آسیب نرسانید.

لیفت سینه

نتیجه گیری

شما بلافاصله متوجه تغییر در ظاهر سینه های خود خواهید شد. شکل آن ها در چند ماه آینده همچنان تغییر خواهد کرد و ثابت خواهد شد. در ابتدا، جای زخم قرمز و توده ای ظاهر می شود. در حالی که اسکارها دائمی هستند، در عرض 1 تا 2 سال کمرنگ تر می شوند. زخم های ناشی از لیفت سینه را معمولاً می توان با سوتین و لباس های شنا پنهان کرد. ممکن است متوجه شوید که سایز سینه بند شما بعد از لیفت سینه کمی کوچکتر شده است.

نتایج لیفت سینه ممکن است دائمی نباشد. با افزایش سن، پوست شما به طور طبیعی خاصیت ارتجاعی کمتری پیدا می کند. ممکن است کمی افتادگی رخ دهد، به خصوص اگر سینه های بزرگتر و سنگین تری داشته باشید. حفظ وزن ثابت و سالم می تواند به شما در حفظ نتایج کمک کند.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

همه بیماران پس از جراحی مقداری درد در سینه، قفسه سینه یا پشت خود تجربه می کنند. اکثر بیماران فقط استامینوفن ساده را طبق تجویز برای کنترل درد مصرف می کنند. استفاده از یخ در 24 ساعت اول پس از جراحی نیز درد و تورم را کاهش می دهد.

در چند ساعت اول پس از جراحی فقط مایعات بنوشید. به آرامی وعده های غذایی کوچک و سبک میل کنید. اگر بیش از دو بار دچار تهوع یا استفراغ شدید، لطفاً با پزشک تماس بگیرید تا دارویی برای کاهش آن تجویز کند.

شما باید از یک فرد بزرگسال (بیشتر از 18 سال) بخواهید که شما را به خانه ببرد و به مدت 24 ساعت پس از جراحی به طور مداوم در کنار شما بماند.

داروهای ضد درد و داروهای بیهوشی هماهنگی خواب شما اختلال ایجاد می کنند.

تورم بخشی طبیعی از جراحی لیفت سینه و کوچک کردن سینه است. تورم سینه ها و بافت های اطراف سینه را نیز درگیر می کند. حتی می تواند روی شکم و پشت نیز گسترش یابد. بالا گرفتن سر به مدت دو تا سه روز ورم را به حداقل می رساند. ممکن است روی یک صندلی بنشینید. قرار دادن یخ روی سینه ها نیز کمک کننده خواهد بود. هنگام استفاده از کیسه های یخ مطمئن شوید که همیشه مقدار کمی آب در داخل یخ وجود دارد. پوست شما باید هنگام لمس احساس خنکی کند. از بسته های ژل منجمد استفاده نکنید. کاهش تورم باعث کاهش درد بعد از جراحی می شود.

پس از جراحی هر چه سریعتر به آرامی از رختخواب خارج شوید. هنگامی که از جای خود بلند می شوید، قبل از ایستادن چند دقیقه در حالی که پاهای خود را روی لبه تخت یا صندلی آویزان کرده اید، بنشینید. این به جلوگیری از مشکلات سرگیجه و غش کمک می کند. از بازوها یا بالاتنه خود برای بیرون راندن از تخت یا صندلی استفاده نکنید. به پهلو بغلتید و سپس بنشینید یا بایستید.

چند بار اول از یک فر دیگر بخواهید در حمام به شما کمک کند. پس از جراحی هر چه سریعتر راه رفتن را شروع کنید. چند روز اول هیچ فعالیت شدید تحت فشار انجام ندهید. از انجام فعالیت ‌های سنگین که شامل حرکت بازو است، مانند بالا بردن بازوها روی سر و بلند کردن بازوها خودداری کنید. تعادل استراحت و کاهش فعالیت باعث تسریع بهبودی شما می شود.

در هفته اول پس از جراحی لیفت سینه یا کوچک کردن سینه از سوتین استفاده نکنید. این کار درد بعد از عمل شما را کاهش می دهد و خطر تغییر موقعیت ایمپلنت ها پس از جراحی بزرگ کردن سینه را کاهش می دهد. شما می توانید هر نوع لباس زیری را که انتخاب می کنید بعد از هفته اول بپوشید به شرطی که دردی به شما وارد نشود. پوشیدن سوتین الزامی نیست.

مدت زمان مرخصی به شغل شما بستگی دارد. اگر کار اداری انجام می دهید (مثلاً کارگزار بورس، معلم یا برنامه نویس)، می توانید زمانی که احساس می کنید خوب شده اید به کار خود بازگردید. این دوره معمولاً حدود دو تا سه روز طول می کشد. اگر کار یدی انجام می دهید (مانند راننده کامیون یا مربی شخصی) به مدت سه هفته سر کار نروید. صرف نظر از شغل خود، به مدت سه هفته چیزی با وزن زیاد بلند نکنید.

ماساژ بدن برای آرامش بسیار موثر است. با این حال، دراز کشیدن روی شکم تا چند هفته پس از جراحی ناراحت کننده خواهد بود. علاوه بر این، ماساژ سینه  تا سه هفته پس از جراحی توصیه نمی‌ شود.

به طور کلی، دو تا سه هفته پس از جراحی لیفت سینه می توانید به تمرینات ورزشی بازگردید. این بستگی به احساس شما دارد. به مدت شش هفته از ورزش های سنگین خودداری کنید. در صورت احساس ناراحتی در سینه، تمرینات باید متوقف شود.

برنزه شدن با آفتاب به پوست شما آسیب می رساند. منجر به چین و چروک و تغییر رنگ  پوست می شود. همچنین می تواند منجر به سرطان جدی پوست شود. به این دلایل، توصیه می کنیم همیشه از ضد آفتاب با SPF 15 یا بیشتر استفاده کنید. اگر در معرض نور خورشید هستید، توصیه می کنیم به مدت شش هفته از سینه های خود با لباس هایی مانند تی شرت محافظت کنید. شما باید به ‌دقت از هر جای زخم در برابر قرار گرفتن در معرض نور خورشید با لباس به مدت شش ماه محافظت کنید.

طبیعی است که سینه ها در شش هفته اول متورم، حساس و بی حس شوند. برخی از بی حسی ها می توانند یک تا دو سال باقی بمانند. دردهای متناوب بسیار کوتاه ممکن است در طول سال اول ایجاد شوند. این نشانه بهبود اعصاب است. این دردها در عرض چند هفته پس از شروع از بین خواهند رفت.

بهبود اسکار شش ماه تا یک سال طول می کشد. به همین دلیل تا شش ماه نتیجه نهایی جراحی خود را نخواهید دید. در این مدت متوجه خواهید شد که رنگ اسکارها روشن شده و در لمس نرم تر می شوند.

لیپوماتیک نمونه ای از جراحی های زیبایی است که از این روش برای حذف بافت چربی از بدن استفاده می کند. در این روش به هیچ وجه از حرارت برای حذف چربی ها استفاده نمی شود، بلکه بافت چربی در اثر ضربه به طور کامل از بین می رود. در لیپوماتیک از لوله ای به نام کانولا استفاده می شود که با حرکات ارتعاشی و اعمال فشار، چربی اضافی بدن را کاملاً از بین می برد و از بدن خارج می کند.

 لیپوساکشن مانند لیپوماتیک یک روش لاغری موضعی است و با استفاده از دستگاه لاغری انجام می شود، اما در این روش از حرارت برای حذف چربی های اضافی استفاده می شود به طوری که چربی زیر پوست پس از سوزاندن توسط دستگاه انجام می شود و چربی ها مکش از بدن خارج می شود.