مراقبت های بعد از لیپوماتیک باسن

نتایج نهایی لیپوماتیک باسن چه زمانی دیده می شود؟

نتایج نهایی بین 1 تا 3 ماه پس از عمل قابل مشاهده است.

چگونه نتایج حاصل از لیپوماتیک باسن را حفظ کنیم؟

 • نوشیدن آب فراوان
 • داشتن برنامه ورزشی منظم
 • داشتن رژیم غذایی اصولی و خوردن غذای سالم
 • کنترل استرس

عوارض جانبی لیپوماتیک باسن کدام اند؟

کبودی، قرمزی، درد خفیف و تورم

مراقبت های مهم بعد از لیپوماتیک باسن

 • پرهیز از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی
 • داشتن استراحت کافی
 • پیروی از دستورات پزشک
 • مصرف داروهای تجویزی
 • پوشیدن گن های فشاری

کاندیدای جراحی مناسب لیپوماتیک باسن

 • از نظر جسمی و روانی مناسب و سالم هستند.
 • وزن مناسبی دارند و چاق نیستند.
 • انتظارات واقع بینانه از آنچه می توان از طریق لیپوماتیک باسن به دست آورد، دارند.
 • از ظاهر باسن چاق اذیت می شوند.
 • چربی باسن داشته باشند که با رژیم غذایی و ورزش به تنهایی رفع نمی شود.

نکات کلیدی مراقبتی بعد از لیپوماتیک باسن

 • رژیم غذایی سالم و مغذی داشته باشید.
 • آب کافی بنوشید.
 • زخم های خود را تمیز کنید و دور از نور مستقیم خورشید نگه دارید.
 • ماساژهای تخلیه لنفاوی را برای کاهش تورم و سروما انجام دهید.
 • استراحت کافی داشته باشید اما از استراحت در رختخواب خودداری کنید زیرا می تواند باعث تشکیل لخته خون شود.
 • برای به حداقل رساندن تورم، هر چه زودتر راه رفتن را شروع کنید.
 • داروهای خود را به موقع مصرف کنید.
 • از کسی بخواهید که در خرید و انجام کارهای خانه به شما کمک کند.
 • از خطرات جدی لیپوماتیک آگاه باشید و در صورت مشاهده هر کدام از علائم خطر با پزشک خود تماس بگیرید.

جراحی لیپوماتیک باسن، عملی است که پس از آن نیاز به مراقبت صحیح دارید، اما میزان مراقبت مورد نیاز بستگی به این دارد که این روش چقدر گسترده بوده است. اگر فقط مقدار کمی چربی برداشته شود، متوجه خواهید شد که درد یا تورم زیادی وجود ندارد و این ناحیه به سرعت بهبود می یابد. اگر ناحیه وسیعی تحت درمان قرار گرفته باشد، مراقبت های مورد نیاز بسیار جامع تر خواهد بود.

انتظار داشته باشید که بلافاصله بعد از عمل مواردی مانند بی حسی، کبودی و تورم را تجربه کنید. مهم است که به محض اینکه پزشک تایید کرد بلند شوید و راه بروید، زیرا از سایر مشکلات احتمالی مانند لخته شدن خون که ممکن است بعد از هر نوع جراحی رخ دهد، جلوگیری می کند. پزشک ممکن است یک لوله درن کوچک را برای جلوگیری از تجمع مایع در ناحیه وارد کرده باشد. او به شما توصیه می کند که کجا و چه زمانی باید درن ها برداشته شود. ممکن است مجبور شوید برای انجام آن به کلینیک برگردید.

در ادامه با ما همراه باشید تا هر آن چه در خصوص مراقبت های بعد از لیپوماتیک باسن نیاز دارید بدانید را برای شما توضیح دهیم. 

مراقبت های بعد از لیپوماتیک باسن

آنچه می خوانید

بلافاصله بعد از لیپوماتیک باسن

هنگامی که به خانه رسیدید، توجه به توصیه های مراقبتی که به شما داده شده ضروری است. شما باید از ورزش اجتناب کنید و فقط تا 5 روز یا هر روزی که پزشک به شما بگوید استراحت کنید. ورزش سبک ممکن است بعد از دو هفته مجاز باشد، اما بستگی به نظر جراح شما دارد. حداقل یک ماه باید از فعالیت های شدید خودداری کرد.

برای تسکین درد ممکن است لازم باشد یک یا دو روز از داروهای ضد درد استفاده کنید. هر بانداژی معمولاً پس از قطع خونریزی ممکن است برداشته شود، گاهی اوقات تا 24 ساعت هم باید روی زخم ها باشد. با این حال، اگر به شما لباس فشرده‌ سازی داده‌ اند تا بپوشید، باید آن را تا زمانی که پزشک به شما می‌گوید استفاده کنید تا میزان تورم کاهش پیدا کند.

اگر زخم های شما با بخیه بسته شده اند، باید برای کشیدن آن ها به کلینیک مراجعه کنید. این کشیدن بخیه 7 تا 10 روز پس از عمل اتفاق می افتد. حتی پس از کشیدن بخیه، حتی برای چندین هفته، باید لباس فشرده سازی را همچنان بپوشید. اگر می خواهید بهترین نتیجه را برای لیپوماتیک باسن خود داشته باشید، این موضوع را نادیده نگیرید.

اگر درد شدید یا خونریزی غیرمعمول دارید، در صورت وجود عفونت، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. با این حال، پزشک به احتمال زیاد به شما آنتی بیوتیک داده است تا هیچ عفونتی نگیرید.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک باسن

چگونه نتایج حاصل از لیپوماتیک باسن را به حداکثر برسانیم و حفظ کنیم

گاهی اوقات رژیم غذایی و ورزش برای از بین بردن چربی های سرسخت باسن کافی نیست. خوشبختانه، یک راه حل درمانی عالی به نام لیپوماتیک برای شما وجود دارد، روشی که به پزشک اجازه می دهد تا رسوبات چربی اضافی را از نواحی خاصی از بدن مانند باسن حذف کند. این یک ابزار عالی برای حمله به نواحی مشکلی است که اغلب شامل شکم، ران ها، باسن، گردن، پشت بازوها و حتی چانه می شود. اگر می خواهید نتایج حاصل از لیپوماتیک باسن به حداکثر برسد، موارد زیر را در نظر بگیرید:

1. آب فراوان بنوشید

آب بعد از عمل لیپوماتیک فوق العاده است. آب، پوست شما را جوان و سالم نگه می دارد. دمای بدن شما را تنظیم می کند، عملکرد شما را در حین ورزش افزایش می دهد و به کاهش وزن کمک می کند.

نوشیدن آب بعد از لیپوماتیک می تواند نقش مهمی در حفظ ظاهر جدید شما داشته باشد. تحقیقات نشان داده است که نوشیدن آب به افراد کمک می کند کالری بیشتری بسوزانند، متابولیسم سالمی داشته باشند، اشتها را مدیریت کنند و حتی شاخص توده بدنی خود را کاهش دهند. پس آب کافی بعد از لیپوماتیک باسن را فراموش نکیند.


2. ورزش کنید

همه باید ورزش کنند، اما این امر به ویژه برای افرادی که لیپوماتیک انجام داده اند بسیار مهم است. با پزشک خود در مورد اینکه چه زمانی می توانید رژیم ورزشی معمول خود را از سر بگیرید، صحبت کنید.

ورزش به حفظ تون عضلات شما کمک می کند. همچنین به جلوگیری از پر شدن سلول ‌های چربی سایر قسمت ‌های بدن برای سلول ‌های چربی که از بدن خود حذف کرده‌ اید، کمک می‌کند.

به یاد داشته باشید، لیپو یک روش کاهش وزن نیست. لیپو می تواند به خلاص شدن از شر چربی های سرسخت کمک کند، اما برای کاهش وزن و حفظ آن باید به طور منظم ورزش کنید.


3. غذای سالم بخورید

ورزش مهم است، اما جایگزینی برای خوردن یک رژیم غذایی سالم نیست. داشتن یک رژیم غذایی سالم و ورزش هر دو با هم می تواند به حفظ نتایج لیپوماتیک باسن شما کمک کند.


4. خونسرد بمانید و استرس نداشته باشید

مطالعات نشان داده است که ارتباط مستقیمی بین استرس مزمن و افزایش وزن وجود دارد. استرس باعث افزایش سطح کورتیزول در سیستم شما می شود که به نوبه خود باعث می شود بدن شما به غذاهای ناسالم میل کند. با افزایش استرس، میل به مصرف غذاهای شیرین، نمکی و اشباع شده با کالری و در نهایت افزایش سطح انسولین شما را زیاد می کند. همه این عوامل باعث می شود بدن ذخیره چربی خود را افزایش دهد.

پس خونسرد باشید اقداماتی را برای کاهش استرس در زندگی خود انجام دهید. شما هم از نظر روحی و هم از نظر جسمی احساس بهتری خواهید داشت.

مزایای لیپوماتیک باسن

انتظارات پس از لیپوماتیک باسن - نگاهی به بهبودی و نتایج

بسیاری از افراد هر روز با چربی اضافی بدن دست و پنجه نرم می کنند. هنگامی که یک رژیم غذایی سالم و ورزش نمی تواند فرد را از شر برآمدگی های چربی خلاص کند، لیپوماتیک باسن اغلب گزینه خوبی برای رسیدن به کانتور بدن مورد نظر است. لیپوماتیک در کل می تواند بسیاری از نواحی مانند ناحیه شکم، ران ها و باسن را مورد هدف قرار دهد.

متأسفانه، برخی از مردان و زنان ممکن است انتظارات غیرواقعی از عمل لیپوماتیک باسن خود داشته باشند، و زمانی که نتایج مورد نظر آن ها فوراً به دست نیامد، اغلب احساس می کنند که جراحی موفقیت آمیز نبوده است. دانستن اینکه بعد از عمل چه چیزی باید انتظار داشته باشید و پیروی از دستورالعمل های مراقبت های بعد از جراح پلاستیک می تواند به شما در دستیابی به نتایج مطلوب کمک کند.

بعد از لیپوماتیک باسن چه اتفاقی می افتد؟

پس از عمل، می توانید انتظار داشته باشید که ناراحتی خفیفی داشته باشید و کبودی، قرمزی و تورم را مشاهده کنید. داروهای تجویز شده می توانند به کاهش ناراحتی کمک کنند. ممکن است برای کمک به کاهش تورم و بهبودی، به شما دستور داده شود که لباس فشرده‌کننده بپوشید. تورم معمولاً در پایان هفته اول شروع به کاهش می کند، اما پوشیدن لباس های فشرده باید تا هفته چهارم ادامه یابد. درجاتی از تورم ممکن است تا شش هفته طول بکشد، اما در عرض چند روز، باید راحت به سر کار بازگردید.

آیا بعد از لیپوماتیک باسن جای اسکار خواهم داشت؟

در طول عمل لیپوماتیک باسن، برش های کوچکی روی باسن ایجاد می شود تا سلول های چربی اضافی از آن قسمت از بین بروند. این برش ها کوچک هستند و تا حد امکان در مناطق غیر قابل مشاهده ایجاد می شوند، بنابراین کمتر قابل توجه هستند. شما باید دستورالعمل های برش بعد از مراقبت را برای مراقبت از آن ها پس از عمل دریافت کنید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

چگونه می توانم به بهبود و نتایج خوب کمک کنم؟

در حالی که لیپوماتیک، تعداد معینی از سلول ‌های چربی در ناحیه درمان را برای همیشه از بین می‌ برد، سلول‌ های باقی ‌مانده می‌ توانند به ذخیره چربی و رشد ادامه دهند. پیروی از یک رژیم غذایی سالم، نوشیدن مقدار زیادی آب و شرکت در یک برنامه ورزشی منظم (زمانی که جراح اجازه ورزش دهد) می تواند به بهبودی و حفظ وزن بدن سالم کمک کند و به شما کمک کند پس از کاهش تورم به کانتور بدن مورد نظر خود برسید.

آیا فوراً نتایج حاصل از لیپوماتیک باسن را می بینم؟

به احتمال زیاد، شما نتایجی را که می خواهید بلافاصله بعد از عمل خود نخواهید دید. در هر صورت، برای مدت کوتاهی ممکن است احساس کنید که وزن اضافه کرده اید. در حالی که لیپوماتیک می تواند تا 10 پوند از سلول های چربی را در طول یک عمل حذف کند، احتباس مایعات و تورم می تواند باعث شود که شما نفخ کرده به نظر برسید. با کاهش تورم، می توانید نتایج را مشاهده کنید.

همچنین ممکن است متوجه شوید که بخشی از پوست شما در ناحیه تحت درمان با لیپوماتیک شل شده است. پوست شل می تواند به مرور زمان سفت شود. با این حال، بسته به عوامل مختلفی مانند سن یا میزان چربی برداشته شده، ممکن است برای سفت کردن پوست نیاز به مداخله جراحی باشد. هر فردی متفاوت است و جراح پلاستیک شما در صورت لزوم می تواند در مورد سفت کردن پوست به عنوان بخشی از روش کانتورینگ بدن با شما صحبت کند.

بسته به میزان چربی برداشته شده، می توانید انتظار داشته باشید که نتایج نهایی را بین 1 تا 3 ماه پس از عمل مشاهده کنید.

نتایج لیپوماتیک باسن

مراقبت های مهم بعد از لیپوماتیک باسن

لیپوماتیک، غول چراغ جادو  نیست که برای همیشه سلول های چربی باسن را حذف کند. شما هنوز هم می توانید وزن اضافه کنید و سلول های چربی باقیمانده شما بزرگتر شوند و تمام تلاش های شما را از بین ببرد.

لیپوماتیک یک عمل زیبایی محبوب است که می تواند به شما کمک کند به فرم بدن رویایی خود برسید. برخی افراد تصور می کنند که نتایج لیپوماتیک آن ها دائمی خواهد بود، صرف نظر از اینکه چه انتخاب هایی پس از جراحی انجام می دهند، اما هرگز اینطور نیست.

برای نتایج بهینه، اقدامات خاصی وجود دارد که باید قبل و بعد از عمل جراحی انجام دهید تا مطمئن شوید که لیپوماتیک شما نتیجه دلخواه را به همراه دارد. صرف زمان برای آمادهگی مناسب و پیگیری مراقبت های بعد از عمل می تواند تفاوت هایی را در نتایج شما ایجاد کند. در اینجا چند وجود دارد که می توانید برای بهبود نتایج لیپوماتیک باسن انجام دهید

قبل از جراحی لیپوماتیک باسن چه باید کرد

لیپوماتیک یک راه عالی برای خلاص شدن از شر چربی است، اما کارهای خاصی وجود دارد که می توانید قبل و بعد از عمل لیپوماتیک انجام دهید که می تواند به شما کمک کند تا نتایج خود را به حداکثر برسانید.

 • در خصوص لیپوماتیک باسن تحقیق کنید

لیپوماتیک باسن، یک عمل جراحی زیبایی است که چربی های ناخواسته را از نواحی باسن حذف می کند. لیپوماتیک معمولاً برای شکل دادن به بدن و از بین بردن چربی های سرسخت که در برابر رژیم غذایی و ورزش مقاوم هستند استفاده می شود. برای اینکه کاندید مناسبی برای لیپوماتیک باسن در نظر گرفته شوید، باید از سلامت خوبی برخوردار باشید و انتظارات واقع بینانه ای در مورد اینکه این روش می تواند برای شما انجام دهد، داشته باشید. علاوه بر این، باید بدانید که لیپوماتیک نمی تواند جایگزین سبک زندگی سالم و تغذیه خوب شود. لیپوماتیک باسن باید به عنوان مکمل این فعالیت ها در نظر گرفته شود.

 • به دنبال یک جراح با تجربه باشید

یافتن جراح مناسب کلید رسیدن به بهترین نتایج ممکن است. به دنبال یک جراح پلاستیک با بورد تخصصی باشید که تجربه زیادی در زمینه تکنیک های لیپوماتیک داشته باشد. یک جراح واجد شرایط سابقه پزشکی شما را بررسی می‌کند و قبل از شروع عمل، نتیجه مورد نظر شما را با جزئیات صحبت می‌کند. در مورد نوع روش لیپوماتیک از او بپرسید و مطمئن شوید که تمام خطرات و مزایای مرتبط با آن را درک کرده اید. در نهایت، مطمئن شوید که دستورالعمل‌ های مراقبت قبل از عمل را از جراح خود دریافت کرده‌ اید تا دقیقاً بدانید که قبل و بعد از عمل چه کاری باید انجام دهید.

 • از نظر فیزیکی فعال بمانید

انجام تمرینات ورزشی قبل از جراحی لیپوماتیک می تواند به شما در دستیابی به نتایج بهتر کمک کند. فعال ماندن از نظر بدنی نه تنها به کاهش میزان چربی در نواحی مورد نظر شما کمک می کند، بلکه به افزایش گردش خون و حفظ سلامت بدن کمک می کند. سعی کنید تمرینات سبکی را انجام دهید که بر روی نواحی مورد نظر تمرکز دارند و هر روز 30 دقیقه ورزش کنید. علاوه بر این، روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید تا بدن خود را هیدراته نگه دارید و سمومی را که در طول عمل لیپوماتیک ترشح می شود، خارج کنید .بهتر است قبل از لیپوماتیک وزن خود را حفظ کنید.

مراقبت های مهم بعد از لیپوماتیک باسن در زیر آورده شده است:

1. قبل از جراحی وزن خود را حفظ کنید

موفقیت لیپوماتیک به داشتن شاخص توده بدنی (BMI) خوب بستگی دارد. بنابراین اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید، سعی کنید حداقل 10 درصد از وزن بدن خود را قبل از جراحی کاهش دهید تا به حداکثر رساندن نتایج و کاهش خطرات کمک کنید.


2. حداقل دو ماه قبل از جراحی سیگار را ترک کنید

سیگار کشیدن ممکن است در روند بهبودی شما اختلال ایجاد کند، بنابراین سیگار را حداقل دو ماه قبل از انجام لیپوماتیک ترک کنید تا از نتایج بهتر پس از جراحی اطمینان حاصل کنید.

مراقبت های بعد از لیپوماتیک باسن


3. بعد از جراحی استراحت کافی داشته باشید

پس از جراحی لیپوماتیک باسن باید استراحت کافی داشته باشید تا بدنتان به خوبی بهبود یابد. مطمئن شوید که به اندازه کافی بخوابید و هر گونه فعالیت بدنی (از جمله فعالیت های جنسی) را در زمانی که بدن شما در حال بهبود پس از جراحی است محدود کنید.


4. دستورالعمل های جراح خود را به دقت دنبال کنید

جراح شما دستورالعمل های دقیقی در مورد نحوه مراقبت از خود پس از لیپوماتیک را به شما ارائه می دهد - مطمئن شوید که تمام دستورالعمل ها را به دقت دنبال می کنید تا خطر عفونت یا سایر عوارض بعد از عمل را کاهش دهید. اگر سوالی دارید از جراح خود بپرسید.


5. پس از جراحی لباس های فشرده بپوشید

لباس‌های فشرده‌کننده لباس ‌هایی هستند که به‌طور خاص طراحی شده ‌اند که به کاهش تورم و محافظت از محل ‌های برش بعد از جراحی کمک می‌کنند و همچنین با حمایت از نواحی تازه درمان‌ شده، پوست را محکم نگه می‌ دارند – حتماً آن‌ ها را طبق توصیه‌ های جراح بپوشید!

ورزش بعد از جراحی نیز می تواند به بهبود نتایج لیپوماتیک شما کمک کند.


6. بعد از جراحی وعده های غذایی متعادل بخورید و آب فراوان بنوشید

خوردن وعده های غذایی متعادل و مغذی هنگام نقاهت پس از هر نوع عمل جراحی بسیار مهم است – سعی کنید پروتئین های بدون چربی، غذاهای غنی از فیبر، محصولات لبنی کم چرب، میوه ها و سبزیجات را به برنامه خود اضافه کنید! و خوردن غلات کامل را نیز فراموش نکنید!) علاوه بر این، مطمئن شوید که با نوشیدن آب در طول روز به درستی هیدراته می کنید تا به سرعت سموم را از بدن خود خارج کنید!


7. پس از بهبودی مناسب، به طور منظم ورزش کنید

انجام ورزش منظم پس از لیپوماتیک باسن برای دستیابی به بهترین نتایج ضروری است. در حالی که بدن شما در حال بهبود است، مهم است که فعالیت‌ هایی مانند پیاده ‌روی یا شنا را شروع کنید و سپس زمانی که پزشک به شما چراغ سبز داد، به تدریج شدت آن را افزایش دهید. وزنه برداری همچنین می تواند به کاهش چربی در نواحی مورد نظر و بهبود تون عضلانی کمک کند، اما باید با احتیاط انجام شود - در چند روز اول پس از جراحی از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. به یاد داشته باشید که پیشرفت خود را به صورت روزانه پیگیری کنید تا بتوانید برنامه تمرینی خود را مطابق با آن تنظیم کنید.

هزینه لیپوماتیک باسن


8. سطوح استرس خود را مدیریت کنید

استرس می تواند تأثیر منفی بر روند بهبودی بدن شما داشته باشد، بنابراین مهم است که سطح استرس خود را در هفته های بعد از جراحی مدیریت کنید. مدتی مرخصی از کار و سایر تعهدات برای تمرکز بر روی استراحت و اجازه دادن به بدن خود برای بهبودی مناسب بگیرید. پزشک شما همچنین ممکن است در این دوره داروهای ضد درد تجویز کند، بنابراین مطمئن شوید که برای کاهش ناراحتی و تسهیل روند بهبود، آن را طبق دستور مصرف کنید.

خود مراقبتی بعد از لیپوماتیک باسن

خود مراقبتی بعد از لیپوماتیک باسن می تواند به حفظ نتایج عمل شما کمک کند. در زیر به برخی از این مراقبت ها خواهیم پرداخت:

فعالیت بدنی

افراد باید فعالیت بدنی بعد از لیپوماتیک باسن را تا شش هفته محدود کنند. این کار به بدن شما استراحتی می دهد که برای بهبودی نیاز دارد. مدت زمانی که شما باید از ورزش و بلند کردن اجسام خودداری کنید بستگی به اندازه ناحیه تحت درمان دارد. در حالی که باید از فعالیت های سنگین اجتناب کنید، پیاده روی های کوتاه در طول روز برای کاهش خطر لخته شدن خون ضروری است.


درخواست کمک از دیگران

دوره نقاهت بعد از لیپوماتیک به طور کلی بر اساس میزان چربی برداشته شده متفاوت است. اکثر افراد برای بهبودی، یک یا دو هفته از کار مرخصی می گیرند. در این مدت از اعضای خانواده بخواهید که در خانه به شما کمک کنند. همچنین ممکن است تا چند روز نتوانید رانندگی کنید، بنابراین باید ترتیبی دهید که شخصی شما را از بیمارستان به خانه ببرد و در خرید مواد غذایی به شما کمک کند.


آمادگی ذهنی برای لیپوماتیک باسن

کاندیداهای جراحی لیپوماتیک باسن باید بدانند که احساس ناراحتی در روزها و هفته های پس از جراحی طبیعی است. ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید و به این فکر کنید که آیا لیپوماتیک انتخاب درستی بوده است یا خیر. همچنین ممکن است احساس بی حوصلگی یا ناامیدی داشته باشید که در حین بهبودی نمی توانید در فعالیت های عادی روزانه خود شرکت کنید.

خبر خوب این است که افسردگی پس از عمل معمولا موقتی و کوتاه مدت است. کمی مراقبت از خود می تواند به شما کمک کند که از شر آن خلاص شوید.

انتظارات بعد از لیپوماتیک باسن از دید دکتر کامبیز ایزد پناه

 • 1. مقداری تورم خواهید داشت

بلافاصله پس از لیپوماتیک باسن، مقداری تورم در ناحیه تحت درمان خواهید داشت. این امری طبیعی و قابل انتظار است. معمول است که بعد از لیپوماتیک در آینه نگاه کنید و کاهشی را که انتظارش را داشتید مشاهده نکنید. به خود زمان بهبودی بدهید! علاوه بر تورم، بلافاصله پس از عمل، احتمالاً مقداری مایع متورم در ناحیه وجود دارد که تخلیه می‌شود. نتایج شما بلافاصله پس از عمل می تواند شگفت انگیز به نظر برسد – اما اگر اینطور نیست، به آن زمان بدهید. ما انتظار نتایج بهینه را در حدود 3 ماه داریم.

 • 2. به کسی نیاز دارید که شما را به خانه برساند

شما در طول عمل لیپوماتیک باسن، تحت بیهوشی عمومی هستید. پس از آن، طبیعی است که کمی گیجی را تجربه کنید بنابراین از شخصی بخواهد که بعد از عمل شما را به خانه ببرد و حداقل 24 ساعت در کنار شما بماند.

 • 3. احتمالاً باید مدتی از کار مرخصی بگیرید

لیپوماتیک باسن نوعی عمل جراحی است! برخی استثناها وجود دارد، اما در بیشتر مواقع باید برنامه ریزی کنید تا 48 ساعت آینده اصلا به سر کار رفتن فکر نکنید. نه تنها کمی گیج خواهید بود، بلکه احتمالاً  درن خواهید داشت و به طور کلی کمی احساس خستگی خواهید کرد.

مزایای لیپوماتیک باسن

 • 4. ممکن است کمی درد یا ناراحتی داشته باشید

بدن هر کس متفاوت است و افراد مختلف تحمل درد متفاوتی دارند. برخی از افراد پس از عمل دردی را احساس نمی کنند، اما برخی دیگر احساس می کنند. مهم است که بدانید مقداری درد یا ناراحتی بعد از عمل لیپوماتیک طبیعی است و لزوماً نشانه ای نیست که چیزی اشتباه است. ما برای هر فرد نسخه ای برای داروهای ضد درد ارائه می کنیم که در صورت نیاز می توانید پس از عمل خود آن را تهیه کنید تا اطمینان حاصل شود که در صورت نیاز به تسکین درد به آن ها دسترسی دارید.

 • 5. احتمالا درن خواهید داشت

صرف نظر از اینکه چه نوع روش لیپوماتیکی دارید، بعد از عمل برش هایی خواهید داشت و در 48 ساعت آینده مقداری تخلیه مایع از محل مورد انتظار است. این یکی از دلایلی است که ممکن است نتوانید به سر کار برگردید! گاز و نوار پزشکی لازم در اختیار شما قرار می گیرد و باید در طی دو روز آینده آن ها را به طور مرتب تعویض کنید. اگر برش ها با بخیه های قابل جذب بسته شوند، نیازی به کشیدن آن ها نیست در غیر این صورت زمانی که پزشک به شما اطلاع دهد باید برای کشیدن آن ها به مطب برگردید.

 • 6. در قرار ملاقات های بعدی شرکت کنید

فقط به این دلیل که جراحی تمام شده است به این معنی نیست که برای همیشه با جراح خود خداحافظی کنید. شما باید روز بعد به جراح مراجعه کنید تا برش ها را بررسی کند و از بهبودی مناسب اطمینان حاصل کند. معمولاً یک قرار ملاقات دیگر در دو هفته و یک قرار دیگر در سه ماه خواهید داشت، اگرچه برخی از افراد ممکن است نیاز به پیگیری های مکرر داشته باشند.

 • 7. برای بهبودی کامل به چند هفته زمان نیاز دارید

جراح شما به شما اطلاع می دهد که چه زمانی می توانید به فعالیت های معمول خود بازگردید. دو هفته یک راهنمای کلی برای افراد است، اما برخی از کاندیدها – به ویژه افراد مسن تر – ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشند، بنابراین مهم است که این قرار ملاقات ها را پیگیری کنید.

مواردی که بعد از لیپوماتیک باسن تجربه می کنید

1. تورم

پس از لیپوماتیک، ممکن است تا 3 ماه ورم و کبودی داشته باشید. این موضوع می تواند تشخیص میزان چربی برداشته شده در طول جراحی را دشوار کند. تورم بین 7 تا 10 روز پس از جراحی به اوج خود می رسد و سپس به مرور زمان کاهش می یابد.


2. کبودی و ناراحتی

لیپوماتیک باسن دردناک نیست، اما اکثر افراد پس از جراحی کمی ناراحتی را تجربه می کنند و کبودی طبیعی است. کبودی معمولاً ظرف یک یا دو هفته پس از جراحی از بین می رود. اگر کبودی بیش از حد انتظار ادامه داشت، به پزشک خود اطلاع دهید تا بتواند عوارض مربوط به خونریزی یا عفونت را بررسی کند.


3. داروی ضد درد

جراح قبل و بعد از جراحی به شما داروی ضد درد می دهد تا به مدیریت هر گونه درد یا ناراحتی کمک کند. داروی مسکن خود را دقیقاً طبق دستور دکتر کامبیز ایزد پناه مصرف کنید تا زمانی که تمام شود یا دیگر مورد نیاز نباشد. داروهای خود را بیش از آن چه تجویز شده مصرف نکنید. برخی از داروهای مسکن دارای عوارض جانبی مانند ناراحتی معده و یبوست هستند که ممکن است خوردن غذای کافی را در دوران نقاهت برای شما دشوار کند.


4. لباس گشاد بپوشید

به مدت دو هفته پس از عمل، لباس های گشاد بپوشید و تا آن زمان نیز از حمام یا دوش آب گرم خودداری کنید. همچنین باید هنگام خواب لباس های گشاد بپوشید و در دوران نقاهت از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید زیرا می توانند تورم و ناراحتی را افزایش دهند.

نتایج لیپوماتیک باسن


5. از خم شدن خودداری کنید

تا سه روز پس از جراحی از ناحیه کمر خم نشوید زیرا در معرض خطر باز شدن برش ها هستید که بر روند بهبودی و نتایج شما تأثیر می گذارد. اگر هنوز بخیه ‌ها در جای خود باقی مانده باشد یا اگر مقدار زیادی چربی از یک ناحیه از بدنتان برداشته شده باشد، ممکن است این محدودیت بیشتر طول بکشد.


6. از فعالیت های شدید خودداری کنید

به مدت دو هفته پس از جراحی، چیزی سنگین تر از 10 پوند بلند نکنید. این امر شامل بلند کردن کودکان یا مواد غذایی است. اگر مجبورید چیزی سنگین ‌تر از 10 پوند بلند کنید، این کار را به آرامی و با احتیاط انجام دهید. همچنین در این دوره نقاهت باید از ورزش و شنا خودداری کنید. هر یک از این فعالیت ها می تواند باعث جدا شدن بخیه های شما شود.


7. هیدراته بمانید

برای جلوگیری از کم آبی بدن پس از لیپوماتیک، مایعات زیادی بنوشید - حداقل هشت لیوان 8 آب در روز. بدن شما برای عملکرد صحیح و کمک به آن در فرآیند بهبودی به آب نیاز دارد. پرهیز از مصرف الکل در دوران نقاهت نیز از کم آبی بدن و عوارض جانبی خطرناک ناشی از مخلوط کردن الکل و داروهای مسکن جلوگیری می کند.


8. التیام اسکار

لیپوماتیک با درمان مناسب توسط جراح پلاستیک، اسکارهای کوچک و به سختی قابل توجهی ایجاد می کند. برش های ایجاد شده در حین جراحی لیپوماتیک بسیار کوچک - حدود نیم اینچ - و اغلب در چین های طبیعی پوست پنهان هستند. اگر نگران ایجاد جای زخم بالقوه هستید، می ‌توانید در مورد گزینه ‌های لیزر درمانی و گزینه‌ های دیگری که به محو شدن سریع جای زخم‌ های شما کمک می‌کنند، صحبت کنید.


دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

به افرادی که پایین تر از ۱۸ سال را دارند انجام لیپوماتیک توصیه نمی شود.

 

به طور کلی، در طول يه الی چهار روز پس از لیپوماتیک باسن ، مقدار درد كاهش پيدا ميكند. شما در طول عمل تحت بیهوشی هستید و هیچ دردی حس نمی کنید.

خیر! لیپوماتیک یکی از بی‌خطرترین روش‌های جراحی است.

دوران نقاهت بسیار کوتاهی دارد. معمولا چند روز بعد از جراحی سوزش‌، قرمزی و تورم موجود در اطراف ناحیه باسن خواهید داشت.

 • اگر تورم یا کبودی بیش از حد دارید.
 • اگر تورم و قرمزی بعد از چند روز ادامه یابد.
 • اگر درد شدید یا افزایش یافته ای دارید که توسط دارو تسکین نمی یابد.
 • اگر عوارض جانبی در مصرف داروها دارید مانند بثورات، حالت تهوع، سردرد، استفراغ.
 • خونریزی که قطع نشود.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد