مراقبت های بعد از جراحی سینه

عوارض بعد از جراحی سینه چیست؟

 • درد
 • کبودی
 • تورم
 • به جا ماندن اسکار پوستی
 • سروما
 • هماتوم
 • عفونت
 • کاهش موقت یا دائمی حس در نوک سینه
 • پس زده شدن پروتز توسط بدن

آیا امکان پاره شدن پروتز سینه وجود دارد؟

به ندرت

دوران نقاهت جراحی سینه چقدر است؟

1 الی 3 هفته

چه مدت بعد از عمل می توان فعالیت ها را بعد از جراحی سینه را از سر گرفت؟

حداقل دو هفته الی یک ماه بعد از عمل باید از انجام هرگونه فعالیت پرفشار خودداری شود.

استحمام بعد از جراحی سینه باید چه زمانی انجام شود؟

2 الی 3 روز بعد از عمل

نحوه خوابیدن بعد از جراحی سینه چگونه است؟

خوابیدن به پشت توصیه می شود و باید از خوابیدن بر روی شکم و پهلو اجتناب کرد.

پوشیدن گن مخصوص بعد از جراحی سینه باید چه مدت ادامه داشته باشد؟

طبق نظر پزشک متفاوت است

از چه غذاهایی بعد از جراحی سینه باید پرهیز کرد؟

غذاهای چرب و حاوی سدیم

آنچه می خوانید

چه رویایی از اندام ایده‌آل خود دارید؟

پیشرفت علم و تکنولوژی در حوزه انواع جراحی های پلاستیک و زیبایی به مرحله ای رسیده است که تقریبا دیگر ارزوی رسیدن به هیچ شکلی از تناسب اندام غیر ممکن نیست. رضایتمندی نسبت به ظاهر و زیبا بودن تاثیر غیر قابل انکاری بر سلامت روان و اعتماد به نفس افراد دارد.

نکته حائز اهمیت این است که زیبایی یک امر سلیقه‌ای بوده و برای هرکس می تواند تعریف متفاوتی داشته باشد. فوق تخصصان جراحی پلاستیک و زیبایی در تلاش هستند تا بتوانند افراد را با کمترین عارضه ممکن به رویایی که برای جذابیت اندام دارند برسانند. رویای شما چیست؟

شکل، سایز و فرم سینه ها را شاید بتوان یکی از اصلی ترین عوامل موثر در جذابیت زنان دانست. بر همین اساس در حال حاضر جراحی پروتز سینه یکی از محبوب ترین جراحی های زیبایی است که زنان مخاطب ان هستند. جراحی پروتز سینه نتیجه صد درصدی داشته و با روی کار امدن نسل پنجم پروتز های پستان و عدم نیاز به تعویض پروتز هر روز به تعداد زنانی که به دنبال زیبایی و تناسب اندام با انجام این جراحی هستند افزوده می شود.

مراقبت های بعد از جراحی سینه

توصیه های بعد از جراحی سینه را جدی بگیرید!

مراقبت های پس از جراحی تنها مختص به عمل سینه نبوده و در تمام جراحی های زیبایی اهمیت بسیار زیادی دارد. علت اصلی اهمیت این مراقبت ها تاثیری است که عدم رعایت ان ها می تواند بر نتیجه نهایی و عوارض جراحی داشته باشد. منظور از مراقبت های بعد از جراحی سینه مجموعه نکات و دستورالعمل هایی است که باید در طول دوران نقاهت و حتی تا چند ماه پس از جراحی برای رسیدن به بهبودی کامل مورد توجه قرار گیرد.

رعایت مراقبت های بعد از جراحی موجب تسریع در روند بهبودی شده و احتمال بروز عوارض را به حداقل می رساند. این مراقبت ها شامل انواع حرکات بدنی، شیوه مصرف داروها، دستورالعمل تعویض پانسمان و استحمام، زمان شروع به ورزش و رانندگی، رژیم غذایی و … می باشد که معمولا در جسات مشاوره قبل یا بعد از عمل به طور دقیق توسط تیم جراحی به بیمار و همراه او اموزش داده می شود.

توجه داشته باشید که همچنان عملکرد پزشک و میزان مهارت او نقش اصلی را در کیفیت نهایی یک جراحی زیبایی ایفا می کند. پروتز سینه اگرچه یک جراحی نسبتا ساده محسوب می شود اما انتخاب سایز مناسب، نوع و جنس پروتز و تشخیص بهترین روش برای برش زدن از جمله مواردی است که اگر به درستی توسط پزشک جراح صورت نگیرد می تواند وضعیت بیمار را حتی نسبت به قبل از جراحی بدتر کند.

بنابراین مسئولیت شما به عنوان یک متقاضی جراحی پروتز سینه ابتدا تحقیق برای انتخاب پزشک دارای صلاحیت و پس از ان رعایت کامل مراقبت های بعد از جراحی می باشد. منظور از پزشک دارای صلاحیت کسی است که دارای بورد تخصصی جراحی زیبایی و پلاستیک باشد و تجربه چندین عمل موفقیت آمیز را در کارنامه کاری خود داشته باشد.

تیم دکتر کامبیز ایزدپناه بسیار مفتخر است که بهترین متخصصان جراحی سینه را در طول فرایند عمل در کنار شما قرار دهد. فراموش نکنید که انواع جراحی‌های پلاستیک، ترمیمی و زیبایی باید با ظرافت و دقت انجام شود تا نتیجه حاصل از آن طبیعی و مطلوب باشد.

دکتر کامبیز ایزدپناه فوق‌تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی یکی از بهترین های این حوزه در ایران است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی وقت مشاوره کافیست با ما تماس بگیرید.

عمل جراحی سینه چیست و چگونه انجام می شود؟

در اینجا منظور از جراحی سینه عمل پروتز سینه است که یکی از محبوب ترین جراحی های زیبایی می باشد. زنانی که به طور مادرزادی از فقدان سینه یا عدم قرینگی ان ها رنج می برند و یا به طور ژنتیکی سینه هایی کوچک و نامتناسب دارند گزینه های اصلی انجام پروتز سینه هستند.

علاوه بر این جراحی پروتز سینه می تواند کاربردهای درمانی نیز داشته باشد. زنانی که به دلیل انجام عمل ماستکتومی (تخلیه سینه ها بعد از سرطان) بافت پستان های خود را از دست داده اند اکنون از طریق این جراحی می توانند دوباره سینه هایی زیبا و خوش فرم داشته باشند.

در این عمل متخصص جراحی پلاستیک از پروتزها یا همان ایمپلنت های سیلیکونی برای حجیم نمودن بافت سینه استفاده می کند. جراحی سینه نیازی به بستری نداشته و معمولا یک ساعت به طول می انجامد. دوره نقاهت این عمل نسبتا کوتاه بوده و در صورت رعایت مراقبت های بعد از جراحی فرد می تواند یک هفته پس از ان فعالیت های روزانه خود را از سر گیرد.

پروتزهای سینه از نظر جنس، شکل ظاهری و میزان برجستگی انواع مختلفی دارند که بهترین گزینه متناسب با درخواست بیمار و صلاح دید پزشک در طی جلسات مشاوره قبل از عمل انتخاب می گردد. جراح با ایجاد برش بر روی سینه یا در ناحیه زیر بغل پروتز را وارد سینه فرد می کند و در نهایت محل برش را طوری با دقت و ظرافت بخیه می زند که کمترین اثر اسکار زخم بر جای بماند.

جراحی سینه نیاز به بی‌ هوشی عمومی دارد اما اجباری به انجام ان در بیمارستان نیست. در کلینیک های جراحی زیبایی نیز می توان عمل پروتز سینه را بدون هیچ خطری انجام داد زیرا نقش اصلی در کیفیت جراحی را میزان مهارت و تخصص جراح و مراقبت های پس از جراحی تعیین می کند.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

صفر تا صد پروتز سینه از زبان دکتر ایزدپناه

عوارض بعد از جراحی سینه

برای انکه دلیل اهمیت و علت هر یک از دستورالعمل های مراقبت بعد از جراحی سینه را بدانید لازم است که با خطرات و عوارض احتمالی این عمل آشنا شوید. ریسک خطر در تمام جراحی ها وجود دارد اما این انتخاب پزشک قابل اعتماد و رعایت نکات بعد از جراحی است که این ریسک را به حداقل ممکن می رساند.

مهم ترین عوارضی که ممکن است بعد از جراحی پروتز سینه تجربه کنید عبارتند از:

 • درد، کبودی و تورم
 • به جا ماندن اسکار پوستی
 • تجمع مایه در حفره سینه ها
 • لخته شدن خون
 • خونریزی
 • عفونت در محل برش
 • کاهش موقت یا دائمی حس در سینه ها (به خصوص نوک پستان)
 • حساسیت به داروهای بیهوشی
 • پس زده شدن پروتز توسط بدن (بسیار کم مشاهده می شود)

پروتز های سینه از جنسی ساخته می شوند که کاملا با بدن سازگار هستند و هیچ اسیبی به بافت اصلی وارد نمی کنند اما عدم رعایت مراقبت های بعد از جراحی می تواند ریسک بروز عفونت، خونریزی و حتی لخته شدن خون را ایجاد کند که خطرناک است. علاوه بر این عدم رعایت دستررالعمل های دوره نقاهت می تواند فرم و حالت پروتز جایگذاری شده توسط پزشک را تغییر دهد بنابراین مراقبت های بعد از جراحی سینه را جدی بگیرید!

آیا امکان پاره شدن پروتز سینه وجود دارد؟| دکتر کامبیز ایزدپناه در این مورد توضیح می‌دهد :

دوران نقاهت جراحی سینه چگونه است؟

به طور معمول دوره نقاهت جراحی پروتز سینه یک الی سه هفته می باشد که فرد بعد از یک هفته می تواند به ارامی فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرد. در صورتی که پزشک استراحت بیش از یک هفته را تجویز نماید حتما باید تا زمان تعیین شده در خانه استراحت کنید و هیچ فعالیت سنگینی انجام ندهید.

دوران نقاهت جراحی سینه نه تنها نیازی به استراحت مطلق ندارد بلکه باید در طول این مدت حتما از جای خود بلند شده و در خانه به اهستگی راه بروید. این راه رفتن در دو روز ابتدایی می تواند به شکل طی کردن مسیر اتاق خواب تا سرویس بهداشتی باشد زیرا باید مایعات زیاد بنوشید.

طول دوره نقاهت به عواملی همچون وضعیت سلامت جسمانی بیمار، سابقه سرطان سینه، میزان مداخله پزشک، نوع برش و مهارت جراح پلاستیک بستگی دارد. به طبع جراحی که تجربه چندین عمل پروتز سینه را در پرونده خود دارد کاملا به فرایند عمل مسلط بوده و بیمار را با کمترین عارضه ممکن راهی خانه می کند.

دکتر کامبیز ایزدپناه فوق‌تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی برای رفاه حال متقاضیان عزیز از روزهای شنبه تا سه شنبه در ساعات کاری ۱۴ الی ۱۷ پاسخگوی پرسش های شما در خصوص جراحی پروتز سینه می باشد. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انواع جراحی‌های زیبایی، مقالات سایت را مطالعه نموده و یا در ساعات مشخص با کلینیک ما در سعادت اباد تهران تماس بگیرید.

جراحی زیبایی سینه

درد و تورم بعد از جراحی سینه

درد، التهاب و کبودی در ناحیه جراحی از جمله عوارض معمول جراحی پروتز سینه می باشد که جایی برای نگرانی نداشته و طبیعی است. این درد معمولا در قفسه سینه و هنگام حرکت دادن دست ها احساس می شود. محل قرار گرفتن پروتز بر رو یا زیر عضله قفسه سینه نیز در میزان درد موثر است.

 در صورت احساس درد می توانید از مسکن هایی که پزشک برای شما تجویز نموده استفاده کنید اما از مصرف هرگونه مسکن قوی بدون هماهنگی با پزشک جدا خوداری نمایید.

همچنین کمپرس سرد نیز تا حد زیادی تورم و درد را کاهش می دهد اما از قرار دادن طولانی مدت کمپرس یخ بر روی سینه ها خودداری کنید. در صورتی که درد به وضعیت غیر قابل تحمل درامد و تورم در نقطه خاصی از سینه افزایش یافت باید حتما پزشک خود را در جریان بگذارید.

فعالیت بعد از جراحی سینه

دوران نقاهت عمل پروتز سینه نباید در وضعیت استراحت مطلق گذرانده شود بلکه بیمار باید از همان ابتدا در خانه به اهستگی راه برود. این راه رفتن مانع لخته شدن خون در بدن می شود و بسیار حائز اهمیت است. تا حداقل دو هفته بعد از عمل باید از انجام هرگونه فعالیت پرفشار مانند بلند کردن جسم سنگین و هل دادن یا کشیدن ان خودداری شود.

خوب است که از ابتدای دوران نقاهت دستان خود را خیلی ارام حرکت دهید اما به هیچ وجه نباید فشاری به دستان خود وارد کنید به ویژه اگر نوع برش جراحی، برش زیر بغل باشد باید در به کارگیری از دست خود احتیاط به خرج دهید.

استحمام بعد از جراحی سینه

اکثر پزشکان توصیه می کنند در دو یا سه روز اول (یعنی تا زمان وجود لوله های درن) از حمام کردن خودداری شود. تنها می توانید از دستمال حوله ای مرطوب برای تمیز کردن بدن استفاده نمایید. معمولا از روز سوم امکان حمام کردن وجود دارد.برای شستن محل زخم از اب خیلی داغ یا خیلی سرد استفاده نکنید.

هنگام استحمام هیچ فشاری به محل جراحی وارد نکنید. در صورت وجود پانسمان ضد اب، تنها کافیست که پانسمان رویی را جدا کرده و با وجود پانسمان استریل ضد اب استحمام کنید اما از مواد شوینده قوی برای شستشوی پانسمان استفاده نکنید.

سیگار و الکل بعد از جراحی سینه

بیمار از حداقل دو هفته قبل از عمل باید سیگار کشیدن را متوقف کرده و مصرف الکل را نیز ترک کند. این شرایط در طول دوران نقاهت نیز ادامه می یابد.

با توجه به اینکه استعمال دخانیات از جمله سیگار و نوشیدن الکل سیستم ایمنی بدن را ضعیف نموده و روند بهبود زخم را کند می نماید توصیه می شود که حداقل تا یک ماه بعد از جراحی سینه سیگار و الکل ترک شود. توجه داشته باشید که مصرف سیگار و الکل می تواند تورم و درد ناشی از جراحی را نیز افزایش دهد.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی سینه

بسیار اهمیت دارد که در سه هفته ابتدایی پس از جراحی پروتز پستان هیچ فشاری به سینه ها وارد نشود. بنابراین در طول دوران نقاهت از خوابیدن بر روی شکم و پهلو اجتناب کنید. بهتر است که تا پایان این دوران به پشت یعنی در حالت طاق باز بخوابید و سر خود را در زمان خوابیدن کمی بالاتر از بدن قرار دهید.

نحوه خوابیدن بعد از جراحی سینه

پوشیدن گن مخصوص بعد از جراحی سینه

شاید بتوان رعایت دستورالعمل پوشیدن گن مخصوص را مهم ترین و موثرترین مراقبت بعد از جراحی پروتز سینه دانست. علت تاکید بر استفاده از گن و سوتین مخصوص جلوگیری از چین و چروک در پوست و افتادگی پستان می باشد.

در طی عمل جراحی، پزشک میان بافت سینه و پوست فاصله ایجاد می کند تا بتواند پروتز را در محل خود قرار دهد. گن مخصوص با ایجاد فشار، پوست را به بافت سینه چسبانده و از افتادگی پوست، چین و چروک و تجمع مایه در حفره سینه بعد از عمل جلوگیری می کند.

سوتین طبی و گن مخصوص را باید تا زمان تعیین شده از سوی پزشک حتما استفاده کنید و تنها در زمان استحمام مجاز به دراوردن ان هستید در غیر این صورت ممکن است که علی رغم عملکرد عالی پزشک، فرم و حالت پروتز بعد از جراحی تغییر کند.

رژیم غذایی بعد از جراحی سینه

ممنوعیتی برای مواد غذایی وجود ندارد ولی با توجه به انکه غذاهای چرب و سدیم موجود نمک می توانند میزان التهاب و تورم را افزایش دهند بنابراین توصیه می شود که در طول دوره نقاهت از مصرف مواد غذایی چرب و شور خودداری کنید. میوه و سبزیجات تازه و اب میوه های دارای ویتامین سی می توانند در تسریع بهبودی موثر باشند. یک هفته ابتدایی بعد از جراحی باید مایعات زیاد نوشیده شود.

روتین مراقبت های بعد از جراحی سینه

اگر تصمیم به انجام پروتز سینه دارید هیچ جایی برای نگرانی نیست. تیم تخصصی دکتر ایزدپناه شما را از ابتدا تا انتهای مسیر به دقت همراهی کرده و حمایت می کنند. بعد یک جراحی سینه بیمار سه فاز را تجربه می کند که به ترتیب عبارتند از:

 • فاز ۱: هفته اول بعد از جراحی
 • فاز ۲: هفته دوم تا پنجم
 • فاز ۳: هفته ششم به بعد

تفاوت این فازها در شدت وخامت حال بیمار و میزان توانایی او برای انجام فعالیت های روزمره می باشد.  بیایید شرایط خاص هر شش هفته را به تفکیک بررسی کنیم:

رژیم غذایی بعد از جراحی زیبایی سینه

هفته اول بعد از جراحی سینه

۶ روز ابتدایی بعد از جراحی به دلیل درد، تورم و همچنین وجود درن (لوله های باریک پلاستیکی که برای تخلیه خونابه و ترشحات در محل زخم تعبیه می کنند) احتمالا سخت ترین روزهای دوران نقاهت فرد خواهند بود. رژیم غذایی در این روزها اهمیت بسیاری دارد.

فرد باید مایعات را در حد زیاد مصرف کند. آب اناناس و آب کرفس نقش موثری در تسریع بهبود محل زخم و کاهش تورم خواهند داشت. مصرف به موقع انتی بیوتیک ها در این هفته اهمیت بسیار زیادی دارد. در هفته اول به هیچ وجه نباید از الکل و داروهایی مانند اسپیرین که موجب رقیق شدن خون می شوند استفاده شود.

حتما باید ۶ روز ابتدایی را طاق باز بخواهید. از انجام هرگونه فعالیت سنگین که موجب فشار به سینه ها و دست ها می گردد خودداری کنید. احساس بی حسی در سینه ها به ویژه در نوک ان ها در این دوران طبیعی است و معمولا با گذشت زمان از بین می رود.

 برای کاهش درد و تورم می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید اما به دلیل بی حسی موقتی پوست بهتر است که کمپرس برای طولانی مدت با پوست در تماس مستقیم نباشد.

به هیچ وجه در هفته های اول بعد از جراحی از سوتین های معمولی استفاده نکنید. حتما باید گن مخصوص و سوتین طبی را مطابق دستور پزشک تهیه نموده و بپوشید.

هفته دوم بعد از جراحی سینه

با اغاز هفته دوم احتمالا درد و تورم به طور چشمگیری کاهش خواهد یافت و ممکن است که دیگر نیازی به داروهای مسکن نداشته باشید اما همچنان مجاز به انجام هیچگونه فعالیت پرفشار و ورزش سنگین نخواهید بود. پوشیدن سوتین مخصوص باید ادامه داشته باشد.

هفته سوم بعد از جراحی سینه

با اغاز هفته سوم تورم و کبودی باز هم کمتر می شود و قادر خواهید بود که کار کردن را دوباره اغاز کنید اما باید مراقب باشید که فشار و ضربه به سینه ها وارد نشود. از هفته سوم افراد می توانند روزانه پیاده روی کنند و به روال عادی زندگی خود بازگردند اما نباید ورزش های سنگین انجام دهند.

دوران نقاهت بعد از جراحی سینه

هفته چهارم بعد از جراحی سینه

در صورتی که با اتمام دوره نقاهت و گذشت یک ماه از جراحی احساس کردید که نقطه خاصی در پستان دچار تورم یا سفت شدگی گردیده است حتما باید پزشک خود را در جریان بگذارید. معمولا از هفته چهارم بی حسی نوک سینه ها به تدریج از بین می رود و ممکن است که کمی سوزن سوزن شدن را در پستان های خود احساس کنید که طبیعی است.

از هفته چهارم برای انجام فعالیت های روزمره احساس راحتی بیشتری خواهید داشت اما همچنان باید انجام ورزش هایی که به بالاتنه فشار می اورد را به تاخیر بیاندازید. همچنین بهتر است که از شنا کردن و گرفتن حمام افتاب اجتناب شود.

هفته پنجم و ششم بعد از جراحی سینه

با ورود به ماه دوم بعد از جراحی، تورم و کبودی تقریبا به طور کامل از بین می رود و اسکار زخم جراحی نیز تا حد زیادی کمرنگ می شود. می توانید پس از مشورت با پزشک خود از کرم های ترمیم زخم برای کمرنگ کردن اثر خط برش استفاده کنید.

معمولا پزشکان توصیه می کنند که گن مخصوص یا سوتین طبی تا ۶ الی ۸ هفته پس از جراحی همچنان پوشیده شود.از هفته پنجم به بعد دیگر پروتز با بدن کاملا سازگار  می شود به همین دلیل احساس سنگینی در قفسه سینه و تنگی نفس نیز از بین می رود.

برای شروع ورزش پس از هفته ششم حتما باید با پزشک خود مشورت کنید. در اکثر موارد یک پروتکل مشخص و چند مرحله ای برای شروع ورزش وجود دارد. گر ورزشکار حرفه ای هستید حتما باید پیش از شروع مجدد از پزشک جراح خود مجوز بگیرید.

تمامی مراقبت های بعد از جراحی و دستورالعمل های لازم باید توسط پزشک جراح و تیم او به بیمار و همراهانش اموزش داده شود. با انجام جراحی پروتز سینه نزد یک پزشک دارای صلاحیت و مجرب می توانید اطمینان داشته باشید که هیچ موردی از دید او پنهان نمانده و دوران نقاهت را با ارامش پشت سر خواهید گذاشت.

دکتر کامبیز ایزدپناه فوق‌تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی همراه با تیم حرفه ای خود در تعدادی از بهترین بیمارستان های جراحی زیبایی کشور مانند بیمارستان ۱۵خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران) و بیمارستان سینا مشغول به فعالیت است. بنابراین شما عزیزان می توانید عمل خود را با خیالی آسوده به ما بسپارید. ما تا گرفتن نتیجه در کنار شما خواهیم بود.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

بله. در پاسخ به این سؤال باید گفت که با پیشرفت تکنولوژی پروتزهای امروزی بسیار مقاوم‌تر از پروتزهای قدیمی هستند و امکان پارگی آنها تا حد زیادی کاهش یافته. اما در صورت ضربه یا فشار خیلی زیاد حین حادثه یا برخورد اجسام به سینه امکان پارگی و نشت پروتز وجود دارد.

بعد از عمل احساس درد، تورم و کبودی امری طبیعی است. این احساس درد بعد از گذشت چند روز کم کم از بین می‌رود. پزشک معالج برای گذراندن این دوران برای شما قرص مسکن تجویز می‌کند، پس نگرانی از این بابت وجود ندارد. در عمل‌هایی که پروتز سینه در زیر عضله قرار داده می‌شود احساس درد بیشتر است.

یکی از مهم‌ترین مراحل عمل جراحی، رعایت مراقبت‌های لازم بعد از آن است. بعد از عمل جراحی باید سوتین طبی بپوشید تا سینه‌ها محکم بماند و فشاری به پوست وارد نشود. استفاده از گن یا همان سینه‌بند طبی روند بهبودی زخم‌ها را تسریع می‌کند. پس تا زمانی که پزشک دستور داده هرگز از پوشیدن آن غافل نشوید.

یکی از شکایت‌های رایج بین بیماران بی‌حس شدن سینه‌ها بعد از عمل جراحی پروتز سینه است. آسیب موقتی به اعصاب سینه باعث این بی‌حسی می‌شود. معمولاً این احساس بین دو تا سه ماه ادامه پیدا می‌کند و سپس از بین می‌رود.

بخش اصلی عمل جراحی شما به انتخاب پزشک و فرآیند عمل بستگی دارد. و بخش دیگر به مراقبت‌های قبل و به خصوص بعد از عمل برمی‌گردد. پس بهتر است در انتخاب پزشک متخصص و باسابقه دقت و وسواس داشته باشید و مراقبت‌ها و دستورالعمل‌های لازم را جدی بگیرید تا بهترین نتیجه را کسب کنید.

 

بعد از عمل جراحی و طی دوران نقاهت حداقل به مدت سه هفته باید به پشت بخوابید و از خوابیدن به روی شکم یا پهلو خودداری کنید. در صورتی که خوابیدن به پشت برایتان مقدور نیست باید در یک وضعیت راحت بدون وارد شدن فشار به سینه‌ها بخوابید. برای این کار می‌توانید از یک بالش کمک بگیرید.

 

یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های بیماران این موضوع است. بهتر است بدانید که جراحی پروتز سینه ریسک ابتلا به سرطان سینه را نه کاهش و نه افزایش می‌دهد و تأثیری بر آن ندارد.

سن مناسب برای این جراحی بعد از هجده سالگی و بعد از تمام شدن دوران بلوغ و رشد کامل سینه‌ها است.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد