مراقبت های بعد از پیکرتراشی زیر بغل

آمادگی قبل از پیکرتراشی زیر بغل

 • عدم مصرف دخانیات و الکل به مدت 2 هفته قبل از عمل.
 • صداقت با جراح در جلسه مشاوره پیش از عمل.
 • عدم استفاده از داروهای رقیق کننده خون قبل از عمل

مراقبت های بعد از پیکرتراشی زیر بغل

 • عدم فشار به زخم
 • مصرف داروهای تجویز شده
 • پوشیدن گن تا زمانی که جراح توصیه کند.
 • عدم استفاده از غذاهای شور
 • تمیز نگه داشتن محل زخم
 • پیاده روی آهسته در روزهای اول بعد از عمل

مهم ترین کارهایی که باید بعد از پیکرتراشی زیر بغل انجام دهید

 • رژیم غذایی سالم و مغذی را حفظ کنید.
 • استراحت کافی داشته باشید
 • از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل خودداری کنید.
 • از استراحت کامل در رختخواب خودداری کنید.
 • برای جلوگیری از تشکیل لخته خون باید از یک روز پس از جراحی به پیاده روی کوتاه بروید.
 • در تمام روز لباس های فشرده بپوشید، به جز زمانی که دوش می گیرید.
 • داروهای خود مانند مسکن ها، آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد انعقاد را طبق دستور مصرف کنید.
 • از مصرف داروها، مکمل ها، مولتی ویتامین ها و دمنوش های گیاهی بدون اجازه پزشک خودداری کنید.
 • مراقب علائم هشدار دهنده مانند تب بالا، ترشحات سبز یا زرد، خونریزی شدید و غیره باشید.
 • از انجام فعالیت های شدید خودداری کنید.
 • هیدراته بمانید. برای بهبودی سریعتر و جلوگیری از ایجاد جای زخم به حداقل شش لیوان الی هشت لیوان آب در روز نیاز دارید.
 • برش ها را تمیز کرده و دور از نور مستقیم خورشید نگه دارید.

دلایل استفاده از گن طبی بعد از پیکرتراشی

 • ترمیم صحیح زخم ها
 • تخلیه مایعات در محل زخم
 • جلوگیری از افتادگی پوست

ماندگاری نتیجه عمل پیکرتراشی زیر بغل

 • برنامه غذایی صحیح
 • ورزش مرتب
 • تخصص جراح در برداشت چربی
 • رعایت دستورالعمل های قبل و بعد از جراحی

دوره نقاهت بعد از پیکر تراشی زیر بغل چقدر طول می کشد؟

2 هفته

تا چه مدت بعد از عمل پیکرتراشی زیر بغل باید از کارهای پرفشار و فعالیت های سنگین دوری کرد؟

4 تا 6 هفته بعد از عمل

نتایج بعد از پیکرتراشی زیر بغل چه زمانی قابل مشاهده خواهد بود؟

حداقل 6 ماه پس از جراحی

پیکرتراشی زیر بغل، به شکل کلی بازوها کمک می کند و می تواند حس راحتی را به شما بازگرداند. پیکرتراشی زیر بغل، یک روش مناسب برای کسانی است که رسوبات چربی اضافی دارند و از طریق رژیم غذایی و تلاش برای کاهش چربی ناخواسته نتوانسته اند از شر آن خلاص شوند. برداشتن چربی زیر بغل بسیار رایج است، زیرا چربی زیر بغل می تواند برای هدف قرار دادن توسط رژیم و ورزش سخت باشد.

پیکرتراشی زیر بغل به بهبود ظاهر نامتناسب بازوها در مقایسه با بقیه بدن کمک می کند. همچنین می‌تواند به بازگرداندن احساس راحتی هنگام پوشیدن لباس ‌هایی که ممکن است به دلیل قرار گرفتن چربی اضافی در موقعیت‌ های نامناسب، از نظر جسمی برای پوشیدن احساس ناراحتی داشته باشند، مانند تاپ‌ یا تاپ ‌های بدون بند و برخی از مدل ‌های سوتین کمک کند. علاوه بر از بین بردن رسوبات چربی اضافی، این روش می تواند به سفت شدن پوست کمک کند و از خطر افتادگی پوست جلوگیری کند.

مراقبت های بعد از پیکرتراشی زیر بغل می تواند دوره نقاهت شما را بهتر پیش ببرد و نتایج عمل شما را ماندگارتر کند. در ادامه با ما همراه باشید تا هر آن چه در خصوص پیکرتراشی زیر بغل باید بدانید را برای شما شرح دهیم. 

آنچه می خوانید

 • انیمیشن جذاب پیکرتراشی با لیپوماتیک

بعد از پیکرتراشی زیر بغل چه باید کرد؟

نکات زیر، برخی از بایدهای پیکرتراشی زیر بغل هستند:

 • سعی کنید حتما از روز بعد از عمل، پیاده روی داشته باشید. این امر خطر عفونت، تورم، و کبودی را در اطراف نواحی تحت درمان کاهش می دهد. همچنین جریان خون را در داخل بدن تثبیت می کند و به بدن شما اجازه می دهد تا سریع تر با شکل جدید خود سازگار شود.
 • پس از عمل جراحی پیکرتراشی زیر بغل، از کسی بخواهید که شما را به خانه برساند و حداقل 24 ساعت را در کنار شما بگذراند. ممکن است در طی 24 ساعت اول پس از عمل جراحی، در حرکت کردن با مشکل مواجه شوید، به همین دلیل است که درخواست کمک از یکی از عزیزان بسیار مفید خواهد بود. استراحت کافی داشته باشید تا سرعت بهبودی بدن خود را افزایش دهید و تورم را کاهش دهید.
 • لباس های فشرده سازی یا بانداژهای فشاری مخصوص را بپوشید. قبل از اینکه بیمارستان را ترک کنید به شما یکی از این لباس ها داده می شود و باید دائماً آن را بپوشید. لباس های فشرده سازی فرم جدید شما را در حین بهبودی دست می سازد و نتایج نهایی را افزایش می دهند. این لباس ها همچنین به جلوگیری از عفونت کمک می کنند، بنابراین آن را تمیز نگه دارید و زخم های خود را نیز تمیز نگه دارید. همچنین برای جلوگیری از وارد کردن فشار به ناحیه جراحی، باید لباس های گشاد بپوشید.
 • در معاینات پس از جراحی خود شرکت کنید. این کار به ما امکان می دهد تا بهبودی شما را زیر نظر داشته باشیم و اطمینان حاصل کنیم که شما به درستی در حال بهبودی هستید. در طول این پیگیری‌ ها، ما همچنین می ‌توانیم اقدامات بیشتری را توصیه کنیم، مانند زمان توقف مصرف داروهای ضد درد و پوشیدن لباس فشرده‌کننده. جراح ما همچنین پیشرفت بهبود زخم شما را بررسی می کند و به شما اطلاع می دهد که به زودی می توانید برخی از فعالیت ها را از سر بگیرید و به کار خود بازگردید.
 • هیدراته بمانید. هیدراتاسیون کافی برای جلوگیری از کم آبی در طول دوره بهبودی پس از پیکرتراشی زیر بغل بسیار مهم است. نوشیدن مقدار زیادی آب در روز به بهبود سریع ‌تر بدن کمک می‌کند.
 • در خانه خود به آرامی حرکت کنید. در حالی که مهم است که به بدن خود اجازه دهید در 24 ساعت اول پس از پیکرتراشی زیر بغل استراحت کند و بهبود یابد، ورزش های سبک، از جمله پیاده روی های کوتاه، می توانند روند بهبودی بدن را تسریع بخشند. حرکت آرام در اطراف خانه در طول هفته اول پس از جراحی، گردش خون را بهبود می بخشد، اما همچنان از فعالیت های سنگین و ورزش اجتناب کنید.

پیکرتراشی زیربغل

نبایدهای بعد از پیکرتراشی زیر بغل

توجه داشته باشید که هر جراح ممکن است دستورالعمل های ویژه خودش را برای مراقبت های بعد از پیکرتراشی زیر بغل داشته باشد. به این دستورالعمل ها پایبند باشید تا بهترین نتیجه را از عمل خود بگیرید.

 • عفونت ها
 • خون ریزی بیش از حد
 • آسیب عصبی
 • آسیب عروق خونی
 • ترومبوز سیاهرگی عمقی

برخی دیگر از نبایدهای بعد از پیکرتراشی زیر بغل در زیر آورده شده است:

ثابت ماندن

 در حالی که ممکن است حرکت کردن به جای استراحت سخت پس از جراحی غیر منطقی به نظر برسد، اما مهم است که بعد از پیکرتراشی بلند شوید و حرکت کنید. نگرانی اصلی در اینجا آمبولی ریه (PE) است و متعلق به زمانی است که یک لخته خون به ریه ها می رود و باعث انسداد زگ های خونی می شود.

اثرات منفی کم آب خوردن را در نظر بگیرید.

پس از جراحی، اجازه ندهید بدنتان دچار کم آبی شود. به گفته دکتر کامبیز ایزد پناه، نوشیدن مایعات زیاد برای خارج کردن مواد بیهوشی از بدن بعد از عمل جراحی، مهم است. به عنوان یک مزیت مهم، نوشیدن آب فراوان به کاهش خطر تورم بیش از حد بعد از عمل به شما کمک می‌کند، زیرا نباید از پدهای سرد یا گرم کننده روی ناحیه زیر بغل استفاده کنید.

مصرف داروهای رقیق کننده خون

 اگر قبل یا در هفته بعد از عمل از داروهای رقیق کننده خون استفاده کنید، خطر خونریزی خطرناک بعد از پیکرتراشی زیر بغل افزایش می یابد. دکتر کامبیز ایزد پناه توصیه می کند از مصرف رقیق کننده های خون مانند ایبوپروفن خودداری کنید. یک گزینه بدون نسخه استامینوفن مانند تایلنول است. یا بسته به وسعت عمل، جراح ممکن است برای شما نسخه ای برای یک داروی ضد درد قوی تری بنویسد که خون شما را رقیق نمی کند.

در پوشیدن لباس فشرده سازی خود سهل انگاری نکنید.

جراح شما احتمالا بعد از عمل شما را در نوعی لباس فشرده قرار می دهد. پوشیدن آن همیشه (به جز زمانی که حمام می کنید) در چهار هفته اول به کاهش تورم و تسریع بهبودی کمک می کند. اگر احساس ناراحتی کردید ممکن است وسوسه شوید که آن را در بیاورید، اما پیروی از دستورالعمل‌ های مراقبت ‌های بعد از پیکرتراشی زیر بغل در مورد لباس بسیار مهم است. تحقیقات نشان داده شده است که درآوردن مکرر لباس فشرده سازی و پوشیدن آن می تواند خطر ابتلا به سروما را در فرد افزایش دهد - مایعی که اغلب پس از جراحی ایجاد می شود.

ورزش شدید و بلند کردن اجسام سنگین

بلند کردن اجسام سنگین، یا هر چیزی که ضربان قلب و فشار خون شما را بالا ببرد، به ‌ویژه در هفته اول پس از جراحی پیکرتراشی زیر بغل، ممنوع است. انجام هر یک از این موارد می تواند منجر به خطر بیشتر خونریزی از ناحیه عمل شده شود. حدود چهار تا شش هفته بعد از عمل می توانید روال عادی ورزش کردن را از سر بگیرید.

خیساندن زخم ها در حمام یا آب ساکن

 وضعیت دوش گرفتن شما بستگی به این دارد که آیا پانسمان ضد آب - یا بانداژ - دارید یا نه. برخی از جراحان از یک پانسمان ضد آب استفاده می کنند. با این حال، حتی اگر یک پانسمان ضد آب دارید، نباید در آب ساکن بخوابید. دکتر کامبیز ایزد پناه به کاندیدای جراحی خود توصیه می کند که حداقل چهار هفته پس از جراحی از حمام کردن یا رفتن به وان آب گرم خودداری کنند، زیرا این امر می تواند خطر عفونت را افزایش دهد.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

چه زمانی می توانید پس از پیکرتراشی زیر بغل به حالت عادی برگردید؟

هفته اول پس از جراحی زمانی است که باید بیشترین دقت را داشته باشید و از روال عادی زندگی خود دوری کنید. به گفته دکتر ایزد پناه، پس از آن، می توانید به آرامی به زندگی عادی بازگردید، اما این موضوع به میزان برداشت چربی شما بستگی دارد. هر چه ناحیه تحت درمان بزرگ تر باشد، بهبودی شما بیشتر طول می کشد.

به طور کلی، احتمالاً بعد از یک هفته احساس بسیار بهتری خواهید داشت، به خصوص اگر فقط ناحیه کوچکی را تحت درمان قرار داده باشید مثل زیر بغل. در غیر این صورت، بهبودی می تواند بیش از دو هفته طول بکشد.

عوامل دیگری که می تواند بر طول دوره بهبودی شما تأثیر بگذارد نیز می تواند شامل سابقه پزشکی، سلامت کلی و سن باشد. کاندیدهای جراحی جوان ‌تر و سالم ‌تر، سریع‌ تر از افراد مسن‌ تر که از سلامتی چندان خوبی برخوردار نیستند به زندگی عادی خود برمی گردند.

همچنین اگر پیکرتراشی زیر بغل شما همراه با جراحی دیگری انجام شده باشد، در دوران نقاهت باید احتیاط بیشتری داشته باشید. بر اساس مطالعه ای که در سال 2017 در مجله جراحی زیبایی منتشر شد، در این مورد، شما در معرض خطر بیشتری از عوارضی مانند ترومبوآمبولی وریدی، عوارض ریوی و عفونت هستید.

در مورد بازگشت به کار، اگر کار شما پشت میز است، می توانید حدود یک هفته دیگر به سر کار خود برگردید. برای مشاغل سخت تر از نظر فیزیکی، باید مدت بیشتری صبر کنید تا فشار به زیر بغل شما وارد نشود. هنگامی که برای معاینه به مطب جراح خود مراجعه می کنید، می توانید در این خصوص از وی سوال بپرسید.

آیا من کاندیدای خوبی برای پیکرتراشی زیر بغل هستم؟

اگر از سلامتی خوبی برخوردار هستید و هیچ شرایط پزشکی قابل توجهی ندارید، کاندیدای ایده آل برای پیکرتراشی زیر بغل خواهید بود. در صورتی که شما در وزن هدف یا نزدیک به آن هستید و سیگار نمی کشید، می توانید بابت انجام این عمل خیالتان راحت باشد. پیکرتراشی زیر بغل برای برداشتن قسمت هایی از چربی زیر پوست طراحی شده است که به آن چربی زیر جلدی نیز می گویند. نوع دیگر چربی موجود در بدن، چربی احشایی است که معمولا در اطراف اندام های داخلی شکم مانند معده و کبد یافت می شود، در صورت داشتن مقدار بیش از حد چربی احشایی، توصیه می شود ابتدا وزن خود را کاهش دهید.

به عنوان بخشی از ارزیابی بالینی، جراح شما کیفیت پوست شما، از جمله خاصیت ارتجاعی آن را قبل از نهایی کردن شما برای یک کاندید مناسب، بررسی می کند. کاندیدهایی که خاصیت ارتجاعی پوست خوبی دارند، کاندیدای ایده آل برای پیکرتراشی زیر بغل هستند.

دوران نقاهت پیکرتراشی زیربغل

چگونه برای پیکرتراشی زیر بغل آماده شویم؟

قبل از عمل پیکرتراشی زیر بغل، دستورالعمل های دقیق قبل از عمل توسط تیم پرستاری ما به شما داده می شود. در روز انجام عمل، شما به یک بزرگسال مسئول نیاز دارید تا شما را به مرکز جراحی برساند و سپس بعد از جراحی به خانه ببرد و باید در 24 ساعت اول پس از عمل برای مراقبت از شما در دسترس باشد.

قبل از انجام عمل باید از مصرف برخی داروها، از جمله داروهایی که ممکن است خون را رقیق کنند، مانند آسپرین و برخی داروهای ضد التهابی اجتناب کنید. این داروها می توانند خطر عوارض خونریزی را در طول یا بعد از عمل افزایش دهند. جراح ممکن است آزمایش های خون خاصی را درخواست کند تا مطمئن شود که شما قبل از جراحی کم خونی ندارید. اگر کم خونی دارید، ممکن است برای شما قرص آهن تجویز شود. در روز جراحی، شما نباید شش ساعت قبل از عمل چیزی بخورید. شب قبل از عمل حتما خواب کافی داشته باشید.

بهبودی از پیکرتراشی زیر بغل شامل چه مواردی است؟

غلب کاندیدهایی که پیکرتراشی زیر بغل انجام داده ‌اند می‌ توانند در عرض 48 تا 72 ساعت به کارهای غیر فیزیکی برگردند. روند بهبودی بین سه روز تا چهار هفته طول می کشد، پس از آن زمان می توانید به تمام فعالیت های عادی خود، از جمله رفتن به باشگاه، بازگردید.

سرعت بهبودی شما بستگی به نحوه بهبودی بدن شما دارد. برخی از افراد قادر به انجام هر نوع ورزش بعد از هفته اول هستند در حالی که سایر کاندیدها ممکن است به چهار هفته یا بیشتر زمان برای استراحت نیاز داشته باشند.

جدول زمانی بهبودی هفته به هفته بعد از پیکرتراشی زیر بغل

زمان بهبودی پس از پیکرتراشی زیر بغل بسته به وسعت عمل و روند بهبودی فرد می تواند متفاوت باشد. در اینجا یک طرح کلی از آن چه در طول روند بهبودی، هفته به هفته باید انتظار داشت، آمده است:

 • هفته 1: بعد از عمل، ناحیه تحت درمان متورم و کبود خواهد شد. افراد ممکن است درد و ناراحتی را تجربه کنند که با دارو قابل کنترل است. پوشیدن لباس‌ های فشرده‌کننده طبق دستور جراح برای کاهش تورم و کمک به انطباق پوست با خطوط جدید بدن بسیار مهم است.
 • هفته 2: تورم و کبودی شروع به کاهش می کند اما ممکن است همچنان وجود داشته باشد. افراد ممکن است احساس راحتی بیشتری کنند و بتوانند فعالیت های سبک را از سر بگیرند.
 • هفته 3: بیشتر تورم باید از بین برود و متقاضیان ممکن است بتوانند به کار و سایر فعالیت های عادی بازگردند. با این حال، افراد همچنان باید برای چند هفته دیگر از ورزش های شدید و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنند.
 • هفته چهارم و بعد از آن: اکثر افراد به طور کامل بهبود یافته و می توانند به فعالیت های عادی از جمله ورزش بازگردند. با این حال، ممکن است تا 6 ماه یا بیشتر طول بکشد تا نتایج نهایی قابل مشاهده باشد زیرا پوست همچنان با خطوط جدید سازگار می شود.
 • پیروی از دستورالعمل های ارائه شده توسط جراح برای اطمینان از بهترین بهبود ممکن مهم است. علاوه بر این، توجه به این نکته مهم است که زمان بهبودی می‌تواند از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت باشد و برخی از افراد ممکن است بهبودی سریع ‌تر یا کندتر داشته باشند.

نکات مهم برای بهبودی بهتر پس از جراحی پیکرتراشی زیر بغل

بهبودی پس از جراحی پیکرتراشی زیر بغل نیاز به مراقبت و توجه مناسب دارد. در اینجا چند نکته وجود دارد که می تواند به شما در دستیابی به بهبودی بهتر کمک کند:

 • 1. دستورالعمل های جراح خود را دنبال کنید: پزشک دستورالعمل های خاصی را در مورد مراقبت های بعد از پیکرتراشی زیر بغل، فعالیت هایی که باید اجتناب کنید و زمان از سرگیری فعالیت های عادی به شما ارائه می دهد. مهم است که این دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید تا بهبودی را سرعت بخشید و از عوارض جلوگیری کنید.
 • 2. پوشیدن لباس فشرده سازی: پوشیدن لباس فشاری طبق دستور پزشک می تواند به کاهش تورم و بهبود نتایج نهایی عمل کمک کند.
 • 3. استراحت کافی: پس از پیکرتراشی زیر بغل، مهم است که استراحت کافی داشته باشید تا به بدنتان اجازه دهید التیام یابد. در چند روز اول پس از عمل از انجام فعالیت های شدید خودداری کنید و از ایستادن یا نشستن طولانی مدت خودداری کنید.
 • 4. اجتناب از الکل: الکل می تواند در روند بهبود اختلال ایجاد کند و خطر خونریزی و تورم را افزایش دهد. حداقل در هفته اول پس از عمل از مصرف الکل خودداری کنید.
 • 5. رژیم غذایی سالم داشته باشید: یک رژیم غذایی سالم می تواند به بهبود و کاهش تورم کمک کند. روی خوردن مقدار زیادی میوه و سبزیجات، پروتئین بدون چربی و غلات کامل تمرکز کنید.
 • 6. هیدراته بمانید: هیدراته ماندن می تواند به کاهش تورم و بهبودی کمک کند. مقدار زیادی آب بنوشید و از کافئین و شکر اجتناب کنید.
 • 7. مراقب برش ها باشید: دستورالعمل های پزشک خود را برای مراقبت از زخم دنبال کنید، از جمله تمیز و خشک نگه داشتن برش ها، اجتناب از خیساندن برش ها در حمام یا استخر، و اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور خورشید.
 • 8. اجتناب از سیگار کشیدن: سیگار کشیدن می تواند در روند بهبودی اختلال ایجاد کند و خطر عوارض را افزایش دهد. اگر سیگار می کشید، مهم است که در هفته های بعد از عمل، سیگار را ترک کنید یا حداقل برای مدتی از مصرف آن اجتناب کنید.
 • 9. اجتناب از آسپرین و سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs): آسپرین و سایر NSAID ها می توانند خطر خونریزی و تورم را افزایش دهند. حداقل تا هفته اول بعد از عمل از مصرف این داروها خودداری کنید.
 • 10. در تمام قرار ملاقات های بعدی شرکت کنید: قرار ملاقات های منظم برای نظارت بر پیشرفت شما و رفع هرگونه نگرانی یا عارضه مهم است.

به یاد داشته باشید، بهبودی هر فرد متفاوت است و مهم است که دستورالعمل‌ های پزشک خود را دنبال کنید و برای اطمینان از بهبودی آرام، در تمام قرار ملاقات ‌های بعدی شرکت کنید. اگر هر گونه نگرانی دارید، حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

جدول مهم بایدها و نبایدهای بعد از پیکرتراشی زیر بغل از دیدگاه پزشکی

به جدول زیر در این باره توجه کنید:

بایدهای بعد از پیکرتراشی زیر بغل

 • از یک بزرگسال بخواهید یک شما را بعد از جراحی به خانه ببرد.
 • اطمینان حاصل کنید که در دو هفته اول پس از جراحی استراحت کافی داشته باشید.
 • لباس های گشاد بپوشید.
 • طوری نخوابید که به برش های شما فشار وارد شود.
 • با نوشیدن آب زیاد، بدن خود را هیدراته نگه دارید.
 • غذاهای سالم بخورید
 • از دستورات بعد از عمل جراحان خود پیروی کنید.
 • نسخه های دارویی خود را طبق دستور مصرف کنید.
 • از ورزش های شدید خودداری کنید.
 • در قرار ملاقات های بعد از عمل خود شرکت کنید.

نبایدهای بعد از پیکرتراشی زیر بغل

 • خوابیدن به پهلو
 • خیس شدن یا کثیف شدن برش ها
 • نوشیدن الکل در اوایل دوره نقاهت
 • سیگار کشیدن
 • انجام ورزش های سنگین خیلی زود پس از جراحی
 • پوشیدن لباس های تنگ

چه زمانی در دوران نقاهت پس از پیکرتراشی زیر بغل به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، در اسرع وقت با تیم پشتیبانی ما تماس بگیرید:

درد شدید

خون ریزی

عفونت

تنگی نفس

سبکی سر

همچنین اگر احساس می‌کنید روند بهبودی شما آن طور که می‌خواهید پیش نمی ‌رود، باید با ما تماس بگیرید.

مراقبت های کلیدی بعد از پیکرتراشی زیر بغل

در زیر برخی از مراقبت های کلیدی بعد از پیکرتراشی زیر بغل، آورده شده است:

 • مرحله 1: استراحت کافی داشته باشید.

پزشک می تواند به شما بگوید که چقدر به استراحت نیاز دارید. مدت زمان لازم برای بهبودی جراحی به اندازه ناحیه تحت درمان بستگی دارد.

قبل از عزیمت به مرکز جراحی، مطمئن شوید که اتاق خواب شما با تمام بالش های مورد نیاز و یک تشک راحت آماده است. شما باید مطمئن شوید که محل خوابتان تمیز نگه داشته می شود و ملحفه ها و سایر وسایل به طور مرتب تعویض می شوند. یک ملحفه روی تشک به جلوگیری از لکه شدن تشک به دلیل نشت مایع و خون پس از جراحی به شما کمک می کند.

 • مرحله 2: لباس های فشرده خود را بپوشید.

قبل از جراحی، پزشک به شما می گوید که آیا به لباس های فشرده کننده نیاز دارید یا خیر. اگر اینطور نیست، باید لباس ‌هایی را از قبل خریداری کنید که برای زیر بغل طراحی شده‌ اند.

پس از جراحی، پزشک باندهای فشاری را روی ناحیه جراحی اعمال می‌کند، اما ممکن است لازم باشد از لباس‌ های فشاری نیز استفاده کنید. این باند ها و لباس‌ های فشاری به حفظ فشار روی ناحیه زیر بغل، توقف خونریزی و حفظ خطوط ایجاد شده توسط جراحی کمک می‌کنند.

برای چند هفته باید باندهای فشاری خود را بپوشید. لباس های فشرده ممکن است برای مدت طولانی تری پوشیده شوند. پزشک در این مورد به شما توصیه خواهد کرد.

 • مرحله 3: داروهای خود را به موقع مصرف کنید.

هنگامی که مرکز جراحی را ترک می کنید، احتمالاً مقداری داروی نسخه ای خواهید داشت که باید برای مدتی در طول بهبودی پیکرتراشی زیر بغل مصرف کنید.

بسته به وسعت جراحی و صلاحدید پزشک، ممکن است مجبور شوید آنتی بیوتیک مصرف کنید. هنگام مصرف آنتی بیوتیک، باید کل دوره تجویز شده را برای جلوگیری از عفونت طی کنید.

احتمالاً در ناحیه جراحی تورم خواهید داشت و پزشک ممکن است برای این کار دارو تجویز کند. اگر نسخه ای برای درد دریافت نمی کنید، می توانید از مسکن های بدون نسخه مانند استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنید. ایبوپروفن همچنین برای کاهش تورم مفید است.

پس از جراحی از وجود کبودی تعجب نکنید. بافت زیرین آسیب دیده است و به احتمال زیاد خون در آن ناحیه جمع آوری خواهد شد.

تورم ممکن است باعث شود زیر بغل حتی بزرگتر از قبل از جراحی به نظر برسد. این طبیعی است زیرا تجمع مایعات باعث تورم می شود.

پوشیدن لباس های فشرده به کاهش تورم کمک می کند. دو تا شش هفته انتظار داشته باشید که تورم و کبودی از بین برود.

 • مرحله 4: پیاده روی کنید.

باید هر چه زودتر راه رفتن را با سرعت ملایم شروع کنید. اگر این کار را انجام ندهید، ممکن است دچار لخته خون شوید که می تواند کشنده باشد. پیاده روی روزانه باعث بهبود زخم می شود. وقتی پزشک به شما اجازه داد می توانید سطح ورزش خود را افزایش دهید.

هنگامی که پزشک شما اجازه می دهد، می توانید تمرینات قلبی منظم و برخی تمرینات قدرتی را در برنامه ورزشی خود بگنجانید.

مزایای پیکرتراشی زیربغل

 • مرحله 5: از برش خود مراقبت کنید.

ممکن است در برش ها درن موقت داشته باشید تا تخلیه مایعات را افزایش دهد. پزشک ممکن است بلافاصله پس از جراحی آن ها را بردارد. ممکن است برای بستن برش های خود نیز به بخیه نیاز داشته باشید.

بخیه ها ممکن است نیاز به برداشتن داشته باشند یا ممکن است از نوعی باشند که بدن شما می تواند آن را جذب کند. موارد قابل جذب نیازی به برداشتن و کشیدن ندارند. حتماً دستورات پزشک خود را در مورد بخیه ها دنبال کنید.

ممکن است لازم باشد برش(های) خود را برای چند روز پوشانده و گهگاه بانداژ خود را عوض کنید. یک بار دیگر، دستورات پزشک خود را به دقت دنبال کنید تا از عفونت جلوگیری کنید.

دوش گرفتن 48 ساعت پس از جراحی معمولاً مجاز است، اما یک حمام طولانی مدت در وان را برنامه ریزی نکنید زیرا برای بهبود زخم مناسب نیست و ممکن است باعث عفونت شود. به محض اتمام حمام، باندهای تمیز را بپوشید و حتماً لباس های فشاری خود را دوباره بپوشید.

 • مرحله 6: مراقب عوارض باشید.

خطراتی در این جراحی وجود دارد. اگر افزایش تورم، کبودی یا قرمزی یا افزایش درد مشاهده کردید، ممکن است نشان دهنده این باشد که شما دچار عفونت شده اید. هر گونه ترشح زرد یا سبز یا هر بوی بدی که از ناحیه جراحی می آید نیز می تواند نشانه عفونت موضعی باشد.

اگر دچار تهوع، سردرد، استفراغ یا تب شدید شدید، این موضوع نیز جدی است و باید به سرعت با آن برخورد کرد.

بعد از عمل می‌ توانید انتظار کمی بی ‌حسی در ناحیه جراحی داشته باشید، اما اگر این میزان افزایش یابد یا خونریزی شدید از برش‌ هایتان شروع شود، این نشانه ‌ای است که چیزی اشتباه است.

در صورت بروز هر یک از این موارد فوراً به پزشک مراجعه کنید. در شرایط شدیدی که ممکن است تهدید کننده زندگی باشد، حتماً فوراً به نزدیکترین بیمارستان بروید یا با اورژانس تماس بگیرید.

 • مرحله 7: عادات غذایی سالم را حفظ کنید.

هنگامی که شما جراحی پیکرتراشی انجام می دهید، سلول های چربی را برای همیشه از آن ناحیه از بین می برید. شما باید به طور منظم غذاهای سالم بخورید و مقدار زیادی آب بنوشید. برای کمک به بهبودی باید مقدار زیادی پروتئین در رژیم غذایی خود بگنجانید.

مصرف سدیم خود را کم نگه دارید و از غذاهای فرآوری شده حاوی نمک زیاد دوری کنید. این شامل پیتزا، همبرگر، چیپس و سایر غذاهای شور است که ممکن است دوست داشته باشید میان وعده بخورید. در عوض، سبزیجات کم کربوهیدرات را انتخاب کنید.

آیا بعد از پیکرتراشی زیر بغل ورم می کنید؟

تورم بخشی طبیعی از روند بهبودی پس از پیکرتراشی است. تورم موقتی است، اما ممکن است در برخی افراد بیشتر از دیگران طول بکشد تا از بین برود. در برخی موارد، مقدار کمی تورم و احتباس مایعات ممکن است چند ماه طول بکشد، که می تواند مشاهده نتایج پیکرتراشی را دشوارتر کند. با این حال، اکثر تورم باید ظرف چند هفته پس از جراحی کاهش یابد.

بهترین راه برای کاهش تورم پوشیدن لباس فشرده در حین بهبودی است. این کار نه تنها تورم را محدود می‌کند، بلکه گردش خون را تقویت می‌کند و پوست شما را تشویق می‌کند تا در حین بهبودی، جمع شود. اگر در مورد تورم بعد از انجام عمل خود نگران هستید، با پزشک عمومی یا جراح خود صحبت کنید. آن ها می توانند به شما کمک کنند تا علت تورم را بیابید و تصمیم بگیرید که چگونه آن را برطرف کنید.

آیا پوست شل بعد از پیکرتراشی زیر بغل سفت می شود؟

بسیاری از مردم نگران این هستند که پیکرتراشی چه تاثیری بر ظاهر آن ها خواهد داشت، به خصوص اگر قصد برداشتن مقدار زیادی از بافت چربی را داشته باشند. اگرچه پیکرتراشی یک عمل زیبایی استاندارد است، اما دانستن اینکه چقدر پوست در ماه‌ های بعد از جراحی جمع می‌ شود، دشوار است. میزان سازگاری پوست شما پس از پیکرتراشی می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد از جمله:

سن شما

ناحیه ای که پیکرتراشی انجام می شود.

چه مقدار بافت چربی برداشته می شود.

آیا از توصیه های مراقبت های بعد از جراح خود پیروی می کنید یا نه

تفاوت های فردی

پس از جراحی پیکرتراشی زیر بغل، پوست شما به طور مداوم در پاسخ به برداشتن چربی جمع می شود. به همین دلیل است که ممکن است چندین ماه طول بکشد تا نتایج نهایی قابل مشاهده باشد.

متأسفانه، کاهش خاصیت ارتجاعی پوست بخشی طبیعی از افزایش سن است، به همین دلیل است که افراد جوان ممکن است نتایج قابل توجه تری را پس از هر نوع کاهش وزن نسبت به همتایان مسن خود تجربه کنند. خاصیت ارتجاعی نیز می تواند تحت تأثیر سایر بیماری های پوستی از قبل موجود قرار گیرد، بنابراین بهتر است هر گونه سابقه پزشکی مرتبط را به جراح خود ذکر کنید تا بتوانید در مورد نتایج احتمالی پیکرتراشی زیر بغل صحبت کنید و انتظارات خود را مدیریت کنید.

خاصیت ارتجاعی پوست شما همچنین می تواند به این بستگی داشته باشد که در کدام قسمت از بدن پیکرتراشی انجام شده است. برخی از نواحی پوست نازک تری دارند و به طور طبیعی بهتر از سایرین می توانند جمع شوند و کشیده شوند. به عنوان مثال، ممکن است بر خلاف شکم، انقباض پوست قابل توجه تری را در گردن و بازوها مشاهده کنید.

نحوه شکستن بافت اسکار بعد از پیکرتراشی زیر بغل

اگرچه پیکرتراشی می تواند باعث ایجاد اسکار شود، اما احتمال ایجاد اسکارهای دائمی و قابل توجه پس از پیکرتراشی زیر بغل اندک است. جراحان باتجربه برش ها را تا حد امکان کوچک می کنند تا دید اسکار را کاهش دهند و اقدامات مراقبت های پس از آن را به شما توصیه می کنند. پوشیدن لباس های فشرده طبق دستور جراح ممکن است خطر ایجاد اسکار را کاهش دهد.

با این حال، جای زخم همیشه قابل اجتناب نیست. اگر می خواهید دید آن ها را کاهش دهید، طیف وسیعی از درمان ها وجود دارد که می توانید امتحان کنید. هدف بیشتر آن ها کاهش دید اسکارها به جای حذف کامل آن ها است. مثل همیشه، بهتر است گزینه های خود را با جراح خود در میان بگذارید. آن ها ممکن است بتوانند به شما بینشی در مورد اینکه چرا اسکارهای شما محو نمی شوند و چه کاری می توان در مورد آن انجام داد به شما ارائه دهند.

عوارض پیکرتراشی زیربغل

چه مدت طول می کشد تا تورم بعد از پیکرتراشی زیر بغل کاهش یابد؟

پس از جراحی پیکرتراشی ، به طور معمول سه تا چهار هفته طول می کشد تا تورم از بین برود. با این حال، هر فرد متفاوت است و تجربه خاص خود را دارد. در برخی موارد نادر، تورم می تواند ماه ها ادامه یابد. پیکرتراشی یک روش جراحی است و زمان بهبودی خاص را به همراه دارد. پیروی از دستورالعمل ‌های پس از عمل پزشک معمولاً به کاهش زمان توقف و بهبود نتایج نهایی کمک می‌کند. اکثر افراد می توانند فعالیت های عادی روزانه خود را در عرض یک تا دو روز از سر بگیرند.

چه زمانی تورم پیکرتراشی زیر بغل به اوج می رسد؟

تورم ناشی از پیکرتراشی معمولاً در 72 ساعت اول پس از جراحی به اوج خود می رسد. حتی ممکن است احساس کنید لباس‌ هایتان تنگ ‌تر شده‌اند و وزنتان افزایش یافته است. این طبیعی است و با کاهش تورم، شما شروع به مشاهده کانتورهای قابل توجهی در بدن خواهید کرد.

شایع ترین علت تورم پیکرتراشی در طول فرآیند بهبودی چیست؟

تورم طبیعی پس از جراحی پیکرتراشی زیر بغل به دلیل احتباس مایعات در بدن شما است. با تخلیه این تجمع مایع، بدن شروع به شکل گیری خطوط جدید خود می کند. این روند معمولاً حدود 30 روز طول می کشد. در برخی موارد با تورم شدید، ماساژ تخلیه لنفاوی ممکن است به خلاص شدن از شر مایعات اضافی کمک کند. جراح پلاستیک شما به شما توصیه می کند که آیا این درمان پس از جراحی ضروری است.

سریعترین راه برای کاهش تورم بعد از پیکرتراشی زیر بغل چیست؟

تا کنون، هیچ روشی برای کاهش تورم سریع تر از روش های دیگر ثابت نشده است. در بیشتر موارد، جراحان زیبایی یک لباس فشرده را به عنوان بهترین مورد برای شروع توصیه می کنند. احتمالاً باید چند هفته پس از عمل خود لباس خود را بپوشید. اما در نهایت گذشت زمان بهترین راه برای کاهش تورم است.

بهترین راه برای کاهش تورم چیست؟

پوشیدن لباس فشرده، استفاده از کمپرس یخ در اطراف زیر بغل، هیدراته ماندن و در برخی موارد ماساژ است. بیایید توضیح دهیم که چگونه هر گزینه می تواند بعد از عمل به شما کمک کند.

پوشیدن لباس فشرده

یک لباس فشاری از بدن شما پشتیبانی می کند تا به آن اجازه التیام دهد. این لباس کمک می کند تا تجمع مایع به حداقل برسد و به بدن در جذب مجدد مایع کمک می کند. این به نوبه خود تورم را کاهش می دهد و به شما کمک می کند تا نتایج این روش را ببینید. از پوشیدن لباس ‌های معمولی خودداری کنید و از لباس ‌های پزشکی که پزشکتان توصیه می‌کند استفاده کنید تا بهترین نتیجه را مشاهده کنید.

استفاده از کمپرس یخ در اطراف زیر بغل

کمپرس سرد و کمپرس یخ روشی اثبات شده برای کاهش تورم و کبودی است. تحقیقات نشان داده شده است که درمان ‌های مبتنی بر سرما به مدت 15 تا 20 دقیقه در هر ساعت به کاهش تورم کمک می‌کنند، به‌ ویژه پس از روز اول جراحی. با این حال، حتماً دستورالعمل ‌هایی را از پزشک خود در مورد روش ‌های صحیح استفاده، نحوه استفاده از کمپرس و مدت زمان استفاده از آن دریافت کنید. مانند بسیاری از درمان‌ های خانگی، کمپرس سردی که به اشتباه انجام می‌شود، در واقع می ‌تواند بیش از آنکه کمک کند، آسیب برساند.

آبرسانی با بدن آب

آن چه مهم است این است که پس از پیکرتراشی بدن شما با کم آبی مواجه می شود و شما باید این آب از دست رفته را به بدن برگردانید. از نوشیدنی های ورزشی استفاده نکنید. نوشیدنی های ورزشی، ممکن است حاوی الکترولیت باشند، همچنین دارای سدیم بالایی هستند.

چنین نوشیدنی‌ هایی باعث می ‌شوند که مایعات را در بدن خود نگه دارید، که در واقع مشکلات تورم شما را افزایش می‌دهد. به نوشیدن آب زیاد پایبند باشید. هیچ چیز مانند آب بدن شما را هیدراته نمی کند. هشت لیوان آب در روز بنوشید تا روند بهبودی شما را تسریع کند.

ماساژ

ثابت شده است که ماساژ تخلیه لنفاوی به کاهش تورم کمک می کند. اکثر ماساژدرمانگران آموزش دیده می توانند به بهبود جریان خون و حرکت مایع اضافی که باعث تورم می شود کمک کنند و به بدن کمک کنند تا آن را به درستی بازجذب کند. بسیاری از جراحان زیبایی، درمان های ماساژ را از درمانگران دارای مجوز توصیه می کنند.

چگونه کبودی بعد از پیکرتراشی زیر بغل را به حداقل برسانم؟

بهترین راه برای به حداقل رساندن کبودی این است که یک هفته قبل از جراحی از مصرف الکل، آسپرین، روغن ماهی، ایبوپروفن و ویتامین E خودداری کنید. بین سه تا پنج روز قبل از عمل و به مدت یک هفته بعد از عمل، قرص بروملین و آرنیکا ممکن است کمک کننده باشد، اما قبل از شروع هر دوره ای از پزشک خود در مورد این مکمل ها سوال کنید. پس از عمل، کمپرس یخ و کمپرس سرد به مدت 20 دقیقه در سه روز اول نیز می تواند کمک کننده باشد. توجه داشته باشید که نباید داروها را خودسرانه مصرف کنید. حتما پیش از مصرف دارو با پزشک خود تماس بگیرید.

 • شرایط انجام عمل های همزمان

اگر سعی نکنید تورم را کاهش دهید چه اتفاقی می افتد؟

برای اکثر افراد، عدم صرف زمان و تلاش برای کاهش تورم پس از جراحی زیبایی پیکرتراشی زیر بغل به این معنی است که رفع تورم زمان بیشتری می برد. با این حال، برای برخی، تورم ممکن است نشان دهنده یک مشکل بزرگ تر باشد. اگر اقداماتی را برای کاهش تورم انجام می دهید و همچنان ادامه دارد، ممکن است مشکلاتی مانند ضربه به بافت یا اختلال در عملکرد کلیه داشته باشید که نیاز به مراقبت های پزشکی بیشتری دارد.

در زیر به برخی از عوارض تورم بعد از پیکرتراشی زیر بغل اشاره می کنیم:

 • ترومای بافتی

ترومای بافتی می‌تواند ناشی از نامناسب بودن لباس ‌های فشرده‌کننده باشد. چنین مسائلی می تواند منجر به جمع آوری مایع شدید در ناحیه زیر بغل شود. آسیب جدی به سیستم لنفاوی نیز می تواند منجر به آسیب بافتی شود. چنین چیزی معمولاً در پایان هفته اول پس از جراحی قابل تشخیص هستند. د

 • اختلال در عملکرد کلیه

اغلب، ادم (تورم) مداوم می تواند با اختلال در عملکرد کلیه مرتبط باشد. اگر فرد قبل از جراحی چنین نقصی داشته باشد، نباید جراحی شود. در مواردی که فرد پس از جراحی مشکوک به آن باشد، لازم است اقدامات مناسب برای اصلاح وضعیت انجام شود. پزشک شما باید دلیل مشکلات کلیوی شما را تشخیص دهد و یک دوره درمانی را تعیین کند. اختلال در عملکرد کلیه جدی است و نباید آن را نادیده گرفت.

اگر پس از جراحی ورم شدید و مداوم دارید، مهم است که به پزشک خود اطلاع دهید. آن‌ ها می ‌توانند اقدام مناسبی را برای رد شرایط بالقوه جدی سلامت تعیین کنند و برنامه‌ ای برای درمان تهیه کنند.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

همه افراد باید انتظارات واقع بینانه ای از آنچه با پیکرتراشی زیر بغل به دست می آورند داشته باشند و این موضوع به آن ها اجازه می دهد تا ایده دقیقی از نتایج بالقوه عمل خود داشته باشند. بعد از عمل معمولاً کبودی و تورم وجود دارد که پس از دو هفته برطرف می شود. همچنین ممکن است پوست شل داشته باشید که بهبود آن در چند هفته اول به زمان نیاز دارد. نتایج نهایی پیکرتراشی زیر بغل تقریباً شش هفته تا سه ماه طول می کشد تا ظاهر شود. مهم است که در طول دوره بهبودی پیکرتراشی صبور باشید و دستورالعمل های بعد از عمل جراح خود را به طور کامل دنبال کنید.

 

سلول های چربی که با پیکرتراشی از زیر بغل خارج شده اند برای همیشه از بین رفته و دیگر بر نمی گردند. با این حال، متقاضیانی که به خوردن رژیم غذایی سالم ادامه نمی ‌دهند همچنان می ‌توانند در نواحی دیگری که پیکرتراشی انجام نداده ‌اند وزن اضافه کنند. بهترین راه برای حفظ نتایج، خوردن یک رژیم غذایی سالم و انجام تمرینات بدنی منظم برای اطمینان از دریافت بهترین نتایج طولانی مدت است.

بهبودی بعد از پیکرتراشی زیر بغل چند هفته طول می کشد. در ابتدا، مهم است که در طول دو هفته اول بیشتر به خودتان برسید. اکثر افراد می توانند پس از یک هفته به سر کار بازگردند. بهبودی کامل پس از عمل پیکرتراشی ممکن است تا 3 ماه طول بکشد.

پیکرتراشی با درد یا ناراحتی قابل توجهی همراه نیست. هر گونه ناراحتی خفیف پس از هفته اول بهبود می یابد و به راحتی با مسکن های بدون نسخه قابل کنترل است.

شما باید از سیگار کشیدن یا استعمال دخانیات اجتناب کنید. در دو هفته اول پس از جراحی باید از مصرف الکل خودداری کرد. تا 6 هفته باید از انجام تمرینات بدنی شدید اجتناب شود. باید از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید.

 

پیاده روی های سبک در اطراف خانه به طور فعال در چند روز اول پس از جراحی تشویق می شود تا گردش خون در پاها را تشویق کند و بهبودی را بهبود بخشد.

 

اگر لباس فشرده کننده پیکرتراشی را نپوشید، خطر تورم طولانی مدت وجود دارد. ممکن است پوست به طور کامل جمع نشود و این می تواند بر نتایج نهایی عمل تأثیر بگذارد.

شما می توانید اکثر  ورزش ها را بعد از شش هفته انجام دهید. در چهار هفته اول پس از جراحی باید از ورزش شدید اجتناب شود.

ماساژ لنفاوی به گفته برخی از جراحان پس از پیکرتراشی اختیاری است. افرادی که ماساژ تخلیه لنفاوی انجام می دهند ممکن است متوجه شوند که بهبود سریعتر اتفاق می افتد و بنابراین نتیجه نهایی خود را زودتر می بینند.

پس از پیکرتراشی حداقل به مدت شش هفته، به طور مداوم در روز و شب باید از لباس فشرده سازی استفاده کنید.

تورم پس از چهار هفته ناپدید می شود، اگرچه ممکن است تورم خفیفی باشید که تا سه ماه پس از جراحی ادامه دارد.

در چهار هفته اول پس از پیکرتراشی زیر بغل باید از خوابیدن به پهلو خودداری کنید.

پیکرتراشی در کل یک روش دائمی برای حذف چربی در نظر گرفته می شود. هنگامی که سلول های چربی برداشته شوند، دوباره رشد نمی کنند. با این حال، برای جلوگیری از تشکیل چربی در سایر نواحی بدن، باید وزن خود را ثابت نگه دارید.

پیکرتراشی زیر بغل نتایج دائمی ایجاد می کند، اما به دلیل تورم و کبودی که تا 6 هفته طول می کشد، نتایج بلافاصله قابل مشاهده نخواهد بود.

زنان باردار و شیرده و همچنین افراد مبتلا به دیابت، مشکلات قلبی و ریوی برای پیکرتراشی مناسب نیستند.

بسته به تکنیک جراحی، تعداد نواحی هدف و میزان چربی برداشته شده، تورم پیکرتراشی زیر بغل، دو تا شش ماه طول می کشد تا کاهش یابد. در همین حال، استفاده از کمپرس سرد، نوشیدن شش لیوان آب و پوشیدن لباس فشرده‌کننده می ‌تواند به کاهش سریع ‌تر تورم کمک کند.

احتمالاً لازم است یک یا دو هفته از کار خود مرخصی بگیرید تا به بدن خود اجازه دهید تا بهبود یابد. افرادی که عجله دارند به زندگی عادی خود بازگردند ممکن است عوارضی را تجربه کنند. تورم و درد موضعی ممکن است در چند روز اولیه رخ دهد و کاملا طبیعی است.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد