نگرانی‌های رایجی که می‌توان در حین انجام عمل جراحی شکم می توان برطرف

 • پوست شل و آویزان
 • چربی سرسخت
 • دیاستاز رکتی (عضلات شکمی جدا شده)
 • فتق
 • بی اختیاری استرسی ادرار
 • عزت نفس پایین
 • مشکل پیدا کردن لباسی دلخواه

فواید درن بعد از ابدومینوپلاستی

 • کاهش سروما
 • کاهش تورم
 • کاهش التهاب
 • کاهش خونریزی

آیا کشیدن درن دردناک است؟

بیماران ممکن است احساس کشش یا فشار را تجربه کنند

درن بعد از عمل ابدومینوپلاستی چیست؟

درن یک لوله کوچک پلاستیکی و قابل انعطاف است که معمولا در حین جراحی توسط پزشک داخل بدن بیمار گذاشته می شود و چند روز بعد خارج می شود.

درن بعد از عمل ابدومینوپلاستی چه زمانی کشیده می شود؟

معمولا 1 هفته بعد از عمل ابدومینوپلاستی

آیا می توان بعد از عمل ابدومینوپلاستی با درن دوش گرفت؟

در صورتی که درن کشیده نشود، بله دوش گرفتن امکان پذیر است.

آیا برداشتن زود هنگام درن بعد از عمل ابدومینوپلاستی مشکل ساز خواهد شد؟

اگر درن های پس از عمل ابدومینوپلاستی زودتر از موعد برداشته شوند، ممکن است خطر تشکیل سروما یا همان تجمیع مایعات افزایش یابد.

عمل ابدومینوپلاستی تنها شروعی برای رفع چربی های انباشته شده و شل شدن شکم است، اما برای حفظ شکم سفت، بیمار باید دستورالعمل ها و نکاتی را پس از عمل ابدومینوپلاستی رعایت کند تا از موفقیت عمل اطمینان حاصل کند و بهترین نتیجه را بگیرد.

عمل جراحی ابدومینوپلاستی یک عمل زیبایی جزئی است که به بیمار امکان می دهد چربی های سفت شده و چین و چروک های ناحیه شکم را از طریق دو روش مختلف دفع کند. یا عمل ابدومینوپلاستی جزئی یا عمل ابدومینوپلاستی کامل. مناسب ترین روش برای بیمار برداشتن مقدار چربی انباشته شده در ناحیه کمر و شکم است.

آنچه می خوانید

 • قبل و بعد از عمل ابدومینوپلاستی

مراقبت از ابدومینوپلاستی

نکات کلی مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

نکات زیادی پس از عمل ابدومینوپلاستی وجود دارد که در آن ها پزشک به بیمار تحت عمل جراحی ابدومینوپلاستی توصیه می کند آن ها را انجام دهند. دستورالعمل هایی که بیمار باید به اندازه کافی به آن ها متعهد باشد تا از کسب بهترین نتایج رضایت بخش اطمینان حاصل کند.

این دستورالعمل ها عبارتند از : 

 

نکات کلی مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی در خانه

همه بیماران مشتاق اند تا بعد از عمل ابدومینوپلاستی، سریعا بهبود پیدا کنند. ما در زیر نکاتی را برای بعد از عمل تهیه کرده ایم تا بتوانید مراقبت های بعد از عمل را به خوبی انجام دهید.

 • داروهای ضد درد خود را دقیقاً طبق دستور مصرف کنید

وقتی یک جراحی انجام می دهید، بعد از عمل احساس درد خواهید داشت. مصرف هر دوز از مسکن دقیقاً طبق دستور، حتی اگر به معنای بیدار شدن در نیمه شب برای خوردن یک قرص باشد، به شما کمک می‌کند تا از هر گونه درد بالقوه ‌ای مصون بمانید.

 • استراحت را فراموش نکنید

پس از هر جراحی، استراحت و بهبودی برای بیماران مهم است. بدن شما برای بهبودی نیاز به زمان استراحت دارد. اما استراحت پس از انجام ابدومینوپلاستی بسیار مهم است، زیرا برای بهبودی نیاز به قسمت مرکزی بدن خود دارید (این امر مخصوصاً اگر عضلات شکم جدا شده را بخیه داده باشید صادق است).

مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی در خانه

 • از فردی برای مراقبت از شما کمک بگیرید

برای 2 هفته اول پس از جراحی هیچ برنامه سنگینی نچینید. شما در دوران نقاهت پس از جراحی نباید روی پاهای خود بایستید. بنابراین از فردی کمک بگیرید که کارهایی مانند غذا درست کردن را برای شما انجام دهد.

 • به طور کامل از نیکوتین اجتناب کنید

زمانی که در حال نقاهت پس از جراحی شکم هستید مصرف دخانیات ممنون است. بیمارانی که به این نکته توجه نمی کنند و سیگار می‌کشند ممکن است زمان بهبودی طولانی‌تری داشته باشند یا حتی عوارض پس از عمل جراحی داشته باشند.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت
 • در خانه به صورت آرام راه بروید و قدم بزنید

این کار از لخته شدن خون جلوگیری می کند بنابراین به شدت توصیه می شود که بعد از عمل ابدومینوپلاستی پیاده روی در منزل انجام دهید.

مراقبت های غذایی بعد از عمل ابدومینوپلاستی

خوردن غذاهای مناسب یکی از سریع ترین راه ها برای بهبودی پس از جراحی است. به همین دلیل مهم است که از قبل آن ها را تهیه کنید و دستورالعمل های پزشک خود را در مورد غذاهایی که باید اجتناب کنید دنبال کنید. بیماران باید سعی کنند در چند روز اول بعد از عمل، رژیم غذایی خود را سبک نگه دارند. به خوردن وعده های غذایی مغذی که هضم آن برای معده آسان است ادامه دهید.

مراقبت های غذایی بعد از عمل ابدومینوپلاستی

 غلات سبوس دار، ماست، سوپ ها و پنیرهای نرم همیشه انتخاب های خوبی هستند. شیک های پروتئینی نیز مملو از پروتئینی هستند که برای بهبودی نیاز دارید. سعی کنید عادات غذایی هوشمندانه ای را ایجاد کنید که بتوانید به طور طولانی مدت به آن ها پایبند باشید.

 

غذای مهمی که باید بعد از عمل ابدومینوپلاستی مصرف کنید عبارتند از : 

غذاهای مهمی که باید بعد از عمل ابدومینوپلاستی از مصرف آن ها پرهیز کنید عبارتند از : 

درست مانند برخی از غذاها که می توانند به بهبود سریع کمک کنند، سایر غذاها نیز می توانند روند بهبودی را کاهش دهند. غذاهای فرآوری شده معمولاً سرشار از نمک و شکر هستند که می تواند نفخ و کلسترول را افزایش دهد و روند بهبودی شما را کندتر کند. به همین دلیل باید از خوردن غذاهایی زیر دوری کنید.

مراقبت های غذایی بعد از عمل ابدومینوپلاستی

مراقبت های دارویی بعد از عمل ابدومینوپلاستی

اگر فکر می کنید داروهایی که برای شما تجویز شده است اثرگذارنیست، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر به هر دارویی حساسیت دارید به او بگویید. فهرستی از داروها و ویتامین ‌هایی که مصرف می‌کنید را در اختیار پزشک قرار دهید. به پاسخ سوالاتی مانند مقادیر و زمان استفاده از دارو، چگونه مصرف کردن آن و اینکه چرا آن ها را مصرف می کنید بپردازید.

به راهنمای دارویی بعد از عمل ابدومینوپلاستی زیر توجه کنید:

 

مراقبت از زخم بعد از عمل ابدومینوپلاستی

مراقبت از زخم بعد از عمل ابدومینوپلاستی

بعد از عمل کمی احساس درد خواهید داشت و ممکن است دچار اسپاسم عضلانی شوید. مصرف داروهای ضد درد طبق دستور شما موثرترین راه خواهد بود. اگر درد شما غیر قابل کنترل به نظر می رسد با مطب تماس بگیرید. داروهای بدون نسخه را بدون مشورت با پزشک مصرف نکنید.

از مراقب خود بخواهید اطلاعات بیشتری در مورد اینکه هر چند وقت یکبار باید زخم خود را تمیز کنید و بانداژ خود را تعویض کنید کسب کند. از پزشک خود بپرسید که چه زمانی برای دوش گرفتن یا حمام مناسب است. دو روز پس از جراحی، ممکن است پانسمان خود را با کمک بردارید.

 سعی نکنید در هنگام حمام کردن محل های تخلیه و برش ها را به طور کامل در آب فرو کنید. از نئوسپورین یا هر پماد موضعی دیگری استفاده نکنید مگر اینکه دستور دیگری داده شود.. بهداشت شخصیی خوب باعث بهبودی می شود. از دخانیات استفاده نکنید.

مراقبت های بعد از عمل ابدومینوپلاستی

در چه صورت بعد از عمل ابدومینوپلاستی با پزشک تماس بگیریم ؟

در صورت مشاهده یکی از علائم زیر، سریع با پزشک خود تماس بگیرید:

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

امکان از سرگیری فعالیت های همیشگی در روز پانزدهم وجود دارد. فعالیت حرفه ای (بسته به حرفه) به طور کلی می تواند پس از 15-21 روز از سر گرفته شود.

رژیم های لاغری بلافاصله بعد از عمل توصیه نمی شود. هر گونه تغییر وزن، خطری برای نتیجه زیبایی به وجود می آورد.

روزانه 1.5 لیتر آب مصرف کنید. از خوردن تخم مرغ سرخ شده، سیب زمینی سرخ شده، گوشت دودی، سبزیجات و میوه های خشک، چربی ها و سس مایونز خودداری کنید.

ورزش های سنگین قبل از 4 ماهگی توصیه نمی شود و ورزش های سبک (آهسته دویدن، شنا و غیره) قبل از 2 ماهگی توصیه نمی شود، به خصوص در مواردی که ماهیچه ها به یکدیگر نزدیک شده باشند، زیرا اسکار عضلانی بیشتر طول می کشد.

بله اما ممکن است به خصوص در بیمارانی که افزایش وزن خیلی زیادی دارند، نتیجه همیشگی نباشد.

هیچ درمان دائمی برای ترک های پوستی وجود ندارد. کرم‌ ها و درمان‌ های مختلفی وجود دارند که به طور موقت پوست را آبرسانی می‌کنند و ترک ‌های پوستی را کمتر نمایان می‌کنند، اما ترک‌ ها را از بین نمی‌ روند. لیزرها برای درمان ترک ‌های پوستی مورد استفاده قرار گرفته‌ اند، اما تنها در کاهش شدت رنگ آن مؤثر هستند.

اگر آن ها در زیر ناف وجود داشته باشد، این احتمال وجود دارد که ابدومینوپلاستی آن ها را از بین ببرد. با این حال، اگر استرچ مارک بالای ناف یا روی باسن باشند، محو نمی‌شوند.

بخشی از پوست و چربی شکم که با تامی تاک برداشته شده است، دیگر بر نمی گردد. با این حال، اگر مراقب آنچه می خورید نباشید و از ورزش غافل شوید، احتمال افزایش وزن بسیار زیاد است.

بهبود اولیه زخم ممکن است 5 تا 10 روز طول بکشد و تورم و کمی درد خواهید داشت که با دارو قابل کنترل است. صاف ایستادن در ابتدا دشوار خواهد بود، اما باید هر چه زودتر راه رفتن را شروع کنید تا از لخته شدن خون و سایر عوارض جلوگیری شود. بخیه های ابدومینوپلاستی به محض بهبودی برش ها برداشته می شود و شما باید بتوانید به کار و فعالیت طبیعی خود بازگردید (البته نباید به مدت 6 هفته به بلند کردن زیاد وسایل یا ورزش شدید بپردازید).

پس از عمل جراحی ابدومینوپلاستی، نشستن یا ایستادن طولانی مدت (چند روز اول طول می کشد) برای شما مشکل خواهد بود. اما باید از زور زدن، خم شدن و بلند کردن بدن خودداری کنید زیرا این فعالیت ‌ها ممکن است منجر به افزایش تورم یا خونریزی شود.

اغلب به شما دستور داده می شود که به پشت بخوابید و یک بالش زیر زانوهای خود قرار دهید. همچنین به شما توصیه می شود که به طور مکرر پیاده روی کنید.