کبودی بعد از لیپوماتیک

آیا کبودی بعد از لیپوماتیک امری طبیعی است؟

بله

کبودی بعد از لیپوماتیک تا چه مدت باقی می ماند؟

تقریبا 2 هفته

برای کاهش کبودی بعد از لیپوماتیک چه باید کرد؟

 • مصرف ضدالتهاب غیراستروئیدی را متوقف کنید
 • برنامه ورزشی منظم داشته باشید
 • پوشیدن منظم گن های پس از لیپوماتیک را جدی بگیرید
 • بدن خود را دهیدراته رها نکنید و مایعات مصرف کنید
 • استفاده از کمپرس یخ را فراموش نکنید
 • رژیم غذایی متعادل و متناسب با بدن خود داشته باشید

آیا کبودی پس از عمل لیپوماتیک خطرناک است؟

خیر

کبودی بعد از عمل به چه مواردی بستگی دارد؟

 • به میزان برداشتن چربی
 • تعداد محل های برش مورد نیاز
 • محل سلول های چربی هدف

آیا درد، قرمزی و سوزش بعد از لیپوماتیک طبیعی است؟

خیر- ممکن است نشانه عفونت باشد

وقتی نوبت به وضعیت ظاهری مناسب و اندام ایده می رسد، راهکارها و گزینه های زیادی وجود دارد که باید بر اساس شرایط فردی در نظر گرفته شود. چنانچه افراد پس از تلاش های فراوان در راستای حفظ رژیم غذایی و برنامه ورزشی منظم با شکست مواجه شوند، یکی از گزینه های ایده آل برای حذف چربی های ناحیه ای، لیپوماتیک است. به لطف این جراحی های زیبایی بسیاری از افراد می توانند با حذف دقیق چربی، جوان تر، سالم تر و خوش اندام تر به نظر برسند. با در نظر گرفتن این موضوع، ما می خواهیم روی کبودی بعد از لیپوماتیک تمرکز کنیم. با ما در ادامه همراه باشید تا پاسخگوی سوالاتتان در این مورد باشیم.

کبودی بعد از لیپوماتیک

آنچه می خوانید

درباره لیپوماتیک و نحوه انجام آن

لیپوماتیک یک روش زیبایی برای حذف چربی ها است. از این روش برای برداشتن چربی از قسمت‌های مختلف بدن استفاده می شود. اما این جراحی برای کسانی است که نتوانسته اند این چربی‌ها را از طریق ورزش و رژیم غذایی از بین ببرند. نحوه انجام لیپوماتیک به گونه ای است که در حین انجام این فرایند، یک لوله نازک به نام کانولا در ناحیه درمان قرار داده می شود. کانولا به مکش چربی بدون آسیب رساندن به سایر بافت ها کمک می کند. پس از اتمام کار و برداشتن چربی ها، کانولا برداشته می شود و عمل به پایان می رسد.

کبودی یک عارضه جانبی شایع است!

کبودی یک عارضه جانبی رایج در بسیاری از روش های جراحی است. در واقع باید گفت که کبودی، پاسخ بدن هر فرد به هر ضربه ای است که به آن وارد شده است. از این رو ایجاد برش ها، ایجاد فشار و سایر دستکاری های انجام شده در طول جراحی ممکن است با ایجاد کبودی و تغییر رنگ پوست همراه شود. به طور خلاصه، می توان گفت که این امر طبیعی و به صورت موقتی خواهد بود. کبودی معمولاً با تورم در ناحیه تحت درمان قابل مشاهده است و به مرور زمان از بین می رود. در بیشتر موارد، مشهودترین حالت کبودی حدود دو هفته طول می کشد که در ادامه به آن بیشتر می پردازیم.

وضعیت کبودی چند روز اول پس از انجام عمل لیپوماتیک

طی چند روز اول پس از انجام عمل لیپوماتیک، ممکن است بسیاری از افراد متوجه کبودی شدید در ناحیه درمان شوند. کبودی در ناحیه درمان گاهی ممکن است به رنگ سیاه و گاهی به رنگ بنفش یا آبی نیز به چشم بخورد که غالبا همراه با تورم خواهد بود. در طول این مدت، افراد می توانند با استفاده از کمپرس سرد و کمی پیاده روی (به دستور پزشک) به صورت روزانه برای بهبود گردش خون خود، به کاهش کبودی و تورم کمک کنند. به افراد تحت درمان پس از جراحی گن های مخصوص داده می شود، که پوشیدن آن ها به طور منظم می تواند در کنترل عوارض جانبی اولیه جراحی مفید واقع شود.

کبودی بعد از لیپوماتیک

وضعیت کبودی دو هفته پس از انجام عمل لیپوماتیک

با گذشت دو هفته پس از عمل لیپوماتیک، کبودی و تورم به میزان قابل توجهی از بین می رود. اما گاهی در مواردی ممکن است کبودی در حد بسیار کم مشاهده شود؛ اما این تغییر رنگ پوست به اندازه مراحل اولیه مشخص نخواهد بود. دو هفته پس از عمل لیپوماتیک، چنانچه کبودی ها هنوز باقی مانده باشند، می توان آن ها را معمولا مایل به رنگ زرد دید. اما جای نگرانی نیست! چرا که این امر کاملا طبیعی می باشد. در این زمان بیماران می توانند به زندگی عادی خود برگشته و فعالیت های روزانه خود را از سر بگیرند. حتی انجام ورزش در این مدت با مشورت پزشک و شرایط بدنی فرد بلامانع می باشد.

وضعیت کبودی یک ماه پس از انجام عمل لیپوماتیک

تا پایان یک ماه پس از انجام عمل لیپوماتیک ، کبودی یا تغییر رنگ باقیمانده در ناحیه درمان از بین می رود و حتی کبودی زرد رنگ باقی مانده نیز در ناحیه درمان محو می شود.

اگرچه شرایط بدنی هر فرد با دیگری متفاوت است اما پس از پایان ماه اول تا شش هفته، فردی که تحت عمل لیپوماتیک قرار گرفته باید بتواند با توجه به ظاهر ناحیه درمان به حالت عادی بازگردد. داشتن یک برنامه ورزشی منظم و یک رژیم غذایی خوب برای کمک به کنترل چربی، داشتن ظاهری متناسب، اصلاح فرم بدن و حفظ اندام مناسب برای سال های آینده توصیه می شود.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

6 راه برای کاهش کبودی بعد از لیپوماتیک

هر عملی با عوارض جانبی همراه خواهد بود! از این رو صبوری پس از انجام عمل های جراحی مثل لیپوماتیک را باید در دستور کار قرار داد تا نتایج کلی قابل مشاهده شود. پس از انجام لیپوماتیک لازم است به ناحیه تحت درمان فرصت داد تا پوست آن قسمت به طور طبیعی در اطراف خطوط تازه، منقبض و سفت شود. اگرچه رسیدن به بهبودی کامل به زمان نیاز دارد، اما می توان مواردی را رعایت کرد و عوارض جانبی مثل کبودی را در طول این مدت به حداقل رساند.

 • مصرف NSAID ها را متوقف کنید

پس از لیپوماتیک، خونریزی موقت، کبودی و تورم امری طبیعی است. درست قبل و بعد از جراحی، ممکن است پزشک از شما بخواهد که از مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی یا همان NSAID ها مثل انواع رقیق‌کننده‌ های خون خودداری کنید. اگر این داروها را مصرف می کنید بهتر است پیش از انجام عمل، پزشک خود را از آن مطلع سازید. زیرا این داروها می ‌توانند خطر و شدت خونریزی و کبودی را افزایش دهند. نه تنها این داروها بلکه حتی باید پزشک خود را در جریان مکمل ها یا سایر داروهای مصرفی قرار دهید.

 • ورزش را در برنامه خود قرار دهید

پیاده روی و فعالیت های ورزشی سبک برای تقویت گردش خون گزینه های بسیار خوبی هستند. از آن جایی که بدن افراد در واکنش نسبت به اعمال جراحی مثل لیپوماتیک متفاوت است، لازم است تا برای ورزش پس از لیپوماتیک با پزشک معالج خود مشورت کرد. اما معمولا توصیه می شود که حداقل تا شش هفته پس از جراحی بهتر است از انجام تمرینات با شدت بالا یا بلند کردن اجسام سنگین جدا خودداری کرد.

بازگشت به برنامه های ورزشی سنگین در صورتی بلامانع و بی خطر است که وضعیت سلامتی و بهبود شما مورد تایید پزشک قرار گیرد. ورزش های سنگین پس از لیپوماتیک به دلیل بالا بردن ضربان قلب و افزایش فشارخون ممکن است سبب ایجاد کبودی شود و بهبودی را به تاخیر بیاندازد. این امر ممکن است خطر خونریزی را نیز افزایش دهد.

عوارض لیپوماتیک

 • استفاده منظم از گن های پس از لیپوماتیک را جدی بگیرید

پس از انجام عمل لیپوماتیک، افراد لازم است تا به طور منظم از لباس های فشاری یا به عبارتی گن های مخصوص استفاده کنند. اگرچه برخی افراد معتقدند که پوشیدن این گن ها ممکن است سبب خارش ناحیه درمان یا ناراحتی آن ها شود، اما باید توجه داشت که پوشیدن آن ها طبق دستورالعمل پزشک بسیاری ضروری است.

چرا که بی توجهی به آن ممکن است سبب کبودی بیشتر و تورم شدید شود. از این رو جراحان پلاستیک از افراد می خواهند با جدی گرفتن این گن ها عوارض جانبی مثل موارد ذکر شده را به حداقل برسانند. علاوه این موارد، پوشیدن گن ها، پوست را تشویق می‌کند تا پوست هرچه سریعتر سفت و زخم ترمیم شود. این لباس ها خطر ایجاد جای زخم را کاهش ‌می دهند تا افراد بتوانند پس از بهبودی از پوست صاف ‌تر و محکم ‌تر خود لذت ببرند و نتیجه رضایت بخش برای آنان حاصل شود.

 • مایعات کافی مصرف کنید

اگرچه مصرف مایعات در هر زمانی برای بدن امری ضروری است که نباید از آن چشم پوشی کرد؛ اما لازم است که بگوییم پس از لیپوماتیک، توجه به مصرف مایعات بسیار حائز اهمیت خواهد بود. نوشیدن مایعات به افراد تحت درمان کمک می کند تا بتوانند هر چه سریعتر سموم را از سیستم بدنی خود خارج کنند. نوشیدن مایعات همچنین در کاهش تورم و کبودی نقش مهمی خواهد داشت و می تواند پوستی محکم تر و سالم تر را برای افراد پس از لیپوماتیک به ارمغان آورد.

 • استفاده از کمپرس سرد را فراموش نکنید

استفاده از کمپرس یخ در ناحیه درمان در چند روز پس از انجام عمل لیپوماتیک می تواند با انقباض رگ های خونی به کاهش کبودی و خونریزی کمک کند.

 • رژیم غذایی متعادل داشته باشید

چه قبل از عمل و چه بعد از عمل بهتر است که به رژیم غذایی خود توجه کافی داشته باشید تا بهترین و مطلوب ترین نتیجه را به دست آورید. غذاهای حاوی آنتی اکسیدانی، ویتامین K، C، A، E، B12  و غذاهای پروتئین دار به کاهش التهاب کمک می کنند و می توانند در تسریع روند بهبودی و کبودی تاثیرگذار باشند. مصرف کلم پیچ، اسفناج، کلم بروکلی، کاهو، سویا، توت فرنگی، پرتقال، سیب، کیوی، طالبی، زغال اخته، ماهی، مرغ، گوشت بدون چربی و… توصیه می شود.

* مصرف ویتامین ها بعد از لیپوماتیک به قدری مهم است که برخی از جراحان پلاستیک از افراد می خواهند که آنها را به صورت تزریقی یا مکمل های روزانه همراه با سایر داروها مصرف کنند.

غذاهای حاوی فیبر را فراموش نکنید. پس از لیپوماتیک، چه با بیهوشی عمومی و چه با بی حسی موضعی، ممکن است افراد یبوست خفیف تا شدید را تجربه کنند. از آن جایی که این مشکل ممکن است باعث درد شده و سایر موارد دیگر از جمله آسیب دیدن بخیه ها و کبودی بیشتر را به همراه داشته باشد، افزودن غذاهای غنی از فیبر به رژیم غذایی برای بهبود عملکرد روده ضروری است.

لوبیا و حبوبات، سبزیجات برگ دار، و میوه های تازه مانند سیب و موز سرشار از فیبر و آنتی اکسیدان هستند. بنابراین، آنها می توانند عملکرد گوارش را بهبود بخشیده و همچنین به بدن کمک کنند تا چربی بیشتری بسوزاند.

رژیم غذایی سالم برای کاهش کبودی بعد از لیپوماتیک

لیپوماتیک در واقع یک جراحی پلاستیک برای بهبود فرم بدن است و این روش به کسانی توصیه می شود که نمی توانند با ورزش یا رژیم غذایی از شر رسوبات چربی در نواحی مختلف بدن خود خلاص شوند. شایان ذکر است که لیپوماتیک یک روش کاهش وزن نیست و اگر رژیم غذایی و سبک زندگی پس از آن دستخوش تغییر نشود، ممکن است نتیجه دلخواه حاصل نگردد.

چرا باید یک رژیم غذایی سالم بعد از لیپوماتیک داشته باشیم؟

یکی از الزامات اصلی برای انجام عمل لیپوماتیک داشتن شاخص توده بدنی ثابت است که تنها با داشتن یک رژیم غذایی متعادل قبل از جراحی می توان به آن دست یافت. با این حال، تغذیه سالم نباید به دوره قبل از لیپوماتیک محدود شود، بلکه باید برای همیشه ادامه پیدا کند

مزیت اصلی داشتن یک رژیم غذایی سالم پس از لیپوماتیک این است که نتایج این عمل بسیار ماندگارتر می شود. همچنین پس از لیپوماتیک، سطح چربی خون کاهش می یابد و متابولیسم بدن افزایش می یابد. بنابراین، پس از جراحی برای حفظ سلامتی باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشید. از دیگر مزایای داشتن یک رژیم غذایی سالم بعد از لیپوماتیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش کبودی و تسریع فرایند بهبود آن
 • تسریع روند بهبود زخم
 • جلوگیری از حالت تهوع، استفراغ و یبوست ناشی از بیهوشی
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • افزایش انرژی و قدرت به ویژه در روزهای اول پس از عمل
 • جلوگیری از عفونت و التهاب
 • جلوگیری از تشکیل لخته های خون با تنظیم جریان خون

آیا کبودی پس از عمل لیپوماتیک خطرآفرین است؟

کبودی بخشی طبیعی از روند بهبودی پس از عمل جراحی زیبایی از جمله لیپوماتیک است که گاهی همراه با تورم بروز می کند. این مورد غالبا یکی از عوارض جانبی است که بیش تر بیماران را نگران می کند اما باید گفت که خطری برای آن ها ندارد و به مرور زمان محو خواهد شد.

معمولا دقت زیادی برای به حداقل رساندن خونریزی در حین عمل لیپوماتیک و تورم و کبودی بعد از عمل توسط پزشکان مجرب و متخصص انجام می شود. اما با این حال، حتی با مهارت زیاد، دقت و آخرین تکنولوژی های روز نیز باید تا حدودی مقداری کبودی را پیش بینی کرد. زیرا کبودی پاسخ طبیعی بدن به آسیب است.

در طی عمل زیبایی لیپوماتیک با حذف چربی، بافت ها دستکاری می شوند و برخی از رگ های خونی اطراف می توانند توسط کانول لیپوماتیک آسیب ببینند. این مورد می تواند باعث نشت کوچک خون به بافت ها از رگ های خونی شود و منجر به کبودی در ناحیه تحت درمان شود.

بعد از لیپوماتیک چه مقدار کبودی ایجاد می شود؟

کبودی بعد از لیپوماتیک برای اکثر بیماران یکی از عوارض جانبی ناخواسته عمل زیبایی کانتورینگ بدن است اما متاسفانه یک واقعیت در روند بهبودی است. میزان کبودی بعد از عمل را نمی توان به طور دقیق تعیین کرد، چرا که این مورد از فرد به فرد دیگر متفاوت است. میزان کبودی ممکن است به میزان برداشتن چربی، تعداد محل های برش مورد نیاز، محل سلول های چربی هدف و … بستگی داشته باشد. به عنوان مثال، می توان گفت افرادی که پوست روشن دارند یا کسانی که پوستشان در اطراف ناحیه درمان شل است، به احتمال زیاد در طول دوره نقاهت، بیشتر در معرض کبودی قرار خواهند گرفت.

اگر لیپوماتیک به روش لیزر به جای لیپوماتیک به روش سنتی انجام گیرد، ممکن است بعد از عمل متوجه کبودی کمتری شوید. معمولا در روش های جدید، لیپوماتیک یک روش درمانی کم تهاجمی تر با برش های کوچک تر و نتایج دقیق تر است. علاوه بر این ها، افراد تورم و درد کمتری را نسبت به روش های سنتی تر تجربه خواهند کرد.

آیا درد، قرمزی و سوزش در کنار کبودی بعد از لیپوماتیک طبیعی است؟

در حالی که کبودی بخشی طبیعی از بهبودی پس از عمل است، اما عوارض جانبی مانند افزایش درد، قرمزی، تب یا سوزش در ناحیه تحت درمان ممکن است سلامتی فرد را تهدید کند، از این رو لازم است در صورت بروز هر یک از علائم ذکر شده با پزشک خود مشورت کنید. این موارد می تواند نشان دهنده عفونت باشد که باید آن ها راجدی گرفت.

 

لیپوماتیک فقط برای افراد چاق با ظاهر نامناسب نیست! ممکن است شما لاغر و نسبتاً خوش اندام به نظر برسید، اما چند نقطه در بدن شما وجود داشته باشد که برایتان آزار دهنده به نظر برسد. مثلا تصور کنید که فردی را که علیرغم خوش اندامی کمی چربی اضافی بر روی شکم، ران ها یا پهلوهای خود دارد که با ورزش و رژیم غذایی از بین نمی رود و همیشه وقتی در آینه نگاه می کند او را آزار می دهد.

اگرچه لیپوماتیک یک روش کاهش وزن نیست، اما برای کاهش چربی نواحی مورد نظر و برای بهبود تناسب اندام کل بدن ایده آل است. برای گرفتن نتیجه نهایی باید صبور بود تا عوارض جانبی رایج مثل تورم و کبودی کاملا از بین برود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید به وب سایت دکتر کامبیز ایزد پناه مراجعه نمایید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

در روزهای اول پس از انجام لیپوماتیک شاهد کبودی قابل توجه در ناحیه درمان خواهیم بود که ممکن است تا دو هفته اثرات آن باقی بماند. اما جای نگرانی نیست، برای کاهش کبودی و درد عمومی، لازم است تا در مدت زمان کوتاهی پس از جراحی لیپوماتیک فعالیت های سخت و سنگین را متوقف کنید. این عوارض جانبی نیز ممکن است با ماساژ و استفاده از گن های مخصوص بعد از لیپوماتیک به حداقل برسد.

 

کبودی یکی از عوارض جانبی رایج پس از لیپوماتیک است که معمولاً پس از دو هفته از بین می‌رود و شما می‌ توانید نتایج عمل خود را تا حدودی مشاهده کنید.

میزان کبودی از یک فرد به فرد دیگر می تواند کاملا متفاوت باشد. اما شاید بتوان گفت مواردی از جمله مقدار چربی برداشته شده، برش های مورد نیاز، مستعد بودن پوست، ناحیه تحت درمان و … می تواند در ایجاد کبودی تاثیرگذار باشد.

در چند روز اول پس از لیپوماتیک، بیماران متوجه کبودی شدید در ناحیه درمان خواهند شد.

همانطور که بافت ها بهبود می یابند، تغییر رنگ در کبودی ها ایجاد می شود، درست مانند کبودی هایی که در اثر هر آسیب دیگری ممکن است اتفاق بیافتد، کبودی ممکن است در ابتدا به صورت قرمز رنگ ظاهر شود و سپس به آبی تیره، سیاه یا بنفش تبدیل شود. با گذشت زمان، این رنگ ها به حالت قهوه ای روشن یا سبز مایل به زرد تبدیل شده و به مرور کاملا محو می شود.

 

داشتن رژیم غذایی حاوی ویتامین K و آنتی اکسیدان افراد را کمتر در معرض کبودی قرار می دهد. برخی از این موارد عبارت اند از کلم پیچ، اسفناج، کلم بروکلی، کاهو، سویا، توت فرنگی و زغال اخته. غذاهای پروتئین دار مثل ماهی، مرغ، گوشت بدون چربی نیز می توانند به تقویت مویرگ ها کمک کرده و کبودی را کاهش دهد.

 

بله. گرما می تواند جریان خون را افزایش دهد و به از بین رفتن کبودی ها تا حدودی کمک کند. لازم است برای تسریع فرایند بهبودی تا 48 ساعت پس از ظاهر شدن کبودی صبر کنید، سپس یک پد حرارتی مثل حوله داغ یا کمپرس گرم را چند بار در روز روی آن قرار دهید. همچنین شما می توانید برای کاهش درد و شل شدن عضلات خود دوش آب گرم بگیرید.

از آن جایی که تا چند روز پس از لیپوماتیک ممکن است افراد نتوانند غذای زیادی بخورند، لازم است تا رژیم غذایی خود را با غذاهایی پر کنند که حاوی آهن، منیزیم و روی است تا این کمبود غذایی از این طریق  جبران شود. مصرف مکمل‌های معدنی همچنین می‌تواند التهاب را کاهش دهد، سیستم ایمنی را تقویت کند، تولید کلاژن را افزایش دهد، از تشکیل لخته‌های خون در رگ‌ها و کبودی بیش از حد جلوگیری کند و بهبود زخم را سرعت بخشد.

پس از لیپوماتیک، بدن افراد آسیب پذیرتر است، بنابراین باید از غذاهایی که سیستم گوارش را تحریک می کنند و بهبودی را به تاخیر می اندازند اجتناب کرد. توصیه می شود از خوردن موارد زیر به مدت 4 تا 6 هفته پس از عمل خودداری شود:

 • چربی های اشباع و چربی ترانس
 • غذاهای سرشار از قند و سدیم
 • گوشت های فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس
 • نوشیدنی های گازدار
 • غذاهای سرخ شده و فست فودی
 • لبنیات خام
 • نوشیدنی های کافئین دار
 • نوشیدنی های الکلی
 • غذاهای آلرژی زا
 • غذاهای ادویه دار

 


نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد