کاندیدای مناسب جراحی سینه  چه کسانی هستند؟

 

 • افرادی که سینه‌های افتاده، آویزان و شل دارند.
 • افرادی که اعتماد به ‌نفسشان به دلیل سینه های بد فرم تحت تاثیر قرار گرفته است.
 • افرادی که سینه‌های دراز و کشیده دارند و نوک سینه هایشان‌ به سمت پایین است.
 • افرادی که سینه‌های نامتقارن و ناهمسان دارند.
 • افرادی که سیگار، دخانیات و مشروبات الکلی مصرف نمی‌کنند.
 • افرادی که از سلامت جسمی و روحی برخوردارند.
 • افرادی که ثبات وزنی دارند.

مدت ماندگاری جراحی سینه چقدر است؟

این جراحی معمولا از نوع جراحی های دائمی است و اثرات ماندگار دارد.

آیا استراحت بعد از جراحی زیبایی سینه به منزله استراحت مطلق است؟

خیر. بعد از عمل کم کم باید فعالیت های سبک مثل پیاده روی را از سر گرفت و پس از آن بر شدت آن ها افزود.

هزینه جراحی زیبایی سینه چقدر است؟

هزینه‌ی جراحی سینه با توجه به نوع جراحی و عواملی مثل موقعیت جغرافیایی مرکز درمانی و مطب پزشک، آزمایش‌های ضروری قبل از عمل، هزینه‌ی تجهیزات اتاق عمل، هزینه‌ بیهوشی، هزینه‌ لباس مخصوص عمل، هزینه‌ی داروها، دستمزد پزشک متخصص و … متفاوت است.

جراحی زیبایی سینه

آنچه می خوانید

جراحی سینه چیست؟

جراحی زیبایی سینه، با هدف بهبود سایز و فرم سینه انجام می‌شود و انواع مختلفی دارد. به افرادی که سینه‌های کوچک یا بیش از حد بزرگ دارند و یا سینه‌هایشان حالت افتاده و آویزان دارد جراحی سینه پیشنهاد می‌شود. همچنین بانوانی که به دلیل بیماری مثل سرطان یک یا هر دو سینه‌ی خود را از دست داده‌اند نیز کاندیدای این جراحی هستند. اگر به دلیل کاهش وزن، بارداری و شیردهی اندازه‌ی سینه‌هایتان کاهش یافته یا بزرگ بودن بیش از حد سینه‌ها برایتان دردسرساز شده، برای عمل جراحی سینه مناسب هستید. توجه داشته باشید که همه‌ی افراد کاندیدای مناسبی برای جراحی‌های سینه نیستند و قبل از هر چیز لازم است با پزشک جراح پلاستیک مشورت کنید. پزشک پس از معاینه و بررسی تاریخچه‌ی بدنی شما و همچنین شنیدن انتظار و هدف شما از عمل، یک برنامه‌ی درمانی قابل اجرا را به شما اعلام خواهد کرد تا با خیال راحت تصمیم بگیرید

جراجی سینه

چه کسانی برای عمل جراحی سینه مناسب هستند؟

عمل‌های جراحی سینه با اهداف مختلفی انجام می‌شوند و هرکدام ویژگی و تکنیک خاص خود را دارند. به صورت عمده این جراحی‌ها با هدف کاهش یا افزایش سایز سینه، بازسازی سینه، لیفت و جوانسازی انجام می‌شود. اگر از کوچک بودن سینه‌هایتان رنج می‌برید یا بزرگی بیش از حد آنها برایتان مشکل است شما کاندیدای مناسبی برای جراحی سینه هستید. همچنین اگر به دلیل بارداری، افزایش و کاهش وزن و پیری دچار افتادگی سینه شده‌اید می‌توانید جراحی لیفت سینه را برای محکم شدن و جوان شدن سینه‌هایتان انتخاب کنید. توجه داشته باشید که برای انتخاب نوع جراحی و دانستن اینکه کاندیدای مناسبی برای این عمل‌ها هستید یا خیر ابتدا باید تحت ارزیابی پزشک قرار بگیرید تا شرایط بدنی شما ارزیابی و انتظارات و اهداف شما بررسی شود و سپس با مشورت و تأیید پزشک جراح زیبایی برای جراحی سینه اقدام کنید.

سن مناسب برای انجام انواع جراحی‌های زیبایی سینه

برای انجام هرکدام از انواع جراحی‌های سینه، لازم است رشد سینه‌ها کامل شده باشد. در اغلب افراد تا سن هجده سالگی رشد سینه‌ها کامل می‌شود اما ممکن است برای بعضی افراد زودتر یا دیرتر اتفاق بیفتد. حتی اگر رشد سینه‌ها پیش از هجده سالگی کامل شده باشد، بهتر است تا پایان سن هجده سالگی و تکمیل بلوغ صبر کنید و سپس برای جراحی اقدام کنید..

شرایط لازم برای انجام عمل جراحی سینه

برای انجام هرگونه جراحی سینه لازم است بیمار سلامت عمومی داشته باشد و پیش از عمل توسط پزشک و آزمایشات لازم ارزیابی شود. بیمار باید با نتیجه‌ی عمل، عوارض احتمالی و مزایا و معایب آن آشنا باشد و با پزشک خود در این باره مشورت کند. افرادی که در دوران شیردهی هستند باید 4 تا 8 هفته پس از دوره‌ی شیردهی صبر کنند تا فرم و اندازه‌ی واقعی سینه‌هایشان مشخص شود و سپس برای جراحی اقدام کنند. افراد سیگاری نیز باید دو هفته پیش از عمل سیگار را به طور کامل ترک کنند و درباره‌ی این موضوع با پزشک خود شفاف و صادق باشند.

جراجی سینه

انواع جراحی سینه

شاید برایتان سؤال پیش بیاید که منظور از جراحی سینه چیست و در این جراحی دقیقاً چه کاری انجام می‌شود. در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که جراحی سینه انواع مختلفی دارد و به یک یا دو روش منحصر نمی‌شود. هرکدام از جراحی‌های سینه با هدف معین انجام می‌شود و اهداف خاص خود را دارد. از مهم‌ترین جراحی‌های سینه می‌توان جراحی کوچک کردن سینه، بزرگ کردن و افزایش سایز سینه به وسیله ایمپلنت یا تزریق چربی، لیفت سینه و بازسازی سینه را نام برد. بدیهی است که هرکدام از این جراحی‌ها با توجه به شرایط بدنی بیمار و انتظارات و هدف او انجام می‌شود. پیش از هر چیز پزشک باید بدن بیمار را ارزیابی کند و شرایط را بسنجد، سپس با بیمار مشورت کند و در نهایت یک یا دو روش را برای اصلاح فرم و زیباتر شدن سینه‌ها به کار بگیرد.

پروتز سینه

جراحی پروتز سینه به جراحی گفته می‌شود که طی آن پروتز یا همان ایمپلنت داخل بافت سینه قرار می‌گیرد. هدف از این کار افزایش سایز سینه‌، بهبود ظاهر و خوش‌فرم شدن سینه است. این روش جراحی برای بانوانی انجام می‌شود که سینه‌هایشان به قدر کافی رشد نکرده و کوچک است و یا بعد از بارداری و کاهش وزن خواهان سینه‌های گرد و توپر هستند و تمایل به افزایش سایز و همسان‌سازی سینه‌های نامتقارن دارند. همچنین افرادی که به علت سرطان سینه قسمتی یا همه‌ی بافت سینه‌شان را از دست داده‌اند می‌توانند از این جراحی استفاده کنند. طی جراحی پروتز سینه، پزشک برشی برای قرار دادن ایمپلنت ایجاد می‌کند. این برش ممکن است در ناحیه‌ی زیر بغل، اطراف نوک سینه یا چین پایین سینه باشد. سپس ایمپلنت‌ها به صلاحدید پزشک در زیر عضله‌ی سینه یا روی عضله سینه قرار می‌گیرد. ایمپلنت‌ها دو نوع دارند. یا حاوی آب نمک(سالین) هستند و یا حاوی ژل سیلیکون‌ هستند. امروزه ایمپلنت‌های سالین نسبت به سیلیکونی‌ها رایج‌ترند زیرا مزایای آنها بیشتر و عوارض آنها کمتر است. به طور کلی باید گفت که عمل ماموپلاستی افزایشی از  انواع جراحی‌های زیبایی کم‌تهاجمی است و درصد موفقیت آن بالاست.
جراحی پروتز سینه بسته به شرایط بیمار به دو روش یک‌مرحله‌ای و دومرحله‌ای انجام می‌شود:

 • صفر تا صد پروتز سینه

معایب پروتز سینه

تمامی این موارد از احتمالاتی است که ممکن است برای بیمار رخ بدهد و اتفاق آن حتمی نیست. در صورتی که پزشک ماهری را برای جراحی انتخاب کنید و از او مشورت بگیرید احتمال بروز این عوارض بسیار کمتر است.

جراجی سینه

لیفت سینه

جراحی لیفت سینه یکی دیگر از انواع جراحی‌های رایج سینه است. همان طور که از اسمش پیداست طی این جراحی سینه‌ها به سمت بالا کشیده می‌شوند، فرم سینه‌ها اصلاح می‌شود و جوانسازی صورت می‌گیرد. در بانوانی که پوستشان به اندازه‌ی کافی محکم نیست و نمی‌تواند وزن سینه را تحمل کند و سینه‌ها اصطلاحاً شل و آویزان می‌شوند، به این حالت پتوز گفته می‌شود که در آن پوست بیشتری نسبت به میزان بافت سینه وجود دارد. با انجام جراحی لیفت می‌توان این مشکل را برطرف کرد و سینه‌هایی خوش‌فرم و زیبا داشت. طی جراحی لیفت سینه، پزشک ابتدا برشی ایجاد می‌کند. سپس پوست اضافی و شل شده را برمی‌دارد و بافت اطراف سینه نیز کشیده می‌شود. برای جلوگیری از ایجاد اسکارهای دائمی لازم است بیمار مراقبت‌های بعد از عمل را جدی بگیرد و دستورات پزشک را بادقت انجام دهد.

مزایای لیفت

جراجی سینه

معایب لیفت

کاندیدای مناسب لیفت سینه

تزریق چربی به سینه

تزریق چربی یکی دیگر از راه‌حل‌های علم پزشکی برای بهبود فرم و اندازه‌ی سینه و همچنین برطرف کردن عدم تقارن سینه است. در این روش ابتدا با دستگاه لیپوساکشن با فشار اندک، از ناحیه‌ای دیگر از بدن مثل شکم، پهلوها و ران که محل تجمع چربی‌هاست مقداری چربی برداشته می‌شود. در مرحله‌ی بعد چربی برای انتقال و تزریق آماده و تصفیه می‌شود. سپس چربی آماده شده از طریق برش‌های کوچک و میلی‌متری ایجاد شده به قسمت‌هایی از سینه که برجستگی کمتر دارد تزریق می‌شود. این روش با بی‌حسی موضعی و بیهوشی انجام می‌شود و دوران نقاهت آن نسبت به دیگر روش‌ها کمتر است.

فراموش نکنید که هرکدام از تکنیک‌های جراحی مزایا و معایب خاص خود را دارند و موفقیت این جراحی نیز به مهارت جراح شما، روش برداشت چربی و آماده‌سازی و تزریق آن بستگی دارد. پس بهتر است برای انجام این کار یک پزشک متخصص و باسابقه انتخاب کنید.

جراجی سینه

کوچک کردن سینه در خانم‌ها

بزرگ بودن بیش از اندازه‌ی سینه‌ها علاوه بر اینکه ظاهر زیبایی ندارد معایب و مضراتی هم دارد. بزرگ بودن سینه‌ها در بانوان عوارضی مثل گردن‌درد، کمردرد و بی‌حسی و ضعف را به همراه دارد. معمولاً به این افراد جراحی کوچک کردن سینه‌ها پیشنهاد می‌شود. طی این عمل مقداری از بافت و چربی اضافه‌ی سینه‌ها برداشته می‌شود و پوست شل شده و اضافی نیز حذف می‌شود. پس از انجام جراحی ممکن است تغییراتی در احساس سینه و عدم توانایی شیردهی اتفاق بیفتد. البته این عوارض در همه‌ی افراد یکسان نیست. اگر این جراحی به‌درستی و توسط پزشک ماهر انجام شود عوارض داشتن سینه‌های بزرگ برطرف می‌شود و شخص احساس راحتی می‌کند. انجام جراحی به غیر از برطرف شدن دردهای ناشی از بزرگی سینه، زیبایی ظاهری و افزایش اعتمادبه‌نفس را نیز به همراه دارد.

کوچک کردن سینه در مردان

بزرگ بودن بیش از اندازه‌ی سینه‌‌ها، عارضه‌ایست که ممکن است در سنین مختلف برای مردان به وجود بیاید. علت این بزرگی وجود بافت اضافه در سینه‌هاست که علاوه بر ظاهر نازیبا ممکن است دردناک هم باشد. در صورتی که این عارضه با ورزش و رژیم غذایی و دارودرمانی حل نشود پزشک متخصص جراحی کوچک کردن سینه یا همان ژنیکوماستی را به آقایان پیشنهاد می‌دهد. طی این جراحی، چربی و بافت اضافی سینه‌ها به وسیله‌ی لیپوساکشن یا برش برداشته می‌شود تا اندازه‌‌ی سینه‌ها به حد معمول برسد. در صورتی که نیاز به برش باشد پزشک برش را نزدیک به هاله‌ی تیره‌رنگ نوک سینه‌ها ایجاد می‌کند تا جای زخم کمتر به چشم بیاید. مدت زمان این عمل حدود یک ساعت است و پس از جراحی نیز بیمار باید تا دو هفته تحت مراقبت و ریکاوری قرار بگیرد.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

جراحی بازسازی سینه

جراحی بازسازی سینه همان طور که از اسمش پیداست با هدف بازسازی و برگرداندن اندازه و شکل اصلی سینه انجام می‌شود. جراحی بازسازی پستان برای بانوانی که تحت درمان سرطان مانند ماستکتومی یا لامپکتومی قرار گرفته‌اند انجام می‌شود، تا با شبیه‌سازی پستان بیمار احساس راحتی کند و اعتمادبه‌نفس خود را به دست بیاورد. پزشک جراح با توجه به شرایط بیمار و وضعیت ظاهری او سه نوع عمل جراحی بازسازی سینه را پیشنهاد می‌دهد که عبارتند از: بازسازی سینه بعد از عمل ماستكتومی به دلیل سرطان سینه، ریداکشن سینه به دلیل سرطان در عمل اونکوپلاستیک و بازسازی نوك پستان، تتوی نوک سینه و روش‌های ثانویه پیوند چربی. بازسازی پستان ممکن است بلافاصله بعد از ماستکتومی یا بعد از پایان مراحل درمانی بیمار انجام شود. عواملی مثل خود سرطان، سرعت پیشرفت و درمان در این تصمیم دخیل‌اند. در صورتی که جراحی بازسازی سینه در زمان مناسب و با تکنیک درست انجام شود می‌تواند بسیار نتیجه‌بخش باشد.
روش‌های مختلفی برای بازسازی سینه وجود دارد که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

جراجی سینه
 • بازسازی سینه به وسیله‌ی کاشت ایمپلنت

استفاده از این روش در صورتی امکان‌پذیر است که ماستکتومی یا پرتودرمانی بافت کافی در دیواره‌ی قفسه سینه برای پوشاندن و حمایت از کاشت باقی گذاشته باشد. بنابراین برای افرادی که در دیواره‌ی سینه‌شان بافت کافی ندارند، قابل اجرا نیست.

 • ازسازی سینه با فلپ

این جراحی به كسانی كه تمایل به کاشت ایمپلنت ندارند و یا بافت سینه‌ی کافی برای پشتیبانی از ایمپلنت ندارند پیشنهاد داده می‌شود. این روش بر بافت اهداکننده‌ی طبیعی( اتولوگ) متکی است که از طریق تکنیک فلپ به محل درمان انتقال پیدا می‌کند. برای بازسازی از پوست و چربی زیر شکم به منظور ایجاد شکل پستان استفاده می‌شود. پزشک این چربی را از ناحیه‌ی شلی که بین ناف و استخوان شرمگاهی قرار دارد برمی‌دارد. نواحی ران و باسن نیز می‌تواند به‌عنوان مکان‌های اهداکننده در نظر گرفته شود و البته این موضوع به وضعیت بیمار و تشخیص پزشک بستگی دارد

جراحی‌های همزمان زیبایی سینه

عوامل بسیاری در فرم سینه‌ها و شکل ظاهری آنها اثر دارند. زمانی که دو یا چند عامل باعث بدفرمی و بدشکلی سینه‌ها دخیل باشد، استفاده از یک روش جراحی کافی نیست. در این مواقع پزشک با بررسی مشکل و در نظر گرفتن شرایط بیمار از چند روش ترکیبی برای بهبود و اصلاح فرم سینه‌ها استفاده می‌کند. استفاده از روش‌های جراحی سینه گاهی به صورت همزمان و گاهی به صورت مرحله‌ای برای بیماران انجام می‌شود.

از رایج‌ترین روش‌های جراحی ترکیبی عمل ماستوپکسی یا لیفت سینه است که همزمان با عمل کاهش و همچنین عمل افزایش اندازه‌ی سینه انجام می‌شود. حین عمل کاهش اندازه‌ی سینه، معمولاً مقداری بافت و پوست اضافی سینه برداشته می‌شود، همزمان با این عمل می‌توان لیفت سینه هم انجام داد. همچنین برای بیمارانی که سینه‌های کوچک، نامتقارن و یا افتاده دارند و قصد افزایش سایز سینه دارند، عمل افزایش سینه به همراه جراحی لیفت به صورت همزمان انجام می‌شود.

یکی دیگر از جراحی‌های همزمان، عمل کاهش سایز سینه به همراه ایمپلنت است. باید توجه داشته باشید که در اکثر جراحی‌های کاهش سینه نیاز به برداشت مقدار قابل توجهی از بافت سینه است. اگر بیمار به اندازه‌ی کافی بافت سینه نداشته باشد، در این صورت برای فرم‌دهی به سینه از ایمپلنت استفاده می‌شود. زیرا هدف این جراحی فقط کاهش اندازه نیست، بلکه ایجاد شکل و فرم زیبا و صحیح از سینه‌ها نیز مهم است. اگر این اهداف با روش کاهش سایز سینه به‌تنهایی میسر نشود و قسمت بالای سینه خالی به نظر برسد، پزشک برای بهبود و حفظ شکل سینه از ایمپلنت نیز استفاده می‌کند.

جراحی برداشتن یا تعویض پروتز سینه

پروتز سینه یک جراحی دائمی و ماندگار به حساب می‌آید و برخلاف باور عامه موقتی نیست. اما بیمارانی که این جراحی را انجام می‌دهند باید انتظار هرگونه جراحی ترمیمی را داشته‌ باشند، اگرچه درصد کمی این اتفاق می‌افتد. در مواقعی که بیمار خواهان سایز و فرم دیگری باشد و یا پروتز در اثر صدمه‌ی شدید آسیب ببیند نیاز به تعویض است. ممکن است پروتز نیاز به تنظیم کردن و یک جراحی ساده داشته باشد و یا به جراحی پیچیده‌تری نیاز باشد. جراحی ترمیمی با یک برش کوچک برای بیرون کشیدن و تعویض پروتز انجام می‌شود. این جراحی را در مطب و کلینیک و با اعمال بی‌حسی موضعی هم می‌توان انجام داد.

مدت ماندگاری جراحی سینه

درباره‌‌ی مدت زمان ماندگاری جراحی سینه و اینکه تا چندسال با همان ظاهر باقی می‌ماند، نمی‌توان نظر قطعی داد. ماندگاری جراحی بسته به نوع جراحی که انجام می‌شود، نوع پروتزها، افزایش یا کاهش وزن بیمار و عوامل متعدد دیگری بستگی دارد. البته دو عامل مهم پیری و نیروی جاذبه‌ی زمین را نباید فراموش کرد. اعضای بدن انسان‌ با گذشت زمان و افزایش سن دچار پیری و افتادگی می‌شود و سینه‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. علاوه بر اینها، بدن ما تحت نیروی جاذبه‌ی زمین همواره به سمت پایین کشیده می‌شود، پس نمی‌توان انتظار داشت که شکل و ظاهر سینه پس از جراحی‌ تا سال‌های سال به همان شکل باقی بماند و هیچ تغییری نکند. ‌‌‌‌‌‌‌‌‌

جراجی سینه

نکات مهم درباره انتخاب بهترین جراح سینه

اولویت جراحی زیبایی حفظ سلامت بیمار و رسیدن به هدف جراحی است. در انتخاب جراح باید دقت به خرج داد و از مشورت با افرادی که تجربه و تخصص کافی ندارند پرهیز کرد. یک جراح ماهر باید با آناتومی بدن بیمار آشنایی کامل داشته باشد و بدن بیمار را بادقت ارزیابی کند. به خواسته‌ها و انتظارات بیمار گوش دهد و او را از نحوه‌ی جراحی، ریسک جراحی، عوارض احتمالی و هزینه‌ها آگاه کند. اگر قصد جراحی دارید پزشکی را انتخاب کنید که تخصص و تجربه‌ی کافی برای جراحی داشته باشد. مهارت پزشک بر انجام عمل، پیدا شدن جای برش و بخیه‌ها و همچنین بروز عوارض احتمالی تأثیر مستقیم دارد. پیشنهاد می‌کنیم به مطب پزشک جراح مراجعه کنید و فیلم‌ها و تصاویر نمونه‌های انجام شده را بررسی کنید و سپس تصمیم بگیرید تا جراحی شما بهترین نتیجه را در پی داشته باشد و به اندام ایده‌آل خود برسید. 

محدودیت‌های جراحی سینه

خطرات و عوارض احتمالی جراحی سینه

هر عمل جراحی هرچند کوچک ممکن است عوارض احتمالی به همراه داشته باشد. جراحی سینه نیز از این قاعده مستثنی نیست و ممکن است بعضی افراد حین یا پس از جراحی دچار عوارض شوند. بخش زیادی از این عوارض‌ها موقتی است و با گذشت دوران نقاهت و چند ماه پس از عمل از بین می‌روند. عوارض احتمالی به شرایط و بدن بیمار، تجربه‌ی پزشک، تکنیک او و مراقبت‌های قبل و بعد عمل بستگی دارد. ممکن است بعضی بیماران هیچگونه عوارضی را تجربه نکنند. با این حال موارد زیر جزو عوارض جراحی سینه به شمار می‌آید:

بیشتر موارد گفته شده، قابل پیشگیری و کنترل است؛ اما در جراحی پروتز سینه ممکن است برای جایگزین کردن و برداشتن پروتزها نیاز به جراحی دوباره باشد.

جراجی سینه

مراقبت‌های قبل و بعد از عمل‌های جراحی سینه

قبل از جراحی سینه لازم است اقدامات زیر را انجام دهید:

پس از جراحی نیز لازم است موارد زیر را رعایت کنید:

مدت زمان نقاهت بیماران بسته به نوع جراحی و شرایط بدنی آنها متفاوت است. اما به طور کلی باید گفت که بعد از عمل به مدت یک یا دو هفته، احساس درد، ضعف و خستگی همراه شماست. در جراحی فلپ سینه که در آن به غیر از برش‌های سینه، در قسمت اهداکننده نیز برش و زخم وجود دارد، این مدت بیشتر خواهد بود. نگرانی بابت احساس درد وجود ندارد زیرا پزشک برای شما مسکن و داروهای لازم را تجویز می‌کند تا عوارض و ناراحتی پیش‌آمده کنترل شود و به حداقل برسد. بسته به نوع جراحی که انجام می‌دهید ظرف چند روز از بیمارستان مرخص شده و به منزل بازمی‌گردید. ممکن است با تشخیص پزشک یک یا چند لوله‌ی زهکشی در اطراف محل برش‌ها جایگذاری شود. درناژ یا لوله‌ی زهکشی، لوله‌ی کوچکی است که در زخم قرار می‌گیرد تا ترشحات و مایعات اضافی را از محل جراحی تخلیه و خارج کند. مایع اضافه داخل یک توپ توخالی تخلیه می‌شود و نحوه‌ی تخلیه آن، قبل از خروج از بیمارستان به شما آموزش داده می‌شود. بعد از چند روز پزشک لوله‌های زهکشی را از بدن شما خارج می‌کند. فراموش نکنید که برای بهبودی سریع‌تر و بدون عوارض باید دستورالعمل پزشک را بادقت و در زمان معین انجام دهید و نگرانی و سؤال‌هایتان را با او در میان بگذارید.

ورزش بعد از جراحی سینه

ورزش بعد از جراحی سینه

چند روز بعد از انجام جراحی سینه بیمار نباید کاملاً بی‌تحرک باشد. بهتر است از همان روزهای آغازین پس از عمل، ورزش را به‌آرامی و کم‌کم به برنامه‌ی خود اضافه کند. شاید برایتان سؤال پیش بیاید که انجام این ورزش‌ها چه تأثیری دارد؟ در پاسخ به این پرسش، باید بگوییم که این ورزش‌ها با هدف تسکین درد، جلوگیری از تورم دست و بازوها، تقویت عضلات سینه و دست‌ها توصیه می‌شود. بهتر است بیمار دو روز بعد از جراحی و پس از برداشتن لوله‌های تخلیه ورزش سبک را شروع کند. پزشک ورزش‌های لازم و نحوه‌ی اجرای آن را به بیمار آموزش می‌دهد. در ادامه بعضی از این حرکات را خواهیم گفت:

بهبودی کامل بعد از انواع جراحی سینه

مدت زمان نقاهت و طول دوره‌ی بهبودی هر بیمار به نوع جراحی و شرایط بدنی او بستگی دارد. به همین علت نمی‌توان زمان قطعی را برای بهبودی همه بیماران اعلام کرد. اما به طور کلی می‌توان گفت که بیشتر بیماران پس از گذشت 2 هفته احساس بهتری دارند و بعد از 6 هفته به بهبودی کامل می‌رسند. معمولاً روند درمان در اکثر بیماران بدین شکل گزارش شده است:

 • بلافاصله بعد از جراحی

در روزهای ابتدایی بعد از عمل ممکن است بیمار درد شدیدی را احساس کند. این درد بین سه تا پنج روز طول می‌کشد، طبیعی است و جای نگرانی ندارد. پزشک برای کاهش درد مسکن تجویز می‌کند. معمولاً اکثر بیماران یک هفته بعد از جراحی قادر هستند تا به مشاغل پشت میز و زندگی عادی برگردند.

 • چند هفته بعد از جراحی

بعد از گذشت هفته‌ی اول و کاهش درد توصیه می‌شود که بیمار فعالیت‌های روزمره‌ی خود را به‌آرامی انجام دهد و از بی‌تحرکی بپرهیزد. بیمار باید توجه کند که انجام فعالیت‌های سنگین مثل دویدن، اسب‌سواری، تمرینات پرفشار ورزشی و همچنین بلند کردن اجسام سنگین برای او ممنوع است. توصیه می‌شود بیمارانی که مشاغل سنگین و پرفشار دارند به مدت سه هفته بعد از جراحی مرخصی بگیرند.

 • چند ماه بعد از جراحی

بعد از جراحی بیمار باید به صورت منظم تحت ویزیت پزشک قرار بگیرد تا نتیجه‌ی عمل و پیشرفت آن ارزیابی شود. بیمار باید دستورالعمل پزشک را به‌درستی و بادقت انجام دهد تا عوارض جراحی به کمترین حالت خود برسد. اکثر بیماران بعد از گذشت دو ماه کامل بهبود می‌یابند و به زندگی عادی و فعالیت‌های خود می‌پردازند.

دوره نقاهت جراحی زیبایی سینه

نکاتی برای بهبودی سریع‌تر

در روزهای اولیه‌ی بعد از عمل و حتی با گذشت یک هفته نیز احساس تورم، درد و بی‌قراری طبیعی است. این موارد با گذشت زمان به خودی خود کمرنگ می‌شود و از بین می‌رود. اما لازم است بیمار مراقبت‌های لازم را انجام دهد تا به کاهش درد و بهبود سریع‌تر کمک کند. مواردی که باید به آنها توجه کنید:

در روزهای اولیه‌ی بعد از عمل و حتی با گذشت یک هفته نیز احساس تورم، درد و بی‌قراری طبیعی است. این موارد با گذشت زمان به خودی خود کمرنگ می‌شود و از بین می‌رود. اما لازم است بیمار مراقبت‌های لازم را انجام دهد تا به کاهش درد و بهبود سریع‌تر کمک کند. مواردی که باید به آنها توجه کنید:

 بعد از جراحی حداقل به مدت یک ماه در روز و شب باید سینه‌بند ویژه بپوشید. این نوع سینه‌بندها برای بعد از جراحی ساخته شده‌اند و از حرکت کردن و لغزش ایمپلنت سینه جلوگیری می‌کنند و گردش خون را افزایش می‌دهند. پارچه‌ی قابل تنفس، طراحی بدون درز، بندهای قابل تنظیم از ویژگی مهم این سوتین‌هاست. سینه‌بند مخصوص را باید طوری در بدن تنظیم کنید که سبب تحریک زخم‌ها نشود.

هزینه انواع جراحی سینه

هزینه‌ی جراحی سینه با توجه به نوع جراحی متفاوت است و عوامل زیر در تعیین هزینه‌ی دقیق جراحی مؤثرند:

نتایج جراحی زیبایی سینه

جمع بندی

در این مقاله تلاش کردیم تا انواع جراحی سینه را به طور کامل معرفی کنیم. روش کار، مزایا و معایب هرکدام را توضیح دهیم تا بیشتر با آن آشنا شوید. اما در پایان باید تأکید کنیم که در عمل‌های زیبایی اولویت حفظ سلامتی بیمار و سپس ایجاد کردن زیبایی ماندگار است. برای اینکه خیالتان از بابت این دو موضوع مهم راحت باشد باید پزشک ماهر و باتجربه‌ای را برای این کار انتخاب کنید. اگر در جراحی تکنیک‌ها به‌درستی و به دست فرد ماهر انجام شود عمل جراحی شما موفقیت‌آمیز خواهد بود و درصد احتمال هرگونه عوارض به کمترین میزان خواهد رسید.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

در پاسخ به این سؤال باید گفت هردو. پزشک بدن بیمار را ارزیابی می‌کند و بزرگترین و کوچک‌ترین مقدار قابل انجام را در اختیار او قرار می‌دهد. سپس بیمار سایز دلخواهش را در همان بازه‌ی مشخص شده تعیین می‌کند و با پزشک به نتیجه‌ی نهایی می‌رسند. اگر پروتز کوچک‌تر از بازه‌ی مشخص شده باشد انجام جراحی بی‌فایده است و اگر بزرگ‌تر باشد، در قفسه‌ی سینه‌ی بیمار جا نمی‌شود و باعث بروز مشکل می‌شود.

درکل باید گفت که دو نوع پروتز داریم. اگر فرد بخواهد قسمت بالایی سینه‌ گرد و برجسته باشد باید پروتز گرد را انتخاب کند و اگر بخواهد فرم طبیعی‌تری داشته باشد بهتر است از پروتزهای آناتومیک یا اشکی استفاده کند. در اینگونه پروتزها پایین سینه پرتر است و حالت طبیعی‌تری دارد.

پروتز چه روی عضله‌ی سینه و یا در زیر آن قرار بگیرد تأثیری بر بافت سینه، بارداری و شیردهی ندارد.

خیر. پروتز سینه ریسک ابتلا به سرطان سینه را تغییری نمی‌دهد و عملاً تأثیری بر ایجاد آن ندارد.

پس از جراحی جای زخم‌ها پررنگ و قرمزرنگ است و مانند یک زخم معمولی است. با گذشت زمان قرمزی و التهاب زخم از بین می‌رود. پس از یک یا دو سال نیز جای جراحی به‌سختی قابل تشخیص است.

برای پاسخ دادن به این سؤال بیمار باید معاینه شود. در بعضی سینه‌ها که افتادگی دارند با گذاشتن پروتز این افتادگی تا حد زیادی برطرف می‌شود و سینه‌ها خوش‌فرم می‌شود. اما در بعضی بیماران همزمان لیفت کردن سینه هم پیشنهاد می‌شود تا به فرم دلخواه خود برسند.

عوض کردن پروتز سینه زمانی که بیمار خواهان تغییر سایز سینه خود باشد انجام می‌شود. همچنین زمانی که آسیب و صدمه‌ی شدید به پروتز وارد شود ممکن است نیاز به تعویض پروتز باشد.

بله این افراد می‌توانند جراحی انجام دهند. اما باید توجه داشته باشند که پس از جراحی تحت نظر پزشک و چکاپ منظم قرار بگیرند.

افرادی که به عفونت شدید دچار هستند، افرادی که سرطان سینه دارند و مادرانی که در دوران شیردهی هستند نمی‌توانند جراحی کنند.

به علت اینکه این نوع عمل‌ها جزو عمل‌های زیبایی قرار می‌گیرند، بیمه هزینه‌ی انجام آن را پرداخت نمی‌کند. مگر در موارد خاص مثل زمانی که بزرگ بودن سینه‌ها به سلامت فرد آسیب رسانده باشد، بیمار می‌تواند درخواست تشکیل کمیسیون پزشکی بدهد تا ضرورت عمل از جانب کمیسیون تأیید شود و هزینه‌ی جراحی از بیمه‌نامه پرداخت شود.

قطعاً تا چند روز پس از جراحی احساس درد خواهید داشت و ممکن است این درد 4 تا 5 روز طول بکشد. پزشک درد را با تجویز مسکن‌های لازم کنترل می‌کند پس جای نگرانی وجود ندارد.

پس از جراحی نیاز به رعایت رژیم خاصی نیست. فقط باید از مصرف غذاهای چرب و شور پرهیز کرد.

خیر. بانوان باردار نمی‌توانند در این دوران جراحی سینه انجام دهند. بانوان شیرده نیز می‌توانند شش ماه پس از پایان دوران شیردهی که سایز و فرم سینه به حالت طبیعی خود برگشته برای جراحی اقدام کنند.

خیر. این یک باور غلط است که پروتز موقتی است و باید آن را هر چند وقت یکبار تعویض کرد. پروتز یک جسم خارجی و دائمی است که در حالت عادی نیازی به تعویض ندارد. مگر اینکه بدن بیمار نسبت به پروتز واکنش منفی نشان دهد یا در اثر یک حادثه به پروتز آسیب وارد شود. در این مواقع اگر پزشک تشخیص بدهد به پروتز جدید نیاز است.

جراحی زیبایی سینه برای بهتر شدن ظاهر سینه و به منظور بهبود حالت، شکل و خطوط سینه انجام می شود. پروتز سینه به پروتزهای طبی گفته می شود که در زمان جراحی زیبایی سینه در سینه ها قرار داده می شود.

به طور متوسط ​​ایمپلنت های امروزی به گونه ای طراحی شده اند که بیش از یک دهه دوام داشته باشند و احتمال پارگی آنها هر سال یک درصد افزایش می یابد. بنابراین، هر چه ایمپلنت شما قدیمی تر باشد، خطر پارگی یا سایر عوارض بیشتر می شود. در بسیاری از موارد، ایمپلنت های سینه می توانند تا 20 سال یا بیشتر در فرم خوبی باقی بمانند.

ایمپلنت‌ های سینه ممکن است زمانی بزرگتر یا پرتر به نظر برسند که به یک موقعیت پایین تر و طبیعی‌ تر روی سینه افتاده باشند و به شکلی گردتر و نرمتر در آمده باشند. تغییرات در اندازه یا شکل سینه ها پس از جراحی، در اثر تورم و سفت شدن سینه نیز می تواند رخ بدهد.

مراحل بهبودی ایمپلنت سینه شامل کمی درد است، اگرچه به طور کلی با درمان مناسب مدیریت درد “قابل کنترل” است. در 2 الی 3 روز اول پس از جراحی معمولا به مصرف چند نوع دارو نیاز است، به ویژه داروهایی که برای کنترل ناراحتی بعد از عمل استفاده می شوند.

جراحی زیبایی سینه خطرات مختلفی دارد، از جمله عفونت و بافت جای زخم که شکل ایمپلنت سینه را مخدوش می کند.

پس از دو هفته می توانید سوتین جراحی را کنار گذاشته و از یک سوتین غیر سیمی و حمایت کننده استفاده کنید. البته هنوز هم برای دو هفته دیگر باید در شب و روز از سوتین استفاده کنید. پس از چهار هفته از تاریخ جراحی، می توانید از سوتین در شب استفاده نکنید.

برای 4 تا 6 هفته اول پس از جراحی سینه، بیماران باید یک سوتین طبی حمایتی را در تمام ساعات شبانه روز، از جمله در هنگام خواب بپوشند تا بهبودی مناسب و حمایت بیشتر فراهم شود.

در این مورد هم مانند اندازه سینه، به ندرت اتفاق می افتد که موقعیت نوک سینه ها به طور قابل توجهی پس از جراحی زیبایی سینه تغییر کند. اگر نوک یکی از سینه ها کمی پایین تر از دیگری باشد، احتمالا بعد از جراحی نیز همین طور باقی می ماند. همچنین اگر نوک یک سینه کمی به سمت چپ متمایل باشد، پس از جراحی هم به همین شکل باقی می ماند.

تغییرات در حس نوک سینه پس از جراحی سینه بسیار رایج است، اما خبر خوب این است که معمولا برطرف می شود. کاهش یا افزایش حساسیت بیش از حد معمول رایج است. بیشتر زنان در عرض چند ماه پس از جراحی به حس طبیعی نوک سینه باز می گردند. در مواردی هم به ندرت اتفاق می افتد که حس نوک سینه دیگر بر نمی گردد.

بلافاصله پس از جراحی سینه، ایمپلنت‌ های شما احتمالا بالاتر و فشرده تر به نظر می‌ رسند. حس بسیار سفت شدن در آنها خواهید داشت و نوک سینه ها احتمالا بسیار پایین تر و رو به پایین به نظر می رسند.

مهم است که بعد از جراحی زیبایی سینه مدتی به پشت بخوابید. برای کاهش تورم، بالاتنه شما به خصوص در هنگام خواب باید بالا قرار بگیرد. این کار به کاهش تجمع مایعات کمک می‌ کند، گردش خون را افزایش می‌ دهد و همچنین سینه‌ ها را در وضعیت طبیعی‌ تری نگه می‌ دارد.

به طور کلی، هر کسی که از سلامت روحی و جسمی مناسبی برخوردار باشد، می تواند کاندیدای جراحی زیبایی سینه باشد. با این حال، در صورتی که باردار یا شیرده باشید و یا سرطان سینه یا ماموگرافی غیرطبیعی داشته باشید، احتمالا کاندید مناسبی برای این جراحی نیستید.

یک ظرف را با آب ولرم پر کنید و با استفاده از یک اسفنج نرم یا لیف و یک صابون ضد باکتری ملایم، پوست خود را به آرامی تمیز کنید. به یاد داشته باشید که تا روز سوم از شامپو زدن موها خودداری کنید. بیماران همچنین باید حداقل دو هفته پس از جراحی از جکوزی، وان آب گرم، استخر یا شنا در آب طبیعی دوری کنند.

اگر تورم به شدت ادامه داشت و در سینه‌ ها احساس گرما یا گرفتگی می‌ کنید، مهم است که فورا با جراح خود تماس بگیرید، چرا که اینها علائم شایع خونریزی و عفونت هستند.

اگر پوشیدن سوتین جراحی را قبل از زمان توصیه شده در برنامه مراقبت های بعد از جراحی خود متوقف کنید، ممکن است متوجه شوید که روند بهبودی برش جای زخم های شما بیشتر طول می کشد. سوتین های فشاری جریان خون را در محل جراحی افزایش می دهند و این ناحیه را با مواد مغذی و پروتئین پر می کنند تا بازسازی سلولی را تقویت کرده و بهبود را تسریع کنند.

پروتز سینه معمولا بین 6 هفته تا 3 ماه طول می کشد تا در جای خود قرار گیرد و طبیعی به نظر برسد. طول دوره درمان به چند عامل مختلف مانند سن و میزان تورم بستگی دارد.

ایمپلنت نه تنها اندازه و نیمرخ قفسه سینه را تغییر می دهد، بلکه ظاهر کل بدن را نیز تغییر می دهد. از نشان دادن این موضوع با خرید پیراهن ها و لباس های مناسب نترسید.

به طور کلی اکثر خانم ها بسته به نوع ایمپلنت مورد استفاده، می توانند ظرف 4 تا 6 هفته پس از عمل سوتین بپوشند. با این حال، جراحان پلاستیک توصیه می کنند تا سه ماه پس از جراحی برای خرید سوتین جدید صبر کنید.

در 4 تا 7 روز اول باید از محل کار دور باشید و در خانه بمانید و تا حد امکان به استراحت ادامه دهید. از انجام هر نوع فعالیت شدید خودداری کنید. در پایان هفته اول، باید متوجه شوید که انرژیتان باز گشته است و درد نیز تا حد زیادی کاهش می یابد.

 • خودداری از انجام ورزش و بلند کردن وزن بیش از 3 کیلوگرم به مدت 4 هفته.
 • همان داروهایی که قبل از جراحی نباید مصرف می شدند، پس از جراحی نیز نباید مصرف شوند.
 • خودداری از رانندگی به مدت یک هفته پس از جراحی.
 • از هر چیزی که به طور بالقوه می تواند باعث آسیب رساندن به شانه ها، کمر، عضلات سینه، بازوها یا قسمت بالایی بدن شما شود، اجتناب کنید.
 • تغذیه خوب داشته باشید و در هفته های قبل از جراحی خوب غذا بخورید.
 • سیگار نکشید. استعمال دخانیات می تواند تا حد زیادی توانایی شما را برای بهبودی کاهش دهد.
 • یک سبک زندگی سالم را انتخاب کنید.

فرآیند نرم شدن که “پف کردن” نیز نامیده می شود، می تواند از هشت هفته تا شش ماه ادامه یابد. اگر سینه های شما پس از شش ماه هنوز هم سفت هستند، باید به جراح پلاستیک خود مراجعه کنید.

بیشتر ایمپلنت های سیلیکونی و سالین برای 10 تا 20 سال مورد تایید FDA هستند، اما این بدان معنا نیست که شما باید هر 10-20 سال یکبار آنها را تعویض کنید. شما می توانید با خیال راحت از این بازه های زمانی فراتر بروید و اکثر بیماران فقط باید 1 یا 2 بار در طول عمر خود آنها را جایگزین کنند.

ممکن است به مدت 2 تا 3 هفته احساس درد کنید و احتمالا تورم زیادی خواهید داشت. ممکن است احساس کشیدگی در ناحیه سینه خود داشته باشید. اگرچه ممکن است برای یک یا دو هفته به داروی مسکن نیاز داشته باشید با این حال هر روز احساس بهتر و شاداب تری خواهید داشت. همچنین ممکن است به راحتی خسته شوید یا انرژی کمتری نسبت به معمول داشته باشید.

بلند کردن اجسام سنگین و انجام فعالیت های شدید می تواند خونریزی سریع و یا تشکیل هماتوم (جمع شدن نامطلوب خون) را پس از جراحی تسریع کند. این خطر ممکن است تا دو ماه پس از عمل وجود داشته باشد.

جراحی زیبایی سینه بر روی اندازه و شکل سینه شما تمرکز دارد، در حالی که لیفت سینه بر روی موقعیت سینه تمرکز می کند. جراحی زیبایی سینه به تنهایی سینه های افتاده را اصلاح نمی کند، اما این جراحی می تواند مکمل لیفت سینه باشد.

دهه 20 و 30 زندگی بیشترین زمان ایمپلنت سینه توسط خانم ها است. زنان در این گروه سنی معمولا در بهترین وضعیت سلامت زندگی خود هستند، از ظاهر بدن خود آگاه بوده و از نظر ذهنی به اندازه کافی برای ایمپلنت سینه بالغ شده اند.

طبق گزارش آماری انجمن جراحی پلاستیک آمریکا، هزینه متوسط ​​جراحی زیبایی سینه ۴۵۱۶ دلار است. با این حال، این قیمت فقط شامل خود عمل می‌ شود و هزینه‌ های بیمارستان یا مرکز جراحی، بیهوشی، اتاق عمل، دستمزد جراح یا سایر هزینه‌ های مرتبط را در بر نمی‌ گیرد.

با توجه به درصد موفقیت بالا، جراحی زیبایی سینه یک جراحی زیبایی بسیار محبوب در ایالات متحده است. بر اساس یک مطالعه شامل 225 زن که یک ماه پس از ایمپلنت سینه برای مصاحبه مراجعه کرده بودند، 98٪ از آنها از نتایج راضی بودند.