پروتز سینه زیر عضله

موارد استفاده از عمل پروتز سینه

 • بزرگ‌تر کردن سینه
 • خوش‌فرم شدن سینه
 • رفع افتادگی سینه

محل قرارگیری پروتز سینه

 • روی عضله سینه
 • زیر عضله سینه

مزایای پروتز سینه زیر عضله

 • ظاهر طبیعی‌تر
 • کمترین ریسک آسیب به غدد شیردهی
 • عدم اختلال در تصویربرداری از سینه
 • مشخص نشدن لبه‌های پروتز

معایب پروتز سینه زیر عضله

 • مدت زمان جراحی طولانی‌تر
 • امکان روتوش عمل دشوارتر
 • احساس درد بیشتر
 • دوران نقاهت طولانی‌تر
 • حاصل شدن نتیجه دیرتر

تفاوت پروتز سینه روی عضله و زیر عضله چیست؟

تفاوت در نحوه‌ی جراحی، دوران نقاهت، عوارض جانبی و … می باشد.

پروتز سینه روی عضله بهتر است یا زیر عضله؟

پزشک با بررسی آناتومی بدن هر فرد و با در نظر گرفتن انتظارات او و اینکه تصمیم به بارداری دارد یا خیر بهترین محل قرارگیری پروتز سینه را انتخاب می کند.

در کدام روش پروتز سینه احتمال آسیب به غدد شیردهی وجود دارد؟

پروتز سینه روی عضله

هزینه عمل پروتز سینه زیر عضله چقدر است؟

هزینه‌ی جراحی پروتز سینه زیر عضله به سابقه و شهرت جراح، محل کلینیک یا بیمارستان، میزان تغییرات لازم و همچنین وسایل جراحی، نوع پروتز، و آزمایشات لازم بستگی دارد.

عمل جراحی پروتز سینه در بین بانوان جذابیت ویژه‌ای دارد و پرطرفدار است. این جراحی به منظور بزرگ شدن سایز سینه، خوش‌فرم شدن و رفع افتادگی و لیفت سینه انجام می‌شود. پس از آگاهی درباره‌ی پروتز سینه و انواع آن احتمالاً این سؤال برایتان پیش می‌آید که پروتز سینه را زیر عضله‌ی سینه بگذارم یا روی عضله؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که هر کدام از این تکنیک‌ها مزایا و معایب خودشان را دارند و نمی‌توان برای همه یک روش را تجویز کرد. محل قرارگیری پروتز یکی از مهمترین مسائل این جراحی است و با نظر پزشک تعیین می‌شود.

اگر می‌خواهید برای جراحی زیبایی پروتز سینه اقدام کنید، بهتر است درباره روش عمل، انواع پروتز سینه و محل قرارگیری آنها اطلاعات کسب کنید. در این مطلب پروتز سینه زیر عضله را بررسی خواهیم کرد و مزایا و معایب و همچنین تفاوت آن با پروتز روی عضله را توضیح خواهیم داد. جهت آشنایی کامل با تکنیک پروتز سینه زیر عضله، تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

پروتز سینه زیر عضله

آنچه می خوانید

جراحی پروتز سینه زیر عضله چیست و چگونه انجام می‌شود؟

عمل جراحی پروتز سینه در سالهای اخیر مورد استقبال بانوان زیادی در سراسر جهان شده و جزو عمل‌های زیبایی محبوب شناخته می‌شود. کسب اطلاعات و آگاهی درباره‌ی این جراحی، روش‌ها و مزایا و معایب آن به شما کمک می‌کند دید واقع‌بینانه‌ای نسبت به این جراحی داشته باشید و با چشمان باز تصمیم بگیرید. زمانی که اطلاعات کافی داشته باشید استرس و نگرانی شما هم به مراتب کمتر خواهد بود. اینکه پروتز در زیر یا روی عضله‌ی سینه قرار بگیرد به اهداف شما از جراحی و صلاحدید پزشک معالجتان بستگی دارد. در صورتی که پزشک تشخیص دهد جایگذاری پروتز در زیر عضله‌ی سینه به نفع شماست از این تکنیک استفاده می‌کند.

 در تکنیک پروتز سینه در زیر عضله، پس از بیهوش شدن بیمار، پزشک برش‌های کوچکی در سینه ایجاد می‌کند تا از طریق آنها پروتز در سینه قرار داده شود. اغلب پزشکان، پروتز را در زیر پوست، چربی، غدد و عضله‌ی سینه‌ای ماژور که خارجی‌ترین عضله‌ی قفسه‌ی سینه است قرار می‌دهد. در نتیجه لبه‌ی پایین و بیرونی پروتز به وسیله‌ی بافت طبیعی سینه‌ی بیمار پوشیده می‌شود و سینه ظاهر طبیعی‌تری خواهد داشت.  در این تکنیک کم‌ترین آسیب به غدد شیردهی وارد می‌شود و اختلال در شیردهی به کم‌ترین میزان ریسک خود می‌رسد.

پروتز سینه زیر عضله

مزایای جراحی پروتز سینه زیر عضله چیست؟

قرار دادن پروتز سینه زیر عضله یکی از تکنیک‌های این جراحی زیبایی است. هر کدام از روش‌ها مزایا و نکات مثبت خاص خودشان را دارند و با توجه به شرایط بیمار به کار گرفته می‌شوند. جایگذاری پروتز سینه در زیر عضله نیز مزایایی دارد که در ادامه مهمترین آنها را بررسی خواهیم کرد:

 • در روش پروتز سینه زیر عضله، ظاهر سینه‌ها بعد از عمل طبیعی‌تر خواهد بود؛ زیرا پروتز در زیر بافت عضله و سینه جای داده می‌شود. درنتیجه نرمی، انعطاف و ظاهر سینه به شکل طبیعی خود باقی می‌ماند.
 • در تکنیک پروتز سینه زیر عضله، به غدد شیری، مجرای انتقال شیر و روند شیردهی آسیبی وارد نمی‌شود؛ زیرا فشار کمتری به این نقاط وارد می‌شود و ریسک اختلال در شیردهی تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.
 • در روش پروتز سینه زیر عضله، برخلاف پروتز روی عضله اختلالی در ارزیابی و چکاپ سینه‌ها مشکلی ایجاد نمی‌شود. این روش باعث اختلال در تصویربرداری و ماموگرافی سینه نمی‌شود و مشکلاتی مثل سرطان سینه یا کیست را به طور واضح مشخص می‌کند.
 • با قرار دادن پروتز سینه در زیر عضله، ظاهر سینه‌ها طبیعی‌تر به نظر می‌رسد و امکان مشاهده لبه‌های پروتز کمتر است.

معایب جراحی پروتز سینه زیر عضله چیست؟

اگرچه جراحی پروتز سینه، عملی پیچیده نیست اما تکنیک‌های آن با هم متفاوت است. هر روش نیز معایبی به همراه دارد که باید درباره‌ی آن آگاه باشید. در ادامه مهمترین معایب روش پروتز سینه زیر عضله را خواهیم گفت:

 • مدت زمان جراحی پروتز سینه زیر عضله، نسبت به روش دیگر طولانی‌تر است.
 • اگرچه احساس درد در افراد مختلف متفاوت است، اما گفته می‌شود که میزان درد بعد از عمل پروتز سینه زیر عضله، از روش پروتز روی عضله بیشتر است.
 • عمل پروتز سینه زیر عضله پیچیدگی بیشتری دارد و در صورتی که بیمار از نتیجه‌ی عمل خود راضی نباشد، روتوش عمل سخت‌تر است.
 • طول دوران نقاهت و بهبودی در عمل پروتز سینه زیر عضله طولانی‌تر است.
 • در روش پروتز سینه زیر عضله ممکن است حاصل شدن نتیجه چندین ماه طول بکشد. ممکن است یک فرورفتگی در امتداد لبه‌ی عضله احساس شود. همچنین اگر سایز سینه‌ها متوسط باشد، ممکن است بعد از چند سال بیمار به افتادگی سینه دچار شود.
دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

تفاوت پروتز سینه زیر عضله با روی عضله چیست؟

در صورتی که تصمیم به انجام جراحی پروتز سینه گرفته‌اید باید درباره‌ی این جراحی، روش‌ها، مزایا و معایب هر یک اطلاعات کسب کنید و تفاوت هر کدام از تکنیک‌ها را بدانید. مهمترین تفاوت پروتز زیر عضله با روی عضله در محل قرارگیری آنهاست. علاوه بر نحوه‌ی جراحی، دوران نقاهت و عوارض جانبی هر روش با دیگری متفاوت است. به طور کلی تفاوت‌های پروتز سینه زیر عضله با روی عضله اینگونه گزارش شده است:

 • در روش پروتز سینه زیر عضله، مدت زمان دوران نقاهت طولانی‌تر است و دستیابی به نتایج زمان می‌برد.
 • در روش پروتز سینه زیر عضله، احساس درد در دوران نقاهت، نسبت به پروتز روی عضله بیشتر است. البته باید گفت که تورم و درد طبیعی است و بعد از مدتی از بین می‌رود.
 • در روش پروتز سینه زیر عضله، ممکن است پروتز به سمت بالا حرکت کند. این مشکل با ماساژ ناحیه‌ی مورد نظر و بستن بانداژ در بالای سینه‌ها رفع می‌شود.
 • در روش پروتز سینه زیر عضله، احتمال لمس لبه‌های پروتز کمتر است، اما در تکنیک پروتز روی عضله ممکن است لبه‌های پروتز قابل مشاهده باشد.
 • با قرارگیری پروتز سینه در زیر عضله، به پروتز کمتر فشار وارد می‌شود و به همین دلیل احتمال ایجاد کپسول در اطراف پروتز سینه کمتر است.
 • در تکنیک پروتز سینه زیر عضله، غدد شیردهی آسیب نمی‌بیند، اما در روش پروتز سینه روی عضله احتمال آسیب به غدد شیری و ایجاد مشکل در شیردهی مادران در آینده وجود دارد.
 • در روش پروتز سینه زیر عضله، احتمال چروکیده و بدفرم شدن پروتز سینه بیشتر است.
 • پروتز سینه روی عضله موجب اختلال در تصویربرداری و چکاپ های سالیانه‌ی سینه می‌شود؛ زیرا پروتز مثل یک جسم خارجی است و زمانی که روی عضله قرار می‌گیرد مانع تصویربرداری از بافت سینه می‌شود.

پروتز سینه زیر عضله

روش پروتز سینه زیر عضله برای چه کسانی مناسب است؟

فراموش نکنید که نمی‌توان نسخه‌ی واحدی برای همه‌ی بیماران پیچید. همچنین انتخاب هر کدام از روش‌های پروتز به شرایط بیمار و صلاحدید پزشک بستگی دارد. اما به طور کلی می‌توان گفت که قرارگیری پروتز در زیر عضله، به بیمارانی توصیه می‌شود که بافت سینه‌‌ی آن‌ها کافی نیست و کم است، زیرا داشتن لایه‌ی اضافی ماهیچه به محدود کردن دیده شدن پروتز کمک می‌‌کند. در نتیجه شیب ملایم‌تری در ناحیه‌ی بالایی سینه ایجاد می‌شود و سینه‌ها فرم طبیعی‌تری خواهند داشت.

علاوه بر این، با قرارگیری پروتز در زیر عضله‌ی سینه، احتمال موج‌دار شدن سینه بسیار کمتر است. با اضافه شدن حجم عضلانی روی قسمت‌های فوقانی و داخلی ایمپلنت، احتمال اینکه لبه‌‌های پروتز دیده شود کمتر است و ایمپلنت سینه در زیر ماهیچه‌ی قفسه‌ی سینه طبیعی‌تر به نظر می‌رسد.

 • در مورد جایگذاری پروتز سینه بیشتر بدانید :

بهترین روش جراحی پروتز سینه کدام است؟

در پاسخ به این سؤال نمی‌توان ادعا کرد که کدام روش بهتر است زیرا هر کدام از تکنیک‌های زیر عضله یا روی عضله، مزایا و معایب خودشان را دارند. همان طور که گفتیم، انتخاب محل قرارگیری پروتز سینه در زیر یا روی عضله‌ی سینه به عهده‌ی پزشک معالج است. شما تنها می‌توانید درباره‌ی انواع روش‌ها اطلاعات کسب کنید و سؤالات و انتظارات خود را با پزشک در میان بگذارید. دکتر ایزدپناه با در نظر گرفتن فاکتورهایی مثل هدف بیمار‌، وضعیت سینه، سن، شغل، خاصیت کشسانی پوست و قصد بارداری بهترین روش مناسب شما را به شما معرفی خواهد کرد. توجه داشته باشید که تنها پزشک متخصص صلاحیت اظهار نظر درباره‌ی محل قرارگیری پروتز را دارد. ممکن است روشی که برای شما مناسب باشد برای فرد دیگری کارآمد نباشد و حتی آسیب‌زا باشد. پس بهتر است این تصمیم را به عهده‌‌ی پزشک معالج خود بگذارید و به او اعتماد کنید. 

هزینه عمل پروتز سینه زیر عضله چقدر است؟

یکی از مهمترین سؤالات مراجعان این است که هزینه‌ی نهایی عمل جراحی پروتز چقدر است. درباره‌ی این سؤال پاسخ دقیقی نمی‌توان داد، زیرا هزینه‌های عمل شما به عوامل مختلفی بستگی دارد. هزینه‌ی جراحی پروتز سینه به سابقه و شهرت جراح، محل کلینیک یا بیمارستان، نوع پروتز، میزان تغییرات لازم و همچنین وسایل جراحی و آزمایشات لازم بستگی دارد. پزشک معالج با در نظر گرفتن آناتومی بیمار و شرایط او یکی از روش‌های عمل جراحی پروتز سینه را انتخاب می‌کند. هزینه‌ی دقیق جراحی پروتز سینه زیر عضله، در جلسه‌‌ی مشاوره با پزشک متخصص و پس از معاینه‌ی بالینی مشخص می‌شود. 

پروتز سینه زیر عضله

سخن پایانی

جراحی پروتز سینه از عمل‌های پرطرفدار و رایج زیبایی در بین بانوان است. این جراحی با هدف بزرگتر شدن، اصلاح فرم و رفع افتادگی سینه انجام می‌شود. پروتز یک شیئ خارجیست که حین این عمل در داخل سینه جایگذاری می‌شود. اینکه پروتز در زیر یا روی عضله‌ی سینه قرار داده شود به تشخیص پزشک و شرایط بیمار بستگی دارد. هر کدام از این تکنیک‌ها مزایا و معایب ویژه‌ی خود را دارند. اگر قصد دارید این عمل زیبایی را انجام دهید باید درباره‌ی نحوه‌ی جراحی، انواع پروتز، عوارض و … اطلاعات کسب کنید. در این مطلب محل قرارگیری پروتز در زیر عضله‌ی سینه و مزایا و معایب آن را بررسی کردیم. با مطالعه‌ی این مطلب می‌توانید درباره‌ی این جراحی آگاهی کسب کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه عوارض احتمالی جراحی خود را به کمترین میزان برسانید و از نتیجه‌ی عمل اطمینان داشته باشید، به پزشک باسابقه و متخصص مراجعه کنید. 

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

اصطلاح پروتز سینه زیر عضله یا تحت عضلانی، به روشی گفته می‌شود که طی آن پروتز زیر پوست، چربی، غدد و عضله‌ی سینه‌ای ماژور که خارجی‌ترین عضله‌ی قفسه‌ی سینه است قرار داده می‌شود.

 

طول دوران نقاهت در روش پروتز سینه زیر عضله از روی عضله بیشتر است. پزشکان معتقدند که بعد از حدود شش هفته بیمار به بهبودی نسبی دست پیدا می‌کند. اگرچه برخی بانوان زودتر از این زمان به بهبودی می‌رسند.

احتمال پارگی پروتز در هر دو روش اندک است، زیرا پروتزهای امروزی بسیار مقاوم ساخته می‌شوند. مگر اینکه فشار یه ضربه‌ی شدیدی به سینه وارد شود. مناسب‌ترین روش قرارگیری پروتز در بدن توسط پزشک و بعد از بررسی آناتومی و شرایط بیمار تعیین می‌شود.

پروتز سینه به دو نوع سالینی و سیلیکونی تقسیم می‌شود. پروتز نوع سالین از محلول آب نمک استریل پر شده و یک جداره‌ی سیلیکونی غیر قابل نفوذ دارد که از محتویات پروتز محافظت می‌کند. پروتز جنس سیلیکونی از ژل سیلیکونی ساخته شده‌ و بافتی نرم مثل بافت سینه دارد. این دسته از پروتزها برای بیمارانی مناسب است که نمی‌خواهند سینه‌هایشان زیادی از حد بزرگ شود.

سایز پروتز سینه با توجه به نظر بیمار و البته تشخیص پزشک انتخاب می‌شود. پزشک بعد از معاینه کوچک‌ترین تا بزرگترین سایز را تعیین می‌کند. اگر پروتز کوچک‌تر از اندازه‌ باشد جراحی فایده‌ای ندارد و اگر بزرگتر باشد، در قفسه‌ی سینه جا نمی‌گیرد و نمی‌توان از آن استفاده کرد.

 

این یک باور غلط است که بعد از مدتی باید پروتز را تعویض کرد. پروتز سینه یک جسم دائمی است که داخل سینه قرار داده می‌شود. پروتز سینه نیاز به عوض کردن ندارد، مگر اینکه بر اثر ضربه و فشار شدید پاره شود یا بدن بیمار نسبت به جنس آن واکنش نشان دهد. در این صورت باید پروتز را عوض کرد.

 

هر کدام از روش‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. اما اینکه کدام روش بهتر است بستگی به بیمار دارد. پزشک معالج بعد از معاینه‌ی دقیق تشخیص می‌دهد که پروتز روی عضله‌ی سینه قرار بگیرد یا زیر آن. این فاکتورها در انتخاب محل قرارگیری پروتز تعیین‌کننده است:

 • میزان بافت سینه‌ی بیمار
 • مقدار افتادگی سینه
 • وضعیت عضلات در ناحیه‌ی سینه
 • شغل بیمار
 • تمایل بیمار به انجام ورزش حرفه‌ای

یکی از دغدغه‌های بیمارانی که می‌خواهند جراحی پروتز سینه انجام بدهند این مورد است. در پاسخ به این نگرانی باید گفت که بین پروتز سینه و سرطان سینه ارتباطی وجود ندارد. جراحی پروتز سینه، ریسک سرطان سینه را نه افزایش و نه کاهش می‌دهد.

اینکه پروتز در زیر یا روی عضله‌ی سینه قرار داده شود بعد از معاینه‌ی پزشک جراح تشخیص داده می‌شود. در جلسه‌ی مشاوره پزشک از شما سؤال می‌کند که قصد بارداری دارید یا خیر؟ اگر بخواهید در آینده باردار شوید معمولاً پروتز زیر عضله قرار داده می‌شود، زیرا در این تکنیک به غدد شیری فشار کمتری وارد می‌شود و احتمال آسیب‌دیدگی آن کمتر است. در نتیجه می‌توانید بدون مشکل و با خیال راحت به نوزاد خود شیر بدهید.

شرط اصلی عمل جراحی پروتز سینه داشتن سلامت جسمی است. افرادی که حداقل 18 سال سن دارند، دوران بلوغ و رشد سینه‌هایشان کامل شده می‌توانند جراحی پروتز سینه انجام بدهد.

نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد