درد لیفت سینه

هزینه لیفت سینه چقدر است؟

 

هزینه عمل جراحی لیفت سینه به عواملی مثل شهرت و سابقه پزشک، محل کلینیک یا بیمارستان، هزینه وسایل عمل از جمله نخ‌های مورد استفاده، مقدار افتادگی پوست شکم، میزان تغییرات لازم، هزینه‌ی آزمایشات و دارو و … بستگی دارد.

برای کنترل درد پس از جراحی لیفت سینه چه باید کرد؟

 •  استفاده از کمپرس سرد
 • بالاتر قراردادن موقعیت سر از بدن
 •  استفاده مرتب از داروهای تجویزی و مسکن ها

بعد از چند هفته پس از عمل لیفت سینه می توان به روال عادی زندگی برگشت؟

تقریبا 2 تا 4 هفته بعد از عمل

آیا بی حسی نوک سینه بعد از عمل لیفت سینه طبیعی است؟

بله این مورد ممکن است ایجاد شود اما پس از مدتی برطرف می شود و جای نگرانی ندارد.

سینه ها ممکن است به دلیل افزایش سن، بارداری و تغییرات وزن، قابلیت ارتجاعی خود را از دست داده و به مرور زمان آویزان شوند. لیفت سینه یا ماستوپکسی، جراحی برای بلند کردن سینه به سمت بالا، تغییر شکل و سفت کردن آن هاست. همچنین می تواند عدم تقارن و سایر نواقص را بهبود بخشد. لیفت سینه را می توان با بزرگ کردن یا کوچک کردن سینه ترکیب کرد. نتایج بلافاصله قابل توجه است، اما خطراتی وجود دارد.

سوالی که برای بسیاری از زیباجویان به وجود می آید این است که آیا لیفت سینه درد دارد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا هر آن چه در این خصوص لازم است بدانید را برای شما توضیح دهیم. 

آنچه می خوانید

لیفت سینه چیست؟

لیفت سینه که ماستوپکسی نیز نامیده می شود، جراحی برای تغییر شکل و ظاهر سینه های شماست. در طی ماستوپکسی، جراح پلاستیک می تواند:

سینه های شما را به موقعیتی بالاتر ببرد.

سینه های شما را متقارن یا یکسان کند.

اندازه آرئول شما (ناحیه تیره شده اطراف نوک پستان) را کاهش دهد و آن را به جای رو به پایین به سمت رو به جلو قرار دهد.

 

پوست اضافی را که ممکن است به مرور زمان کشیده شده باشد بردارد.

سینه شما را به شکلی گردتر تغییر شکل دهد.

بافت سینه خود را سفت کند تا بهتر از نوک سینه ها و آرئول ها حمایت شود.

درد لیفت سینه

چرا خانم ها تصمیم به انجام لیفت سینه می گیرند؟

با افزایش سن سینه های ما تغییر می کند. آن ها ممکن است خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهند و باعث کشیده شدن یا افتادگی سینه‌ ها شوند. علل عبارتند از:

افزایش سن

شیردهی

ژنتیک، یا افتادگی سینه ها

جاذبه زمین

بارداری

کاهش وزن قابل توجه

ماستوپکسی می تواند سینه های شما را سفت تر و جوان تر نشان دهد. لیفت سینه همچنین می تواند عیوب زیر را اصلاح کند، مانند:

 • آرئول هایی که رو به پایین هستند.
 • نوک سینه هایی که به جهات مختلف اشاره دارند.
 • سینه های ناهموار یا نامتقارن.

آیا عمل لیفت سینه اندازه سینه های من را تغییر می دهد؟

لیفت سینه به تنهایی اندازه سینه های شما را تغییر نمی دهد. اما این روش اغلب با جراحی های دیگر ترکیب می شود تا آن ها را بزرگ تر یا کوچک تر کند. اگر می خواهید سایز سینه را افزایش دهید، بزرگ کردن سینه (ایمپلنت) را در نظر بگیرید. برای سینه های کوچک تر، کوچک کردن سینه را در نظر بگیرید.

هزینه لیفت سینه چقدر است؟

اکثر طرح های بیمه هزینه های جراحی زیبایی را پوشش نمی دهند. با طرح بیمه خود بررسی کنید و از جراح در مورد هزینه های خاص سوال کنید.

جزئیات مربوط به لیفت سینه

  لیفت سینه یا ماستوپکسی می تواند سینه ها را بلند و سفت کند و برخی از عیوب را اصلاح کند.

قبل از جراحی لیفت سینه چه اتفاقی می افتد؟

قبل از انجام ماستوپکسی، با یک جراح پلاستیک ملاقات خواهید کرد. شما و جراح در خصوص موارد زیر بحث خواهید کرد:

 • اهداف شما.
 • سابقه پزشکی شما، از جمله شرایط سلامت، آلرژی، جراحی های قبلی و نتایج ماموگرافی.
 • چه شما یا یکی از اعضای خانواده تان سابقه سرطان سینه داشته باشید.
 • هر دارویی که مصرف می کنید، از جمله رقیق کننده های خون، ویتامین ها و داروهای بدون نسخه.
 • استفاده از الکل، تنباکو یا مواد مخدر تفریحی.

جدول زمانی فعالیت های قبل و بعد از لیفت سینه

پس از هر نوع جراحی، یک روند بهبودی وجود دارد که به شما امکان می‌دهد بهبود یافته و به حالت عادی بازگردید. ما می دانیم که ممکن است نگران این باشید که بعد از جراحی لیفت سینه چه انتظاری داشته باشید، به همین دلیل است که ما مراحل مهمی را در جدول زمانی برای فعالیت های قبل و بعد از عمل و آنچه باید انتظار داشته باشید را تفکیک کرده ایم.

ما از شما می خواهیم تا حد امکان اطلاعات بیشتری داشته باشید تا به شما در تصمیم گیری آگاهانه کمک کند.

این اطلاعات همچنین تجربه شما را افزایش می‌دهد. در نتیجه مطمئن می شوید که بیشترین بهره را از لیفت سینه خود می‌برید و به سرعت بهبود می‌یابید.

به نظرات دکتر کامبیز ایزد پناه را در خصوص لیفت سینه بعد از جراحی توجه کنید:

پس از جراحی، متوجه شدیم که مهم است روند بهبودی را به 4 قسمت اصلی تقسیم کنیم: درد، جای زخم، سوتین و ورزش یا فعالیت. هر بخش به جزئیات آنچه باید در رابطه با بهبودی بدانید و کارهایی که می توانید برای آماده شدن انجام دهید، می پردازد.

مدیریت درد بعد از جراحی لیفت سینه

مدیریت درد پس از جراحی لیفت سینه

کمپرس سرد

در اغلب موارد، بیماران از کمپرس سرد بیشتر از زمانی که توصیه می شود استفاده می کنند. این ممکن است وسوسه انگیز باشد، زیرا از بین بردن منبع سرما می تواند باعث ناراحتی شود. با این حال، با یخ زدن بیش از حد، بدن شما ممکن است به سرما عادت کند و مزایای آن را کاهش دهد.

اگر مشکل تورم دارید، ناحیه مورد نظر را به مدت 20 دقیقه سرد کنید، سپس کمپرس را به مدت 40 دقیقه بردارید و پس از آن، می توانید این کار را تکرار کنید. هرگز کمپرس را روی پوست لخت قرار ندهید. یخ را در حوله و پارچه بپیچید در حالی که کمپرس هایی وجود دارد که به طور خاص برای کسانی که پس از لیفت سینه بهبود می یابند طراحی شده اند، استفاده از بسته های سرد معمولی ضرری ندارد.

کمپرس سرد معمولاً زمانی که بیمار به حداکثر 24 ساعت پس از عمل جراحی برسد مؤثر نیست، اما در صورت استفاده کم بعد از عمل مضر نیست.


سر خود را بالاتر از بدن خود قرار دهید

این اقدام، قسمت دیگری از لیفت سینه قبل و بعد از آن است که نیاز به کمی برنامه ریزی دارد. در چند روز اول پس از لیفت سینه، باید مطمئن شوید که بالا تنه خود را بالاتر قرار می دهید -بین 25 تا 45 درجه. این کار به کاهش تورم و بهبود گردش خون کمک می کند.

درک این نکته مهم است که تورم ممکن است در سه روز اول پس از جراحی افزایش یابد، اما ممکن است چند هفته تا چند ماه یا حتی بیشتر طول بکشد تا به طور کامل برطرف شود. بالا نگه داشتن بالا تنه در هنگام خواب یا استراحت ممکن است به بهبود تورم کمک کند، اما به مرور زمان راحت تر خواهد بود.


در مورد مدیریت درد از قبل بحث کنید

مدیریت درد یک موضوع کاملا شخصی است زیرا درد دو نفر یکسان نیست. قبل از عمل، مطمئن شوید که در مورد مدیریت درد با جراح خود صحبت کنید. گاهی اوقات، بخشی از طرح لیفت سینه شامل داروهای تجویزی برای کنترل ناراحتی و درد در دوران نقاهت است.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

رسیدگی به جای زخم لیفت سینه

الگوی برش جراحی لیفت سینه باعث ایجاد مقداری اسکار می شود. محل برش ها ممکن است متفاوت باشد و این موضوع باید قبل از عمل با شما در میان گذاشته شود تا آماده باشید.

به خاطر داشته باشید که جراح شما باید همیشه سعی کند از حداقل مقدار برش استفاده کند که نتیجه جذابی را تضمین کند و سعی کند خطوط برش را در چین سینه پنهان کند، اما این همیشه ممکن نیست.

رایج‌ترین الگوهای برش برای لیفت سینه شامل برش ‌هایی در اطراف آرئول، از آرئول به سمت پایین تا چین سینه و به صورت افقی در امتداد چین است. بلافاصله پس از جراحی، خطوط برش شما احتمالاً بسیار برجسته تر از آنچه بعداً ظاهر می شوند، به نظر می رسد. با بهبودی، آن ها کمتر آشکار می شوند و مانند همه جای زخم ها، به مرور زمان محو می شوند.

همانطور که گفته شد، کارهایی وجود دارد که می توانید برای بهبود ظاهر اسکار خود، چه بلافاصله پس از جراحی و چه پس از بسته شدن برش، انجام دهید.

 • شیوه بیهوشی برای عمل

برای بهترین نتایج بعد از جراحی، باید حداقل دو هفته قبل و بعد از لیفت سینه از مصرف دخانیات خودداری کنید. حتی یک نخ سیگار در روز ممکن است بر بهبودی تأثیر بگذارد.

استعمال دخانیات می تواند منجر به بهبودی ضعیف اسکار یا بروز عفونت بیشتر شود و خطوط برش سینه را برجسته تر کند. بخش عمده ای از لیفت سینه شما قبل و بعد از برنامه ریزی باید ترک سیگار باشد.

 • مراقب خودت باش و به بدنت گوش بده

همچنین مهم است که مطمئن شوید که بدن خود را با تغذیه مناسب تامین می کنید. در طول دوره نقاهت، مطمئن شوید که مولتی ویتامین مصرف می کنید و یک رژیم غذایی متعادل می خورید.

 • از برنزه کردن خودداری کنید

قرار گرفتن در معرض نور خورشید می تواند باعث تیره شدن جای زخم شود. اطمینان حاصل کنید که پس از بسته شدن برش ها، از ضد آفتاب روی آن ها استفاده کنید. این اطمینان حاصل می کند که اسکارهای شما در مسیر محو شدن باقی می مانند و بدتر نمی شوند.

 • درمان اسکار OTC

انواع مختلفی از درمان‌ های اسکار در بازار وجود دارد که پس از بهبودی برش‌ ها می‌توان از آن ها استفاده کرد. اگرچه ممکن است وسوسه ‌انگیز باشد، هرگز نباید از کرم ‌ها یا ژل‌ هایی که توسط پزشکتان تجویز نشده است، قبل از بهبودی برش ‌ها استفاده کنید.

سوتین های مخصوص برای ریکاوری لیفت سینه

در برخی موارد سوتین های مخصوصی برای دوره نقاهت لیفت سینه لازم نیست. سوتین جراحی در حین جراحی روی سینه شما قرار می گیرد، اما ممکن است راحت ترین سیستم پشتیبانی برای سینه های شما نباشد. فشرده سازی سینه ها و حمایت خفیف در مراحل اولیه بهبودی بسیار مهم است. با این حال، این بدان معنا نیست که نمی توانید سوتین جراحی را در صورت ناراحتی تنظیم یا تعویض کنید.

اکثر خانم ها سوتین جراحی را تا اولین دوش در روز دوم بعد از عمل می پوشند. این سوتین ممکن است در این زمان شسته شود و جایگزین شود یا می توانید هر سوتین راحت و بدون سیم را جایگزین کنید. مناسب ‌ترین لباس ‌ها سوتین ‌های ورزشی هستند که از جلو بسته می شوند و بند‌های پهن دارند.

ورزش بعد از جراحی لیفت سینه

ورزش بعد از جراحی لیفت سینه برای کاهش درد لیفت سینه

بسیاری از بیماران به سختی می توانند از دویدن روزانه خود دست بکشند، با این حال، بسیار مهم است که هر گونه فعالیت شدید را برای مدتی پس از عمل خود متوقف کنید. برای به دست آوردن بهترین نتایج لیفت سینه، باید به بدن خود اجازه دهید تا بهبود یابد. ورزش و سایر فعالیت های با شدت بالا می تواند باعث آسیب به محل جراحی و افزایش تورم شود.

شما و پزشکتان برنامه ‌ای را برای کمک به شما در مسیر بهبودی و بازگشت به فعالیت ‌های روزانه‌ تان تنظیم می‌کنید. برنامه بهبودی هر فرد متفاوت است، اما معمولاً باید بتوانید در عرض چهار تا شش هفته به فعالیت کامل بازگردید.

برخی از تمرین‌ ها وجود دارد که می‌ توانید تقریباً بلافاصله انجام دهید، به عنوان مثال، ورزش با دوچرخه ثابت.

ما یک جدول زمانی تقریبی ایجاد کرده ‌ایم تا به شما ایده دهیم که چه سطوح فعالیتی معمولاً در طول بهبودی شما قابل قبول است. به یاد داشته باشید که اینها فقط دستورالعمل هستند و مختص شما نیستند. شما باید دستور العمل های جراح خود را انجام دهید.

یک هفته پس از جراحی لیفت سینه

در هفته اول، به خودتان سخت نگیرید و به خوبی استراحت کنید اما همانطور که فکر کردید احساس بهتری دارید، می توانید شروع به فعالیت های سبک کنید، مانند پیاده روی کوتاه یا کار اداری. حرکت شانه ها و بازوهای خود را محدود نکنید، بلکه از احساس بدن خود مطلع شوید و تا جایی که می توانید بدون فشار دادن به خودتان کارهایتان را انجام دهید.

دو تا چهار هفته پس از جراحی لیفت سینه

بسته به احساسی که دارید، می توانید به باشگاه برگردید، اما باید از هر گونه ورزش سنگین اجتناب کنید. در این دوره نیز خیلی نیز به خودتان فشار نیاورید. این فعالیت ها میزان استرسی که فعالیت بر روی محل جراحی شما وارد می کند را کاهش می دهد و در عین حال به شما امکان می دهد ورزش کنید.

چهار تا شش هفته پس از جراحی لیفت سینه

پس از چهار هفته، باید بتوانید فعالیت خود را به طور کامل از سر بگیرید، اما مطمئن شوید که به روال عادی زندگی خود بازگشته اید. به جای اینکه فوراً به یک دو پر سرعت بروید، یک دوی بسیار کوتاه تری داشته باشید و ببینید روز بعد چه احساسی دارید.

بسیار مهم است که با پزشک خود مشورت کنید. درمان هر فردی متفاوت است. اگر چه ممکن است بخواهید در اسرع وقت به فعالیت های معمول خود بازگردید، همچنین باید مطمئن شوید که در این روند به خود آسیب نرسانید.

بهبودی بعد از لیفت سینه

فرآیند بهبودی لیفت سینه

گاهی اوقات، بهتر است به بهبودی خود به عنوان یک دوره نگاه نکنید، بلکه به چشم یک فرایند نگاه کنید. آمادگی برای قبل و بعد از لیفت سینه به اندازه خود عمل مهم است. تلاش برای کوتاه کردن دوره بهبودی تنها باعث می شود که شما اذیت شوید.

به همین دلیل است که هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه آیا این روش برای شما مناسب است، توجه به قبل و بعد از لیفت سینه بسیار مهم است. برای اینکه روند به خوبی پیش برود، باید تمام جنبه ها را بررسی کرد – آماده سازی، خود جراحی و بهبودی.

با دادن اطلاعاتی که برای تصمیم گیری آگاهانه نیاز دارید، می توانید تجربه و نتایج خود را افزایش دهید. عجله نکنید – مطمئن شوید که آماده تصمیم گیری هستید، جراح لیفت سینه را پیدا کرده اید که برای شما مناسب است و می دانید چه انتظاری دارید.

مراحل بهبودی لیفت سینه و مسئله درد

مراحل بهبودی درد لیفت سینه شامل مقداری درد است، اگرچه به طور کلی با دستورالعمل های مدیریت درد “قابل کنترل” است. 2-3 روز اول احتمالا شما باید از داروهای ضد درد استفاده کنید، به ویژه داروهایی که برای کنترل ناراحتی بعد از عمل استفاده می شوند.

برخی جراحان به جای تکیه بر داروها برای کنترل درد در چند روز اول بهبودی، پمپ های درد را برای راحتی بیشتر توصیه می کنند.

پمپ‌ های درد شبیه یک بالون کوچک است که داروهای بی‌حس‌کننده را حمل می‌کند، که به آرامی در ناحیه سینه به مدت ۲ تا ۳ روز که سیستم مدیریت درد بیشترین نیاز را دارد، میریزد.

حدود 3 تا 7 روز پس از جراحی، اکثر بیماران داروهای ضد درد قوی، به ویژه مسکن را قطع می کنند. در حالت ایده‌آل، این داروها باید به محض اینکه ناراحتی پس از عمل «قابل کنترل» یا قابل تحمل ‌تر شد، قطع شوند، زیرا مصرف طولانی‌ مدت آن ها با یبوست، بی‌ حالی و حتی بهبودی طولانی ‌تر مرتبط است.

اکثر بیماران می توانند 5 تا 7 روز پس از جراحی به کار میز خود بازگردند، اگرچه به نفع آن هاست که از تمرینات سخت، به خصوص اگر اندام فوقانی را درگیر کند، حداقل به مدت سه هفته اجتناب کنند. با این وجود، ورزش های سبک مانند 3-5 پیاده روی کوتاه در طول روز برای بهبود بهبودی بسیار ایده آل است.

مراحل بهبودی پروتز سینه ممکن است از بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد، بنابراین بسیار مهم است که به توصیه های خاص پزشک خود پایبند باشید.

آیا لیفت سینه دردناک است؟

اگر به فکر لیفت سینه بوده اید، احتمالاً این سوال برای شما هم پیش آمده است که روند بهبودی لیفت سینه شامل چه مواردی می شود. یکی از بزرگترین نگرانی های بیماران ما در مورد لیفت سینه، درد همراه با آن است. ما اینجا هستیم تا به شما بگوییم که لازم نیست از درد و ناراحتی بعد از عمل بترسید. بیایید به این موضوع بپردازیم که لیفت سینه چیست، چه چیزی می‌توانید در طول عمل لیفت سینه خود انتظار داشته باشید و چگونه می‌توانید ناراحتی خود را پس از جراحی به بهترین شکل مدیریت کنید.

لیفت سینه یک عمل جراحی زیبایی است که شامل بلند کردن موقعیت سینه ها روی سینه بدون افزودن یا برداشتن حجم از سینه است. بر خلاف سایر روش های سینه، لیفت سینه به هیچ وجه سایز سینه شما را افزایش یا کاهش نمی دهد – بلکه لیفت سینه به سادگی شکل و ظاهری دلپذیرتر ایجاد می کند که فرم طبیعی شما را بهتر می سازد.

در طول لیفت سینه چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

جراحی لیفت سینه شما کاملاً متناسب با شما، بدن شما و نتایج دلخواه شما خواهد بود. همانطور که گفته شد، چند چیز وجود دارد که می توانید در طول عمل خود انتظار داشته باشید. لیفت سینه شما تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. پس از خواب، دکتر کامبیز ایزد پناه یک سری برش در اطراف سینه ایجاد می کند، که از طریق آن ها می تواند سینه ها را بهتر شکل دهد تا شکل کلی و موقعیت آن ها روی سینه افزایش یابد. سپس برش های شما را می بندد و روند بهبودی شما آغاز می شود.

پس از لیفت سینه، از شما خواسته می شود که یک سوتین مخصوص جراحی بپوشید. این سوتین به گونه ای طراحی شده است که به اندازه کافی راحت و نرم باشد تا بعد از عمل شما باعث تحریک پوست سینه نشود، اما به اندازه کافی حمایت کننده برای اطمینان از بهبودی صحیح شما باشد. دکتر ایزد پناه لیستی از دستورالعمل های مراقبت های بعد از عمل را قبل از لیفت سینه در اختیار شما قرار می دهد تا مطمئن شود که روند بهبودی سریع و آسانی دارید. بیماران معمولاً پس از حدود شش هفته بهبودی اولیه و پس از حدود سه تا شش ماه بهبودی کامل پیدا می‌کنند.

چگونه می توانم درد خود را پس از لیفت سینه کنترل کنم؟

وقتی نوبت به مدیریت درد پس از لیفت سینه می رسد، چند مرحله وجود دارد که می توانید انجام دهید. دکتر کامبیز ایزد پناه، نکات زیر را برای کاهش درد بعد از لیفت سینه توصیه می کند:

 • داروهای تجویزی را طبق دستور مصرف کنید. داروهای مسکن تجویزی می‌توانند در صورت مصرف زیاد نتایج عکس داشته باشند. در دوزهای کوچک، این داروهای تجویزی امکان تسکین درد را بدون ایجاد رقیق شدن خون یا خونریزی فراهم می کنند. به خاطر داشته باشید که این داروها ممکن است در دوزهای کم باعث یبوست شوند و زمانی که خارج از دستور دکتر ایزد پناه مصرف شوند می توانند خطرناک باشند.
 • داروهای بدون نسخه نیز عالی هستند. دکتر کامبیز ایزد پناه، همراه با بسیاری از جراحان دیگر، ممکن است مصرف داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن را در چند روز اول بهبودی برای کاهش تورم و کمک به عملکرد بهتر داروهای تجویزی شما توصیه کنند.

مراقبت های بعد از لیفت سینه

نکات مدیریت درد قبل از لیفت سینه

2 هفته قبل از جراحی لیفت سینه:

 • سیگار کشیدن ممنوع.
 • قطع مصرف آسپرین، ایبوپروفن، مکمل های گیاهی، روغن ماهی یا هر دارویی که می تواند خطر خونریزی را افزایش دهد.
 • ترتیبی دهید که یک دوست یا یک عضو خانواده شما را پس از جراحی به خانه برساند.
 • مراقبت از کودک خود را در این دوره به شخص دیگری بسپارید.
 • هر گونه لوازمی را که ممکن است پس از عمل جراحی نیاز داشته باشید (بسته یخ منجمد، گاز، سوتین ورزشی) خریداری کنید.
 • قبل از جراحی هر گونه علائم بیماری را به مطب اطلاع دهید. سابقه پزشکی شما ممکن است نیاز به تایید پزشکی مانند کارهای آزمایشگاهی یا ماموگرافی قبل از جراحی داشته باشد.
 • شب قبل از جراحی:

 12 ساعت قبل از جراحی چیزی نخورید یا ننوشید. دوش بگیرید. استراحت کنید، زود بخوابید و سعی کنید حداقل هفت ساعت بخوابید.

 • 2-3 روز پس از جراحی:

 بسیاری از زنان ممکن است در روزهای پس از عمل خود درد خفیف تا متوسطی را تجربه کنند که می‌تواند از طریق داروهای تجویزی کنترل شود. حالت تهوع ناشی از بیهوشی مورد استفاده در طول عمل نیز شایع است . پانسمان های جراحی و هرگونه درن استفاده شده اغلب توسط جراح در این بازه زمانی برداشته می شوند. با این حال، بسیاری از جراحان به بیماران خود توصیه می کنند که به استفاده از سوتین جراحی و بانداژهای فشاری برای محافظت از محل برش ادامه دهند. در روز 2 یا 3 بسیاری از بیماران می توانند دوش بگیرند.

 • 1 هفته پس از جراحی:

 سطح درد معمولاً به طور قابل توجهی کاهش می یابد در حالی که کبودی و تورم متوسط سینه ها ممکن است ادامه داشته باشد. بسیاری از بیماران برای بازگشت به محل کار و انجام فعالیت های روزانه سبک از جمله پیاده روی مجاز هستند. با این حال، بیماران باید از خم شدن، بلند کردن اجسام سنگین و سایر اشکال حرکات شدید خودداری کنند.

 • 2 هفته پس از جراحی:

 بسیاری از بیماران به روال عادی زندگی بر می گردند و می توانند فعالیت های روزانه را بدون درد انجام دهند. از فعالیت شدید یا ورزش باید همچنان اجتناب شود. برش ‌ها معمولاً در حدود ۲ هفته کاملاً بهبود می‌یابند و بیماران ممکن است برای حمام کردن مشکلی نداشته باشند.

 • 4 هفته پس از جراحی:

 اکثر بیماران به اندازه کافی بهبود می یابند تا ورزش معمولی خود را از سر بگیرند (اما از ورزش ها و فعالیت هایی مانند گلف، تنیس و غیره که به طور خاص قفسه سینه را هدف قرار می دهند، همچنان باید اجتناب شود).

 • 6 هفته بعد از جراحی:

 6 هفته بعد از جراحی معمولاً نشان دهنده تکمیل روند بهبودی است زیرا اکثر کبودی ها و تورم سینه ها برطرف شده است. اکثر بیماران می توانند بدون محدودیت ورزش کنند، روی شکم و پهلو بخوابند و از سوتین زیر سیمی استفاده کنند.

مدیریت درد بعد از لیفت سینه از دید بیماران

اکثر بیماران گزارش می دهند که پس از عمل لیفت سینه، درد خفیف تا متوسطی را تجربه می کنند. درد معمولاً در 2-3 روز اول پس از عمل بیشتر است و پس از آن کاهش می یابد. جراح شما می تواند برای تسکین هر گونه ناراحتی که بیمار تجربه می کند، داروهای مسکن تجویز کند. توجه داشته باشید که بسیاری از جراحان مصرف داروهای بدون نسخه، غیر استروئیدی و ضد التهابی مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن را پس از عمل توصیه نمی کنند زیرا ممکن است خونریزی را افزایش دهند.

 • بی حسی نوک سینه

احساس نوک پستان اغلب در هفته های بعد از عمل افزایش می یابد و به حالت عادی باز می گردد.

 • اسکار

جراحی لیفت سینه می تواند منجر به اسکار شود که وسعت و محل آن به نوع تکنیک لیفت سینه انجام شده بستگی دارد. در برخی موارد، برش ها را می توان در مناطق کم دید مانند اطراف خط آرئول یا زیر چین سینه قرار داد. علاوه بر این، چندین درمان زیبایی غیرجراحی وجود دارد که می‌توان آن ‌ها را برای به حداقل رساندن ظاهر هر گونه جای زخم انجام داد.

توصیه های مراقبتی درد لیفت سینه

نکاتی برای بهبودی سریع و آسان بعد از لیفت سینه

تمام دستورالعمل های مراقبت پس از عمل را که توسط جراح پلاستیک ارائه شده است، دنبال کنید.

 • داروهای مسکن، آنتی بیوتیک ها و هر نسخه دیگری را که جراح شما تجویز کرده است مصرف کنید.
 • در تمام قرارهای برنامه ریزی شده پس از عمل شرکت کنید.
 • از دوش گرفتن یا حمام کردن خودداری کنید تا زمانی که جراح به شما دستور دهد.
 • تمام لباس های فشرده سازی توصیه شده یا سوتین های جراحی را بپوشید.
 • برای 1-2 هفته مرخصی از محل کار برنامه ریزی کنید.
 • از یک دوست قابل اعتماد یا یکی از اعضای خانواده بخواهید که در 2 تا 3 روز اول پس از عمل شما مراقب شما باشد.
 • استراحت و خواب کافی داشته باشید.
 • در طول دوره نقاهت مقدار زیادی آب بنوشید.
 • غذاهای سبک و سالم را طبق روش خود مصرف کنید.
 • از دست زدن یا برداشتن باندها از محل برش خودداری کنید زیرا ممکن است زخم شما را دوباره باز کند.
 • لباس ‌های گشاد بپوشید، به‌ویژه تاپ ‌هایی که نیازی به بالا بردن دست‌ هایتان برای پوشیدن ندارند.
 • به مدت 6 هفته پس از عمل از خوابیدن روی شکم یا پهلو خودداری کنید. به بیماران توصیه می شود برای کاهش درد و تورم، سر خود را زیر 2 تا 3 بالش قرار دهند.
 • تمام اشکال ورزش شدید از جمله هرگونه حرکات بدنی که باعث پرش سینه ها می شود (مانند دویدن یا پریدن) را تا زمان بهبودی کامل محدود کنید.

درک این نکته مهم است که تجربه بهبودی شما ممکن است با اطلاعات ارائه شده در اینجا به دلیل عوامل متعددی از جمله تحمل درد و پاسخ درمانی بدن شما متفاوت باشد. متغیرهای خاص روش مانند نوع روش لیفت سینه نیز در بهبودی نقش دارند. در نهایت، بیمارانی که لیفت سینه را با سایر روش‌ های جراحی (مانند عمل بزرگ کردن سینه یا کوچک کردن سینه) ترکیب می‌کنند، ممکن است به دوره نقاهت طولانی ‌تری نیاز داشته باشند.

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

در حالی که ناراحتی یا درد پس از جراحی قابل انتظار است، زنان معمولاً ذکر می کنند که جراحی لیفت سینه بسیار کمتر از آنچه که انتظار داشتند دردناک است. عموماً افراد اظهار می‌کنند که این بیشتر «ناراحتی یا درد محدود به برش ‌ها» است تا درد درون سینه ‌ها یا بالای قفسه سینه.

برخی از قسمت ‌های عمل می ‌تواند حساس ‌تر باشد: لیپوساکشن در کنار عمل سینه می ‌تواند کمی حساسیت ایجاد کند و اگر از بافت سینه برای بزرگ‌کردن سینه (مانند ایمپلنت) استفاده شود، بخیه ‌ها می‌توانند کشیده شوند و کمی بیشتر دردناک باشند.

بعد از عمل به داروی ضد درد نیاز خواهید داشت و متخصص بیهوشی در این مورد با شما صحبت خواهد کرد. پاراستامول معمولی و داروهای ضد التهاب در کاهش سطح درد/ناراحتی بعد از عمل بسیار موثر هستند.

 

در چند روز اول کمی احساس خستگی خواهید کرد: اثرات بیهوشی، مصرف انرژی بدن برای بهبودی، به علاوه یک شب بی خوابی قبل یا بعد از جراحی همگی باعث ایجاد خستگی بعد از جراحی لیفت سینه می شوند.

پس از چند روز اول متوجه خواهید شد که خواب شما بهبود می یابد، خستگی شما برطرف می شود و احساس هوشیاری و انرژی بیشتری خواهید داشت.

ترجیح می دهم برای بیماران جراحی سینه از پانسمان های چسبنده نازک و راحت استفاده کنم. این پانسمان ‌ها می‌توانند به آرامی در حمام خیس شوند و سپس می‌ توان آن ‌ها را خشک کرد.

طبیعی است که قسمت هایی از پانسمان (معمولاً در اطراف نوک پستان یا در پایین برش عمودی) بعد از عمل دارای لکه بینی از خون یا مایع باشد. این پانسمان ها در اولین جلسه بعد از عمل تعویض می شوند. اگر لکه بینی بیش از حد به نظر می رسد یا شما را نگران کرده است، در تماس با جراح تردید نکنید.

پانسمان های اولیه شما در اولین جلسه بعد از عمل در هفته اول برداشته می شوند و سپس هر هفته تا زمان بهبودی تعویض می شوند. پس از بهبودی، می ‌توانید از نرم‌ کننده روی جای زخم استفاده کنید تا به مرطوب نگه داشتن و محافظت از آن‌ ها کمک کند.

چرا نرم کننده؟ به طور کلی، زخم ها در یک محیط کمی مرطوب بهتر بهبود می یابند. نرم کننده این کار را انجام می دهد و به اندازه کرم های مراقبت از زخم گران نیست.

من همیشه بعد از عمل با بیماران خود تماس می گیرم تا نحوه بهبودی شما پس از عمل را بررسی کنم و از شما خبر بگیرم که اوضاع چگونه پیش می رود.

سپس شما را هر هفته می بینم تا زمانی که زخم ها خوب شوند و همه چیز طبق برنامه پیش برود. این تماس ها معمولاً در هفته اول، هفته دوم و سپس هفته سوم یا چهارم به پایان می رسد. سپس شما را برای بررسی اسکار معمولاً در حدود هفته ششم می بینم، سپس یک بررسی دیگر در سه ماهگی.

 

بلافاصله پس از جراحی، پوست سینه شما سفت تر می شود، نوک سینه ها بالا می رود و در صورت کوچک کردن سینه، سایز سینه شما کاهش می یابد.

سینه های شما در چند هفته اول کمی متورم خواهد شد. شکل نهایی سینه شما حدود شش ماه طول می کشد تا ثابت شود. تمام علامت گذاری ها با هدف ایجاد سینه های متقارن انجام می شود، اما یک طرف اغلب با سرعت متفاوتی نسبت به دیگری بهبود می یابد و شکل نهایی معمولاً حداقل شش ماه طول می کشد تا ظاهر شود.

 

بخش مهمی از بهبودی پس از جراحی لیفت سینه، بازگشت تدریجی به فعالیت است اما به خودتان خیلی سخت نگیرید.

در هفته اول، مهم است که استراحت کنید، فعالیت های روزانه خود را آرام انجام دهید. به طور کلی توصیه می شود که نباید چرخش یا خم شدن بیش از حد انجام دهید، از بلند کردن چیزهای سنگین خودداری کنید، اما همچنان سعی کنید فعالیت های سبک فعال و کامل را حفظ کنید.

از هفته 1 تا 4 شما معمولاً می توانید برای هر تمرینی (به محض اینکه تمایل داشته باشید) خوب باشید، به جز فعالیت هایی که باعث حرکت بیش از حد رو به پایین سینه ها می شود، مانند دویدن. بعد از هفته چهارم می توانید شروع به دویدن یا ورزش کنید، البته به شرطی که یک سوتین ورزشی حمایتی خوب بپوشید.

هدف ما، راهی کردن شما مشتریان عزیز به سمت مقصد پیش رویتان با رضایت کامل و بدون عوارضی است. برای مشاوره بیشتر همین حالا یک وقت ملاقات خصوصی با دکتر کامبیز ایزدپناه رزرو نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر، روی این لینک کلیک کنید.


نظرات

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد