کاشت سینه چیست؟

کاشت سینه که به عنوان ماموپلاستی یا بزرگ کردن سینه نیز شناخته می شود، نوعی جراحی زیبایی برای افزایش اندازه سینه است.

مزایای عمل

 • افزایش اعتماد به نفس
 • پری سینه
 • بزرگ شده سینه
 • تقارن سینه

عوارض احتمالی عمل

 • بافت اسکار که شکل ایمپلنت سینه را مخدوش می کند (انقباض کپسولی)
 • درد سینه
 • عفونت
 • تغییر در حس نوک سینه و سینه
 • تغییر موقعیت ایمپلنت
 • نشت یا پارگی ایمپلنت

آیا می توان عمل کاشت سینه با لیفت سینه را به طور همزمان انجام داد؟

بله ترکیب این دو عمل بایکدیگر امکان پذیر است.

مدت ماندگاری کاشت سینه چقدر است؟

کاشت سینه معمولا یک روش دائمی است و امروزه در صورت مراقبت صحیح کاشت سینه می تواند تا بیش از یک دهه و حتی تا 20 سال دوام بیاورد.

آیا ایمپلنت سینه احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد؟

خیر این مسئله یک باور غلط است

عمل کاشت سینه برای چه کسانی ممنوع است؟

 • زنان زیر 18 سال
 • زنانی که در دوران بارداری یا شیردهی به سر می برند
 • افرادی که انتظارات واقع بینانه نسبت به این عمل جراحی ندارند
 • افرادی که بیماری های زمینه ای مثل دیابت، فشارخون، بیماری های قلبی و … دارند.

سن مناسب یا توصیه شده

18 به بالا

بیهوشی دارد یا خیر؟

بله بیهوشی عمومی مورد نیاز است.

بعد از عمل بستری نیاز دارد؟

معمولا نیازی نیست

هزینه عمل کاشت سینه چقدر است؟

عواملی مثل نوع پروتز، دستمزد جراح، هزینه کارکنان، هزینه مشاوره، داروهای تجویزی، هزینه متخصص بیهوشی و …بر هزینه عمل کاشت سینه تاثیرگذار است.

مدت زمان عمل

45 دقیقه الی 3 ساعت

احتمال موفقیت

بالا

مدت دوران نقاهت

یک الی دو هفته

کاشت سینه که – همچنین به عنوان ماموپلاستی بزرگ کردن سینه نیز شناخته می شود – نوعی جراحی برای افزایش اندازه سینه است. این عمل شامل قرار دادن پروتز سینه در زیر بافت سینه یا ماهیچه های قفسه سینه است. برای برخی از زنان، بزرگ کردن سینه راهی برای احساس اعتماد به نفس بیشتر است. برای دیگران، این عمل بخشی از بازسازی سینه برای شرایط مختلف است. خانم ‌ها می‌توانند برای بزرگ ‌تر کردن سینه ‌هایشان از کاشت سینه استفاده کنند. این کار را می توان برای اهداف بازسازی، مانند پس از ماستکتومی برای سرطان سینه یا به دلایل زیبایی انجام داد.

 

کاشت سینه

آنچه می خوانید

 • لینک های مفید

روش های کاشت سینه

دو روش اصلی برای بزرگ کردن سینه های شما وجود دارد:

 • کاشت سینه با استفاده از پروتز و بزرگ کردن سینه با انتقال چربی

در این دو دسته، چندین گزینه مختلف وجود دارد که بر اساس این که می‌خواهید سینه ‌هایتان چگونه به نظر برسد و چه احساسی داشته باشید، وجود دارد. برخی از پروتزهای کاشت سینه فقط برای سنین خاصی مورد تایید FDA هستند. مهم است که به طور کامل درباره مزایا و معایب هر گزینه تحقیق کنید و بدانید که مزایا و معایبی در خصوص آن‌ ها وجود دارد و قبل از انتخاب جراحی بزرگ کردن سینه، با یک جراح پلاستیک دارای مجوز بورد صحبت کنید.

کاشت سینه رایج ترین نوع بزرگ کردن سینه است. گزینه های ایمپلنت سینه عبارتند از:

کاشت سینه
 • پروتز سینه نمکی: این ایمپلنت ها با نمک استریل (آب نمک) پر می شوند. اگر ایمپلنت در داخل سینه شما شکسته شود، بدن شما نمک را جذب کرده و به طور طبیعی از بین می رود. بنابراین خطری برای شما ندارد.
 • پروتزهای سینه نمکی ساختاریافته: این ایمپلنت ها با نمک استریل (آب نمک) پر شده اند و ساختار داخلی دارند که به ایمپلنت کمک می کند تا احساس طبیعی تر داشته باشد.
 • پروتز سینه سیلیکونی: این پروتزها از ژل سیلیکون ساخته شده اند. اگر ایمپلنت بشکند، ژل ممکن است در پوسته خود بماند یا به سینه شما نشت کند. اگر ایمپلنت های سیلیکونی استفاده می کنید، ممکن است مجبور شوید به طور منظم به جراح پلاستیک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که ایمپلنت های شما مشکلی ندارند.
 • ایمپلنت های سینه با ثبات فرم: این ایمپلنت ها را اغلب پروتز سینه خرس لثه ای می نامند، زیرا شکل خود را حتی در شکستگی پوسته ایمپلنت حفظ می کنند. آن ها از ژل سیلیکونی ضخیم تر ساخته شده اند و از ایمپلنت های سنتی محکم تر هستند. ایمپلنت های سینه با ثبات فرم نیاز به برش جراحی عمیق تری در پوست شما دارند.
 • پروتز سینه گرد: این پروتزها معمولا سینه ها را پرتر نشان می دهند. از آن جایی که ایمپلنت ‌ها سرتاسر گرد هستند، اگر از جای خود بچرخند معمولاً ظاهر سینه شما را تغییر نمی‌دهند.
 • پروتز سینه صاف: این ایمپلنت ‌ها نرم‌ترین حس را در بین انواع مختلف پروتز دارند. پروتز سینه صاف معمولا باعث می شود حرکت سینه طبیعی تر از سایر ایمپلنت ها به نظر برسد.
 • بزرگ کردن سینه با تزریق چربی: در روش بزرگ کردن سینه با انتقال چربی، جراح شما از لیپوساکشن برای برداشتن چربی از ناحیه دیگری از بدن و سپس تزریق آن چربی به سینه ها استفاده می کند. این نوع بزرگ کردن معمولا برای افرادی است که خواهان افزایش نسبتا کمی در سایز سینه خود هستند. در بیشتر موارد، جراح شما بافت چربی را از یکی از مناطق زیر می گیرد:
 • صفر تا صد پروتز سینه

در طی جراحی کاشت سینه چه اتفاقی می افتد؟

مراحل زیادی در جراحی کاشت سینه وجود دارد. در اینجا توضیحی در مورد مراحل آورده شده است:

 • بیهوشی

جراح شما جراحی را در حالی که تحت بیهوشی عمومی هستید یا از طریق آرامبخشی IV انجام می دهد. شما و جراحتان با هم این موضوع را تعیین خواهید کرد.

 • برش

کاشت سینه را می توان به یکی از چندین روش انجام داد:

 

 • از طریق چین زیر سینه ( معروف به چین زیر پستانی).
 • در امتداد لبه هاله سینه شما
 • از طریق زیر بغل

جراح شما این روش‌ های احتمالی را قبل از جراحی با شما در میان می‌گذارد و شما با هم تعیین می‌کنید که کدام روش برای شما مناسب تر است.

 • کاشت ایمپلنت

دو روش مختلف برای قرار دادن ایمپلنت توسط جراح وجود دارد: زیر بافت سینه و جلوی عضله یا پشت عضله سینه. قرار دادن ایمپلنت ها به چند عامل بستگی دارد، از جمله نوع ایمپلنتی که انتخاب می کنید و میزان افزایش سایز سینه ها. شما می توانید مزایای هر روش را با جراح خود در میان بگذارید و تصمیم نهایی را با هم بگیرید.

 • بستن برش

پس از اینکه جراح شما ایمپلنت های شما را در محل مد نظر قرار داد، محل های برش را به هم می چسباند تا آن ها را ببندد. جراح شما ممکن است از لوله های درن نیز استفاده کند. شما باید دستورالعمل های مراقبتی بعدی جراح خود را برای محل برش دنبال کنید. سینه های شما با یک باند گازی پوشانده می شود و ممکن است با پوشیدن سوتین جراحی به خانه فرستاده شوید.

بعد از کاشت سینه چه اتفاقی می افتد؟

بلافاصله پس از جراحی کاشت سینه، یک پرستار شما را به اتاقی می برد که از عمل جراحی بیدار می شوید. زمانی که به اندازه کافی هشیار شدید، می‌توانید بیمارستان را ترک کنید. این عمل معمولا حدود یک ساعت طول می کشد و اگر با عمل دیگری مانند لیفت سینه ترکیب شود، ممکن است تا 3 ساعت هم به طول بینجامد.

قبل از ترک بیمارستان، جراح دستورالعمل‌ های خاصی را به شما توضیح می دهد و قرار ملاقات بعدی را تعیین می‌کند. در صورت لزوم، جراح شما برای کنترل درد نسخه ای برای شما تجویز می کند. اگر لوله‌ های درن دارید، جراح به شما می‌گوید چه زمانی باید برای برداشتن آن‌ها برگردید و همچنین دستورالعمل‌ هایی را درباره زمان برداشتن باندهای گاز به شما می‌گوید.

جراح شما احتمالا بخیه های شما را در حدود یک هفته بعد خواهد کشید. برای حداقل چهار هفته نباید هیچ گونه وزنه برداری انجام دهید. اگر اهل ورزش هستید، ممکن است تا شش هفته طول بکشد که بتوانید به آن فعالیت ها بازگردید.

ماندگاری کاشت سینه

کاشت سینه می تواند به طور موثر اندازه سینه ها را افزایش دهد و همچنین می تواند برجستگی و تقارن کلی آن ها را افزایش دهد. اگر قصد دارید جراحی کاشت سینه را انجام دهید، ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید که تا چه مدت می توانید انتظار داشته باشید که نتایج این عمل دوام داشته باشد. خبر خوب این است که ایمپلنت های سینه مدرن طوری طراحی شده اند که سال ها دوام می آورند. در واقع، شما می توانید انتظار داشته باشید که ایمپلنت های شما بیش از یک دهه و حتی تا 20 سال دوام بیاورند.

ایمپلنت سینه یک روش درمانی ایمن و موثر است و به گونه ای طراحی شده است که سال ها دوام بیاورد. به لطف پیشرفت های مدرن، ایمپلنت سینه باید بیش از 10 سال دوام بیاورد. در بسیاری از موارد، پروتز سینه می تواند تا 20 سال دوام بیاورد و در شرایط خوبی باقی بماند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که کاشت سینه یک راه حل مادام العمر در نظر گرفته نمی شود. نتیجه در هر فردی متفاوت است و طول عمر کاشت سینه شما به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله سلامت کلی شما و اینکه آیا هیچ گونه عارضه ای رخ می دهد یا خیر.

افزایش ماندگاری کاشت سینه

کاشت سینه یکی از پرطرفدارترین عمل های جراحی زیبایی است که میزان رضایت بیماران در آن بسیار بالاست. همچنین یکی از قابل تنظیم ترین جراحی های پلاستیک است که اندازه، نوع، شکل و گزینه های قرار دادن ایمپلنت را ارائه می دهد.

چگونه باید بهترین انتخاب ها را انجام دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید؟ و برای اطمینان از بهترین نتیجه ممکن قبل و بعد از جراحی چه کاری می توانید انجام دهید؟ برای افزایش ماندگاری کاشت سینه، به نکات زیر توجه کنید:

ماندگاری کاشت سینه

جراح پلاستیک خود را با دقت انتخاب کنید

در وهله اول نیاز به یک جراح پلاستیک ماهر و با تجربه و یک جراح با مهارت های مشاوره خوب است تا به شما در انتخاب درست و ارائه نتایج عالی کمک کند. یک جراح پلاستیک دارای گواهی بورد را انتخاب کنید که تجربه زیادی در زمینه جراحی کاشت سینه داشته باشد. به عکس ‌های قبل و بعد از جراحی کاشت سینه قبلی نگاه کنید. سعی کنید به عکس های قبل و بعد از بیماران با تیپ بدنی مشابه خودتان توجه ویژه ای داشته باشید.

از مشاوره خود به خوبی استفاده کنید

تمام تلاش خود را برای توضیح نتایجی که امیدوارید به دست آورید، انجام دهید. هر گونه نگرانی خاصی که ممکن است داشته باشید را بیان کنید، مثلاً توانایی خود در شیر دادن بعد از عمل کاشت سینه یا اهمیت ادامه ورزش یا فعالیت بدنی خاص. به آن چه جراح باید به شما بگوید، از جمله پیشنهادات وی در مورد نوع، اندازه و نحوه قرارگیری ایمپلنت بر اساس فیزیک بدنی و خواسته های شما، با دقت گوش دهید.

ایمپلنت مناسب را انتخاب کنید

بهترین ایمپلنت برای شما به عوامل زیادی بستگی دارد: اندازه و شکل سینه ها، پهنای سینه، اندازه سینه با بقیه بدن و سبک زندگی شما.

طی مشاوره خود با جراح پلاستیک، انتخاب های احتمالی مختلف را بررسی کنید. آیا ایمپلنت های سیلیکونی یا سالین برای شما بهتر است؟ در مورد قرار دادن ایمپلنت ها در پشت یا جلوی عضلات قفسه سینه چطور؟ چه اندازه و شکل ایمپلنت ظاهری را که می خواهید به شما می دهد؟

مراقبت های بعد از کاشت سینه

ترکیب کاشت سینه با لیفت سینه را در نظر بگیرید

اگر سینه های شما آویزان است، بعید است که عمل کاشت سینه به تنهایی مشکل را برطرف کند. ترکیب کاشت سینه با لیفت سینه ممکن است نتایج بهتری به شما بدهد. اگر این موضوع برای شما نگران کننده است، حتماً در مشاوره با جراح، در مورد ترکیب این دو روش سؤال کنید.

در دوران بهبودی به خوبی از خود مراقبت کنید

شما با پیروی دقیق از دستورالعمل های بعد از عمل و مراقبت خوب از خود در بهبودی، نقش اساسی در افزایش نتایج کاشت سینه خود خواهید داشت.

جراح دستورالعمل‌ های خاصی را پس از جراحی به شما می‌دهد، از جمله اینکه از چه فعالیت ‌هایی در چند روز اول اجتناب کنید، چگونه برش ‌ها را تمیز و عاری از عفونت نگه دارید و چگونه به بهبود سینه‌ ها کمک کنید تا به حالت و فرم جدید خود برسند. پزشک احتمالاً به شما توصیه می کند  که برای به حداقل رساندن تورم و کبودی و جلوگیری از خوابیدن روی شکم تا زمانی که سینه ها به طور کامل بهبود یافته اند، از یک سوتین جراحی استفاده کنید. خوردن غذاهای سالم و استراحت زیاد نیز باعث بهبودی می شود و به اطمینان از نتایج مطلوب کمک می کند.

تمام این دستورالعمل ها را دنبال کنید و در مراحل بهبودی خیلی به خودتان فشار نیاورید. هنگام بهبودی صبور باشید. مدتی طول می کشد تا تورم از بین برود و سینه ها به شکل نهایی خود بنشینند.

کاشت سینه

تعویض کاشت سینه

اولین چیزی که باید بدانید این است که هیچ تاریخ انقضای مشخصی در کاشت سینه وجود ندارد.

بیشتر ایمپلنت های سیلیکونی و سالین برای 10-20 سال مورد تایید FDA هستند، اما این بدان معنا نیست که شما باید هر 10-20 سال یکبار آن ها را تعویض کنید. شما می توانید با خیال راحت از این بازه های زمانی فراتر بروید و اکثر بیماران فقط باید 1 الی 2 بار جایگزینی در طول عمر خود داشته باشند. مدت زمانی که عمر ایمپلنت طول می کشد، به نوع ایمپلنت و فیزیولوژی شما بستگی دارد. جراح شما باید قبل از عمل شما در مورد عمر ایمپلنت شما صحبت کند. گزارشی از FDA در سال 2011 بیان کرد که از هر 5 زن یک زن پس از 10 سال نیاز به تعویض ایمپلنت سینه خود دارد.

این مهم است که بدانید حتی اگر ایمپلنت های شما برای مدت معینی تایید شده اند، ممکن است قبل از اتمام آن زمان نیاز به توجه داشته باشند. در اینجا چند نشانه وجود دارد که ممکن است ایمپلنت شما نیاز به تعویض یا اصلاح داشته باشد:

 • جایگذاری پروتز سینه

سینه های شما سفت می شود. برخی افراد در اطراف یک یا هر دو ایمپلنت دچار انقباض کپسولی یا بافت اسکار سفت شده می شوند. این موضوع نادر است اما نشانه ای است که باید به جراح خود مراجعه کنید. همچنین ممکن است توده های سفت زیر پوست اطراف ایمپلنت داشته باشید.

پارگی ایمپلنت دلیل دیگری است که ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند، اگرچه این امر نیز نادر است. بین 2 تا 12 درصد از بیماران با ایمپلنت سیلیکونی دچار پارگی می شوند.

در حالی که ایمپلنت های سیلیکون و سالین هر دو می توانند پاره شوند، سیلیکون تمایل دارد شکل خود را حفظ کند و در جای خود بماند. از طرف دیگر، سالین نشت می کند. از آنجایی که سالین سمی نیست و باعث احساس بیماری در شما نمی شود، ممکن است حتی متوجه پارگی ایمپلنت خود نشوید. در واقع، اکثر افراد اصلاً هیچ علامتی از خود نشان نمی دهند. اگر اندازه سینه‌ های شما کاهش یافته، گره ‌های سختی در سینه ایجاد می‌شود، ناهموار به نظر می‌رسند، یا شروع به احساس درد یا سوزن سوزن شدن می‌کنید، این احتمال وجود دارد که ایمپلنت ‌های شما پاره شده و باید با جراح یا پزشک عمومی خود قرار ملاقات بگذارید.

همچنین باید مراقب مواج شدن روی پوست اطراف سینه باشید زیرا به این معنی است که خود ایمپلنت چروک شده است.

علاوه بر این، با افزایش سن، ایمپلنت های شما ممکن است جابجا شوند، به خصوص اگر بچه دار شده باشید. اگر ایمپلنت های شما در موقعیت حرکتی قرار دارند، بهتر است آن ها را تعویض کنید. در صورت افزایش یا کاهش وزن قابل توجهی، ایمپلنت سینه نیز می تواند جابجا شود.

آخرین اما نه کم اهمیت ترین مورد این است که ممکن است بخواهید ایمپلنت های فعلی خود را با ایمپلنت های بزرگ تر یا کوچک تر در آنده عوض کنید. این یک دلیل کاملاً معتبر برای تعویض ایمپلنت است!

کاشت سینه

مزایای کاشت سینه

در زیر به برخی از بارزترین مزایای کاشت سینه اشاره می کنیم:

 • ایمپلنت های سینه ایمن هستند و با عوارض کمی همراه هستند

کاشت سینه، به طور کلی، یک روش بی خطر با عوارض کم مانند، عوارض ناشی از عفونت، مسائل مربوط به نحوه بهبود زخم و احتمال تجمع خون در محل جراحی است. البته زمانی که شما یک جراح پلاستیک با تجربه انتخاب کنید، خطر عوارض بسیار کم است و جراحی کاملا بی خطر است.

 

 • ایمپلنت سینه برای مدت طولانی دوام می آورد

کاشت سینه یک راه حل کوتاه مدت یا موقت نیست. ماندگاری ایمپلنت ‌های سینه طولانی است و بیشتر ایمپلنت ‌ها بین 10 تا 15 سال دوام دارند. در برخی موارد، ایمپلنت سینه می تواند تا آخر عمر باقی بماند. پزشکان مرتبا ایمپلنت های بیماران را بررسی می‌کنند تا ببینند که آیا آن ها پاره شده یا نیاز به تعویض دارند یا در وضعیت خوبی قرار دارند.

 • کاشت سینه اعتماد به نفس شما را افزایش می دهد

یکی از بزرگترین مزایای کاشت سینه افزایش اعتماد به نفس بیماران پس از عمل است. بسیاری از زنانی که برای کاشت سینه به جراح مراجعه می کنند، تنها با این عمل می توانند اعتماد به نفس خود را افزایش دهند.

 • دوره بهبودی کاشت سینه نسبتا سریع و آسان است

در یک تا دو روز اول پس از جراحی، کمی ناراحتی و سفتی در سینه وجود دارد، اما پس از چند روز، بیماران باید احساس طبیعی و سلامتی داشته باشند.

شما می توانید انتظار داشته باشید که بعد از حدود یک تا دو هفته به سر کار برگردید و زندگی روزمره خود را از سر بگیرید. همچنین می توانید ورزش و فعالیت بدنی شدید را حدود چهار تا شش هفته پس از عمل از سر بگیرید.

 • گزینه های شما برای پوشیدن لباس های متنوع بیشتر می شود

بسیاری از زنان با سینه های کوچک در نوع لباسی که می توانند بخرند و بپوشند محدودیت دارند. اغلب، این زنان به فروشگاه می روند و پیراهنی را امتحان می کنند که کاملاً دور باسن قرار می گیرد، اما متوجه می شوند که ناحیه اطراف سینه بسیار شل است. اگر گزینه های لباس شما همیشه به دلیل اندازه سینه هایتان محدود بوده است، کاشت سینه می تواند دنیای جدیدی از گزینه های کمد لباس را برای شما باز کند.

 • با کاشت سینه می توانید سینه ها و نوک سینه های متقارن داشته باشید

کاشت سینه می تواند سینه های شما را کاملاً متقارن کند، با استفاده از  جراحی کاشت سینه تفاوتی بین دو سینه وجود ندارد. در طول جراحی کاشت سینه، جراح پلاستیک شما همچنین می‌تواند از متقارن بودن نوک سینه‌ ها اطمینان حاصل کند و در عین حال هرگونه نقص زیبایی در نوک سینه ‌ها را در این فرآیند اصلاح کند.

 • ظاهر طبیعی تر در فرم بدنی خود خواهید داشت

زنان اغلب در تصمیم گیری برای کاشت سینه خود تردید دارند زیرا نمی خواهند توجه زیادی را به خود جلب کنند. آن ها نگران هستند که نتایج ممکن است غیرطبیعی به نظر برسند. یک پزشک باتجربه می‌تواند اندازه و شکل مناسب و طبیعی پروتز برای سینه شما در نظر بگیرد.

معایب کاشت سینه

در حالی که کاشت سینه به طور کلی ایمن و بسیار محبوب است، همه روش های جراحی خطرات زیادی را به همراه دارند و به دوره نقاهت بعد از عمل نیاز دارند. حتماً با پزشک خود در مورد انتظارات واقع بینانه و خطرات مرتبط با جراحی کاشت سینه صحبت کنید.

برخی از معایب کاشت سینه در زیر آورده شده است:

کاشت سینه
 • نیاز به جراحی مجدد در سال های آینده

ایمپلنت‌ های سینه طوری طراحی شده ‌اند که سال‌ ها دوام می‌آورند، اما این احتمال وجود دارد که در نهایت به عمل های اضافی نیاز داشته باشید. ایمپلنت ‌ها ممکن است شکسته شوند یا مشکلاتی مانند موقعیت نامناسب، افتادگی یا بافت اسکار ایجاد کنند.

 • دوره نقاهت بعد از عمل

کاشت سینه یک روش جراحی مهم است و شما برای بهبودی بعد از عمل به زمان نیاز دارید. شما باید از محل کار خود مرخصی بگیرید و از فعالیت های سنگین خودداری کنید و در عین حال به بدن خود زمان دهید تا ریکاوری کند. برای بسیاری از بیماران، تجربه بهبودی پس از جراحی کاشت سینه یک نگرانی بزرگ است.

 • احساس "متفاوت" داشتن

سینه های شما پس از جراحی حس یا قوام متفاوتی خواهند داشت. این موضوع ممکن است کمی به عادت کردن نیاز داشته باشد، اما برای اکثر زنان، این موضوع یک تغییر مثبت است چرا که سینه های شما پرتر و خوش فرم تر از قبل می شود.

 • اسکارهای کوچک

هر برش، یک اسکار مرتبط خواهد داشت و برش های کاشت سینه از این قاعده مستثنی نیستند. با این حال، با انتخاب بهترین محل برش، یک جراح ماهر می تواند جای زخم را پنهان کند تا به وضوح قابل توجه نباشد.

عوارض کاشت سینه

کاشت سینه عوارض مختلفی دارد، از جمله:

 

 • بافت اسکار که شکل ایمپلنت سینه را مخدوش می کند (انقباض کپسولی)
 • درد سینه
 • عفونت
 • تغییر در حس نوک سینه و سینه
 • تغییر موقعیت ایمپلنت
 • نشت یا پارگی ایمپلنت

اصلاح این عوارض ممکن است نیاز به جراحی بیشتری داشته باشد.

عوارض کاشت سینه

عمل کاشت سینه چیست؟

اگر به فکر بزرگ کردن سینه هستید، بدون شک به این فکر می کنید که چه انتظاری دارید. این روش چقدر طول می کشد؟ چقدر زمان برای ترک کار خود نیاز دارید؟ درد این عمل تا چه اندازه است؟

دانستن نکاتی در خصوصپیش از عمل کاشت سینه و بعد از آن می تواند نگرانی های شما را تا حد زیادی کاهش دهد.

قبل از عمل کاشت سینه

اولین قدم در خصوص کاشت سینه، برنامه ریزی برای مشاوره با دکتر کامبیز ایزد پناه است. این فرصتی است که در مورد اهداف خود با جراحی و هر گونه نگرانی که دارید صحبت کنید. همچنین در این جلسه در مورد شکل ایمپلنت سینه، انواع ایمپلنت سینه و محل برش صحبت می شود.

شما این قرار ملاقات را با یک ایده واضح از اینکه کاشت سینه برای شما چه معنایی دارد و همچنین قیمت دقیق عمل، آن را ترک خواهید کرد.

اگر تصمیم به ادامه جراحی دارید، این فرصت را خواهید داشت که هم اکنون نوبت جراحی خود را رزرو کنید. از طرف دیگر، اگر به زمان بیشتری نیاز دارید، همیشه می توانید با ما تماس بگیرید تا عمل شما را برنامه ریزی کنیم.

روز عمل کاشت سینه

لطفاً در ساعتی که با شما هماهنگ شده است در محل حضور داشته باشید. 8 ساعت قبل از عمل از خوردن و آشامیدن خودداری کنید تا خطر بازگشت مجدد غذا به دهان در هنگام بیهوشی به حداقل برسد. توصیه می کنیم یک پیراهن گشاد بپوشید که جلوی آن دکمه یا زیپ استفاده شده است.

توجه داشته باشید که هنگامی که از به هوش آمدید نمی توانید خودتان تا منزل رانندگی کنید. ترتیبی دهید تا شخصی شما را به خانه برساند و حداقل 24 ساعت بتواند در کنار شما بماند.

دوران نقاهت کاشت سینه

پروسه عمل کاشت سینه

کاشت سینه شما تقریباً یک ساعت و نیم طول خواهد کشید (بازه زمانی عمل معمولا 45 دقیقه الی 3 ساعت است). پروسه عمل کاشت سینه توسط دکتر کامبیز ایزد پناه در زیر آورده شده است:

زمانی که تحت بیهوشی قرار گرفتید، دکتر ایزدپناه، برش هایی را که قبلا علامت گذاری کرده بود ایجاد می کند.

بسته به کاشت ایمپلنتی که انتخاب کرده اید، یک برش در پشت بافت سینه یا زیر عضله سینه ایجاد می کند. این جایی است که ایمپلنت قرار می گیرد.

ایمپلنت گذاشته می شود. ایمپلنت های سیلیکونی از قبل پر می شوند، در حالی که ایمپلنت های سالین پس از قرار دادن در محل، پر می شوند.

دکتر ایزدپناه تقارن سینه ها را بررسی می کند و برش ها را می بندد. پس از بسته شدن برش ها، او یک پانسمان برای محافظت از محل های برش اعمال می کند، بافت و ایمپلنت را در جای خود محکم نگه می دارد و تورم را به حداقل می رساند.

هنگامی که از بیهوشی بیدار می شوید، در اتاق ریکاوری ما قرار می گیرید که در آنجا به مدت نیم تا یک ساعت تحت نظر خواهید بود. از آنجایی که همچنان از بیهوشی و داروهای ضد درد بی‌حال هستید، باید بزرگسال دیگری شما را به خانه ببرد. ما نمی توانیم به بیماران اجازه دهیم بعد از عمل کاشت سینه خود را به خانه برسانند.

بعد از عمل کاشت سینه

در 24 ساعت پس از عمل کاشت سینه، باید یک فرد بزرگسال دیگر در کنار شما بماند. سینه ‌های شما پس از جراحی با گاز پوشانده می‌شود و شما با یک سوتین فشرده به خانه فرستاده می‌شوید تا در هنگام بهبودی از آن استفاده کنید.

شما به مدت 6 هفته از لباس های فشرده سازی استفاده خواهید کرد و باید از فعالیت های شدید و ورزش برای مدت زمان مشابه خودداری کنید. در دوران نقاهت باید به پشت یا پهلو بخوابید.

سن مناسب برای عمل کاشت سینه

عوامل زیادی وجود دارد که باید در مورد کاشت سینه یا لیفت سینه در نظر بگیرید. علاوه بر سبک زندگی، سلامت کلی و برنامه های زندگی، سن شما نیز یک عامل مهم است.کاشت سینه در بین زنان جوان بین سنین 19 تا 34 سال محبوبیت بیشتری دارد.

تا زمانی که یک زن از سلامت خوبی برخوردار باشد، عمل کاشت سینه میتواند برای او مناسب باشد. سوالی که پیش می آید این است که بهترین کاندید زن برای کاشت سینه کیست؟

 

 • بالای 18 سال (22 برای کاشت سینه سیلیکونی)
 • انتظارات واقع بینانه ای در مورد آنچه که با بزرگ کردن سینه می تواند به دست آورد داشته باشید
 • آماده و مایل به پیروی از دستورالعمل های مراقبت قبل و بعد از عمل
 • قادر به انجام تعهد مالی

کاشت سینه (و سایر روش های زیبایی) تا زمانی که شما سالم هستید، محدودیت سنی بالایی وجود ندارد.

آنچه زنان از بزرگ کردن سینه می خواهند با گذشت زمان تغییر می کند.

کاندیدای مناسب کاشت سینه

عمل کاشت سینه برای چه کسانی ممنوع است؟

عوامل متعددی وجود دارد که می تواند باعث شود که بیماران برای کاشت سینه مناسب تلقی نشوند. در حقیقت کاشت سینه برای کیس های زیر ممنوع است:

 • سن - زنان زیر 18 سال معمولاً کاندیدهای خوبی برای عمل کاشت سینه در نظر گرفته نمی شوند. این به دلیل این واقعیت است که سینه ‌های اکثر زنان تا سنین نوجوانی و تا دهه 20 سالگی رشد می‌کنند. هنگامی که جراحی قبل از تکمیل این رشد انجام شود، سینه های بزرگ شده ممکن است تغییر شکل دهند.
 • بارداری و شیردهی – توصیه می شود که از اکثر روش های زیبایی انتخابی در دوران بارداری اجتناب شود. در عمل جراحی کاشت سینه، تغییراتی در بافت های سینه که مسئول ترشح شیر هستند ایجاد می شود. به همین ترتیب، مادرانی که به نوزاد خود شیر می دهند، باید جراحی را حداقل تا شش هفته پس از از شیر گرفتن نوزاد به تعویق بیاندازند.
 • نگرانی‌های عاطفی یا ذهنی - بیمارانی که با اعتماد به نفس پایین یا بی‌ثباتی ذهنی مرتبط با مسائلی که مستقیماً با ظاهر سینه ‌هایشان مرتبط نیستند، دست و پنجه نرم می‌کنند، ممکن است کاندیدای مناسبی برای کاشت سینه نباشند. این روش برای کسانی که از افسردگی یا اختلالات خلقی رنج می‌برند مناسب نیست.
 • عفونت - علیرغم این واقعیت که اغلب کاشت سینه به دلایل زیبایی انجام می شود، مهم است که به یاد داشته باشید که کاشت سینه یک جراحی بزرگ در نظر گرفته می شود. بنابراین، بسیار مهم است که یک بیمار قبل از عمل از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشد و از عفونت‌هایی که می‌تواند بر روند بهبود و بهبودی تأثیر بگذارد، عاری باشد.
 • انتظارات غیر واقعی - جراحی زیبایی می تواند جرقه ای باشد که فرد را برای ایجاد تغییرات اساسی در زندگی خود تحریک کند. با این حال، اگر انتظار دارید که این عمل تغییرات عمده ای در تمام جنبه های زندگی شما ایجاد کند، انجام عمل کاشت سینه ایده خوبی برای شخص شما نیست. انجام این کار ممکن است منجر به پیامدهای روانی طولانی مدت و منفی شود که می تواند بر سلامت روان و سطح اعتماد به نفس شما تأثیر بگذارد.
 • فقدان آموزش در مورد این روش - مانند هر جراحی زیبایی، مهم است که قبل از عمل آموزش های لازم را دریافت کنید. آموزش در کاشت سینه یکی از بهترین راه ها برای اطمینان از موفقیت آمیز بودن عمل جراحی شما است و می توانید از نتایج زیبایی عالی خود برای سال های آینده لذت ببرید.

کدام ایمپلنت سینه برای من مناسب است؟

تصمیمات ایمپلنت سینه برای انجام عمل جراحی کاشت سینه تصمیمی است که نباید ساده گرفته شود. از این گذشته، این روش زیبایی با هدف افزایش اندام شما انجام می شود تا نه تنها به شما کمک کند ظاهر بهتری داشته باشید، بلکه به شما کمک می کند تا احساس بهتری داشته باشید. بسیاری از زنان پس از جراحی کاشت سینه افزایش اعتماد به نفس را گزارش می دهند، اما برای ارائه نتایج مورد نظر به شما نیاز به بررسی دقیق و یک جراح پلاستیک ماهر دارد.

یکی از مهمترین تصمیمات در این روش، انتخاب ایمپلنت مناسب برای بدن شما است. ایمپلنتی که انتخاب می کنید می تواند تفاوت چشمگیری در نتیجه جراحی ایجاد کند. بسته به اینکه ظاهر و احساس طبیعی‌تری را ترجیح می‌دهید یا می‌خواهید بیشتر روی اندازه و شکل تمرکز کنید، این تصمیمات باید قبل از شروع عمل به طور کامل در نظر گرفته شوند.

اولین قدم بحث در مورد آنچه می خواهید از این جراحی به دست آورید، خواهد بود. پس از تعیین اهداف خود، دکتر کامبیز ایزد پناه به شما کمک می‌کند تا با استفاده از تصویربرداری دیجیتال، ایمپلنت‌ هایی با اندازه‌ های مختلف بپوشید تا ببینید و احساس کنید که چگونه روی بدن شما قرار می‌گیرند. این امر به شما کمک می‌کند تا ببینید که چگونه هر گزینه روی فرم بدنی شما قرار می گیرد.

در مرحله بعد، دکتر ایزدپناه، گزینه های مختلف ایمپلنت را که در مطب خود ارائه می دهد، بررسی خواهد کرد. هر ایمپلنت مزایای خاص خود را دارد. سه گزینه ایمپلنت که ما ارائه می دهیم عبارتند از:

 • سالین

 پروتزهای سیلیکونی گردی هستند که با آب شور پر شده اند. این گزینه معمولاً برش کوچک تری دارد زیرا پس از قرار دادن آن ها در محل پر می شوند. این ایمپلنت ها همچنین در صورت پارگی بی خطر هستند زیرا نمک بی ضرر بوده و در بدن جذب می شود. با این حال، برخی افراد بر این باورند که این ایمپلنت‌ ها نسبت به انواع دیگر ایمپلنت‌ ها احساس طبیعی کمتری دارند. FDA این ایمپلنت ها را برای زنان 18 سال و بالاتر تایید کرده است.

 • سیلیکون

 ایمپلنت ‌های سیلیکونی به دلیل پر شدن از ژل سیلیکونی به انتخاب ترجیحی برای ظاهر طبیعی و احساس طبیعی خود تبدیل شده‌ اند. متأسفانه تشخیص و درمان نشتی با این ایمپلنت ها دشوارتر است و ایمپلنت ها باید به مرور زمان بررسی شوند. این ایمپلنت ها توسط FDA برای زنان 22 ساله و بالاتر تایید شده است.

 • خرس لثه ای:

مشابه ایمپلنت های سیلیکونی، این ایمپلنت ها نیز از ژل سیلیکونی استفاده می کنند، اما شکل قطره ای دارند و به دلیل طراحی اتصال عرضی داخلی به طور قابل توجهی پایدارتر هستند. این ها همچنین توسط FDA برای زنان 22 ساله و بالاتر تایید شده است.

سایر ملاحظات ایمپلنت که باید در تصمیم خود لحاظ کنید عبارتند از:

 

 • شکل
 • مشخصات
 • بافت

دکتر ایزد پناه می تواند با توضیح مزایا و معایب هر یک از این تصمیمات شما را راهنمایی کند تا بتوانید آگاهانه ترین تصمیم را بگیرید. اگرچه به نظر می رسد که عوامل زیادی برای فکر کردن وجود دارد، اما این انتخاب ها هستند که نتیجه جراحی شما را تعیین می کنند. دکتر ایزدپناه و تمام کارکنانش تلاش می کنند تا مطمئن شوند که ظاهر و احساس خود را پس از عمل دوست دارید.

مراحل کاشت سینه

مراحل انجام عمل کاشت سینه

 • آمادگی برای کاشت سینه

در مورد ترجیحات خود برای اندازه، احساس و ظاهر سینه ها با یک جراح پلاستیک مشورت خواهید کرد. جراح انواع خاصی از ایمپلنت ها: صاف، گرد یا شکلی مانند قطره اشک و همچنین گزینه هایی برای تکنیک های جراحی را شرح می دهد.

قبل از تصمیم به جراحی، موارد زیر را در نظر بگیرید:

کاشت سینه مانع از افتادگی سینه شما نمی شود. جراح پلاستیک شما ممکن است علاوه بر کاشت سینه، لیفت سینه را برای اصلاح افتادگی سینه ها توصیه کند.

کاشت سینه تضمینی برای ماندگاری مادام العمر نیست. میانگین طول عمر یک ایمپلنت حدود 10 سال است. پارگی ایمپلنت یک احتمال است. همچنین، سینه‌ های شما همچنان پیر می‌شوند و عواملی مانند افزایش وزن یا کاهش وزن ممکن است ظاهر سینه ‌های شما را تغییر دهد. این مسائل احتمالاً منجر به جراحی بیشتر می شود.

کاشت سینه ممکن است شیردهی را با مشکل مواجه کند. برخی از زنان پس از کاشت سینه می توانند با موفقیت شیردهی انجام دهند. با این حال، برای دیگران، شیردهی یک چالش است.

بیمه کاشت سینه را پوشش نمی دهد. تا زمانی که از نظر پزشکی ضروری باشد – مانند پس از ماستکتومی برای سرطان سینه.

ممکن است پس از برداشتن ایمپلنت سینه به جراحی اضافی نیاز داشته باشید. اگر تصمیم به برداشتن ایمپلنت خود دارید، ممکن است به لیفت سینه یا سایر جراحی های اصلاحی برای کمک به بازیابی ظاهر سینه خود نیاز داشته باشید.

ممکن است قبل از جراحی نیاز به ماموگرافی اولیه داشته باشید. پزشک شما ممکن است داروهای خاصی را قبل از جراحی برای شما تجویز کند. همچنین، اجتناب از آسپرین یا سایر داروهایی که می توانند خونریزی را افزایش دهند، مهم است.

اگر سیگار می‌کشید، جراح از شما می‌خواهد که برای مدتی – حدود چهار تا شش هفته – قبل و بعد از جراحی سیگار را ترک کنید.

ترتیبی دهید که شخصی بعد از جراحی شما را به خانه برساند و حداقل شب اول را در کنار شما بماند.

کاشت سینه
 • انواع برش در کاشت سینه

 • برش Inframammary Incision: این برش رایج ترین برش برای کاشت سینه است و در چین پوست زیر سینه قرار دارد. معمولاً قابل مشاهده نیست و می توان آن را با سوتین یا حتی تاپ پوشاند. همچنین، برای زنانی که ممکن است بعداً بچه دار شوند، این برش کمترین عوارض را برای شیردهی به همراه دارد.
 • برش Periareolar Incision- این برش در اطراف آرئول انجام می شود. در حالی که برش Periareolar Incision به خوبی جای زخم را پنهان می کند، با خطرات بیشتر از دست دادن حس نوک پستان و عدم توانایی در شیردهی بعد همراه است.
 • برش Transaxillary Incision- یک روش بزرگ کردن سینه که در آن ایمپلنت سینه توسط برش زیر بغل قرار می گیرد، Transaxillary Incision است. این برش نازک است، حدود 1 اینچ و با بهبودی برش به سختی قابل مشاهده است.
 • محل قرارگیری پروتز در کاشت سینه

زمانی که تصمیم به انجام عمل بزرگ کردن سینه می‌گیرید، باید چندین تصمیم بگیرید. یکی از این تصمیمات این است که آیا ایمپلنت سینه خود را روی عضله سینه یا زیر آن قرار دهید.

هیچ پاسخ  مناسب برای همه وجود ندارد که برای همه بیماران کاملاً کار کند. روشی که شما و جراحتان انتخاب می کنید به عوامل مختلفی بستگی دارد و باید هر گزینه را ارزیابی کنید تا مناسب مورد خود را پیدا کنید.

 • روی محل قرارگیری عضلات

قرار دادن پروتز روی عضله به قرار دادن ایمپلنت در بالای عضله قفسه سینه، به نام عضله سینه ای بزرگ و زیر بافت غده سینه اشاره دارد. این روش معمولاً برای زنان با مقدار مناسبی از بافت طبیعی سینه توصیه می‌شود، زیرا این بافت پوشش و پشتیبانی را برای ایمپلنت‌ ها فراهم می‌کند.

قرار دادن ایمپلنت روی عضله قفسه سینه یک روش ساده تر با ریکاوری کم است. زنانی که ایمپلنت ‌ها را روی عضله قرار می‌دهند، معمولاً ناراحتی بعد از عمل کمتری دارند زیرا عضله قفسه سینه در طول جراحی دستکاری نمی‌شود. همچنین، دست نخورده ماندن عضله قفسه سینه به این معنی است که در هنگام خم کردن عضله قفسه سینه در حین ورزش یا حرکات روزانه، خطر انحراف ایمپلنت وجود ندارد.

از طرف دیگر، با قرار دادن زیر غده ای، خطر موج دار شدن یا چین و چروک های قابل مشاهده در ایمپلنت کمی بیشتر است. این احتمال بیشتر در بیمارانی رخ می دهد که بسیار لاغر هستند یا بافت طبیعی سینه کمی دارند.

 • زیر محل قرارگیری عضلات

قرار دادن ایمپلنت در زیر عضله قفسه سینه (معروف به قرار دادن “زیر عضلانی”) جایگزین خوبی برای زنان با بافت طبیعی کمی است که در بین داوطلبان بزرگ کردن سینه رایج است. عضله قفسه سینه پوشش و پشتیبانی مورد نیاز ایمپلنت ها را برای دستیابی به نتیجه ای طبیعی ارائه می دهد.

هنگام قرار دادن ایمپلنت در زیر عضله قفسه سینه، مهم است که در نظر بگیرید که سینه های طبیعی نسبت به عضله کجا قرار دارند. اگر سینه های طبیعی آویزان شده اند به دلیل افزایش سن یا شیردهی، قرار دادن ایمپلنت ها در زیر عضله معمولاً توصیه نمی شود، زیرا می تواند باعث شود که ایمپلنت ها به طور غیرطبیعی روی قفسه سینه بلند شده و کمی انحراف پیدا کنند.

روش قرار دادن ایمپلنت در زیر عضله کمی باعث ناراحتی بعد از عمل کمی بیشتر از قرار دادن زیر غده می شود. یکی دیگر از نقاط ضعف احتمالی بدشکلی آن است که انحراف ایمپلنت ها را در حین انقباض عضله قفسه سینه در حین ورزش یا برخی حرکات روزانه توصیف می کند.

دکتر کامبیز ایزدپناه

زیبایی را به خود هدیه دهید!

اگر می‌خواهید که زیبایی را به خود هدیه دهید، این کار را به دکتر کامبیز ایزدپناه بسپارید. دکتر ایزدپناه دوره‌های مرتبط با عمل‌های ترمیمی و زیبایی را گذرانده است و از ابتدای تصمیم شما، تا پایان جراحی و گرفتن نتیجه در کنار شما خواهد ماند.

رزرو تلفنی نوبت

مراقبت های قبل از عمل کاشت سینه

 • از دیگران کمک بخواهید

از آنجایی که ممکن است دچار سرگیجه شوید یا احساس ضعف کنید، نمی توانید بدون کمک بایستید یا راه بروید. از یک دوست بزرگسال قابل اعتماد یا یکی از اعضای خانواده خود بخواهید که حداقل 24 ساعت اول پس از عمل کاشت سینه در کنار شما بماند. شما همچنین می توانید به استخدام یک پرستار با تجربه برای کمک به شما در بهبودی فکر کنید.

 • قبل از عمل، نی هایی که خم می شوند تهیه کنید

برای خود یک جعبه نی بخرید که خم شود. استفاده از این نی ها می تواند نوشیدن مایعات را بعد از عمل کاشت سینه آسان تر کند.

 • وسایل مورد نیاز خود را پیش از عمل تهیه کنید

هر چیزی را که فکر می کنید ممکن است نیاز به استفاده مکرر داشته باشید را روی میز کنار تخت خود قرار دهید. برخی از مواردی که باید پس از عمل در نظر بگیرید عبارتند از:

 • بطری آب
 • نی هایی که می توانند خم شوند
 • تنقلات، خوراک مختصر
 • دستمال مرطوب – قبل از اجازه داشتن برای دوش گرفتن یا حمام کردن، از آن ها استفاده کنید
 • بالم لب
 • تلفن همراه / تلفن خانه
 • شارژر تلفن همراه
 • گاهی اوقات بیهوشی و داروها باعث حالت تهوع می شوند، بنابراین یک سطل زباله کوچک نیز باید در دسترس باشد.
 • لباس هایی را تهیه کنید که به راحتی در می آیند و پوشیده می شوند

به کمد خود نگاهی بیندازید و لباس هایی را که می توانید به راحتی بپوشید پیدا کنید. به یاد داشته باشید، شما به لباس هایی نیاز دارید که نیازی به بلند کردن دست هایتان بالای سرتان نباشد. هر پیراهن / بلوزی که انتخاب می کنید باید دکمه یا زیپ در جلو داشته باشد. علاوه بر این، این لباس ها باید برای خواب راحت باشند.

 • مواظب باشید در طول ریکاوری کاشت سینه یبوست نگیرید

استفاده از داروهای ضد درد و عدم تحرک شما پس از عمل کاشت سینه می تواند به راحتی منجر به یبوست شود. شما می توانید با مصرف غذاهایی که به کاهش یا پیشگیری از یبوست کمک می کنند، با آن مبارزه کنید.

این غذاها عبارتند از:

 

 • آب
 • کنسرو هلو
 • آب آلو

از خوردن غذاهای کم فیبر و چسبنده مانند نان سفید، برنج، موز و نان تست خودداری کنید.

 • در روز جراحی کاشت سینه شما

 • در روز عمل کاشت سینه، به یاد داشته باشید که یک راننده همراه خود داشته باشید.
 • شما باید لباس های راحت بپوشید که نیازی به بلند کردن آن ها از بالای سرتان نباشد.
 • هر دستورالعمل دیگری که برای روز عمل کاشت سینه به شما داده شده است را دنبال کنید.

موارد زیر را همراه خود داشته باشید:

 

 • یک بطری آب
 • تنقلات خشک
 • گواهینامه رانندگی یا شناسنامه شما
 • یک کارت اعتباری
 • پول نقد

فعالیت بعد از کاشت سینه

مراقبت های بعد از عمل کاشت سینه

در طی ریکاوری کاشت سینه، سینه‌ های شما توسط پانسمان ‌های گازی پیچیده می‌شود و یک بانداژ الاستیک یا سوتین جراحی، به منظور کاهش تورم برای شما استفاده می شود.

بلافاصله پس از جراحی، شما را برای نظارت دقیق به یک اتاق ریکاوری می برند. ممکن است به شما اجازه داده شود همان روز عمل به خانه برگردید.

قبل از ترک بیمارستان یا مرکز جراحی، دستورالعمل ‌های خاصی برای بهبودی شما و یک قرار ملاقات بعدی با جراح پلاستیک به شما داده می‌شود. شما همچنین ممکن است دارو دریافت کنید، اما بسیاری از جراحان پلاستیک داروهای بعد از عمل را از قبل تجویز می کنند. داروهای تجویز شده شما ممکن است شامل قرص های ضد درد و آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت باشد.

برخی از جراحان ممکن است از بیماران بخواهند که محل های برش را تمیز کرده و پماد بمالند، در حالی که برخی دیگر از بیماران خود می خواهند که چسب یا بانداژ را دست نزنند. دستورالعمل ها متفاوت است، بنابراین مهم است که تمام دستورالعمل های جراح پلاستیک خود را به دقت دنبال کنید.

از آنجایی که ممکن است در چند روز اول اطراف سینه خونریزی داشته باشید، تا زمانی که اجازه افزایش سطح فعالیت خود را نداشته باشید، استراحت کنید. درد حاد معمولاً پس از یک تا پنج روز کاهش می یابد، اما ممکن است برای چند هفته درد خفیف و تورم را تجربه کنید. طبق دستور جراح پلاستیک، ورزش و فعالیت عادی خود را از سر بگیرید

 • بلافاصله بعد از عمل

بلافاصله پس از بیدار شدن از بیهوشی، احتمالاً احساس گرفتگی و درد خواهید کرد. ممکن است کمی شبیه خماری باشد، اما این اثرات باید در عرض چند ساعت از بین بروند. با این حال، به کسی نیاز دارید که شما را به خانه برساند و یک شب در کنار شما بماند.

 • پنج تا هفت روز اول بعد از عمل

به طور معمول، سه تا پنج روز اول ناراحت کننده ترین دوران هستند. پزشک شما احتمالاً داروهای ضد درد تجویز می‌کند.

پس از چند روز اول، بیشتر زنان می توانند درد بعد از عمل را با مسکن های بدون نسخه کنترل کنند. علاوه بر این، اکثر زنان حدود یک هفته پس از جراحی می توانند به کار خود بازگردند.

 • چند هفته آینده بعد از عمل

پس از هفته اول، بیماران تشویق می شوند که به آرامی به ورزش سبک و روال عادی روزانه برگردند. این ناراحتی باید تا این مرحله به حداقل برسد، اما پزشکان به زنان توصیه می‌کنند که از فعالیت‌ های شدید یا سخت مانند دویدن، اسب‌سواری یا تمرین ‌های سخت خودداری کنند. از بلند کردن اجسام سنگین نیز تا بهبودی کامل خودداری می شود. به بیمارانی که مشاغل سختی دارند توصیه می شود حداقل سه هفته مرخصی بگیرند.

 • بهبودی کامل

در طول قرار ملاقات بعدی، پزشک قادر خواهد بود تا میزان پیشرفت بهبودی شما را ارزیابی کند. به طور کلی، پس از دو ماه، اکثر بیماران به طور کامل خوب می شوند تا همه فعالیت های عادی خود را از سر بگیرند.

بسیار مهم است که دستورالعمل های مراقبتی پزشک خود را به دقت دنبال کنید تا ایمپلنت های شما به درستی بهبود یافته و هیچ عارضه ای نداشته باشند.

بهبودی بعد از کاشت سینه

نکاتی برای بهبودی شما

چند نکته وجود دارد که باید در روزها و هفته های بعد از کاشت سینه خود انتظار داشته باشید.

اول، مقدار قابل توجهی درد و تورم وجود خواهد داشت. این درد و تورم طبیعی است و به طور طبیعی با گذشت زمان از بین می رود. برای کمک به کاهش این درد و تسریع بهبودی، اکیداً توصیه می شود که سوتین جراحی بپوشید.

این لباس‌ ها مخصوصاً برای به حداکثر رساندن راحتی پس از عمل طراحی شده ‌اند و  ثبات ایمپلنت، افزایش گردش خون و فشرده‌سازی ملایم را برای اطمینان از تخلیه مناسب مایع اضافه بدن فراهم می‌کنند. آن ها را می توان در سبک های متنوع بسیاری خریداری کرد، به این معنی که می توانید یکی را انتخاب کنید که به بهترین وجه با نیازها و بدن شما مطابقت دارد.

نکته دیگر این است که خانه و کمد لباس خود را قبل از عمل آماده کنید. هفته اول بعد از جراحی سخت ترین هفته خواهد بود، بنابراین عاقلانه است که تمام کارهای خانه، خرید لباس و آماده سازی غذا را از قبل انجام دهید تا بتوانید به طور کامل استراحت کنید. برخی از پزشکان همچنین توصیه می کنند که نسخه های درد خود را یک روز قبل از عمل تهیه کنید تا بتوانید به محض نیاز داروها را در دسترس داشته باشید.

در صورت امکان، از یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود بخواهید که بعد از جراحی به شما کمک کند. تا چند هفته در دوران نقاهت نمی‌توانید بچه ‌های کوچک را بلند کنید.

در نهایت، مطمئن شوید که استراحت کافی داشته باشید و آشپزخانه خود را با غذاهای سالم و نوشیدنی های سالم پر کنید تا به سرعت بهبودی شما کمک کند.

تفاوت های لیفت و کاشت سینه

 • بررسی کاشت سینه

برش و کاشت ایمپلنت: سه برش رایج برای کاشت سینه عبارتند از: Inframammary Incision ، Periareolar Incision و Transaxillary Incision. هر روش برش مزایا و معایب خود را دارد. تقریباً به طور انحصاری از روش برش زیر پستانی استفاده می‌شود زیرا دسترسی بهینه به بافت پستان را فراهم می‌کند، کمترین احتمال عوارض را دارد و جای زخم را کاملاً پنهان می‌کند.

اندازه و شکل ایمپلنت: وقتی نوبت به اندازه و شکل می‌رسد، گزینه‌ های متعددی دارید. ملاحظاتی مانند شکل دیواره سینه، فرم بدن، سبک زندگی و اهداف شما باید مورد توجه قرار گیرد. یک جراح پلاستیک دارای گواهی بورد  که در کاشت سینه تخصص دارد، می‌تواند در مورد اینکه چه اندازه و شکلی به بهترین شکل به نظر می‌رسد و در نهایت شما را خوشحال می‌کند، صحبت کند.

انواع ایمپلنت: سیلیکون در مقابل سالین به عوامل متعددی از جمله نتایج مطلوب، اولویت و نوع بدن بیمار بستگی دارد. سیلیکون گران ‌تر است، نیاز به برش بزرگ ‌تری دارد و یک روش جراحی درگیرتر است. با این حال، ایمپلنت‌ های سیلیکونی احساس واقعی‌تری دارند و برای بیمارانی که بافت سینه‌ شان بسیار کم است، انتخابی عالی هستند. ایمپلنت‌ های سالین برای بیمارانی که بافت سینه‌شان زیاد است، به خوبی کار می‌کنند، زیرا می‌توانند حجم و شکل را بدون تغییر احساس سینه‌ ها افزایش دهند. اتفاقا هر دو نوع ایمپلنت ده تا پانزده سال عمر می کنند، مورد تایید FDA هستند و دارای سوابق ایمنی عالی هستند.

 • بررسی لیفت سینه

از دست دادن حجم سینه معمولاً منجر به پتوز سینه (افتادگی) می شود. افتادگی سینه به ویژه با افزایش سن، نوسان وزن یا بچه دار شدن زنان مشهود است. لیفت سینه با تغییر حجم سینه ها به اصلاح افتادگی کمک می کند.

هر دو  روش کاشت سینه و لفیت سینه مجموعه ای از مزایا و معایب منحصر به فرد خود را ارائه می دهد. باید بدانید که عمل کاشت سینه بر روی اندازه و شکل سینه تمرکز می کند و افتادگی سینه را اصلاح نمی کند. بر خلاف کاشت سینه ، لیفت سینه در درجه اول بر روی موقعیت سینه تمرکز می کند و اندازه سینه شما را افزایش نمی دهد.

اغلب لیفت سینه همراه با کاشت سینه انجام می شود تا سینه ها به حالت جوان تر بازگردند و با استفاده از ایمپلنت حجم سینه افزایش یابد. انجام عمل کاشت سینه با لیفت مقداری پری سینه را به همراه تغییر موقعیت سینه های افتاده و نوک سینه ها به شما می دهد.

تصمیم گیری برای تغییر سینه ها بسیار شخصی است. برای امنیت و آسودگی خاطر، همیشه بهتر است با یک جراح پلاستیک دارای مجوز بورد و متخصص در جراحی سینه مشورت کنید تا بتوانید مطمئن باشید که بهترین نتیجه ممکن را خواهید گرفت. هنگام در نظر گرفتن جراحی پلاستیک، به یک جراح پلاستیک مجرب و دارای گواهی بورد نیاز دارید که در این زمینه متخصص باشد و بتواند نتایج استثنایی را به شما نشان دهد.

کاشت سینه و سرطان

ارتباط کاشت سینه و سرطان

ایمپلنت سینه باعث سرطان سینه نمی شود. آن ها شانس سرطان سینه شما را نیز افزایش نمی دهند. اما تحقیقات نشان می‌دهد که زنان دارای پروتز سینه شانس بیشتری برای ابتلا به لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک (ALCL) دارند.

شیردهی بعد از کاشت سینه

اکثر زنانی که کاشت سینه انجام می دهند قادر به شیر دادن هستند، اگرچه چند استثنا وجود دارد. اینکه آیا شما قادر به شیر دادن هستید بستگی به وضعیت اصلی سینه های شما قبل از جراحی و احتمالاً نوع برش استفاده شده دارد.

ایمپلنت ‌های سینه ممکن است بر میزان شیر مادری که می‌توانید تولید کنید تأثیر بگذارد. اما در برخی، عرضه شیر به هیچ وجه تحت تأثیر قرار نمی گیرد.

همچنین ممکن است نگران تأثیر شیردهی روی ایمپلنت خود باشید. تغییر شکل و اندازه سینه ها در دوران بارداری و پس از شیردهی طبیعی است. شیردهی روی ایمپلنت شما تأثیری نمی گذارد، اما اندازه و شکل سینه ها به طور کلی ممکن است متفاوت باشد.

ایمپلنت‌ ها معمولاً در پشت غدد شیر یا زیر ماهیچه‌ های قفسه سینه قرار می‌گیرند، که بر عرضه شیر تأثیری ندارد. با این حال، محل و عمق برش مورد استفاده برای جراحی شما ممکن است بر توانایی شما در شیر دادن تاثیر بگذارد.

 

جراحی که آرئول را دست نخورده نگه می‌دارد، کمتر مشکل ایجاد می‌کند. آرئول ناحیه تیره اطراف نوک پستان شما است.

اعصاب اطراف نوک پستان نقش مهمی در شیردهی دارند. احساس شیر خوردن نوزاد در سینه باعث افزایش سطح هورمون های پرولاکتین و اکسی توسین می شود. پرولاکتین باعث تولید شیر مادر می شود، در حالی که اکسی توسین باعث بی حالی می شود. هنگامی که این اعصاب آسیب می بینند، احساس کاهش می یابد.

برش هایی که در زیر سینه یا زیر بغل یا ناف ایجاد می شود کمتر در شیردهی اختلال ایجاد می کند.

مضرات ایمپلنت سینه

آیا شیر دادن با ایمپلنت بی خطر است؟

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، هیچ گزارش بالینی اخیر در مورد مشکلات در نوزادان مادران با ایمپلنت سیلیکونی وجود نداشته است.

هیچ روشی برای تشخیص دقیق سطوح سیلیکون در شیر مادر وجود ندارد. با این حال، مطالعه ‌ای در سال 2007 که سطوح سیلیکون را اندازه‌گیری کرد، سطوح بالاتری را در شیر مادر در مادرانی که ایمپلنت‌های سیلیکونی داشتند در مقایسه با مادرانی که بدون کاشت سیلیکونی داشتند، نشان نداد. سیلیکون جزء سیلیکون است.

همچنین هیچ مدرکی دال بر افزایش خطر نقایص مادرزادی در نوزادان متولد شده از مادران دارای پروتز سینه وجود ندارد.

هزینه عمل کاشت سینه

عوامل موثر بر کاشت سینه در زیر آورده شده است:

 • نوع پروتز
 • دستمزد جراح
 • هزینه کارکنان
 • هزینه مشاوره
 • داروهای تجویزی
 • هزینه متخصص بیهوشی

دکتر کامبیز ایزدپناه

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی | دارای بورد تخصصی

 • عضو سازمان نظام پزشکی ایران
 • عضو جامعه جراحان ایران
 • عضو انجمن جراحی پلاستیک ایران
 • برخی از دوره های تخصصی گذرانده
 • دوره جراحی زیبایی پستان
 • دوره جراحی سرطان
 • دوره ابدومینو پلاستی
 • دوره لیپوساکشن
 • دوره جراحی زیبایی گوش
 • دوره جراحی زیبایی بینی
 • دوره لیفت صورت و گردن
 • دوره تزریق ژل و بوتاکس
 • سوابق تحصیلی
۱۳۹۳-۱۳۹۶: فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی شهید بهشتی بیمارستان ۱۵ خرداد (بیمارستان مادر جراحی پلاستیک ایران)
۱۳۸۵-۱۳۸۹: جراحی عمومی،دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی تهرانبیمارستان سینا
۱۳۷۲-۱۳۷۹: پزشکی عمومی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات درمانی زاهدان

سوالات متداول

بر خلاف نظر بسیاری از افراد، این عمل خیلی دردناک نیست. در واقع، درد بهبودی آنقدر جزئی است که مسکن ها و پمادهای بدون نسخه برای تسکین هر گونه درد و ناراحتی پس از جراحی کافی است.

شما معمولا 45 دقیقه تا یک ساعت تحت عمل جراحی هستید. لیفت سینه می تواند تا دو برابر بیشتر طول بکشد.

24 ساعت پس از جراحی می توانید دوش بگیرید اما توصیه می شود 48 ساعت صبر کنید تا ناحیه برش خیس نشود. شما می توانید پانسمان ها را بعد از 24 ساعت خارج کنید، به جز نوار استری که برش ها را می پوشاند.

در حالی که اکثر زنانی که برای اولین بار عمل کاشت سینه را انجام می دهند، بین 25 تا 45 سال سن دارند، هر فرد 18 سال یا بالاتر که از سلامت خوبی برخوردار باشد، باید کاندیدای مناسبی باشد.

اگر بلاتکلیف هستید، انجام لیفت سینه و کاشت سینه با هم باعث صرفه جویی در وقت و هزینه شما می شود.

اگر پاسخ کوتاهی می خواهید، پاسخ ما قطعا خیر است. جراح شما پوست اضافی را برمی دارد و بافت سینه شما را در طول لیفت سینه تغییر می دهد. جراح همچنین می تواند در صورت نیاز نوک پستان و آرئول را تغییر مکان دهد. در نتیجه سینه ها سفت تر و بلندتر خواهند شد.

در برخی موارد ممکن است یکی از پروتزهای سینه سفت شود و دیگری نرم شود. این نشانه ای از انقباض کپسول است، یک عارضه ناشی از بافت اسکار بیش از حد.

شیردهی با کاشت سینه امکان پذیر است، اما این بستگی به اندازه و محل قرارگیری ایمپلنت و نوع جراحی شما دارد. اگر بریدگی ها زیر چین سینه یا زیر بغل باشد، می توان شیردهی را انجام داد، اما اگر برعکس باشد، هم باعث درد می شود و هم شکل بدی ایجاد می کند.

رایج ترین اندازه برای کاشت سینه 350 تا 400 سی سی است.

خیر. جراحی لیفت سینه معمولاً کمی گرانتر از کاشت سینه است زیرا جراح برای برداشتن بافت و بلند کردن سینه ها به موقعیت بالاتر به زمان و تجربه بیشتری نیاز دارد. با این حال نتایجی که لیفت سینه برای شما خواهد داشت به اندازه کاشت سینه نیست. یعنی نتایج در کاشت سینه بیشتر است.

شما باید بالافاصله بعد از انجام حرکات سنگین خودداری کنید. اگرچه نوازش سبک بی ضرر است، سینه های شما ممکن است تا 3 هفته پس از جراحی به لمس حساس باشند.

ممکن است در همان روز افزایش یا کاهش حساسیت را تجربه کنید. این تغییرات طبیعی هستند و ناشی از تورم هستند. احساس طبیعی نوک پستان معمولاً در عرض چند هفته یا چند ماه پس از جراحی سینه باز می گردد.

معمولاً می توانید در همان روز جراحی به خانه برگردید. اما باید از پزشک خود در مورد عوارض احتمالی سوال کنید.

پس از بارداری، ایمپلنت های کاشت سینه شما ممکن است شبیه به قبل از بارداری به نظر برسند، یا ممکن است متوجه تغییر شکل و اندازه سینه های خود شوید. ایمپلنت های شما به راحتی آسیب نمی بینند.

هر ماده خارجی که بر سیستم ایمنی اثر می گذارد می تواند واکنش ایجاد کند، اما تغییر شکل مشاهده نمی شود.

تاثیری ندارد. تا زمانی که هیچ ماده مضری وارد بدن مادر نشود (سیگار و غیره) تاثیری بر باروری نخواهد داشت.

بهبودی هر فردی متفاوت است، بنابراین زمان بهبودی جراحی کاشت سینه بسته به نوع عمل بزرگ کردن سینه و سلامت کلی شما می تواند متفاوت باشد. به طور متوسط، بهبودی کامل حدود شش تا هشت هفته طول می کشد.

جراح پلاستیک دستورالعمل‌ های خاصی را برای برنامه بهبودی و زمانی که می ‌توانید به فعالیت‌ های بدنی بازگردید، به شما می‌دهد. حتما آن ها را دنبال کنید. جراح شما احتمالاً شما را تشویق می کند که به آرامی به روال عادی روزانه و ورزش سبک خود پس از هفته اول جراحی خود بازگردید.

تا زمان بهبودی کامل باید از فعالیت‌ های بدنی شدید مانند دویدن، اسب‌سواری یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. در بیشتر موارد، جراحان توصیه می کنند که افرادی که مشاغل سختی دارند باید حداقل سه هفته قبل از بازگشت به کار صبر کنند.

اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

 • تب.
 • ترشحات غیر طبیعی، مانند چرک، از محل برش شما.
 • پارگی بخیه های شما
 • بزرگ شدن یا سفت شدن یک یا هر دو سینه که با درد و فشار همراه است.

در بیشتر موارد، کاشت سینه به عنوان جراحی زیبایی انتخابی در نظر گرفته می شود و بنابراین شرکت های بیمه این عمل یا هیچ گونه ویزیت های بعدی لازم را پوشش نمی دهند.

با این حال، اگر در حال کاشت ایمپلنت به عنوان بخشی از جراحی ترمیمی هستید، شرکت بیمه شما ممکن است هزنیه را پوشش دهد.

بله، یک جراح پلاستیک می تواند ایمپلنت های شما را از طریق جراحی برداشتن ایمپلنت سینه خارج کند. از آنجایی که پروتز سینه تضمینی برای مادام العمر نیست، بسیاری از افرادی که جراحی کاشت سینه را انجام داده اند در آینده به روش دیگری برای کاشت سینه نیاز خواهند داشت. این موارد عبارتند از:

 • برداشتن ایمپلنت های اصلی سینه و جایگزینی آن ها با ایمپلنت های جدید.
 • تغییر موقعیت ایمپلنت های سینه موجود
 • برداشتن پروتز سینه بدون تعویض

جراحی بزرگ کردن سینه می تواند بر روی اعصاب و مجاری سینه تأثیر بگذارد که می تواند شیردهی را تحت تأثیر قرار دهد. ایمپلنت‌ های سینه‌ ای که زیر عضله شما قرار می‌گیرند معمولاً بر تولید شیر کمتر از ایمپلنت‌ هایی که بالای عضله شما هستند تأثیر می‌گذارند. برش های جراحی در اطراف هاله شما بیشتر باعث کاهش تولید شیر می شود. اگر قصد شیردهی در آینده را دارید قبل از انجام عمل بزرگ کردن سینه، مهم است که با جراح پلاستیک خود صحبت کنید.

در حین عمل هیچ دردی را تجربه نخواهید کرد زیرا ما شما را تحت بیهوشی عمومی قرار می دهیم. پس از جراحی، تورم و کبودی ممکن است باعث ایجاد درد در شما شود، اما برای این کار برای شما مسکن تجویز می کنیم.

ممکن است دریابید که:

قفسه سینه شما به مدت یک هفته پس از جراحی به دلیل تورم احساس سفت و ناراحتی می کند، به خصوص اگر ایمپلنت زیر ماهیچه قفسه سینه قرار داده باشید.

در نواحی دیگر بدن مانند کمر و شانه ها درد دارید

اگر:

 • درد شدید است و دارو تاثیری ندارد
 • در لمس سینه‌ های شما احساس داغ بودن دارید
 • تب بالا دارید

فوراً با ما تماس بگیرید، زیرا اینها علائم عفونت هستند.

در بیشتر موارد این نوع جراحی را می توان در کمتر از دو ساعت انجام داد. بسیاری از کلینیک‌ها توصیه می‌کنند که یک شب بمانید، اما در برخی موارد می‌توانید همان روز عمل به خانه بروید.

ممکن است لازم باشد مصرف برخی از داروها را متوقف کنید، بنابراین مهم است که قبل از هر دارویی که مصرف می کنید، با جراح خود صحبت کنید.

برخی از داروهای گیاهی خطر خونریزی را افزایش می دهند. این می تواند در روند بهبودی اختلال ایجاد کند. به مدت چهار هفته قبل از عمل از هیچ گونه داروی گیاهی استفاده نکنید.

این در ارزیابی قبل از عمل تصمیم گیری خواهد شد. گاهی اوقات برای ارزیابی سلامت کلی شما یک آزمایش خون کامل انجام می دهیم.

بزرگ کردن سینه همیشه افتادگی سینه را اصلاح نمی کند. اگر نوک سینه در پایین سینه قرار گرفته و به سمت پایین باشد، این نشان می دهد که جراحی لیفت بهترین گزینه است. اگر افتادگی کم یا بدون افتادگی وجود دارد، و به سادگی سینه های بزرگتر می خواهید، بزرگ کردن به این امر کمک می کند.

با این حال، گاهی اوقات هر دو روش ضروری هستند. قبل از تصمیم گیری مطمئن شوید که جراح شما تمام گزینه های مختلف را با شما انجام می دهد.

این بسته به جراح شما و اینکه کدام روش برای شما مناسب تر است، متفاوت خواهد بود. به طور کلی، برشی در زیر سینه، اطراف لبه هاله یا زیر بغل ایجاد می شود. ایمپلنت ها در محل برش قرار می گیرند و سپس برش بسته می شود.

پروتز سینه به شکل گرد و قطره ای موجود است. هر دو فواید متفاوتی دارند.

راه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید به کاهش جای زخم بعد از جراحی سینه کمک کنید، از پوشیدن سوتین نگهدارنده گرفته تا ماساژ ملایم سینه‌ ها.

اگر ظاهر ایمپلنت های خود را دوست ندارید، معمولاً با کمی عارضه می توان آن ها را برداشت یا جایگزین کرد. اما نباید جراحی را به راحتی انجام دهید. قبل از موافقت با انجام عمل جراحی آنچه را که می خواهید به دقت در نظر بگیرید تا خطر نارضایتی از نتایج را به حداقل برسانید.

این به تعدادی از مسائل بستگی دارد:

 • نوع ایمپلنت مورد استفاده
 • اندازه ایمپلنت
 • چه بالای عضله باشند یا زیر عضله
 • اندازه سینه های شما قبل از عمل

تولید کنندگان می گویند که به طور متوسط، ایمپلنت سینه تقریباً 10 سال دوام می آورد. با این حال، این می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. برخی از ایمپلنت ها می توانند تا 25 سال دوام بیاورند، در حالی که برخی دیگر ممکن است پس از دو سال نیاز به تعویض داشته باشند، بسته به اینکه آیا مشکلی (مانند پارگی یا چین خوردگی) رخ داده است یا خیر متفاوت است.